Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Елате и вижте най-доброто с марка BG

Икономика

Ако някой още не е разбрал аз съм студент в безспорно най-доброто икономическо висше учебно заведение в България Стопанска Академия "Димитър Апостолов Ценов" гр. Свищов. Харесвам много специалността си ("Финанси и кредит"), както и икономическата наука като цяло и с мисълта, че след време ще работя евентуално в тази сфера ще ви представя основата на икономическата теория и финансите като неразделна част от нея. И така ...

Обществото е изключително сложно динамично образувание с безкраен брой параметри и връзки. Те формират редица системи- технологична, социална, икономическа, духовна и др. Свързващо звено между тях е човекът с неговите потребности и дейност. Икономика? Хм... По природа животът на хората е белязан с икономическата необходимост. Това е обяснението на библейското проклятие те да живеят с "пот на чело", постоянно да осигуряват материалните и финансовите условия на своето съществуване. По тази причина икономиката е основа на равитието на обществото. Тя спада към нещата, с които хората непрекъснато се сблъскват, но не могат цялостно да дефинират, понеже ги сващат само от страната, която познават. За фермера икомомиката е производство, за търговеца- покупко - продажби. Счетоводителят ще ви каже, че това са приходи , разходи, данъци, печалби и пр. Според предприемача това е изкуството да се правят пари. За някои икомомиката е труд, безработица, инфлация, задлъжнялост и т.н. Емпиричното схващане на икономиката напомня анекдота за слона, попаднал в село на слепци. Докосналият крака му рекъл: слонът е стълб; този, който напипал корема му, сметнал, че слонът е кълбо; попадналият на хобота му бил убеден, че става въпрос за нещо като дебело въже и т.н. Така е и c икономиката.
От етимологична гледна точка понятието икономика (от гр.oikonimike) е съчетание на думите oikos - дом и nomos - закон, и означава изкуство да се управлява дом. Българският еквивалент е понятието стопанство. Оттам и Стопанска академия ще рече- Академия по икономика, а Университет за национално и световно стопанство ще рече- Университет за национална и световна икономика.
От гледна точка на същностната й идентификация, икономиката може да се определи като специфична система на поведение на хората, свързана с минимизирането на оскъдни ресурси (на разходи) и максимизирането на очaквани ефекти, възоснова на избор между различни алтернативи, както и с присвояването на ресурсите и ефектите.
От гледна точка на нейния обхват, икономиката е съвкупност от всички области на човешката дейност, където са налице отношенията "влагане на ресурси- получаване резултати-присвояване на ефекти".

    Закони на пазарната икономика

  • Клиентът е Бог.

  • Качеството е религия.

  • Честността е закон.

  • Продай преди да купиш!

  • Печели от оборот, а не от цени!

  • Силните риби изяждат слабите.

  • Следи пазара, конюнктурата и конкуренцията!

  • Не влагай всичко в една сделка!

  • Не давай кредит без гаранции!

  • Цени времето, информацията и специалистите!
  • "Когато бях млад си мислех, че парите са всичко...
    Едва когато остарях, разбрах, че това е така..."

    О.Уайлд

    Финанси, пари и още нещо...

    Финансите (като особена форма на взаимоотношения между държавата и нейните граждани) са възникнали и функционирали успоредно с възникванeто и функционирането на държавата. Самото понятие обаче възниква едва през средните векове, т.е. финансите са съществували векове и хилядолетия без да бъдат дефинирани като такива. Според някои икономисти думата финанси произлиза от древнолатинския глагол finis или finare, а според други- от средновековното съществително от латински произход financia. Глаголът finis или finare е озаначавал край, финал, т.е. приключване на нещо и по-конкретно приключване на парични сделки и операции. Думата financia е изразявала парично плащане или по-точно задължително и на определен падеж парично плащане. Следователно етимологията на думата финанси е свързана с парични сделки, парични операции, парични плащания, т.е. боравене с пари. Любопитно е, че понятието финанси през Средновековието (XVIвек) е означавало измама, хитрост и зли помисли. Под финанси се е разбирало лихварство, спекула, мошеничество или просто парична измама. Следователно в най-общ аспект, финансите могат да се дефинират като форма и израз на движение на парични потоци, като осъществяване на парични постъпления (приходи) и извършване на парични разходи и тяхното рационално и ефективно балансиране. Те са наука за управление на фискалните (от държавния бюджет) и нефискалните (от недържавните институции- предприятия, организации) парични средства и отношения.
    Финансовата политика на държавата, респективно паричната политика на нейната Централна банка и финансово-бюджетната политика на правителството, осъществявана посредством Министерството на финансите играят решаваща роля в съвременното пазарно стопанство. Главна цел на общата финансова политика на държавата е динамизиране и повишаване ефективността на икономиката, като основа за подобряване качеството (стандарта) на живота на населението.

    Ето някои интересни web-адреса на икономическа тематика -

    Списание "Уол стрийт джърнъл"
    Вестник "Файненшъл таймс"
    Списание "Икономист"
    Списание "Бизнес уиик"
    Финансова информация от Майкъл Блуумбърг
    Официалната страница на Българска народна банка
    Най-големият център за икономически изследвания
    Калкулатор за валути
    Ню Йоркската фондова борса
    Информационна система за българските предприятия
    Комисията, наблюдаваща пазара на акциите в САЩ
    Котировките на ценните книжа на американската борса
    Вестник "Капитал"
    Вестник "Банкер"
    От тук можете да преобразувате еврото, в която и да е друга валута...

    Това е засега. Надявавам се добили сте някаква обща представа за икономиката...

    Който иска да ме пита нещо или само за коментар - моля !

    © Мирослав Иванов
    © Свищов 1999