Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
NORTH SHIELDS 1881 - PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN NORTH SHIELDS 1881

PART 2.



Ships in Port 1881 - North Shields, Northumberland - Part 2

Vessel    "HAWTHORNS SS"

SCOTT William            m    36    Liverpool, Lancashire            Master
CLARK Robert             m    38    Lowestoft, Norfolk               Mate
BEVRIDGE Henry           m    32    Kirkealdy, Fife, Scotland        Boatswain
MACKLEY William          m    32    London, Middlesex                Cook & Steward
HATFIELD William         u    38    Gravesend, Kent                  AB
GODBOLD William          u    30    Barking, Essex                   AB
MILLER James             m    53    Gravesend, Kent                  AB
WHITE Anthony            m    43    Sth Shields, Durham              AB
TURNER John              u    22    Gravesend, Kent                  AB
WILLER Walter John       u    41    Boston, Lincoln, Eng.            AB
INGLES George            u    19    Sth Shields, Durham              AB
HOOK Thomas              m    40    Guilford, Surrey, Eng.           Marine Engineer
PUTORS George            u    28    Oran, Africa                     Asst. Engineer   
SLATER James             m    37    Sth Shields, Durham              Stoker
SMITHWHITE William       m    31    Sth Shields, Durham              Stoker
RUDD William             m    50    Rochester, Kent                  Stoker
BOWDELL Anthony          m    26    Brighton-on-sea, Essex           Stoker
SCOTT Sarah Ann          m    38    Bristol, Gloucester              Masters Wife
[Vessel owned by William SCOTT]


Vessel    "KEPLAR"

LASCELLES Jno. Richard   m    37    Sth Shields,Durham               Master
BEAGLE Thomas            m    29    Nth Shields,NBL, Eng.            Mate
PELTON William Jno.      m    31    "        "        "    "         2nd Mate
SLATER Peter             m    42    "        "        "   "          3rd Mate
MORALER James Richd.     m    22    "        "        "   "          Steward
EGGLETON Hy.             u    16    London, Middlesex                Officers Steward
PAYNE Michael            m    50    Canterbury, Kent                 Cook
STOUT Henry              m    49    Stromness, Scotl.                Carpenter
ZITTERLAND Ed.           m    37    Sweden                           Boatswain
THEWLES Jonathon         u    19    Nth Shields, NBL.                AB
SMART E. Jonathon        u    19    Teyport                          AB
SONNESSEN George         u    21    Sweden                           AB
BOHEM Fred               u    23    Germany                          AB
THOMPSON Jonathon        u    21    Norway                           AB
BROWN Thomas             u    28    Edmonton, Middlesex              1st Engineer
WILLIAMSON A. W.         u    27    Nth Shields, NBL                 2nd Engineer
CHRISTIANSEN Jno.        u    27    Denmark                          Fireman
FIELDS James             u    21    Liverpool, Lancashire            Fireman
PETERSEN Johan           u    23    Sweden                           Fireman
BARRETT James            u    21    London, Middlesex                Fireman
GILLIN Hy.               u    27    Belfast, Ireland                 AB
FALIN Lorenzo            u    19    Malta                            Trimmer
MURRAY Thomas James      u    23    Nth Shields, NBL                 3rd Engineer
ROGANSTRATTER Yex.       u    37    Denmark                          Donkeyman


Vessel    "LIVERPOOL"

MERRISS William          u    22    Liverpool, Lancashire, Eng.       AB
ARMEN Thomas             u    15    Liverpool, Lancs                  Ships Boy
COCK Anthony             m    61    Sth Shields, Durham, Eng.         Watchman


Vessel    "CROFT" 

HENRICKSEN Johan         u    20    Sweden                            Deckhand


Vessel    "SS CHIPCHASE"

ADAMS Thomas             w    70    Nth Shields,NBL                   Ship Watchman
HART William             m    29    Greenwich, Kent                   AB
WEST John                u    25    Greenwich, Kent                   AB

Vessel    "ELIZABETH"

COOPER Isaac             u    36    Wiveton, England                  Mate
WRIGHT Henry             m    23    London                            AB
SIME Andrew              u    22    Leith, Scotland                   Apprentice Seaman
MALNIBUG Dandel          u    18    Noriping, Sweden                  Apprentice Seaman
LURWRANCE Samuel         u    16    Cromer, England                   Apprentice Seaman

Vessel    "TYNE"

YOUNG Michael            w    51    Nth Shields, NBL, England        Master
ATKINSON James           m    60    Shotton, Durham                  Engineer
ARCHBAULD Richard        m    65    Morpeth, NBL                     Engineer
JOHNSON John             m    62    Nth Shields, NBL                 Stoker
HENDERSON Henry          m    31    Sth Shields, Durham, Eng.        Stoker


Vessel    "WARRIOR"

BRIGHT Thomas            m    65    Yarmouth, Somerset, Eng.         Shipkeeper
BRIGHT Eliza             m    63    Lewisham, Kent, England          Wife


Vessel    "VERILAS"

SAUTRIDGE William        m    33    Yeovil, Somerset, Eng.           Master
MORNIE E. Thomas         u    27    Port Medway, NS                  Mate
HELE Thomas              u    43    Guernsey, Channel Islands        Boatswain
SHORTER Wiliam           m    54    Corunna Nat Bs, Spain            Cook
OLSEN Endu F.            u    44    Canada                           Carpenter
DOYLE Richard            u    43    Newfoundland, Canada             AB
MANN Peter               m    85    Nth Shields,NBL, Eng.            Watchman


Vessel    "EVELINE"

CHISHOLM John            m    60    Sunderland, Durham, Eng.         Master
CHISHOLM Catherine       m    58    Sunderland, Durham, Eng.         Masters Wife


Vessel    "LEVANT"

BAILEY Thomas Richard    m    26    Balbriggan, Ireland              Master
KING Patrick             u    25    Drogheda, Ireland                Mate


Vessel    "WILLIAM"

CARVIN John              m    60    Balbriggan, Ireland              Master
KING Patrick             u    25    Drogheda, Ireland                Mate
CULLEN Barnard           m    42    Howth, Ireland                   AB
CROWN Patrick            u    20    Balbriggan, Ireland              AB
DORAN Edward             u    19    Kilkeel, Ireland                 AB


Vessel    "AMANDA"

JONES Robert             m    26    Amlwch, Anglesey, Wales          Master
WILLIAMS James           m    45    Amlwch, Anglesey, Wales          Mate
EVANS David              m    42    Newquay, Cardigan, Wales         AB
JONES William            m    32    Cemaes, Anglesey, Wales          AB
PRITCHARD Richard        u    23    Amlwch, Angelsey, Wales          AB
THOMAS John              m    32    Amlwch, Anglesey, Wales          AB
LEE William              u    19    Douglas, Isle of Man, Eng.       AB


Vessel    "TOWN OF LIVERPOOL"

HARRISON Thomas          m    61    Whitby, Yorkshire, Eng.          Mate
PAVEY John               u    35    Westminster, London, Eng.        AB


Vessel    "ROMA"

LEECH John               m    35    Ireland                          Master
REYNOLDS William         u    25    Ireland                          Mate
PRICE Thomas             u    21    Ireland                          AB
DAVIDSON Robert          u    22    Ireland                          AB
PRICE Charles            u    19    Ireland                          OS
COWEN Robert             m    30    Ireland                          Cook

Vessel    "ALBERT'

PURVES George            m    23    Dartford, Kent, Eng.             Master
SIMONS Alfred            u    22    Colchester, Kent, "              AB
YOUNG William            u    59    Harkstead, Suffolk,Eng           AB
HOLGERSON Sven Magnus    u    22    Sweden                           OS


Vessel    "ELIZA BLAGDEN"

COCKING William          m    54    Stainforth, Yorkshire, Eng       Master
PETTESON Johan           u    24    Calmar, Sewden                   Mate
COCKING William          u    23    Stockwith, Nottingham,Eng.       OS
WRIGHT Joseph            u    18    London, Middlesex, Eng.          Boy


Vessel    "CLIPPER"

PETERS William           m    52    Truro, Cornwall, England         Master
OETGEN John              m    33    Devon, England                   Mate
SIMS John                u    40    Plymouth, Devon                  AB
LAYES Daniel             m    45    Plymouth, Devon                  AB
MC LEAN Daniel           u    24    Whitehaven, Cumberland           OS


Vessel    "S/S VERDI"

HESKETH John             m    36    Lytham, Lancashire, Eng.         Master
GRIFFITHS William        m    31    London, Middlesex,    "          Chief Mate
KEASOR Robert            u    29    Dantsic                          2nd Mate
BUSSE Henry              m    30    Rotterdam, Holland               Steward
NELDON Andrew Robt.      m    30    (BS) Canada                      Lamp Trimmer
THOMAS Demetrie          m    35    Patras, Greece                   AB
MONTGOMERY Robert        u    22    Newcastle on Tyne, NBL           AB
THEAKER Charles Wlm.     u    22    Sth Shields, Durham, Eng         AB
SWAP Andrew              m    23    Sth Shields, Durham,Eng          AB
PARSONS Edwin            m    26    Esk, Monmouth, Eng.              Chief Engineer
DERRET Fran              u    26    Newport, Monmouth                Asst. Engineer
NICOL Thomas             u    24    Newcastle on Tyne, NBL           Donkeyman
LANGLEY John             u    25    Sth Shields, Durham,Eng          Fireman
LACKLAND Thomas          u    19    Newcastle on Tyne,NBL            Fireman
MENISFORTH Richard       u    22    Sth Shields, Durham, Eng.        Fireman


Vessel    "JANIE DUREAN"

WILLCOCK Philip          m    50    Looe, Cornwall, Eng.             Master
MORRIS Charles           m    25    Milton, Kent, England            Mate
CROFT Samuel             u    21    Runcorn, Cheshire, Eng .         Seaman
MARSHALL James           u    18    Mevagissey, Cornwall             Cook & OS


Vessel     "WHITECREST"

MATFIELD Christopher     m    38    Bristol, Somerset, Eng.          Steward
MILNE John               m    40    Dundee, Scotland                 Carpenter
HENDERSON George         w    35    Blyth, NBL, England              Watchman

Vessel    "DIDO"

HARSBURGH Luke           m    33    Pittenweem, Scotland              Fisherman
HARSBURGH Alexander      m    52    Pittenweem, Scotland              Fisherman
HARSBURGH Andrew         m    27    Pittenweem, Scotland              Fisherman
ANDERSON John            u    19    Pittenweem, Scotland              Fisherman
HARSBURGH George         u    28    Pittenweem, Scotland              Fisherman
WATSON William           m    35    Pittenweem, Scotland              Fisherman
BOWMAN James             m    42    Pittenweem, Scotland              Fisherman
FORBES Robert            m    37    Pittenweem, Scotland              Fisherman


Vessel    "CHAMPION"

RAND James Feathers      m    35    Lowestoft, Sufflok                Master Mariner
INGE Stephen             m    38    Canterbury, Kent                  Mate
ADAMS James              m    28    Parkfield, Suffolk                Cook & Steward
CLAXTON Robert Chane     m    34    Lowestoft, Suffolk                AB
FISHER David John        m    33    Lowestoft, Suffolk                AB


Vessel    "VIOLA"

LEWIS John               m    47    Orford, Suffolk                   Master
GAY Josephus             m    54    Penan, Cornwall                   Mate
LEWIS William            m    56    Orford, Suffolk                   AB
MANN David               m    24    Aberdeen, Scotland                AB
KELLY John               u    26    Aukland, New Zealand              AB
MONTJOY William          u    23    London, Middlesex, Eng.           OS
BUTLER Thomas            u    20    Hearn Bay, Kent, Eng.             OS


Vessel    "MARYS"

HEWSON Nathan            m    62    Robin Hood Bay, Yorkshire         Owner
HEWSON Betty             m    61    Robin Hoods Bay, Yorkshire        Wife
BOMEWY Fredrick          u    20    London, Middlesex, Eng.           Apprentice
BURTONSHALE William      u    17    London, Surrey                    Apprentice

Vessel    "VISION"

MC DONALD Daniel         u    30    Applecross, Ross & Cromarty, Scot Master
MC KENZIE Kenneth        u    27    Lochcarron, Ross & Cromarty, Scot Mate
MATHERSON John           m    28    Lochlash, Ross & Cromarty, Scot   AB
MC DONALD John           u    18    Applecross, Ross & Cromarty, Scot Cook & Steward


Vessel    "BENJAMIN SCOTT"

TALLING W. John          m    26    Dartmouth, Devon, Eng.            Master
TRURAN John S.           m    48    Penryn, Cornwall                  Mate
BESSE Louis              m    26    Nld BS, America                   AB
FRENCH Thomas            m    26    London, Middlesex, Eng.           AB
JENKINS Edward           u    20    Swansea, Wales                    OS


Vessel    "ELMA"

KEARON Robert            m    36    Ireland                           Master
BRYNE Patrick            m    40         "                            Mate
CARBARY Peter            u    22        "                             OS
CAREY James              u    17        "                             Boy
MYLER Peter              m    41        "                             AB
KEARON George            u    18        "                             AB


Vessel    "JOSEPHINA"

ANDERSON Lars            m    47    Mallosund, Sweden.                Master
JOHANNESON Salomom       m    44    Stavanger, Norway.                1st Mate
ANDERSSEN Albert         u    17    Mallosund, Sweden                 2nd Mate
TOLLAKSEN Th. M.         m    26    Egersund,Norway                   AB
ERIKSSON Johan           u    20    Hernsala, Norway.                 AB
REINERTSON Thedar        u    18    Sockendale, Finland               AB
RETHELMSON Alexander     u    21    Egersund, Norway                  AB
JOHANSEN Thedar          u    18    Egersund, Norway                  Deck Boy
STOCKLANT Bernt          u    17    Egersund, Norway                  Cook


Vessel    "RAGLAN"

VAN ECTN Cornelius       m    55    The Netherlands                   2nd Mate & Pilot


Vessel    "ROMULUS"

POPE David               m    50    Torryburn, Fife, Scotland         Master
FERGUSTEIN Arthur        u    26    Solvesburg, Sweden                Mate
NEILSEN Jamrs            u    24    Aarhus, Denmark                   AB
OLSEN Fred               u    26    Laurvig, Norway                   AB
ROGERS James             u    21    Dover, Kent, England              AB
PIKE Alfred              u    20    Dover, Kent, England              AB
CALCROFT Henry           u    22    Dover, Kent, england              OS


Vessel    "SISTERS"

ROSS Roderick            u    35    Portmahomack, Ross & Cromarty, Scotl. Master
MACLEAN John             u    22    Cromarty, Ross & Cromarty, Scotland   Mate
MC KIE Alexander         m    31    Portmahomack, Ross & Cromarty, Scotl. AB
DUFF David               u    19    Portmahomack, Ross & Cromarty, Scotl. OS
MC KIE William           u    19    Sunderland, Durham, England           OS


Vessel    "No 4 DREDGER"

BRIGGS John              m    64    Tynemouth Parish, Northumberland      Watchman


Vessel    "HIND"

JACKSON Edmund           m    51    Beal, Yorkshire, England              Captain
MANUELL William          m    46    Newfoundland, Canada                  Mate
COLEMAN John             u    19    Dublin, Ireland                       Seaman
JACKSON John Wm.         u    17    Knottingley                           Seaman
JACKSON Edmund           u    16    Gressmount                            Cook
JACKSON Edmund           u    13    Knottingley                           Cabin Boy
JACKSON Ann              m    48    Knottingley                           Captains Wife
JACKSON Martha           o     9    Knottingley                           Captains Daughter
JACKSON Rosa A.          o     8    Knottingley                           Captains Daughter

Vessel    "TALLY HO"

GASSTON Joseph           m    50    Shoreham, Sussex, Eng.                Master
COURTNEY Noah            m    51    Shoreham, Sussex, Eng.                Mate
GODDARD Elam             u    45    Shoreham, Sussex, Eng.                AB
RICHTON Alfred           m    29    Brighton, Sussex, Eng.                AB
COOK Alfred              u    29    Brighton, Sussex, Eng.                AB
GASSTON John             u    18    Shoreham, Sussex, Eng.                OS
TAYLOR Dickinson         u    17    Nth Shields, NBL, Eng.                OS
FIELDER William          u    15    Newhaven, Sussex, Eng.                OS


Vessel    "ALPHA"

BOON James               m    33    Gravesend, Kent, Eng.                 Master
PETHNAN Thomas           u    25    Gravesend, Kent, Eng.                 Mate
BRIGGS Fred              m    25    Gravesend, Kent, Eng.                 AB
CHAPPELL Walter James    u    22    London, Middlesex                     AB
RIDLEY James             u    19    Gravesend, Kent, Eng.                 OS


Vessel    "JANET IZAT"

ARLINGTON James          m    54    Whitby,Yorkshire, Eng.                Master
WHITE Henry              u    29    Lewes, Sussex                         Cook & AB
YOUNG William            m    44    Whitby, Yorkshire                     AB
WINTER John              u    19    Newhaven, Sussex                      AB
SMITH William            u    22    London, Middlesex                     OS
STEWART William          u    18    London, Middlesex                     OS
PETTERSON Amandafourn    u    17    Gothengurg, Sweden                    Apprentice
ARLINGTON Alice          m    53    Whitby, Yorkshire, Eng.               Masters Wife

Vessel    "UNDINE"

SAMPLE William           m    52    Whitby, Yorkshire, Eng.               Master


Vessel    "GLIDE"

FINDLAY John             m    31    Burghead, Elgin, Scotland             Master
MAIN William             u    25    Nairn, Nairn, Scotland                AB
MACINTOSH James          u    19    Nairn, Nairn, Scotland                AB
MAIN Hugh                u    19    Nairn, Nairn, Scotland                AB


Vessel    "BROTHERS"

AVERY Thomas             m    66    Robin Hood Bay, Yorkshire             Shipkeeper
AVERY Ann                m    64    Robin Hood Bay, Yorkshire             Shipkeepers Wife


Vessel    "CORNHILL"

ANDERSON William         u    65    Sth Shields, Durham, Eng.             Watchman


Vessel    "CAUTIOUS"

GODDEN John              m    34    Whitstable, Kent, England             Mate
WRIGHT Francis           u    22    Southampton, Hampshire                AB
DENTON William           u    21    West Malling, Kent, Eng.              Apprentice
THOMAS James             u    20    Seaham, Durham, Eng.                  Apprentice
WOOD William Benj.       u    16    Whitstable, Kent                      Apprentice


Vessel    "RUSCO CASTLE"

MILLER Joseph            m    47    Maldon, Essex, Eng.                   Master
CAMPBELLJohn             u    17    Woolwich, Kent, Eng.                  OS
TURNER George            u    15    London, Middlesex                     Boy



Return to Introductory Page