Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

ŞARAP KÜLTÜRÜ

 ŞARABIN TARİHÇESİ

Eski çağlarda bağcılık ve şarapçılık en önemli geçim kaynağıymış. Anadolu'da çitlerle çevrili üzüm bağlarına zarar vermek en ağır suçmuş. Şarap,başka uygarlıklara da Anadolu'dan yayılmış.Denizcilikle uğraşan Fenikeliler şarabı Ege sahillerindeki adalar ve Yunanistan'a taşımışlar. Hatta dünyanın en büyük şarap üreticisi olarak kabul edilen Fransızların, şarapla Foçalı bir denizci sayesinde tanıştıkları bile rivayetler arasında. Anadolu'nun en eski uygarlıklarından Hititler, ölen krallarını şarapla yıkarlarmış. Kralın yıkandığı şarap ölçüsünde Tanrı'ya yakınlığının artacağına inanılırmış.

                                    NASIL İÇİLİR?

                                  

Farklı türlerdeki şaraplar farklı kadehlerde içilir.Dünyadaki en iyi şarap kristali olan Ridel kristali tercih edilir.Ridel kristali olmasa bile;dibi geniş,ağzı dar, yüksek ayaklı bir kadehte içilir.Böyle bir kadeh,içindeki şarabın el ısısından etkilenmesini önler.Şarap kadehi alttan ya da sapından tutulur.Şarabın tonunu net olarak hissetmek isterseniz,renksiz ve desensiz bir cam kadeh tercih etmelisiniz.Şarap kadehe sık sık ve azar azar dökülür. Kırmızı şarap,18-20 derece arasındaki bir oda sıcaklığında içilmelidir.Oda sıcaklığında içilen kırmızı şarap,içim süresinde bardakta ısınma korkusu olmadığı için beyaz şaraba göre daha büyük kadehlerde içilir.Beyaz şarabı 5-10 derece sıcaklıkta içmek ideal olanıdır. Şarap, gereğinden fazla ısıtılır veya soğutulursa,içinde bulunan koku ve tad hassaları(özü) mantar açıldığında yok olur.Şarap kovalarında servise sunulan beyaz şarap,ancak soğutulup istenen derece bulunduktan sonra değerini kazanır.Şarap içine kesinlikle buz atılmamalıdır. Bu,fermantasyon geçiren şarabın yapısını bozar.En iyi soğutma şekli ise,her tarafına temas eden kırık buzla dolu olan şarap kovasıdır.Gastronomi uzmanları "roze" ve "pembe" diye adlandırılan şarabı ise,yemeklerden sonra, ordövrler veya meyveler eşliğinde içilmesinin daha uyumlu olduğunu belirtiyorlar.

                                                  ŞARAP TADARKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Öncelikle, kişi şarabı tadarken sigara içmemelidir.Çünkü kişinin burnunu temizlemesi gerektiğinden, şarabı layığıyla tadabilmeli.Ağıza şarabı alıp ve yine arka yoldan buruna gitmesini sağlamak ve burunla kazandığını doğrulamak içindir.Servis ederken bardak asla doldurulmamalı,yani şarap kadehin üçte birini geçmemeli.Sebebi ise,şarap kokuyla ilgili ve kokunun olabilmesi için havayla karışması ve bardağın içinde toplanması gerekiyor.Yani ağzına kadar doldurulursa koku toplanamaz. Şaraba ilk olarak bakmakla başlanır.İyi bir şarap tadıcısı şaraba her zaman üç ayrı yöntemle bakar. Birincisi,tabandan tutup beyaz ışığa karşı bakar.İkincisi,beyaz bir zemin üzerinde yukardan bakar. Üçüncüsü,bardağı eğerek bakar.Yani en uç kısmına bakar ve tartar kahverengi ve tonlarında mı?Eğer öyleyse bu yaşlılığı gösterir.Bordodan pembeye giden bir renkte ise,bu o şarabın genç bir şarap olduğunu gösterir.Kadeh hafifçe sallanır.Eğer sallanırken bardakta damlalar kalıyor ise(gözyaşı damlaları) şarap 12.5 derecenin üzerinde alkole sahip,kalmıyorsa şarap 12,11 derece arasında.

                                                                                       İYİ ŞARAP NASIL OLMALI?

Öncelikle şarap berrak ve parlak görünümlü olmalıdır.Berraklık özellikle şişelenmiş şaraplarda önem taşır.Cins ve tiplerine göre şarap en uygun renkte olmalıdır.Şarabın rengi tazelik,olgunluk ve eskilik derecesini gösterir.Normal rengi sarımsı ve yeşilimsi olan genç ve beyaz şaraplarda renk, dinlenme sonrası koyulaşır,eskidikten sonra da altın sarısına döner.Kırmızı şaraplar gençken koyu ahududu rengindedir.Eskime süresine göre renk sırasıyla nar kırmızısı,yakutive kiremit rengini alır ve soğan kabuğu renginde gölgelenir.İyi bir şarap tipini karakterize edici saf ve hoş bir koku vermelidir.Tat,şarabın temel öğelerinden biridir.Şarabın,cins ve tipine özgü tüm özellikleri taşıması gerekir.İçindeki unsurların uyumlu bir şekilde kaynaşmış olması şarabın dengeli yapıda olduğunu gösterir.İyi bir şarapta ayrıca buruk bir tat verecek miktarda tanen olmamalıdır.Doğal olmayan tat vermemeli,içimi dolgun olmalıdır. Şarap transparan değilse,içinde tuhaf birşeyler varsa ya da bir bulanıklık söz konusuysa bir bozukluk var demektir.Ama şarabın içinde mantar tanelerinin olması onun kötü olduğunu göstermez.Mantar şarabın tadını etkilemez.Mantarların çoğunluğu Portekiz'de yapılır.Mantarı koklamak şarap adına herhangi bir fikir  vermez.

                                                                                   

                                                                ANASAYFA