Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SURREY
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN SURREY 1881



Ships at Southwark, Surrey

Vessel:	"Kate Emily"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Hy.J. BLEWITT   	M	29 	M	Hornchurch, Essex, England	Master
Emma BLEWITT	        M	23 	F	Rainham, Kent, England     	Wife
Amelia BLEWITT	          	5 m	F	Sittingbourn, Kent, England     Daur
John TURNER	        U	25 	M	Sittingbourn, Kent, England	Mate

Vessel:	"Nancy"
	
John COX        	M	66 	M	Maidstone, Kent, England	Captain
John J. HUSTED     	U	21 	M	Greenwich, Kent, England	Mate

Vessel:	"Gillman"
	
Thomas GOULDING 	M	38 	M	Wateringbury, Kent, England	Captain
Benjamin COOPER	        U	21 	M	Chatham, Kent, England    	Mate

Vessel:	"Bequest"
	
John MEESE	        M	61 	M	Kidderminster, Worcester, Eng	Captain
Hannah MEESE	        M	55 	F	Stonebridge, Stafford, England	Wife
Mary A. HOLLIS	        U	17 	F	Stonebridge, Stafford, England	Servant
Geo.H. GODDARD	        U	8 	M	Stonebridge, Stafford, England	Grandson

Vessel:	"Mary"
	
Wm. BARBER	        M	42 	M	Bishops Stortford, Hertford     Captain
James BARBER	        M	36 	M	Bishops Stortford, Hertford	Mate
Wm. BRADFORD	        U	22 	M	Bishops Stortford, Hertford	Boy

Vessel:	"Mary Cole"
	
William ELLIS     	M 	28 	M	Nevin, Caernarvon, Wales	Master
Edward EDWARDS	        M 	21 	M	Port Dinorwice, Caernarvon, Wal	Mate
John JONES	 	U       26 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales	A B Seaman
Charles FRANCES	 	U       18 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales	O Seaman

Vessel:	"Vigilant"
	
John SMITH	        M   	54 	M	Selby, York, England      	Captain
John BROWN	 	M       43 	M	Winterton, Norfolk, England	1st Mate
John CLARK	 	M       34 	M	Maldon, Essex, England    	2nd Mate
Henry YORK	 	U       25 	M	Wisbeach, Cambridge, England	Steward
Daniel COOPER	 	U       49 	M	Lowestoft, Suffolk, England	A B Seaman
George SIPPLE	 	M       51 	M	North Shield, Durham, England	A B Seaman
John DAVIS	 	U       30 	M	Port Madoc, Caernarvon, Wales	A B Seaman
William BURY	 	M       56 	M	Worsley, Lancashire, England	Chief Engineer
John WOOD	 	M       35 	M	Goole, York, England    	Chief Fireman
William DAWES	 	M       58 	M	Gloucester, Gloucester, England	Officer H M Customs
William MURRAY	 	U       24 	M	Roscommon Athlone         	Officer H M Customs
John PICKARD	 	U       22 	M	Salford, Lancashire, England	Officer H M Customs

Vessel:	"Pachett"
	
Thomas NEWTON	        M   	40 	M	Whitby, York, England     	Master
John NEWTON	 	M       42 	M	Whitby, York, England   	Mate
Alfred HUNWIN	 	M       47 	M	Sunderland, Durham, England	A B Seaman
James GIBBS	 	U       35 	M	Scarboro, York, England   	A B Seaman

Vessel:	"Henry Tinnoth"
	
Daniel MARSH	 	M       39 	M	Stroud, Kent, England    	Master
Phllip CROCKER	 	U       18 	M	Ayelsford, Kent, England	Mate

Ships at Southwark, St.John, Horsleydown


Edward PHILLPOT 	M	38 	M	Ramsgate, Kent, England 	Boatswain
George MARCHANT	        W	67 	M	Barking, Essex, England 	A B Seaman
John RUMMERY	        M	36 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
George OBERY	        U	17 	M	Rotherhithe, Surrey, England	Boy
Robert SMITH	        M	36 	M	Bristol                   	... Man
Patrick LYONS	        U	22 	M	Ireland                  	Customs O D Officer
George Clarke CARTER	M	27 	M	Ireland                   	Customs O D Officer
Thomas COTTLE	        M	36 	M	Deal, Kent, England        	Customs O D Officer

Bermondsey, Surrey

Vessel:	"Henry"
	
George HARBER     	U	21 	M	C U S  , England           	Mate

Vessel:	"Eliza"
	
Leonard OUTRAM    	M	50 	M	Bow, Middlesex, England 	Master
James HOLEY	        U	62 	M	Bow, Middlesex, England 	Mate

Vessel:	"Flora"
	
James Thomas ANNIS	U	47 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
William TUBBY	        M	60 	M	Lowestoft, Suffolk, England     Mate (Seaman)

Vessel:	"Princess Royal"
	
William KNAPPETT	M	42 	M	Sutton, Suffolk, England	Master
George MORPHEY    	M	52 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
Mary Ann KNAPPETT	M	43 	F	Sutton, Suffolk, England	Masters Wife

Vessel:	"Rawreth"
	
John CREASEY     	M	60 	M	Rayleigh, Essex, England	Master
W. George FRANKIN	U	27 	M	Stow Morris, Essex, England	Mate
W. E. D. CREASEY	U	15 	M	Rawreth, Essex, England 	Boy

Vessel:	"Downport"
	
William BISHOP    	M	66 	M	East Peckham, Kent, England	Master
Thomas AAREEN	        U	20 	M	Malling, Kent, England  	Mate

Vessel:	"Butcher"
	
Stephen HANSTED 	U	26 	M	Hastlip Parish, Kent, England	Master
William VELOUR      	U	20 	M	Loer Rainham Parish, Kent, Eng	Mate

Vessel:	"Cactus"
	
Joseph AVITT    	M	32 	M	Robin Hoods Bay, York, England	Master
William BELL	        M	48 	M	Robin Hoods Bay, York, England	Mate
Hugh SMITH	        U	50 	M	Dunbar, Scotland        	AB Seaman
James Skerry STORM	U	20 	M	Robin Hoods Bay, York, England  AB Seaman
John WELLBURN	        U	19 	M	Malmo, Sweden            	UD Seaman
Joseph COULTER	        U	18 	M	Barnsley, York, England 	Apprentice (Seaman)

Ships at Rotherhithe, Surrey	

Vessel:	"Magnolia"
	
O. SVENDSEN      	M	32 	M	Christania, Norway       	Chopt
Mel. JAKOBSEN     	M	30 	M	Christania, Norway        	Melk
Vetta ROLLA	        U	25 	M	Christania, Norway       	Sik Nerl
  ANILSON	        M	26 	M	Christania, Norway        	Sluelk
F. NILSEN	        U	22 	M	Christania, Norway      	Leilmagen

Vessel:	"Christian"
	
Even JACOBSEN	        M	36 	M	Tonsberg, Norway        	Captain
Niels ENGEBSELKSEN	U	31 	M	Tonsberg, Norway          	Meth
Christen B. HENSEN	M	43 	M	Tonsberg, Norway          	2 Meth
Peder PEDERSON	        M	39 	M	Tonsberg, Norway        	Carpenter
Niels C. CHRISTOFFERSEN	M	41 	M	Tonsberg, Norway         	Stuvest
Frederik ANDRESSEN	U	21 	M	Tonsberg, Norway          	Seler
Frons FRONSEN	        U	26 	M	Tonsberg, Norway          	Seler
Hans JOHANSEN	        U	25 	M	Tonsberg, Norway          	Seler
Christoffer HANSEN	U	24 	M	Tonsberg, Norway           	Seler
Niels NIELSEN	        M	48 	M	Tonsberg, Norway          	Seler
Halvor M. HANSEN	M	23 	M	Tonsberg, Norway         	Seler
Luton Martin P. JACOBSEN  U	23 	M	Tromso                   	Seler
Carl ELLINGSEN	        U	19 	M	Tonsberg                  	Seler
Soren BJONNES	        U	16 	M	Tonsberg                  	Bouy
Gernhard D. SVENSEN	U	15 	M	Tonsberg                  	Bouy

Vessel:	"Nishniz Novgorod"
	
William LARKIN      	U	24 	M	- -  , Ireland            	Outdoor Offr Of Customs
John BAILEY	        U	26 	M	Milborne Port, Somerset, Eng    Outdoor Officer Of Customs
Alexander SMITH	        U	24 	M	Kildwick, York, England 	Outdoor Officer Of Customs
Charles OLSEN	        W	25 	M	- -  , Denmark           	Fireman
Ole NIELSEN	        M	30 	M	- -  , Denmark            	Fireman
Christian RYDER 	U	23 	M	- -  , Denmark            	Fireman
Jorgen SORENSEN 	M	47 	M	- -  , Denmark            	Fireman
Christian JENSEN	U	26 	M	- -  , Denmark            	Fireman
Johan KILLBERG	        U	16 	M	- -  , Sweden             	Boy
Johannes OLANDER	U	41 	M	- -  , Denmark           	Master
Ernat LUDERT	        U	28 	M	- -  , Denmark           	1st Mate
Kurt BRABEN	        U	31 	M	- -  , Denmark          	2nd Mate
Wilhelm BRAND	        M	39 	M	- -  , Denmark            	1st Engineer
Frederik FREDERIKSON	M	30 	M	- -  , Denmark           	2nd Engineer
Ole OLESEN	        M	31 	M	- -  , Denmark            	Carpenter
Soren TORGENSEN 	U	26 	M	- -  , Denmark            	A B Seaman
Hendrick TIUS	        U	27 	M	- -  , Denmark           	A B Seaman
Oscar KAAS	        U	25 	M	- -  , Denmark          	A B Seaman
Lars RASMUSSEN   	U	34 	M	- -  , Denmark            	A B Seaman
Carl JOHANSEN	        M	29 	M	- -  , Sweden            	A B Seaman
Vilhelm CHRISTIANSEN	M	33 	M	- -  , Denmark           	A B Seaman
Johannes JOHANSEN	M	36 	M	- -  , Denmark          	A B Seaman
Peder CHRISTIANSEN	M	26 	M	- -  , Denmark           	Clur (Cook)
Lars OLAVSEN	        M	44 	M	- -  , Denmark           	Steward

Vessel:	"Casper"
	
Menne Dirke CRAMER	O	41 	M	Wassingsfehrschurt Leer, Germy	Capt
Oltmann SCHON	        O	39 	M	Neufehn Auf Aurich, Germany	A B Seemaun
Fritz TIMMINGA	        O	23 	M	Logebirum Auf Leer, Germany	A B Seemaun
Hann T. WISE	        O	17 	M	Neufehn Auf Aurich, Germany	O Seemaun
Reiner H. WETTNIK	O	17 	M	Wassingsfehrschurt Leer, Germy	O Seemaun

Vessel:	"Capella"
	
Christian BERTELSEN	M	44 	M	- -  , Denmark           	A B Sailor
Jacob WOHLERS	        U	30 	M	Hanover, Germany          	A B Sailor
Johannes OLFSEN	        M	34 	M	Holstein, Germany               A B Sailor
Christian TRAULSEN	M	40 	M	Kronsgaard, Denmark        	Fireman
Charles WINTER	        U	24 	M	London, England           	Fireman
John WINKELMANN 	M	31 	M	Koggendorf, Germany       	Fireman
Harriet BUCHER          U	23 	F	Germany                   	Professional Singer (Passenger)
John MCFARLANE          M	26 	M	Tyrone, Ireland           	Outdoor Officer H M Customs
William Robert GOLDING	U	21 	M	Berkhampstead, Hertford, Eng	Outdoor Officer H M Customs
Thomas NORMOGLE 	U	24 	M	Clare, Ireland           	Outdoor Officer H M Customs
Auguste KNIESBERG	W	50 	M	Hamburg, Germany          	Master
Rodolph HATJE      	M	39 	M	Holstein, Germany        	Mate
Henry KOSTER	        W	47 	M	Holstein, Germany         	2nd Mate
Christian EDELMANN	M	28 	M	Hamburg, Germany         	Chief Engineer
Auguste ZORNIG	        M	32 	M	Prussia, Germany         	Second Engineer
Juluis KOORZ	        M	31 	M	Germany                 	Third Engineer
Franz HEINSOHN	        M	44 	M	Holstein, Germany        	Carpenter
Martin HEINSOHN	        M	44 	M	Holstein, Germany          	Cook
Friederick FINIS	M	30 	M	Germany                  	Chief Steward
Claus MOHR	        M	39 	M	Holstein, Germany         	Second Steward
Plilippine WEGENER	M	38 	F	Hamburg, Germany          	Stewardess
Franz KINDT	        M	29 	M	Stettin, Germany         	A B Sailor
Christian RHODE	        M	28 	M	Oldenburg, Germany         	A B Sailor
Claus DARGMANN          M	49 	M	Holstein, Germany         	A B Sailor
Peter GERDT	        U	33 	M	Slesroig, Germany         	A B Sailor

Vessel:	"Holland"
	
Victor Wilhelm MAAS	M	32 	M	Delft, The Netherlands    	Machinist
Jzak DE JONG	        U	23 	M	Rotterdam, The Netherlands	2nd Machinist
Jan Christiaan BOLLEE	M	36 	M	Rotterdam, The Netherlands	Stoker
Leendeet Pieter V.D. SCHALK
                  	M	41 	M	Middelharnas, The Netherlands	Stoker
Arie VERSCHOOR	        M	49 	M	Pernis, The Netherlands 	Stoker
Jakob GOEDTOOP	        M	43 	M	Rotterdam, The Netherlands	Stoker
Eduard Karel HOFFMANN	M	32 	M	Gravenhage, The Netherlands	Hoffmeister
Adriane SPIERENBEORG	M	26 	F	Rotterdam, The Netherlands	Stewardes
Wilhelmus Aloucoizuis PETERS	
                        U	21 	M	Nymegen, The Netherlands	2nd Steward
Bastiaan HANS	        M	46 	M	Briele, The Netherlands 	Pilot
Paulus Gorhardus GROEN	M	23 	M	Syinoow, The Netherlands
Willem SEJLARET	        U	20 	M	Jiralingen, The Netherlands
George Richard WHITE	M	49 	M	Chatham, Kent, England    	Customs Officer
Edmond BYRON	        U	30 	M	Tipperary Co Bansha       	Customs Officer
William MC GOWAN	U	24 	M	Dalkeith, Edinburgh, Scotland	Customs Officer
Jan SMIDT	        M	46 	M	Emden Hannover            	Master
Jan Van VLIET	        M	43 	M	Katwijk Aan Zee, The Netherland	Mate
Bastiaan VORSDOOR	U	41 	M	Pernis, The Netherlands 	Bootsmann
Cornelis Daniel BARIS	M	39 	M	Katentrecht, The Netherlands	Cappenter
Hendrick Hermanus WITTENBERG	
                        M	37 	M	Diepenocin, The Netherlands	Jiot
Boren WESTERVELD	M	26 	M	Pernis, The Netherlands 	Seaman A B
Henderick YBURG  	M	59 	M	Zwartervaal, The Netherlands	Seaman A B
Jan GROENEWEGEN 	M	30 	M	Maassluis, The Netherlands	Seaman A B
Henderik WOTTERS	M	51 	M	Groningen, The Netherlands	Seaman A B
Dirk TISFOE	        U	38 	M	Rotterdam, The Netherlands	Seaman A B
Peitere WINTIEL 	M	47 	M	Delfshaven, The Netherlands	Seaman A B
Willem SOHWENCH	        U	23 	M	Delft, The Netherlands  	Seaman A B
Cornelis WESTORVELD	U	19 	M	Scharlouis, The Netherlands	Seaman A B
Dirk MULLER	        M	33 	M	Breskens, The Netherlands	Seaman A B
Jan JANSEN	        U	19 	M	Rotterdam, The Netherlands	Boej

Vessel:	"Loiwing"
	
Gustav BERTHININSSEN	U	15 	M	Egersund, Norway              	Boy
Jakob JAKOBSEN	        U	15 	M	Egersund, Norway              	Boy
Andreas ASLAGSEN	M	36 	M	Egersund, Norway         	Master
Manduis MIKKELSEN	U	19 	M	Havanger, Norway        	2nd Mate
Petter Gustav EDVARDSEN	M	31 	M	Egersund, Norway        	Carpenter
Andreas OLSEN	        M	39 	M	Egersund, Norway         	A B Seamen
Jorger Martin JORGENSEN	M	37 	M	Egersund, Norway        	A B Seamen
Peder T.Y. JORGENSEN	U	20 	M	Egersund, Norway         	O Seaman
Niels Haar JORMESEN	U	26 	M	Egersund, Norway        	A B Seaman
Overt Andreas ADAMSEN	M	27 	M	Egersund, Norway        	Steward
Andreas DIDRIKSEN	U	22 	M	Egersund, Norway         	A B Seaman
Edvard Andreas CHRISTIANSEN
                       	U	20 	M	Egersund, Norway        	O Seaman
Hans JARALDSEN	        U	18 	M	Egersund, Norway           	O Seaman
Ingvals L. F. ANDERSEN	U	18 	M	Seggendall, Norway        	O Seaman
Ole Martin SONNESEN	U	21 	M	Egersund, Norway          	A B Seaman
Lars HANSEN	        U	20 	M	Egersund, Norway           	O Seaman
Johann OLSEN         	U	19 	M	Egersund, Norway                O Seaman

Vessel:	"Byron"
	
Salve JOHANNESSEN	M	39 	M	Norway                   	Master
Gunder CHRISTIANSEN	U	23 	M	Norway                       	Mate
Yorgen PEDERSEN    	U	24 	M	Norway                    	Second Mate
Emil JOHANSEN	        U	25 	M	Sweden                    	A B Seaman
Erik SHAM	        U	22 	M	Finland                       	O Seaman
Dorkild STIANSEN	U	20 	M	Norway                      	O Seaman
Ole NEILSEN	        U	18 	M	Norway                       	O Seaman
Alexander UGGLA    	U	25 	M	Finland                       	A B Seaman
Samuel SPINKS	        U	21 	M	Cardiff Brit Subject, Wales	Cook & Steward
Ole LARSEN	        M	49 	M	Norway                     	Carpenter
Ole JOHANNESEN	        U	16 	M	Norway                     	Sailor Boy (Passenger)

Vessel:	"Hendrika Hilleckien"
	
E. M. KLADDEN        	M	39 	M	The Netherlands           	Master
Benades JOHNSON  	M	58 	M	The Netherlands             	Mate
John VIESTERVAUK	U	25 	M	The Netherlands          	A B Seaman
Albert PRUICE	        U	22 	M	The Netherlands         	O Seaman
Edward LAWLOR	        M	42 	M	Ireland                 	Outdoor Offr Customs

Vessel:	"Faund"
	
Peter PETERSEN        	M	25 	M	Farsiun, Norway             	Mate Ship Keeper

Vessel:	"Noorwarts"
	
Freerk WIGCHERS    	M	33 	M	The Netherlands           	Master
Fokko TAAY	        W	32 	M	The Netherlands                 Mate
Ludvig WEICHHARDT	U	33 	M	Germany                 	A B Seaman
Eduard HANSCH	        U	21 	M	Germany                 	A B Seaman
Friedrich BARTIG	U	17 	M	Germany                 	O Seaman
Peter COOPER          	U	17 	M	America                     	Cook

Vessel:	"Gevalia"
	
Bernhard LARSEN    	U	25 	M	Tune, Norway             	Mate & Shipkeeper

Vessel:	"Hans George"
	
H. GARNITZKA          	M	36 	M	Germany                 	Captain
G. GARNITZKA	        M	29 	M	Germany                   	First Mate
  HEKENSTEIN	        M	42 	M	Germany                 	Second Mate
  TADERVALD	        M	30 	M	Germany                       	Steward
J. MEYERBUBER	        U	19 	M	Germany                      	Sailor
C. KULAN	        U	25 	M	Germany                 	Sailor
M. DOLISE	        U	22 	M	Germany                 	Sailor
M. LEHUTTY	        U	20 	M	Germany                      	Sailor
E. RAASKE	        U	16 	M	Germany                   	Sailor
A. HOLSTEIN	        U	18 	M	Germany                      	Sailor
A. GSONITZKE	        U	19 	M	Germany                       	Sailor
  PRAHUESCHIEFER	U	25 	M	Germany                       	Sailor

Vessel:	"E. Tambarsktalvers"
	
Paul WINSUES           	M	43 	M	Norway                     	Captain
Gunder THOMPSON   	U	28 	M	Norway                  	First Mate
Jorgen LUDVIGSEN	U	27 	M	Norway                   	Second Mate
Marten HANSEN	        M	39 	M	Norway                     	Steward
Carl NEILSON	        M	33 	M	Norway                       	Sailmaker
Christian OLSEN	        U	28 	M	Norway                        	Carpenter
Lauritz THOMPSON	U	22 	M	Norway                  	Able Seaman
Hans PEDERSEN	        U	22 	M	Norway                      	Able Seaman
Johan MAAGENSEN     	U	19 	M	Norway                       	Boy
Carl EGLAND	        U	17 	M	Norway                      	Boy
Nicolay OLSEN	        U	20 	M	Norway                        	Boy

Vessel:	"Gylfer"
	
Carl Johan ENGBERG	M	37 	M	Gothenburg, Sweden          	Captain
Frits Henrik Emil HASSAN-UIHNSTATT	
                        M	27 	M	Gothenburg, Sweden          	Mate
Johan Edvin PETTERSSAN	M	29 	M	Gothenburg, Sweden      	2nd Mate
Carl Hasder JOHANSSAN	M	32 	M	Gothenburg, Sweden          	Timmerman
Ard Herman HANSSAN	U	31 	M	Gothenburg, Sweden          	A B Seaman
Andreas ANDERSSAN	U	29 	M	Gothenburg, Sweden        	A B Seaman
Johan Julius HANSSAN	U	25 	M	Gothenburg, Sweden          	O Seaman
Harder Alluin ANDERSSAN	U	29 	M	Gothenburg, Sweden          	O Seaman
Carl Ludwig JOHANSSAN	U	24 	M	Gothenburg, Sweden          	O Seaman
Carl Bergen OLSSAN	U	19 	M	Gothenburg, Sweden         	O Seaman
Axel Emil GUSTAFSSAN	U	20 	M	Gothenburg, Sweden         	O Seaman
Anders ANDERSSAN	U	18 	M	Gothenburg, Sweden          	O Seaman
Arvid Fredrik Herman BILLSTROM
                     	U	18 	M	Gothenburg, Sweden           	O Seaman
Carl Gustaf Eduard AKERSTROM
                      	U	16 	M	Gothenburg, Sweden           	O Seaman
Erik GRUNDBERG        	M	61 	M	Gothenburg, Sweden         	Kuck (Cook)
Terre GUNNARSSAN	M	35 	M	Litterund, Norway          	A B Seaman

Vessel:	"Fimafengr"
	
Einar TALLAKSEN   	U	25 	M	Christiansand, Norway        	Master Of Ship
Ole CARLSEN	        U	28 	M	Mandal, Norway              	Mate
Hans ANDERSEN	        M	35 	M	Arendal, Norway            	Carpenter
Hans MICAELSEN	        U	30 	M	Arendal, Norway            	Steward
Johannes SVENDSEN	U	34 	M	Stavanger, Norway           	Sailmaker
Mikal MIKALSEN	        U	24 	M	Arendal, Norway           	Ab Seamann
Niels LARSEN	        U	30 	M	Christiania, Norway       	Ab Seamann
Erik PENHUFOUD	        U	23 	M	Stockholm, Sweden          	Ab Seamann
Ole HALVORSEN	        U	23 	M	Grimstad, Norway         	Ab Seamann
Johannes HANSEN   	U	20 	M	Egersand, Norway           	Ord Seamann
Hans GAUGSLAD	        U	24 	M	Bergen, Norway          	Ord Seamann
Carl SVENSEN	        U	20 	M	Arendal, Norway             	Ord Seamann
Helmer CARLSEN	        U	17 	M	Arendal, Norway           	Ships Boy

Vessel:	"Melicete"
	
Martinisis HEREMANDSEN	U	22 	M	Hammar, Norway                	Jung Mand
Carl BILINGTEN        	U	17 	M	Fredrikstad, Norway        	Jung Mand
Sevrin THORSSEN   	U	17 	M	Fredrikstad, Norway      	Deksdring
Theodor OLSEN	        U	18 	M	Fredrikstad, Norway         	Deksdring
J. W. JANSEN	        U	35 	M	Norway                  	Captein
August C. HAMMERBERG	M	27 	M	Fredrikstad, Norway        	Styrman
Reinart C. OLSEN	M	27 	M	Hamar, Norway           	2d Styrman
Olaves OLSEN	        M	43 	M	Onsen, Norway           	Tarner Man
Johan LARSEN	        M	40 	M	Esper, Norway             	Stewert
Ole JOHANSEN	        M	32 	M	Fredrikstad, Norway          	Su'lmager
Carl O. ISAKSEN	        U	22 	M	Tarremlaken Sverige         	Matros
Lars CHRISTENSEN	M	28 	M	Borg 1, Norway               	Matros
Halvor OLSEN	        U	26 	M	Tunr 1, Norway          	Matros
Gustav ANDERSEN   	U	22 	M	Oern Sverige                  	Matros
Julius PAULSEN	        U	22 	M	Onsen, Norway            	Matros
Carl EVENSEN	        U	27 	M	Fredrikstad, Norway         	Matros
Otto GUSSTASEN	        U	20 	M	Onsen, Norway           	Lit Matros
Ludvig SYVERSEN      	U	18 	M	Onsen, Norway             	Lit Matros
Anders SJOBERG       	U	21 	M	Gotenburg Sverige         	Lit Matros

Vessel:	"Herman"
	
Christen CHRISTENSEN	M	35 	M	Kjobenhenn                   	Master
Jaegen NIELSEN        	M	25 	M	Tremnehjies, Denmark        	Mate
Rasmus Desn RASMUSSEN	U	22 	M	Stijnis, Denmark         	Ab Seaman
Jens Peter HANSEN	U	22 	M	Thars, Denmark                	Ab Seaman
Johannes Luwitz JENSEN	U	22 	M	Reinir, Denmark         	Timmermand
Anton Luwitz JENSEN	U	21 	M	Fujleholle, Denmark        	Sturchen
Dines RASMUSSEN   	U	20 	M	Aninilov, Denmark        	O Seaman
Emil PRAMLINE	        U	17 	M	Reiabjorg, Denmark       	O Seaman
Thomas CALLAGHAN	U	17 	M	Cork British Subject, Ireland	O Seaman
Gustaf MAGNUSSEN	U	17 	M	Clatchorg Sverrig           	O Seaman
Micheline CHRISTENSEN	M	27 	F	Chursteil, Denmark              Masters Wife

Vessel:	"Emilie"
	
Carl KRIEGEL         	M	41 	M	Barth, Germany                	Capitain
Albert FAGE	        M	30 	M	Born Hu Barth, Germany      	Steuermann
Jacob AHRENS	        M	53 	M	Wieck A/Darf L Barth, Germany	Zimmermann
Christoph AAHN	        M	50 	M	Barth, Germany          	Steward
Johann SCHNEIDER	U	21 	M	Kenz C Barth, Germany         	Matrose
Hermann PETERS         	U	25 	M	Wieck A/Darf Barth, Germany	Matrose
Paul RIECK	        U	23 	M	Wieck A/Darf C Barth, Germany	Matrose
Ludwig WEIDEMANN	U	26 	M	Wieck A/Darf C Barth, Germany	Matrose
Heinrich NEHLO	        U	22 	M	Gulglueck C Barth, Germany	Matrose
Wilhelm STREUFFERT	U	18 	M	Barth, Germany                	Jungmann
Carl BEULOW	        U	18 	M	Barth, Germany          	Jungmann
Carl GOELE	        U	16 	M	Pruchten C/Barth, Germany	Halbmann
Emilie KRIEGEL	        M	40 	F	Barth, Germany               	Masters Wife

Vessel:	"Theotocos"
	
John LOS	        M	40 	M	Chio Island, Turkey         	Captain
John GIANULOS	        U	22 	M	Chio Island, Turkey             Mate
Michael STIRO	        U	40 	M	Chio Island, Turkey        	Boatswain
Nicolas DARDAUS      	U	30 	M	Chio Island, Turkey       	Cook
Nicolas BACHAS	        U	29 	M	Chio Island, Turkey        	Sailor
Christopher BACHUS	U	25 	M	Chio Island, Turkey             Sailor
John VOUS	        U	26 	M	Chio Island, Turkey        	Sailor
Apostolos KUCULIS	U	27 	M	Chio Island, Turkey        	Sailor
John MACRICOSTAS	M	38 	M	Chio Island, Turkey        	Sailor
Anastasio VALANTAS	W	45 	M	Chio Island, Turkey         	Sailor
Nicolas ASLANIS	        U	32 	M	Samos Island, Turkey         	Sailor

Vessel:	"Russia"
	
Ernst HOLZKISTER	M	34 	M	Zemlin, Germany          	Mate
Carl GROTH	        M	30 	M	Gozlow, Germany             	1 Engineer
August STEINWEG    	M	31 	M	Bredow, Germany             	2 Engineer
Heinrich RUHORKE	M	57 	M	Stepeniz, Germany       	Boatswain
Carl KELLPAP	        U	30 	M	Camelsberg, Germany       	Cook
Friedrich KRUPER	M	50 	M	Zellin, Germany             	Steward
Friedrich GRUNDIG	M	45 	M	Prisser, Germany         	Sailer
Martin STOWAHSE	        M	43 	M	Wollin, Germany             	Sailer
Heinrich EGGERT	        M	27 	M	Gauliz, Germany             	Sailer
August RUBENHAGEN	M	32 	M	Fernensfelde, Germany           Sailer
Gottfried NELLIG	U	51 	M	Kripp, Germany               	Sailer
Heinrich OHEN         	U	25 	M	Prisser, Germany        	Carpenter
Albert WOLFF	        M	32 	M	Konigsfelde, Germany        	Fireman
Carl BEULLER	        U	21 	M	Savinemunde, Germany       	Fireman
Albert ERICH	        U	26 	M	Savinemunde, Germany        	Fireman
Albert BLECKERT   	M	50 	M	Ganserin, Germany        	Master

Vessel:	"Jan Smit"
	
G. G. BOON	        U	45 	M	Vandam, The Netherlands 	Master
J. PICLES	        U	52 	M	Huntendam, The Netherlands	Mate
A. DE BOER	        U	35 	M	Vandam, The Netherlands 	Seaman
W. SCHULDT	        U	27 	M	Helgoland, Germany      	Seaman
J. DYKSTRA	        U	25 	M	Amsterdam, The Netherlands	Seaman
S. KOOZSTRA	        U	17 	M	Amsterdam, The Netherlands	Seaman

Vessel:	"Dea"
	
Ole AAS           	W	56 	M	Tousberg, Norway        	Master 
Lyon HELSORSEN        	M	28 	M	Frederickstadt, Norway         	Mate
Olaus AAS	        U	19 	M	Frederickstadt, Norway     	2nd Mate
Nicolay GUNDERSON	M	34 	M	Frederickstadt, Norway        	Boatswain
John August ANDRENSON	M	38 	M	Dolsland, Sweden         	Cook
Arve SIMERSEN	        U	30 	M	Onso, Norway             	Carpenter
Carl Wilhelm ANDRENSON	U	22 	M	Dolsland, Sweden          	A B Seaman
Alfred NILSEN	        U	21 	M	Tune, Norway                   	O Seaman
Andreas OLSEN	        U	21 	M	Tune, Norway             	O Seaman
Hans PETTERSEN         	U	17 	M	Frederickstadt, Norway  	O Seaman
Carl Severin HALOORSEN	U	19 	M	Frederickstadt, Norway         	O Seaman
Herman JACOBSEN    	U	16 	M	Frederickstadt, Norway   	Cabin Boy
Hans OLSEN	        M	36 	M	Frederickstadt, Norway        	A B Seaman
Carl LARSEN	        U	21 	M	Frederickstadt, Norway      	O Seaman
Axel Marthinsus AAS	M	22 	M	Frederickstadt, Norway    	Clerk Coml Visitor

Vessel:	"Agios Spiridione"
	
Panajiotis VOMBOS	M	40 	M	Speria Island, Greece        	Captain
Paul CUFOS	        M	38 	M	Speria Island, Greece       	Mate
Anthonasis CUPAS	U	30 	M	Speria Island, Greece        	Boatswain
Nicolaos MARCULIS	M	31 	M	Lantorin Island, Greece      	Sailor
John SIRMAS	        U	24 	M	Speria Island, Greece          	Sailor
Evangelos ICARIOTIS	U	25 	M	Icaria Island, Turkey          	Sailor
George KUTSODOUTIS	M	55 	M	Speria Island, Greece        	Sailor
Michael KERATSULAS	U	20 	M	Speria Island, Greece         	Sailor
Michael KEANIDIOTIS	U	35 	M	Cranidi, Greece             	Sailor
Lily CLARK	        U	19 	F	Manchester, Lancashire, Eng     Stewardess

Vessel:	"Yorkshire"
	
Ole Jorgen JENSON	M	28 	M	Arendal, Norway         	1st Mate
Ole HANSEN	        U	27 	M	Horden, Norway               	2nd Mate
Thore THORESEN	        M	31 	M	Stravanger, Norway          	Boatswain
August JOHANSEN         M	31 	M	Udenalla, Sweden         	Carpenter
Samuel ANDERSEN     	U	27 	M	Skaldvald Toniberg, Norway	2nd Carpenter
Karl HANSEN	        U	26 	M	Svendborg, Denmark         	Stuert
Vittue Hildn HOLSTAD	U	23 	M	Arendal, Norway          	A B Seaman
Karl Johan TOBIASON	U	20 	M	Standal, Norway             	O Seaman
Johan Emil JOHANSEN	U	26 	M	Toniberg, Norway         	A B Seaman
Truls Johan MAGNUSSEN	U	31 	M	Toniberg, Norway        	A B Seaman
Frants Albert JAKOPSEN	U	21 	M	Arkuns Bachus, Sweden        	A B Seaman

Vessel:	"Nicolo Despot"
	
Antonio CALON	        M	32 	M	Arebick, Austria          	Master
Micheli DROGHISENICH	U	31 	M	Arebick, Austria            	Mate
Manneri S. RASIN	M	42 	M	Arebick, Austria          	A B Seaman
Shifane MATESRICK	M	45 	M	Cattars, Austria          	A B Seaman
Giovanni RAGORICH	M	35 	M	Dalmats, Austria          	A B Seaman
Nicalo LESSIRRA   	M	36 	M	Dalmats, Austria          	A B Seaman
Giovanni PIREICH	M	38 	M	Dalmats, Austria         	A B Seaman
Matteo NISBAN        	U	24 	M	Dalmats, Austria          	A B Seaman
Giuseppe ISANCAVICH	U	25 	M	Dalmats, Austria          	A B Seaman
Mario SEACALO       	U	26 	M	Dalmats, Austria         	A B Seaman
Giovanni ZRNCIE 	U	17 	M	Arebick, Austria          	O Seaman

Vessel:	"Lyubidrof"
	
M. MIJHAN           	U	36 	M	Nagusa, Austria           	Captain
G. SEVABALO	        U	30 	M	Jotts, Austria               	Mate
A. MIJHAN	        M	56 	M	Idem, Austria           	Boatswain
A. CHINCHILLA	        M	50 	M	Idem, Austria                	Seaman
P. STEFFANICH	        M	27 	M	Litvino, Austria           	Carpenter
G. DEGHENISICH	        U	24 	M	Cattars, Austria            	Seaman
G. DAGUNOVICH	        U	22 	M	Macanea, Austria	 

Vessel:	"Tonsborg"
	
Edv. ANDERSEN          	M	42 	M	Tonsberg, Norway           	Master
Otto MATHINSEN         	M	30 	M	Tonsberg, Norway          	Mate
Johan JUST	        U	23 	M	Thotin, Norway               	2nd Mate
Karl HANSEN	        M	42 	M	Tonsberg, Norway           	A B Seaman
Andreas LARSEN	        M	36 	M	Tonsberg, Norway           	A B Seaman
Hans HALVORSEN    	U	35 	M	Tonsberg, Norway         	A B Seaman
Julius MATHINSEN	U	20 	M	Tonsberg, Norway         	A B Seaman
Andreas ANDERSEN	U	23 	M	Tonsberg, Norway           	A B Seaman
Lars JOHANNESEN    	U	20 	M	Tonsberg, Norway            	O Seaman
Jacob HANSEN	        U	21 	M	Tonsberg, Norway          	O Seaman
Hans JARVENSEN        	U	19 	M	Tonsberg, Norway            	O Seaman
Olaus CHRISTIANSEN	U	21 	M	Thotin, Norway              	O Seaman
Edvard ANDERSEN  	U	16 	M	Tonsberg, Norway         	Cabin Boy
Carl JOHANNESEN    	U	21 	M	Tonsberg, Norway          	O Seaman

Vessel:	"Santa Guileal"
	
Luigi CAMPAL          	U	27 	M	Sestri Servante, Italy       	Owner
Rolando PERVATTO	M	37 	M	Italy                   	Master
J. Attilio REPETTO	U	27 	M	Italy                   	Chief Officer
Giubatta SCHIOFFINO	M	50 	M	Italy                       	Mate
Guiseppe DESIATRO	U	19 	M	Sestri Servante, Italy       	Cook
Domica ROCIA	        M	37 	M	Cari, Italy                  	Seaman
Guiseppe LOFNO	        U	20 	M	Italy                        	Seaman
Agutes MAYAGNIM    	U	25 	M	Porto Longone, Italy        	Seaman
Gio Battn MISSINAL	U	23 	M	Italy                       	Seaman
Mario MOJCHINI        	U	28 	M	Italy                     	Seaman
Ciranio GUIOLI       	U	30 	M	Italy                      	Seaman
Pietro CIXSTAJNAL	U	17 	M	Italy                       	Boy
Barma DURANTEL       	U	21 	M	Italy                   	Seaman

Vessel:	"Molilamo"
	
Patrick HOLLYWOOD	M	40 	M	Newry, Ireland                	Master
Haran C. LENT	        U	25 	M	Digby Nova Scotia           	Mate
George PURNELL	        U	19 	M	Maryland, United States 	A B Seaman
William MCGUINESS	U	18 	M	Belfast, Ireland          	A B Seaman
William BRYANT	        U	15 	M	London, Middlesex, England	Boy
Mary Ann HOLLYWOOD	M	38 	F	Newry, Ireland                 	Masters Wife
Sarah HOLLYWOOD	 	        12 	F	Newry, Ireland           	Masters Daughter
Arthur HOLLYWOOD	 	4 	M	Newry, Ireland                	Masters Son
Mary J. HOLLYWOOD	 	1 	F	Belfast, Ireland           	Masters Daughter

Vessel:	"City Of Fervice"
	
Thomas BOYLE	        U	25 	M	Ireland                       	Customs Officers
John CONNEALY	        M	28 	M	Ireland                      	Customs Officers
Lawrence HASNETT	U	24 	M	Ireland                 	Customs Officers
Scop BAEYS	        M	42 	M	Ostende, Belgium            	Belgium Pilot

Vessel:	"Pizarro"
	
Richard MIDDLETON	M	35 	M	Maryport, Cumberland, England	Sailmaker (Seaman)
William PAIN	        M	64 	M	Deal, Kent, England          	Shipkeeper (H D Serv)

Vessel:	"Red Jacket"
	
Basil BIGLAN          	M	45 	M	Yell, The Netherlands          	Master
William James MARSHALL	M	48 	M	Rochester, Kent, England	1st Mate
Henry STOKOE          	U	18 	M	Gateshead On Tyne, Durham, Eng	Apprentice
John Ransay GREENWELL	U	17 	M	South Shields, Durham, England	Apprentice

Vessel:	"George"
	
John BANNISTER         	U	22 	M	Grays, Essex, England       	Master
John AUSTIN	        U	18 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mate

Vessel:	"Emma Hawthorn"
	
George THOMAS	        M	49 	M	Halstow The Lower, Kent, Eng	Master
John SUTTON	        U	17 	M	Canterbury, Kent, England	Mate

Vessel:	"Onward"
	
William PRETTY          U	20 	M	Milton, Kent, England        	Master
Fredrick CARRETT	U	26 	M	London, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Homeside"
	
Henry Abraham COOK	U	25 	M	Henley On Thames, Oxford, Eng	Master

Vessel:	"Trio"
	
Thomas GOODCHILD	M	60 	M	Kerley, Berkshire, England	Captain

Vessel:	"Diligent"
	
Charles WHITE         	M	60 	M	Pulborogh, Sussex, England	Master
George BOYD	        M	40 	M	Crundle, Hampshire, England	Mate

Vessel:	"Perseverance"
	
Joseph BUCKLER         	M	25 	M	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Master Canal Boat Man
Mary BUCKLER	        M	24 	F	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Masters Wife
Eliza BUCKSHIRE 	U	5 	F	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Masters Daughter
Patience BUCKLER	U	2 	F	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Masters Daughter

Vessel:	"Spy"
	
Charles ROSE	        M	56 	M	Colchester, Essex, England	Master
Henry BAGE	        M	56 	M	Colchester, Essex, England	Mate
Fred KEARL	        U	16 	M	Gravesend, Kent, England	

Vessel: "Thames"

John BROOKS	        M	53 	M	England Chelmondiston, Suffolk	Captain
George BROOKS	        U	19 	M	England Chelmondiston, Suffolk	Chief Mate

Vessel:	"Florence"
	
Walter RICHMOND    	M	39 	M	Harwich, Essex, England 	Master
John POLLY	        U	21 	M	Hullbridge, Essex, England	Mate
Walter RICHMOND	        U	14 	M	Harwich, Essex, England 	Masters Son Cook
Luke RICHMOND	        U	15 	M	Harwich, Essex, England 	Masters Nephew Visitor

Vessel:	"Dinah Little"
	
Edward WALKER          	M	60 	M	Hullbridge, Essex, England	Master
William ANDERS          M	47 	M	Woolwich, Kent, England 	Mate

Vessel:	"Twin Brothers"
	
Charles ETHERDEN	M	62 	M	Harwich, Essex, England 	Master
Charles ETHERDEN	U	14 	M	Faversham, Kent, England	Mate

Vessel:	"Onwards"
	
Henry FINN	        M	42 	M	Richmond, Surrey, England	Master
Frederick Charles Herbert FINN
                     	U	12 	M	Middlesex, England           	Boy On Board

Vessel:	"Matilda"
	
Thomas (Master) HUGHES	M	23 	M	Stepney, Middlesex, England	Lighterman
James (Mate) BONE	U	18 	M	Poplar, Middlesex, England	Lighterman

Vessel:	"Susan"
	
John CHURCHILL        	U	24 	M	Milton, Kent, England        	Captain
James CHURCHILL     	U	39 	M	Milton, Kent, England         	Mate

Vessel:	"Rescue"
	
Henry NELSON	        U	39 	M	Canada                        	Mate (Shipkeeper)

Vessel:	"Alexandra"
	
John WRIGHT	        M	40 	M	Great Wakering, Essex, England	Master
William PEPPER	        U	35 	M	Burnham, Essex, England 	Mate

Vessel:	"Andromeda"
	
William HOWLETT	        M	36 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master
Robert ANMER	        M	36 	M	Ipswich, Suffolk, England       Mate

Vessel:	"Dresden"
	
Daniel SANDERS         	M	45 	M	Bethnal Green, Middlesex, Eng	Shipkeeper

Vessel:	"William"
	
William Wood PARKER	M	38 	M	London, Middlesex, England	Lighterman
Thomas KING	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"West Kent"
	
Joshua BRAND         	M	45 	M	Southminster, Essex, England    Master
William BRAND	        U	16 	M	Southend, Essex, England 	Mate
Albert BRAND	        U	14 	M	Southend, Essex, England	Passenger

Vessel:	"Sun"
	
Edward HARRIS        	M	66 	M	Faversham, Kent, England	Master
William WARDER	        U	23 	M	Banthan, Devon, England 	Mate

Vessel:	"S.S. Said"
	
William Thomas CHICKEN	M	43 	M	South Shields, Durham, England	Master
Charles ALMOND	        M	56 	M	Aldbrough, Suffolk, England	Mate
Joseph MASTERS	        M	42 	M	London, Middlesex, England	2nd Mate
William DUNCAN	        U	26 	M	S Shields, Durham, England	Carpenter
James LAWRENCE	        M	53 	M	Cromer, Norfolk, England	Cook
Andrew Henry MORTEN	M	28 	M	S Shields, Durham, England	Lamp Turner
John ROBERTSON       	U	28 	M	Lerwick Shetland, Scotland	Ab Seaman
Adam ROBERTSON       	M	29 	M	Lerwick Shetland, Scotland      Ab Seaman
Samuel GOODWIN        	M	40 	M	Wivinach, Essex, England        Ab Seaman
Daniel CUREY	        M	28 	M	Colchester, Essex, England	Ab Seaman
William EDGAR	        M	32 	M	Sandwedge, Kent, England	Ab Seaman
William Thomas John LINN  M	49 	M	Gateshead, Durham, England	Engineer
John THOMPSON       	M	26 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Engineer
James WRIGHT	        M	35 	M	Langham, Norfolk, England	Fireman
Charles MANCUR	        M	27 	M	Dundee Forfor, Scotland 	Fireman
Joseph HELMAN	        M	32 	M	Norfolk, England             	Fireman
Mathew MC KINNON	W	39 	M	Dumbarton, Scotland          	Fireman
William NOTIAN       	U	20 	M	Sh Shields, Durham, England	Steward	

Vessel:	"Prima Donna"
	
James OFFICE	        M	65 	M	Great Oakley, Essex, England	Master
James OFFICE	        U	30 	M	Harwich, Essex, England 	Mate

Vessel:	"Jolly Dogs"
	
William INGE	        U	29 	M	Faversham, Kent, England	Master
Henry INGE	        U	20 	M	Faversham, Kent, England	Man

Vessel:	"Eureka"
	
Albert HORLOCK        	U	18 	M	Mistley, Essex, England 	Mark
Richard HORLOCK    	U	13 	M	Mistley, Essex, England 	Boy

Vessel:	"Alma"
	
Richard READ         	U	21 	M	Milton Near Sittingbourne, Kent	Master
William COULAND    	U	17 	M	Goldanger Near Maldon, Kent	Mate

Vessel:	"Harwich"
	
John HOSKINS         	M	54 	M	Bosham, Sussex, England 	Master
James FAYUN	        U	19 	M	Sunderland, Durham, England	Ab Seaman
Fred NICHOLSON	        U	17 	M	Hull, York, England        	O Seaman

Vessel:	"Wattle"
	
Edward Henry MAYTURN	M	41 	M	Gillingham, Kent, England	Master
George MARSTERS   	U	23 	M	Gillingham, Kent, England	Mate

Vessel:	"Mabel"
	
Frederick CRONE        	M	31 	M	Erith, Kent, England        	Master
William CRONE	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Mate
Maria CRONE	        M	27 	F	Crayford, Kent, England 	Masters Wife

Vessel:	"Wayles"
	
John GREVES           	M	58 	M	Goole, York, England         	Master
George ROWE	        U	22 	M	Guernsey, Channel Islands	AB
Joseph CAILLT         	U	18 	M	Bordeaux ((Burdoe)), France	AB
Fredrick BURCH	        O	14 	M	Woodbridge, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Sir C Napier"
	
John Robert HORLOCK	M	48 	M	Harwich, Essex, England 	Master
John WRIGHT	        U	19 	M	Mistley, Essex, England 	Mate

Vessel:	"William Paxton"
	
William Richard STRATFIELD
                 	U	24 	M	Northfleet, Kent, England	Mate

Vessel:	"Emma"
	
William MEACHER    	M	28 	M	Harwich, Essex, England 	Master
James HARION	        U	19 	M	Harwich, Essex, England 	Mate
John WILSON	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Mate
Edward ROPE	        U	16 	M	Maldon, Essex, England     	Boy
Alice MEACHER	        M	24 	F	Harwich, Essex, England 	Masters Wife
Frank MEACHER	 	         2 	M	Harwich, Essex, England 	Masters Son

Vessel:	"Agnes"
	
Walter Archibald AINSLEE  M	28 	M	Boness, Linlithgow, Scotland	Master
John LAW            	M	32 	M	Aberdeen, Scotland         	Mate
John REID	        M	59 	M	Macduff Banffshire, Scotland	Cook
Angus MC PHEE        	M	24 	M	Inverness, Scotland         	Ab Seaman
Thomas BASS	        M	40 	M	Inverness, Scotland          	Ab Seaman
John SPARK	        U	20 	M	Wick, Scotland             	O Seaman
John BURNS	        U	18 	M	Belfast, Ireland        	O Seaman

Vessel:	"May Hawthorn"
	
James OXFORD	        M	40 	M	Rochester, Kent, England	Master
Richard John APPLETON	U	25 	M	Whitstable, Kent, England	Mate
Henry STUPPLES        	U	16 	M	Broadstairs, Kent, England	Boy

Vessel:	"Noverator"
	
Robert PECK	        M	36 	M	Wix, Essex, England        	Master
David PECK	        U	21 	M	Wix, Essex, England        	Mate

Vessel:	"Economy"
	
Thomas BUCKLER         	M	32 	M	Stocking Ford, Warwick, Eng	Master
Hannah BUCKLER	        M	34 	F	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Masters Wife
William Charles BUCKLER	 	6 	M	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Masters Son
Nathan BUCKLER	 	        4 	M	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Masters Son
Thomas BUCKLER	 	        2 	M	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Masters Son
Rosa Ethel BUCKLER	 	8 m	F	Chilvers Coton, Warwick, Eng	Masters Daughter

Vessel:	"Elizabeth"
	
James EWENS            	M	45 	M	St Peters, Worcester, England	Master
Eliza EWENS	        M	49 	F	Stoke Prior, Worcester, England	Wife
James PREDY	        U	11 	M	Droitwich, Worcester, England	Nephew Of Master

Vessel:	"Maidstone"
	
William Henry SWAIN	U	26 	M	Maidstone, Kent, England	Master
William FILDER	        M	53 	M	Maidstone, Kent, England	Mate

Vessel:	"Mary Ann"
	
Edward William LAXBY	M	46 	M	Harwich, Essex, England 	Master Mariner
Herbert HORN	        M	23 	M	Chelmondiston, Suffolk, England	Mate

Vessel:	"Cyclops"
	
John KENDALL        	M	51 	M	Hemscot, Warwick, England	Master
Emma KENDALL	        U	16 	F	Hemscot, Warwick, England	Daughter Of Master
Maria KENDALL      	U	12 	F	Hemscot, Warwick, England	Daughter Of Master

Vessel:	"Suprise"
	
Henry KEYS	        M	31 	M	Canavden, Essex, England	Master
George BINTER        	U	21 	M	Hullbridge, Essex, England	Mate

Vessel:	"Alpheus"
	
Richard CARMAN         	M	36 	M	Rye, Sussex, England         	Master
Albert Edward STADER	M	37 	M	Peasmarch, Sussex, England	Mate
Alfred William FORACK	U	23 	M	Rye, Sussex, England        	A B Seaman

Vessel:	"Garibaldi"
	
Edward SUTTON	        U	23 	M	Milton, Kent, England       	Master
William Charles RUSSELL	U	22 	M	London, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Henry"
	
Henry HILL	        M	41 	M	Lambeth , London, Middlesex	Master

Vessel:	"Neptune"
	
George BEADLE         	M	53 	M	Erith, Kent, England         	Master
Albert BARTLETT    	U	16 	M	Camberwell, Surrey, England	Mate

Vessel:	"Race Horse"
	
Walter William NEWBERRY	U	18 	M	Deptford, Kent, England 	Master
George CUMMINGS   	U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Mate

Vessel:	"Ada"
	
Philip BEEDLE          	M	30 	M	Robin Hood Bay, York, England	Master
William BEEDLE        	M	25 	M	Robin Hood Bay, York, England	Mate
Edward PLAIN	        M	50 	M	West Summertown, Norfolk, Eng	A B And Cook
James SMITH	        U	17 	M	Newcastle On Tyne            	Apprentice
Richard KEMP	        U	14 	M	Whitby, York, England         	Apprentice
William George WARREN	U	17 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Lord Alfred Paget"
	
John SCOTT	        M	30 	M	Sunderland, Durham, England	1st Mate
Chas. WITCHLIE	        M	44 	M	Pillau, Prussia            	Carpenter
William H. WILKINSON	M	35 	M	Sunderland, Durham, England	Steward
Robert STUDD	        W	46 	M	Colchester, Essex, England	Able Seaman
Lewis JOHNSON	        M	29 	M	Copenhagen, Denmark           	Able Seaman
Charles DITTMER   	M	31 	M	Hamburg, Germany           	Able Seaman
William SOUTHERN	M	30 	M	Plymouth, Devon, England        Able Seaman
Robt. FENNER	        M	30 	M	Colchester, Essex, England	2nd Engineer
Owen CRUMMERY	        M	24 	M	Washington, Durham, England	Fireman
Chas. CLARKE	        M	29 	M	Maldon, Essex, England        	Fireman

Vessel:	"Catharine Chalmers"
	
James WATERTON	        M	56 	M	Scotland                	Master
Joseph DEANE	        M	48 	M	Scotland                     	Mate
John ROSS	        U	42 	M	Scotland                     	Boswain
Alfred WALLDELL	        U	19 	M	Scotland                	Apprentice
Thomas ABRAHAMSON	M	33 	M	Sweden                        	Able Seaman

Vessel:	"S/S Carbon"
	
William DRYDEN          M	57 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Robert HILDRETH   	M	34 	M	Shields, Durham, England	Mate
James BALL	        M	35 	M	London, Middlesex, England	2nd Mate
Robert DRYDEN	        M	28 	M	Shields, Durham, England	Carpenter
George OLIVER	        U	30 	M	London, Middlesex, England	Cook & Steward
William BALLS	        M	55 	M	Yarmouth, Norfolk, England	A B Seaman
James CURRY	        M	41 	M	Shields, Durham, England	A B Seaman
Charles STEWARD	        U	54 	M	Shields, Durham, England	A B Seaman
David SCOTT	        U	30 	M	Dundde, Scotland                A B Seaman
William CHAMBERS	M	34 	M	West Hartlepool, Durham, Eng	A B Seaman
John JOBSON	        M	58 	M	Morpeth, Northumberland, Eng	Cheff Enginer
Frederick JOBSON	M	25 	M	Shields, Durham, England	2 Enginer
William GORDON	        M	40 	M	Shields, Durham, England	Stoker
Septimus CURRY       	U	25 	M	Shields, Durham, England	Stoker
James HARROW	        U	20 	M	Shields, Durham, England	Stoker
John GRIVESS	        U	24 	M	Stenton                   	Stoker
Gorge SEHIER	        U	18 	M	Newcastle On Tyne            	Enginers Steward

Vessel:	"Kate Emily"
	
Henry John BLEWITT	M	29 	M	Hornchurch, Essex, England	Master
John James TURNER	U	25 	M	Sittingbourne, Kent, England	Mate
Emma BLEWITT	        M	23 	F	Rainham, Kent, England       	Masters Wife
Amelia BLEWITT	             	5 m	F	Rainham, Kent, England       	Masters Daughter

Vessel:	"Midsurry"
	
Francis SCARTH        	M	28 	M	N Shields, Northumberland, Eng	Fireman
Joseph RUSH	        U	15 	M	London, Middlesex, England	Engineers Steward
Edward DOBBYN	        U	17 	M	N Shields, Northumberland, Eng	Boy Passenger
George DOBBYN	        M	38 	M	Limerick, Ireland              	Master
James JOHNSTON	        M	46 	M	Dundee, Scotland             	1st Mate
Benjamin PUDNEY	        U	27 	M	Maldon, Essex, England       	2nd Mate
James ROBERTS	        U	37 	M	N Shields, Northumberland, Eng	Cook & Steward
Thomas FENDER	        M	34 	M	N Shields, Northumberland, Eng	A B & Carpenter
Samuel EMAS	        M	31 	M	S Shields, Durham, England	A B & Lamp Trimmer
George BERMISTER	U	26 	M	Littlehampton, Sussex, England	A B Seaman
John BAMBRIDGE	        M	35 	M	Blakney, Norfolk, England	A B Seaman
Magnus LAURNSON    	U	31 	M	Shetland Pass, Scotland 	A B Seaman
John WOODS	        U	45 	M	Colchester, Essex, England	A B Seaman
William FULTON        	M	52 	M	Dunbarton, Dunbarton, Scotland	1st Engineer
George ASKEW	        U	38 	M	Yaxley, Huntingdon, England	2nd Engineer
Adolphus GEAR	        M	23 	M	Axminster, Devon, England 	Fireman
Thomas TRAWICK        	U	25 	M	Wallsend, Northumberland, Eng	Fireman
William COLLENS   	U	19 	M	N Shields, Northumberland, Eng	Fireman

Vessel:	"Lion"
	
James E. WARD	        M	42 	M	Essex, England           	Master
John MARSHALL	        M	51 	M	Kent, England                   Cheif Mate
John DINNEEN	        M	30 	M	Bawdsey, Suffolk, England	2nd Mate
T. VISHER	        M	55 	M	The Netherlands          	Carpenter
Henry TAYLOR	        U	27 	M	London, Middlesex, England	Boatswain
John STRAND	        U	18 	M	Deptford, Kent, England 	A B Seaman
George DELLF	        M	31 	M	Lowerstoft, Suffolk, England	A B Seaman
Charles FISHENDEN	U	24 	M	Woolwich, Kent, England 	A B Seaman
Peter DEINVINEGER	M	39 	M	The Netherlands         	A B Seaman
Harry EDLEBOSCH    	M	55 	M	The Netherlands         	A B Seaman
Emna WAERSNID	        M	45 	M	The Netherlands          	A B Seaman
Henry CARROL	        U	20 	M	East Croydon              	A B Seaman
Charley PEARCE        	M	30 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
Edward John WARMAN	M	40 	M	London, Middlesex, England	Steward
Ernest BLOCK	        U	15 	M	Aldbro, Suffolk, England	Boy
William WILLIAMSON	U	16 	M	Bermondsey                   	Boy
Ed. WESTLOTORN	        M	39 	M	London, Middlesex, England	Cheif Engineer
Thomas CARPENTER	M	53 	M	London, Middlesex, England	2nd Engineer
William WESTLOTORN	M	34 	M	London, Middlesex, England	Crane Boiler Man
J. COULSON	        M	39 	M	Deptford, Kent, England 	Fireman
Thomas BASSETT     	M	25 	M	Deptford, Kent, England   	Fireman
John WITHERDEN	        M	28 	M	Deptford, Kent, England 	Fireman
William PARKER	        W	34 	M	Bristol                 	Fireman
Webber DE GRAACE	M	27 	M	The Netherlands           	Fireman
Garrod MOULDER	        M	55 	M	The Netherlands             	Fireman
John MOULTON	        M	38 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Michael H. RYAN	        U	23 	M	Limerick, Ireland          	Custom House Officer
Martin RYAN	        U	21 	M	Limerick, Ireland           	Custom House Officer
Robert HULL	        M	24 	M	Derry, Ireland               	Custom House Officer

Vessel:	"Remembrance"
	
William WINTER         	W	35 	M	Southwold, Suffolk, England	Master
Charles HARPER        	W	42 	M	Covehithe, Suffolk, England	First Mate
William SMITH	        M	27 	M	Southwold, Suffolk, England	Cook & Steward
Burton MARSHALL    	W	49 	M	Whitby, York, England        	Able Seaman
Henry BROKMAN	        U	18 	M	Dover, Kent, England         	O Seaman
George E. SMITH   	U	17 	M	Southwold, Suffolk, England	Apprentice
Hendrick HAUSER   	U	18 	M	Heidelberg, Germany         	Apprentice

Vessel:	"Diligent"
	
J. EVE              	U	30 	M	Maldon, Essex, England         	Master
J. H. RAYMOND         	M	25 	M	Maldon, Essex, England  	Mate
S. KEEBLE	        U	13 	M	Hullbridge, Essex, England	Cook

Vessel:	"Clifford"
	
Joseph STEER	        U	36 	M	Rochester, Kent, England	Master
Ralph ISLES	        U	18 	M	Deptford, Kent, England 	Mate

Vessel:	"Whitewall"
	
George CROSSWELL	M	29 	M	Snodland, Kent, England 	Master
John LEIGH	        U	17 	M	Halling Nr Rochester, Kent	Mate

Vessel:	"Cuxton"
	
William WARD          	U	22 	M	Barling, Essex, England 	Master
James GRIMES	        U	25 	M	Little Wakring, Essex, England	Mate

Vessel:	"Mizpah"
	
Philip GANE	        M	40 	M	Harwich, Essex, England 	Master
Herbert GANE	 	        14 	M	Harwich, Essex, England 	Boy

Vessel:	"Brierly Hill"
	
John William RAYMOND	M	33 	M	Poplar, London, Middlesex, Eng	Ship Keeper

Vessel: "Rapid"

George WEBB                             M       Bridgewater, Somerset           Master

Vessels at Lambeth 

Vessel:	"Monitor" Letts Wharf, Lambeth
	
George GREGORY    	M	51 	M	Faversham, Kent, England	Master (Bargeman)
James HARRIS	        M	67 	M	Faversham, Kent, England	Mate (Bargeman)

Vessel:	"Alabame" Letts Wharf, Lambeth
	
Thomas Culver WATERS	M	24 	M	Whitstable, Kent, England	Master (Bargeman)
William MEASDEY 	U	19 	M	Faversham, Kent, England	Mate (Bargeman)

Vessel:	"James" Battie Wharf, Lambeth, London
	
George Albert FORD	M	26 	M	Grays, Essex, England   	Master (Bargeman)
Henry SOUTHAN	        U	18 	M	Grays, Essex, England     	Mate (Bargeman)

Vessel:	"Rose"
	
William HALLETT 	U	20 	M	Lambeth ((London)), Surrey, Eng	Master (Lighterman)
Gim FLYME	        U	17 	M	Erith, Kent, England      	Mate (Lighterman) (Bargeman)
George HALLETT    	U	16 	M	Lambeth, Surrey, England        Boy
David KING	        U	18 	M	Deptford, Kent, England 	Friend Of Masters (No Occ)

Vessel:	"Live & Learn"
	
... CLIFTON	        M	40 	F	Oldbury, Worcester, England	Masters Wife
Job CLIFTON	        U	21 	M	Oldbury, Worcester, England	Masters Son
Samuel CLIFTON	        U	13 	M	Uxbridge, Middlesex, England	Masters Son

Vessel:	"Surprise Malden" 
	
Henry WEST              M	32 	M	Marlow, Essex, England    	Master
Thomas KUNNEL      	U	28 	M	Marlow, Essex, England    	Mate

Vessel:	"Bastal" 
	
John SHACKBOTTON	M	24 	M	Rochester, Kent, England	Master
David JONES	        U	26 	M	Daptford, Kent, England 	Mate
Thomas ... BIGGS	M	41 	M	Gravesend, Kent, England	Master

Vessel:	"Edith Maude" 
	
John ROBINSON     	U	22 	M	Rochester, Kent, England	Mate

Vessel:	"Snowdrop" 
	
Benjamin KEEBLE 	M	34 	M	Hockly, Essex, England   	Master
James PALLRY	        U	25 	M	Hadligh, Essex, England 	Mate
Arthur HAMNUT	        U	18 	M	Ipswich, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Mary Jane" 
	
George H. PAINE 	M	22 	M	Longe, Lancashire, England	Mariner
Alfred CHESEMAN 	U	15 	M	Longe, Lancashire, England	Mariner

Vessel:	"Mary Lida" 

James COLLINS	        M	40 	M	Wert...                   	Labourer

Vessel:	"Joshua" 
	
George JACKSON    	M	58 	M	Brotherton, York, England	Master
Henry WILSON	        U	65 	M	Brotherton, York, England	Mate
Thomas DEPLEYE	        U	19 	M	Kneeshingley, York, England	A Seaman

Vessel:	"Two Brothers" 41 
	
Mar JANES       	M	58 	F	Kneeshingley, York, England     Wife
Ed. HUBARD	        M	31 	M	Upchurch, Kent, England 	Master
Alfred HUBARD     	U	19 	M	Upchurch, Kent, England 	Mate

Vessel:	"Fanny" 
	
Joseph LOTT	        M	31 	M	Rochester, Kent, England	Master
Amela LOTT	        M	31 	F	Rochester, Kent, England	Master Wife
Thomas GODFREY	        U	17 	M	Flack..., Buckingham, England	Mate

Vessel:	"Wouldham" 
	
Thoma. ASKEW     	U	20 	M	Bexley, Kent, England    	Mate

Vessel:	"Annis Gertrude" 
	
Alfred PERKINGE	           	28 	M	Faversham, Kent, England        Master
John TAYETT	 	        16 	M	Rainham, Kent, England  	Mate

Vessel at Camberwell
	
Vessel:	"Albert & Helen"
	
John BARFOOT	        M	30 	M	Maidstone, Kent, England	Master Smn
Charles COLEY    	U	24 	M	Maidstone, Kent, England	Mate Smn



Return to Introductory Page