Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SUFFOLK 1881 - PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN SUFFOLK 1881 - PART 2



Ships in Port in Suffolk 1881 - Part 2

Ships at Corton, Suffolk

Vessel:	"Corton"
	 
	              Marr	Age	Sex	Birthplace
William John COTTON	M	66 	M	Poplar, Middlesex, England	Master
William FOX	        M	57 	M	Oulton, Suffolk, England	AB Seaman
William THORPE     	M	38 	M	Yarmouth, Norfolk, England	AB Seaman
Arthur EMMERSON 	M	26 	M	Yarmouth, Norfolk, England	AB Seaman
Arthur KAVANAGH 	M	25 	M	Norwich, Norfolk, England	AB Seaman
... BRUNDISH	        M	28 	M	Yarmouth, Norfolk, England	AB Seaman
... SMITH	        M	66 	M	Aldborough, Suffolk, England	AB Seaman Extra Man

Ships at Gorleston, Suffolk

Dwelling: St Nicholas Light Vessel
	
	              Marr	Age	Sex	Birthplace

George Edward IDDES	W	64 	M	Sandwich, Kent, England 	Master Light Keeper
Willm. Jno. ELSDON	M	39 	M	Wells, Norfolk, England 	Lamp Lighter (Light Ho Service)
Joseph HAYHOW	        M	40 	M	Wells, Norfolk, England         Lamp Lighter (Light Ho Service)
William DENTON    	M	33 	M	Lound, Suffolk, England 	A B Seaman
William HELSEY    	M	32 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	A B Seaman
Henry George WALLON	M	25 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	A B Seaman
Ambrose CLAXTON 	M	25 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	A B Seaman

Vessel:	"Dawn Of Day"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace

Alfred AYLMORE         	U	33 	M	Chichester, Sussex, England	F Seaman

Vessel:	"Fitz Roy"
	
William MIDDOWS    	M	38 	M	Whislleton, Suffolk, England	Able Seaman

Vessel:	"Surge"
	
William FOX	        M	33 	M	Gorleston, Suffolk, England	Watchman (Fisherman)

Vessel:	"William"
	
Daniel SIMMONS	        M	39 	M	St Osryth, Essex, England	Master 

Vessel:	"Boy Bill"
	
John MACCOMBIE	        M	40 	M	Aberdeen, Scotland         	Master Fisherman
Henry EAGLE	        M	28 	M	Forest Gate, Essex, England	Mate Fisherman
Newland John WATERSON	U	20 	M	South Town, Suffolk, England	3rd Hand Fisherman
James QUELCH	        M	20 	M	Sheffield, York, England	4th Hand Fisherman
Charles HANNAR   	W	40 	M	Norwich, Norfolk, England	5th Hand Fisherman
Arthur NELSON     	U	13 	M	Gorleston, Suffolk, England	Cabin Boy Fisherman

Vessel:	"Charlotte Cole"
	
George NEWSON      	M	31 	M	Gorleston, Suffolk, England	Master
James NEWSON       	U	24 	M	Gorleston, Suffolk, England	Mate
Albert NEWSON      	M	23 	M	Gorleston, Suffolk, England	A B Seaman
Alison WRIGHT     	M	33 	M	Gorleston, Suffolk, England	A B Seaman
William CHILD	        U	21 	M	Gorleston, Suffolk, England	A B Seaman
Walter BARNARD	        U	21 	M	Liverpool, Lancashire, England	O Seaman
William FLEMING	        U	16 	M	Gorleston, Suffolk, England	O Seaman
Samuel WOODS	        U	17 	M	Gorleston, Suffolk, England	O Seaman
Joseph DRURY	        U	14 	M	London, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"Lady"
	
Stephen BETTS	        M	54 	M	Hazborough, Norfolk, England	Watchman

Vessel:	"Ann"
	
David EASTER	        M	28 	M	Lodon, Suffolk, England 	Master Fisherman
Arthur REECE	        U	24 	M	Gorleston, Suffolk, England	Mate Fisherman
George SMITH	        U	24 	M	                           	Third Hand Fisherman
William CROMBIE	        U	17 	M	                          	Sixth Hand Fisherman
Christan JONCON	        U	22 	M	                           	Fourth Hand Fisherman
Earnest GIBS	        U	14 	M	Gorleston, Suffolk, England	Cabin Boy Fisherman
Robert SMITH	        U	17 	M	                          	Fifth Hand

Vessel:	"Boy Jim"
	
Henery CLARK	        M	53 	M	Canterbury, Kent, England	Master Fisherman
Charles HARMAN	        M	24 	M	London, Middlesex, England	Mate Fisherman
Frederick BEALES	U	18 	M	Aylesham, Norfolk, England	Third Hand Apprentice Fisherman
Tomas WATSON	        U	22 	M	Wooler, Northumberland, England Fourth Hand Fisherman
Alfred GLOVER	        U	22 	M	Leicester, Leicester, England	Fifth Hand Fisherman
Harry BEALES	        U	15 	M	Neatishead, Norfolk, England	Cook Apprentice Fisherman

Vessel:	"Hilda"
	
George WASMUTH     	M	34 	M	London, Middlesex, England	Master Fisherman
Henry TYLER	        W	25 	M	Barking, Essex, England 	Mate Fisherman
William BRIGGS	        U	26 	M	Somerleyton, Suffolk, England	3rd Hand Fisherman
Adolphus BROWN	        U	17 	M	Yarmouth, Norfolk, England	4th Hand Fisherman
John WALSH	        U	23 	M	Nottingham, Nottingham, England	5th Hand Fisherman
William FULLERTON	U	26 	M	Flatbury, Worcester, England	6th Hand Fisherman
Charles HAMILTON	U	14 	M	Barking, Essex, England 	Cabin Boy Fisherman

Vessel:	"Gathirin"
	
James GEORGE      	M	30 	M	Winterton, Norfolk, England	Master
George WOOLSTON 	M	46 	M	Martham, Norfolk, England	Mate
Benjamin BECK	        U	23 	M	Caistor, Norfolk, England	Ab Seaman
Benjamin THAXTER	U	18 	M	Lound, Suffolk, England 	AB Seaman
Albert SMITH	        U	20 	M	Lound, Suffolk, England 	OS Seaman
Walter GOODRUM	        U	15 	M	Raveningham, Norfolk, England	Boy

Vessel:	"Ann"
	
William COLLINS 	U	27 	M	Aylesham, Norfolk, England	Wherry Man
William COPLING 	U	20 	M	Horstead, Norfolk, England	Help

Vessel:	"Ann"
	
Robert STEWARD    	M	36 	M	Horning, Norfolk, England	Master Bargeman
George SILMAN     	U	11 	M	Ranworth, Norfolk, England	Boy Bargeman
Sarah STEWARD      	M	41 	F	Ranworth, Norfolk, England	Passenger

Vessel:	"Lucy"
	
Haston GEDGE	        W	48 	M	East Ruston, Norfolk, England	Master Bargeman
William HARDING	        U	21 	M	Stalham, Norfolk, England	Mate Bargeman
Martin GEDGE	        U	10 	M	Barton Turf, Norfolk, England	Passenger

Vessel:	"Katie"
	
John JENKIN	        U	27 	M	Newquay, Cornwall, England	Master
William TAIBICOCK	U	27 	M	Newquay, Cornwall, England	Mate
Henry Poland MACOMB	U	22 	M	Newquay, Cornwall, England	A O Seaman
William HOWARD   	U	22 	M	Southampton                	A B Seaman
James LANE	        U	16 	M	Fowey, Cornwall, England	Ships Cook

Vessel:	"John James"
	
Thomas CLAYTON    	M	68 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Master
Richard CLAYTON	        U	22 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Mate
Arthur JAMES	        U	16 	M	Fishguard, Pembroke, Wales	Boy

Vessel:	"Cavalier"
	
Robert FORQUHAR 	M	31 	M	Portgardon, Banff, Scotland	Master
John GRAY	        M	30 	M	Dundee, Scotland                Mate
Benjamin GIBBINS	M	21 	M	Portsmouth, England       	A B
Claredon GRIVAR 	U	21 	M	Lossiemouth, Elgin, Scotland	A B
Otto JRANEB (?) 	U	26 	M	Germany                    	A B Seaman

Vessel:	"Alasin"
	
Thomas BATES	        M	30 	M	Bungay, Suffolk, England	Master
Robert BAILEY	        U	17 	M	So Walsham, Norfolk, England	Mate

Vessel:	"Zephyr"
	
William SNELLINGS	M	60 	M	Norwich, Norfolk, England	Master (Bargeman)
Stephen WRIGHT     	M	21 	M	Norwich, Norfolk, England	Mate (Bargeman)

Vessel:	"Charlotte Agnes"
	
James GEORGE	        U	16 	M	Thurne, Norfolk, England	Boy (Fisherman)
Fred DUNNETT	        U	17 	M	Gorleston, Suffolk, England	Labourer Fisherman

Vessel:	"Alert"
	
Frank SAGER	        U	21 	M	Yarmouth, Norfolk, England	A B Seaman Fisherman
Wm RICHARDS	        U	22 	M	Norwich, Norfolk, England	O S Seaman Fisherman

Vessel:	"Messenger"
	
George HILL	        W	66 	M	Weymouth, Dorset, England	Ship Hufen? (H D S)

Vessel:	"Bee"
	
David SINCLAIR    	M	73 	M	Barking, Essex, England         Watchman

Vessel:	"Ebenezer"
	
Charles CABOT	        M	47 	M	Jersey, Channel Islands 	Master
Richard PEACOCK 	U	24 	M	Worthing, Sussex, England	Mate
Benjamin THOMAS 	U	20 	M	Hull, York, England       	Seaman A B
Thinery WESTLAKE	M	30 	M	Billford, Devon, England	Seaman A B
John DAVIS	        U	14 	M	Swansea, Wales            	Boy O S

Vessel:	"Zephyr"
	
Allis WOODROW     	U	30 	M	Caistor, Norfolk, England	Watchman

Vessel:	"Vandusera"
	
Joseph RUFFELLS	        M	38 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner Master
James GILDERS	        M	32 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner Mate
John GILDERS	        O	21 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner A B
John PRATT	        M	27 	M	Weelbery, Essex, England	Mariner A B
George ALEXANDER	O	18 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mariner A B

Vessel:	"Marie Hayn"
	
  BECK	                M	51 	M	Prinemunde (For), Prussia	Master
  DENTORH	        M	53 	M	Halbeck (For), Prussia  	Master
  KUNDE                 M	41 	M	Coeslin (For), Prussia  	Meate
  GUHL              	M	28 	M	Kugenwalk (For), Prussia	Ship Kook
  BROSE            	U	29 	M	Liegenort, Prussia        	Carpenter
  RUNGE	                U	20 	M	West Deep (For), Prussia	Sailor
  BELON            	U	25 	M	Reigennvalde, Prussia    	Sailor
  STORMER	        M	31 	M	Hegerval, Prussia               Sailor
  MARTIN	        U	25 	M	Polsdam, Prussia           	Sailor
  GENSEBURG	        U	19 	M	Luckow, Prussia            	Boy

	
Return to Introductory Page