Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
NORTHUMBERLAND 1881
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN VARIOUS PORTS IN NORTHUMBERLAND 1881



LONGBENTON, NORTHUMBERLAND, ENGLAND, UK - 1881 [Ships & crews in port during 1881 census]

Vessel    "HINDOSTAN"

GEORGE John            u    30    Martham, Norfolk, Engalnd        Watchman


Vessel    "MARIA"

MADDERELL Joseph       m    30    Douglas, Isle of Man, England    Master
RIDCLIFF George        u    24    Douglas, Isle of Man, England    Mate
BENDING John           u    20    Exeter, Devon, England           AB
MALONE John            u    20    Drogheda, Ireland                OS


Vessel    "PLEIADES"

BROWN William          m    50    Scarborough, Yorkshire           Master
BROWN William Thomas   u    20    Scarborough, Yorkshire           AB
MORNINGTON John        u    18    Jarrow, Durham                   Apprentice Seaman
DIDEN James            u    17    Scotland                         Apprentice Seaman
BROWN Mary             m    50    Scarborough, Yorkshire           Masters Wife


EARSDON, NORTHUMBERLAND, UK - 1881 [Ships & crews in port during 1881 census]

Vessel    "HANNAH"

SHILSON George Hill    m    40    Dover, Kent, England             Master
HUDSON Thomas James    m    49    Whitstable, Kent                 Mate
SAUVARY James John     u    20    Guernsey, Channel Islands        AB
REDWOOD Alfred         u    20    Whitstable, Kent, Eng.           OS
NEWINGTON William John u    20    Dover, Kent, England             OS
TODD Rabant            u    18    Seaham, Durham, Eng.             Apprentice

BLYTH, NORTHUMBERLAND - 1881 [Ships & crews in port during 1881 census]

Vessel    "DISPATCH"

SOUTER William Edward  m    39    Nth Shields, NBL, England        Master
NORTH John             m    62    Whitby, Yorkshire                Mate
WALE William           m    28    London, Middlesex                AB

BEDLINGTON, NORTHUMBERLAND, ENGLAND, UK - 1881 [Ships & crews in port during 1881 census]
(The closest port is CAMBOIS)


Vessel    "MYSTERY"

TRANSOM Charles        m    33    St Leonards, Sussex, England     Master
TRINT William          m    52    Torquay, Devon, England          Mate
FOREMAN William        u    21    Gravesend, Kent                  AB
MC CLUSKEY John        u    19    Gravesend, Kent                  AB        
SMITH George Roger     u    19    Nth Shields, NBL, England        OS
FOREMAN Henry          u    16    Gravesend, Kent                  OS


Vessel    "PIONEER"

PETERSEN August Ludwig m    33    Ystad, Sweden                    Baotswain


Vessel    "PLESSY"

SAMPLE John            m    63    Blyth, NBL, England              Watchman (Dock Service)


Vessel    "LOUISE CHARLOTTE"

HILL James             m    50    Lerren, Cornwall, England        Master
JACOBS Charles         m    32    Polruan, Cornwall, England       Mate
HILL Ernest H.         u    16    Polruan, Cornwall, England       AB
PINES Richard          u    20    Polperro, Cornwall, England      OS
TIPPER Thomas          u    15    Polruan, Cornwall, England       OS


Vessel    "JOHN ELLIOTSON"

COOPER William         m    47    Briges?  Kent, England           Master
PUTWAIN Leyman J.      u    25    Whitstable, Kent                 Mate
SIDDERS William        u    24    Littlebourne, Kent               AB
PUTWAIN William        u    19    Williamstown, NSW                AB
BENNETT Joseph         u    20    Whitstable, Kent, Eng.           OS
COOPER Charles         u    18    Whitstable, Kent, Eng.           OS
BRAMBLE Walter         u    18    Favisham, Kent, Eng.             Apprentice
DIXON James Elias      u    16    Canterbury, Kent                 Apprentice

Vessel    "COGNAC"

SPENCE James           m    30    Cley, Norfolk, England           Master
GRANT Charles William  m    43    Salthouse, Norfolk               Mate
GRANT Peter John       u    18    Salthouse, Norfolk               Cook & Seaman
WISTTER Richard        u    32    Salthouse, Norfolk               Boatswain
RPOER William          u    19    Blakeney, Norfolk, Eng.          AB
MUSKIN Victor          u    24    Helogaland                       AB
KENNEDY Jerimiah       u    21    Antwerp, The Netherlands         OS
PREWLIS George         u    16    Nth Shields, NBL, Eng.           Apprentice


Vessel    "SUNDEW"

ADLER Henry            m    50    Craster, NBL, England            Master
COLE James             u    23    Blyth, NBL                       Mate
COLE William           u    20    Blyth, NBL                       Cook & Seaman
DALE G. W.             u    20    Lowstoft, Suffolk, Eng.          AB
RULE J. W.             u    19    Nth Shields, NBL                 OS
ADAMSON John T.        u    19    Nth Shields, NBL                 OS


Vessel    "AVON"

GIBL? Goerge           m    39    Alnmouth, NBL, England           Master
PROIR William          m    51    Fowlsham, England                Mate
ALDRID Thomas          w    37    Horncastle                       Cook
MURPHY John            u    49    Winyard, Ireland                 Seaman
SULLOVEN Daniel        u    39    Co. Kerry, Ireland               Seaman
MAIRE Gean             u    25    Nance, France                    Seaman
WHITE Robert           m    53    Arbroth, Scotland                Seaman
MURPHY James           u    19    Liverpool, England               Seaman
SCOTT Andrew           u    16    Greenock, Scotland               Seaman

AMBLE, NORTHUMBERLAND, ENGLAND, UK - 1881 [Ships & crews in port during 1881 census]


Vessel    "JOHAN"

RECITER D. L.          m    47    Germany                          Master
RECITER Frederich      u    19    Germany                          Mate
TEINSFEN Hendrich      u    16    Germany                          Seaman
HEINGEIOR Wilhelm V.   u    16    Germany                          Apprentice


Vessel    "HENRIETTE"

HANSEN L.J.            m    51    Nordye Fano, Denmark             Master
LORENZEN Frederik      m    27    Wyka Fohr Schlesvig              Seaman
MATHISEN Wirk          u    18    Oland Schlesvig                  Seaman
NORDBAK Gustav Lars    u    19    Hoier Schlesvig                  Seaman
ANDRESEN Nicklas Jans  u    18    Fohr Schlesvig                   Cook


Vessel    "MARIA"

RASMUSSEN J. J. O.     m    39    Rudkjobing, Denmark              Master
MADSEN J. J.           m    54    Rudkjobing, Denmark              Mate
LARSEN Lauritz         u    23    Rudkjobing, Denmark              Seaman
JAPPESEN Eahardl       u    20    Sanderaunne, Denmark             Seaman
TERHILSEN Carl C.      u    17    Nykjobing,  Denmark              Cook


Vessel    "STAR OF PEACE"

GAIR William           m    44    Amble NBL, England               Master
DODDS Philip           m    34    Blyth, NBL                       Mate
CLARK James A.         m    35    Hull, Yorkshire, Eng.            Cook
JENSEN Martin          u    29    Denmark                          AB
WAGLUND Charles        u    32    Sweden                           AB
HENDERSON Thomas H.    u    19    Amble, NBL, England              Apprentice
PRINGLE Robert         u    18    Amble, NBL, England              Apprentice
GOWENS Joseph          u    18    Alnmouth, NBL, England           AB


Vessel    "ALPHA"

MORRIS Henry           m    34    Herne Bay, Kent, England         Master
BUTCHER William        u    28   

Vessel    "NYMPHEN"

MATHER Robert          m    52    Woodhorn, NBL, England           Master
TENLEN John            m    34    Norway                           Mate
COOK George            m    46    Loewstoft, Norfolk, Eng.         AB
GRESHEN William        m    25    Nth Sunderland, Durham           AB
ARMSTRONG Ralph        u    20    Hansley, NBL, England            Apprentice
ANDERSSON Frans Oscar  u    20    Sweden                           Apprentice
NIELSEN John F.        u    24    Sweden                           AB



Vessel    "NEILSON TAYLOR"

MC IVOR John           m    50    Stornoway                        Master
POTTER Joseph          m    28    Dundee, Forfar, Scotland         Boatswain
DONALDSON William      m    31    Dundee, Forfar, Scotland         AB
STRACHAN Ganelon       m    39    Montrose, Forfar, Scotl.         AB
DAVIDSON Peter         m    28    Aberdeen, Scotland               Cook & Steward
ELRICK George          m    29    Glasgvin, Lanark, Scot.          Chief Engineer
MC KAY William         m    24    Thusa, Caithness, Scot.          2nd Engineer
POTTER Alex            m    55    Argyll, Scotland                 Fireman
BALLINGALL Thomas      m    37    Erroll, Perthshire, Scot.        Fireman
MC AUEN John           w    36    Dundee, Forfar, Scotl.           Passenger


Vessel    "CHARITY"

BAXTER Richard        m    24    South Check Rn Bay?               Master
RITCHIE Charles       u    27    South Shields, Durham             Mate
STEWART John          m    53    Alnmouth, NBL, Engl.              AB
SMITH Edward          u    26    Herne Bay, Kent                   AB
SANDS George          u    18    Newcastle on Tyne, NBL            Apprentice
WILLIAMS George       u    18    Nth Shields,NBL, Eng.             Apprentice
SCOTT William         u    16    Nth Shields,NBL, Eng.             Apprentice


Vessel    "MENODORA"

LEWIS Robert          m    54    Clay, Norfolk, England            Master
YOUNG William         m    35    Was...t, NBL                      Mate
DIXON John            m    22    Alnwick, NBL                      AB
ANDERSON John         u    16    Alnwick, NBL                      AB
DAVIDSON Henry        u    33    Mexico Sesan Doras                AB
MOLLEN Richard        u    18    Barnstaple, Devon, Eng.           Apprentice


Vessel    "LILY"

JACKSON George Robert m    46    Littlehampton, Sussex, Eng.       Master
COULSON Robert        m    50    Blyth, Northumberland             Mate
GRAY George           m    51    Alnwick, Northumberland           Cook
JOHNSTONE Charles     m    39    Scotland                          AB
JOHNSTONE James       m    23    Scotland                          AB
BRISLANE Peter        u    19    Arbroth, Forfar, Scotland         Apprentice
OLSEN Antony          u    20    Gothenburg, Sweden                Apprentice
PAUL William          u    16    Aberdeen, Scotland                Apprentice
WOOD James            u    16    Nth Sunderland, Durham            Boy


Vessel    "INCONSTANT"

POOLE Christopher     m    55    Bridlington, Yorkshire, England   Master
MATHUES John          u    28    Amble, NBL, England               Mate
PARSON William        u    27    Bliking, Norfolk                  AB
CAMBLE William        u    30    Scotland                          AB
HOLOM Peter           u    38    Sweden                            AB
ARTHUR Thomas         u    17    Sth Shields, Durham, Eng.         Apprentice

Vessel    "UNITED'

RAWCLIFFE Edward      w    52    Southampton, Hampshire, England   Master
SNOWBALL William      m    45    Sth Shields, Durham, England      Mate
STUART Adham          u    39    Alnmouth, NBL, England            AB
MEADOWS Charles       u    22    Yarmouth, Norfolk                 AB
HENDERSON John        u    21    Amble, NBL                        OS
JONES James           u    18    Liverpool                         OS
MOORE Joshua          u    16    Sth Shields, Durham, Eng.         Apprentice


Vessel    "ACTIVE"

CARLE William         m    57    Scotland                          Master
MASSEN George         m    46    Scotland                          Mate
GUYAN Andrew          m    52    Scotland                          Cook & Seaman
WILSON William        m    39    Scotland                          AB
KEITH Robert          m    33    Scotland                          AB
MAIE Gorge            u    19    Scotland                          OS


Vessel    "MARIE MELANIE"

TILLEY John Edward     u    29    Whitstable, Kent, England        Master
MUMMERY William Thomas m    34    Ashford, Kent                    Mate
LAMBKIN 
   Leonard John Thomas u    24    Luddenham naer Faversham, Kent   AB (Handicap:Deaf)                                                Handicap: Deaf Came Year
CORNHILL Arthur        u    19    Whitstable, Kent, England        OS
CATT John Stephen      u    19    Woodchurch, Kent, England        OS


Vessel    "RINGLEADER"

CLOTHIER 
  Frederick Charles    u    28    Whitstable, Kent, England        Master
SANDY Thomas           u    24    Whitstable, Kent, England        Mate
SMITH Charles R.       m    22    Edinburgh, Scotland              AB
SUTTON Harry           u    27    Canterbury, Kent, England        AB
BUTLER Arthur          u    19    Gravesend, Kent, England         OS
ATTWOOD John           u    15    Whitstable, Kent, England        Apprentice
RAYFIELD William       u    16    Chatham, Kent, England           Apprentice


Vessel    "EMMA"

BURN William           m    53    Blyth, NBL, England              Master
SHORT Thomas           u    37    Blyth, NBL, England              Mate

MONKS HOUSE & FERNE ISLANDS, NORTHUMBERLAND, ENGLAND, UK - 1881 [Ships & crews in port during 1881 census]


Vessel "ELIZABETH DAVEY"

PEAKE Richard T.       m    37    Fowey, Cornwall, England         Master
LIBBY William J.       m    30    Fowey, Cornwall, England         Mate
PUCKEY ........        u    26    Cornwall, England                AB
BROWN ....ard          u    19    Liskeard, Cornwall               OS
JONES .........        u    25    Liverpool, Lancashire            Cook


Vessel    "INVESTIGATOR"

DURHAM Adam            m    28    Nth Sunderland, Durham, England  Fisherman
DURHAM Daniel          u    19    Nth Sunderland, Durham, England  Fisherman
NELSON George          m    29    Nth Sunderland, Durham, England  Fisherman
CLARK John             m    27    Nth Sunderland, Durham, England  Fisherman
RUTTER Robert          m    25    Nth Sunderland, Durham, England  Fisherman
RUTTER John            u    18    Nth Sunderland, Durham, England  Fisherman


HOLY ISLAND, NORTHUMBERLAND, UK - 1881 [Ships & crews in port during 1881 census]

Vessel    "MARGARET REID"

HOLLAND James          m    54    Gravesend, Kent, England         Master
FOREMAN John           m    46    Dundee, Forfar, Scotland         Mate
DOIG James             m    51    Dundee, Forfar, Scotland         Seaman
MATHEW Alexander       m    59    Dundee, Forfar, Scotland         Seaman

WARKWORTH, NORTHUMBERLAND, ENGLAND,UK [Ships & crews in port during 1881 census]


Vessel    "WARKWORTH HARBOUR"

MAINLAND George        u    40    Scotland                         Boatswain
PARK Thomas            u    44    Sth Shields, Durham              AB
GILLEN Bryan           u    35    Ireland                          AB
DE BOER F. J.          m    54    The Netherlands                  Cook & Steward
CHRISTIE James W       m    32    Scotland                         2nd Engineer


Vessel    "ST ATHENS"

MASSON John            u    31    Kinloss Findhorn Parish          Master
MASSON William         m    43    Kinloss Findhorn Parish          Mate
MUNRO Robert           u    21    Kinloss Findhorn Parish          AB
SCOTT John             u    23    Elgin Burghead                   AB
MAIN George            u    16    Kinloss Findhorn Parish          OS
MC GRIGOR Alexander    u    15    Elgin Brandersburgh              Apprentice


Vessel    "DANTZIE"

SIMPSON Alexander      u    29    Banff, Banff, Scotland           Master
MITCHELL Robert        u    26    Cullen, Banff, Scotland          Mate
CORMACK George         u    19    Banff, Scotland                  Cook & Seaman
RUTHERFORD William     m    26    Liverpool, England               Seaman
DINGLE Frederick       m    40    Jersey, Channel Islands          Seaman
ANDERSON Henry         u    17    Perth, Scotland                  Apprentice


Vessel    "PACTOLUS"

WATSON Joseph          m    56    Chirton, NBL, England            Master
GOWANS Robert          m    53    Twigell House, NBL, Eng.         Engineer
ARCLE William          m    53    Amble, NBL, England              Fireman
CHARLTON James         u    20    Nwecastle, NBL                   Deckhand (Harbour Service)


Vessel    "JAMES & MARY"

PORTER William         m    47    Thornten, Lancashire, Eng.       Master Mariner
BRYCE James            m    26    Hull, Yorkshire, England         Mate
BONETT Thomas          u    21    Plymouth, Devon                  AB
DONOVEN Thomas         u    21    Guienrtown, Cork, Ireland        AB
GORDON Robert          u    17    Belfast, Antrim, Ireland         AB


Vessel    "ELECTRA"

SIMPSON Charles        m    46    Montrose, Forfar, Scotland       Master
CAMERON William        m    47    Dundee, Forfar, Scotland         Mate
REID James             m    42    Montrose, Forfar, Scotland       Cook
TAYLOR Charles         m    46    Montrose, Forfar, Scotland       AB
PETERIS Robert         m    37    Montrose, Forfar, Scotland       AB


Vessel    "SANCHO PANZA"

BAKER James            m    43    Rye, Sussex, England             Master
CHANDLER  John         m    37    Chatham, Kent                    Mate
TAYLER Stephan         u    21    Whitstable, Kent                 AB
CULBEN Arthur          u    20    Faversham, Kent                  Apprentice
EVERETT Edward         u    18    Ashford, Kent, England           Apprentice
KINMOND John           u    19    Sunderland, Durham, Eng.         Apprentice
HUSSEY Edward          u    17    Dover, Kent, England             Apprentice
Return to Introductory Page