Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SOUTHCOTES 1881
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT SOUTHCOTES, YORKSHIRE 1881



Ships at Southcotes, Yorkshire 1881	

Vessel:	"Galathea"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Soren CHRISTENSEN	M	48 	M	Arendal, Norway	        Master (Merchant Seamen)
Ole OLSEN	        U	22 	M	Arendal, Norway    	Mate
Herman SAMUELSEN	U	24 	M	Flekkefjord, Norway	2nd Mate
Thor JENSEN	        U	52 	M	Arendal, Norway 	Carpenter
Beresel Conelius PEDERSEN M	30 	M	Flekkefjord, Norway	Sailmaker
Ole NEILASSON	        U	29 	M	Goldbakka, Sweden	A B Seaman
Herman GUSTAVSON 	U	28 	M	Goldbakka, Sweden	A B Seaman
Wilhelm AMANSEN	        M	23 	M	Bohuslaen, Sweden	A B Seaman
Cales Severin ANDERSON	U	27 	M	Bohus Laen, Sweden	A B Seaman
Olaf CARLSON	        U	20 	M	Bohuslaen, Sweden	O Seaman
Ole JENSEN	        U	20 	M	Flekkefjord, Norway	O Seaman
Hans Christian MATHISEN	U	19 	M	Elvesum, Norway 	O Seaman
Sigval Johan JENSEN	U	16 	M	Farsund, Norway 	O Seaman
Herman Haster ALEXANDERSON  U	32 	M	Bohuslan, Sweden	Steward Ships

Vessel:	"Buan Padre"
	
Gaetano ONELD        	M	38 	M	Genoa Italy     	Mariner (Mercht Seamen)
Olivari EMANUELLE	M	24 	M	Genoa Com...      	Mariner (Mercht Seamen)
Gio Botto BARLESTRELLO	M	48 	M	Saint Margeritta	Mariner (Mercht Seamen)
Guiseppe Giovani BERTOZZ 	28 	M	America         	Mariner (Mercht Seamen)
Domenico ZERRO      	U	28 	M	Genoa            	Mariner (Mercht Seamen)
Tommass BARBETTO	U	28 	M	Port Ferrais      	Mariner (Mercht Seamen)
Vincenzo OTTOVIANO	U	22 	M	Napoli           	Mariner (Mercht Seamen)
Cristo GIORGIO    	U	23 	M	Greece           	Mariner (Mercht Seamen)
Guido MODENA	        U	27 	M	Austria         	Mariner (Mercht Seamen)
Guiseppe          	U	22 	M	Manilla           	Mariner (Mercht Seamen)
Giostinni PIAGGIO	U	18 	M	Genoa             	Mariner (Mercht Seamen)

Vessel:	"Evangelistria"
	
Demetrios GEROJIANIS	U	26 	M	Syra, Greece      	Capt (Merchant)
Ellias BELIGRADIS	M	53 	M	Schiatho, Greece	Mate
D. PAGONIS        	U	31 	M	Thira, Greece     	Sailor
D. DRAMANDIDIS    	U	28 	M	Millos, Greece       	Sailor
D. JOANNORE       	M	40 	M	Kassos, Turkey    	Sailor
J. GIUSEPPI      	U	24 	M	Kassos, Turkey    	Sailor
J. YETEPPI        	U	19 	M	Kassos, Turkey    	Sailor
G. JASUPIS	        U	20 	M	Millos, Greece    	Sailor

Vessel:	"Dueppel"
	
Edward Alexander EHOFF	M	44 	M	Danzig, Prussia 	Master (Merchant)
Paul SCHAPER	        U	36 	M	Danzig, Prussia 	Mate
Edward WEGENER     	U	21 	M	Danzig, Prussia 	Steward
Johann LEIMBACK 	M	51 	M	Bremerhaven, Germany	Carpenter
Gerhard HEYENS    	U	35 	M	Ramslow, Germany	Seaman A B
Ernst ANDRES      	M	30 	M	Danzig, Prussia 	Seaman A B
Wilhelm GALLENTIS	M	49 	M	Danzig, Prussia 	Seaman A B
Abraham KRAEMER 	M	47 	M	Papenburg, Germany	Seaman A B
Rasmus THOURSEN 	U	30 	M	Stavanger, Norway	Seaman A B
Otto PREUSS      	U	21 	M	Liban, Russia	        Seaman Ordinaire
Wilhelm BACH      	U	16 	M	(Nat BS), Germany	Seaman Boy

Vessel:	"Lara"
	
James BURLAND	        M	71 	M	Leeds ..., York 	Night Watchman

Vessel:	"Nea Emboriani"
	
G. SPANUDIS       	U	32 	M	Cassos, Greece    	Merchant Captn
E. SPANUDIS        	M	55 	M	Cassos, Greece    	Mate
J. SPANUDIS       	M	45 	M	Cassos, Greece    	Sailor
C. NICHAEL	        M	45 	M	Cassos, Greece    	Sailor
M. COSTANTINU       	U	18 	M	Cassos, Greece    	Sailor
C. KARRELAS       	M	48 	M	Cassos, Greece    	Sailor
N. CEFFALAS       	M	50 	M	Cassos, Greece    	Sailor
E. CANELLAS        	M	25 	M	Cassos, Greece    	Sailor
N. CALAFATIS       	M	40 	M	Cassos, Greece    	Sailor
G. NICOLAOW	        U	15 	M	Cassos, Greece    	Sailor
J. ARVANITOPULES	M	32 	M	Cassos, Greece    	Sailor

Vessel:	"Gambetta"
	
C. GULANDRIS       	U	32 	M	Andros, Greece    	Captn
John POLEMIS      	M	55 	M	Andros, Greece    	Mate
N. BLACHAKIS	        U	28 	M	Andros, Greece    	Sailor A B
G. BEILLIS       	U	25 	M	Andros, Greece    	Sailor A B
G. STATOS         	U	22 	M	Andros, Greece    	Sailor A B
D. PIANKOS	        U	23 	M	Andros, Greece    	Sailor A B
D. ULISIOTTIS     	U	20 	M	Andros, Greece    	Sailor A B
N. KIKOS        	U	24 	M	Andros, Greece    	Sailor A B
N. CHASIAPIS      	M	40 	M	Andros, Greece   	Sailor A B
A. BLACHAKIS        	U	15 	M	Andros, Greece    	Sailor Boy

Vessel:	"Hiperion"
	
Giovanni SCOPINIG	U	15 	M	Lussinpiccolo, Austria	Apprentist
Maria G. ZAR        	 	29 	F	Lussinpiccolo, Austria	Captains Wife
Nicolo M. ZAR	           	5 	M	Lussinpiccolo, Austria	Captains Son
Etlore D. ZAR      	 	> 2	M	Lussinpiccolo, Austria	Captains Son
Pietro Domenico ZAR	M	33 	M	Lussinpiccolo, Austria	Captaine
Giovanni COMANDIG	M	32 	M	Lussinpiccolo, Austria	Mate
Michiele SCOPINIG	M	45 	M	Lussinpiccolo, Austria	II Mate
Gaspare COMANDIG	M	25 	M	Lussinpiccolo, Austria	Carpenter
Riaggio SCOPINIG	M	48 	M	Lussinpiccolo, Austria	Cook
Antonio SAREIG     	M	37 	M	Lussinpiccolo, Austria	Sailor A B
Giovanni LOTTIG 	U	24 	M	Lussingrande, Austria	Sailor A B
Giovanni BEVERIN	M	43 	M	Sales Isle Of Zara, Austria	Sailor A B
Marco HRONIEG     	M	35 	M	Lussino Isle Of Chinnichi ?	Sailor A B
Antonio COMALLARIG	M	23 	M	Lussingrande, Austria	Sailor A B
Giovanni BUSSANIG	U	24 	M	Lussingrande, Austria	Sailor A B
Agostino BANCHIEVIG	U	19 	M	Lussingrande, Austria	Sailor A B
Simone SOESLIEG 	U	34 	M	Neresina Isle Of Lussino Sailor A B
Giovanni BERECIG	U	19 	M	Lussingrande, Austria	Apprentist
Simeone BERECIG 	U	14 	M	Lussingrande, Austria	Apprentist

Vessel:	"Sigrid"
	
Gunder OLSEN       	M	45 	M	Arendal, Norway 	Captain
Neils OLSEN       	M	43 	M	Arendal, Norway  	Mate
Ole Bertineius OLSEN	M	37 	M	Arendal, Norway 	Steward
August SALVESEN	        U	20 	M	Arendal, Norway 	2nd Mate
Aasmund KNUDSEN 	M	32 	M	Triongen, Norway	Carpenter
Tonnes Theodor CHARLSEN	U	28 	M	Farsund, Norway 	A B Seaman

Vessel:	"Patria"
	
Erik OLSEN	        M	32 	M	Twederstrand, Norway	Master Mariner
Evenius JENSEN     	M	30 	M	Twederstrand, Norway	Mate
Svend B. GJIRALDSEN	U	22 	M	Twederstrand, Norway	Second Mate
John GUNDERSEN    	U	23 	M	Twederstrand, Norway	Carpenter
Kort O. FEDERSEN	U	20 	M	Twederstrand, Norway	Sailmaker Senr
Christen LARSEN 	M	47 	M	Twederstrand, Norway	A B Seaman
Thor JORGENSEN    	U	23 	M	Skien, Norway     	O Seaman
Ole C. JENSEN      	U	17 	M	Twederstrand, Norway	O Seaman

Vessel:	"Elizabeth"
	
Reuben FARROW      	M	51 	M	Maldon, Essex, England	Master Mariner
Isaac HAWKINS     	U	45 	M	Colchester, Essex	Mate
James DYER        	U	22 	M	Lowestoft, Suffolk	A B
John SHARP         	U	18 	M	Brightsea, Essex	Boy

Vessel:	"Storken"
	
Hans Fredrik JANSON	M	32 	M	Sweden            	Master
Hans Otto LIND    	M	38 	M	Sweden           	Mate
Johan Henrik ANDERSON	M	38 	M	Sweden          	Second Mate
Adolf Peter CARLSON	M	30 	M	Sweden            	Steward
Johan ANDERSON    	U	33 	M	Sweden             	Carpenter
Nils PETTERSON    	M	51 	M	Sweden           	A B Seaman
Nils ANDERSON     	M	27 	M	Sweden           	A B Seaman
Johan Emil WETHERBERG	U	27 	M	Sweden          	A B Seaman
Frans Oscar SWENSSON	U	19 	M	Sweden           	O Seaman
Swen Gustaf JANSON	U	18 	M	Sweden           	O Seaman
Carl FRICK        	U	17 	M	Sweden            	O Seaman
Marits Wilhelm SELANDER	U	16 	M	Sweden             	O Seaman

Vessel:	"Powerful"
	
Martin WALSH      	M	38 	M	Waterford, Ireland	Chief Engineer (Merchant Seamen)
John BOLGER       	M	48 	M	Kilkenny, Ireland	Fireman
James FINNEY      	U	26 	M       Amhurst (N S)      	A B Seaman

Vessel:	"Georg Becker"
	
Peter HABEN        	M	45 	M	Mecklenburg Schwerin, Germany	Master
Fritz FRETMUNT     	M	32 	M	Mecklenburg Schwerin, Germany	Mate
Fritz ELERICK     	M	32 	M	Preussen, Germany          	Steward
Adolph ISRAEL     	U	20 	M	Mecklenbg Schwerin, Germany	Sailor
Richard HAUTLE    	U	18 	M	Mecklenbg Schwerin, Germany	Sailor
Albert BRANDT     	U	23 	M	Mecklenbg Schwerin, Germany     Sailor
Bernhard WINTER 	U	18 	M	Mecklenbg Schwerin, Germany	Sailor
Heinrich WINTER 	U	17 	M	Mecklenbg Schwerin, Germany	Sailor
Paul LEBERMANN   	U	15 	M	Mecklenbg Schwerin, Germany	Sailor

Vessel:	"Pearl"
	
Edward NEWTON     	M	56 	M	Boston, Lincoln, England	Master
John HAYES       	U	18 	M	Boston, Lincoln, England	O Seaman
George WOOD       	U	17 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Ann NEWTON	        M	40 	M	Boston, Lincoln, England	Masters Wife
George CLARKE	 	        52 	M	Rye                       	Mate

Vessel:	"Triumph"
	
Octavious TUKE       	U	20 	M	Harsley, Essex, England         Able Seaman 

Vessel:	"Montagnais"
	
Joseph DUGAL       	U	32 	M	Grande River Gaspe, Canada	Master
Cerias FOURNIER 	M	48 	M	Quebec Islet, Canada       	Mate
John LANGLOIS           U	33 	M	Matasone Below Quebec, Canada	Carpenter
John SNIREPP	        U	75 	M	Hull, England             	Watchman

Vessel:	"Glance"
	
William LEWIS       	M	50 	M	Shottisham, Suffolk, England	Master
Thomas KEMP             U	25 	M	Eastreigh, Kent, England	A B Seaman
John MARTIN	        U	18 	M	Dartmouth, Devon, England	O Seaman
Johan GARDELL      	U	18 	M	Stockholm, Sweden               O Seaman

Vessel:	"Lowestoft"
	
John HOOKE        	M	42 	M	Pehey ?, Norfolk, England	Master
Henry BOWER     	M	54 	M	Blythe, Northumberland    	Mate
Alexander MATTHEWS	U	16 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Apprentice
Elizabeth HOOKE 	M	38 	F	Lemington, Northumberland	Masters Wife

Vessel:	"Ariel"
	
Samuel WHYARD      	M	49 	M	Orford, Suffolk, England        Master Mariner
William TRICKER 	M	42 	M	Orford, Suffolk, England	Mate
John CRISP       	M	30 	M	Orford, Suffolk, England	A B Seaman
George BURHAM     	U	22 	M	Orford, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Laura Williamson"
	
William WILLIAMSON	U	28 	M	Boston, Lincoln, England	Master
William EARNSHAW	M	30 	M	Knottingley, York, England	Mate
William TURNER    	M	26 	M	Bury St Edmunds, Suffolk	A B Seaman
Albert Anlaby BIRD	U	22 	M	Liverpool, Lancashire      	O Seaman

Vessel:	"Dee"
	
Walter EASTWOOD  	U	19 	M	Rawcliffe, York, England	Mate
George CHAPMAN     	U	18 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
Henry John OLIVER	U	17 	M	Winchester, Hampshire, England	Cook

Vessel:	"Richard L.Wood"
	
William LAURANCE	U	33 	M	Aldingbourne, Sussex, England	Mate
William HUGHES    	U	16 	M	Greenwich, Kent, England	Boy

Vessel:	"Wild Dayrell"
	
James SAUNDERS     	M	39 	M	Lancing, Sussex, England	Master
Thomas HOWES      	M	55 	M	Caister, Norfolk, England	Mate
Robert PIPPET      	U	20 	M	St Kitts, West Indies      	Cook
Samuel LOPES       	U	22 	M	Cape De Verds, West Indies	A B
Samuel ARVETT     	U	21 	M	London, Middlesex, England	A B
Charls ANDERSON    	U	36 	M	Marcels, France            	A B

Vessel:	"Janie Morcom"
	
John H. LANGMAID	M	44 	M	Polperro, Cornwall, England	Master
S. TOMS           	O	51 	M	Polpero, Cornwall, England	Mate
Richard MOYSES      	M	31 	M	Newquay, Cornwall, England	A B
Frank OLFORD      	U	22 	M	Br ?, Cornwall, England 	A B
Charles YELLOP     	U	18 	M	Boston, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"S V Rover"
	
John EVANS         	M	41 	M	Llansantffraid, Cardigan, Wales	Master
David LAMONT      	U	27 	M	Inverness, Scotland       	1st Mate
David James REES	U	21 	M	Llanbadarn, Cardigan, Wales	2nd Mate
Colin LAMONT     	U	23 	M	Ross and Cromarty, Scotland	1st Engineer
John FARREL       	U	23 	M	Glasgow                   	2nd Engineer
George William OAKEY	U	22 	M	Durham, England            	Cook & Steward
Thomas BAMBURGH 	U	16 	M	Leaven, Fife, Scotland      	Boy
William WADLAW     	M	57 	M	Greenwich                 	A B
James GREAM       	U	27 	M	Newcastle                 	A B
Vokar HANSON     	U	22 	M	Sweden                     	A B
Alfonso RAMIS     	U	30 	M	Gibraltar                 	A B
Thomas SCOTT      	M	56 	M	Dumfries, Scotland         	Fireman
Edwin DARICK      	M	25 	M	Bristol                   	Fireman
Richard CALCUTT 	M	49 	M	Portbury, Somerset, England	Fireman

Vessel:	"Gamaliel"
	
Wm. JENNINGS       	W	33 	M	Gt Bromley, Essex, England	Master
James WELSH	        U	21 	M	London, Middlesex	        Cook & Seaman
George MASON       	U	19 	M	Hull, York, England       	Seaman

Vessel:	"Melita"
	
Thomas ELLIS       	M	33 	M	Knotingley, York, England	Master Mariner
Sarah ELLIS	        M	32 	F	Knotingley, York, England	Wife Master Mariner
William Alfred STANHOLD	U	25 	M	Colchester, Essex, England	Mate
Henry DHYER        	U	21 	M	Penzance, Cornwall, England	A B Seaman
William Thomas WHITE	U	21 	M	London, Middlesex, England	O Seaman

Vessel:	"Charles Edward"
	
William ALLEN     	M	75 	M	Stainforth, York, England	Master
Ann ALLEN         	M	66 	F	Huby, York, England       	Master Wife

Vessel:	"Friendship"
	
Thomas HARRISON 	M	60 	M	Castleford, York, England	Master
Mary HARRISON      	M	57 	F	Knottingley, York, England	Masters Wife

Vessel:	"Liverpool"
	
Joseph NAYLOR     	M	45 	M	Pattrington, York, England	Master (Merchant)
Thomas HARRISON 	M	49 	M	Hull, York, England       	Engineer (Merchant)
John NOTT        	W	70 	M	Hull, York, England       	Mate (Merchant)
William (Junr) LEDGER	M	29 	M	Hull, York, England     	Fireman (Merchant)
Robert COTTON      	U	22 	M	Hull, York, England       	Fireman (Merchant)

Vessel:	"Flora"
	
Captean Thomas MACKEANS	M	50 	M	Leeds, York, England      	Captain
Albert NIXON       	W	34 	M	Hull, York, England       	Mate
James RICHESON     	O	25 	M	Hull, York, England       	Seaman



Vessel:	"John Kite"
	
Thomas WEBSTER          M	52 	M	Hull, York, England        	Fisherman
John WEBSTER    	M	21 	M	Hull, York, England       	Fisherman

Vessel:	"Elizabeth"
	
John CARDWELL      	M	44 	M	Brotherton, York, England	Master
James MC BANE     	U	19 	M	Arbroath, Scotland       	O Seaman
Elizabeth CARDWELL	M	44 	F	Brotherton, York, England	Masters Wife
Mary Caroline CARDWELL	U	20 	F	Brotherton, York, England	Daughter
Eliza CARDWELL     	U	17 	F	Brotherton, York, England	Daughter
Lizzie CARDWELL 	U	15 	F	Brotherton, York, England	Daughter


Vessel:	"Albert"
	
John BOTTRELL	        M	56 	M	Riston Holderness          	Watchman (Seaman)

Vessel:	"Gamma"
	
John Watson NORTH	M	58 	M	Hull, York, England	        Master & Shipkeeper (Pro Tem)
Richard WILLIS      	M	67 	M	Beverley, York, England 	A B Night Watchman
Antonio SPITERIL	M	42 	M	Malta                    	A B & Labourer

Vessel:	"Rapid"
	
J. FLINTHAM       	M	52 	M	Lincoln, Lincoln, England	Mercht Seama Master Mariner
W. FLINTHAM        	U	14 	M	Lincoln, Lincoln, England	Boy

Vessel:	"Auriga"
	
John CALLAN        	M	48 	M	Hull                      	Watchman Seaman

Vessel:	"Cholmley"
	
Wm. George THOMPSON	M	29 	M	Whitby, York, England      	Master
Hannah THOMPSON 	M	29 	F	Hinderwell, York, England	Masters Wife
John MERIDITH     	U	24 	M	Glasgow, Scotland         	3rd Engineer
Theodore RENNIKE	U	32 	M	Germany                   	Fireman
George CRUZE       	W	34 	M	Southampton               	Boatswain
Hans CHRISTIANSEN	U	31 	M	Arundel, Norway          	Carpenter
Erik JOHANNSEN    	U	28 	M	Rauma, Finland           	Able Seamen
John Christ. PAULSEN	U	25 	M	North Cape, Norway       	Able Seamen
Harry SMITH        	M	36 	M	Kroning, Germany                Able Seamen
Phillip Ed. NICHOLLE	U	21 	M	Jersey, Channel Islands 	2nd Mate
Robert Hy. TINDALE	U	29 	M	Whitby, York, England     	1st Mate
William WATTLEY 	U	24 	M	Hartlepool, Durham, England	2nd Engineer
John COOPER       	U	25 	M	Hull, York, England        	Cook

Vessel:	"Fanny"

George William MELLORS	M	28 	M	Barton, Lincoln, England	A B Seaman
Charles William BROWN	U	16 	M	Hull, York, England        	O Seaman

Vessel:	"Alice"
	
William John SKELTON	U	35 	M	Hull                      	Mate


Vessel:	"Herbert"
	
Thomas COOPER      	U	24 	M	Shotley, Suffolk, England	Master (Seaman)
Henry PROUDFOOT 	M	28 	M	Stiffkey, Norfolk, England	Mate
Robert HOMES      	U	18 	M	Wells, Norfolk, England 	A B Seaman

Vessel:	"Broomhall"
	
John Stephen CRINDACE	U	29 	M	Dundee, Scotland           	Master (Seamen)
J. A. M. GRIEVE 	M	27 	M	Aberdeen, Scotland              Mate
Peter MC LEAN      	U	23 	M	Perth, Scotland           	2nd Mate
William ROLLO      	M	38 	M	Dundee, Scotland           	Boatswain
William LISTER     	U	25 	M	Dundee, Scotland          	Carpenter
James DOUGLAS     	M	28 	M	Aberdeen, Scotland        	Sailmaker
Henry HARRINGTON	U	24 	M	Dundee, Scotland          	Steward
James EASSON      	U	18 	M	Dundee, Scotland          	Apprentice
Alfred George SHEARER	U	16 	M	Poole, Dorset, England     	Apprentice
William PEEBLES 	U	17 	M	Dundee, Scotland                Apprentice
Thomas STEAD    	M	73 	M	Rotherham, York, England	Watchman
James FYFFE       	U	24 	M	Broughty Ferry, Scotland        A B Seaman

Vessel:	"Right Of Way"
	
Alexander JENKINS	M	49 	M	Scotland                  	Master & Owner (Seamen)
Alexander BETHUNE	M	32 	M	Scotland                 	Botswain
James MASSON      	M	27 	M	Scotland                 	Able Seaman
David MAIN	        U	25 	M	Scotland                  	Able Seaman
Thomas B. KITSON	U	22 	M	Pondefract, York, England	Boy

Vessel:	"Change"
	
William LACEY	        M	30 	M	Backton, Norfolk, England	Mate (Seaman)


Vessel:	"Pacific"
	
John LEE           	M	52 	M	Knottingley, York, England	Master
George ROBERTS	        U	25 	M	Shorlbey S..., Suffolk     	Mate
John WOOD	        U	23 	M	York, York, England     	Seaman A B
Cathrine LEE       	M	53 	F	Knottingley, York, England	Master Wife

Vessel:	"Gutteridge"
	
David REEVES      	W	58 	M	Hull, York, England       	Mate (Seaman)
Boaz DOLMAN	        U	20 	M	Snettisham, Norfolk, England	O Seaman

Vessel:	"Dispatch"
	
James BOYES       	M	31 	M	Lincoln, Lincoln, England	Master
Thomas BOYES       	U	26 	M	Lincoln, Lincoln, England	Mate
Rebecca BOYES        	M	32 	F	Louth, Lincoln, England 	Master Wife
Annie BOYES	          	6 	F	Lincoln, Lincoln, England	Master Daughter

	
Return to Introductory Page