Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
CHESHIRE 1881 PART 6 - WALLASEY<BR>
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN CHESHIRE 1881 - PART 6 - WALLASEY



Ships in Port 1881 - Cheshire	

Wallasey, Cheshire

Vessel:	"India"
	 
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
William HOLLAND 	M	24 	M	St Helens, Lancashire, England	Master (Seaman)
William GERARD	        U	24 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Burmah"
	
Philip GOODIER     	M	50 	M	Barnton, Cheshire, England	Waterman Master
George CAPPER	        U	22 	M	Davenham                 	Waterman Mate

Vessel:	"Mary Ann"
	
George MARSH    	M	36 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master (Seaman)
Nicholas CAPPACK	U	21 	M	Dublin Erras              	Mate
William GREENWOOD	W	46 	M	Liverpool, Lancashire, England  Seaman (AB)

Vessel:	"Annabella"
	
James FLEMING   	M	61 	M	Port Glasgow, Scotland     	Shipkeeper (Harb Serv)
Ann FLEMING	        M	54 	F	Dublin, Ireland            	Shipkeeper Wife

Vessel:	"Sarpsborg"
	
George Y. KLAUSMAN	M	39 	M	Farsund, Norway          	Captain (Seaman)
Henrik Petter HARALDSEN	M	44 	M	Tonsberg, Norway           	Mate
Christian FLEISCHER	U	21 	M	Haugsberg, Norway          	2nd Mate
Hateas NILSON   	M	57 	M	Tonsberg, Norway         	Carpenter
Hans JACOBSEN	        U	21 	M	Tonsberg, Norway         	A B Seaman
Andreas JOHANNESEN	U	20 	M	Laurvig, Norway           	A B Seaman
Carl JOHANNESEN 	U	32 	M	Stromd...ad, Sweden      	A B Seaman
Ole ELENSEN	        M	31 	M	Tonsberg, Norway        	Sailmaker
Ole HORLAND	        U	18 	M	Tonsberg, Norway          	Orneria Seaman
Johannes RONNEBERG	U	18 	M	Christiana, Norway         	Orneria Seaman
Klaus Edvart PAULSEN	U	17 	M	Christiana, Norway        	Orneria Seaman
Carl Edvart GUSTAVSEN	M	34 	M	Lysekil, Sweden         	Steward
Marivs BENTSEN	        U	20 	M	Ypris..., Norway        	A B Seaman

Vessel:	"Pharos"
	
C. WAYMOUTH	        U	28 	M	... Port Mass, United States	Mate
J. PETERSON	        U	22 	M	U S New York City       	2nd Mate
J. M. NYE	        U	25 	M	Hingom Mass, United States	3rd Mate
Wm. KRETOR	        U	41 	M	Boston Mass, United States	Steward
Albert CRAGE    	U	27 	M	Halberg, Denmark         	Cook
William C. SMALL	U	19 	M	Chatam Mass, United States	Ordinary Seaman

Vessel:	"Elcano"
	
Domingo RUIS     	M	27 	M	Manilla, Spain            	Mariner (AB) (Seaman)
Elizabeth A. RUIS	M	26 	F	Liverpool, Lancashire, England	Mariner (A B) Wife
Inunsiel RUIS	        U	5 	M	Liverpool, Lancashire, England	Son
Thomas RUIS	        U	3 	M	Liverpool, Lancashire, England	Son
Alexander RUIS	        U	1 	M	Liverpool, Lancashire, England	Son

Vessel:	"Mizpi"
	
G. BONDE	        M	45 	M	Tonsberg, Norway        	Seaman Cptin
M. PETTERSEN	        M	36 	M	Tonsberg, Norway          	Mate
H. EGENES	        U	28 	M	Tonsberg, Norway           	2nd Mate
A. JONASEN	        M	57 	M	Aldenala, Sweden         	Carpenter
A. NILSEN	        M	56 	M	Tonsberg, Norway         	Sailmaker
A. NILSEN	        M	25 	M	Tonsberg, Norway         	Steward Ship
G. JOHANESEN    	U	23 	M	Tonsberg, Norway          	Seaman
P. HANSEN	        U	15 	M	Tonsberg, Norway           	Boy
A. BONDE	        U	8 	M	Changi, China             	Boy

Vessel:	"Haavund"
	
Carl ULLENASS     	M	35 	M	Porsgrund, Norway        	Master (Seaman)
Carl Johan LARSEN	M	35 	M	Porsgrund, Norway         	1st Mate
Martinus OSAKSEN	U	26 	M	Solum (Parish), Norway     	2nd Mate
Ole HALVORSEN     	M	24 	M	Solum (Parish), Norway     	Steward (Ship)
Halvor HALVORSEN	M	41 	M	GJerpen, Norway           	Carpenter (Seaman)
Laurits JENSEN    	M	37 	M	Solum (Parish), Norway     	Able Seaman
Harald OLSEN	        M	27 	M	Gjerpen, Norway            	Able Seaman
Carl Gustav ROSTNER	U	30 	M	Porsgrund (Parish), Norway	Able Seaman
Johan JACOBSEN    	M	34 	M	Uddevalla, Sweden       	Able Seaman
Carl OLSEN	        U	20 	M	Porsgrund, Norway         	Able Seaman
Hans JACKSEN	        U	19 	M	Eadanger, Norway          	Ord Seaman
Jorgen JOHNSON    	U	17 	M	Chicago (Norw Subject), America	Boy

Vessel:	"Nora"
	
Hans Jorgen HANSEN	M	38 	M	Aasgaardstrand, Norway    	Master Seaman
Thorvald Ludvig BONDE	U	26 	M	Aasgaardstrand, Norway    	Mate
Andrers Ranimus MARCUSSON  U	22 	M	Aasgaardstrand, Norway     	2nd Mate
Bernard ANDEASSIN	M	29 	M	...allba..., Sweden       	Steward (Ship)
Anton ANTONSEN    	M	40 	M	Ison, Norway            	Carpenter Sea(man)
Thor LARSEN	        M	50 	M	Aasgaardstrand, Norway    	Sailmaker
Jorgen NIELSEN	        M	44 	M	Aasgaardstrand, Norway    	Boatswain
Carl CHRISTOFFERSEN	M	38 	M	Aasgaardstrand, Norway     	AB
Hans ANDERSEN	        M	34 	M	Aasgaardstrand, Norway    	AB
August ANDERSEN 	M	39 	M	Wennessborg, Sweden       	AB
Anton KRISTIANSEN	M	20 	M	Corten, Norway            	AB
Thorvald MEYER	        U	20 	M	Corten, Norway            	AB
Kristian Kraft LUND	U	19 	M	Corten, Norway           	AB
Erik ERIKSEN	        U	17 	M	Aasgaardstrand, Norway     	DS
Hans Jorgen HENDRIKSEN	U	17 	M	Corten, Norway           	DS
Adolf Mathias ELLESSEN	U	18 	M	Corten, Norway           	DS
Ped... CHRISTIANSEN	U	17 	M	Corten, Norway           	DS
... Bernard KARLSEN	U	17 	M	Aasgaardstrand, Norway   	Cabin Boy

Vessel:	"Guntuld"
	
Ole OLSEN	        M	43 	M	Skien, Norway            	Master (Seaman)
Torgsim OLSEN	        M	41 	M	Aitterdal, Norway          	Carpenter
Hans OLSEN	        U	20 	M	Skien, Norway            	Boy

Vessel:	"Octavia"
	
Amsund Ostuis SORENSEN	U	26 	M	Handal, Norway           	2nd Mate (Seaman)

Vessel:	"Concordia"
	
Anton BULL      	M	34 	M	Tonsberg, Norway        	Master (Seaman)
Christian BRONNISS	U	22 	M	Tonsberg, Norway         	Mate
Bernhard GJERSSE	U	22 	M	Tonsberg, Norway        	2nd Mate
Jorgen JOHANSEN 	M	49 	M	Tonsberg, Norway          	Carpenter
Andreas JANSEN     	M	51 	M	Tonsberg, Norway          	Boatswain (Seaman)
Emmanuel HANSEN 	M	29 	M	Sweden                   	Ship Steward (Seaman)
Lauri Jorgen LARSEN	M	31 	M	Tonsberg, Norway          	A B Sailor (Seaman)
Soren Christian SORENSON  U	25 	M	Tonsberg, Norway           	A B Sailor (Seaman)
Sofus NILSEN    	U	20 	M	Tonsberg, Norway          	A B Sailor (Seaman)
Jonses BUDS	        U	30 	M	Sweden                    	A B Sailor (Seaman)
Ole Ludvig JOHANSEN	U	18 	M	Tonsberg, Norway         	A B Sailor (Seaman)

Vessel:	"Sarah"
	
Ludvig ANDERSEN 	M	32 	M	Drammen, Norway         	Ship Keeper (Seaman)

Vessel:	"Sigdal"
	
Harald PETTERSEN	U	38 	M	Skien, Norway           	Capitaine (Seaman)
Gittoni PETTERSEN	U	27 	M	Skien, Norway            	Mate
Anders HELGESEN 	U	49 	M	Drammen, Norway          	2nd Mate
Nicola NILSEN	        U	23 	M	Drammen, Norway         	Carpenter
Gabriel GABRIELSON	M	25 	M	Drammen, Norway         	Steward (Ship)
Andreas OLSEN    	W	46 	M	Drammen, Norway          	Able Seaman
Sevrin ELLINGREN	M	46 	M	Drammen, Norway          	Able Seaman
Georg Christian CHRISTIANSEN
                    	U	23 	M	Drammen, Norway 	        Able Seaman
Jens LARSEN	        U	21 	M	Drammen, Norway            	Ordinary Seaman
Hans HANSEN	        U	21 	M	Drammen, Norway          	Ordinary Seaman
Chriastian HELGASEN	U	16 	M	Drammen, Norway          	Boy
Carl ERIKSEN	        U	19 	M	Christiana, Norway        	Boy

Vessel:	"SS Hurricane"
	
William BOSE	        M	46 	M	Lubeck Naturalise British Subj	Captain Seaman
Feodor SPERLING 	U	27 	M	Riga, Russia             	Mate
August MUNINGER 	M	36 	M	Roscock, Germany          	Boatswain
John DIMSE	        U	21 	M	Riga, Russia            	2nd Engine
Eduerd STRAUGH    	U	32 	M	Riga, Russia            	Cook (Ship)
Christ TAMM	        U	33 	M	Arensberg, Russia        	Carpenter (Seaman)
Redrick ENNO	        U	29 	M	Arensberg, Russia          	A Seaman
John TANSOHN	        U	32 	M	Kvrland, Russia         	A Seaman
George CLAWE	        M	22 	M	Riga, Russia             	A Seaman
Carl KURRAS	        U	24 	M	Pernan, Russia            	Ord Seaman
Paul KARPINE	        U	23 	M	Finnland, Russia          	Ord Seaman
Twan WELZ	        U	25 	M	Arensburg, Russia         	Ord Seaman
Adam AHSOL	        U	23 	M	Wolmar, Russia           	Ord Seaman
Arthur ROSENBERG	U	23 	M	Libau, Russia             	Fireman
Martin GEERDMAN 	U	35 	M	Kurland, Russia            	Fireman
Andreas STRAUSS 	U	27 	M	Schlock, Russia         	Fireman (Seaman
Julius GUNTHER	        U	22 	M	Riga, Russia             	Fireman (Seaman
Martin BERSING    	M	50 	M	Livland, Russia           	Fireman (Seaman

Vessel:	"Ebro"
	
Thomas PARRATT    	M	56 	M	Liverpool, Lancashire, England	Rigger (Ship)

Vessel:	"Robert L. Lane"
	
Thomas SHERRY     	M	53 	M	Newry, Ireland           	Ship Keeper (Harb Serv)
John Thomas SAVAGE	U	18 	M	Liverpool Toxteth, Lancs	Boy

Vessel:	"Carrie"
	
Thomas Whitehead BODEN	U	32 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate (Lighterman

Vessel:	"Sarah Ann"
	
Thomas ALLMARK    	M	33 	M	Chester City Of         	Captain Of A Flat (Lighterman)

Vessel:	"Christopher"
	
Thomas MC QAURTEZ	W	54 	M	Liverpool, Lancashire, England	Mate (Lighterman)

Vessel:	"The Gladstone"
	
Thos. DICKINSON	        M	23 	M	Bedford Leigh, Lancashire, Eng	Master (Seaman)
Ann DICKINSON	        M	21 	F	Bedford Leigh, Lancashire, Eng	Masters Wife
Alice DICKINSON	          	9 m	F	Bedford Leigh, Lancashire, Eng	Daur

Vessel:	"Jane Roberts"
	
John JONES	       M	50 	M	Holywell, Flint, Wales       	Master (Seaman)
Samuel JONES	       U	22 	M	Holywell, Flint, Wales          Mate

Vessel:	"Kingorry"
	
Joseph CREER     	M	35 	M	Douglas, Isle of Man, England	Mate (Seaman)
John SAYLE	        M	34 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Carpenter
Robert CLARKE	        W	60 	M	Kirk Micheal, Isle of Man, Eng	Fireman

Vessel:	"Argo"
	
George THOMAS    	M	68 	M	Carmarthen, Carmarthen, Wales	Mariner Ship Keeper
Catherine THOMAS	M	54 	F	Maryport, Cumberland, England	S Keepers Wife
Margaret THOMAS 	U	23 	F	Maryport, Cumberland, England	S Keepers Daughter

Vessel:	"Margaret Wilkie"
	
Thomas Henry PETERSON	M	38 	M	Bootle Liverpool          	Ship Keeper (Harb Serv)
Henrietta Amelia PETERSON  M	28 	F	Dublin, Ireland           	Ship Keeper Wife
Henrietta PETERSON	U	8 	F	Toxteth Park Liverpool      	Ship Keeper Child

Vessel:	"Red Cloud"
	
John TAYLOR     	M	55 	M	Boston                  	Captain
C.F. MONTILE    	U	42 	M	Maryland, United States 	Mate (Seaman)
E.W. WALKER	        U	33 	M	Main, United States       	Steward (Ship)
Oscar ANDERSON   	U	27 	M	Norway                  	Steward (A B)
Jor DE HAAN	        U	25 	M	Germany                 	Steward (A B)
Gor JORGENSEN    	U	23 	M	Denmark                 	Steward (A B)
John BENSEN	        U	21 	M	Sweden                  	Steward (A B)
John AGRE	        M	46 	M	China                   	Cook (Ship)

Vessel:	"Paul"
	
Alexander NELSON	U	68 	M	Whitehaven, Cumberland, Eng	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"SS Iberian"
	
Edward PARRY	        M	42 	M	Penrhyndeudreath, Merioneth     Master Seaman
Morgan DAVIES    	M	39 	M	Aberavon, Cardigan, Wales	1st Mate
James MC HIGAN    	M	50 	M	Cork Cork, Ireland         	2nd Mate
Charles JGEILLER	M	41 	M	Helsingborg, Sweden        	3rd Mate
James WYLIE             U	24 	M	Alloa, Scotland          	4th Mate
Charles SWENSON 	M	48 	M	Halonstadt, Sweden        	Carpenter
Samuel BURGESS    	M	26 	M	Liverpool, Lancashire, England	Bosun
Thomas FENNELL	        M	42 	M	Dublin Dublin, Ireland    	Bosuns Mate
John FERNANDES    	U	31 	M	Aporto, Portugal         	Lamptrimmer
William GREEN	        M	56 	M	Brighton, Sussex, England	A B Seaman
Archibald DARRAGH	M	37 	M	Antrim Belfast, Ireland 	A B Seaman
George MC MULLEN	M	45 	M	Kingstown, Ireland       	A B Seaman
Thomas MC TAGGART	U	25 	M	Plymouth, Devon, England	A B Seaman
Joseph MARTIN	        U	28 	M	Devonport, Devon, England	A B Seaman
John GOODWIN       	U	23 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman

Vessel:	"SS Iberian"
	
Thomas GRIFFITHS	U	25 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman (Seaman)
John JENKINS	        M	30 	M	New Quay, Cardigan, Wales	A B Seaman
Charles RUTHERFORD	U	21 	M	Birkenhead, Cheshire, England	A B Seaman
Frank VITELLI	        M	31 	M	Montreal, Canada          	A B Seaman
Arthur HARDY	        U	24 	M	Fall River Mass, United States	A B Seaman
Joseph MATCHELL 	U	22 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
John FOGARTY	        U	24 	M	Limerick Limerick, Ireland	A B Seaman
John JUDGE	        U	19 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
David MC DOWALL 	M	31 	M	Tarbotton, Ayr, Scotland	1st Engineer
William MC DOWALL	M	39 	M	Ayrshire Ayr, Scotland    	2nd Engineer
James MC GREGOR 	U	26 	M	Campsie, Scotland        	3rd Engineer
James MILLER	        W	42 	M	Dundee, Scotland                4th Engineer
James MC KIE	        M	28 	M	Kirkealdy, Kirkcudbright, Scot	Fireman
Patrick LAPPING	        U	48 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
Thomas MARTIN	        U	24 	M	Bath, Somerset, England 	Fireman
Samuel BOWLING	        M	35 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
William DRAPER          U	26 	M	Tipperary Tipperary, Ireland	Fireman
John KENNEDY      	U	26 	M	Tipperary Tipperary, Ireland	Fireman
James BROWN	        U	31 	M	Connaught Ballionshire, Ireland	Fireman
Jerimiah MURPHY         M	31 	M	Wexford Wexford, Ireland	Fireman
Patrick MURPHY	        M	33 	M	Wexford Wexford, Ireland	Fireman (Seaman)
Thomas MALIN	        M	29 	M	Leeds, York, England    	Fireman
John MC SNANE	        U	35 	M	Louth, Ireland          	Fireman
William GRISELWAITE	U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Coal Trimmer
Thomas WILLIAMSON	U	25 	M	Antrim Belfast, Ireland 	Coal Trimmer
David SHARP	        U	23 	M	Kirkcudbright, Scotland 	Coal Trimmer
Richard LILL	        U	11 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Boy
William FERRIER 	M	33 	M	Kent, Kent, England     	1st Steward (Ship)
James KENNAN	        U	19 	M	Liverpool, Lancashire, England	2nd Steward (Ship)
Alexander SWEENEY	U	17 	M	Liverpool, Lancashire, England	3rd Steward (Ship)
Thomas LYNCH	        U	28 	M	Liverpool, Lancashire, England	Cook (Ship)
Frederick FISHER	U	18 	M	Liverpool, Lancashire, England	2nd Cook (Ship)

Vessel:	"Eccleston"
	
Charles SMITH     	M	56 	M	Northwich, Cheshire, England	Master (Seaman)
Theophilus SMITH	U	16 	M	Lower Bebington, Cheshire, Eng	Mate

Vessel:	"SS Bavington"
	
John CONNELL	        M	61 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Master (Seaman)
James COLMAN	        M	43 	M	Maryport, Cumberland, England	Mate
Thomas JONGHI...	M	62 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Seaman (A B)
Thomas BROWN	        U	22 	M	Broomfield, Cumberland, England	Second Engineer
William SELBY	        M	30 	M	Duckworth, Huntingdon, England	Chief Engineer

Vessel:	"Imperial"
	
John BUDD         	U	44 	M	Wexford County, Ireland 	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"Benbrack"
	
James GREEN       	M	58 	M	Donegal, Ireland         	Watchman

Vessel:	"Robert Kerr"
	
Robert MACWILLIAM	U	50 	M	Ayr, Scotland            	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"Princess Alexandra"
	
William REID            M	42 	M	Torrytown, Fife, Scotland	Ship Master (Seaman)
Christian REID    	M	48 	F	Torrytown, Fife, Scotland	Masters Wife
Catherine P. REID	U	13 	F	Torrytown, Fife, Scotland	Scholar Daughter
Arthur William REID	U	7 	M	Torrytown, Fife, Scotland	Scholar Son
David REID	        U	4 	M	Torrytown, Fife, Scotland	Scholar Son
Annie B. REID	        U	1 	F	Torrytown, Fife, Scotland	Infant Daughter

Vessel:	"Heela"
	
Arthur Edwin BURNBY	U	29 	M	Lincoln, Lincoln, England	Watchman

Vessel:	"Fanny Bloomer"
	
Michael J. STANTON	M	58 	M	Limerick Co, Ireland      	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"Tewksbury"
	
Thomas PRESCOT	        M	65 	M	Chester, Cheshire, England	Shipkeeper (Harb Serv)

Vessel:	"Lancashire Witch"
	
Robert WILLIAMS 	W	60 	M	Brighton, Sussex, England	Watchman

Vessel:	"Ledston"
	  
Jas. SIM	        M	40 	M	Aberdeen, Scotland        	1st Mate (Seaman)
Alex WALKER        	U	28 	M	Aberdeen, Scotland        	2 Mate

Vessel:	"Hope"
	
Malcom WATSON     	M	60 	M	Port Glasgow, Lanark, Scotland	Shipkeeper (Harb Serv)
Catherine WATSON	M	60 	F	Oban, Argyll, Scotland    	Shipkeeper Wife

Vessel:	Great Britain"
	
Wm. CRAWFORD      	M	72 	M	Greenwich, Kent, England	Shipkeeper (Harb Serv)

Vessel:	"Pearl Of India"
	
Alexr KELLY       	M	28 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Master (Seaman)
Frank PARIS	        U	20 	M	Demerera, West Indies    	A B Seaman
Georgina KELLY     	M	28 	F	Glasgow, Lanark, Scotland	Masters Wife
Alexr KELLY	        U	2 	M	Greenock, Renfrew, Scotland	Masters Son
Annie KELLY	        U	11 m	F	Greenock, Renfrew, Scotland	Masters Daughter

Vessel:	"West Wind"
	
William THOMPSON	M	62 	M	Grenock, Renfrew, Scotland	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"Lemington"
	
Antonio LOURENZO	M	45 	M	Porto, Portugal         	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"Cavour"
	
David MANN	        M	37 	M	Antrim Magee Co, Ireland	Shipkeeper (Harb Serv)
Elizabeth MANN    	M	32 	F	Antrim Magee Co, Ireland

Vessel:	"Fairy"
	
Hugh PRITCHARD	        M	68 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Mate (Seaman)
Mary PRITCHARD	        M	64 	F	Carnarvon, Caernarvon, Wales    Mates Wife
Wm. PRITCHARD	        M	60 	M	Bangor, Caernarvon, Wales	Seaman

Vessel:	"Iron Duke"
	
Peter MURRAY	        W	45 	M	Dublin, Ireland          	A B Seaman
John SMITH	        U	22 	M	Moate, Ireland            	A B Seaman

Vessel:	"Eblana"
	
Tom ELLIS	        U	30 	M	Carnaw   County         	A B Seaman
Benjamin MC INERY	W	45 	M	Dublin County           	Able Seaman (Seaman)

Vessel:	"SS Rennie"
	
George WHITE      	M	43 	M	Wareham, Dorset, England	Master (Seaman)
John LONNEN	        M	53 	M	Poole, Dorset, England  	A B (Seaman)
Frank THOMAS	        M	38 	M	Ventnor, Isle of Wight, Hamps	Cook (Ships)
Robert GAUL	        U	25 	M	Ipswich, Suffolk, England	Steward (Ships)
Richard PURCELL 	W	59 	M	Chester, Cheshire, England	Engineer (Seaman)
Lewis PURCEL	        U	49 	M	Hawarden, Flint, Wales  	Fireman
W.J. Alexander KNOWLES	M	31 	M	Aberdeen, Scotland        	Gentleman Owner ((Navy Serv On Shore))
Elfrida NUNN	        U	20 	F	Wexford, Ireland         	Stewardess
Alex HENDERSON	        M	45 	M	Carlisle, Cumberland, England	Geneleman Owner (No Occ) ((Navy Serv On Shore))

Vessel:	"Albatross"
	
Arthur RILEY	        M	37 	M	Northwich, Cheshire, England	Master (Seaman)
Joseph HUNT	        U	20 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Red Jacket"
	
Robert HUGHES     	M	47 	M	 ((condlsta)), Wales      	Master (Lighterman)
William SUANORS 	U	18 	M	Runcorn, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Julianna"
	
John JONES	        U	24 	M	Newquay, Wales           	Master (Seaman)
Elias RICHARDS	        U	27 	M	Newquay, Wales           	Mate
Frederick JUBB	        U	19 	M	Brighton, Sussex, England	Seaman (A B)

Vessel:	"Bon My Chree"
	
William MYLCHREEST	M	40 	M	Douglas, Isle of Man, England	Mate (Seaman)
Joseph LEWNEY	        U	22 	M	Douglas, Isle of Man, England	A B Seaman

Vessel:	"Morrell"
	
Lawrence MC ATEER	M	54 	M	Newry, Ireland           	(Harb Serv) Shipkeeper
Bridget MC ATEER	M	42 	F	Lurgan, Ireland          	Wife

Vessel:	"John Cartmeal"
	
Edward WILSON           M	29 	M	Warton, Lancashire, England	Master
Thomas BAMPTON    	M	44 	M	Freckleton, Lancashire, England	Mate
William WILSON	        U	19 	M	Warton, Lancashire, England	Boy (Seaman)

Vessel:	"Albion"
	
David MORRIS	        M	22 	M	Merioneth, Wales         	Stoker (Seaman)
Given MORRIS	        M	27 	F	Merioneth, Wales         	Wife
Jane MORRIS	        O	18 m	F	Merioneth, Wales 

Vessel:	"Lile"
	
John RUBY	        M	60 	M	Plymouth, Devon, England	Master (Seaman)
John (Jnr) RUBY 	U	27 	M	Plymouth, Devon, England	Mate
Samuel KINSLEY    	U	40 	M	Grimsby, England        	Boatswain
Charles BROWN	        M	40 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
John ANDERSON	        U	20 	M	Opsola Swedish Subject, Sweden	Cook (Ship)
John BRADLEY	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Boy (Seaman)

Vessel:	"Maua"
	
James ADAMS	        M	54 	M	Croxstone, Stafford, England	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"SS Ryde"
	
John FORSHAW	        M	39 	M	Liverpool, Lancashire, England	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"Affines"
	
David THOMAS	        M	40 	M	New Quay, Cardigan, Wales	Master (Seaman)
Evan JAMES	        M	52 	M	New Quay, Cardigan, Wales	Mate
Thomas THOMAS	        U	19 	M	New Quay, Cardigan, Wales	O Seaman

Vessel:	"Jonah"
	
George Henry MOLYNEUX	M	23 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate (Seaman)

Vessel:	"Blue Jacket"
	
George WOODWORTH	M	39 	M	Chester (City), Cheshire, Eng	Mate (Seaman)

Vessel:	"Roses"
	
Robert WILSON	        M	41 	M	Morecombe, Lancashire, England	Master (Seaman)

Vessel:	"Jane"
	
Thomas SOTHERN     	U	33 	M	Speke, Lancashire, England	Master (Seaman)

Vessel:	"Weaver"
	
Joseph YATES       	W	62 	M	Hollins Green Lancaster 	Captain (Seaman)

Vessel:	"Black Eagle"
	
William PALFREYMAN	U	18 	M	Birkenhead, Cheshire, England	A B Seaman

Vessel:	"Empire"
	
John POOLE	        M	34 	M	Barnton, Cheshire, England	Mate (Seaman)

Vessel:	"Swan"
	
Charles SPENCER 	M	27 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master (Seaman)
Elizabeth SPENCER	M	24 	F	Bedford Leigh, Lancashire, Eng	Masters Wife
Thomas SPENCER	        U	9 w	M	Wallasey Dock, Cheshire, Eng	Masters Child

Vessel:	"Harriett"
	
Peter WALKER	        M	53 	M	Wharton, Cheshire, England	Master Seaman

Vessel:	"SS Jamaican"
	
Edmond WINDER	        U	43 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master (Seaman)
Peter REID	        W	38 	M	Edinburgh, Scotland       	Mate
John George CARTISEN	M	30 	M	London, Middlesex, England	2nd Mate
Peter T. A. HARPER	U	32 	M	Liverpool, Lancashire, England	3rd Mate
Hans MADSEN	        M	43 	M	Denmark                  	Carpenter
Henry HEAD	        M	57 	M	Worthinig, Kent, England	Boatswain
James ROGERS	        M	24 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Lamptrimmer
David J. CUNAN	        M	29 	M	Belfast Antrim, Ireland 	A B Seaman
John CURRY	        M	46 	M	Belfast Antrim, Ireland 	A B Seaman
John CALLINDER	        M	42 	M	Drogheda, Ireland         	A B Seaman
Alex R. ROBERTSON	U	23 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
William SEALE	        U	22 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Thomas RODGERS	        U	26 	M	Belfast Antrim, Ireland 	A B Seaman
George COOMBS	        U	29 	M	Worcester, Worcester, England	A B Seaman
James LEHL	        U	26 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
William WATSON     	U	24 	M	Edinburgh, Scotland     	A B Seaman
William ROBSON   	U	23 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
George NUGENT	        M	24 	M	Dublin, Ireland           	A B Seaman
Thomas MERCER	        U	18 	M	Birkenhead, Cheshire, England	A B Seaman
Patrick O LEARY 	U	16 	M	Cork, Ireland            	A B Seaman
John LOVETT	        M	33 	M	Sligo, Ireland           	Engineer
Isaac STRACKAN	        U	48 	M	Kincardene, Ireland             2nd Engineer
John LIGHTBURN	        U	25 	M	Crewe, Cheshire, England	3rd Engineer
W.B. HAMILTON	        U	22 	M	 (B S), Gibraltar        	4th Engineer
Thomas TETLOW	        M	44 	M	Leeds, York, England       	Store Keeper
Patrick LYNCH	        M	48 	M	Kildare, Ireland          	Fireman
Michael PYE	        M	31 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
William FAULKNER	U	30 	M	Antrim, Ireland          	Fireman
David MOYLAN	        M	28 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
Robert EVANS	        M	35 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
John WILLIAMS	        M	26 	M	Anglesey, Wales          	Fireman
Peter SMITH	        U	22 	M	Liverpool, Lancashire, England	Trimmer
Robert DOBSON	        U	27 	M	Liverpool, Lancashire, England	Trimmer
James W. DONALD	        M	39 	M	Dundee, Scotland        	Trimmer
John JONES	        U	25 	M	Anglesey, Wales          	Trimmer
George W. COLES	        M	45 	M	Colchester, Essex, England	Chief Steward (Ship)
Hadgu MINTEN	        M	33 	M	China                     	2nd Steward
John WICKS	        U	20 	M	Warwick, Warwick, England	Ship Steward
Edward EVANS	        U	18 	M	Liverpool, Lancashire, England	Steward
Robert RUSSELL	        M	32 	M	Dunbarton, Dunbarton, Scotland	Chief Cook
Randal JONES	        M	23 	M	Ruabon, Wales             	2nd Cook
William J. SCOTT	M	37 	M	Illinois (BS), United States	Purser (Seaman)
Walter JONES	        U	20 	M	Manchester, Lancashire, England	Ship Steward
Charles BRITTAIN	M	31 	M	London, Middlesex, England	Seaman Trimmer
William TARRANT 	M	40 	M	Oxford, Oxford, England 	A B Seaman
William WHALLEY 	U	31 	M	Swansea, Wales            	A B Seaman

Vessel:	"Snig"
	
James GARNER	        M	55 	M	Manchester, Lancashire, England	Master (Seaman)
William RAGUSON 	M	54 	M	Northwich, Cheshire, England	Master (Seaman)

Vessel:	"Maggie"
	
Thos. ANSON	        M	39 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master (Seaman)
Jos. HUNTINGTON 	M	30 	M	Seacombe, Cheshire, England	Mate (Hand)
Jas. MC CONNELL 	M	37 	M	Ireland                    	Engine Driver

Vessel:	"Commodore"
	
John BLOOR	        M	51 	M	Northwich, Cheshire, England	Master (Seaman) ((Captain))

Vessel:	"SS Vulcan"
	
Thomas RIMMER    	M	36 	M	Preston, Lancashire, England	Master (Seaman)
George HOGORTH	        M	36 	M	Warton, Lancashire, England	Mate
William CROSS	        M	42 	M	Myerscough, Lancashire, England	Engineer
John WORSWICK	        U	23 	M	Preston, Lancashire, England	Fireman

Vessel:	"Jane Shearer"
	
John KERR	        M	48 	M	Arran, Bute, Scotland      	Master (Seaman)
Neil CAIN	        U	26 	M	Carnlo...  Antrim Co, Ireland	Mate
Richard SHAKESPEARE	U	16 	M	Talkey Dublin County     	Boy

Vessel:	"Isabella"
	
Thomas BANISTER 	M	41 	M	Warton, Lancashire, England	Master (Seaman)
Thomas BANISTER 	M	29 	M	Hesketh Bank, Lancashire, Eng	Mate
William BANISTER	U	38 	M	Warton, Lancashire, England	Seaman
William John BANISTER	U	16 	M	Barrow, Lancashire, England	Boy

Vessel:	"Abyssinia"
	
Vincent READ     	U	29 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Master (Seaman) ((Steward Or Officer))
William MC GREGOR	M	37 	M	Glasgow, Renfrew, Scotland	Engineer
George STONE	        M	60 	M	Scotland                  	(Ships) Steward

Vessel:	"City Of New York"
	
John WEIR	        M	31 	M	Londonderry, Ireland      	Watchman (Seaman)
William GIBBS	        M	37 	M	London, Middlesex, England	Storekeeper

Vessel:	"Guiding Star"
	
Enoch HOUGHTON    	M	44 	M	Barnton, Cheshire, England	Master (Seaman)
James HOUGHTON	        U	18 	M	Barnton, Cheshire, England	Mate
Elizabeth HOUGHTON	M	43 	F	Barnton, Cheshire, England	Master Wife
Sarah Ellen HOUGHTON	U	10 	F	Barnton, Cheshire, England	Master Daughter

Vessel:	"Bar One"
	
Samuel WEEDALL     	M	49 	M	Northwich, Cheshire, England	Waterman (Master)

Vessel:	"Newton"
	
John BARKER       	U	17 	M	Northwich, Cheshire, England	Waterman (Mate)

Vessel:	"Evening Star"
	
Richard POOLE     	M	34 	M	Northwich, Cheshire, England	Master Waterman

Vessel:	"Hannah"
	
Samuel GOODIER    	M	28 	M	Barnton, Cheshire, England	Waterman (Mate) ((Bosh))

Vessel:	"The Starr"
	
George HOUGHTON 	M	22 	M	Barnton, Cheshire, England	Waterman (Mate)
Mary HOUGHTON	        M	23 	F	Northwich, Cheshire, England	Waterman Wife

Vessel:	"Morning Starr"
	
William SADLER    	M	53 	M	Davenham, Cheshire, England	Master (Lighterman)
George Henry SADLER	U	19 	M	Davenham, Cheshire, England	Mate
Alfred BURGESS	        U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Seaman

Vessel:	"Jane"
	
Alexander BEECH 	U	17 	M	Barnton, Cheshire, England	Mate (Lighterman)

Vessel:	"Champion"
	
Frederick VERNON	M	23 	M	Barnton, Cheshire, England	Master (Lighterman)
Mary Ellen VERNON	M	20 	F	Aircastle, Cheshire, England	Masters Wife

Vessel:	"Charles"
	
John BODER OR BODEN	U	18 	M	 (Northwich), Cheshire, England	Mate (Lighterman)

Vessel:	"Sam"
	
George CAPPER      	U	35 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate (Lighterman)

Vessel:	"William"
	
John LLOYD	        M	30 	M	Northwich, Cheshire, England	Master (Lighterman)
James PLATT	        U	29 	M	Widnes, Lancashire, England	Mate

Vessel:	"Blue Starr"
	
Joseph PLUMB     	M	34 	M	Barnton, Cheshire, England	Master Waterman
Richard BANNER     	M	37 	M	Runcorn, Cheshire, England	Mate Waterman

Vessel:	"White Star"
	
James HURST	        M	32 	M	Warrington, Lancashire, England	Waterman Master

Vessel:	"Leigh"
	
Samuel WEEDALL     	W	60 	M	Northwich, Cheshire, England	Master (Waterman)

Vessel:	"Brilliant Star"
	
John Thomas HIND	U	23 	M	Barnton, Cheshire, England	Mate (Lighterman)

Vessel:	"Bessie"
	
Matthew WHITFIELD	U	42 	M	Sankey Bridge, Lancashire, Eng  Master (Lighterman)

Vessel:	"Marry England"
	
John HUNT	        M	31 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Master (Lighterman)
Thomas CORNS	        U	15 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Gein"
	
William MORRIS     	M	51 	M	Cown, Scotland             	Shipkeeper (Harb Serv)

Vessel:	"Earl"
	
James HALLWOOD    	M	30 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master Of Flat (Lighterman)

Vessel:	"Norway"
	
George MILLS     	M	23 	M	Barnton, Cheshire, England	Master (Lighterman)
Samuel WILKINSON	M	23 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Clarendon"
	
James JONES	        U	20 	M	Runcorn, Cheshire, England	Mate Of Flat (Lighterman)

Vessel:	"Oak Villa"
	
Thos. LAYTON     	M	28 	M	Leigh, Lancashire, England	Master (Lighterman)
Alice LAYTON	        M	28 	F	Wigan, Lancashire, England	Masters Wife
Martha Alice LAYTON	U	1 	F	Leigh, Lancashire, England	Child

Vessel:	"Obadiah"
	
Joseph HOUGH     	M	25 	M	Winsford, Cheshire, England	Master (Lighterman)
Sarah HOUGH	        M	20 	F	Mold, Flint, Wales        	Masters Wife

Vessel:	"Dantzic"
	
John HALMER	        M	34 	M	Runcorn, Cheshire, England	Hand Of The Flat (Lighterman)

Vessel:	"Riversdale"
	
Samuel ROGERSON 	M	27 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate (Lighterman)

Vessel:	"The Queen"
	
George YOUNG        	M	37 	M	London Stepney, Middlesex, Eng	Ship Keeper (Harb Serv)

Vessel:	"Florence"
	
George TOMKINSON	M	65 	M	Northwich, Cheshire, England	Master (Bargeman)
Hannah TOMKINSON	M	61 	F	Barnton, Cheshire, England	Master Wife
Thomas TOMKINSON	U	22 	M	Barnton, Cheshire, England	Mate (Bargeman)

Vessel:	"Australia"
	
William RATHBONE	M	41 	M	Northwich, Cheshire, England	Master (Lighterman)
John RATHBONE	        U	18 	M	Northwich, Cheshire, England	Mate
William RATHBONE	U	14 	M	Northwich, Cheshire, England	Boy

Vessel:	"Edith" S Steamer
	
Percy Ralph MOSS	M	26 	M	Winsford, Cheshire, England	Mate (Lighterman)
James SMITH	        M	27 	M	Winsford, Cheshire, England	Engineer
Return to Introductory Page