Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SUNDERLAND, CO DURHAM 1881 - PART 3
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN SUNDERLAND, CO. DURHAM 1881 - PART 3.



Vessel:	"Albion"
                        Marr	Age	Sex	Birthplace
Samuel HOWARD	        M	46 	M	Norwich, Norfolk, England	Master
Edward DRAKE	        M	33 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Mate
William Henry ARCHBOLD	M	51 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Able Seaman
George OSBORN    	M	47 	M	Norwich, Norfolk, England	Able Seaman

Vessel:	"Amethyst"
	 
	
John DOUGLAS      	M	31 	M	Stonehaven, Scotland       	   Master
William PORTER    	M	34 	M	Forfar, Scotland           	   Mate
Peter SMITH	        M	43 	M	New Brunswick St Johns  	   2 Mate
John FARQUHAR    	M	40 	M	Dundee, Scotland           	   Steward
Gottfried DAMBECK	M	37 	M	Wismar (Not Naturlized), Prussia   Cook
John FALLS        	M	30 	M	Dundee, Scotland          	   AB Seaman
John DOUGLAS     	M	40 	M	Tayport, Scotland           	   AB Seaman
John BEYER       	U	31 	M	Rostock (Not Naturalized), Prussia AB Seaman
Adolph LAW	        M	41 	M	Rostock (Not Naturalized), Prussia AB Seaman
Michal DROGMOND 	M	32 	M	Stettin (Not Naturalized), Prussia AB Seaman
Arthur BEGG     	U	23 	M	Dundee, Scotland                   Engineer
Adam OGILVIE	        U	25 	M	Dundee, Scotland         	   Asst Engineer
David BOGGIE      	U	25 	M	Lieth, Scotland           	   Dky Man
Philip James SCOTT	M	27 	M	London, England           	   Fireman
Thomas GARNER     	U	32 	M	Sutton Bridge, England  	   Fireman
Edwin SMITH        	M	32 	M	London, Middlesex, England	   Fireman

Vessel:	"Mediateur"
	
Donald FINLAYSON	M	39 	M	Dornie Kinlock, Ross and Cromarty  Master
George VINCE     	M	46 	M	Colchester, Essex, England	   Mate
James TURNER    	W	54 	M	Snettham, Norfolk, England	   Cook
John MAIN       	M	39 	M	Kinloss, Elgin, Scotland           AB
Finlay FINLAYSON	U	17 	M	Lossiemouth, Elgin, Scotland       OS

Vessel:	"May"
	
William KENNEDY 	M	53 	M	Dundee, Forfar, Scotland           Master
Alexander MC PHEE	M	49 	M	Fort William, Inverness, Scotland  Mate
George BENLOW     	M	39 	M	Rostock ((BS)), Prussia            Cook
George DONALDSON	M	33 	M	Broughty Ferry, Forfar, Scotland   AB Seaman
Robert DUGDALE    	U	33 	M	Linlithgow Boness                  AB Seaman

Vessel:	"Saxon Maid"
	
Alex MC DONELL    	M	29 	M	Antrim Belfast, Ireland 	Master Mariner
Daniel DARRAGH     	U	15 	M	Antrim Belfast, Ireland 	Apprentice

Vessel:	"Olivia"
	
Alfred NEWMAN	        M	45 	M	West Tarring, Sussex, England	Master
James NEWMAN    	M	33 	M	West Tarring, Sussex, England	Mate
Thomes COX        	M	28 	M	Lynne, Dorset, England   	AB Seaman
Edward PENNIE      	U	19 	M	London, Middlesex, England	A Seaman
William EMPSON    	U	18 	M	Portsmouth, Hampshire, England	A Seaman
James WADHAM	        U	17 	M	Bridport, Dorset, England	Boy
William ELLIOTT 	U	40 	M	Bridport, Dorset, England	A Seaman

Vessel:	"Eliza"
	
William Wallace RAYNER	M	51 	M	Clay, Norfolk, England  	Master Mariner
George HOLMES     	M	56 	M	Titchwell, Norfolk, England	Mate
Christofer EAVENS	U	24 	M	Lynn, Norfolk, England  	OB Seaman
Walter CATTEN	        U	20 	M	Lynn, Norfolk, England     	AB Seaman

Vessel:	"Wensleydale"
	
Henry LONNON      	M	26 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Master Mariner
John LONNON	        U	21 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Mate
John CROCKER      	U	20 	M	Pembray, Wales            	OS
James NELSON      	U	20 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	OS
Joseph WHALEN     	U	18 	M	Manchester, Lancashire, England OS

Vessel:	"Southbourne"
	
Stephen COCKLAN	        W	66 	M	St George In The East, Middlesex Shipkeeper (Harb Dk)

Vessel:	"Maria"
	
Edward ELLIOTT     	W	50 	M	Thornham, Norfolk, England	Master
Samuel ADAMS      	M	40 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
James SUTTON      	M	35 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Able Seaman
Roger HAMMOND      	U	19 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Vanora"
	
George H. NELSON	M	54 	M	Sunderland, Durham, England	Seaman

Vessel:	"Mary & Agnes"
	
Francis SMITH     	M	49 	M	Hull, York, England       	Master Mariner
Charles WELLS    	M	32 	M	Scarbourgh, York, England	Mate
Thomas CLARKE     	U	20 	M	Scarborough, York, England      AB Seaman
John BURTON       	U	19 	M	Scarborough, York, England	O Seaman
Thomas WRIGHT      	U	21 	M	Lambeth, Surrey, England	Apprentice

Vessel:	"Shakespeare"
	
William SCOTT     	M	48 	M	Shetland, Scotland         	Chief Officer
James Sidebottom BENNETT  U	22 	M	Oldham, Lancashire, England	2nd Officer
Robert CRICHTON 	U	36 	M	Clunie, Perth, Scotland         Steward
William Edwin PARRY	U	20 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Appentice

Vessel:	"Victoria"
	
Robert MASSIE      	M	41 	M	Newburgh, Aberdeen, Scotland	Master Mariner
William SCURGIE 	M	36 	M	Newburgh, Aberdeen, Scotland	Mate
George GLENNIE     	M	37 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Cook
George DAVIDSON   	M	42 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland	AB
Thomas Edward GARVIE	M	35 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	AB
Robert SCURGIE   	M	30 	M	Newburgh, Aberdeen, Scotland	AB
William SLATER     	U	19 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Apprentice

Vessel:	"Delight"
	
James BOWMAN      	M	39 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Master Mariner
Huegh GOBANOG     	M	50 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Mate
John FORD         	M	48 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Cook
Thomas STEWART    	M	49 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	OB Seaman

Vessel:	"Olivia"
	
Michard John GORRINGE	M	48 	M	Ringmer, Sussex, England	Master Mariner
William TERRY     	M	43 	M	Westbourne, Sussex, England	Mate
George SHEPPARD 	M	28 	M	Havant, Hampshire, England	A Seaman
William WHITE     	U	24 	M	Fareham, Hampshire, England	A Seaman
Edward PARLETT    	U	18 	M	Emsworth, Hampshire, England	O Seaman
James READ        	U	17 	M	Fareham, Hampshire, England	O Seaman
Richard Henry GORRINGE	U	14 	M	Havant, Hampshire, England	Son Of The Master (Passenger)

Vessel:	"Eleanor"
	
John WRIGHT       	W	31 	M	Findhorn, Elgin, Scotland	Master
James STORM       	M	32 	M	Findhorn, Elgin, Scotland	Mate
John BAKER        	M	55 	M	Leigh, Essex, England     	Cook & Seaman
John MC CABE      	U	49 	M	Limerick, Ireland         	AB
John DUNCAN       	U	29 	M	Ayre, Ayr, Scotland       	AB
Alexander MAIN     	U	20 	M	Findhorn, Elgin, Scotland	AB

Vessel:	"Elizabeth"
	
James NICHOL      	M	48 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Master Mariner
William CUMMING 	U	55 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Mate
Robert LAMB      	U	20 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Cook
John WALKER	        U	20 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	O Seaman
Charles HUTCHINSON	U	19 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Seaman

Vessel:	"Charles P. Knight"
	
William BALDOCK 	U	48 	M	Faversham, Kent, England	Master
John GAMBRILL     	M	28 	M	Whitsable, Kent, England	AB
William CAGE	        U	21 	M	Whitsable, Kent, England	AB
Frederick SAMSON	U	21 	M	Faversham, Kent, England	OS
Frederick NEAME 	U	18 	M	Herne Bay, Kent, England	Apprenticed
Arthur SAWYER     	U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Norton MAY        	U	16 	M	Canterbury, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Mannington Packet"
	
Alfred WARD        	U	21 	M	Mestley, Essex, England 	O Seaman

Vessel:	"Pioneer"
	
Matthias MAULL     	M	52 	M	Hockley, Essex, England 	Master
Matthias MAULL     	M	28 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
Daniel THURAGOOD	U	21 	M	Maldon, Essex, England    	A Seaman
Thomas King BUGS	U	19 	M	Taunt, Somerset, England        Lad Ordinary Seaman

Vessel:	"Ornate"
	
Joseph HOLMES     	M	52 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
Walter ROBERTS     	U	21 	M	Shotley, Suffolk, England	Mate
Henry SIMPSON      	U	21 	M	Shotley, Suffolk, England	AB Seaman
Charles SIMPSON 	U	19 	M	Shotley, Suffolk, England	O Seamen
Benjamin HASLE    	U	16 	M	Chelmondislea, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Halls"
	
Malcolm MACKINZIE	M	56 	M	Inverness, Scotland        	Master
Edwin Church HILL	M	32 	M	Shorham, England           	Mate
A. M. KEAY        	M	56 	M	Innvergordon, Ross and Cromarty	AB
James FRASER      	M	39 	M	Port Mahomack, Ross and Cromarty AB
Robert GRAHAM     	U	20 	M	Innvergordon, Ross and Cromarty  AB

Vessel:	"Joshua Carroll"
	
Edward Isaac BURTON	M	51 	M	Teignmouth, Devon, England	Master
William LOCKYER 	M	23 	M	Teignmouth, Devon, England	Mate
John MARCH	        M	26 	M	Brightlingsea, Essex, England	AB Seaman
Alfred COCK       	M	22 	M	Newquay, Cornwall, England	AB Seaman
William CARPINTER	M	25 	M	Exeter, Devon, England  	AB Seaman
Felix HERNE       	U	23 	M	Halifax, York, England    	AB Seaman
Frank BROWER      	U	15 	M	Teignmouth, Devon, England	Cook

Vessel:	"Hilda"
	
Nils LANDGREN      	U	27 	M	Ystad, Sweden     	Master
Oscar LENFSTADINS	U	26 	M	Oregrund, Sweden	1st Mate
Gustaf LENFSTADINS	U	38 	M	Oregrund, Sweden	2nd Mate
Carl BROLIN	        U	22 	M	Gotheborg, Sweden	Stewerd
Anders JANSSON    	M	40 	M	Gotheborg, Sweden	Carpenter
Samuel JOHANSSON	U	26 	M	Tsorshably, Sweden	Seaman
Johan HAAG	        U	24 	M	G. Karleby, Russia	Seaman
Carl LARSSON	        U	23 	M	Gotheborg, Sweden	Seaman
August JOHANSSON	U	21 	M	Stockholm, Sweden	Seaman
Johan OLAVSSON    	U	23 	M	Wallz, Sweden      	Seaman
Carl OLSSON	        U	22 	M	Styekleby, Sweden	Seaman
Anunds SVENSSON	        U	22 	M	Umeg, Sweden      	Seaman

Vessel:	"Signe"
	
N. A. (Master) SKOGSTROM  M	44 	M	Skane, Sweden     	Master
E. W. NYGREN	        U	25 	M	Sinland, Sweden 	Mate
A. CARLSON	        U	34 	M	Nerike, Sweden  	Boatswain
C. ANDERSON     	U	29 	M	Skane, Sweden     	AB Seaman
P. G. PETTERSON 	U	19 	M	Sinoland, Sweden	AB Seaman
Nils OLSON	        U	22 	M	Blekengse, Sweden	AB Seaman
C. A. ANDERSON    	U	22 	M	Westergotland, Sweden   Ordinary Seaman
A. G. ANDERSON    	U	21 	M	Osthgotland, Sweden	Ordinary Seaman
J. A. JOHNSON     	U	24 	M	Bohuslan, Sweden	Ordinary Seaman
L. P. JENSEN      	U	20 	M	Lacso, Denmark   	Cook & Steward
A. L. RONNGREN     	U	19 	M	Norrbottens Lan, Sweden	Ordinary Seaman
J. A. BERG        	U	16 	M	Norrbottens Lan, Sweden	Boy Apprentice
H. B. GRANBERG    	U	14 	M	Norrbottens Lan, Sweden	Boy Apprentice

Vessel:	"Express"
	
Anders Gustav CARLSSON	M	41 	M	Westland, Sweden	Captain
Carl Mavriti LINDGREEN	U	33 	M	Norstily, Sweden	Signunando Mate
Erik Aguse SANDIN	U	22 	M	Singo, Sweden   	Ander Mate
Peter August COLLIN	U	40 	M	Gifle, Sweden     	Stuwart
Carl Wilhelm HALLSTEN	M	45 	M	Gifle, Sweden     	Botswan
Anders Johan FRTTINGREN	M	33 	M	Gifle, Sweden     	Matros (Seaman)
Erick SODERMAN     	M	48 	M	Borstill, Sweden	Matros (Seaman)
Carl Henrick FLINK	U	23 	M	Abo Russian Finn, Finland  Matros (Seaman)
Erick Gustaf SODERMAN	U	18 	M	Onegrund, Sweden	Jungman (Apprentice)
Anders SIOBLOM     	U	20 	M	Singo, Sweden   	Jungman (Apprentice)
Kristian Jirkelsson GRANHOLM
                        M	34 	M	Nostosam Russian Finn, Finland	Timmerman (Carpenter)
Martin Wiljam POUSETT	U	20 	M	Sentomas Westindean	Littmatros (Seaman)
Josef Henrick BROUN	U	23 	M	Antilia Westindean	Littmatros (Seaman)

Vessel:	"Spinx"
	
Av. LESZINSKI      	M	42 	M	Germany	                Master
N. LAENDYCK       	M	21 	M	Germany	                Mate
C. LESY           	M	20 	M	Germany         	AB Seaman
H. TELGLAF        	U	21 	M	Germany           	AB Seaman
C. KOHWKS	        U	21 	M	Germany          	AB Seaman
C. ADLER	        U	21 	M	Germany           	O Seaman
G. MROCK	        U	21 	M	Germany           	O Seaman
E. SCHMIDT	        U	21 	M	Germany          	O Seaman
C. LAMB         	U	14 	M	Germany           	Boy

Vessel:	"Carl"
	
Johann BECKER      	M	39 	M	Zingst, Germany 	Master
Johann Albert MIERENDORF
                  	W	35 	M	Zingst, Germany 	Mate
Heinrick Amand BECKER	M	36 	M	Zingst, Germany 	Carpenter
Johann Christian SPIERLING
                   	M	34 	M	Zingst, Germany 	Cook & Steward
Johann Ferd. MINMANN	M	36 	M	Born, Germany      	AB Seaman
Johann Wilhelm BORGWARDH
                        U	20 	M	Barth, Germany    	AB Seaman
Hermann Max KRAEFT	U	16 	M	Born, Germany     	O Seaman
Karl Wilhelm FALCK	U	17 	M	Barth, Germany     	O Seaman
Henrich Max WENDT	U	20 	M	Langendann, Germany	AB Seaman
Maria BECKER       	M	31 	F	Zingst, Germany 	Passenger

Vessel:	"Helena Christian"
	
E. E. MULDER      	M	36 	M	Oddersum, Germany	Master
Ian Janssen HUBBENA	M	36 	M	Neemoor, Germany	Mate
Friedrick KOHLWES	U	18 	M	Oldenburg, Germany	Ordinary Seaman
Ludwig WARTJES     	U	17 	M	Hastedt, Germany	Boy & Cook
Wolbert DUSELDER	M	35 	M	Neemoor, Germany	Able Seaman

Vessel:	"Hendrick Onners"
	
Jacob MIDDEL      	M	51 	M	Old Pekela, The Netherlands	Captain
Hilleckiena MIDDEL	M	47 	F	Old Pekela, The Netherlands	Captains Wife
Grietje MIDDEL       	U	17 	F	Old Pekela, The Netherlands	Captains Daughter
Katharina MIDDEL	U	7 	F	Old Pekela, The Netherlands	Captains Daughter
Hillechina Jacoba MIDDEL	3 	F	Old Pekela, The Netherlands	Captains Daughter
Hermanus MIDDEL	 	       14 	M	Old Pekela, The Netherlands	Sailor Captains Son
Eertwyn BOSWIJK 	M	42 	M	Old Pekela, The Netherlands	Mate Of Ship
Berend NICKAMP    	M	32 	M	Winschoten, The Netherlands	Cook Of Ship
Johan PETTERSEN 	U	26 	M	Oland, Sweden            	Able Seaman
Orlow CARLSON      	U	30 	M	Stromstad Nodervegan       	Able Seaman
Jont ABRAHAMSEN 	U	33 	M	Egerson Nodervegan         	Able Seaman
Andrew WESTERLAND	U	35 	M	Gotterburg, Sweden         	Able Seaman
Berend HENSEMA     	U	24 	M	Old Pekela, The Netherlands	Ordinary Seaman
Patrick O'DONOVAN	U	27 	M	Cork, Ireland             	Out Door Officer HM Customs
Edward WHITE       	M	68 	M	Sunderland, Durham, England	HM Customs Officer

Vessel:	"ZM Chrissareloni"
	
Georgio ANDRIANO	U	34 	M	Poros, Greece	                Capitan
Steliance THEAFILATO	M	60 	M	Thrace, Greece	                Second
Theodoro MAGNESEOTI	M	29 	M	Psara, Turkey	                2nd Ufficiale
Rotsias ROTSIO    	U	29 	M	Liza, Greece	                3rd Ufficiale
Andrea VRULLA     	U	37 	M	Liza, Greece	                Noctroino
Mario RORAGIORGIO	M	40 	M	Liza, Greece	                Marinaro
Georgio TSENTSERE	U	39 	M	Liza, Greece	                Marinaro
Georgio ZACCAREA	U	43 	M	Liza, Greece	                Marinaro
Eustachio MANRARE	U	39 	M	Liza, Greece	                Marinaro
Giovanni GIANNARTO	U	22 	M	Liza, Greece	                Marinaro
Giovanni RALAFATTO	U	29 	M	Ydra, Greece	                Marinaro
Salvattore NATTISHCOTTE	U	21 	M	Eggian, Greece	                Marinaro
Georgio SARELI    	U	31 	M	Sparca, Turkey	                Marinaro
Georgio ARVANITO	M	35 	M	Pearca, Turkey	                Marinaro
Costantino CIPRIOTTI	M	41 	M	Pearca, Turkey	                Marinaro
Stefano STEFANU 	M	37 	M	Cranidi, Greece	                Stuard (Steward)
W. ANDORSON	        M	28 	M	England   	                Chef Ingeneare
Urristatil TSUEDIS	U	25 	M	Athenas, Greece          	2cd Ingeneare
Anastasie CALAFATI	M	55 	M	Lincas, Greece	                3rd Ingeneare
Demetrio TRACALIS	U	20 	M	Lincas, Greece	                Fojerman
Emanuil OLIF    	U	27 	M	Turchia, Greece	                Fojerman
Georgio MERANI    	U	22 	M	Praca, Greece                   Fojerman
Nicolo TULLIS     	M	42 	M	Constantinople, Greece    	Fojerman
Petro DADERS       	M	40 	M	Corzula, Austria                Carpentiere
Return to Introductory Page