Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SHIPS IN PORT IN SCOTLAND 1881 - PART 4
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN INVERNESS, NAIRN & ELGIN, SCOTLAND



Ships in Port 1881 - Scotland Part 4

Fort-Augustus or Abertarff, Inverness, Great Britain

Vessel:	"Glengarry"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Malcolm SMITH    	U	37 	M	Gigha, Argyll, Scotland         	Master
Kenneth MUNRO	        M	46 	M	Kilmuir, Ross and Cromarty, Scotland	Mate
Alfred ARCHIBALD	U	17 	M	Inverness, Inverness, Scotland   	Purser
Hugh MC LAUCHLAN	U	45 	M	Kilmaillie, Argyll, Scotland    	A B Seaman
Donald CAMERON	        M	33 	M	Kilmaillie Berara, Argyll, Scotland	A B Seaman
Hugh CAMERON	        M	30 	M	Kilmaillie Fort William, Argyll, Scot	A B Seaman
Donald MC KINTOSH	M	46 	M	Inverness, Inverness, Scotland  	Carpenter
David MUTRIE	        M	46 	M	Dailly, Ayr, Scotland           	Engineer
John MC DOUGALL 	M	61 	M	Inverness, Inverness, Scotland    	Fireman
Samuel WILLIAMSON	U	23 	M	Glasgow, Lanark, Scotland               Fireman
John MUNRO	        M	53 	M	Glasgow, Lanark, Scotland        	Chief Steward
Simon MC KENZIE 	U	34 	M	Gairloch, Ross and Cromarty, Scotland	Steward
John GILCHRIST  	U	18 	M	Brora, Sutherland, Scotland      	Steward
James NICOLSON	        U	17 	M	Port Gordon, Banff, Scotland      	Cook

Vessel:	"Scot"
	
Archibald BLACK	        M	60 	M	Tarbert, Argyll, Scotland        	Master
Roderick FINLAYSON	M	56 	M	Plocktown, Ross and Cromarty, Scotland	Mate
William GILLIES	        U	18 	M	Morar, Inverness, Scotland      	Ord. Seaman
Walter MC CONNELL	M	32 	M	Glasgow Barony Parish           	Engine Driver
Archd. MC DONALD	U	38 	M	Fort Augustus, Inverness, Scotland      Fireman

Vessel:	"Marion Dick"
	
Alexander BLAIR 	M	45 	M	Crinan, Argyll, Scotland        	Master
Peter BLAIR	        M	29 	M	Crinan, Argyll, Scotland         	Mate
John CAMPBELL	        U	28 	M	Mull, Argyll, Scotland          	Sailor

Vessel:	"Lochiel"
	
Donald MC TAVISH	M	46 	M	Kilmichael, Argyll, Scotland      	Master
John DARROCH	        M	32 	M	Jura Island Of, Argyll, Scotland	Chief Mate
Archibald BLAIR 	M	31 	M	North Knapdale, Argyll, Scotland	Pilot
Archibald MC DOUGALL	U	31 	M	Kildalton, Islay, Argyll, Scotland	Carpenter
Dugald MC DOUGALL	M	38 	M	Strathaven, Lanark, Scotland     	Stevedore
Neil MC PHAIL   	U	22 	M	North Knapdale, Argyll, Scotland	Stevedore
Donald NICOLL    	U	25 	M	Appin, Argyll, Scotland           	Winchman
Robert MC EWEAN 	U	23 	M	North Knapdale, Argyll, Scotland	Seaman
Duncan FLETCHER 	U	22 	M	North Knapdale, Argyll, Scotland	Seaman
John ROBERTSON	        U	28 	M	Govan, Renfrew, Scotland          	Cook
Theodore SORENSON	U	32 	M	Christiana, Norway              	1st Engineer
William PATERSON	M	32 	M	Glasgow, Lanark, Scotland         	2nd Engineer
Frank WELSH	        M	26 	M	Galway Claren, Ireland           	Fireman
Donald MAC INTYRE	M	38 	M	Kildalton, Islay, Argyll, Scotland      Fireman
Norman BRUCE	        U	30 	M	Snizort, Isaly, Inverness, Scotland	Fireman
David MACPHERSON	U	21 	M	Torosay, Argyll, Scotland        	Supercargo
George BROWN	        M	29 	M	Bletsoe, Bedford, England       	1st Steward
Duncan MACEWAN	        U	20 	M	Glassery, Argyll, Scotland        	2nd Steward
John RENNIE	        U	31 	M	Inverness, Inverness, Scotland     	Seaman

Vessel:	"Cartsdyke"
	
Angus TAYLOR    	M	66 	M	Skipness, Argyll, Scotland        	Master
John MC PHERSON 	M	32 	M	Greenock, Renfrew, Scotland      	Engineer
John MC DONALD   	M	35 	M	Glasgow, Lanark, Scotland        	Mate
William IRON	        U	32 	M	Ireland                         	A B Seaman

Vessel:	"Progress"
	
William COULL     	M	55 	M	Port Gordon, Banff, Scotland     	Master Fisherman
John MAIR	        M	41 	M	Port Knockie, Banff, Scotland     	Fisherman
William COULL	        M	45 	M	Buckie, Banff, Scotland           	Fisherman
William INNES	        U	22 	M	Buckie, Banff, Scotland         	Fisherman
John REID	        M	26 	M	Port Gordon, Banff, Scotland      	Fisherman
Alexander COULL 	U	22 	M	Port Gordon, Banff, Scotland      	Fisherman

Vessel:	"Jane & Margaret"
	
John COULL      	M	38 	M	Port Gordon, Banff, Scotland	        Master Fisherman
Nathan COULL	        M	27 	M	Port Gordon, Banff, Scotland     	Fisherman
George GEDDES	        U	25 	M	Port Gordon, Banff, Scotland     	Fisherman
Peter GREEN	        M	30 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland    	Fisherman
George DUNN	        U	18 	M	Port Gordon, Banff, Scotland	        Fisherman
William BAIN	        U	18 	M	Dunbeath, Caithness, Scotland   	Fisherman
Isabella COULL	        U	19 	F	Port Gordon, Banff, Scotland	        Servant 

Vessel:	"Galloper"
	
Hugh MC KENZIE    	W	69 	M	Kiltearn, Ross and Cromarty, Scot	Captain
Donald MC TAVISH	U	22 	M	Inverness, Scotland               	Mate

Dores, Inverness

Vessel:	"Jane"
	
Hugh CAMPBELL    	M	40 	M	Invergordon, Ross and Cromarty, Scot	Master
George Gordon BAIN	U	42 	M	Inverness, Inverness, Scotland    	Mate
John JOHNSTON	        U	22 	M	Sweden                           	A B Seaman
Hugh MORRISON	        U	19 	M	Inverness, Inverness, Scotland     	A B Seaman

Knoydart, Inverness

Vessel:	"Catherine of Drumbug"
	
Angus MC PHERSON	U	23 	M	Kilmonvaig, Inverness, Scotland 	Master
Donald MC PHERSON	W	59 	M	Kilmallie, Inverness, Scotland    	Mate

Inverness (Town)

Vessel:	"John"
	
Norman MC DONALD	M	42 	M	Uist, Inverness, Scotland        	Mate

Vessel:	"Wm. Bartlett"
	
Charles MC GLIN 	U	17 	M	Dundee, Forfar, Scotland         	Ord. Seaman

Vessel:	"Velocipede"
	
Kenneth MC KENZIE	M	50 	M	Gairloch, Ross and Cromarty, Scotland	Master & Owner
John FOX	        U	15 	M	Fort William, Inverness, Scotland	Seaman Appce.

Vessel:	"William Berey"
	
James KELLY       	M	37 	M	Isle of Man, England             	Master
James LEARE	        U	23 	M	Isle of Man, England            	Mate
Thomas BYRNES	        U	20 	M	Preston, England                	A B Seaman
Charles William GORDON	U	16 	M	Manchester, England             	Ord. Seaman

Vessel:	"Snowflake"
	
Donald MC LENNAN	M	46 	M	Ballycall, Ross and Cromarty, Scotland	Master
James STEVEN	        W	40 	M	Wick, Caithness, Scotland        	Mate
Allan MATHESON	        U	26 	M	Erbursaig, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Peter MC LEAN	        U	19 	M	Plockton, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
John MC RAE	        U	21 	M	Durinish, Ross and Cromarty, Scotland	Ord. Seaman

Vessel:	"Jacoboall"
	
Hans Isa R. ANDERSON	M	45 	M	Foaborg, Denmark	        Master
Jens FREDERICKSEN	U	24 	M	Kallenaage, Denmark             Mate
Ludvig HANSEN	        U	22 	M	Norway          	        A B Seaman
Peer OVEST	        U	16 	M	Sweden                    	Ord. Seaman

Vessel:	"Olivia"
	
William CALLUM    	M	40 	M	Aberdour, Aberdeen, Scotland	Master
George SIMMONDS 	M	42 	M	Maldon, England           	Mate
Alexander FOREMAN	U	21 	M	Nairn, Nairn, Scotland     	Cook & Seaman
James KYNOCK	        U	21 	M	Banff, Banff, Scotland     	Ord. Seaman
William MURRAY	        U	17 	M	Macduff, Banff, Scotland	Ship Boy

Kilmorack, Inverness

Vessel:	"Arica"
	
William MACGREGOR	M	57 	M	Ross and Cromarty, Scotland	Master
Donald PATERSON 	U	62 	M	Inverness, Scotland       	Mate
William MC LEAN 	U	19 	M	Inverness, Scotland      	A B Seaman
Roderick MC KENZIE	U	20 	M	Inverness, Scotland      	A B Seaman
Angus SHAW	        U	18 	M	Inverness, Scotland       	Ord. Seaman

Vessel:	"Mary"
	
John MC LAREN    	U	48 	M	Limekilns F., Scotland    	Master
Daniel WILLIAMS 	M	34 	M	Wales                   	Mate
Richard GALLAGHER	U	24 	M	England                 	A B Seaman
Charles MC GUIRE	U	23 	M	Belbriggan               	A B Seaman

Vessel:	"Annie"
	
Robert CHAMBERS 	U	32 	M	England                   	Mate
George Able JELLUFF	U	26 	M	England                  	A B Seaman
Donald GRANT	        U	16 	M	Inverness, Inverness, Scotland	Cook

Urquhart, Inverness

Vessel:	"Gipsy"
	
John MC GREGOR  	M	58 	M	Knockbain, Ross and Cromarty, Scotland	Mate

Barra, Inverness

Vessel:	"Walter Cumming"
	
John JOHNSTON    	M	60 	M	Port William, Wigtown, Scotland 	Master
Charles BUSTON	        U	23 	M	England                         	Mate
Charles THOMPSON	U	24 	M	Port William, Wigtown, Scotland 	A B Seaman
John MACDONALD	        U	29 	M	England                          	Ord. Seaman
John HUDSON	        U	18 	M	England                         	Ord. Seaman

Vessel:	"G. A. Coonan"
	
Charles GRAY    	M	54 	M	Hilbride, Bute, Scotland	        Master
Alexander STUART	M	33 	M	Salcoats, Ayr, Scotland 	        Mate
Frits FVERSEN	        M	34 	M	Denmark                         	Boatswain & Purser
Yens Christian HANSEN	M	20 	M	Denmark                         	A B Seaman
Y. T. A. HANSEN 	M	31 	M	Denmark                          	A B Seaman
Jens YENSEN	        M	48 	M	Denmark                          	A B Seaman
Karl Laurits ALENGREN	M	25 	M	Denmark                         	A B Seaman
John CORNELIUS	        U	45 	M	Salcoats, Ayr, Scotland           	A B Seaman

Vessel:	"Visitor"
	
George HILL     	M	41 	M	Ireland         	                Master
David REID	        U	42 	M	Ireland         	                Mate
Joseph DEAN	        U	30 	M	England         	                A B Seaman
George S. SIMNS 	U	42 	M	United States     	                A B Seaman
James DISTEMBLE 	U	23 	M	Martinque       	                A B Seaman
Peter BUCKLY	        U	21 	M	Ireland          	                Cook & Seaman
George HILL	        U	16 	M	Ireland           	                Boy

Bracadale, Inverness

Vessel:	"Margaret"
	
Norman STEWART	        U	35 	M	Bracadale, Inverness, Scotland    	Fisherman
John STEWART	        U	18 	M	Bracadale, Inverness, Scotland    	Fisherman

Vessel:	"Kelly"
	
Kenneth MC RAE    	M	40 	M	Bray, Portree                   	Fisherman
Marcus NICOLSON	        U	26 	M	Bray, Portree                     	Fisherman
Alexander NICOLSON	U	24 	M	Bray, Portree                   	Fisherman

Vessel:	"Jane"
	
John CRAWFORD    	M	45 	M	Classery, Argyll, Scotland       	Fisherman
Neil MC LEAN	        M	45 	M	Tobermory, Argyll, Scotland       	Fisherman

Duirinish, Inverness	

Vessel:	"Dream"
	
Angus MC ASKILL 	M	33 	M	Duirinish, Inverness, Scotland    	Seaman
Neil MC LEAN	        U	24 	M	Duirinish, Inverness, Scotland     	Seaman

Vessel:	"Royal Consort"
	
Hugh JONES	        M	49 	M	Wales                           	Master
Griffith REES   	M	39 	M	Wales                           	Mate
William PEARS   	U	40 	M	Wales                            	A B Seaman
Ellias THOMAS	        M	39 	M	Wales                           	A B Seaman
William JONES     	U	19 	M	Wales                           	Boy & Cook

Vessel:	"Elizabeth Beck"
	
William WILLIAMS	U	23 	M	Wales                           	Master
William JONES	        W	36 	M	Wales                             	Mate
John WILLIAMS	        M	24 	M	Wales                           	A B Seaman
Thomas JONES	        U	39 	M	Wales                             	A B Seaman
John R. HUGHES	        U	16 	M	Wales                            	Ord. Seaman

Vessel:	"Sapphire"
	
Duncan MC INTYRE	M	41 	M	Argyll, Scotland                	Master
William MC LACHLAL	M	26 	M	Argyll, Scotland                 	Mate
Murdoch MC KENZIE	U	20 	M	Inverness, Scotland                     A B Seaman
Peter GRONYE	        M	30 	M	Dunkirk, France                   	A B Seaman

Harris North, Inverness

Vessel:	"Dunara Castle"
	
Archibald MC EWAN	M	46 	M	Craignish, Argyll, Scotland      	Master
Duncan BAXTER	        M	47 	M	Collantraive, Argyll, Scotland    	Mate
Dugald MC QUILKAN	M	29 	M	Kilcalmonel, Argyll, Scotland     	Boatswain
William REID	        M	44 	M	Johnstone, Renfrew, Scotland     	Chief Engineer
William GALBRAITH	U	23 	M	Stranraer, Wigtown, Scotland     	2nd Engineer
Malcolm MC FADYEN	W	36 	M	Tyrie, Argyll, Scotland          	Seaman
Donald LAMONT	        M	32 	M	Skye, Kilmuir, Inverness, Scotland	Seaman
John MC ARTHUR	        M	29 	M	Iona, Argyll, Scotland           	Seaman
Alexander CAMPBELL	M	29 	M	Bunessan, Argyll, Scotland        	Seaman
Norman MC CASKILL	M	32 	M	Durinish, Inverness, Scotland     	Seaman
Alexander MC RAE	M	34 	M	South Uist, Inverness, Scotland 	Seaman
Donald MC FADYEN	U	28 	M	Tyrie, Argyll, Scotland         	Seaman
Donald MC ARTHUR	U	20 	M	Tyrie, Argyll, Scotland          	Seaman
William HAZZEEN 	M	45 	M	The Netherlands                 	Winch Driver
John BROWN	        M	56 	M	Glasgow, Lanark, Scotland        	Fireman
John DUNLOP	        M	28 	M	Ireland                          	Fireman
William BEATTIE 	M	25 	M	Ireland                         	Fireman
John BROWN	        M	20 	M	Kirkintilloch, Dunbarton, Scotland	Fireman
Alexander KAY	        M	44 	M	Paisley, Renfrew, Scotland       	Steward
Charles MC INTOSH	U	22 	M	Portree, Inverness, Scotland      	Steward
Alexander SMART 	U	19 	M	Glasgow, Lanark, Scotland        	Steward
Alexander ROBERTS	U	14 	M	Port Glasgow, Renfrew, Scotland 	Steward
Agnes DONALDSON 	U	22 	F	Glasgow, Lanark, Scotland       	Stewardess
John MC KINNON	        U	25 	M	Oban, Argyll, Scotland          	Cook
William DONALD	        M	38 	M	Dalrymple, Ayr, Scotland        	Clerk
Angus MACLEAN	        U	41 	M	North Uist, Inverness, Scotland 	Seaman - Passenger
Donald NICOLSON 	U	35 	M	Barvas, Ross and Cromarty, Scotland	Minister Free Church Passenger
Mary MC CASKILL	        U	33 	F	Durinish, Inverness, Scotland     	Servant Passenger
Ann CAMPBELL	        U	19 	F	Durinish, Inverness, Scotland     	Servant Passenger
Malcolm C. CAMPBELL	U	21 	M	Durinish, Inverness, Scotland     	Divinity Student Passenger

Kilmuir, Inverness

Vessel:	"Abstainer"
	
Stuart MC GIFFIN	M	42 	M	Ireland          	Master
James STRACHAN	        M	39 	M	Ireland          	Mate
John BRANAGAN	        U	23 	M	Ireland         	A B Seaman
James CAUGHER	        U	26 	M	Ireland         	A B Seaman
Stuart MC GIFFIN	U	18 	M	Ireland         	Ord. Seaman
George MC KEOWN 	U	20 	M	Ireland          	Cook

Portree, Inverness

Vessel:	"Waters"
	
Alexander MC LENNAN	U	45 	M	Lochalsh, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Roderick MATHESON	U	25 	M	Lochalsh, Ross and Cromarty, Scotland   Mate
John MC KENZIE	        U	23 	M	Plocktown, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Kenneth MC INNES	U	22 	M	Badycaul, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Patrick MC KEW	        U	20 	M	L. Derry, Ireland                 	A B Seaman

Vessel:	"Agnes & Helen"
	
William WILLIAMS	W	64 	M	Wales     	Master
William ROBERTS 	M	51 	M	Wales     	Mate
William WILLIAMS	U	21 	M	Wales    	A B Seaman
Evan OWENS	        U	18 	M	Wales     	Ord. Seaman

Vessel:	"Christiana Davis"
	
Thomas ROBERTS   	U	29 	M	England                 	Master
James SHIMMIN	        M	36 	M	Isle of Man, England      	Mate
Alexander SIMPSON	U	17 	M	Kirkcudbright, Scotland 	Ord. Seaman
Robert KNEEN	        U	18 	M	Isle of Man, England     	Ord. Seaman
Richard CORRIN	        M	32 	M	Isle of Man, England      	Master of Schooner Elizabeth - Shipwrecked. Lodging onboard.
Thos. COWLEY	        U	21 	M	Isle of Man, England      	Mate of Schooner Elizabeth - Shipwrecked. Lodging on board.
John FOOLEY	        U	17 	M	Isle of Man, England      	A B S of Schooner Elizabeth - Shipwrecked. Lodging on board.

Vessel:	"Glencoe"
	
Archibald BAXTER	U	42 	M	Glendaruel, Argyll, Scotland	Master
Alexander BUCHANAN	M	53 	M	Kilbranan, Argyll, Scotland	Mate
James CAMPBELL	        M	26 	M	Kilmichael, Argyll, Scotland	2nd Mate
Walter MACINTYRE	M	36 	M	Cowal, Argyll, Scotland 	A B Seaman
Dugald MACCALMAN	M	52 	M	Bonan, Argyll, Scotland 	A B Seaman
Walter TURNER	        U	23 	M	Kilmoran, Argyll, Scotland	A B Seaman
Malcolm ROBERTSON	U	21 	M	Steath, Inverness, Scotland	A B Seaman
Robert NAIRN	        M	50 	M	Paisley, Renfrew, Scotland	Chief Engineer
John TWADDLE	        U	25 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Fireman
John MC DOUGALL	        M	23 	M	Gourock, Renfrew, Scotland	Chief Steward
George Fred COOKE	U	18 	M	Edinburgh, Edinburgh, Scotland	Fore Cabin Steward

Vessel:	"Parrato"
	
Roderick MC DONALD	M	42 	M	Harris, Inverness, Scotland	Master
Sandy MC LEOD	        U	37 	M	Harris, Inverness, Scotland	Mate
Norman MC DONALD	U	17 	M	Harris, Inverness, Scotland	Boy

Vessel:	"Katherine Ellen"
	
John WILLIAMS    	U	27 	M	Wales     	Master Mariner
William PARRY	        M	25 	M	Wales     	Mate
Josnay EVANS	        M	25 	M	Wales   	A B Seaman
Lluvelen JONES	        U	25 	M	Wales     	A B Seaman
Thomas DAVIES	        U	18 	M	Wales     	Ord. Seaman

Raasay, Inverness

Vessel:	"Jessie"
	
Donald GRAHAM     	U	34 	M	Gigha, Argyll, Scotland 	Fisherman
Archibald GRAHAM	U	24 	M	Gigha, Argyll, Scotland 	Fisherman
Alexander GRAHAM	U	21 	M	Gigha, Argyll, Scotland 	Fisherman

Vessel:	"Lochaber"
	
Daniel BUYERS     	U	27 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Master
Charles Gordon SHAW	M	27 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Mate
Hugh DONALD	        M	30 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Chief Engineer
David SIM	        U	21 	M	England                   	2nd Engineer
Donald MC LEOD          U	28 	M	Sutherland, Sutherland, Scot	Boatswain
Angus BROWN	        U	21 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Steward
Hugh MACFARLANE 	U	21 	M	Sutherland, Sutherland, Scot	A B Seaman
Samuel CAMERON	        U	23 	M	Argyle, Argyll, Scotland	A B Seaman
Murdoch MC KENZIE	U	21 	M	Sutherland, Sutherland, Scot	A B Seaman
Peter FORREST	        M	26 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Fireman
John SCOTT	        U	21 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Fireman

Sleat, Inverness

Vessel:	"Beigle"
	
William CAMPBELL	M	44 	M	Magee Island, Ireland    	Captain
John ROSS	        M	39 	M	Magee Island, Ireland    	Mate
Andrew CAMPBELL	        U	19 	M	Magee Island, Ireland    	Seaman
William ELLISON	        U	20 	M	Magee Island, Ireland   	Seaman
Thomas CAMPBELL	        U	15 	M	Magee Island, Ireland    	Cook

Vessel:	"Pursuit"
	
William JONES    	U	35 	M	Wales                    	Master
William JONES	        U	28 	M	Wales                     	Mate
Thomas ROBERTS	        U	23 	M	Wales                    	A B Seaman
William Morris ELIOT	U	20 	M	Wales                   	A B Seaman
John Morgan JONES	U	15 	M	Wales                    	Cook

Vessel:	"James"
	
Thomas MUIR      	M	20 	M	Dunnet, Caithness, Scotland	Master
William SIVERS  	W	42 	M	New York, America       	Mate
William WILSON   	M	22 	M	Thurso, Caithness, Scotland	A B Seaman
William LLOYDS    	U	20 	M	England                   	A B Seaman

Vessel:	"Margaret Shearer"
	
John KERR	        U	52 	M	Loch Ransy, Arran        	Master
Duncan MC KENZIE	U	30 	M	Kylerhea, Inverness, Scotland	Seaman
William LIVINGSTONE	U	35 	M	Inverary, Argyll, Scotland	Seaman
John MC DONALD	        U	23 	M	Sleat, Inverness, Scotland	Seaman

Vessel:	"Paragon"
	
Andrew WILSON    	U	48 	M	Macduff, Banff, Scotland	Master
William LYALL    	M	49 	M	Macduff, Banff, Scotland        Mate
William LYALL   	U	23 	M	Macduff, Banff, Scotland	Seaman

Small Isles, Inverness

Vessel:	"Petrel"
	
Dugald MC NEIL    	U	39 	M	Kilean, Argyll, Scotland	Master
James MURPHY	        U	20 	M	Inverness, Scotland         	Mate
James FORBES	        U	21 	M	Stratherrick, Inverness, Scot	Cook & Seaman

Vessel:	"Twelve Apostles"
	
John WILLIAMS   	U	31 	M	Wales                    	Master
Robert WILLIAMS 	M	32 	M	Wales                   	Mate
David ROBERTS	        U	36 	M	Wales                    	A B Seaman
Griffith GRIFFITHS	M	29 	M	Bardsey Island            	A B Seaman
Evan EVANS	        U	18 	M	Wales                    	Ord. Seaman
Lewis WILLIAMS	        U	18 	M	Wales                    	Cook & Ord. Seaman

Boisdale, Inverness

Vessel:	"Aros Castle"
	
Donald SMITH      	M	47 	M	Gigha, Argyll, Scotland 	Master
Robert MACPHAIL 	U	28 	M	Gigha, Argyll, Scotland 	Mate
Alexander ROBERTS	M	40 	M	Durdyke, Stirling, Scotland	Engineer
William MACFARLANE	U	20 	M	Tobermory, Argyll, Scotland	Supercargo
James CAMERON	        U	29 	M	Skye, Inverness, Scotland	Stoker
Donald MC LEAN	        M	52 	M	Tiree, Argyll, Scotland 	A B Seaman
Ronald JOHNSTONE	M	43 	M	Gigha, Argyll, Scotland 	A B Seaman
Hector MC ARTHUR	U	28 	M	Tiree, Argyll, Scotland 	A B Seaman
Hector MC KINNON	U	19 	M	Tiree, Argyll, Scotland 	Ord. Seaman
Donald MC KENZIE	M	50 	M	Arran, Bute, Scotland    	A B Seaman
Donald MC LEAN	        U	22 	M	Goran, Lanark, Scotland 	Stoker
Thomas BROWN	        M	22 	M	Goran, Lanark, Scotland 	Steward
Neil MC LEAN	        M	29 	M	Oban, Argyll, Scotland  	Cook
James JOHNSTONE 	U	29 	M	St Vincent, West Indies 	Hawker (Passenger)
Andrew DOWNIE	        M	35 	M	Kirkintilloch, Dunbarton, Scot	Baker (Passenger)

Strath, Inverness

Vessel:	"Triumph"
	
Oscar NIELSON     	M	28 	M	Norway                   	Mate
John ENRIGHT	        U	19 	M	Ireland                   	Cook & Ord. Seaman
John BURNIE	        U	22 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	A B Seaman
George CLARK	        U	22 	M	England                  	Ord. Seaman

Vessel:	"James Renwick"
	
John FINLAYSON   	M	54 	M	Lochalsh, Ross and Cromarty, Scot   Mate
John MC INNES	        U	21 	M	Sleat, Inverness, Scotland          A B Seaman

Vessel:	"Syren"
	
Donald MC DONALD	U	43 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scot Master Mariner
Donald MC GREGOR	M	60 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scot A B Seaman

Vessel:	"Wild Duck"
	
John MC LEAN    	M	37 	M	Portree, Skye             	Master Mariner
Angus MACPHERSON	M	70 	M	Portree, Skye             	Seaman

Vessel:	"Kate"
	
Thomas MYLEHREEST	M	50 	M	Isle of Man, England     	Master
Thomas SAYLE	        M	34 	M	Isle of Man, England     	Mate
Archibald MC KAY	U	20 	M	England                 	A B Seaman
Henry CLUES	        M	22 	M	Isle of Man, England     	A B Seaman
Julius LARSEN	        U	19 	M	Denmark                 	Ord. Seaman
James GRAHAM	        U	18 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Ord. Seaman
Robert RINLEY	        U	17 	M	Isle of Man, England    	Cook
Ann MYLEHREEST	        M	44 	F	Isle of Man, England      	Master's Wife

Nairn, Nairnshire

Vessel:	"Amiable"
	
Owen ELIAS        	M	31 	M	Wales      	Master
John LEWIS	        M	27 	M	Wales     	Mate
John ROBERTS	        M	26 	M	Wales     	A B Seaman
John HUMPHREYS   	U	18 	M	Wales     	Ord. Seaman

Drainie, Elgin

Vessel:	"Berendine"
	
Wilhelm Anton PETERS	U	26 	M	Carolinensiel, Germany    	Master
Peter Munts PETERS	M	58 	M	Carolinensiel, Germany    	Mate
Adolf Theodor KATZ	U	19 	M	Neuharlingersiel, Germany	Ord. Seaman
Tbo Tjarks SANSSEN	U	17 	M	Friedrichschleuse, Germany	Ord. Seaman
Theodor RUFF	        U	18 	M	Bremen, Germany          	Cook

Vessel:	"Marmaduke"
	
Robert FORD      	M	53 	M	Beverley, England         	Master
Charles SHONK     	U	23 	M	Buckinton, Kent, England	Mate
Samuel CROSS	        U	20 	M	Southvold, England      	Seaman
Robert FORD	        U	15 	M	Hull, England           	Boy

Vessel:	"Charlotte"
	
Lewis WILLIAMS     	M	36 	M	Llanddona, Anglesey, Wales	Master
Robert JOHNS	        M	37 	M	Langoal, Anglesey, Wales	Boatswain
John JOHNS	        M	25 	M	Beaumaris, Anglesey, Wales	A B Seaman
William THOMAS	        U	17 	M	Llangoal, Anglesey, Wales	Ord. Seaman

Duffus, Elgin

Vessel:	"Anapira"
	
Thomas WINTER     	M	45 	M	Scarborough, York, England	Master
David CHARLES	        M	49 	M	Leven, Fife, Scotland     	Mate
Hans OLSEN	        M	31 	M	 (British Subject), Norway	A B Seaman
William LEED	        W	28 	M	Thurso, Caithness, Scotland	A B Seaman
Sixtus PETTERSEN	U	17 	M	North-Coppin, Sweden      	Apprentice

Vessel:	"Excel"
	
John LEE	        M	42 	M	England                  	Master
William DRAIN	        M	51 	M	England                  	Mate
Peter LE MESSIEURER	M	50 	M	Guernsey, Channel Islands	Cook & Steward
John PENTIN	        U	31 	M	England                 	A B Seaman
Frederick CANNIS	W	26 	M	England                  	A B Seaman
Henry DENTON	        U	25 	M	England                 	A B Seaman
William COOMBES	        U	18 	M	England                 	Ord. Seaman
George CANNIS	        U	15 	M	England                   	Boy
Margaret LEE	        M	40 	F	England                  	Master's Wife

Vessel:	"Amy"
	
William LAVERTON	U	29 	M	Inverness, Scotland     	Master
James SCOTT	        U	21 	M	Inverness, Scotland       	A B Seaman
Andrew MC KAY	        M	21 	M	Portmahomack, Ross and Cromarty	Cook & A B Seaman

	
Return to Introductory Page