Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!



Spomienka po roku na odhalenie tabule obetiam Kolbasovskej tragedie


Kolbasovska tragedia
SME, 16-11-1996,
Autori: EVA COBEJOVA

"Pre nas zidovskych obcanov tohto nepokojneho kontinentu a storocia je obec Kolbasov len jednou z mnohych v Europe. Kazdy stat, kazde mesto, kazda obec ma svojich zidovskych martyrov."
Prof. Pavol Traubner, cestny predseda Ustredneho zvazu zidovskych nabozenskych obci na Slovensku v Kolbasove 12. novembra 1996

V utorok doobeda par hodin pred slavnostou vyzerala dedina ako vymreta. Bolo vidiet len starostu Jana Danka v tmavomodrom obleku, ako ustarostene pobieha okolo obecneho uradu a prezera, ci je vsetko dobre nachystane. Starosta si dokonca vybral v robote dovolenku, lebo v dedine s pol druha stovkou obyvatelov sa starostuje len vo volnom case. Na prvy pohlad ako keby odhalovanie pamatnej tabule zidovskym martyrom z Kolbasova nikoho okrem starostu v obci nezaujimalo. Ale pred jednou hodinou bolo zrazu priestranstvo pred obecnym uradom zaplnene. Prisli funkcionari z noveho sninskeho okresu, protifasisticki bojovnici, novinari a zastupcovia zidovskych nabozenskych obci z celeho Slovenska. Prisli vsak i Kolbasovcania a dokonca i pamatnici z ostatnych obci Ulicskej doliny. Miestni sa nevedeli vynadivat na dlhu bradu kosickeho rabina, na cierne i biele capicky hosti zidovskeho povodu, na ich vazne tvare. V Kolbasove uz niet zidovskej rodiny, hoci dakedy tu zilo aj sedem rodin. Niektori neprezili fasisticke koncentraky, ostatnych povrazdili banderovci.

Vojna sa v Kolbasove neskoncila 26. novembra 1944, hoci ukrajinsky napis na obecnom urade hovori, ze tento den bola obec oslobodena Cervenou armadou. Vojna sa v Ulicskej doline neskoncila ani 8. ci 9. maja 1945. Este rok po oslobodeni sa ludia tu v severovychodnom kute Slovenska v noci dobre zamykali a bali sa rabovania i vrazdenia. Armada musela tento kraj oslobodzovat na dva razy - prvykrat od Nemcov, druhy raz od banderovskych band, ktore terorizovali obyvatelstvo. V tazko dostupnej Ulicskej doline uz takmer na ukrajinskej hranici sa banderovci citili bezpecne. Obyvatelstvo hovorilo podobnou recou ako oni, armada bola daleko - az za kopcami v Humennom. V Novej Sedlici ci Zboji vraj banderovci obcas zasli i na tancovacku. V tu noc 6. decembra 1945 sa zabavali inak - v Ulici okolo osmej vecer zavrazdili lesnika Sendera Steina a tri zidovske zeny. Potom sadli na sane a tiahli dalej - do Kolbasova. Tu sa v dome Emanuela Pollaka nechali hostit, vyrabovali cely dom a potom vystrielali jedenast mladych zidov.

Jan Kic mal vtedy vyse dvadsat. Dodnes mu spomienka na tu tragicku decembrovu noc nevybledla v pamati, ale stale mu stahuje hrdlo, ked ju ma ozivovat. Prave ten vecer sa on spolu s niekolkymi kamaratmi s Kolbasovom lucil. Chlapci, co sa vratili len pred par tyzdnami z frontu, sa rozhodli ist zarobit zopar koruniek do Ciech. Vecer sa odoberali a cakala ich nocna tura do Stakcina, odkial im rano isiel vlak.

Rozlucka bola vesela. Mladez sa stretla tak ako kedysi na priadkach, len dievcata nepriadli, lez vysivali - aby sa nepovedalo, ze posedavaju so zalozenymi rukami. Spievalo sa, rozpravalo, zabavalo a chlapcom sa raz nechcelo vydat na cestu. Ked uz bol najvyssi cas, este si povedali, ze na cestu treba kupit cosi tuhe, aby sa lepsie islo. Ak Mendel este nespi, kupia unho flasticku. Vybrali sa na horny koniec dediny. U Mena sa svietilo. Ale zrazu na ceste pred Mendelovym domom na nich ktosi z tmy skrikol: "Stojite! Zachodite!" V tme sa zaleskla zbran. Chlapi dvihaju ruky a stavaju sa k stene. Jan Kic sa nenapadne obzrie a na ceste vidi lahky gulomet. Uz-uz ma chut povedat, ze tu masinu dobre pozna, ze pred par mesiacmi s takou sam bojoval. Ale nepovie radsej nic. V Kolbasove nevidia banderovcov prvy raz. Ale s gulometom nechodievaju. Obcas pridu do dediny dvaja-traja a zhanaju fajcivo a pijatiku. Zarasteni, zlostni, v madarskych, ruskych i nemeckych uniformach. Banderovec zrukne na chlapca, co stoji najblizsie pri okne: "Chod odtial, lebo dnu sa bude strielat, schytas gulku aj ty!" Potom sa opyta: "A su dnu aj dievky?" Prikyvnu. "Fajn, aspon budu mat cervy co zrat!" Vtom z dveri vyjde dalsi banderovec, spokojne prezuva po dobrej veceri, ale pohlad na dedinskych chlapcov pri mure ho rozladi. Co s nimi? Co sa tu motaju prave teraz? Nemozno ich pustit len tak, aby nezburcovali dedinu.

Poslu ich teda do domu uplne na konci dediny, aby tam cakali. Chlapci vsak poza humna utekaju spat do dediny. Z horneho konca sa ozve strelba. Mozno strielali len tak do vzduchu, nahovaraju sami sebe. Ale vtom dobehne vyplaseny chlapec, co byva pri Pollakovcoch, a rozprava, ze banderovci nalozili plne sane tovaru, co nasli u Pollaka v sklepe, a potom vsetkych postrielali. Chlapi vychystani do Prahy sa vylakaju. Rychlo sa poberu svojou cestou smerom na Stakcin. Banderovci by ich mohli hladat, treba zmiznut. Ked su pri Dare, stretnu vojsko. Armada uz ten vecer postupovala smerom na Kolbasov, ale cesta bola zla, zamrznuta, nedostali sa hore do kopcov, a tak uviazli pred Ulicskou dolinou.

V Kolbasove sa ta tragedia rozoberala dlhe roky. Ludia nechapali, preco banderovcom nestacilo vziat si len zasoby, preco museli vrazdit, preco prave zidov - v Ulici i Kolbasove. Pred vojnou zilo v Kolbasove sedem zidovskych rodin, ale zvacsa to boli chudobni ludia, hospodarili presne tak ako krestanske rodiny. Mendel Pollak mal v domci, kde byval, aj malicky vycap a obchod. V Kolbasove sa vsak z toho zbohatnut nedalo. Bolo treba okrem toho i gazdovat, chodit na drevo, kosit, siat. Juraj Bobela bol Mendelov sused. "Spolu sme zapriahali kone, ked sa islo na drevo, dobre sme si rozumeli a pomahali," spomina Juraj Bobela. "Vzdy ked idem popri tom mieste, kde stal ich dom, a vidim kusok kamena, co z domu ostal, pichne ma pri srdci."

Kolbasovcanom cele roky vrtalo v hlave, ako banderovci prisli na Mendela Pollaka a jeho dom. Ktosi im musel prezradit, v ktorom dome byva zidovsky obchodnik a mozno aj to, ze prave ten den doviezol zasoby. Juraj Bobela si spomina, ze v ten vecer sa v Pollakovom dome zislo dvanast mladych zidov. Z fasistickych koncentrakov sa im nevratili rodicia, stari rodicia, a tak ti, co prezili, drzali pospolu. V ten vecer prisli k Mendelovi hostia az z Uble a bolo tu veselo. Juraj Bobela nazrel k susedom a pamata si, ako ktosi povedal: "Bavime sa tu, spievame, ale co urobime, ked pridu banderovci?" Zidovske dievcata si vsak nechceli dat pokazit zabavu. "Co by bolo? Pohostime ich, nakrmime a pojdu svojou cestou," spasovali. Juraj Bobela prezradi, ze to boli velmi pekne zeny a viacero chlapcov z dediny na ne pomyslalo. Banderovci sa dali pohostit, najedli sa, vypili, kolko vladali - a potom vsetkych postrielali. Az na Helenu Jakubovicovu.

Osemdesiatosemrocny Peter Chochrun stal na slavnosti pred obecnym uradom cely nervozny. Obzeral si hosti, prezeral, az napokon nevydrzal a opytal sa: "A Hena neprisla? Helena Jakubovicova tu nie je?" Nedokazal zakryt sklamanie ci smutok, ked zistil, ze o Helene nik nevie. Marne po nej patral aj Ustredny zvaz zidovskych nabozenskych obci na Slovensku.

Hena Jakubovicova. Vtedy mohla mat osemnast. A chlapcom sa velmi pacila, jeden chlapec od susedov mal s nou svoje plany. Jej rodicia zahynuli v koncentraku a Hena sa vratila do Kolbasova len so sestrami. U Pollakovcov sa citili ako doma. Ked zacali banderovci vrazdit, Hena spadla za postel a na nu sa zosuchla perina. Nik si ju nevsimol. Celu noc prezila v dome s jedenastimi mrtvymi. Rano ju susedia nasli za postelou zivu a celkom sedivu. Odisla kamsi k znamym, par mesiacov zila v Humennom a potom zmizla v USA u pribuznych. "Necham vam svoju adresu, ak nieco o Helene zistite, napiste mi," prosi stary muz patdesiatjeden rokov potom, co svoju priatelku videl naposledy. "Nezabudnite, prosim."

Pri prilezitosti odhalovania pamatnej tabule zidovskym martyrom z Kolbasova obec vycistila od kriaciny breh, na ktorom kedysi bol zidovsky cintorin. Ostalo zo pat celych pomnikov. Clenovia zidovskych nabozenskych obci na rozpadnute prachnivejuce pomniky kladli podla svojej tradicie kamienky. Vybrali sa sem popozerat i miestni ludia. Z detstva vyberali spomienky na cintorin, na ktory uz takmer zabudli. Tu boli najprv pochovani aj povrazdeni z Pollakovho domu. Potom ich tela premiestnili na cintorin v Snine. Sedemdesiatnik Juraj Bobela smutne povie: "Teraz sme v Kolbasove jedna rasa - a nezijeme tak pekne ako vtedy pred patdesiatimi rokmi, ked tu zili krestania i zidia pospolu."

Ked sa Kolbasovcan Andrej Chochrun vratil na jar z frontu, hned ho povolali do humenskych kasarni bojovat proti banderovskym bandam. Aj on prisiel tento utorok pred Obecny urad v Kolbasove, hoci uz byva v Snine, a zaspominal si na boje s banderovcami. "Boli medzi nimi i skolovani ludia, boli dobre organizovani, ale nasej armade nekladli velky odpor. V Polsku si trufli aj proti vojakom. Proti nam by nemali sancu. Ale zato presne vedeli, kedy v ktorej dedine nie je vojsko, a tam udreli. Museli mat svojich informatorov, ale pochybujem, ze by mali niekoho v Kolbasove, nasi ludia s nimi nedrzali." Andrej Chochrun vyrastal v dome rovno oproti Pollakovmu domu. "Boli sme si blizki ako rodina," spomina. O to tazsie prezival to, ze ked banderovci vrazdili jeho susedov, bol s jednotkou daleko. Do Kolbasova dorazili az dva-tri dni po tragedii.

Na pamatnej tabuli v Kolbasove nie su mena vrahov. Napokon, nikdy sa nezistilo, kto presne vrazdil v Pollakovom dome. Na pamatnej tabuli sa nepise ani o banderovcoch, len o ozbrojenom komande. Bohus Chnoupek vo svojej knihe Banderovci, ktora vysla v roku 1989, o nich hovoril ako o "ukrajinskych nacionalistoch". Knihu vsak pisal v case, ked historia bola jednoduchsia. Dnes je Stepan Bandera pre niektorych ludi dokonca hrdinom. Ale pre ludi z Ulicskej doliny banderovci hrdinami nikdy nebudu. V Kolbasove nezabudli na to, ze tieto bandy vrazdili a rabovali tak, ako sa to naucili u fasistov.

Preslo viac ako patdesiat rokov, kym si zidovske obete v Kolbasove dostojne uctili. Ale nikdy tu na ne celkom nezabudli. Spominali vsak na nich nie ako na zidovskych martyrov, ale ako na kruto, neludsky povrazdenych susedov a priatelov - na Mendela, Salamona, Jentu, Esteru, Gizelu, Sarlotu...