Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SHIPS AT SWANSEA 1881
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT SWANSEA, GLAMORGAN 1881.- PART 1



Ships at Swansea, Glamorgan, Wales 1881


Vessel:	"Ellen Owens"
	
	          Marr	Age	Sex	Birthplace
William DAVIES	    U	39 	M	St Dogmeals, Pembroke, Wales	Master
John MORRIS	    M	50 	M	St Dogmeals, Pembroke, Wales	Mate
John DAVIES	    U	15 	M	St Dogmeals, Pembroke, Wales	Boy

Vessel:	"Doctor"
	  
John TRAINOR	    M	40 	M	Portaferry Down, Ireland	Master
George TUMILTY	    M	35 	M	Portaferry Down, Ireland	Mate
Charles CONBURY	    U	40 	M	Portaferry Down, Ireland	A B
Edward HICKY	    U	20 	M	Drogheda Meath, Ireland 	O S
John KENNEDY	    U	16 	M	Portaferry Down, Ireland	Cook

Vessel:	"Golden Island"
	
Henry COMLEY	    M	38 	M	Llanhenock              	Master
William EVANS	    M	52 	M	Appledore, Devon, England	Mate
Charles SCOTT	    U	20 	M	Jersey, Channel Islands 	Cook & O Seaman
George COOPER	    U	24 	M	Jersey, Channel Islands 	A B Seaman
Thomas BROWN	    U	21 	M	Germany                 	O Seaman

Vessel:	"Amazon"
	
Henry RICHMOND	    M	26 	M	Jersey, Channel Islands 	Master
William LE QUELENEX M	29 	M	St Brieuc, France       	Mate
Samuel LE RICHE	    U	18 	M	Jersey, Channel Islands 	O Seaman
William BENTIERY    U	15 	M	Jersey, Channel Islands 	Boy

Vessel:	"Commodore Tug"
	
T. GARDNER	    M	40 	M	Lpool, Lancashire, England	Master
J. GOLDING	    U	24 	M	Rock Ferry, Cheshire, England	Mate
J.J. DEEN	    M	28 	M	Rock Ferry, Cheshire, England	1st Engineer
W. AILWOOD	    U	29 	M	Egremont, Cheshire, England	2nd Engineer
W. OWEN	            U	20 	M	Lpool, Lancashire, England	Seaman A B
H. WILLIAMS	    M	21 	M	Lpool, Lancashire, England	Seaman A B
R. PUGH	            M	24 	M	Lpool, Lancashire, England	Fireman
W. THOMAS	    M	16 	M	Lpool, Lancashire, England	Fireman
G. TAGGERT	    M	28 	M	Lpool, Lancashire, England	Seaman A B

Vessel:	"S/S Gwent"
	
John RICHARDSON	    M	43 	M	Kenton, Northumberland, England	Master
Nicholas GUINNAH    M	34 	M	Milford, Pembroke, Wales	Mate
Daniel JONES	    M	30 	M	New Quay, Cardigan, Wales	Boatswain
David JONES	    M	36 	M	Mallgrove, Pembroke, Wales	Steward
Andrew PATERSON	    M	44 	M	Copenhagen, Denmark     	A B Seaman
John LARNE	    M	50 	M	Dinas Cross, Pembroke, Wales	A B Seaman
Rees REES	    M	57 	M	Llanelly, Carmarthen, Wales	A B Seaman
John REDSHAW	    M	30 	M	Milton, Kent, England   	A B Seaman
Thomas WILLIAMS	    M	38 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Richard WALSH	    M	33 	M	Dunmore Wateford, Ireland	1st Engineer
George RICHMOND	    U	21 	M	Newport, Monmouth, England	2nd Engineer
William WILLIAMS    M	29 	M	Glais, Glamorgan, Wales 	Fireman
William DAVIES	    W	28 	M	Vivian, Glamorgan, Wales	Fireman
John DAVIES	    U	25 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Fireman
William DAVIES	    U	19 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Engineer & Officers Steward

Vessel:	"Belle Of The Plym"
	
Andrew RYAN	    U	23 	M	Wicklow, Ireland        	A B Seaman
William STILES	    U	17 	M	Fowey, Cornwall, England	Ordnry Seaman

Vessel:	"Flora"
	
R.G. NORRIS	    M	43 	M	Gravesend, Kent, England	Seaman
L.A. NORRIS	    O	37 	F	Llawelly, Carmarthen, Wales
T. NORRIS	    O	10 	M	Pembrey, Carmarthen, Wales

Vessel:	"Reliance"
	
J.T. FRANCIS	    M	39 	M	Liverpool, Lancashire, England	Master Mariner
John PARFEET	    M	35 	M	Douglas, Isle of Man, England	Second Mate
James KELLY	    U	26 	M	Peel, Isle of Man, England	Able Seaman
William COWLEY	    M	46 	M	Douglas, Isle of Man, England	Fireman
John WILLIAMS	    U	17 	M	Cardiff, Monmouth, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Fanny"
	
William H. LEMIN    M	24 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Master
Thomas WILLIAMS	    U	21 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	A B Seaman
Richard HUGHES	    M	27 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Mate
John JONES	    U	22 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	O. Seaman
Owen EDWARDS	    U	14 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Cook

Vessel:	"Jane Owen"
	
Enoch JAMES	    W	52 	M	Penybont, Cardigan, Wales	Master
John GRIFFITHS	    U	20 	M	Penybont, Cardigan, Wales	Mate
Frederick ELARBURG  U	19 	M	Wilhelmshaven, Germany   	AB

Vessel:	"Heptarchy"
	
John PROTHEROE	    M	36 	M	Newport, Pembroke, Wales 	Master
James WILLIAMS	    M	33 	M	Westport, Cumberland, England	Mate
John EAG	    U	19 	M	Westport, Cumberland, England	2nd Mate
Henry GREGORY	    M	48 	M	Manchester, Lancashire, England	Chief Engineer
Edward DALLEY	    M	36 	M	Brixham, Devon, England  	2nd Chief Engineer
Theodore JENLATT    M	36 	M	London, Middlesex, England	Steward
Joseph THOMPSON	    U	25 	M	Edinburgh, Edinburgh, Scotland	3rd Engineer
Imanuel NAVAWE	    U	23 	M	 (B S), Italy             	A.B.
John H. HELINA	    U	32 	M	B S, Norway             	Fireman
John JOHNSTON	    M	52 	M	 (B S), Denmark         	Carpenter
Harry DUG...	    M	31 	M	Amsterdam, The Netherlands 	A B
Peter HOLSEN	    U	54 	M	Churchend B S             	Cook
John SKINNER	    M	30 	M	London, Middlesex, England	Fireman
John EILASS	    M	30 	M	London, Middlesex, England	Fireman
James MC NAMARA	    U	46 	M	Dungannon, Ireland         	A B

Vessel:	"Heptarchy"
	
Thomas STEPHENS	    U	28 	M	Jamaica B S, West Indies        A B
William DUNBAR	    M	42 	M	Belfast, Ireland          	A B
Charles COSHERAM    U	22 	M	Cardiff, Monmouth, England 	Fireman
Emily WILLIAMS	    M	26 	F	Plymouth, Devon, England
Isabel DALLEY	    M	25 	F	Plymouth, Devon, England
Arthur V. ADAMS	    U	24 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales

Vessel:	"Earnest"
	
John RICHARDS	    M	46 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	Master
Stephen WILLIAMS    U	40 	M	Dinas, Pembroke, Wales    	Mate
Charles MAYER	    U	24 	M	Settin, Germany           	Boatswain
David WALTERS	    U	18 	M	Llanelly, Carmarthen, Wales	O S
John LEWIS	    U	19 	M	Llanelly, Carmarthen, Wales	A B
Joseph SONEY	    U	25 	M	Isk, Scotland             	Cook Steward
William LEWIS	 	21 	M	Llanelly, Carmarthen, Wales	O S

Vessel:	"John & Mary"
	
Richard JOHN	    U	32 	M	St Athan, Glamorgan, Wales	Master
John EVANS	    M	60 	M	St Dogmalls, Pembroke, Wales	Mate

Vessel:	"SS Athlete"
	
A. POWER	    M	60 	M	Waterford County, Ireland	Master
John SULLIVAN	    M	40 	M	Kerry County, Ireland   	Mate
James MAC NAMARA    M	45 	M	Wexford County, Ireland 	Cook & Steward
Patrick BIRD	    U	25 	M	Wexford County, Ireland 	Boatswain
John BARDIN	    U	30 	M	Wexford County, Ireland 	Able Seaman
Nicholas LANIGAN    M	46 	M	Waterford County, Ireland 	Able Seaman
Alexander MC DONALD M	34 	M	Glasgow, Scotland       	Chief Engineer
John POWER	    U	23 	M	Waterford County, Ireland	Second Engineer
Robert ROSSIFER	    M	38 	M	Waterford County, Ireland	Fireman
James BRIEN	    U	30 	M	Waterford County, Ireland	Fireman
Patrick NOONAN	    U	19 	M	Waterford County, Ireland	Fireman

Vessel:	"Honor"
	
John JONES	    M	33 	M	St Athan, Glamorgan, Wales	Master
Thomas HARRY	    U	21 	M	St Athan, Glamorgan, Wales	Mate
Richard REES	    U	21 	M	Pleasant Creek B S, Australia	AB Seaman

Vessel:	"Gloria"
	
John WILLIAMS	    M	62 	M	Carmarthen, Carmarthen, Wales	Shipkeeper

Vessel:	"Wm.Gilmore"
	
William IDDON	    M	34 	M	Hesketh Bank, Lancashire	Master
Robert WILLIAMS	    W	33 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Mate
James BELL	    U	29 	M	Dumfries, Dumfries, Scotland	AB Seaman
Edward RIARETTE	    U	19 	M	Carlton, York, England  	O.S. Seaman

Vessel:	"Beechdale"
	
Isaac SALE	    M	62 	M	Lanford, Bedford, England	Shipkeeper

Vessel:	"Elizabeth"
	
Thomas PHILIPS	    M	51 	M	Starcross, Devon, England	Master
Charles MARTIN	    U	19 	M	Penryn, Cornwall, England	Offi?
Thomas PHILLIPS	    U	19 	M	Starcross, Devon, England	Mate

Vessel:	"Caboccer"
	
Stephen EVANS	    M	44 	M	Holywell, Flint, Wales  	Master Mariner
John SANDERS	    M	34 	M	Kenton, Devon, England  	Mate Mariner
Charles ROWLINS	    M	33 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	AB Seaman Mariner
John ROBERTS	    U	17 	M	Corwen, Denbigh, Wales  	AB Seaman Mariner

Vessel:	"Paulet Marie"
	
LE MATELOT	    U	29 	M	Belle Ile Enmer, France 	Master
Fr. G FLYGUER	    M	27 	M	Belle Ile Enmer, France 	Maitre
A. THOMAS	    M	32 	M	Belle Ile Enmer, France 	Sailor
A.L. THOMAS	    U	18 	M	Belle Ile Enmer, France 	Sailor
Pierre THOMAS	    U	15 	M	Belle Ile Enmer, France 	Cook

Vessel:	"Providence"
	
Charles ALDRIDGE    W	60 	M	Framilode, Gloucester, England	Master
Ellis CARTER	    M	22 	M	Saul, Gloucester, England	Mate
Joseph FRYER	    U	19 	M	Cranham, Gloucester, England	A B
Edgar CARTER	    U	16 	M	Saul, Gloucester, England	O S

Vessel:	"SS Comorin"
	
Gerald KIRWAN	    M	32 	M	Dublin, Ireland         	Master
Alex DUNLOP	    W	48 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Mate 
Luke GRENNON	    U	22 	M	Dublin, Ireland         	Boson Boatswain
Alex DIAMOND	    M	43 	M	Derry, Ireland          	Steward
John MORRISON	    U	22 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Cook
Charles MC AULEY    U	30 	M	Glenarm, Ireland           	A B
Robert MC AULEY	    M	29 	M	Glenarm, Ireland          	A B
Felix GREER	    M	27 	M	Glenarm, Ireland          	A B
Robert BLANE	    U	28 	M	Wigtown, Kirkcudbright, Scot.   A B
Arthur WINTER	    W	34 	M	Sussex, England            	A B
John EDGAR	    M	34 	M	Edinburgh, Edinburgh, Scotland	Chief Engineer
Charles FAWCETT	    U	35 	M	Ramsey, Isle of Man, England	2nd Engineer
Alex GEDDES (?)	    M	35 	M	Banff, Banff, Scotland    	Fireman
Michael KELLY	    M	35 	M	Dublin, Ireland            	Fireman
James BUCHANNAN	    U	25 	M	Campsie, Edinburgh, Scotland	Fireman
Peter O HARE	    M	27 	M	Armagh, Ireland           	A B

Vessel:	"Eliza"
	
Timothy AKITT       M	57 	M	Briggam, Cumberland, England	Master
James HUDDART	    M	53 	M	Maryport, Cumberland, England	Seaman
James MONEY	    M	30 	M	Down County Newry          	Seaman
Joseph MESSENGER    U	43 	M	Maryport, Cumberland, England	Seaman

Vessel:	"J.E.Furlong"
	
Edward KAVANAGH	    U	39 	M	Arklow, Ireland           	Master
John BURN	    M	35 	M	Arklow, Ireland          	Mate
Richard SHEPHERD    U	26 	M	Birkenhead, Lancashire, England	A B
John MURPHY	    U	19 	M	Arklow, Ireland          	Cook

Vessel:	"Margaret Leonard"

Wm. HARFORD	    M	48 	M	Skerries, Ireland          	Master
Patrick ELLIS	    M	37 	M	Skerries, Ireland         	Mate
Francis MULLAGHAN   U	28 	M	Skerries, Ireland         	A B
Richard HARFORD	    U	26 	M	Skerries, Ireland         	Cook

Vessel:	"Thomas & Sarah"
	
Wm. STRONG	    M	39 	M	Watchet, Somerset, England	Master
Clifford STRONG	    M	32 	M	Watchet, Somerset, England	Mate

Vessel:	"Lily"
	
Henry SMITH	    M	37 	M	Sandend, Banff, Scotland	Master
Donald MC BAIN	    U	23 	M	Portroy, Banff, Scotland	Mate
Charles YOUNG	    U	31 	M	Folkstone, Kent, England	A B Seaman
Ritchard WATSON	    U	24 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland	A B Seaman
James SMITH	    U	14 	M	Cullen, Banff, Scotland	        Boy Seaman

Vessel:	"Mistletoe"

John MATTHEWS	    M	37 	M	Brixham, Devon, England 	Master Mariner
James LANGDON	    U	22 	M	Liverpool, Lancashire, England	Chief Mate
John SAUNDERS	    U	24 	M	Guernsey                  	Cook
William BADDELEY    U	16 	M	Brixham, Devon, England 	Apprentice
Mary Jane MATTHEWS  M	33 	F	Brixham, Devon, England 	Masters Wife

Vessel:	"Polly"
	
Isaac DIBBLE	    M	40 	M	Bridgwater, Somerset, England	Master
William HOBBS	    M	43 	M	Bridgwater, Somerset, England	Mate
William THORNE	    M	52 	M	Bridgwater, Somerset, England	A B Seaman
Walter DUDDRIDGE    M	23 	M	Bridgwater, Somerset, England	A B Seaman

Vessel:	"Speedwell"
	
John DAVIES	    M	59 	M	Dinas, Pembroke, Wales     	Master
John REYNOLDS	    U	43 	M	Milford, Pembroke, Wales	Mate

Vessel:	"Thorney"
	
Joseph TRUNKS	    M	50 	M	Bridgwater, Somerset, England	Master
Walter HARRITON	    U	30 	M	Bridgwater, Somerset, England	Mate
Walter TRUNKS	    U	18 	M	Bridgwater, Somerset, England	Boy

Vessel:	"Annie"
	
Jas. WATSON	    U	40 	M	Swansea, Glamorgan, Wales       Master

Vessel:	"Ardelinis SS"
	
Samuel NELSON	    M	29 	M	Antrim Co Island Magee, Ireland	Master
Nathel MAUNDER	    U	29 	M	Ireland                   	Mate
James STEWART	    M	23 	M	Ireland                  	Chief Enginier
William BODEN	    U	24 	M	Ireland                 	Sec Enginier
James FERGUEY	    M	43 	M	Ireland                   	A B
John MC CAULAM	    M	50 	M	Ireland                   	A B
John GREER	    U	24 	M	Ireland                   	A B
John ERIKSON	    M	27 	M	Naturlised Brit Subject, Sweden	A B
Robert CAMPBELL	    M	31 	M	Ireland                  	Fireman
Hugh NELSON	    M	24 	M	Scotland                  	Fireman

Vessel:	"Bridget Smith"
	
Thomas JAMES	    M	43 	M	Cardigan, Cardigan, Wales       Master
Thomas FLYNN	    M	33 	M	Waterford, Ireland              Mate
John LLOYD	    U	22 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	A B Seaman
Thomas LLOYD	    U	20 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	O Seaman
Owen JAMES	    U	18 	M	Newport                   	O Seaman

Vessel:	"SS Speedwell"
	
Thos.R. JENKIN	    M	42 	M	Mylor, Cornwall, England	Master
E. KENYNON	    M	56 	M	Shoreham, Sussex, England	Mate
E. LEWIS	    U	26 	M	Norway                     	S Mate
C. MARLEY	    W	40 	M	Plymouth, Devon, England	Steward
S. MITCHELL	    M	42 	M	Mylor, Cornwall, England	A B
A. BILBAO	    U	30 	M	Bilbao, Spain             	A B
R. NICHOLAS	    M	50 	M	Penzance, Cornwall, England	A B
T. HANSEN	    M	40 	M	Norway                    	A B
D. STEPHENS	    M	40 	M	Cardigan, Wales            	A B
W. WICKETTS	    U	30 	M	Bristol, Somerset, England	Fireman
E. JENKIN	    M	40 	F	Marazion, Cornwall, England	Masters Wife

Vessel:	"Veronica"
	
William WISEMAN	    M	24 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland	Master
Charles HEMMING	    W	48 	M	Jersey, Channel Islands  	1st Mate
Alfred CORNISH	 	23 	M	Narberth, Pembroke, Wales 	2 Mate
John ARCHER	 	35 	M	Winchelsea, Hampshire, England	Carpenter & Seaman
Henry MARSH	 	23 	M	Canterbury, Kent, England	Cook & Steward
David DAVIDSON	 	24 	M	Bergen, Norway            	A B
George SMITH	 	26 	M	Sweden                    	A B
Paul STENCKE	 	27 	M	Germany                  	A B
Peter SVENSON	 	20 	M	Norway                    	A B
John HANSEN	 	21 	M	Denmark                   	A B

Vessel:	"Guess"
	
James FINEGAN	    M	26 	M	Louth Co Dundalk, Ireland	Master
John MACHON	    M	32 	M	Louth Co Armagissan, Ireland	Mate
Thomas BYRNE	    U	24 	M	Louth Co Armagissan, Ireland	A B
James TRAYNOR	    U	15 	M	Louth Co Dundalk, Ireland	Boy

Vessel:	"Lock Awe"
	
James Arthur ALLISON M	31 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Master
William BOYD	     M	35 	M	Dundee, Forfar, Scotland	1st Mate
Alexander WYNTON     M	24 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Cook & Steward
James ALLEN	     M	26 	M	Montrose, Forfar, Scotland	Boatswain
John MONEY	     M	28 	M	Dundee, Forfar, Scotland	A B
James CLARK	     U	23 	M	Burntisland, Fife, Scotland	A B
William MORE	     U	37 	M	Dundee, Forfar, Scotland	A B
George WESTWOOD	     M	28 	M	St Andrews, Fife, Scotland 	Cheif Engineer
John ROSS	     U	26 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Ass Engineer
James CHAMBERS	     U	23 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Donkeyman
Alexander ANDERSON   U	30 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Fireman
Peter CHRISTENSEN    M	23 	M	Denmark                   	Fireman
John SMART	     U	23 	M	Tayport, Fife, Scotland  	Fireman
Thomas MC FARLANE    U	16 	M	Dundee, Forfar, Scotland 	Boy

Vessel:	"Adeona"
	
Joseph WILLIAMS	     M	67 	M	St Dogmalls, Pembroke, Wales	Master
Benjamin WILLIAMS    M	65 	M	St Dogmalls, Pembroke, Wales	Mate

Vessel:	"Foam"
	
Francis GRIMES	     M	40 	M	Skerries, Ireland        	Master
Thomas MC GOWAN	     M	36 	M	Skerries, Ireland          	Mate
Patrick HALLIGAN     U	35 	M	Skerries, Ireland         	AB
Patrick MORAN	     U	16 	M	Skerries, Ireland         	Cook

Vessel:	"Collier"
	
John BRIDGMAN	     M	54 	M	Bideford, Devon, England	Mate
Robert NEITHERCOTTE  M	58 	M	Taunton, Somerset, England	Engineer
Isaac WATHEN	     M	30 	M	Gloucester, Gloucester, England	Fireman

Vessel:	"Charles"
	
Edwin JACKSON	     M	34 	M	Gloucester, Gloucester, England Master
Edwin WHATTON	     U	31 	M	Frampton, Gloucester, England	One Mate
Roubin PRICE	     U	21 	M	Frampton, Gloucester, England	One AB
Robert BRAIN	     U	15 	M	Gloucester, Gloucester, England	One Boy
Matilda JACKSON      M	30 	F	Gloucester, Gloucester, England	Master Wife

Vessel:	"Uganda"
	
Isaac CUNDY	     M	39 	M	Looe, Cornwall, England 	Master
John CUNDY	     M	52 	M	Looe, Cornwall, England 	Mate
Joseph CUNDY	     U	16 	M	Looe, Cornwall, England 	AB
Wm. TURNER	     M	36 	M	Polperro, Cornwall, England	AB
Henry THORNE	     M	37 	M	Bristol, Somerset, England	AB
Charles LEWIS	     U	18 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Tartar"
	
Robert WEDLAKE	     M	65 	M	Watchet, Somerset, England	Master
Alfred WEDLAKE	     U	18 	M	Watchet, Somerset, England	Seaman
Alfred MORSE	     U	14 	M	Watchet, Somerset, England	Boy

Vessel:	"SS Stuna"
	
Samuel BUNDY	     M	52 	M	London, Middlesex, England	Master
Joseph D. STRONG     M	48 	M	Chatham, Kent, England   	Mate
Joseph EADE	     M	44 	M	London, Middlesex, England	Boatswain
Alexander FORSTER    M	31 	M	Leith, Scotland         	Cook & Steward
Griffith HOPKINS     M	31 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Carpenter
John CARLSEN	     U	32 	M	Finland                   	AB
William SNOWBALL     M	21 	M	Seaham, Durham, England 	AB
James ROGERS	     M	30 	M	Belfast, Ireland          	AB
August HENRICKSEN    U	33 	M	Finland                 	AB
John DANDIE	     M	29 	M	Tayport, Scotland         	Chief Engineer
John MORTON	     U	25 	M	Greenock, Scotland         	Assistant Engineer
Phillip GRIMSHAW     U	25 	M	Barnstaple, Devon, England	Fireman
Nelson SPRAGUE	     M	42 	M	Portelgin B, North America	AB
David OWENS	     U	41 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	AB
William COLES	     M	35 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Fireman

Vessel:	"Hannah"
	
Richard HILLMAN	     M	44 	M	Framilode, Gloucester, England	Master
Dennis HILLMAN	     M	34 	M	Framilode, Gloucester, England	Mate
Felix SILVEY	     U	19 	M	Epney, Gloucester, England	AB
Thomas SMITH	     U	19 	M	Epney, Gloucester, England	OS

Vessel:	"Queen"
	
William FARRANCE     M	60 	M	Bridgwater, Somerset, England	Master
James MITCHELL	     M	45 	M	Bridgwater, Somerset, England	Mate
Matthew WARE	     U	19 	M	Dunball, Somerset, England	Boy

Vessel:	"SS Rathkenny"
	
John PAISLEY	     M	31 	M	Antrim Carrickfergus    	Master
Edward LINDSAY	     M	36 	M	Down Bangor               	1st Mate
William WATSON	     M	39 	M	Down Holywood             	2nd Mate
Jonathan TATE	     M	43 	M	Antrim Whitehouse         	AB Seaman
Arthur WATSON	     M	37 	M	Down Holywood            	AB Seaman
James DAVEY	     M	55 	M	Antrim Carrickfergus    	AB Seaman
John LARMOUR	     M	27 	M	Antrim Carrickfergus            AB Seaman
Hugh KANE	     M	33 	M	Antrim Carrickfergus       	Cook & Steward
Thomas WILSON	     M	26 	M	Antrim Belfast             	Fireman
Thomas JOHNSTON      M	33 	M	Antrim Belfast            	Fireman
James WATTERS	     M	31 	M	Antrim Belfast            	Fireman
John BODEN	     M	29 	M	Antrim Belfast            	Chief Engineer
Joseph BRACEGIRDLE   U	28 	M	Antrim Belfast           	2nd Engineer

Vessel:	"Champion"
	
David NURSE	     M	49 	M	Saul, Gloucester, England	Master
William HOOPER	     M	30 	M	Lydney, Gloucester, England	Mate
William NICHOLLS     M	28 	M	Framlode, Gloucester, England	AB
Lewis NURSE	     U	16 	M	Epney, Gloucester, England	Boy

Vessel:	"Martin"
	
Daniel REES	     M	47 	M	Newquay Wales             	Mate
John EVANS	     U	37 	M	Newquay Wales           	AB Seaman
John THOMAS	     U	16 	M	Newquay Wales, Cardigan, Wales	Boy Apprentice

Vessel:	"Dorset"
	
Joseph VICKERS	     U	46 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Master
Thomas VICKERS	     U	32 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Mate
William GARRATT	     M	29 	M	Bagillt, Flint, Wales     	A Seaman
Joseph LLOYD	     U	26 	M	Flint, Flint, Wales        	O Seaman

Vessel:	"Mayflower"
	
Edmund MAY	     W	47 	M	St Johns, Cornwall, England	Master
John STEPHENS	     U	23 	M	St Johns, Cornwall, England	Mate
Charles READ	     M	26 	M	Hayle, Cornwall, England	AB
William RICHARDS     M	24 	M	Hayle, Cornwall, England	AB
Charles DUGLES	     M	45 	M	St Catherins B Brazil       	AB
Thomas HAWES	     U	18 	M	Lelant, Cornwall, England 	O Seaman

Vessel:	"Jacinth"
	
Frederic B. HODDER   M	41 	M	Topsham, Devon, England 	Master
James WINTER	     M	49 	M	Bristol, Somerset, England	Fireman
Thomas Henry BURDWOOD U	25 	M	Plymouth, Devon, England	Able Seaman

Vessel:	"Margaret Ellen"
	
Thomas DAVIES	     M	52 	M	Aberporth, Cardigan, Wales	Master
David JONES	     M	43 	M	Kenarth, Cardigan, Wales	Mate

Vessel:	"Talca"
	
Michael LINNATT	     M	59 	M	Wexford                   	Rigger

Vessel:	"Onward"
	
William PEARCE	     M	32 	M	Bridgwater, Somerset, England	Captain
Charles BOARD	     M	34 	M	Bridgwater, Somerset, England	Mate
Fredrick EMERY	     M	24 	M	Milverton, Somerset, England	AB
Henry BRICE	     U	20 	M	Camelford, Cornwall, England	AB

Vessel:	"Caradoc"
	
John PHILLIPS	     M	50 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Shipkeeper

Vessel:	"Telegraph"
	
Alfred WEDLAKE	     M	35 	M	Watchet, Somerset, England	Master
George WEDLAKE	     M	55 	M	Watchet, Somerset, England	Mate
Thomas STADDON	     M	55 	M	Watchet, Somerset, England	Man

Vessel:	"Eugenie"
	
Robert ADAMS	     M	35 	M	Minsk B, Prussia                Master
John BONE	     M	32 	M	Plymouth, Devon, England	Mate
Stephen BRENCHLY     U	32 	M	Sandwich, Kent, England 	AB
John SIMPKINS	     M	27 	M	London, Middlesex, England	AB

Vessel:	"Ellen Ann"
	
Daniel EVANS	     U	26 	M	New Quay, Cardigan, Wales	Master
Wm James PHILLIPS    U  15 	M	New Quay, Cardigan, Wales	O Seaman

Vessel:	"Worcester"
	
William POOLE	     M	28 	M	Arlingham, Gloucester, England	Master
Edward CREEDY	     U	23 	M	Bridgwater, Somerset, England	Mate
Frederick CREEDY     U	21 	M	Bridgwater, Somerset, England	AB & Cook

Vessel:	"C.B.K.F."
	
Wm. HUTCHINGS	     M	32 	M	Padstow, Cornwall, England	Master
Wm. OLDHAM	     M	22 	M	Padstow, Cornwall, England	Boatswain
John WATSON	     U	19 	M	Bearhaven Cork           	O Seaman
John PETERS	     U	17 	M	Devorn, Cornwall, England 	Cook

Vessel:	"Ellen Greaves"
	
Wm. John JONES	     U	23 	M	Newport, Monmouth, England	Master
David JENKINS	     U	32 	M	Borth, Cardigan, Wales  	Mate
John DAVIES	     M	29 	M	Borth, Cardigan, Wales    	Boatswain
Hugh DAVIES	     U	27 	M	Borth, Cardigan, Wales  	Cook O Seaman
Lewis DAVIES	     U	21 	M	Borth, Cardigan, Wales     	AB

Vessel:	"Hispania"
	
John M. STEVENS	     M	41 	M	Dublin Dublin               	Master
John EDWARDS	     M	35 	M	St Dogmaels, Pembroke, Wales	Chief Officer
Wm. GRANT	     M	35 	M	Isle Of Skye             	2nd Officer
James CRUN	     M	42 	M	Antrim Co Belfast         	AB
Wm. KENMODE	     M	31 	M	Castletown                	AB
Chas. JOSEPH	     M	48 	M	Lisbon BS, Portugal        	AB
George ALDLARD	     M	39 	M	Grimsby, Lincoln, England 	AB
Thos. BRUCE	     M	30 	M	Dundee, Forfar, Scotland 	Steward
Peter WORTHINGTON    M	34 	M	Liverpool, Lancashire, England	Chief Engineer
Edwd. BROWNSMITH     M	45 	M	London, Middlesex, England	2nd Engineer
Francis RANNICK	     M	29 	M	Cavan Cavan              	Fireman
Wm. MARSHALL	     U	23 	M	Brechin, Forfar, Scotland 	Fireman
Edwd. MC VOY	     M	37 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman

Vessel:	"Helen Gilmour"
	
Robert SKILLEN	     M	38 	M	Killyleigh, Ireland       	Master
Samuel NELSON	     M	44 	M	Portaferry, Ireland       	Mate
Thomas SKILLEN	     U	19 	M	Killyleagh, Ireland        	AB
David MC KEWN	     U	17 	M	Killyleagh, Ireland       	Cook

Vessel:	"Pathfinder"
	
David EDWARDS	     M	50 	M	St Clairs, Carmarthen, Wales	Pilot Shipkeeper At The Present

Vessel:	"Rochester"
	
Robert BAKER	     U	23 	M	Liverpool, Lancashire, England	Cheif Officer
John TOGSTAD	     M	37 	M	Trondgem, Norway          	Steward
W.S. BLUMQURT	     U	41 	M	Stockholm, Sweden         	Carpenter
John DAVIES	     M	61 	M	Penzance, Cornwall, England	Rigger
Richard DAVIES	     M	62 	M	Penzance, Cornwall, England	Rigger
George QUICK	     M	55 	M	Maidstone, Kent, England	Rigger
George MC MILLEN     M	63 	M	Belfast                 	Rigger
Edward EDWARDS	     M	63 	M	Amloch, Caernarvon, Wales	Rigger
Robert SIFTEN	     M	62 	M	Liverpool, Lancashire, England	Rigger

Vessel:	"Janet Johnson"
	
Niell ANDERSON	     U	25 	M	Cambletown, Scotland      	Mate
Archibald MC KERCHON M	23 	M	Cambletown, Scotland      	Seaman
James MC CLASTY	     U	16 	M	Cambletown, Scotland      	Seaman

Vessel:	"Alma"
	
James ST. LEDGER     M	45 	M	New Ross, Ireland         	Master
Henry AULD	     U	23 	M	Constine, Cornwall, England	Mate
John FRITH	     M	30 	M	Chester, Cheshire, England	Able Seaman
Joseph Thorp BANKS   U	19 	M	Bromly, Kent, England    	Ordnary Seaman
William Henry ST. LEDGER U 15 	M	Falmouth, Cornwall, England	Ordnary Seaman

Vessel:	"Victoria"
	
Peter KNEEBONE	     M	45 	M	Newlyn ((Penzance)), Cornwall	Captain
Martin GRENFELE      M	31 	M	Penzance, Cornwall, England	Mate
W.J. WEILCH	     M	22 	M	Penzance, Cornwall, England	AB Seaman
Ruben DRAKE	     M	33 	M	Plymouth, Devon, England	AB Seaman

Vessel:	"Star"
	
David MURPHY	     M	30 	M	Wexford, Ireland          	Master
John SAUNDERS	     M	27 	M	Wexford, Ireland         	Mate
Thomas WALSH	     M	33 	M	Wexford, Ireland          	Able Seaman
James HAMAHAN	     U	18 	M	Wexford, Ireland          	O Seaman

Vessel:	"Fame"
	
Frederick Reed WILLS M	39 	M	Minehead, Somerset, England	Master
Fredrick WARD	     M	29 	M	Porlock, Somerset, England	Mate
Edward NORMAN	     M	23 	M	Bridgwater, Somerset, England	AB Seaman
Henry ROSSITER	     U	19 	M	Bridgwater, Somerset, England	O Seaman

Vessel:	"John Shelly"
	
Inkerman BROWN	     U	25 	M	Down Co Bangor, Ireland  	Master
John CLARK	     U	22 	M	Circustown, Ireland       	Mate
Maxwell MC CULOUGH   M	48 	M	Down Co Bangor, Ireland 	AB
Don MAGULAGHON	     U	22 	M	Londonderry, Ireland      	AB
Robert CHAPMAN	     U	22 	M	Calough, Ireland        	AB
William MC DADE	     M	32 	M	Down Co Bangor, Ireland         AB
William GRAY	     M	37 	M	Newtonards, Ireland     	Cook

Return to Introductory Page