Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SHIPS IN PORT IN SCOTLAND 1881 - PART 5
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN BANFF & ABERDEEN, SCOTLAND



Ships in Port 1881 - Scotland Part 5

BANFF, SCOTLAND

Banff, Scotland

Vessel:	"Lochnagar"
	
	              Marr	Age	Sex	Birthplace
Alexander LEES          M	39 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	Master
Alexander MITCHELL	M	41 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	Boatswain
James BROWN	        M	34 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	A B Seaman
James SMITH	        U	20 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	A B Seaman
Duncan A BROWN       	U	17 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	Boy

Vessel:	"Cornish Trader"
	
John ADAMSON       	M	43 	M	West Wemyss, Fife, Scotland        	Master
Robert MITCHELL  	M	38 	M	Elgin, Lossiemouth              	Mate
John ADAMSON	        U	14 	M	Elgin, Lossiemouth              	Cook

Vessel:	"Sea Belle"
	
William MASSEN       	M	40 	M	Nairn, Nairn, Scotland              	Master

Vessel:	"Chase"
	
Allan MC LEAN     	M	27 	M	Nairn, Nairn, Scotland            	Boatswain

Vessel:	"Gavenwood"
	
Oscar MICKLESON  	U	19 	M	Denmark                         	Apprentice

Vessel:	"Deveron"
	
John MASSIE     	W	39 	M	Ellon, Aberdeen, Scotland       	Master
Carl A SWANSON  	U	17 	M	Sweden                          	Apprentice

Vessel:	"Jessie Sinclair"
	
William SINCLAIR	U	28 	M	Dunnet, Caithness, Scotland     	Master
Donald SWANSON	        U	27 	M	Dunnet, Caithness, Scotland         	Boatswain
John CALDER	        U	30 	M	Dunnet, Caithness, Scotland       	A B Seaman
John MATHIESON  	U	16 	M	Canisby, Caithness, Scotland     	Ord. Seaman

Vessel:	"Arvon"
	
John WILLIAMS        	M	42 	M	Wales                	Master
William GOOSEY       	M	39 	M	Wales           	Boatswain
Edward ROWLANDS  	M	30 	M	Wales              	A B Seaman
Griffiths WILLIAMS	W	30 	M	Wales              	A B Seaman
Richard WILLIAMS	U	21 	M	Wales              	Ord. Seaman

Vessel:	"Constance"
	
William WRIGHT      	U	32 	M	Findhorn, Elgin, Scotland        	Boatswain

Vessel:	"Equestrian"
	
George THOMSON      	M	23 	M	Port Gordon, Banff, Scotland         	Master
John THOMSON	        M	51 	M	Port Gordon, Banff, Scotland       	Mate
Charles GORDON	        U	20 	M	Port Gordon, Banff, Scotland     	A B Seaman
John THOMSON	        U	23 	M	Port Gordon, Banff, Scotland        	Ord. Seaman

Enzie, Banff, Scotland

Vessel:	"Ann"
	
John JENKINS        	M	42 	M	England           	Master
James WATSON	        U	33 	M	England          	Mate
John HENDREY	        U	19 	M	England         	A B Seaman
Jane JENKINS	        M	48 	F	England             	Masters Wife
John WILLIAMS	        U	17 	M	England         	Ord. Seaman

Portsoy, Banff, Scotland

Vessel:	"Noble"
	
Alexr. D. MC NAB	U	23 	M	Boyndie, Banff, Scotland        	Mate

Gamrie, Banff, Scotland

Vessel:	"Industry"
	
Robert BOGGIE        	M	34 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland       	Master
Andrew BLOW	        M	38 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland       	Mate
Alexander FYFE       	M	35 	M	Huntly, Aberdeen, Scotland          	A B Seaman
Arthur BUCHAN	        U	21 	M	St. Combe, Aberdeen, Scotland        	A B Seaman
Charles MOLLISON	U	18 	M	England                           	Ord. Seaman

Vessel:	"Cecilia"
	
Donald DOUGLAS     	M	47 	M	Avoch, Ross and Cromarty, Scotland	Master
John WOOD	        W	67 	M	Alva, Banff, Scotland                	Mate
Donald MC BEATH  	U	45 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Hugh FRASER	        U	25 	M	Portmahomack, Ross and Cromarty, Scot	A B Seaman

Rathven, Banff, Scotland

Vessel:	"Marjory"
	
Paulus WICKLAND   	U	19 	M	Gefle, Sweden                   	Ord. Seaman

ABERDEEN, SCOTLAND

St.Nicholas, Aberdeen, Scotland

Vessel:	"Lapwing"
	
John SCOTT         	U	40 	M	Glasgow, Lanark, Scotland        	Master

Vessel:	"Princess Royal"
	
George READ       	M	43 	M	England   	                        Master Mariner
Samuel E READ       	U	21 	M	England 	                        Mate
Walter REYNOLDS  	U	21 	M	England 	                        A B Seaman
Walter MARTIN	        U	33 	M	England 	                        A B Seaman
Edwin CLARK	        U	53 	M	England 	                        A B Seaman
William STAPLES   	U	17 	M	England 	                        Ord. Seaman

Vessel:	"Lady Kathrine S.S."
	
Richard BENSON        	M	42 	M	England 	                        Master
Z. A. LUCAS	        M	33 	M	England 	                        Mate
George GRAHAM	        M	43 	M	England 	                        Boatswain
D. T. MOTHERSDALE	M	29 	M	England 	                        Carpenter
George INKSON	        M	40 	M	England 	                        Cook & Steward
Stewart STRACHAN	W	33 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	A B Seaman
George WATSON	        W	49 	M	England                              	A B Seaman
John COLE	        M	28 	M	England                            	A B Seaman
John ATKINSON	        M	46 	M	England                         	A B Seaman
John ROBERTSON	        M	51 	M	Dundee, Forfar, Scotland         	A B Seaman
Thomas STAFFORD   	M	29 	M	England                             	A B Seaman
James TELFORD	        M	52 	M	England                         	Chief Engineer
Thomas TOMLINSON	U	22 	M	England                         	Assistant Engineer
John BAIKIE	        M	32 	M	Wick, Caithness, Scotland        	Leading Fireman
Frederick HARSTONE	U	27 	M	England                         	Fireman
Ralph WINDER    	M	42 	M	England                            	Fireman
George REYNOLDS 	U	24 	M	England                            	Fireman
William BURNETT  	W	62 	M	England                          	Shipwright (Passenger)

Vessel:	"William & John"
	
John PEAK         	M	58 	M	England                            	Master
James ALEXANDER 	M	48 	M	Cockenzie, Haddington, Scotland 	Mate
Robert KIRKLEY	        U	31 	M	England                       	        A.B. Seaman
William POBLING	        U	17 	M	England                         	Ordy Seaman

Vessel:	"Nile"
	
John LAMB          	U	25 	M	Banff, Banff, Scotland              	Master
Alexander REICH 	U	17 	M	Inverness, Inverness, Scotland      	Boy

Vessel:	"Jean Shearer"
	
Alexander WALLACE	U	36 	M	Dunnet, Caithness, Scotland     	Master
Allan MC LEOD	        U	28 	M	Dunnet, Caithness, Scotland      	Boatswain
John DRUMMOND	        U	22 	M	Westray, Orkney, Scotland       	A.B. Seaman
James BAIKIE	        U	18 	M	Dunnet, Caithness, Scotland       	Ordy Seaman

Vessel:	"Exile"
	
James WEST	        M	48 	M	Macduff, Banff, Scotland        	Master
Margaret WEST       	M	45 	F	Port Gordon, Banff, Scotland        	Master's Wife
William BARROW        	U	19 	M	Nairn, Nairn, Scotland               	A.B. Seaman
Archibald MACDONALD	U	20 	M	L. Boysdale, Inverness, Scotland	A.B. Seaman

Vessel:	"Viking"
	
William STILL     	W	53 	M	Woodside, Aberdeen, Scotland         	Watchman

Vessel:	"Pearl"
	
Kenneth MC LEOD   	M	26 	M	Harris, Inverness, Scotland       	Master
John STRACHAN	        U	21 	M	Cruden, Aberdeen, Scotland        	Fisherman
James ALLAN	        M	24 	M	Turiff, Aberdeen, Scotland         	Fisherman

Vessel:	"Goval"
	
Allan MC MILLAN     	M	49 	M	Old Machar, Aberdeen, Scotland       	Watchman

Vessel:	"Elizabeth"
	
Charles CAMPBELL	M	38 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland         	Master
John HARCUS	        M	37 	M	Eday, Orkney, Scotland               	Boatswain
John SCOTT	        M	36 	M	St. Ola, Orkney, Scotland               A.B. Seaman

Vessel:	"Eilean Dubh S.S."
	
Donald CAMPBELL    	M	53 	M	Kessock, Ross and Cromarty, Scotland	Mate
James BAIN	        M	32 	M	Tain, Ross and Cromarty, Scotland	Engineer
Roderick GRANT	        M	37 	M	Inverness, Scotland                 	A.B. Seaman
James CURRIE	        U	28 	M	Killarmen, Ross and Cromarty, Scotland	Fireman

Vessel:	"United Friends"
	
William BARBER       	U	37 	M	England                            	Master
John HARPER	        M	30 	M	England                            	Mate

Vessel:	"Conqueror"
	
George WHITE        	M	37 	M	Jersey, Channel Islands          	Master
Adolphus ROMERIL	M	36 	M	Guernsey, Channel Islands         	Mate
Elias AMY	        U	45 	M	Jersey, Channel Islands           	A.B. Seaman
James KNIGHT	        U	19 	M	England                             	Ordy Seaman
Robert WILSON	        U	16 	M	Dundee, Forfar, Scotland         	Cook

Vessel:	"Vine"
	
William TURNBULL	W	55 	M	Dunbar, Haddington, Scotland          	Master
William SHEPHERD	M	47 	M	England                             	Mate

Vessel:	"Terrife"
	
Rasmus PETERSON    	M	34 	M	 (Brit. Subj.), Denmark   	Master
John WHITFIELD	        M	34 	M	England                   	Engineer
John HUNTER	        U	20 	M	England                 	Fireman

Vessel:	"Staubo"
	
Bernt C. NEILSEN	M	29 	M	Norway                     	Master
Arald NEILSEN	        M	26 	M	Norway                  	Mate
Isak HALVORSEN	        U	24 	M	Norway                  	2nd Mate
Hans JOHANSEN	        U	43 	M	Norway                  	Coxswain
Christian JOHANSEN	U	25 	M	Norway                       	A.B. Seaman
Gunder GUNDERSEN	M	30 	M	Norway                    	A.B. Seaman
Hans WESTERBERG  	U	22 	M	(Russia), Finland         	A.B. Seaman
Carl H. GUNDERSEN	U	32 	M	Norway                  	Carpenter
Fengel NEILSEN	        U	22 	M	Norway                  	A.B. Seaman
Theodore OLSEN	        U	22 	M	Norway                    	Cook & Steward

Vessel:	"Magdalina"
	
Donald LIVINGSTON	U	34 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Duncan MACDONALD	M	33 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	Mate
Alexr MACPHERSON	U	28 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	A.B. Seaman
Alexr GILLANDERS	U	21 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	A.B. Seaman

Vessel:	"Mabel"
	
George BURGESS        	M	36 	M	Stirling, Stirling, Scotland         	Master
David YOUNG	        M	44 	M	Montrose, Forfar, Scotland        	Mate
Willm. ROBERTSON	M	42 	M	Alloa, Clackmannan, Scotland      	A.B. Seaman
Thomas GREEN	        M	34 	M	Glasgow, Lanark, Scotland          	Engineer

Vessel:	"Samson"
	
Alexander LAMB        	M	46 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Mate
James O'NEILL	        M	37 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	Cook
James CUMMINGS     	U	20 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland         	A.B. Seaman

Vessel:	"City of London"
	
John WARN         	M	61 	M	England                              	Master
Isaac SYCAMORE       	M	50 	M	England                              	Mate
Thomas WARD	        M	36 	M	Dundee, Forfar, Scotland        	Second Mate
George PYPER	        M	48 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	Carpenter
Peter CAMPBELL  	M	46 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	Boatswain
Richard WHITECROSS	M	47 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	A.B. Seaman
D.C. PETRIE	        M	22 	M	Arbroath, Forfar, Scotland      	A.B. Seaman
Thomas R. URQUHART	M	37 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland    	A.B. Seaman
James HOWIE	        M	42 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	A.B. Seaman
John KING	        M	29 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland     	A.B. Seaman
Alexander COOK	        M	28 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	A.B. Seaman
Peter LANDERY	        M	41 	M	Nova Scotia                          	A.B. Seaman
Robert BISSET	        M	37 	M	Fortrose, Ross and Cromarty, Scotland	A.B. Seaman
Thomas ALLISON       	M	52 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	A.B. Seaman
Thomas HARE	          	16 	M	England                         	Boy as Sailor
George NICOLL	        M	43 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Cook
Alexander CAMPBELL	 	15 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	Cook's Boy
William RAY	        M	42 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	Chief Engineer
Alexander HENDERSON	M	36 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Second Engineer
David RUDDIMAN	        M	45 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland     	Fireman
William BROWN	        M	59 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland         	Fireman
Robert ERSKINE        	M	41 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland         	Fireman
William KNIGHT	        M	36 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland          	Fireman
George RUDDIMAN  	M	36 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	Fireman
George DAVIDSON 	M	39 	M	Monquither, Aberdeen, Scotland        	Fireman
Alexander MORRISON	M	36 	M	Gamrie, Banff, Scotland                	Fireman
James RAE	        M	40 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland         	Fireman
John BOYNE	        M	30 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	Fireman
Charles HUTCHEON	M	49 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Trimmer
George MURRAY	        M	29 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	Steward
John MC INTOSH	        W	48 	M	Marnoch, Banff, Scotland         	Chief Steward
Charles C. STEWART	U	19 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland     	Steward
William MASSIE	        U	18 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	Steward
James SUMMERS	        M	23 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Steward
Janet BURNETT	        W	55 	F	Newburgh, Aberdeen, Scotland        	Stewardess
George W. MUNDIE	U	27 	M	St. Fergus, Aberdeen, Scotland      	Mate (Passenger)
William MITCHELL	M	36 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland    	A.B. Seaman (Passgr.)
James ANDERSON	        M	48 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	A.B. Seaman (Passgr.)
George MURRAY	        U	21 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	A.B. Seaman (Passgr.)
Robert CHALMERS   	M	35 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Ship Rigger (Passgr.)
Alexander RITCHIE	M	54 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	A.B. Seaman (Passgr.)
John CHALMERS	 	        12 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland          	Scholar (Passgr.)
Thomas BARTIE	        M	36 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	A.B. Seaman (Passgr.)
Willm. HAZLEWOOD	M	42 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	A.B. Seaman (Passgr.)
David LOW	        M	32 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	A.B. Seaman (Passgr.)
John MURRAY	        M	43 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	A.B. Seaman (Passgr.)
William MARTIN      	M	41 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Ship Carpenter (Passgr.)
James THOM	        U	24 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	Second Mate (Passgr.)
Robert COOPER	        U	24 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	Clerk--(Passgr.)
John NORMAN	        U	24 	M	England                            	Iron Worker (Passgr.)
Alexander MUCKLE	U	22 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	A.B. Seaman (Passgr.)
Jane Ann JESSIMAN	U	17 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Cook Dom. Serv (Passgr.)
Margaret BARNETT	M	48 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Lodging Ho. Keeper (Passgr.)
Jessie Ann BARNETT	U	18 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	Lodging Ho. Keeper's Dau (Passgr.)
Louisa NOBLE	        U	25 	F	Fraserburgh, Aberdeen, Scotland 	Ladies Maid (Passgr.)
Margaret NICHOLSON	M	50 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Seaman's Wife (Passgr.)
Mary Ann LEDINGHAM	U	23 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Nurse Dom Serv. (Passgr.)
Margaret DUTHIE  	U	33 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Cook Dom Serv (Passgr.)
Margaret MC BAIR	M	30 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	Ship Carpens Wife (Passgr.)
Thomas LOW	        U	24 	M	Ellon, Aberdeen, Scotland        	Blacksmith (Passgr.)
David CRAIG	        M	52 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	A.B. Seaman (Passgr.)
Christopher MATHIESON	W	49 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland       	A.B. Seaman (Passgr.)
James KINNEAR	        M	55 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	A.B. Seaman (Passgr.)
William DUTHIE	        U	34 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland        	A.B. Seaman (Passgr.)
A.F. PROCTOR	        M	41 	M	Towie, Aberdeen, Scotland        	Medical Practitioner (Passgr.)
James THOMSON	        U	25 	M	England                              	No Profession (Passgr.)
William STURCKE   	U	25 	M	England                           	Hardware Mercht (Passgr.)
G.S. MORTIMER	        U	45 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	Coffee Mercht (Passgr.)
Hugh G. GAULD	        U	20 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland       	A.B. Seaman (Passgr.)

Vessel:	"Belmont"
	
John MUNRO           	M	45 	M	Ross and Cromarty, Scotland      	Master
Robert BRUCE	        M	61 	M	Berwick on Tweed                    	Mate
Duncan MC INAS   	U	21 	M	Skye, Inverness, Scotland       	A.B. Seaman
George HANSTEN	        U	21 	M	Caithness, Scotland              	Ordy Seaman
John MUNRO	        U	15 	M	Ross and Cromarty, Scotland          	Ordy Seaman

Vessel:	"Son of Rechab"
	
John SHEARER        	M	36 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland         	Master
William LESLIE      	M	27 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland        	Mate
Henery LEASK	        U	21 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland        	A.B. Seaman
William GRIG	        U	23 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland           	Ordy Seaman

Vessel:	"Forward Ho"
	
Vincenso LANDRO   	U	37 	M	Italy                                   Master
David HARREY	        U	22 	M	England                         	A.B. Seaman
William JACKSON  	U	22 	M	England                            	Ordy Seaman

Crimond, Aberdeen, Scotland

Vessel:	"Grace Darling"
	
John S. KEMP        	M	39 	M	Portsoy, Banff, Scotland	        Master Mariner
George WOOD	        M	33 	M	Banff, Scotland                       	Mate
James COLLIE	        M	30 	M	Portsoy, Banff, Scotland        	A.B. Seaman
Hendry HARRIS	        M	30 	M	Portsoy, Banff, Scotland          	A.B. Seaman
George FARQUHAR  	U	17 	M	Portsoy, Banff, Scotland          	Ordy Seaman

Foveran, Aberdeen, Scotland

Vessel:	"Louisa"
	
Thomas PATERSON   	M	58 	M	Inverness, Inverness, Scotland      	Master
Donald MC EWAN       	U	30 	M	Inverness, Inverness, Scotland      	A.B. Seaman
John MC DONALD	        M	27 	M	Inverness, Inverness, Scotland      	A.B. Seaman

Vessel:	"Ythan"
	
Robert MC INTYRE	U	25 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland            Ordy Seaman & Cook

Vessel:	"Star of Peace"
	
John B. SMITH	        M	34 	M	Portessie, Banff, Scotland          	Master
George KNOX       	M	30 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland       	Mate
Adard DETERS	        M	44 	M	Germany                         	A.B. Seaman
Otta DENSA	        U	28 	M	Germany                              	A.B. Seaman
Eric MC PHERSON   	U	18 	M	Wick, Caithness, Scotland        	Ordy Seaman

Fraserburgh, Aberdeen, Scotland

Vessel:	"Reaper"
	
John CUMMING        	U	30 	M	Glen Urquhart, Inverness, Scotland	Master
John PETERSON          	M	30 	M	Inverness, Scotland                	Mate
Magner GRIEVE	        M	67 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland         	Cook and Seaman
Thomas ROSS	        M	33 	M	Kessock, Ross and Cromarty, Scotland	Seaman
Kenneth BETTEN    	U	22 	M	Inverness, Scotland                	Seaman
William MORRISON	U	18 	M	Inverness, Scotland             	Ordy Seaman

Vessel:	"Leonard Mc Kenzie"
	
Robert MILLAR        	U	20 	M	Port Gordon, Banff, Scotland        	Master
David HENDERSON  	M	30 	M	St. Andrews, Fife, Scotland         	Mate
John THAIN	        M	25 	M	Port Gordon, Banff, Scotland       	A.B. Seaman
James THAIN	        U	20 	M	Port Gordon, Banff, Scotland       	Cook Ordy Seaman

Vessel:	"Flower O' Portsoy"
	
John SMITH          	M	42 	M	Portsoy, Banff, Scotland        	Master
Peter SUTHERLAND	U	25 	M	Portsoy, Banff, Scotland        	Mate
William GORE	        U	18 	M	Inverness, Inverness, Scotland     	A.B. Seaman
George CURRY	        U	18 	M	Portsoy, Banff, Scotland        	Cook
Alexander HAY	        M	25 	M	Portsoy, Banff, Scotland             	Ordy Seaman

Vessel:	"June Rose"
	
John DUNN         	M	52 	M	Aberdeen, Scotland                  	Master
William HAY       	U	20 	M	Cullen, Banff, Scotland            	Boatswain
Alexander RENNIE	M	58 	M	Cullen, Banff, Scotland             	Cook & A.B. Seaman
Hay FARQUHAR	        U	27 	M	Portsoy, Banff, Scotland         	A.B. Seaman
George GARDINER   	U	15 	M	Cullen, Banff, Scotland          	Ordy Seaman
Jane DUNN	        M	43 	F	England                             	Master's Wife

Vessel:	"Invermark"
	
William IRVINE       	M	40 	M	Lerwick, Shetland, Scotland      	Master
William MAC LEAN	U	25 	M	Macduff, Banff, Scotland           	Mate
Harry CARR	        U	20 	M	England                         	A.B. Seaman
William CAMPBELL	U	17 	M	England                         	Ordy Seaman

Vessel:	"Katherine"
	
Alexander SMITH        	U	23 	M	Portsoy, Banff, Scotland        	Master
George MITCHELL  	M	32 	M	Portsoy, Banff, Scotland          	Boatswain
George SALTER	        U	22 	M	England                           	Cook
John CONNET	        M	27 	M	Germany                           	A.B. Seaman

Vessel:	"Mary Livingstone"
	
Mal LIVINGSTONE     	M	38 	M	I. of Mull, Argyll, Scotland          	Master
Duncan LIVINGSTONE	U	48 	M	I. of Mull, Argyll, Scotland       	Cook & A.B. Seaman
John LIVINGSTONE	U	17 	M	I. of Mull, Argyll, Scotland         	Boy

Vessel:	"William Jones"
	
Moses OWEN         	U	28 	M	Wales        	Master
Humphrey WILLIAMS	W	53 	M	Wales        	Mate
Henry WILLIAMS	        M	30 	M	Wales        	A.B. Seaman
Owen OWENS	        U	20 	M	Wales       	A.B. Seaman
Henry FRANCIS	        U	17 	M	Wales     	Ordy Seaman

Vessel:	"Grace Phillips"
	
Owen WILLIAMS	        M	39 	M	Wales       	Master
Hugh HUGHS	        U	18 	M	Wales         	Mate
Hugh GEORGE	        U	24 	M	Wales     	A.B. Seaman
Hugh JONES	        U	24 	M	Wales        	Cook & Seaman

Vessel:	"Sarah"
	
William ROBERTSON	M	62 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland       	Master
George DALLEY	        U	23 	M	England                             	Mate
Nell. MEHNIE	        M	42 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland       	Cook & Seaman
William BUCHAN	        U	22 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland        	A.B. Seaman

Vessel:	"Guiding Star"
	
John MURRAY         	M	64 	M	Stirling, Stirling, Scotland      	Master
Robert PITMUSS       	M	25 	M	England                         	Cook & A.B.Seaman
George REEVES	        U	24 	M	England                              	A.B. Seaman
George CASSELL     	U	25 	M	England                         	A.B. Seaman
Daniel MC LEOD       	U	17 	M	Stornoway, Argyll, Scotland           	Ordy Seaman

Vessel:	"Gowrie"
	
Murdoch LIVINGSTONE	M	46 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Alexander KENNEDY	M	47 	M	Lochalsh, Ross and Cromarty, Scotland	Boatswain
Peter MC LEOD       	U	40 	M	Skye, Inverness, Scotland           	A.B. Seaman
John MC KENZIE     	U	18 	M	Lochalsh, Ross and Cromarty, Scotland	Boy

Peterhead, Aberdeen, Scotland

Vessel:	"Margaret Wood"
	
William BAIKIE          M	30 	M	Castletown, Caithness, Scotland 	Master
Andrew SINCLAIR   	M	43 	M	Thurso, Caithness, Scotland       	Mate
Donald GORDON	        U	16 	M	Dunnet, Caithness, Scotland         	Boy

Vessel:	"Thor"
	
Niels JORGENSEN	        M	37 	M	Drammen, Norway                    	Master
Nils C. HELGESEN	M	48 	M	Drammen, Norway                   	Mate
Jorgen M. CHRISTIANSEN	M	44 	M	Svelvig, Norway                    	Sailor
Carl O. CHRISTIANSEN	U	22 	M	Horlen, Norway                      	Sailor
Anton G. ANDREASEN	M	30 	M	Drammen, Norway                    	Sailor
Thorwald B. SVENDSEN	U	28 	M	Drammen, Norway                       	Cook

Vessel:	"Glondalough"
	
Patrick DOYLE       	U	34 	M	Ireland 	Master
Michael ENGLISH  	M	46 	M	Ireland 	Mate
Philip BRISLIN       	U	26 	M	Ireland 	A.B. Seaman
James MURPHY	        M	30 	M	Ireland 	A.B. Seaman
William MORGAN	        U	24 	M	Ireland 	Ordy Seaman
James DOYLE	        U	30 	M	Ireland 	Gentleman Visitor
William LEE	        M	32 	M	Ireland 	Carpenter Visitor

Vessel:	"J.P. Frecker"
	
Thomas WYLES        	M	32 	M	West Wemyss, Fife, Scotland       	Master
Robert WYLES	        M	30 	M	West Wemyss, Fife, Scotland     	Mate
George EAVES	        M	43 	M	Leven, Fife, Scotland           	A.B. Seaman
John MC INTYRE	        U	23 	M	Banff, Banff, Scotland              	Ordy Seaman
William ADAMSON 	U	18 	M	Lossiemouth, Elgin, Scotland        	Ordy Seaman
John JOHNSTON	        U	18 	M	Halbeath, Fife, Scotland        	Ordy Seaman

Vessel:	"Ocean Bride"
	
John H. BOVEY	        M	56 	M	England    	Master
Isaac DAVY	        M	47 	M	England 	Mate
William SAWYER	        W	61 	M	England 	A.B. Seaman
Joseph JEFFREYS  	M	40 	M	England 	A.B. Seaman
Edwin JORDAINS	        M	21 	M	England 	A.B. Seaman

Vessel:	"Eclipse"
	
Nicolai NICOLISON	M	33 	M	Lesoe, Denmark 	A.B. Seaman

Vessel:	"Crystal"
	
George T. STOKES	M	27 	M	England         Master
William GIBBS	        U	17 	M	England 	Ordy Seaman
Emma STOKES	        M	27 	F	England 	Master's Wife

	
Return to Introductory Page