Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SHIPS IN PORT IN SCOTLAND 1881 - PART 6
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN CO. FORFAR, SCOTLAND



Ships in Port in Scotland 1881 - Part 6

Benholme, Kincardine, Scotland

Vessel:	"Pearl"
		       Marr	Age	Sex	Birthplace
Francis WEST	        M	29 	M	Aberdour, Fife, Scotland	Master
Alexander FRASER	M	30 	M	Gardenstown, Banff, Scotland	Ordy Seaman

Fettereso, Kincardine, Scotland

Vessel:	"Duchess S.S."
	
James C. FARRELL	M	41 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Master
Simon SLATER	        M	46 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Mate
John WILSON	        M	32 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Engineer
John STILL	        M	44 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	A B Seaman
Robert DAVIDSON	        M	26 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	A B Seaman
Matthew COWNEY	        M	29 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Fireman
John WARDEN	        M	30 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	A B Seaman
Joseph SMITH	        M	22 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Fireman

Vessel:	"Peace And Plenty"
	
James GRANDISON 	M	60 	M	Montrose, Forfar, Scotland	Mate

Nigg, Kincardine, Scotland

Vessel:	"Debonair"
	
William SINCLAIR	M	38 	M	Thurso, Caithness, Scotland	Master
Alexander SINCLAIR	M	46 	M	Thurso, Caithness, Scotland     Mate
John OWEMAN	        M	34 	M	Thurso, Caithness, Scotland	A B Seaman
Donald BREMNER	        M	42 	M	Thurso, Caithness, Scotland	Cook & Seaman A.B.

Vessel:	"Noran"
	
Laurence HAY            M	49 	M	Sandsting, Shetland, Scotland	Master
Laurence RIDLAND	M	46 	M	Sandsting, Shetland, Scotland	Mate
James PETERSON	        U	44 	M	Walls, Shetland, Scotland	A B Seaman
Thomas JOHNSTON 	M	28 	M	Sandsting, Shetland, Scotland	A B Seaman
Andrew MOUAT	        U	20 	M	Sandsting, Shetland, Scotland	Ordy Seaman

Arbroath, Forfar, Scotland

Vessel:	"Orcadian"
	
John SMITH        	M	45 	M	Pt. Ola, Orkney, Scotland	Master
William COOPER    	M	29 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland	Mate
Peter CHALMERS	        U	20 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland	A.B.Seaman
Henry NOWATT	        M	49 	M	Graemsay, Orkney, Scotland	A.B.Seaman
Thomas SMITH	        U	15 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland	O.P. & Cook

Vessel:	"Jane & Hannah"
	
Andrew SMITH     	M	45 	M	Dunbar, Haddington, Scotland	Master
William SMITH	        M	49 	M	London  , Middlesex, England	Mate
James SMITH	        U	20 	M	Northumberland, England 	Engineer
Thomas SIMPSON	        U	25 	M	Northumberland, England 	Fireman

Vessel:	"Britannia"
	
Charles SWAIN	        U	27 	M	Jersey, Channel Islands 	Master
Philip LE HUGUST	M	42 	M	Jersey, Channel Islands 	Mate
George SWAIN	        U	22 	M	Jersey, Channel Islands 	A B Seaman
Francis CARTER    	U	19 	M	Jersey, Channel Islands 	O. Seaman

Vessel:	"Walker"
	
Alexander BUCHAN	M	39 	M	Pt. Combs, Aberdeen, Scotland	Master
Peter BUCHAN	        M	68 	M	Pt. Combs, Aberdeen, Scotland	Mate
William BUCHAN	        U	15 	M	Pt. Combs, Aberdeen, Scotland	Boy

Vessel:	"Sunshine"
	
Peter STRACHAN     	M	29 	M	                         	Master
Andrew BUCHAN	        U	23 	M	Pt. Combs, Aberdeen, Scotland	Mate
William BUCHAN	        U	17 	M	Pt. Combs, Aberdeen, Scotland	Boy

Vessel:	"Strathbeg"
	
William WILSON    	M	41 	M	Fraserburgh, Aberdeen, Scotland	Master
James MC INTOSH 	U	31 	M	Ile of Ornsay, Inverness, Scot	Mate
Charles CORBY	        U	25 	M	 (B. Subj.), Mauritius    	Engineer
William WILL	        M	29 	M	Fraserburgh, Aberdeen, Scotland	A B Seaman
David WILL	        U	19 	M	Inverness, Inverness, Scotland	O. Seaman
William SMITH	        M	34 	M	Newhaven, Edinburgh, Scotland	Fireman
Arch. SPEED	        M	29 	M	Burntisland, Fife, Scotland	Fireman
Daniel GIBSON	        U	26 	M	Dundee, Forfar, Scotland	(Passenger) (Engine Fitter)

Barry, Forfar, Scotland

Vessel:	"Tay"
	
James KNIGHT       	M	54 	M	Broughty Ferry, Forfar, Scot	River Tay Pilot
George BAIRD	        M	51 	M	Tay Port, Fife, Scotland	River Tay Pilot
George KEITH	        M	47 	M	Dundee, Forfar, Scotland	River Tay Pilot
James WILSON	        M	38 	M	Arbroath, Forfar, Scotland      River Tay Pilot
John MC LAREN	        W	27 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Cook

Craig, Forfar, Scotland

Vessel:	"Camel"

William BUDD	        M	40 	M	Newcastle-on-Tyne         	Watchman
Hellen BUDD      	M	48 	F	Leuchors, Fife, Scotland        Wife

Vessel:	"Sarah & Mary"
	
James Summers DOW	M	29 	M	Cruden, Aberdeen, Scotland	Fisherman
William SUMMERS 	U	20 	M	Cruden, Aberdeen, Scotland	Fisherman
James MASSON	        M	41 	M	Cruden, Aberdeen, Scotland	Fisherman
John HAY	        M	29 	M	Cruden, Aberdeen, Scotland	Fisherman
William MC KAY	        M	24 	M	Cruden, Aberdeen, Scotland	Fisherman
Duncan SUMMERS	        U	16 	M	Cruden, Aberdeen, Scotland	Fisherman

Dundee St.Clement, Forfar, Scotland

Vessel:	"Stratton-Audley"
	
Francis A. RICHARDSON	M	46 	M	Cork, Ireland           	Master Mariner
William K. MC INTIRE	U	30 	M	Lancashire, England     	1st Officer
Paul H. VINCENT 	U	20 	M	France                  	Seaman
Daniel DURWARD	        M	63 	M	Newport, Fife, Scotland 	Night Watchman

Vessel:	"Nicolaas"
	
F.D. PRIGT       	M	65 	M	Haarlingen                	Captain
M. SCHUNTZMA	        M	33 	M	Haarlingen                	Mate
H. GRUNDER	        M	36 	M	Haarlingen              	Cook
R. GROSNEWOND	        M	32 	M	Haarlingen               	Seaman
T. BUIL           	U	23 	M	Haarlingen                	Seaman
F. SCHEEPSTRA     	M	24 	M	Haarlingen               	Seaman
T. LYNSTRA	        U	24 	M	Haarlingen                	Seaman
S. DE BOER	        U	13 	M	Haarlingen               	Cabin Boy Steward

Vessel:	"Iron King"
	
Henry EVANS       	W	42 	M	No. Shields             	Engineer
Charles REA	        U	19 	M	No. Shields               	Mate
William WHEATLEY	U	19 	M	So. Shields              	Fireman
Thomas SHARP	        M	22 	M	Newburgh, Forfar, Scotland	Deckhand

Vessel:	"Agnes"
	
James STEPHEN     	M	48 	M	Montrose, Forfar, Scotland	Master

Vessel:	"Jane"
	
Peter NOLAN       	U	30 	M	Ireland                   	Mate
Richard PYNSR	        U	17 	M	Kent, England                   O S

Vessel:	"Wave"
	
Alexr SMITH       	M	59 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Master

Vessel:	"Pallion"
	
Joseph LAMB       	M	63 	M	York, England           	Master
Hugh MACINTOSH     	M	33 	M	Nairn, Nairn, Scotland    	Mate
Robert VARNAM	        U	26 	M	Northampton, England      	Cook & A.B.
William KNIGHT	        M	38 	M	Newport, Isle of Wight, Hants	A.B.
George T. WALKER	M	37 	M	Durham, England           	A.B.
Charles SMITH	        U	22 	M	Yarmouth                  	O S
William C. FOOTE	U	20 	M	London  , Middlesex, England	O S
John W. CRAGGS	        U	14 	M	Durham, England          	Boy

Vessel:	"Emerald"
	
William WEBSTER 	M	29 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Master
James HARRA	        U	23 	M	Dysart, Fife, Scotland    	2nd Engineer
Frederick KNACK	        M	47 	M	Stettin, Prussia           	A B Seaman

Vessel:	"Golden Plover"
	
Joseph N. THOMSON	M	53 	M	Durham, England         	Mariner
Richard HUGHES	        M	58 	M	Durham, England           	Mariner
Andrew BROWN	        U	42 	M	Durham, England           	Mariner
John WRIGHT	        M	30 	M	Durham, England           	Mariner
John BARNABY	        M	63 	M	Durham, England           	Mariner
Benjamin GROOM	        M	50 	M	Norfolk, England        	Mariner
John HENDERSON	        U	40 	M	Lerwick, Shetland, Scotland	Mariner

Vessel:	"Matador"
	
Edward EWORT      	M	46 	M	Germany                   	Master
Carl SCHMIDT	        M	52 	M	Germany                   	Carpenter
Fredrich ERMELIN	M	44 	M	Germany                  	Steward
Malte STROHMEYER	M	32 	M	Germany                  	O S
Christoph SCHRODER	U	23 	M	Germany                  	A B S
Carl KREMBKE	        U	24 	M	Germany                   	A B S
Magnus STUBBE	        U	24 	M	Germany                  	A B S
August BREIDGAM 	U	17 	M	Germany                  	O S
Carl HOKIRRJKY    	U	16 	M	Germany                   	O S

Vessel:	"Percy"
	
Alexr MILES       	M	38 	M	St.Andrews, Fife, Scotland	Master
Thomas BRUCE	        M	36 	M	So. Shields              	Mate
John WALKER	        U	19 	M	Melbourne, Australia (B. Subj.)	O. Seaman

Vessel:	"Clarita"
	
John DAVIES      	M	38 	M	Cardigan, Wales         	Master
Barney MC LEARY	        U	27 	M	Ireland                   	Mate
Patrick DALY	        U	22 	M	Ireland                   	A B S
John CLEMENTS	        U	16 	M	Monmouth, Wales                 O S

Vessel:	"Queen"
	
Thomas BROWN       	M	43 	M	Suffolk, England         	Master
Samuel MOSS	        M	54 	M	Suffolk, England         	Mate
Joseph PARISH	        U	20 	M	Suffolk, England          	A B S
James WALKER	        U	18 	M	Suffolk, England          	O S
Thomas BROWN	        U	13 	M	Suffolk, England           	Boy

Vessel:	"Sea Flower"
	
William COW       	M	31 	M	St.Comb, Aberdeen, Scotland	Fisherman
James BUCHAN	        M	38 	M	Dr, Aberdeen, Scotland     	Fisherman

Vessel:	"Wilhelm"
	
C. GERLACH	        U	32 	M	Riga	                        Captain
Peter MAC KAIT	        U	27 	M	Riga	                        Chief Mate
Th. BEUL	        U	28 	M	Hamburg                   	Engineer
W. GROTH	        U	38 	M	Stettin                 	Engineer
F. TREYMANN	        M	27 	M	Riga                    	2nd Mate
H. LINDSKE	        U	22 	M	Mesnel                    	A.B.
S. KIRS	                U	23 	M	Riga                      	A.B.
A. FREIMANN	        U	24 	M	Riga                     	A.B.
T. FIELAPP	        U	21 	M	Riga                      	Cook
T. ILGIS	        U	32 	M	Riga                     	Fireman
K. TILSNER	        U	29 	M	Riga                    	Fireman
T. WEISH	        U	20 	M	Riga                    	Fireman
G. TRUSINSKY	        U	26 	M	Riga                      	A.B.
M. TEDLING	        U	31 	M	Riga                     	Fireman
P. FRANZMANN	        U	28 	M	Riga                    	Steward

Vessel:	"Arabian"
	
Wallace BELL      	M	32 	M	England                 	Master
John ALLEN	        U	23 	M	England                  	Mate
Thos. Chas. PELFREY	M	48 	M	England                  	Boatswain
John HUMPHREY	        U	31 	M	England                  	Cook & Steward
James ALBROOK	        U	50 	M	England                  	A B Seaman
John RANDELL      	M	37 	M	England                  	A B Seaman
Edward CALCROFT	        U	18 	M	England                  	O. Seaman

Vessel:	"Storm King"
	
George TAYLOR      	M	33 	M	Abdie, Fife, Scotland    	Master
John LOWRIE	        M	55 	M	Wemyss, Fife, Scotland  	Seaman
James MITCHELL       	U	36 	M	Alyth, Perth, Scotland    	Seaman
Margaret TAYLOR	        M	33 	F	Abdie, Fife, Scotland    	Master's Wife
Margaret TAYLOR          	11 	F	Newburgh, Fife, Scotland	Master's Daur.
Alexander TAYLOR	 	4 	M	Newburgh, Fife, Scotland	Master's Son

Vessel:	"Ouse"
	
Joseph JEWITT      	M	57 	M	York, England           	Master (Mariner)
William JEWITT    	U	20 	M	York, England           	Mate
Alfred BEER	        U	24 	M	Kent, England           	A B Seaman

Vessel:	"Prosper"
	
Hugh EVANS        	U	38 	M	Wales                    	Master
John PARRY	        U	24 	M	Wales                     	Mate
Thomas WILLIAMS 	U	37 	M	Wales                    	A B Seaman
Morris EVANS	        M	28 	M	Wales                    	A B Seaman
William ROBERTS 	M	28 	M	Wales                   	Carpenter

Vessel:	"Janet Fraser"
	
Thomas POTTER	        M	44 	M	Limekilns, Fife, Scotland	Master
Alexaader THOMSON	M	42 	M	Dysart, Fife, Scotland    	Mate
Thomas POTTER	        U	34 	M	Limekilns, Fife, Scotland	A B Seaman
Robert THACKHAM 	U	30 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Thomas POTTER	        U	15 	M	Limekilns, Fife, Scotland	A B Seaman

Vessel:	"Star O'Gowrie"
	
David ANDERSON    	M	60 	M	Newburgh, Fife, Scotland	Ship Captain

Vessel:	"Lightning"
	
Hugh MC MACHON    	M	20 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Seaman

Dundee St.Andrew, Forfar, Scotland

Vessel:	"Slieve Bawn"
	
George WHITE	        U	40 	M	England                  	Steward
Cecil R. WHITTINGHAM	U	16 	M	 (B. Subj.), India      	Apprentice
John MC DOUGALL	        M	55 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Ship Keeper

Vessel:	"British Sovereign"
	
Robert R. CRAIG 	M	50 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Watchman
John JONES	        U	15 	M	Liverpool                 	Boy

Vessel:	"Knight of the Thistle"
	
Alfred J. H. BILLET	U	25 	M	England                 	1st Mate
Robert SUMMER	        U	15 	M	England                   	O S

Vessel:	"Falstaff"
	
William KNDBLAUCH	M	31 	M	Germany                  	Boatswain

Vessel:	"Ellen Bates"
	
John JONES       	M	74 	M	Waddington Cockenzie     	Ship Keeper (Mariner)

Vessel:	"Success"
	
James WELCH	        M	62 	M	Tayport, Fife, Scotland 	Ship Keeper

Vessel:	"British Army"
	
James MC GARRY    	W	57 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Ship Keeper

Vessel:	"Parsee"
	
Joseph NELSON    	M	58 	M	Ireland       	                Master
Wm. GALLOWAY	        M	38 	M	Perth, Scotland          	Chief Officer
Hugh MARTIN	        M	31 	M	Arbroath                  	2nd Officer
William WALKER     	M	43 	M	Dundee                  	Carpenter
Henry MONY	        M	36 	M	Dundee                  	Sailmaker
John HAY	        M	37 	M	Perth, Scotland           	Steward
Henry KIDDIE	        M	44 	M	Montrose                  	Cook
Alexander MC KENZIE	M	37 	M	Montrose                 	Boatswain
W.M. FISHER	        U	45 	M	Exeter                   	A B Seaman
Robert KIRKPATRICK	M	26 	M	Leith                    	A B Seaman
William THOMPSON	U	23 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
James DONOVAN	        U	19 	M	Dundee                   	A B Seaman
John MURRAY	        U	20 	M	Peterhead                	A B Seaman
William DUFFRY	        U	25 	M	Leith                    	A B Seaman
Alfred J.H. BENCH	U	36 	M	Portsmouth                 	A B Seaman
William MC DONALD	U	23 	M	Dundee                    	A B Seaman
Henry BROWN	        M	46 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Robert BUCHAN	        U	26 	M	Arbroath                 	A B Seaman
James NEILSON	        U	26 	M	Montrose                	A B Seaman
James MC KAY	        U	22 	M	Dundee                  	A B Seaman
Gilbert MC PHAILL	U	22 	M	Glasgow                  	A B Seaman
John CALDWELL	        U	16 	M	Ireland                  	O. Seaman
G. BLEAKLY	        U	19 	M	Ireland                   	O. Seaman
J.N. COTTER	        U	18 	M	Ireland                   	O. Seaman
G. R. WALLACE	        U	16 	M	Glasgow                 	Apprentice
A. FEENAN	        U	  	M	Ireland                  	Apprentice
T. RICHARDSON	        U	16 	M	Kilmalcolm                	Apprentice
R. MC INNES	        U	16 	M	So. Uist                	Apprentice

Vessel:	"Traveller"
	
John SINCLAIR	        M	32 	M	New Zealand             	Master
Elizabeth SINCLAIR	M	29 	F	Gamrie                   	Master's Wife
Catherine SINCLAIR	 	5 	F	Glasgow                         Master's daughter
Sarah A. SINCLAIR	 	3 	F	Glasgow                         Master's daughter
John LEGGIT	        M	63 	M	Dundee                  	Watchman

Vessel:	"Inchgreen"
	
Thomas DIXON      	M	49 	M	Dundee                  	Shipkeeper

Vessel:	"Cambria"
	
John KEITH         	M	61 	M	Dundee                  	Seaman

Vessel:	"Paquebot No.6"
	
Pierro JUKEL      	M	45 	M	France                  	Master (Mariner)
M. JUKEL	        U	22 	M	France                   	Mate
  LAINDOY	        M	49 	M	France                  	A B Seaman
A. LEREY	        M	32 	M	France                  	A B Seaman
A. OFFRET	        U	17 	M	France                   	Boy

Vessel:	"Oostzee Packet"
	
J. KUIPER	        M	  	M	Harlingen                 	Master
C. DE WILDE     	M	  	M	Harlingen                	Mate
  BLYSMA	        U	  	M	Harlingen                	Boatswain
H. PAKKIS	        M	  	M	Harlingen                 	Cook
D. ROOROA	        M	  	M	Fersihelling              	A.B.Seaman
F. ALTA           	U	  	M	Harlingen                	A.B.Seaman
H. TIEHGELAAR	        U	  	M	Harlingen                 	Boy
G. PIEKSMA	        U	  	M	Harlingen                	Boy
George BROWN	        M	60 	M	Peterhead                 	Watchman

Montieth, Forfar, Scotland

Vessel:	"August"
	
Carl STUIVE        	M	59 	M	Germany                   	Master
Friedrich RAPPRUH	U	30 	M	Germany                 	Mate
Herrmann DRAHEIM	M	45 	M	Germany                 	Carpenter
Johann PIEPER	        U	22 	M	Germany                  	A B Seaman
Carl SCHWAGER	        M	32 	M	Germany                 	A B Seaman
Heinrich MUNSTER	U	28 	M	Germany                 	A B Seaman
August MULLER	        U	22 	M	Germany                 	Cook & Steward
Otto KRAUSE	        U	21 	M	Germany                  	O. Seaman
Albert KREST	        U	18 	M	Germany                  	O. Seaman
Jaik KINDEL	        U	19 	M	Tayport, Fife, Scotland 	O. Seaman

Montrose, Forfar, Scotland

Vessel:	"Seaman"
	
Mathew JONES       	W	62 	M	Anglesey, Wales           	Captain
John OWENS	        M	44 	M	Wales                     	Mate
John OWEN	        U	21 	M	Wales                    	A. B. Seaman
Owen JONES	        U	20 	M	Wales

Vessel:	"Morning Star"
	
Edward H. PLAYLE	U	27 	M	England                 	Master
James ANSELL	        U	19 	M	Jersey, Channel Islands 	Mate
Philip GUNNEY	        U	17 	M	Jersey, Channel Islands 	A B Seaman
Ernest DE ST. CROIX	U	16 	M	Jersey, Channel Islands 	O. Seaman

Vessel:	"Pet"
	
William GILL       	M	49 	M	England                 	Master
Frederick W. WALKER	M	32 	M	England                  	Mate
George PONTO	        M	37 	M	England                 	A B Seaman
Reuben MOORE	        M	21 	M	England                 	A B Seaman
Thomas COE	        U	18 	M	England                 	O. Seaman
George M. JESSOP	U	17 	M	England                 	Boy

Vessel:	"Storm King"
	
Robert COULSON     	M	26 	M	England                  	Engineer

Vessel:	"Aquilon"
	
James SEBIRE      	U	22 	M	Jersey, Channel Islands 	Master
Philip MALLET	        U	30 	M	Jersey, Channel Islands 	Mate
Philip LONGLOIS 	M	28 	M	Jersey, Channel Islands 	A B Seaman
Edward VICKERS	        U	16 	M	Jersey, Channel Islands 	Cook & O.S.

	
Return to Introductory Page