Ukradené volby

Jako většina lidí mé země, i já jsem dala svůj hlas demokratickému kandidátovi. Jsem apolitická a za jiných okolností bych k volbám nešla, ale tento muž si mě získal, když jako předseda vlády v roce 2000 zavřel Černobylskou elektrárnu. Později byl odvolán a odešel do opozice.

Další byl vládní kandidát, který měl minimální podporu. I když jeho volební kampaň stála skoro 800 milionů dolarů, neměl prakticky žádnou šanci se stát prezidentem.

Věděla jsem to, už když jsem opouštěla volební místnost. Náš kandidát měl vyhrát již v prvním kole voleb, takže jsem šla spát s jistotou, že můj hlas něco znamená a přispěje budoucnosti mé vlasti.

Ráno jsme zjistili, že volby byly zfalšovány. Poprvé v životě jdu k volbám a můj hlas je ukraden. Brala jsem to jako osobní urážku. Vzala jsem tedy kabát, foťák a vyšla na ulici.

Co jsem uviděla se podobalo revoluci.

Ano revoluci, ve které je jedinou silou dav.

Od chvíle, kdy se rozpadl Sovětský svaz, se Ukrajina stala jednou z nejvíce zkorumpovaných zemí na světě (za námi byla jen Guatemala a Súdán). Rozdíl mezi bohatými a chudými byl obrovský, naše mzdy byly nejnižší v regionu a pouze malý okruh lidí se stával stále bohatší. Život byl dobrý jen pro prezidenta a jeho nejbližší přátele a příbuzné. Vše bylo beznadějné jako ve středověké Asii, ale můj první ranní objev byl, že žiju v Evropě.

další strana