AP District III NE Inland
Division
III
First team: Jennifer Place, Kinsman Badger, 5-8, Sr.,
21.5; Courtney Davidson, Ursuline, 5-5, So., 23.2; Katlyn Petit, Chippewa, 5-9,
Jr., 17.5; Ashley Canter, Chippewa, 5-5, Sr., 15.0; Beth Sternberg, East
Canton, 5-3, Sr., 15.9; Crystal Schuler, South Range, 6-1, Sr., 18.0; Nicole
Neila, Manchester, 6-2, Sr., 21.4; Micki Youngles, Black River, 5-6, Jr., 14.9;
Tealle Hunkus, Girard, 6-0, Jr., 16.3.
Second team: Susan Hawk, Manchester, 5-9, Jr., 11.1; Tracy Vorshak,
Navarre Fairless, 5-9, Sr., 16.0; Mandy Clapsaddle, United, 5-11, Sr., 11.7;
Tina Huckshold, David Anderson, 5-10, Sr., 16.4; Beth Gortner, Northwestern,
5-8, Sr., 16.2; Heidi Gasser, Norwayne, 5-8, Sr., 18.0; Ashley Sanders, St.
Thomas Aquinas, 5-7, Sr., 14.6; Christina Cook, Ursuline, 5-10, Jr., 11.0;
Joslyn Lawrence, Hillsdale, 5-8, Sr., 20.2.
Third team: Lyndsey Shaw, Rootstown, 5-5, So., 16.8; Nikki Power, Black
River, 5-7, Sr., 11.9; Desiree Sterling, Newton Falls, 5-8, Jr., 17.6; Brittany Stowers, Waynedale, 5-10, Jr., 17.0;
Christen Clemson, Maplewood, 6-0, Sr., 15.1; Sarah McNeil, Warren JFK, 5-8,
Sr., 15.6; Beth Besancon, Smithville, 5-6, Jr., 15.0; Erin Mellinger,
Crestview, 5-6, Sr., 9.0; Katy Williams, Waterloo, 5-10, Sr., 9.8; Tiffany
Hack, Mineral Ridge, 5-10, Sr., 12.8.
Player of the Year: Courtney Davidson, Ursuline.
Coach of the Year: Dennis Schrock, Chippewa.
Honorable mention: Ashley Volpe, East Canton; Kristie Griffith, East
Canton; Tana Keller, Tuslaw; Natalie Barone, St. Thomas Aquinas; Krystal
Naples, Warren JFK; Cachet Murray, Girard; Steph Scarnecchia, Girard; Kellie
Drake, Newton Falls; Cassie Bedard, Waterloo; Toni
Fry, Waynedale; Alicia Hoff, Smithville; Cheyanne Boyan, Chippewa;
Heather Huffman, Chippewa; Joanne Maibach, Norwayne; Steph Barcaw, Hillsdale;
Amanda Wightman, Black River; Heather Bora, Streetsboro; Heather Murray, Akron
SVSM; Christy Sullivan, Akron SVSM; Mahogani Graves, Ursuline; Lindsay Johnson,
New Middletown Springfield; Michelle Foster, United; Danna Woolf, United; Katie
Kibby, Crestview; Megan Mellinger, Crestview; Mallory Smith, David Anderson;
Samantha McKay, East Palestine; Hailey Staubs, Manchester.