Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SHIPS AT SWANSEA 1881
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT SWANSEA, GLAMORGAN 1881.- PART 2



Ships at Swansea, Glamorgan, Wales 1881 - Part 2


Vessel:	"Maggie"
	
	        Marr	Age	Sex	Birthplace
Charles HENDY	  M	39 	M	Arran, Bute, Scotland	                 Master
Donald HILAS	  U	23 	M	Arran, Bute, Scotland	                 Mate
John MUMS	  U	27 	M	Tarbertness, Ross and Cromarty, Scotland AB
Robert DAVIES	  M	45 	M	Carmarthen, Wales                        AB
John LLOYD	  U	28 	M	Cardigan, Wales                          AB

Vessel:	"Martha & Jane"
	
Evan MORGANS	  M	41 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Master
Jenkin JONES	  M	49 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Mate
Daniel J. MORGANS U	14 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Boy

Vessel:	"Dolphin"
	
John LEWIS	  M	42 	M	Porlock, Somerset, England	Master Mariner
William PUGSLEY	  M	28 	M	Porlock, Somerset, England	Mate
John LORD	  U	40 	M	Lynton, Devon, England   	Passenger Mariner

Vessel:	"SS Star"
	
John OWEN	  M	41 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Master
William SIMS	  M	33 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Engineer
John SIMS	  M	29 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Fireman
Joseph J. THOMAS  M	38 	M	Pill, Somerset, England 	Supernumary

Vessel:	"SS Petrel"
	
Henry HAMBLIN	  M	36 	M	Bridgewater, Somerset, England	Master
George TAR	  M	59 	M	Bridgewater, Somerset, England	AB Seaman
Charles WALL	  M	44 	M	Bridgewater, Somerset, England	AB Seaman
Thomas WILLIAMS	  M	59 	M	Neath, Glamorgan, Wales 	Engineer
Thomas NASH	  M	35 	M	Bridgewater, Somerset, England	Fireman

Vessel:	"Lynx"
	
William Henry ROE M	33 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Shipkeeper

Vessel:	"Ironopolis SS"
	
Hugh DEMPSTER	 	36 	M	Middlesboro, York, England	Master
John BROWN	 	41 	M	Stairs, York, England     	Mate
Thomas KENDEL	 	39 	M	Shetland, Scotland        	AB
William DONALDSON	20 	M	Shetland, Scotland        	AB
Herbert HARRIS	 	21 	M	Deveron, Cornwall, England	AB
Thomas DONALD	 	19 	M	Deveron, Cornwall, England	AB
Jeremiah MITCHELL	14 	M	Deveron, Cornwall, England	OS
David FORD	 	27 	M	Harrington, Cumberland, England	Engineer Chief
George ANDERSON	 	38 	M	Tillicoultry, Clackmannan       Second Engineer
Elliot ? MURPHY	 	27 	M	Grangemouth, Scotland     	Stoker
E. OLSON	 	39 	M	Copenhagen, Denmark       	Stoker

Vessel:	"Jessie Bennet"
	              Mar       Age    Sex      Born                      
George COOPER	       O	49 	M	Braunton, Devon, England Mate
Fred K.G. COOPER       U	19 	M	Braunton, Devon, England OS
Fanny COOPER	       M	49 	F	Braunton, Devon, England Mate Wife
Sydney COOPER	 	        12 	M	Braunton, Devon, England Mate Son
Alex HERD	       U	24 	M	Dysart, Scotland         AB
David CURRLE (?)       U	18 	M	Dysart, Scotland         AB
A. JERVIS	       U	18 	M	Erith, Kent, England     Cook

Vessel:	"Watersprite"
	
William JONES	       M	45 	M	Swansea, Glamorgan       Pilot

Vessel:	"Thames"
	
John REED	       M	36 	M	Braunton, Devon, England Master
Thomas LE PAGE	       U	40 	M	Guernsey, Channel Is.    Mate
William REES	       M	42 	M	Ilfracombe, Devon	Boatswain
Eleanor REED	       M	32 	F	Newport         	Masters Wife
Eleanor S. REED	 	        5 	F	Newport           	Masters Child
David C. REED	 	        3 	M	Newport           	Masters Child

Vessel:	"Glamorganshire Lass
	
William CHALK	       M	57 	M	Porteynon, Glamorgan	Master
Thomas CHALK	       M	48 	M	Porteynon, Glamorgan	Mate

Vessel:	"Crewpill"
	
Christopher WILLS      M	34 	M	Bridgwater, Somerset	Master
Thomas OWENS	       U	40 	M	Bridgwater, Somerset    Mate
Henry FARANCE	       M	39 	M	Bridgwater, Somerset	AB
Arthur Simon CATLING   U	19 	M	Framlingham, Suffolk	AB

Vessel:	"Phoenix"
	
Stephen LEWIS	       M	52 	M	Newport, Pembroke 	Capitan
Benjamin DAVIES	       M	50 	M	Newport, Pembroke	Mate
Thomas LEWIS	       U	16 	M	Newport, Pembroke	Boy

Vessel:	"Windsworth"
	
John PENTREATH	       M	43 	M	Mousehole, Cornwall	Master
Thomas PEARSON	       M	34 	M	Devonport, Devon	Mate
Edwin Cottel WILLS     U	46 	M	Boscastle, Cornwall	AB
William GOERS	       U	27 	M	Dantzic, Germany        AB
Ben MARTIN	       U	16 	M	Calstock, Cornwall	Boy

Vessel:	"Thomas & James"
	
Wm. MORGAN	       M	50 	M	Thornbury, Gloucester	Master
Thomas CARPENTER       M	55 	M	Minehead, Somerset	Mate
John TURNER	       M	28 	M	Stroud, Gloucester	AB

Vessel:	"Lafrowda"
	
Thomas HARVEY	       M	51 	M	Newlyn West, Cornwall	Captain
Abednego HARVEY	       U	22 	M	Newlyn West, Cornwall	Mate
Thomas ADLAM	       M	55 	M	Gloucester, England	AB
Joseph BURGES	       M	36 	M	Penzance, Cornwall	AB
Thomas ROWE	       U	26 	M	Penzance, Cornwall	AB
William HILL	       U	19 	M	Penzance, Cornwall      OS

Vessel:	"Eling"
	
James HALLETT	       M	45 	F	Bude, Cornwall   	Master
John James HALLETT     U	21 	M	Bude, Cornwall   	Mate
Sidney ABBOTT	       U	19 	M	Bude, Cornwall          AB Seaman
John BEAR	       U	20 	M	Bude, Cornwall          OS Seaman
Henry BATE	       U	15 	M	Bude, Cornwall   	Boy

Vessel:	"Serene"
	
Nicholas JACS	       M	36 	M	Newlyn Penzance, Corn   Master
Christopher M. MITCHELL	M	49 	M	St Buryan Penzance	Mate
James B. WILLIAMS      M	42 	M	St Buryan Penzance	AB
John ROWE	       M	35 	M	Penzance, Cornwall	AB

Vessel:	"Tit-Bit"
	
Thomas JENKINS	       M	54 	M	Newport, Pembroke       Master
David MATHIAS	       M	31 	M	Newport, Pembroke	Mate
Emanuel WASS	       U	42 	M	[FS]  Finland           AB

Vessel:	"Sofia"
	
Walter G. BALL	        M	41 	M	Mevagissey, Cornwall    Master
Fredrick GAZARD	        M	59 	M	Gloucester, England	Mate
Arthur BUNN	        U	23 	M	Weymouth          	AB
Michal BODA	        U	21 	M	British, Malta      	AB
George HAWKINS	        U	21 	M	Weymouth Trand     	Cook & Steward
Charles PRIEBE	        U	23 	M	Carolis, Germany	AB
John LARSEN	        U	21 	M	Arrovisa, Denmark       AB

Vessel:	"N.Mosher"
	
William Boyle MINCHIN    M	37 	M	Tipperary Co Neneagh, Ireland	Master Mariner
William P. SHADWICK      U	28 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Chief Mate
Antonio William PETERSON M	32 	M	D Amen B Subject, Norway	Boswain
John CARROL	         M	34 	M	Newry, Ireland            	Carpenter
Benjamin JONES	         U	36 	M	London EC, England       	Steward
William HASSEN	         U	28 	M	Londonderry, Ireland      	Cook
David MAIR	         U	34 	M	Dublin, Ireland         	AB
Joseph MOORE	         U	28 	M	Dublin, Ireland           	AB
John NAMAN	         U	36 	M	Elsemberg B, Finland       	AB
John BARRY	         U	24 	M	Liverpool, England        	AB
James MURPHY	         U	36 	M	Liverpool, England       	AB
Thomas GASKILL	         U	30 	M	Liverpool, England        	AB
William KENEALY	         U	25 	M	Dungarvin, Ireland        	AB
Antonio RAMUS	         U	47 	M	Malaga F, Spain           	AB
Thomas KELLY	         U	20 	M	Liverpool, England              OS

Vessel:	"Giano"
	
Benedette FIGARI	M	33 	M	Camogli F, Italy	        Captain
Cesere BALLISTELLI	M	27 	M	Ancona F, Italy 	        Mate
Stefano GASTALDI	M	31 	M	Porto Mauriga F, Italy  	Cook
Pasquale MARCHIONNI	M	30 	M	Ancona F, Italy          	Sailor
Vincenzo MALARSIMO	M	28 	M	Ancona F, Italy          	Sailor
Franco GASPARINI	M	28 	M	Ancona F, Italy         	Sailor
Raffailei CIUNFRINI	M	44 	M	Ancona F, Italy         	Sailor
Pietro GRECI	        M	46 	M	Ancona F, Italy         	Sailor
Guiseppe CARITA	        U	21 	M	Messina F, Italy          	Sailor
Bartilimo LAVARELLO	U	21 	M	Genoa F, Italy            	Sailor
Gio. Betta BOZZO	U	34 	M	Genoa F, Italy           	Sailor
Augosto GAMBEDETTI	U	16 	M	Ancona F, Italy           	Sailor

Vessel:	"Jeune Elise"
	
Godefroy FLAMBARD	U	35 	M	 (F)                     	Master
Jean Marie LEGALLIE	M	44 	M	 (F)                    	Sailor
Louis LEPOULLENNEC	M	47 	M	 (F)                      	Sailor
Paul LOUIS	        U	19 	M	 (F)                      	Sailor
Edward LEROUX	        U	15 	M	 (F)                      	Boy

Vessel:	"Deux Freres Unis"
	
E. ROZE	                M	37 	M	France 	                        Master
Francois SYLVESTRE	M	42 	M	France                    	Mate
Pierre PIYNET	        U	30 	M	France                  	AB Seaman
Pierre GAUDIN	        U	28 	M	France                   	AB Seaman
Jules PEAN	        U	26 	M	France                    	Ord Seaman
Jean LECLAIRE	        U	24 	M	France                    	Ord Seaman
Francois LEBIGOT	U	17 	M	France                     	Boy

Vessel:	"Gabrielle"
	
Agustre GAUTIER	        M	32 	M	Granville, France         	Capitaine
Pierre GAUTIER	 	        36 	M	Granville, France        	Second Mate
Louis VIRNAN	 	        29 	M	Granville, France        	Matelot Seaman
Vittar TANGUY	        M	29 	M	Granville, France         	Matelot Seaman
Thomas PERDRIELLE	 	42 	M	Granville, France         	Matelot Seaman
...ouare Morie AFFAVRE	M	28 	M	Granville, France         	Matelot Seaman
Jules Francous LECLUSE	M	35 	M	Granville, France         	Matelot Seaman
Auguste PENVENNE	 	17 	M	Granville, France         	Mousse Boy

Vessel:	"Aramis"
	
Andre LOREAU	        M	47 	M	France                   	Master
Louis GUELLEC	        M	34 	M	France                  	Mate
Jean GUYHOMARD	        M	30 	M	France                   	AB
Joseph THOBIE	        U	26 	M	France                    	AB
Pierre GUILLON	        U	23 	M	France                   	AB
Francis LAVALLEE	U	17 	M	France                     	OD (? Deck hand)
Andre LOREAU	        U	17 	M	France                     	OS (? Deck hand)
Francois MAHE	        U	16 	M	France                    	CB (? Cabin Boy)
Ernest LOREAU	        U	16 	M	France                   	Cook

Vessel:	"Henriette"
	
Eugene BLANVILLAIN	U	40 	M	 (F), France              	Capitaine
Francois LEPRINCE	U	26 	M	 (F), France              	Second Mate
Julien LE BAYON	        M	39 	M	 (F), France              	(Matelot) Seaman
Sylvestre LECOIC	U	29 	M	 (F), France                    (Matelot) Seaman
Sylvestre DENIS	        U	26 	M	 (F), France                    (Matelot) Seaman
Edward HEIORLAND	U	19 	M	 (F), France                    (Novice) Apprentice Seaman
Bien Aime LEFRINEZ	U	16 	M	 (F), France              	(Novice) Boy Cook

Vessel:	"Stelianas Chrusacher"
	
M. HILLIADIS	        W	32 	M	Smyrna, Turkey          	Master Mariner
N. HILLIADIS	        U	26 	M	Cassos, Turkey          	Master Mariner (Mate)
G. CACAMANOLIS	        U	27 	M	Cassos, Turkey           	2 Mate
Gregorios CACAMANOLIS	U	23 	M	Cassos, Turkey          	AB Seaman
E. MANOLACAKIS	        U	30 	M	Tupra, Greece           	AB Seaman
John FRANCESCO	        U	25 	M	Cassos, Turkey          	AB Seaman
Costas MANUGIA	        U	25 	M	Cassos, Turkey           	AB Seaman
M. TACHALARIS	        M	40 	M	Cypros, Turkey           	AB Seaman
Theodoris GLENDIS	U	37 	M	Lirios, Turkey            	AB Seaman
Nichitos CUFFIS	        U	25 	M	Cassos, Turkey          	AB Seaman
Hillias CHAMIGIANOS	U	16 	M	Cassos, Turkey            	Ordinary Seaman
Emanuel NICHIFOROS	U	22 	M	Cassos, Turkey            	AB
John COSTOROS	        U	15 	M	Cassos, Turkey           	Cabin Boy

Vessel:	"Beta"
	
Jas. H. WALSH	        M	30 	M	Prince Edward Island, Canada	Master
John MICHAEL	        M	65 	M	Mumbels, Glamorgan, Wales       Fisherman Shipkeeper

Vessel:	"Solange"
	
Francois MORVAN	        M	32 	M	Paimpol F, France          	Master
Yves PERROT	        M	39 	M	Paimpol F, France               Mate
Pierre OLIVER	        U	19 	M	Paimpol F, France               Sailor
Pierre GUYLLAMIQUE	U	19 	M	Paimpol F, France               Sailor
Yves CATREN	        U	15 	M	Paimpol F, France         	Cook

Vessel:	"N D Victoires"
	
Louis BOCHER	        M	31 	M	Ploubazlance, France       	Master
Pierre LE COURTES	M	47 	M	Ploubazlance, France       	Mate
Theophile BERNAGAT	U	25 	M	Vannes, France            	AB
Vincent JAOUEN	        M	30 	M	Conquet, France           	AB
Louis OMNES	        U	19 	M	Treguer, France           	OS
Jean Louis CAUSEUR	U	15 	M	Conquet, France           	Boy

Vessel:	"Ursule"
	
Drian FRANCOIS	        U	45 	M	Qviberon F, France        	Captain
   	
Return to Introductory Page