Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
NORTH SHIELDS 1881 - PART 1
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN NORTH SHIELDS 1881

PART 1.



Ships at North Shields, Northumberland 1881

Vessel "NORNEN"

HANSEN A.             m    28    Lansvig, Norway                 Master
OLSEN L.              m    25    Tonsberg, Norway                Mate
SLAKSEN  O.           u    22    Farsund, Norway                 2nd Mate
HANSEN  S.            m    32    Farsund, Norway                 Boatswain
JACOBSEN A. E.        u    20    Farsund, Norway                 OS
BECK J. F.            u    20    Denmark                         OS
LARSEN  A.            u    18    Sandefjord, Norway              OS
NICOLAISEN J.H.       u    19    Farsund, Norway                 OS


Vessel  "PAOLINO"

LAVARELLO Antonio     m    38    Reges, Pt of Genoa, Italy       Captain
BARORGLIA Gio Balitta m    35    Portsfino, Pt of Genoa, Italy   1st Mate
PERELLI Michele       m    37    Ruta, Pt of Genoa, Italy        2nd Mate
ALOIZE Carlo          u    21    Recco, Pt of Genoa, Italy       Cook
TIRALAGES Emiolio     m    36    Marrane, Pt of Anconn, Italy    AB
BAZZANO Agottino      m    32    V S Gior, Pt of Calabrie, Italy AB
MILASIZZA Guiseppe    u    32    V S Gior, Pt of Calabrie, Italy AB
BOZZOLO Luigi         m    29    Recco, Pt of Genoa, Italy       AB
FAZZINI Franc         m    32    Marrane, Pt of Anconn, Italy    AB
BORNIOTTO Paolo       u    23    Lesarite, Pt of Sprezin, Italy  AB
LOUISOLEI Alessandro  u    17    Comer, Pt of Roma, Italy        OS
CROCE Alberto         u    15    Recco, Pt of Genoa, Italy       Cabin Boy


Vessel   "BONNE ADELE"

MARETTE Pierre        m    48    France                          Master
LANCHON  Emile        u    30        "                           Mate
FOUGUES Victor        u    25        "                           AB
DOUSTIN Joseph        u    27        "                           AB
PIVARNY Francais      u    17        "                           AB

Vessel     "FRANKLIN"

OLSEN Nicholas V.     m    33    Norway                          Captain
BAARDSEN Anders       m    32        "                           1st Mate
ANDERSEN Ludwig A.    m    29        "                           2nd Mate
JOHANNESEN Tugoold M. m    27        "                           Steward
DANNIELSEN Anders     m    17        "                           Boatswain
NEILSEN Henrich       m    29        "                           Carpenter
SOANDEN Christian     m    29        "                           AB
LARSEN Sallotz        u    23        "                           AB
LARSEN Lanritz        m    26        "                           AB
TOERSEN Bertimus      u    24        "                           AB
JOHANNESEN Atle.      u    19     Norway                         AB
BORRESEN Borris       u    19        "                           OS
SHORSEN  Andreas      u    17        "                           OS
TOERSEN Jens          u    18        "                           Sailmaker
CHRISTOFFERSEN Johan Figoald 
                      u    14     Norway                         Boy


Vessel    "FRANKLIN'  
OMMUNDSEN Jacob       u    19     Norway                         Boy (Seaman)


Vessel       "PETER KRAFT"

HARZT Hermann         m    47     Prussia                        Mate
HAMEN Friedrich       m    52     Prussia                        AB
SARNOUS Joakim        m    44     Prussia                        AB
BURMELSTER August     m    31     Prussia                        AB
MARTENS Heindrich     u    18     Prussia                        AB
REINHARE Ernest       u    18     Prussia                        OS
SOHEBB Heindrich      u    18     Prussia                        OS
SUSHN Janann          u    16     Prussia                        OS
SIEMANN Albert        u    20     Prussia                        OS
SARNOSU Carl          u    14     Prussia                        OS

Vessel   "ZEPHYR"

CHRISTENSEN Sarvild Andres m    35    Norway                     Master
CHRISTENSEN Gulock Soador  u    21        "                      Mate
JOHANSEN Berent            u    30        "                      Carpenter
JOHANSEN Carl Antar        m    27        "                      AB
JOHANSEN  Hendrik          u    21        "                      2nd Mate  
JANSEN Jorgin Anton        u    21        "                      AB
THORSEN Lars Andreas       u    17        "                      Cook


Vessel     "ADELAAR"

DE BAER R. N.              m    35    The Netherlands            Master
BARON  A.                  m    35                "              Mate
BIRSENBERGEN J.            u    22                "              AB
HARSONA H.                 m    25                "              AB
SCHAPP  P.                 u    19                "              OS
PILAN  P.                  u    26                "              OS
HARSONA  H.                u    17                "              OS

Vessel   "FRIGGER OF SVENDBORG"

POULSEN Carl Martin        m    38    Svendborg, Denmark         Master
HANSEN Niels Peter         u    22    Hamborg, Germany           Mate
RASMUSEN Ole               u    38    Helsingir, Denmark         AB
VON ELFENBREHM Ludvig A    u    28    Kyerleminde                OS
RASMUSEN Niels             u    18    Elbetoft                   OS


Vessel     "ADOLF"

HENRICKSSON Henrick August m    44    Aland & Wardo, Finland     Master
SUNDBLOM Robert Emanuel    u    29    Aland & Wardo, Finland     Mate
JOHANSSON Ture             u    21    Helsingfors                AB
TROTTERMAN Karl Edvard     u    30    Kottka, Finland            AB
ROBERTSON Jahan August     u    23    Kristina, Finland          Carpenter
JAHANSSON Janan            u    26    Kristina, Finland          OS
MATTSSON Karl              u    19    Abo & Rimmitto             OS
OLIN Ernst Fredrik         u    19    Helsingfors & Jusby        OS
MANDELIN Karl Fredrik      u    20    Lojo, Finland              Cook

Vessel      "KIMON"

CALOCRIAS Stamatis         m    50    Scio, Turkey               Master
CHANDRAS Matheos           m    40        "        "             Mate
PALOGLU Bubino             m    45        "        "             Bostoman
CONDOS Antonio             m    22        "        "             Cook
CACARIS Frangulis          m    50        "        "             AB
STRATIS Nicolis            m    20        "        "             AB
LEVETTRIS Georgious        m    25        "        "             AB
CARAGLOSIS Kostis          u    20        "        "             AB
KOLUETHIS Diamandis        u    19        "        "             AB
SPLINIS Zanis              u    15        "        "             AB


Vessel      "ANTONIN"

ENBARREN Frederick         u    40     France                    Master
GERARD Alfred              m    40     France                    Mate
MILLIEU Charles            m    48     France                    Pilot
BERTHS Jean                m    36     France                    AB
JAFFRAIPual                u    32     France                    AB
BRIAUT Henri               u    28     France                    AB
LEGULUCHE Yves             m    29     France                    AB
FULRIC Louis               u    30     France                    AB
CARCOULET Antoine          m    34     France                    AB
LOISEAU Pierre             u    28     France                    AB
GUILLEN Guillaume          u    36     France                    AB
LAJATTE Francoy            m    35     France                    AB
BOUDUT Philibert           u    17     France                    OS

Vessel   "JANE & ANN"

WELCH Joseph               m    49     Polruan, Cornwall          Captain
GUNDY William              m    41     Polperro, Cornwall         Mate
GLANVILLE James            u    20     Dublin Co, Ireland         AB
SALT James                 u    19     Polruan,Cornwall           OS
TUCKEY Walter              u    17     Polruan, Cornwall          Cook

Vessel     "SKOBELEFF"

TROBERG M.A.               u    26    Aland, Finland             Captain
NYLAND K.G.                u    29    Aland, Finland             Seaman
NELSON  K.                 u    39    Norge Mandal               Seaman
MOLLOR  J.                 u    23    Uliaborg, Finland          Seaman
BOGSON  J.                 u    27    Sverge Halmstad            Steward


Vessel      "SUZANNE"

GLANCHEREAU H.             m    37    Bordeaux, France           Captaine
LARREA T.                  m    42    Bayonne, France            Leeond [2nd]
KERLEAU                    u    41    Lerardieux, France         Maitre
CLOUSE                     m    45    Lanion, France             Charpentier
CHAPUIS                    u    19    Sargue, France             Cook
CAUDAL                     u    28    Sarrau, France             Matelot
PATTUS                     u    31    Tarrascon, France          Matelot
HAMONY                     u    56    Pleudron, France           Matelot
SERRE                      u    33    Valaux, France             Matelot       
LEGOFF                     u    19    Fleudaniel, France         Matelot
PERON                      u    30    Chateaulin, France         Matelot       
LEFLEM                     u    39    Pontrieux, France          Matelot
AGREARIE                   u    20    Bayonne, France            Matelot       
MANIORT                    u    19    Bayonne, France            Novice
CHEPANT                    u    19    Douai, France              Novice
SOUBIJAY                   u    15    Bordeaux, France           Novice
LEVIGOUREUX                u    42    Badet, France              Mate
CURET                      u    39    La Rouge, France           Matelot


Vessel       "DANABERG"
        
MOLLER Ole Andreas         u    34    Norway                      Master Seaman
OVIGSTAD Henrik Jeist      u    28        "                       1st Mate
TORGERSEN Eliseas M.       u    23        "                       2nd Mate
LARSEN Martinius           u    22        "                       Carpenter
JONESEN Conrad Elias       u    23        "                       Cook & Steward
BERG Gustaf                u    21        "                       AB
CHRISTOFFERSEN Christian   u    24        "                       AB
OLSEN Carl Johan           u    16        "                       Boy Seaman

Vessel    "ODIN/S"

YIESLER Johan              m    39    Norway                      Master
SEVALD Rasmus              m    32        "                       Chief Officer
KNUDSEN Andreas            m    44        "                       2nd Officer
NIELSEN Niels              m    52        "                       Carpenter
ERIKSSON Johannes          m    30        "                       AB
HANSSON Vilhelm            u    27        "                       AB
ANDERSEN Andreas           u    29        "                       AB
LARSEN Niels               u    23        "                       Cook
ROSTAD Carl                m    25        "                       Chief Engineer
YMESTREDT Johan            u    36        "                       2nd Engineer
NORDNAS Ole Olsen          m    26        "                       Fireman
INGEBRIGTSEN Ole           u    24        "                        "
OLSEN Simon                u    19        "                        "


Vessel    "DANUBE"
BELL Moses                 u    19    Whitby, York,Eng.           Appren. Seaman
WILSON Robert              u    18    Paisley,Renfrew, Scot.        "            "


Vessel     "VANGUARD"
JAMES William              m    49    Nth Shields, NBL            Master
LAKEY James                m    44    Nth Shields, NBL            Engineer
OLIVER James               m    31    Nth Shields, NBL            Seaman
COULSON Edward             u    24    Nth Shields, NBL            Seaman


Vessel    "COWAN"
CHISHOLM George            u    54    Nth. Shields, NBL           Master
CLARK John                 m    42    Nth Shields, NBL            Engineer
IRVINE Robert              m    25    Nth Shields, NBL            Stalker?
KIDDER John                u    17    Heath, York, Eng.           Deckhand


Vessel    "ESLINGTON"
HINDMARCH Joseph           m    57    Wallsend                    Master
MILNE Robert               m    40    Scotland                    Engine Driver


Vessel   "GEORGE"
BAYYARD John               m          Ipswich, Suffolk, Eng.      Master
MILNE Alexander            u          Banff, Scotland             AB
PENNEY Henry               u          London, Middlesex, "        AB
POMEROY Walter                    20  Dorchester, Dorset, "       OS

Vessel   "EMMA LAWSON"

MILLS Wm. Granger          u      29    Robin Hood Bay, York      Master
MILLS John                 m      31    Robin Hood Bay, York      Mate
MONKHOUSE Arthur Walace    u      23    Goudhurst, Kent.          2nd Mate
HASSAN John                w      27    Turkey                    Fireman 
HOOMAN Hendrik             u      26    The Netherlands           "
KING Alfred                m      24    Bristol, Somerset         "
WEBBER Charles             m      34    Cannington, Somerset      "
CRIDDLE John               u      29    Bridgewater, Somerset     Boatswain
THWAITES John              u      25    London, Middlesex         Carpenter
OSBOURNE Wm                u      22    Liverpool, Lancashire     Steward
SMITH Hy. Smith            u      44    Germany                   Cook
JONES George               m      26    Bristol, Somerset, Eng    AB
STANLEY James              m      26        "            "        AB
NEWTON Alfred              m      28        "            "        AB
HARLAND Alfred             u      20    St Oswald, Cornwell       AB
STILES Herbert             u      16    Bristol, Somerset, Eng    OS
FINDLAY Robert             u      41    Scotland                  Chief Engineer
CRAIG William              u      22    Scotland                  2nd Engineer
SMITH Thomas               u      27    Scotland                  3rd Engineer


Vessel   "TRANSIT"
BROWN William              m     63     Nth. Shields, NBL, England  Mate
BROWN Harriet              m     56     Nth Shields, NBL            Mates Wife


Vessel    "STATESMAN"
RETRIKE Fridrick Albert    w    42      Memel, Prussia               Captain
RETEIKE August Edwin       m    37        "        "                 Bosen


Vessel   "ROBERT STEVENSON"
NILSSON Chris.             m    40      Solvesborg, Sweden           Master Mariner
SAVESTRIM J.               m    25      Gefle, Sweden                Mate
JONSSON J.                 m    44      Solvesborg,Sweden            AB
ANDERSON P.                u    17      Solvesborg,Sweden            Cook & AB

Vessel   "FREDRIKSTEEN"

ANDERSEN Andreas           m    32    Nas Rominke, Norway.           Master
BJORNSTAD Paul M           u    26    Roken In Drammen, Norway.      Mate
ORLUND Knut K.             m    46    Lenna Sogn, Sweden             Carpenter
KNUDSEN Peder              m    75    Bamle Sogn, Norway             Carpenter
HANSEN Onan                m    37    Sybvag Sogn, Norway            Carpenter
ERIKSEN Hans C.            u    27    Ramnas, Norway                 Steward
JOHANSEN Oskar E           m    28    Laurvig, Norway                Steward
MORTENSEN Anen             u    25    Tysvor,  Norway                AB
SPANDE Helge A. L.         u    23    Hougesund, Norway              AB


Vessel     "JUPITER"

CROMARTY David Schenck     u    27    Orkney, Scotland               1st Mate
PATTERSON George           m    59    Nth Shields, NBL               Ship Keeper
         

Vessel    "CRAMLINGTON"

LESLIE John                m    46    Orkney, Scotland               Mate
LESLIE Jane                m    38    Orkney, Scotland               Mates Wife


Vessel    "SARAH ANN"

RENANT Edward              m    56    Lynn, Norfolk, Eng.             Master
GIBBS William E.           m    31    Lynn, Norfolk, Eng.             Mate
JOHNSON John               m    57    Lynn, Norfolk, Eng.             AB
MESSNELL William           m    45    Lynn, Norfolk, Eng.             AB
KIRBY Joseph               u    19    Lynn, Norfolk, Eng.             OS


Vessel    "HANNAH"

SARCHET Peter              m    35    Guernsey, Channel Islands       Master
MARKLAN Joseph             u    28    Jersey, Channel Islands         Mate
LE COCQ John               u    23    Guernsey, Channel Islands       AB
LE NOURY William           u    24    Guernsey, Channel Islands       AB
STACK John                 u    23    Alderney, Guernesy, Channel Is. AB
SHORTS Jacob Sergent       m    25    Guernsey, Channel Islands       AB
PERRIN Daniel              u    17            "            "          OS
BICKNELL Henry             u    16    Exmouth, Devon, Eng.            Cook

Vessel    "TEMON"
COX Nisbet                 m    56    London, Middlesex, Eng.         Chief Officer


Vessel    BENAMAIN SS"

SMITH John                 u    29    Colliston, Aberdeen, Scotland    Master
KIETH Wm.                  m    26    Newburgh,     "                  Mate
CAMERON Andrew             m    32    (NB),             "              Steward
MENSIES Andrew             u    20    Perth,  Perth,                   Engine Fitter
BROWN George               m    36    Elgin,  Elgin,                   Engine Fitter
WARDEN Alex                m    32    Wick, Caithness,           "     AB
THOMPSON Alex              m    28    (NB), Aberdeen, Scotland         AB
DEANS Abslom               m    26       "            "                AB
JAMIESON John              m    33       "            "                Fireman
KEITH Hugh                 m    47       "            "                Fireman
BALLANTYNE Wm.             m    27       "            "                AB
WHITE Henry                m    41    Allda, Clackmannan, Scotland     Fireman


Vessel    "ARIEL"

SMITH Laurance             m    55    Lerwick, Shetland             Master
BATT Richard               u    32    Sandgate, Kent, Eng.          AB
PARDOE Morgan              u    17    Milford, Pembroke, Wales      Apprentice
PETERSON Exel C.           u    18    Stockholm, Sweden             Apprentice
LANDERSON Peter            u    27    Calma,         "              AB


Vessel      "FLIRT"

THOMPSON Robert            w    59    Barnsley, Yorkshire,Eng.      Mate
AKERSSON Barnard           u    18    Colson, Sweden                OS


Vessel    "OLIVER CROMWELL"

FREEMAN George Alfred      m    35    Lynn, Norfolk, England        Master
KIRTON James               m    65    Long Sutton,Lincoln, Eng.     Mate
SIMPSON Richard            m    50    Lynn, Norfolk, England        Cook & Steward
QUINCE John Robert         m    21    Wisbech, Cambridge,Eng.       Seaman
RANSOM Ambrose             u    19    Lynn, Norfolk, England        OS


Vessel    "ISABELLA"

CLINCH James               m    54    Chatham, Kent, England        Master
COWAN Thomas               u    26    London, Middlesex             Mate
BLACKMAN William           u    20    Harwich, Essex                OS
WILSON Alfred              u    19    Sheerness, Kent               OS


Vessel    "ILMA"

ANDERSSON L.               m    36    Abo, Finland                  Captain
GROMAX C. F.               U    38       "     "                    Mate
WALSTEN J.                 u    38       "     "                    AB
ADOESSON J.                u    30       "     "                    AB
BJORKYRIAT L.              u    31       "     "                    AB
FORSSMAN J.                u    27       "     "                    AB
KARTBERG Jal               u    22       "     "                    AB


Vessel    "ONRUST"

SADLER Henry               m    49    North Shields, NBL, England   AB


Vessel    "CLEOPATRA OF SYRIA"

GIANNOPULO Nicola          m    45    Syra, Greece                  Master
FARACLA Nicola             u    26    Tenos, Greece                 Mate
CARACHALI Nicola           u    25    Tenos, Greece                 AB
KANTREDI Athanasio         u    24    Tenos, Greece                 AB
CARAGIORGI State           u    40    Mizela, Turkey                AB
CONSTANTIN George          u    20    Metelin, Turkey               AB


Vessel    "MERCHANT"

MITCHELL William Hellyer   w    50    Portland, Dorset, Eng.        Mast. Mariner
HOWELLS David              m    25    Southwark, Surrey             Mate
LEGGET Willaim             m    31    Ipswich, Suffolk              AB
ATKINSON Frank             u    20    Liverpool, Lancashire         OS

Vessel    "OENONE"

BEALE  Thomas              m    37    London, England               Master
BLAKE William Isaac        u    37    Liverpool                     Mate
PETRIE William             m    38    Montrose, Forfar, Scot.       Carpenter
SHAW James                 m    40    Montrose, Forfar, Scot.       2nd Mate
WILSON Adam                m    48    Dundee, Scotland              Steward
LAWRIE Alex                m    25        "       "                 Cook
ROGAN Alex                 u    36        "       "                 Sailmaker
HESLOP Charles             u    17    London, England               Boy
OGLEVIE  Andrew            u    14    Dundee, Forfar, Scot.         Boy
NEIL James                 u    14        "            "            Boy
LANERDER Joseph            u    16        "            "            Boy
ELLIS William              m    54    Sth. Shields, Durham          Waterman


Vessel    "CRICKET"

CRANCH James               m    52    Devon, England                Master
PENWELL Jonathon           u    25       "        "                 Mate
LOAKES William             u    21       "        "                 Boatswain
PARTRIDGE Henry            m    21       "        "                 AB
MONRO Hugh                 u    18    Nova Scotia, Canada           OS
CRANCH Susan E.            m    42    Devon, England                Masters Wife


Vessel    "FORESTER"

JOHNS Richard              m    45    Polruan, Cornwell, Eng.       Master
GILES William              m    27    Polruan, Cornwall             Mate
OLIVER Richard             m    26    Polperro, Cornwall            AB
CURTIS Charles             m    33    Polruan, Cornwall             AB
JOHNS William Charles      u    13    Polruan, Cornwall             Cook
BIRKETT John               u    18    Millom, Cornwall              AB


Vessel    "NESTORIA"

NEWMAN Isaac Alex          m    28    Gravesend, Kent, Eng.        Master
HOSSACK Neil               u    23    Gravesend, Kent              Mate
JOHNSON Richard            u    21    Nth Shields, NBL             AB
RODGERS Frederick          u    19    Onsworth, Hampshire          AB
MARTELL Frank              u    19    California, USA              OS
HAYES William              u    20    Gessingthrope, Essex         Cook & OS


Vessel    "MARY JOHNSTON"

TAYLOR William             m    45    Montrose, Scotland           Master
DONALDSON James            m    30        "                        Mate
FETTES Ebenezer            m    46        "                        Cook
ROBERTS Peter              m    54        "                        AB
GRAHAM John                u    24        "                        AB
MC LENNEN John             m    24        "                        AB
DUNN James                 m    43        "                        AB
LEDENGHAM John             m    44        "                        AB

Vessel    "CHIN CHIN"

WILLIAMS James William     m    32    Penzance, Cornwall, Eng.     Master
BENEST Charles             m    30    Jersey, Channel Islands      Mate
FRAZER Philip              m    27    Halifax, Nova Scotia, Can.   Boatswain
CONIOCK John               w    61    Jersey, Channel Islands      Cook & Steward
RONDEL John                m    24        "            "           AB
REYNOLDS Joseph            u    25        "            "           AB
RODDA William              m    35        "            "           AB
FARRELL Richard            u    26        "            "           AB
WATERS George Wm.          u    26        "            "           AB
GRADY Thomas               u    19        "            "           OS
WELSH John                 u    14        "            "           Apprentice


Vessel     "EMMA & AGNES"

ROSEVEAR Joseph            m    39    Cornwall, England           Master
PUGH David                 m    45    Swansea                     Mate
NELSON Petter              U    25    Sweden                      AB
ASHWORTHY Francies         u    22    Plymouth, Devon, Eng        AB
ISSACKS Genthave A.        u    22    Sweden                      Cook


Vessel    "ISABEL"

WARDS Thomas               m    44    Orkney, Scotland            Master
BEWS James                 m    28        "            "          Mate
BEWS James                 u    19        "            "          AB
FINDLEY Hector             u    18        "            "          OS


Vessel    "TRINIDAD"

MANSON Wm.                 m    40    Aberdeen, Scotland          Master
NELSON Neil                m    34    Malma, Sweden               1st Mate
MC ARTHUR Robert Dawson    m    33    Stirling, Scotland          2nd Mate
SMITH John                 m    39    British Ship, At Sea        Steward
WRIGHT James               u    22    London, Middlesex           AB
WALSH John                 u    22    Birmingham, Warwick         AB
TAINGENSEN Andreas         m    33    El....non, Denmark          AB
MULLER Fred                u    46     Bremen, Germany            AB
FREDRICKSEN Fredrick       u    25    Stafangar, Norway           AB
MORN George                m    46    New York, USA               AB
JACKSON Wm.                u    45    Philadelphia, USA           AB
WELSH Thomas               u    26    St. Johns, N.B.Canada       AB
RICHERS Charles            u    20    Northampton, England        AB
HAEN Carl                  u    23    Frederickshall, Norway      AB
BENGEN Fredrick            u    16    Brech, Germany              OS
OLSON T.                   u    21    Christina, Norway           AB

Vessel    "ARTOS"

SMITH Robert               m    31    Hull, Yorkshire             Master
ATKIN Robert               m    34    Spalding, Lincoln           1st Officer
JONES David A.             m    33    Liverpool, Lancashire       2nd Officer
MOYES John                 u    38    Perth, Scotland             Boatswain
ERICKSON   H.              u    26    Finland                     Carpenter
WINLOTT Stephen            m    39    London, Middlesex           Cook
TERRY William              m    39    Sleaford, Lincoln           AB
TELLIPSON Fredrik          u    29    Stavanger, Norway           AB
TAALSON  A.                u    29    Stavanger, Norway           AB
JOHNSON Jacob              w    48    Finland                     AB
LEMBERG Leonard            u    37    Copenhagen, Denmark         AB
LERUMLIN Johan             u    33    Finland                     AB
ANDERSON N. P.             u    37    Sweden                      AB
JOHANSEN Alex              m    28    Finland                     AB
EDGAR Henry F.             m    34    Hartlepool, Durham          1st Engineer
SMITH Emily                m    25    Hull, Yorkshire             Masters Wife
NICOLSEN Charles           m    39    Hull, Yorkshire             2nd Engineer
ATKINSON E. J.             u    28    Beverly, Yorkshire          3rd Engineer
HORNSHAW David             u    23    Selby, Yorkshire            Fireman
WILKINSON Thomas           u    31    Hull, Yorkshire             Fireman
HORNSHAW George            u    25    Selby, Yorkshire            Fireman
BRADSHAW John W.           m    22    Hull, Yorkshire             Fireman
INGLE Hezekiah             u    18    London, Middlesex           Engineers Steward
BILBE James                u    24    Sheerness, Kent             Fireman

Vessel    "CHESTER S/S"

CAISTA Carlo               u    45    Brest, France               Fireman
BROWN Joseph               u    16    East D..land, Essex         Engineer Steward
STORM John                 m    40    Robin Hood Bay, York        Master
BATTY Edward               m    32    Middlesbrough,    "         Chief Mate
PEARSON Edward             m    36    Robin Hood Bay,   "         2nd Mate
BURNETT George             m    35    Whitby, York                Cook & Steward
SUMMERS George             m    25    Sth Shields, Durham         Boatswain
STEWARD Robert             m    47    Berwick on Tweed, NBL       Seaman
WILLIAMSON Theodore        u    28    Houlland?, Shetland         Seaman
RAMSHAW Thomas             m    28    Nth Shields, NBL            Seaman
SMITH John                 m    39    Quebec, Canada              Seaman
ISBERG Bernt               u    36    Onsale, Sweden              Seaman
CRABTREE Joseph            m    46    London, Middlesex           Chief Engineer
NICHOLS William            m    30    Sth Shields, Durham         2nd Engineer
PATTERSON Thomas J.        u    21    Newcastle, NBL              Donkeyman
COYLE John                 u    31    Omegh, Ireland              Fireman
PETERSON Carl              m    25    Copenhagen, Denmark         Fireman

Vessel    "TYDEN"

CHRISTINSEN B.             m    45    Skagen, Denmark             Master
RASMUNDSEN F.              m    40    Stege, Denmark              Mate
LIMD  C.                   m    38    Bornholm, Denmark           2nd Mate
CHRISTINSEN  C.            m    35    Hjorrine, Denmark           Chief Engineer
HANSEN P.                  m    37    A........?, Denmark         2nd Engineer
WESTERMANN Theis           m    33    Drogor, Denmark             Seaman
ANDERSEN P.G.              m    40    Hevring, Denmark            Seaman
HANNARE Andreas            u    20    Randers, Denmark            Seaman
NIELSEN R. P.              u    21    Bogo, Denmark               Seaman
REESEE E. D. F.            u    17    Lystruppr Prosto, Denmark   Seaman
BRENEN C.                  u    19    ......strup, Denmark        Seaman
NIELSEN N. P.              u    18    ......adlying, Denmark      Seaman
ANDERSEN L. P. B.          u    19    Randers, Denmark            Seaman




Return to Introductory Page