Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
SHIPS IN PORT IN SCOTLAND 1881 - PART 3
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN CAITHNESS, SUTHERLAND & ROSS & CROMARTY, SCOTLAND





Latheron, Caithness, Scotland	

Vessel:	"Jessie Ann"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Henry MEARNS    	M	40 	M	Macduff, Banff, Scotland	      Master
Charles MC DONALD	M	50 	M	Portsoy, Banff, Scotland	      Mate
Alexander MEARNS	U	15 	M	Inverness, Inverness, Scotland	      Cook
William DOULL	        M	39 	M	Wick, Caithness, Scotland	      Master
Eric MC KAY	        U	18 	M	Pulteneytown, Caithness, Scot	      Ord. Seaman

Thurso, Caithness, Scotland

Vessel:	"Antagonist"
	
George GOW      	M	40 	M	Skinnet Tongue, Sutherland, Scotland	Master
Donald GOW      	U	29 	M	Skinnet Tongue, Sutherland, Scotland	A B Seaman
George MUNRO     	U	18 	M	Talmine Tongue, Sutherland, Scotland	Ord. Seaman

Vessel:	"Victory"
	
Andrew STUART    	U	31 	M	Arran, Bute, Scotland            	Shipmaster
Charles STUART	        U	29 	M	Arran, Bute, Scotland           	A B Seaman
Norman MC DONALD	U	25 	M	Tarbert, Inverness, Scotland      	A B Seaman

Vessel:	"Reaper"
	
William CLUGSTON	M	29 	M	Port St Mary, Isle of Man, England	Master
Robert CLUGSTON 	U	21 	M	Port St Mary, Isle of Man, England	Mate
Thomas WATTERSON	U	21 	M	Port St Mary, Isle of Man, England	A B Seaman
Thomas COWEN	        U	20 	M	Douglas, Isle of Man, England    	Ord. Seaman

Vessel:	"Lark"
	
Daniel RENOLDSON	U	34 	M	Dunnet, Caithness, Scotland	        Mate
John WATSON	        U	28 	M	Leith, Edinburgh, Scotland	        A B Seaman
George CLARK	        U	21 	M	Bristol, Gloucester, England	        A B Seaman
Donald DORRINGTON	U	16 	M	Norwich, Norfolk, England	        Ord. Seaman

Vessel:	"Tryst"
	
Andrew MC KAY    	U	24 	M	Thurso, Caithness, Scotland	        Mate

Vessel:	"Wave"
	
William MATHESON	M	47 	M	Port St Mary, Isle of Man, England	Master
James CUBBIN	        M	30 	M	Port St Mary, Isle of Man, England      Boatswain
William CLARK    	U	26 	M	Port St Mary, Isle of Man, England	A B Seaman
William CRELIBIN	U	20 	M	Port St Mary, Isle of Man, England	A B Seaman

Vessel:	"Young Scabby"
	
William SMITH     	M	49 	M	Bosham, Sussex, England           	Master
John Henry BATCHELOR	M	36 	M	Falmouth, Cornwall, England        	Mate
Paul WASTERWICK 	U	28 	M	Berlin, Prussia                  	A B Seaman
Arthur Samuel MIDLETON	U	19 	M	London, Middlesex, England       	Ord. Seaman
Andrew Thomas HALEY	U	17 	M	London, Middlesex, England        	Boy

Vessel:	"Alabama"
	
John REID       	M	45 	M	Banff, Banff, Scotland	                Master
William ROBERTSON	U	22 	M	Banff, Banff, Scotland	                Fisherman
James REID	        U	21 	M	Banff, Banff, Scotland	                Fisherman
William WATT    	U	21 	M	Banff, Banff, Scotland	                Fisherman
James ROBERTSON 	U	18 	M	Banff, Banff, Scotland	                Fisherman
George REID	        U	19 	M	Banff, Banff, Scotland	                Fisherman
Elizabeth REID	        U	23 	F	Banff, Banff, Scotland                  Servant
Ellen GATT	        U	17 	F	Banff, Banff, Scotland                  Servant

Vessel:	"Snaefell"
	
Thomas CALLOW     	M	38 	M	Kirk Andreas, Isle of Man, England	Master
Robert CALLOW	        U	22 	M	Kirk Andreas, Isle of Man, England	Mate
Charles CORKILL 	U	18 	M	Ramsey, Isle of Man, England      	A B Seaman
William KING	        U	19 	M	Aberdeen, Scotland               	A B Seaman
James KELLY	        U	18 	M	Kirk Andreas, Isle of Man, England	Ord. Seaman

Vessel:	"Peter James"
	
Charles PEACOCK  	M	32 	M	Runcorn, Cheshire, England       	Master
Thomas SWAN	        M	27 	M	Skerries, Ireland                       Mate
Michael TAYLOR   	U	23 	M	Runcorn, Cheshire, England        	A B Seaman
John BEWSHAW	        U	19 	M	Walton, Lancashire, England       	Ord. Seaman

Vessel:	"Surprise"
	
Henry James DOVE	M	32 	M	Essex, England                  	Master
Henry PURDAY	        U	24 	M	Essex, England                   	Mate
Alexander MORRISON	U	26 	M	Whitehills, Banff, Scotland     	A B Seaman
James PREAST	        U	20 	M	Portsoy, Banff, Scotland          	O Cook

Wick, Caithness, Scotland

Vessel:	"Maria"
	
James CAMPBELL	        M	32 	M	Findochty, Rathven, Banff, Scotland	Fisherman
William SMITH    	M	59 	M	Findochty, Rathven, Banff, Scotland	Fisherman
William SMITH   	M	31 	M	Findochty, Rathven, Banff, Scotland	Fisherman
William SMITH   	M	31 	M	Findochty, Rathven, Banff, Scotland	Fisherman
Alexander SMITH 	U	25 	M	Findochty, Rathven, Banff, Scotland	Fisherman
Alexander SMITH 	U	23 	M	Findochty, Rathven, Banff, Scotland	Fisherman
James SMITH	        U	18 	M	Findochty, Rathven, Banff, Scotland	Fisherman
Ann SMITH	        U	24 	F	Findochty, Rathven, Banff, Scotland	Servant

Vessel:	"Kate"
	
George NICOLAS    	U	42 	M	France                           	A B Seaman
James MANSON	        U	32 	M	Canisbay, Caithness, Scotland     	A B Seaman
Donald LEITH	        U	16 	M	Wick, Caithness, Scotland        	Ord. Seaman

Vessel:	"Ranger"
	
John REID         	M	43 	M	Port Gordon, Raffin, Banff, Scotland	Master
George TAYLOR     	U	23 	M	Mc Duff, Boyndie, Banff, Scotland	Boatswain
Alexander COULL 	U	25 	M	Port Gordon, Raffin, Banff, Scotland	A B Seaman
Alexander GEDDES	U	26 	M	Port Gordon, Raffin, Banff, Scotland	A B Seaman
William REID	        U	16 	M	Port Gordon, Raffin, Banff, Scotland	Ord. Seaman

Vessel:	"Gratitude"
	
Peter MILLER     	M	27 	M	Inveresk, Edinburgh, Scotland     	Fisherman
William MILLER    	W	53 	M	Inveresk, Edinburgh, Scotland     	Fisherman
Robert MORGAN	        M	31 	M	Inveresk, Edinburgh, Scotland     	Fisherman
Alexander MILLER	U	20 	M	Inveresk, Edinburgh, Scotland     	Fisherman
Richard MILLER	        U	21 	M	Inveresk, Edinburgh, Scotland     	Fisherman
John MORGAN        	U	26 	M	Inveresk, Edinburgh, Scotland     	Fisherman
James BROWN	        U	20 	M	Inveresk, Edinburgh, Scotland    	Fisherman

Vessel:	"St. Fergus"
	
Robert Mowat THOMSON	M	42 	M	Hay, Orkney, Scotland           	Master
William MANSON    	U	24 	M	Hay, Orkney, Scotland            	Boatswain
Malcolm MC DONALD	U	26 	M	Coll, Argyll, Scotland          	A B Seaman
William MOWAT	        U	21 	M	Tanghope, Orkney, Scotland       	Ord. Seaman

Stoer, Sutherland, Scotland

Vessel:	"Empress"
	
Edward GARRETT    	M	39 	M	Isle of Man, England             	Master
John KNEENE	        M	66 	M	Isle of Man, England             	Mate
William GARRETT 	W	37 	M	Isle of Man, England            	A B Seaman
John CORKILL	        U	20 	M	Isle of Man, England            	A B Seaman
William CHRISTIAN	U	21 	M	Isle of Man, England            	Ord. Seaman

Durness, Sutherland, Scotland

Vessel:	"Jane Gwynne"
	
John LEWIS       	M	53 	M	Wales                            	Master
Robert LEWIS      	U	24 	M	Wales                           	Mate
John EVANS	        U	26 	M	Wales                            	A B Seaman
Ellis MORRIS       	U	21 	M	Wales                            	A B Seaman
Griffith DAVIES 	U	15 	M	Wales                            	Boy Cook

Vessel:	"Westward"
	
John MC INTYRE    	M	39 	M	Sleat, Isle Of Skye, Inverness, Scot	Master
John MC INTYRE	        M	45 	M	Sleat, Isle Of Skye, Inverness, Scot	Mate
John MC PHERSON	        U	18 	M	Sleat, Isle Of Skye, Inverness, Scot	Ord. Seaman
Daniel CARRY	        M	31 	M	Ireland                          	A B Seaman
Robert MC KILTRICK	U	16 	M	England                            	Boy Cook

Vessel:	"Petrel"
	
Alexander Smith EDWARD	M	27 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	Master
John MASSON	        M	30 	M	Stonehaven, Kincardine, Scotland	Mate
Jacob ELIASON	        U	21 	M	Huguesund, Norway                	A B Seaman
John GILBERTSON 	W	49 	M	Dunrossness, Shetland, Scotland 	Cook & A B Seaman
Patrick HANNAH	        U	17 	M	Douglas, Isle of Man, England     	Boy

Vessel:	"Catherine Williams"
	
Thomas OWEN      	M	38 	M	Moelfro, Anglesey, Wales                Master Mariner
Hugh JONES	        M	23 	M	Moelfro, Anglesey, Wales         	A B Seaman
John EDWARDS	        U	22 	M	Aberystwith, Wales               	A B Seaman
John TAYLOR	        U	24 	M	Newquay, Cardigan, Wales         	A B Seaman

Scourie, Sutherland, Scotland

Vessel:	"Jessie"
	
Alexander COWIE 	M	33 	M	Buckie, Banff, Scotland          	Master
John COWIE	        M	47 	M	Buckie, Banff, Scotland           	Fisherman
Alexander THOMSON	M	34 	M	Buckie, Banff, Scotland         	Fisherman
John COWIE	        M	36 	M	Buckie, Banff, Scotland          	Fisherman
John COWIE	        M	25 	M	Buckie, Banff, Scotland         	Fisherman
Robert MURRAY	        U	16 	M	Buckie, Banff, Scotland           	Fisherman

Vessel:	"Favourite"
	
William Thompson GREEN	M	40 	M	Buckie, Banff, Scotland         	Master
Wiliam Cowie CODLON	M	38 	M	Buckie, Banff, Scotland          	Fisherman
James Thomson SUPPLE	M	28 	M	Buckie, Banff, Scotland          	Fisherman
William Murray SMACKER	M	25 	M	Buckie, Banff, Scotland          	Fisherman
William Thompson LAW	U	21 	M	Buckie, Banff, Scotland          	Fisherman
William Thomson SUPPLE	U	17 	M	Buckie, Banff, Scotland          	Fisherman
George Cowie UPPLE	U	17 	M	Buckie, Banff, Scotland          	Fisherman

Vessel:	"Arrow"
	
William COULL    	M	27 	M	Port Gordon, Banff, Scotland     	Master
John HENDRY	        M	36 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland     	Fisherman
George FARQUHAR 	M	35 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland     	Fisherman
James COWIE	        M	23 	M	Lossiemouth, Inverness, Scotland	Fisherman
William INNES	        U	28 	M	Port Gordon, Banff, Scotland      	Fisherman
Peter COULL	        U	21 	M	Port Gordon, Banff, Scotland      	Fisherman

Vessel:	"Ganet"
	
James GEDDES	        M	51 	M	Port Gordon, Banff, Scotland      	Master
Peter INNES	        M	42 	M	Port Gordon, Banff, Scotland      	Fisherman
James INNES	        M	44 	M	Port Gordon, Banff, Scotland    	Fisherman
James COULL	        M	29 	M	Port Gordon, Banff, Scotland            Fisherman
William COULL	        M	26 	M	Port Gordon, Banff, Scotland       	Fisherman
James INNES	        W	47 	M	Port Gordon, Banff, Scotland       	Fisherman

Golspie, Sutherland, Scotland

Vessel:	"Eclipse"
	
James LOVE	        M	50 	M	Dunfermline, Fife, Scotland       	Owner & Master
David LOVE      	U	36 	M	Dunfermline, Fife, Scotland      	Mate
Morrison HIGGIE 	U	36 	M	Tayport, Fife, Scotland           	A B Seaman
James MC LEOD	        M	36 	M	Dundee, Forfar, Scotland        	A B Seaman

Vessel:	"Unionist"
	
Samuel MUTTERS     	W	56 	M	Topsham, Devon, England         	Owner & Master
Joseph LIGHTON    	M	50 	M	Boston, Lincoln, England        	Mate
Thomas DOVE	        U	18 	M	West Hartlepool                 	Ord. Seaman
John HARRISON	        U	40 	M	Hamburg (B.S.), Germany          	A B Seaman

Kildonan, Sutherland, Scotland

Vessel:	"Hunter"
	
Charles THOMPSON	U	21 	M	Thurso, Caithness, Scotland       	Mate
Robert MURRAY	        U	25 	M	Castledown, Caithness, Scotland 	A B Seaman
Hendry FIFFE	        U	21 	M	Thurso, Caithness, Scotland     	A B Seaman
Gordon SUTHERLAND	U	23 	M	Wick, Caithness, Scotland        	A B Seaman (Passenger)

Vessel:	"Dugnosclin"
	
David JACK       	M	34 	M	Avoch, Ross and Cromarty, Scotland	Master
William SCOTT	        W	50 	M	Yarmouth, England                	Mate
Alexander JACK   	U	22 	M	Avoch, Ross and Cromarty, Scotland      Ord. Seaman

Tongue, Sutherland, Scotland

Vessel:	"Antelope"
	
Walter WELLUM     	M	31 	M	England                           	Master
Edmund MEILLS     	U	28 	M	England                          	Mate
George ROBERTSON	U	24 	M	England                          	A B Seaman
Henry CHARLTON	        U	18 	M	England                         	Sailor

Applecross, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Alpha"
	
Joseph CAMPBELL 	M	56 	M	Liverpool, England               	Boatswain
Benjamin EVANS   	U	22 	M	Cardigan, Wales                 	A B Seaman
Frederick JONES 	U	22 	M	Stockholm, Sweden                	A B Seaman
George MAC NAMARA	U	19 	M	Preston, England                 	Ord. Seaman

Vessel:	"Alpha"
	
Donald FRAZER    	U	31 	M	Gairloch, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Alexander WATSON	M	34 	M	Gairloch, Ross and Cromarty, Scotland   A B Seaman
Hector MC KEVYIE	M	52 	M	Gairloch, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman

Vessel:	"Surprise"
	
Alexander GORDON	U	19 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Ewen MC LEOD	        U	17 	M	Stornoway, Ross and Cromarty, Scotland	Cook

Sheildag, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Maggie & Ellen of Lochlong"
	
James CALDER     	U	27 	M	Glasgow, Lanark, Scotland           	Fisherman - Master
James MUIR	        U	21 	M	 (B. Subj.), Australia            	Fisherman - Mate
Duncan MC LEAN    	U	22 	M	Ardrossan, Ayr, Scotland        	Fisherman - A.B.
Archibald BLARE 	U	26 	M	Glasgow, Lanark, Scotland       	Fisherman - A.B.

Cromarty, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Mary Jane"
	
Samuel RAMSEY    	M	47 	M	Burnham, England                  	Master
James YOUNG      	M	29 	M	Yarmouth, England               	Boatswain
William STEEL     	U	24 	M	Jersey, Channel Islands                 A B Seaman
George COOLE	        U	18 	M	London, England                 	Ord. Seaman
John LANE	        U	20 	M	London, England                 	Ord. Seaman

Vessel:	"Equity"
	
Angus R. E. MAC INTOSH	M	35 	M	Inverness, Inverness, Scotland    	Master
John COX	        M	39 	M	England                         	Steward
Mary Ann R. MAC INTOSH	M	34 	F	Inverness, Inverness, Scotland    	Masters Wife
Kenneth R. MAC INTOSH	 	1 m	M	Inverness, Inverness, Scotland     	Master's Son

Vessel:	"Eagle"
	
John MC LEAN      	M	57 	M	Auldearn, Nairn, Scotland        	Master
Donald MC LEAN	        U	24 	M	Nairn, Scotland                  	Acting Mate
David YOUNG	        M	34 	M	Leith, Edinburgh, Scotland       	A B Seaman
John MC LEAN	        U	16 	M	N.K., Nairn, Scotland             	Boy

Dingwall, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Savinia"
	
Henry DENTITH     	M	36 	M	England                          	Master
Thomas J. DAVIES	U	22 	M	England                          	Mate
Alexander MC KEY	U	16 	M	Thurso, Caithness, Scotland        	Ord. Seaman

Vessel:	"Press Home"
	
Chistopher MC KENZIE	U	28 	M	Lochcarron, Ross and Cromarty, Scotland	Mate
William MC BEATH	U	28 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland A B Seaman
John MC KENZIE   	U	24 	M	Luchcarron, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Duncan MC KENZIE	U	54 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
John MC BEATH	        U	18 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	Ord. Seaman

Vessel:	"Fomalhant"
	
William WILLIAMS	M	38 	M	England                          	Master
Owen JONES	        M	40 	M	England                          	Mate
William JONES	        U	33 	M	England                         	A B Seaman
Robert EVANS	        U	19 	M	England                         	Ord. Seaman

Vessel:	"Estremadura"
	
Donald MC MILLAN	U	27 	M	Kentail, Ross and Cromarty, Scotland	Master
John MC LENNAN	        U	17 	M	Kentail, Ross and Cromarty, Scotland	Ord. Seaman

Gairlock Northern, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Princess Royal"
	
Roderick MORRISON	M	53 	M	Stornoway, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Alexander MC KENZIE	M	55 	M	Drenchork, Ross and Cromarty, Scotland  A B Seaman
John MORRISON	        U	40 	M	Gairloch, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Alexander MORRISON	U	24 	M	Gairloch, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Peter ROSS	        U	19 	M	Stornoway, Ross and Cromarty, Scotland	Cook

Gairlock Southern, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Mary Ann Mc Lachlan"
	
John MC QUEEN     	M	35 	M	Tarbet, Inverness, Scotland        	Master
George MARTIN	        M	32 	M	Urgher, Inverness, Scotland     	Mate
Donald MARTIN	        M	35 	M	Urgher, Inverness, Scotland      	A B Seaman
Hugh MC QUEEN	        U	20 	M	Tarbet, Inverness, Scotland     	A B Seaman

Glenshiel, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Alma"
	
Duncan MC KENZIE	M	35 	M	Lochcarron, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Colin MC KENZIE 	U	18 	M	Lochcarron, Ross and Cromarty, Scotland	Seaman

Knockbain, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Notre Dane"
	
Andrew WEST       	U	30 	M	Macduff, Banff, Scotland        	Master
William DOWNIE    	M	39 	M	Nairn, Scotland                 	Mate
John MACKRAIG	        U	14 	M	Nairn, Scotland                  	Boy

Lochalsh, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Aubrey Peake"
	
Thomas ROUTLEDGE	U	29 	M	Sorby, Wigtown, Scotland          	Master
Nathan A. CUMMING	M	35 	M	I. of Whithorn, Wigtown, Scotland	Mate
Thomas CURROW	        M	41 	M	England                         	Boatswain
Henry VINCENT	        U	28 	M	England                          	Cook & A B
Jeremiah TURNER 	U	26 	M	England                         	A B Seaman
Thomas WEIR	        U	40 	M	Glasgow, Lanark, Scotland        	A B Seaman
Joseph KITTS	        U	25 	M	England                           	A B Seaman
George ADAMS	        U	20 	M	England                         	A B Seaman
William SCONNER 	M	36 	M	England                          	Rope Maker (Passgr)

Vessel:	"Revival"
	
John ROWLANDS     	M	40 	M	Wales                             	Master
Hugh JONES	        M	37 	M	Wales                           	Mate
Thomas JONES	        U	23 	M	Wales                           	A B Seaman
John E ANTHONY   	U	30 	M	Wales                           	A B Seaman
William O JONES 	U	12 	M	Wales                            	Boy

Lochbroom, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Ellen"
	
John MC INTYRE     	M	48 	M	Lismore, Argyll, Scotland       	Master
Donald MC INTYRE	U	28 	M	Lismore, Argyll, Scotland         	Mate
John MC INTYRE	        U	30 	M	Lismore, Argyll, Scotland       	Ord. Seaman

Rosemarkie, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Isa Reid"
	
Benjamin REID      	M	41 	M	Port Gordon, Banff, Scotland     	Master
John MC DONALD    	M	28 	M	Port Portsoy, Banff, Scotland     	Mate
Alexr. FAIRWEATHER	M	40 	M	Port Portsoy, Banff, Scotland     	A B Seaman
James REID	        U	17 	M	Lossiemouth, Elgin, Scotland       	Apprentice Seaman
George GORDON	        U	16 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland     	Apprentice Seaman

Rosskeen, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Freedom"
	
Hugh MC LENNAN     	M	47 	M	Avoch, Ross and Cromarty, Scotland	Master Seaman
John RALPH	        M	46 	M	Avoch, Ross and Cromarty, Scotland	Mate
James RALPH	        U	15 	M	Avoch, Ross and Cromarty, Scotland	Boy
Hugh MC LENNAN	        U	15 	M	Avoch, Ross and Cromarty, Scotland	Boy

Vessel:	"Ocean Maid"
	
Thomas BAIRD     	M	55 	M	Dunfermline, Fife, Scotland       	Master
Robert BERRILL    	U	16 	M	Dunfermline, Fife, Scotland       	Ord. Seaman

Vessel:	"Pona"
	
Alexander MC DONALD	M	36 	M	Lybster, Caithness, Scotland      	Master-Fisherman
George SINCLAIR 	M	45 	M	Lybster, Caithness, Scotland      	Fisherman
John DOUGLAS	        U	37 	M	Lybster, Caithness, Scotland     	Fisherman

Vessel:	"Active"
	
Robert ROSS     	U	19 	M	Dornich, Sutherland, Scotland     	Ord. Seaman
Francis DIXON    	U	21 	M	Dysart, Fife, Scotland          	Ord. Seaman

Vessel:	"Mail"
	
Murdoch GOLLAN    	M	44 	M	Lochalsh, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Murdoch MC LENNAN	U	36 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	Mate
Murdoch MC DONALD	U	19 	M	Lochalsh, Ross and Cromarty, Scotland	Seaman
Thomas GOLLAN	        U	27 	M	Lochalsh, Ross and Cromarty, Scotland	Ord. Seaman

Vessel:	"Isabella Jean"
	
James ROSS      	M	66 	M	Ross and Cromarty, Scotland       	Master-Fisherman
Alexander FRASER	M	40 	M	Portmahomack, Ross and Cromarty, Scot	Fisherman
Donald MC DONALD	M	40 	M	Portmahomack, Ross and Cromarty, Scot	Fisherman

Vessel:	"Jane Ann"
	
Diogines MC KAY 	M	41 	M	Dufftown, Banff, Scotland        	Master
Henery CABLE	        U	23 	M	England                          	Mate
William SLURID    	M	23 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland      	A B Seaman
Charles JONES	        U	19 	M	England                          	Ord. Seaman
Charles COCKBURN	U	18 	M	England                          	Ord. Seaman

Vessel:	"Cairngorm"
	
Leonard WOODFORD	M	49 	M	England                          	Master
John JACKSON	        M	59 	M	England                          	Mate
Robert JOHNSON	        U	59 	M	England                          	A B Seaman
James WIGGLESWORTH	U	24 	M	England                         	Ord. Seaman

Tarbet, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Star of Hope"
	
Charles MALCOLM  	U	27 	M	Sweden                          	Master
William REID	        U	24 	M	Portgordon, Banff, Scotland     	Boatswain
George INNESS	        U	23 	M	Portgordon, Banff, Scotland      	A B Seaman
Thomas TALLAKSON	U	23 	M	Mandal, Norway                  	A B Seaman
Thomas WALSH	        U	21 	M	England                         	Ord. Seaman - Cook

Vessel:	"Daisy"
	
Johnston MALTMAN	M	36 	M	Berwick on Tweed                 	Master
James YOUNG	        M	30 	M	England                         	Mate
James MARSHALL	        M	36 	M	Berwick on Tweed                 	A B Seaman

Urquhart & Logie Wester, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Blossom"
	
William DOWNIE	        M	64 	M	Pitsligo, Aberdeen, Scotland      	Master
John TAYLOR     	M	32 	M	Pitsligo, Aberdeen, Scotland       	Boat Builder
George TAYLOR	        U	16 	M	Pitsligo, Aberdeen, Scotland      	Boat Builder

Stornoway, Ross & Cromarty, Scotland

Vessel:	"Inverugie"
	
George GEDDES     	M	42 	M	Port Gordon, Banff, Scotland       	Master

Vessel:	"Morning Star"
	
John GILLANDERS 	U	22 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Alexander FRASER	U	24 	M	Lochcarron, Ross and Cromarty, Scotland	Mate
John MC RAE	        U	24 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Kenneth MC RAE	        U	23 	M	Applecross, Ross and Cromarty, Scotland	Ord. Seaman

Vessel:	"Robert"
	
Donald MACKENZIE	U	44 	M	Stornoway, Ross and Cromarty, Scotland	Master
Norman MACDERMID	U	14 	M	Stornoway, Ross and Cromarty, Scotland	Ord. Seaman

Vessel:	"Express"
	
Nathaniel JOHNSTONE	M	27 	M	Faroe Nth (Natd. British Subject)	Mate
James WILSON	        U	22 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland      	2nd Engineer
John THOMPSON	        U	20 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland        	Fireman
Alexr. MC KENZIE	U	18 	M	Stornoway, Ross and Cromarty, Scotland	Fireman
Neil MC LEOD      	M	40 	M	Stornoway, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
John MC SWEYNE    	M	36 	M	Stornoway, Ross and Cromarty, Scotland	A B Seaman
Richard SIMCOCK 	M	65 	M	England                         	Night Watchman

Vessel:	"Caber Feidh"
	
James SANDISON    	M	35 	M	Stransay, Orkney, Scotland        	Master
Magnus YORSTON    	W	57 	M	Evie, Orkney, Scotland            	Mate
Robert SWANEY	        U	28 	M	Sanday, Orkney, Scotland        	A B Seaman
James SKEA	        U	21 	M	Sanday, Orkney, Scotland         	Ord. Seaman

Vessel:	"Loch Long"
	
Neil KERR         	M	48 	M	Arran, Bute, Scotland             	Master
John CAMPBELL     	M	40 	M	Arran, Bute, Scotland             	Mate
Alexander LOVE	        M	17 	M	Irvine, Ayr, Scotland           	Cook

Vessel:	"Regalia"
	
Arthur HANSELL    	M	45 	M	England                          	Master
Thomas FARMAN	        M	43 	M	England                          	Mate
Joshua BROWN	        M	52 	M	England                         	A B Seaman
William ANNIS	        M	53 	M	England                         	A B Seaman
Alexr. ROBINSON 	M	28 	M	England                         	A B Seaman

Vessel:	"Hannah & Jane"
	
Robert THOMAS   	M	38 	M	England                          	Master
Hugh THOMAS	        U	36 	M	Wales                             	Mate
Edmond WILLIAMS 	M	27 	M	Wales                           	A B Seaman
Charles JOHNSTONSEN	U	25 	M	Norway                           	A B Seaman
John WILLIAMS	        U	14 	M	Wales                            	Ord. Seaman

Vessel:	"Clansman"
	
Malcolm SINCLAIR	M	57 	M	Inverary, Argyll, Scotland       	Master
Malcolm MC NEIL 	M	45 	M	Tyree, Argyll, Scotland         	1st Mate
Donald MC TAVISH	U	37 	M	Nth. Knapdale, Argyll, Scotland 	2nd Mate
James L MASSON    	U	23 	M	Inverness, Scotland              	Purser
Donald MC INNES 	U	33 	M	Tobermory, Argyll, Scotland       	Pilot
Hector MC LEAN	        M	36 	M	Morven, Argyll, Scotland        	Carpenter
Allan MACDONALD 	M	33 	M	Barra, Inverness, Scotland       	Boatswain
Alexr. MACDONALD	U	21 	M	Inverness, Scotland               	Stevedore
Angus SHAW	        U	25 	M	Jura, Argyll, Scotland            	Stevedore
Donald GALBRAITH	W	28 	M	Kilmichael, Argyll, Scotland      	Stevedore
John MACPHERSON 	U	26 	M	Tobermory, Argyll, Scotland        	Seaman
Peter MAC PHERSON	U	22 	M	Tobermory, Argyll, Scotland       	Seaman
Donald CAMPBELL	        M	40 	M	Tobermory, Argyll, Scotland       	Seaman
Donald BLACK	        U	26 	M	Tyree, Argyll, Scotland           	Seaman
Donald NICOLSON 	M	35 	M	Portree, Inverness, Scotland            Seaman
John MC CULLOCH 	M	35 	M	Lochgilphead, Argyll, Scotland    	Seaman
Neil MC CAIG	        M	35 	M	Paisey, Renfrew, Scotland       	Chief Engineer
James MC LEOD	        U	29 	M	Lennoxtown, Stirling, Scotland     	2nd Engineer
John MC KEAN	        M	39 	M	Greenock, Renfrew, Scotland       	Donkeyman
James NICOLSON	        M	27 	M	Ireland                          	Fireman
William TANNER	        M	32 	M	Stirling, Scotland               	Fireman
William GRAHAM	        U	28 	M	Glenhead, Dunbarton, Scotland      	Fireman
Thomas BAIRD	        U	25 	M	Glasgow, Lanark, Scotland       	Coal Trimmer
William BAIRD	        U	24 	M	Glasgow, Lanark, Scotland       	Coal Trimmer
Robert WALLACE	        U	25 	M	Paisley, Renfrew, Scotland       	Steward
William MACDONALD	U	18 	M	Inverness, Scotland               	Steward
Norman NICOLSON 	U	39 	M	Portree, Inverness, Scotland     	Steward
Robert MC CALLUM	U	20 	M	Arran, Bute, Scotland            	Steward
Finlay MC CALLUM	U	17 	M	Arran, Bute, Scotland           	Steward
John MC NEILL	        M	29 	M	Tobermory, Argyll, Scotland      	Cook
Mary MILLER	        M	30 	F	Arran, Bute, Scotland           	Stewardess
Alexander BARNETT	M	37 	M	Kincardine, Scotland              	Pharl. Chemist Passgr.
Elizabeth T. BARNETT	M	37 	F	England                          	Passenger (Wife)
Robert JOHNSTON	        U	17 	M	Glasgow, Lanark, Scotland         	Passenger
Robert ANDERSON 	U	16 	M	Greenock, Renfrew, Scotland     	Passenger

	
Return to Introductory Page