Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SUSSEX - PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN SUSSEX 1881 - PART 2



Ships in Port 1881 - Sussex - Part 2	

Newhaven, Sussex
                      Marr	Age	Sex	Birthplace
Vessel:	"Conquest"
	
John MARCH        	M	46 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
Isaac GERMAN	        M	43 	M	St Osyth, Essex, England	Mate
James LEWES	        M	61 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
Thomas COPPIN	        M	56 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
Oscar MARCH	        U	18 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman
George KEMP	        U	19 	M	Bukley, Suffolk, England	Apprentice

Vessel: "Little Polly"
	
William GALLOP      	M	43 	M		 
Edward (Master) STONHAM	M	48 	M	Hastings, Sussex, England	Master Fisherman
James BUMSTEAD       	M	32 	M	Hastings, Sussex, England	Fisherman
James WOOD	        M	27 	M	Little Common, Sussex, England	Fisherman

Vessel:	"Cornelia Wilhelmina"
	
J. STUTVOET             M	27 	M	Veendam, The Netherlands	Master
R. STUTVOET	        M	28 	F	Delfzyl, The Netherlands	Masters Wife
H. STUTVOET	               	1 	M	Veendam, The Netherlands	Masters Son
E. BRAAM	        M	41 	M	Sarpemeer, The Netherlands	Mate
J. DE GRAAF	        U	32 	M	Amsterdam, The Netherlands	Cook
N. FLEMMING	        U	31 	M	Waza, Russia            	A B Seaman
C. DE BOER	        U	27 	M	Schierminnikoag, The Netherlands A B Seaman

Vessel:	"St Francois"
	
Auguste BONARD       	M	28 	M	France                        	Master
Anthoine LANIER   	W	53 	M	France                      	Fisherman
Francois MOPIN	        M	61 	M	France                   	Fisherman
Louis GIBOUT	        W	66 	M	France                    	Fisherman
Pierre GEURREUR	        M	50 	M	France                  	Fisherman
Marie JOUSY	        M	47 	M	France                      	Fisherman
Jean BERTHE	        M	49 	M	France                  	Fisherman
Jean MOPIN	        O	16 	M	France                     	Boy

Vessel:	"St Jean Baptiste"
	
Thomas BLOND        	M	31 	M	France                     	Master
Jacques Nicholas BIHARE	M	32 	M	France                  	Fisherman
Philip RERRY	        M	41 	M	France                  	Fisherman
Henri FRERES	        M	26 	M	France                     	Fisherman
Jean LE MAITRE	        M	45 	M	France                  	Fisherman
Leon LE CALVIZ	        M	25 	M	France                      	Fisherman
Victor BONARD	        O	14 	M	France                  	Boy
Benoni MULLARD	        U	24 	M	France                  	Fisherman

Vessel:	"Reine Berthe"
	
Louis DELAMERE     	M	28 	M	France                  	Master
Eugene LARRE	        M	33 	M	France                  	Fisherman
Eugene DEPIERRE  	O	14 	M	France                     	Boy
Joseph HAILIARD  	M	28 	M	France                  	Fisherman
Jean DESONLLIERS	M	25 	M	France                       	Fisherman
Hippolyte DOMCERZEE	M	44 	M	France                    	Engineer
Anthoine COUSIN	        U	20 	M	France                     	Fireman
Pierre DELAMERE   	M	45 	M	France                      	Fisherman
Jacques DELPIERRE	M	41 	M	France                  	Fisherman

Vessel:	"Pecheries Francaise No 27"
	
Amande MONTELLIER	M	24 	M	France                      	Master
Charles MONTELLIER	U	21 	M	France                  	Fisherman
Jean RAOUL	        M	59 	M	France                      	Fisherman
Theodore BALLUT	        U	30 	M	France                      	Fisherman
Baptiste DESCORD	U	17 	M	France                       	Fisherman
Louis MONTELLIER	O	15 	M	France                       	Boy
James MULLARD	        M	56 	M	France                     	Fisherman
Desire BERTHE	        U	16 	M	France                     	Fisherman

Vessel:	"France"
	
Pierre LOISEAU      	M	36 	M	France                       	Master
Louis DELPIERE	        M	39 	M	France                     	Fisherman
Pierre DUPONT	        M	36 	M	France                      	Fisherman
Pierre DUPONT	        O	11 	M	France                     	Fisherman
Eugene BARBE	        U	26 	M	France                      	Fisherman
Guilleamme POURRE	M	36 	M	France                    	Fisherman
Gabriell DE MARTEAU	M	56 	M	France                    	Fisherman
Francois DANGER  	U	17 	M	France                  	Fisherman
Louis LOISEAU	        U	23 	M	France                    	Fisherman
Louis DE MARTEAU	U	15 	M	France                      	Boy

Vessel:	"Valerie Catherine"
	
Evan CAGNARD       	M	48 	M	France                  	Master
Alexandre Albert CARTIER M	33 	M	France                     	A Seaman
Gustave CONGER       	M	38 	M	France                  	A Seaman
Victorin BAL	        M	48 	M	France                     	A Seaman
Gustav CANE	        U	25 	M	France                    	A Seaman
Alexandre CAGNARD	O	15 	M	France                     	Boy

Vessel:	"St Marie"
	
Adolph PETIT      	M	40 	M	France                      	Master
Pierre Paul AUGER	M	48 	M	France                       	A Seaman
Edward MIGNOT	        M	25 	M	France                      	A Seaman
Paul Eugene PETIT	M	32 	M	France                    	A Seaman
Charles MIGNOT  	U	17 	M	France                      	O Seaman
Emile DESIREE	        U	18 	M	France                     	O Seaman

Vessel:	"Jeune Desiree"
	
Julie Simeon LANGUERE	M	40 	M	France                     	Master
Jacques Auguste PIHEN	M	46 	M	France                     	Mariner
Pierre Nicolas LELONG	M	58 	M	France                  	Mariner
Francois Armand ROUSSEL	M	58 	M	France                      	Mariner
Alfred Charles DUPPOIS	O	13 	M	France                    	Boy
Alexis Pierre TIRARD	U	20 	M	France                      	Mariner
Jacques Francois ROULT	M	65 	M	France                  	Mariner

Vessel:	"Esperance Et Marie"
	
Francois Amaible CRETON  M	44 	M	France                       	Master Mariner
Romain Stanislas BLOGUET M	62 	M	France                  	Mariner
Numa Salomom MOREL	M	44 	M	France                    	Mariner
Louis Leopold BERQUIER	U	20 	M	France                     	Mariner
Pierre Louis BERRIER	M	59 	M	France                  	Mariner
Amable Adolph CRETON	U	24 	M	France                  	Mariner
Pierre Francois CRETON	U	17 	M	France                       	Mariner
Francois Hypolife LEFORT  U	17 	M	France                  	Mariner
Jean Baptiste Theophilus BONARA
                       	U	12 	M	France                        	Boy

Vessel:	"Tout A Marie"
	
Gregore Desiree FRIBHOU	M	35 	M	France                   	Master
Benjamin Gustave DILLON	M	40 	M	France                      	Fisherman
Louis Ernest LEPORT	M	45 	M	France                   	Fisherman
Charles Victor BRIZE	U	18 	M	France                      	Fisherman
Jean Marie LEROWX	U	18 	M	France                      	Fisherman
D. G. L. D. FRIBHOU	O	12 	M	France                  	Boy
Auguste Pierre FOUTAIN	O	16 	M	France                     	Boy

Vessel:	"Curienx"
	
Jacques Louis G. BOURGAIN   M	36 	M	France                      	Master
Benjamin Jean B. BOQUEZ     U	13 	M	France                       	Boy
Henry Jean Baptiste CRUTEL  M	31 	M	France                   	A Seaman
Denis Jean Baptiste PODEVIN M	38 	M	France                     	A Seaman
Auguste Eugene BOURGAIN     M	32 	M	France                       	A Seaman
Francois Alexis LEHOBE	    M	56 	M	France                   	A Seaman
Francois LEHOBE             U	25 	M	France                  	A Seaman
Victor Valentin PODEVIN     O	11 	M	France                      	Boy
Charles Edward Joseph PLE   U	17 	M	France                  	O Seaman

Vessel:	"St Croix"
	
Charles Louis DUHAMEL	M	42 	M	France                      	Master Mariner
Auguste Honore MAISON	U	20 	M	France                     	Mariner
Piere Nicolas HAGNERE	U	17 	M	France                      	Mariner
Adrien MAGNIER	        W	46 	M	France                     	Mariner
Jules Pierre MAGNIER	O	14 	M	France                  	Mariner
Pierre DUHAMEL	        O	13 	M	France                      	Cabin Boy
Jean Baptiste CALOIN	U	19 	M	France                      	Mariner
Piere Auguste RAMET	U	23 	M	France                       	Mariner

Vessel:	"Jules Et Ernestine"
	
Constant RIVIERE	M	46 	M	France                      	Master Mariner
Martin AMAND	        M	45 	M	France                     	Mariner
Victor GALOPIN       	M	42 	M	France                      	Mariner
Paul GODBOU	        M	43 	M	France                    	Mariner
Fortune RIVIERE  	U	17 	M	France                      	Mariner
Charles Constant DESIREE U	16 	M	France                  	Mariner

Vessel:	"Vigilant"
	
George EASTDOWN  	M	38 	M	Higham, Kent, England     	Master (Hds)
Edward MEE	        U	27 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
George TAYLOR	        M	28 	M	London, Middlesex, England	Engineer
George FLISHER	        U	23 	M	Landgate, Kent, England         A B Seaman
Frederick FUNNELL	M	33 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
James O CONNOR	        U	21 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
George FOTHERGILL	 	15 	M	Gravesend, Kent, England	Boy

Vessel:	"Viking"
	
James ROBINSON        	M	51 	M	Little Hampton, Sussex, Eng	Chief Mate

Vessel:	"Undaunted"
	
Frederick BENSON	M	35 	M	Bradwell, Essex, England	Mate (HDS)
Michael CALLAHAN	M	46 	M	Croom Limerick               	Engineer
Thomas SIMONS	        U	18 	M	Gravesend, Kent, England	Seaman
Henry COOK	        U	16 	M	Woolwich, Kent, England 	Seaman
Robert THOMAS	        U	24 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
Frank SEALE	        U	23 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
William WITMILL	        U	25 	M	St George, London, Middlesex	Fireman
Michael BLACK	        U	16 	M	Gravesend, Kent, England	Boy

Vessel:	"Sussex S.S."
	
George Sargent PHILLIPS	M	59 	M	Hastings                     	Master
Charles Philip YOUNG	M	41 	M	Jersey, Channel Islands 	Mate
Hugh PAPE	        U	25 	M	Surrey, England         	Seaman
George COLEMAN	        M	38 	M	Sussex, England             	Seaman
William SCUNCLE   	M	50 	M	Essex, England              	Seaman
George WHITLEY	        M	29 	M	Jersey, Channel Islands 	Seaman
Joseph Arthur RHODES	W	25 	M	Brighton                     	Engineer
Charles SILLENCE	M	30 	M	Hampshire, England          	Fireman
Alfred COGGAN       	U	24 	M	Gravesend                    	Fireman
Henry BROADE	        U	18 	M	Dover                         	Cook

Vessel:	"Paris"
	
John CLARK        	M	53 	M	Seaford, Sussex, England	Ships Captain
Robert BENNETT  	M	29 	M	Newhaven, Sussex, England	1st Mate
Alsey MEDHURST  	U	24 	M	Newhaven, Sussex, England	2nd Mate
William BROWN	        M	33 	M	Brighton, Sussex, England	Seaman
Alfred GODLEY	        M	40 	M	Brighton, Sussex, England	Seaman
Thomas NICHOLLS  	U	25 	M	Newhaven, Sussex, England	Seaman
Abraham DOUBLE	        M	47 	M	Pinnell, Suffolk, England	Seaman
Walter LOWER	        M	25 	M	Horsham, Sussex, England	Seaman
Henry KINSETT	        M	40 	M	Bursington, Sussex, England	Seaman
William FELSHAM	        U	23 	M	Cowes, Isle of Wight, Hamps	Carpenter
Thomas Robert FENEWICK	M	33 	M	Brighton, Sussex, England	1st Engineer
Benjiman TUCKER 	U	24 	M	Brighton, Sussex, England	2nd Engineer
David DAVIES	        M	25 	M	Brighton (Hove), Sussex, Eng	Fireman
John Walter GILLHAM	M	44 	M	Hastings, Sussex, England	Fireman
William LOUGHTON	M	29 	M	Brighton, Sussex, England	Fireman
John REDDING	        M	49 	M	Deptford, Kent, England 	Fireman
George Thomas EARNEY	U	20 	M	Newport, Isle of Wight, Hamps	Fireman
James MOCKFORD	        M	31 	M	Newhaven, Sussex, England	Steward
Daniel KING	        M	36 	M	Shoreham, Sussex, England	Steward
Alfred THORNTON	        M	26 	M	Lewes, Sussex, England   	Cook
Walter HARRIS	        U	16 	M	Bermondsey, London, Middlesex	Steward
Charles Alfred BRYANT	U	15 	M	Shoreham, Sussex, England	Boy (Smn)
Harriett CRUCKLY	U	37 	F	London, Middlesex, England	Stewardess

Vessel:	"SS Vanessa"
	
Thomas DRYDEN          	M	39 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Master
John DAVIS	        M	28 	M	Newport, Pembroke, Wales	1st Mate
Peter FRASER	        M	39 	M	Shetland Islands Walls  	2nd Mate
Henry WHITE	        U	35 	M	Bath, Somerset, England 	Steward
James NOBS	        U	25 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Cook
Thomas HENDERSON	U	25 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Seaman
William CLAXTON	        U	45 	M	Chatham, Kent, England        	Seaman
William Henry COFFEY	M	38 	M	London, Middlesex, England	Seaman
George KLINGTON    	M	27 	M	Kingston Seymore, Somerset	Seaman
George MARSH	        M	36 	M	London, Middlesex, England	Seaman
Eize MEYERS	        U	27 	M	Amsterdam, The Netherlands	Seaman
Joseph Thomas RELF	M	30 	M	Chatham, Kent, England  	1st Engineer
George BLAIR	        U	31 	M	London, Middlesex, England	2nd Engineer
John Thomas MC CARTHY	U	19 	M	Bristol, Gloucester, England	Fireman
William Henry WALTER	M	34 	M	Oxford, Oxford, England 	Fireman
Henry MOORE	        U	29 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
William HEWETT	        U	18 	M	Ipswich, Suffolk, England	Engineers Steward
David THOMAS	        M	23 	M	Lincoln, Lincoln, England	Fireman
Thomas Coity DAVIS	M	31 	M	Merthyr Tydfil, Glamorgan, Wales Fireman

Vessel:	"Welfare"
	
John SAUNDERS         	M	58 	M	Little Holland, Essex, England	Master
Mark DIAFRER	        U	34 	M	Burstedon, Hampshire, England	Mate
William FISHER       	U	26 	M	Burstedon, Hampshire, England	A B Seaman

Vessel:	"Hercules"
	
Richard PATRICK    	W	63 	M	Hull, York, England        	Master 
Alfred SMITH	        M	38 	M	Southampton, Hampshire, England	Engineer
William PAGE	        M	31 	M	Portsea, Hampshire, England	Seaman
James RALPH	        U	23 	M	Portsea, Hampshire, England	Seaman
John THOMPSON	        M	69 	M	Portsea, Hampshire, England	Seaman
George WOODHOUSE	U	46 	M	Portsea, Hampshire, England	Seaman
Henry BURCH	        M	46 	M	Sailsbury                     	Seaman
James SMITH	        U	28 	M	Southampton, Hampshire, England	Seaman

Vessel:	"Normandy"
	
J. W. JENKINS       	M	40 	M	Dover, Kent, England           	Master
Horrace BALDWIN   	M	32 	M	Lamberhurst, Hampshire, England	Mate
David DOXEY	        M	36 	M	Matlock, Derby, England 	Engineer (Chief)
William DAWKINS   	M	29 	M	Emsworth, Hampshire, England	A B Seaman
George SHEPPARD	        M	40 	M	Birchington, Kent, England	A B Seaman
Henry JOHNSON        	M	42 	M	Croydon, Surrey, England	A B Seaman
James DURHAM	        M	33 	M	Winchelsea, Sussex, England	A B Seaman
Walter GELDING     	M	52 	M	Battle, Sussex, England 	Fireman
Thomas SAVAGE	        M	42 	M	Seaford, Sussex, England	Fireman
Thomas SAVAGE	        M	21 	M	Seafordter, Sussex, England	Cook
Ronex BOUVIE	        U	24 	M	 (F), France                  	Sculpteror Passenger
Emile Arthur GANCHER	U	23 	M	 (F), France               	Sculpteror Passenger

Vessel:	"SS Marseilles"
	
John BOURKE        	U	29 	M	Jersey, Channel Islands      	Steward
Walter BARNES	        M	25 	M	Brightlingsea, Essex, England	Seaman
William REEDS	        M	40 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Fireman

Vessel:	 "SS Lyons"
	
John Thomas MINTER	M	69 	M	Dover, Kent, England        	Mariner

Vessel:	"Dreadnought"
	
James WALFORD         	M	30 	M	Gravesend, Kent, England	Chief Officer (HDS)
Thomas PIKE	        M	30 	M	Rothershirth, Surrey, England	Engineer
Alfred SEDGE	        M	34 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
Henry BONNER	        M	40 	M	London, Middlesex, England	Fireman
William TRUELOVE	U	21 	M	Greenwich, Kent, England	Seaman
Frank BLACK	        U	19 	M	Gravesend, Kent, England        Seaman
Henry LEVITT	        U	14 	M	Greenwich, Kent, England	Boy

Vessel:	"City Of London"
	
George RAPISON        	M	28 	M	Gravesend, Kent, England	Mate (HDS)
Fred POLATCH	        U	23 	M	Poplar, Middlesex, England	2nd Mate
W. NEAR              	U	22 	M	Bromley, Middlesex, England	Fireman
W. ROWLANS	        U	19 	M	Dangeness, Kent, England	Fireman
Frank FRANCES      	U	18 	M	Stonehouse, Devon, England	Coal Trimmer
Harry DOWNS	        U	17 	M	Hackney, Middlesex, England	Cook Boy

Vessel:	 - SS "Cornelia"
	
Arthur Moreland WHITE	U	29 	M	Sawtrees Farm, Hertford, Eng	Master
Edward STONEHOUSE	M	29 	M	Robin Hoods Bay, York, Eng	1st Mate
Edward KIDBY	        U	25 	M	Ipswich, Suffolk, England	2nd Mate
Robert SMITH	        M	36 	M	Tynemouth, Northumberland, Eng	Boatswain
James LEADBETTER	M	29 	M	Dumbarton, Scotland         	Carpenter
Henry SUTTON	        U	29 	M	London, Middlesex, England	Cook
Peter RASMUSSEN  	M	39 	M	Elsinore (Natl B S), Denmark	Steward
William SMITH	        M	40 	M	N Shields, Northumberland, Eng	A B
Francis WEST	        U	25 	M	Rochester, Kent, England	A B
George OLLEY	        U	40 	M	Cromer, Norfolk, England	A B
James HALL	        U	32 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	A B
William HALL	        U	42 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	A B
Richard MILLARD  	M	36 	M	Keston, Kent, England       	Engineer
Edward SMITH	        U	27 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	1st Asst Eng
Frederick GREEN   	U	22 	M	Weedon, Durham, England 	2nd Asst Eng
Frank LARGE	        M	31 	M	Wells, Norfolk, England 	Donkey Man
Michael MC KOEN	        M	25 	M	Mayo Bingham, Ireland       	Fireman
John FAIR	        U	25 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Fireman
Samuel TURNER       	U	30 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Fireman
Samuel TURNER      	M	23 	M	North Shields, Northumberland	Fireman

Vessel:	"Alexandra"
	
William WEPPELY    	M	33 	M	Colchester, Essex, England      2nd Mate
William LOXLEY	        U	22 	M	Newhaven, Sussex, England	Fore Cabin Steward
Edward WHITE	        M	30 	M	Yapton, Sussex, England 	Seaman

Vessel:	"Brighton"
	
Harry BENT          	U	30 	M	Lamberhurst, Kent, England	Cook
Edwin Augustus WHITE	 	14 	M	Petersfield, Hampshire, England	Cabin Boy (Cook)

Vessel:	"Bordeaux"
	
George SMART        	M	38 	M	Shoreham, Sussex, England	A B Mariner

Vessel:	"Ben Lomond"
	
Jesse READER         	M	35 	M	Gravesend, Kent, England	Master (HDS)
Edward PERRITT         	U	32 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
William POTTER	        M	34 	M	North Fleet, Kent, England	Engineer
William READER	        U	23 	M	Gravesend, Kent, England	Seaman
Herrsnry BASSLY	        U	21 	M	Chatham, Kent, England  	Seaman
William BALZACK	        U	23 	M	Bow, Middlesex, England 	Fireman
William WALTON	        U	26 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
Walter RANDELL	        M	25 	M	Bromley, Middlesex, England	Fireman
Richard BALL       	U	16 	M	Blackwall Poplar        	Boy

Vessel:	"Emma"
	
Fred NICHOLS        	M	44 	M	Hull, York, England       	Master Mariner
Benjm. STANLEY  	U	26 	M	Southampton, Hampshire, England	Mate
Thomas ADAM	        U	17 	M	Garthorpe, Lincoln, England	Boy Or Cook
Mary Ann NICHOLS	M	44 	F	Hull, York, England     	Masters Wife

Vessel:	"Sapphire"
	
George RUSSELL         	M	49 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Master
William JUPP	        M	36 	M	Chichester, Sussex, England	Mate
Frederick REED      	U	18 	M	Poole, Dorset, England  	O Seaman

Vessel:	"Charles Stuart"
	
William COPPER        	M	59 	M	Bexhill, Sussex, England	Master
Bernhard SWENSON	M	42 	M	Gothberg, Sweden          	A B Seaman
Frank SMITH	        U	21 	M	New York, United States 	A S Seaman
John FRIGHT	        U	19 	M	Peetu Pihea, Portugal      	A S Seaman

Vessel:	"Conflict"
	
William PULLEN         	U	26 	M	Wisbro Green, Suffolk, England	Seaman
James JONES	        U	22 	M	Brentford, Middlesex, England	Apprentice
Robert REYNOLDS  	U	18 	M	Portsmouth, Sussex, England	On Trial

Vessel:	"Sebastapol"
	
William KEAST         	M	45 	M	Cawsand, Cornwall, England	Master
John TRIST	        M	35 	M	Cawsand, Cornwall, England	Mate
Henry LONG	        U	26 	M	Woolwich, Kent, England 	A B Seaman
David HERTON	        U	20 	M	Devonport, Devon, England	A B Seaman
Cornelius MOUNTFIELD	U	17 	M	Hardway, Hampshire, England	Boy

Vessel:	"Anglo Saxon"
	
Frederick ANSELL	W	62 	M	St Helens, Isle of Wight, Hamps	  Master
James ROACH	        U	50 	M	Locks Green, Isle of Wight, Hamps Mate
Thomas BARTON	        U	21 	M	Westminster, Middlesex, England   A B Seaman

Vessel:	"Chevy Chase"
	
Anthony SHOREY       	M	41 	M	South Shields                 	Master
Frances SHOREY	        M	40 	F	South Shields            	Masters Wife
Anthony SHOREY	        U	14 	M	South Shields              	Masters Son
Henry W. HOLCOMBE	U	20 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Shamrock"
	
John FREAST       	U	16 	M	Lower Beeding, Sussex, England	Apprentice
Griev Wilhelm LUNDBERG	U	16 	M	Geffle (F), Sweden        	Boy

Vessel:	"New Prosperous"
	
Robert SAUNDERS    	M	38 	M	Rye, Sussex, England          	Master
James STANDING	        M	38 	M	Iden, Sussex, England        	Mate
Alfred WILSON	        O	15 	M	Dungeness, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"Nile"
	
Frederick FULLER	M	38 	M	Wells, Norfolk, England 	Master
Hanery HAMOND	        M	36 	M	Wells, Norfolk, England 	Mate
William HUDSON	        M	24 	M	Wells, Norfolk, England 	A B Seaman
James WRIGHT	        U	18 	M	Stanhoe, Norfolk, England	O D Seaman
William HULLET	        U	17 	M	Burnham, Norfolk, England	Boy

Vessel:	"Olato"
	
James GOODING       	M	29 	M	Dover, Kent, England      	Mate
Henry THOMPSON	        M	34 	M	South Shields, Durham, England	A B
Peter PETERSON	        U	25 	M	 (F), Denmark                	A B
Lenard GREEN	        U	32 	M	Seaford, Sussex, England	A B
Anderson PARKER	        U	23 	M	Dundee, Scotland         	A B
George COLTMAN	        M	22 	M	So Shields, Durham, England	O S

Vessel:	"Tagus"
	
John BACKSTRAW      	U	22 	M	Sunderland, Durham, England	A B Seaman
Thomas JAMES	        U	20 	M	Newhaven, Sussex, England	A B Seaman

Vessel:	"South Down"
	
Albert WILSON        	U	19 	M	Hastings, Sussex, England	Apprentice

Vessel:	"Seaham"
	
George BOURNER	        M	48 	M	Rye, Sussex, England         	Master
Thomas BOURNER     	M	45 	M	Rye, Sussex, England     	Mate
William PAULFORD	M	37 	M	Rye, Sussex, England      	A B
Henry CLARK	        M	51 	M	Rye, Sussex, England       	A B
Charreld FAIRBRASS	U	22 	M	Canterbury, Kent, England	A B
Thomas WOODGATE 	U	17 	M	Seaham, Durham, England 	Boy

Vessel:	"September"
	
Albert BECK        	M	32 	M	Rochester, Kent, England	Master
Henry HINDS	        U	21 	M	Rochester, Kent, England	Mate
Arthur ARICK         	U	18 	M	Rochester, Kent, England	Third Hand

Vessel:	"Argo"
	
Henry MABY          	M	43 	M	Vale, Guernsey, Channel Islands	Master
John HACQUARD      	M	51 	M	Trinity, Jersey, Channel Is     Mate
Edwin MARSHALL      	U	19 	M	Woolwich, Kent, England 	Cook
James KERRY	        U	25 	M	Leigh (NS), England         	Able Seaman
John CARTER	        U	33 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	Able Seaman
Michael DONAGHUE	U	24 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	Able Seaman
John FILLEUL	        U	24 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	Able Seaman
Joseph BENNELL	        U	21 	M	St Heliers, Jersey, Channel Is	Able Seaman
Frank EVANS	        U	22 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman

Vessel:	"Dorothy"
	
Francis BARTLETT	M	30 	M	Polmear, Cornwall, England	Master
Thomas VANSON	        M	33 	M	Tywardreath, Cornwall, England	Mate
John Nicholas BLEWETT	U	21 	M	Tywardreath, Cornwall, England	A B
Edwin ROBINS	        U	20 	M	Par, Cornwall, England  	O S

Vessel:	"Willm. Phillips"
	
Charles PHILLIPS	U	25 	M	St Austell, Cornwall, England	Master
Charles JULEF	        M	35 	M	Tywardreath, Cornwall, England	Mate
Albert COUCH	        M	21 	M	Fowey, Cornwall, England	A B
Thomas SULLIVAN 	U	20 	M	Par, Cornwall, England        	O S

Vessel:	"Velocity"
	
Samuel ROUSE        	M	40 	M	Gt Clacton, Essex, England	Master
Issac BRAGG	        M	48 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate
John BRASTED	        M	43 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B
Elijah Charles NORTON	M	30 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B
James BRASTED	        M	40 	M	Brightlingsea, Essex, England	Cook & Steward
Phillip Mason SAWYER	M	31 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B

Vessel:	"Willm. & Mercy"
	
William (Master) GALLOP	M	43 	M	Hastings, Sussex, England	Master Fisherman
George GALLOP	        M	34 	M	Hastings, Sussex, England	Fisherman
Thomas MANN	        U	33 	M	Hastings, Sussex, England	Fisherman

Vessel:	"Frederica"
	
James (Master) BUTTON	M	27 	M	Ramsgate, Kent, England 	Fisherman (Master)
James GEERING       	M	52 	M	Hastings, Sussex, England	Fisherman
Thomas GILES	        M	22 	M	Rye, Sussex, England          	Fisherman
Arthur NICOLAS       	U	17 	M	Ipswich, Essex, England 	Fisherman Apprentice
Eudward CHANDLER	U	16 	M	London, Middlesex, England	Fisherman Apprentice

Vessel:	 "Ellen"
	
Thomas ALMOND       	M	39 	M	Rye, Sussex, England        	Master
Albert HENBREY   	U	26 	M	Rye, Sussex, England      	Fisherman
George POPE	        M	28 	M	Rye, Sussex, England    	Fisherman
George FREIGHFEY	U	21 	M	Lydd, Kent, England         	Lad

Vessel:	"Dwrgi"
	
Alfred EVANS       	M	37 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
George BATH	        M	36 	M	Brixham, Devon, England 	Mate
William PHILLPOTT	M	41 	M	Margate, Kent, England    	A B

Vessel:	"Palace"
	
Charles BRASTED    	M	42 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
Henry SHOREHAM	        M	42 	M	Clacton, Essex, England 	Mariner
Edward COOK	        M	60 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner
Henry ANGIER	        U	26 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner
Arnest William PELLS	U	16 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner
Thomas GOTFREY       	U	16 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner

Vessel:	"Maid Of Kent"
	
Benjamin BREEDS     	M	23 	M	Hastings, Sussex, England	Master
Alfred PLAYFORD	        M	28 	M	Rye, Sussex, England        	A B Seaman
James BREEDS	        M	21 	M	Hastings, Sussex, England	A B Seaman

Vessel:	"Success"
	
Stephen E. WATTS	M	35 	M	Deal, Kent, England       	Master (SMN)
William PHILPOT	        M	65 	M	Deal, Kent, England      	Channel Pilot
John FINNIS	        M	33 	M	Deal, Kent, England     	Channel Pilot
Geo. W. FINNIS	        U	35 	M	Deal, Kent, England     	Channel Pilot
R. W. WILLIAMS	        U	28 	M	Deal, Kent, England       	Channel Pilot

Vessel:	"Thomas & Sussannah"
	
Henry HARMAN       	M	44 	M	Hastings, Sussex, England	Master
William ADAMS       	M	39 	M	Hastings, Sussex, England	Fisherman
Henry HARMAN	        U	17 	M	Hastings, Sussex, England	Fisherman

Vessel:	"Honour"
	
William DAY	        M	30 	M	Ardleigh, Essex, England	Master
Charles BROWNE      	M	35 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate
Samuel BRADBROOK	W	56 	M	St Osyth, Essex, England	Seaman
Edward LAMBERT        	U	18 	M	Kirby, Essex, England     	Prentice
Ezekeel SIMONS	        U	17 	M	Gt Bentley, Essex, England	Prentice
Victor PELLS	        U	15 	M	Brightlingsea, Essex, England	Prentice

Vessel:	"Excelsior"
	
Benjamin WENLOCK	M	43 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
William AFFORD	        M	52 	M	Little Bentley, Essex, England	Mate
James YELL	        M	40 	M	Manningtree, Essex, England	A B Seaman
Gorge CLEMENCE	        U	19 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
Frederick AFFORD	U	16 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman
Arthur WENLOCK	        U	16 	M	Brightlingsea, Essex, England	Apprentice

Vessel:	"Swift"
	
Samuel GODDARD      	M	36 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Henry SOLLEY	        M	25 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
William LUCAS	        M	45 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman
John MAY	        U	22 	M	London West, Middlesex, England	Seaman

Vessel:	"Kestrel"
	
George TAYLOR     	M	34 	M	Brightlingsea, Essex, England	Fisherman Master
Mark GILBERT	        M	37 	M	Claxton, Essex, England 	Fisherman Mate
John WOODS	        M	33 	M	Brightlingsea, Essex, England	Fisherman A B
Albert TILLET	        U	29 	M	Brightlingsea, Essex, England	Fisherman A B

Vessel:	"Plym"
	
Charles JARVIS      	M	28 	M	Ramsgate, Kent, England    	Master
Stephen WILLIS      	M	20 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Charles WOTTON      	U	23 	M	Brixham, Devon, England 	Second Mate
Robert CROUCHER   	U	14 	M	Bapchild, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Princess Louise"
	
Thomas FRIEND       	M	35 	M	Rye Born At, Sussex, England	Master
Charles EASTES      	U	22 	M	Sandwich Born At, Kent, England	Mate
Henry MUMFORD       	M	31 	M	Ramsgate Born At, Kent, England	A B Seaman
William BROCKMAN	M	21 	M	Ash Born At, Kent, England	O Seaman
Fredrick FENWICK	U	19 	M	Ramsgate Born At, Kent, England	Passenger (No Occ)

Vessel:	"Alice"
	
George SOLLY        	M	26 	M	Ramsgate, Kent, England 	Captain
Richard MOME	        M	36 	M	Camden Town, Middlesex, Eng	Mate
Richard FUNNETT	        M	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman

Vessel:	"Eclipse"
	
James G. SOLLEY	        M	24 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Joseph D. SMITH  	M	44 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Henry SMITH	        U	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B

Vessel:	"Queen Victoria"
	
James MAJOR       	M	52 	M	Bosham, Sussex, England 	Master
Samuel LANGLEY       	M	45 	M	Great Oakley, Essex, England	Mate
William CARRINGTON	M	24 	M	Great Clacton, Essex, England	A B Seaman
George FARRINGTON	U	24 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
John EAD	        M	28 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
Walter WENLOCK    	U	19 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman
William GRIMSEY  	U	16 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman

Vessel:	 "Sarah & Francis"
	
William SHERLOCK	M	37 	M	Jersey, Channel Islands 	Master Mariner
Charles BANISTER	M	28 	M	Hastings, Sussex, England	Mate
John CROWHURST	        U	22 	M	Rye, Sussex, England      	Mariner

Vessel:	"Lucy"
	
Frederick BURT   	U	35 	M	Salehurst, Sussex, England	Master
James HEAD	        M	69 	M	Rye, Sussex, England    	Fisherman
Thomas CROUCHER   	M	35 	M	Rye, Sussex, England    	Fisherman
John Thos. SMITH	U	21 	M	Canterbury, Kent, England	Lad

Vessel:	"Pioneer"
	
George BUTCHER       	M	38 	M	C Elemester, Essex, England	Captain
Thin EADE	        M	55 	M	Great Clacton, Essex, England	Mate
Arthur PHILLIPS  	M	44 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
George EADE	        U	22 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
Henery HOLDER	        U	17 	M	Newhaven, Sussex, England	A B Seaman
William COOK	        U	16 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman

Vessel:	"Chance"
	
Jefferson GILBY   	M	43 	M	Langenhoe, Essex, England	Master
Harry GILBY	        U	23 	M	Bosham, Sussex, England 	Mariner Mate
Jack GILBY	        U	21 	M	Bosham, Sussex, England 	Mariner A B
Brigham ARNOLD	        U	20 	M	Bosham, Sussex, England 	Mariner A B
Robert CHAMBERLAIN	U	22 	M	Bosham, Sussex, England 	Fisherman
Jabez GILBY	        U	15 	M	Bosham, Sussex, England 	Boy

Vessel:	"Reliance"
	
John HIDE	        M	35 	M	Hastings, Sussex, England	Master
John HIDE	        M	55 	M	Hastings, Sussex, England	A B Seaman
Richard ADAMS	        U	15 	M	Hastings, Sussex, England	Boy

Vessel:	"Billow"
	
Thomas SAWYER        	M	62 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
William GARRARD   	M	43 	M	Dedham, Essex, England    	Mate
Daniel KING	        M	56 	M	Grate Clacton, Essex, England	A B Seaman
Gorge SHARPE	        M	55 	M	Peldon, Essex, England        	A B Seaman
Walter DEATH	          	15 	M	Brightlingsea, Essex, England	Cabin Boy

Vessel:	"Brunnette"
	
William LAMB       	M	39 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
Nathan FROST	        M	66 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate
John STRUTT	        M	37 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
Benjamin DINES	        U	18 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman
Thomas OLIVER	        U	16 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman
John DILLERSTONE	U	18 	M	Upper Kirby, Essex, England	Apprentice

Vessel:	"Orion"
	
William HOLLAND    	M	39 	M	Thorington, Essex, England	Master
Edward HUGHS	        M	54 	M	Elemshead, Essex, England	Mate
James EADE	        M	57 	M	Great Clacton, Essex, England	A B Seaman
Walter GRANT	        U	21 	M	Lower Curbery, Essex, England	A B Seaman
Samuel LUNGLEY     	U	17 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman
Walter HUGHS	        U	15 	M	Brightlingsea, Essex, England	O Seaman

Vessel:	"Victor"
	
Joseph BARNES       	M	37 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
William ANNIS	        M	56 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate
John BRITTON	        U	23 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
Thomas COPPIN	        U	25 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
George FRENCH	        U	23 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
Thomas HANCOCK	        U	16 	M	Ipswich, Suffolk, England	Apprentice

Vessel:	"Sweethope"
	
William FOREMAN    	M	28 	M	Chatham, Kent, England     	Master
Peter WILLIAMS       	M	29 	M	Dover, Kent, England       	Mate
John HOLYMAN	        M	34 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman

Vessel:	 "Harriet"
	
Jas. (Master) ALLEN	M	41 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master Fisherman
John (Mate) LINDER	M	50 	M	Addiscove, Suffolk, England	Mate Fisherman
James ALLEN	        U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman
Joseph TURRELL	        U	17 	M	St Andrews, Fife, Scotland	Fisherman
Joseph LINDER	        U	16 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fisherman

Vessel:	"Leader"
	
Elijah SEAGERS      	M	50 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
James GILDERS	        M	32 	M	St Osyth, Essex, England	Mate
James BUTTEN	        W	62 	M	Brightlingsea, Essex, England	A B Seaman
John LEE	        M	55 	M	Cherrington, Essex, England	A B Seaman
William SAVAGE	        M	24 	M	Grinstead, Essex, England	A B Seaman
James REED	        U	20 	M	Gt Oakley, Essex, England	Cook

Vessel:	"Recruit"
	
John HEDGETHORN    	M	37 	M	Brightlingsea, Essex, England	Captain
John POWELL	        M	37 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
John BINES	        M	49 	M	Gt Bentley, Essex, England	Mariner
William DENT	        U	21 	M	Ardleigh, Essex, England	Mariner
Charles DEATH	        U	19 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner
Albert FRENCH	        U	16 	M	Brightlingsea, Essex, England	Apprentice

Vessel:	"William & Mary"
	
Albert Edward DIVE	M	37 	M	Icklesham, Sussex, England	Master
Henry HEARNDEN       	M	50 	M	Rye, Sussex, England          	Fisherman
Edward LANE	        U	23 	M	Dover, Kent, England         	Fisherman
William GIBBS	        U	20 	M	Rye, Sussex, England       	Cook

Vessel:	"SS Shoreham"
	
David SAUNDERS       	M	53 	M	Orkneys Kirkwale        	2nd Mate
Charles POINTE	        U	36 	M	Winchester, Hampshire, England  A B
Return to Introductory Page