Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
NORFOLK 1881
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN NORFOLK 1881



Ships in Port at Great Yarmouth 1881

Vessel:	"Norma"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace

John TASKER	        M	36 	M	Knottingley, York, Eng  Master
John HORRACKS	        M	37 	M	Knottingley, York, Eng  Mate
John HARMAY	        M	34 	M	Thorne, York, England   Boatswain
William OWEN	        M	30 	M	Goole, York, England    Steward
George COOK	        M	26 	M	Goole, York, England    Engineer
Edward PRATT	        M	23 	M	Goole, York, England    Assistant Engineer
John JACKSON	        M	32 	M	Goole, York, England    A B Seaman
Edwin WATSON	        M	44 	M	Goole, York, England	A B Seaman
Charles WOAD	        M	38 	M	Goole, York, England	A B Seaman
Windle CLAYTON	        M	43 	M	Goole, York, England	A B Seaman
John PLOWES	        U	24 	M	Goole, York, England	A B Seaman
William DICKENSON	M	22 	M	Selby, York, England	Fireman
William VANSON	        M	58 	M	Canterbury, Kent, Eng	Fireman
Thomas CASEY	        U	33 	M	Sligo, Ireland  	Fireman

Vessel:	"E L M"
	
David EATON	        M	45 	M	London, Middlesex, Eng	Captain
William BARTHOLOMI	M	32 	M	Gravesend, Kent, Eng	Mate
John MANSFIELD    	U	45 	M	London, Middlesex, Eng  A B Seaman
Henry ELGAR	        U	20 	M	London, Middlesex, Eng	A B Seaman
David RITCHID      	U	19 	M	Woolwick           	A B Seaman
Albert GILFRISS 	U	17 	M	London, Middlesex, Eng	A B Seaman
John GODFREY    	U	14 	M	Yarmouth          	O Seaman

Vessel:	"Edwin & Mary"
	
William A. HOLMES	M	41 	M	Limehouse          	Master Mariner
Joseph PEW        	U	21 	M	Barking          	Mate
William ARGAR	        U	19 	M	Colkane           	Apprentice
Benjamin TAYLOR 	U	27 	M	Bishop Aukland     	Engineer
William BEVELL    	U	16 	M	Hastings          	Apprentice

Vessel:	"Hippelyte"
	
Joseph HUTCHINSON	M	52 	M	Robin Hoods Bay, York	Master
William BROWN      	M	62 	M	Newcastle, Northumbs	Mate
Nenton WHISKER    	U	20 	M	Whilliby, York, Eng	Seaman A B
Edward MIDDLEMESS	M	32 	M	So Shields, Durham, Eng	Seaman A B
John SOMESBY	        U	19 	M	Middlesboro, York, Eng	Apprentice
Henery JOHNSON    	U	18 	M	Middlesboro, York, Eng	Apprentice
Fredrick Rees THOMAS	U	17 	M	Swansea, Glamorgan, Wal Apprentice

Vessel:	"Merton"
	
Lewis LIBBARN     	M	51 	M	Rye, Sussex, England	Master
James MC DONALD 	M	41 	M	Gowel, Glamorgan, Wales Mate
Frederick BAKER 	U	23 	M	Hastings, Sussex, Eng   A B
Harry BURGESS     	U	19 	M	Sc...land, Kent, Eng	O R
Michael J. DAY    	U	17 	M	Ramsgate, Kent, Eng     O R

Vessel:	"Sedgemoor"
	
Leslie Mc Rain Thomas MEEK
                    	M	57 	M	Norwich, Norfolk, Eng	Master
John FORD         	M	32 	M	Ipswich, Suffolk, Eng	Mate
Henry GODBOLT      	M	49 	M	Ipswich, Suffolk, Eng	A B
James BROWN	        U	17 	M	Cornwall Devoran	O B
Samuel SMITH	        U	16 	M	Ipswich, Suffolk, Eng	Eng Boy
Haris MEARES	        M	33 	M	London, Middlesex, Eng	Engineer
John MILLS	        M	31 	M	Ipswich, Suffolk, Eng	Fireman
Henry WEB	        U	17 	M	Ipswich, Suffolk, Eng	Boy

Vessel:	"Transit"
	
Charles JARMAN	        M	37 	M	Halecombe, England	Master
Charles PALMER	        M	40 	M	 (BS), Sweden      	Mate
Robert LAYMAN	        U	22 	M	Teignmouth, England	A B Seaman
William SMITH	        M	25 	M	..., England      	A B Seaman
John MARKS	        U	18 	M	Rotterdam (B S) 	O S Seaman
George SEAGERS	        M	31 	M	Brightlingsea, England	A B Seaman

Vessel:	"Anna Dixon"
	
John DUNK         	M	47 	M	Hastings, Sussex, Eng	Master Mariner
Isaac BAKER	        M	37 	M	Hastings, Sussex, Eng	Mariner (Mate)
Thomas QUAIFE     	M	29 	M	Hastings, Sussex, Eng	Mariner (Cook)
Frank ROLLINS     	U	24 	M	Southampton, Hampshire	Mariner A B
Frederick NELSON	U	25 	M	 (BS), Sweden      	Mariner A B
Henry HANDERS      	U	18 	M	Southampton, Hampshire	Mariner O S

Vessel:	"Anglia"
	
David CHAPMAN     	M	49 	M	Forefarshire, Scotland  Ship Master
Colin CAMPBELL      	M	38 	M	Forefarshire, Scotland	Seaman A B
William LEIGHTON	M	43 	M	Forefarshire, Scotland	A B Seaman
William CHAPMAN 	U	20 	M	Forefarshire, Scotland	A B Seaman
Thomas MC GARICK	M	43 	M	Forefarshire, Scotland	A B Seaman
Andrew S. FIESON	M	48 	M	Calmar..., Scotland	A B Seaman
David SOUTAR       	M	28 	M	Forfar, Scotland	A B Seaman
Alexander WALKER	M	29 	M	Forefarshire, Scotland	A B Seaman
George CORTLY      	M	47 	M	Forfar, Scotland	A B Seaman
William JACK      	M	53 	M	Invernesshire, Scotland A B Seaman
George DUNCAN     	M	29 	M	Aberdeenshire, Scotland Steward
David TASKER            M	39 	M	Forfar, Scotland	Steward
...lm WALKER	        U	24 	M	Edinburgh, Scotland	Steward
Thomas CLARK	        M	46 	M	Forefarshire, Scotland	Steward
Margaret WATT	        U	41 	F	Forefarshire, Scotland	Stewardess
Peter MC FARLANE	M	34 	M	Forefarshire, Scotland	Marine Engineer
John HENDRAY	        U	29 	M	Perthshire, Scotland	Marine Engineer
William HENDERSON	M	31 	M	Perthshire, Scotland	Fireman
James GILLETTE	        M	27 	M	Forefarshire, Scotland	Fireman
Thomas HENDERSON	M	35 	M	Forefarshire, Scotland	Fireman
David DAVIDSON     	M	21 	M	Fifeshire, Scotland	Fireman
Kinnard NELL       	U	38 	M	Forefarshire, Scotland	Fireman
Alen ANILNE             M	38 	M	Perthshire, Scotland	Fireman

Vessel:	"Prompt"
	
George ROWLAND      	M	37 	M	Yarmouth, Norfolk	Captain
Samuel LONG        	U	22 	M	Yarmouth, Norfolk	Mate
William MAC DONALD	M	27 	M	Yarmouth, Norfolk	Able Seaman
Walter EDMONDS    	U	19 	M	Yarmouth, Norfolk	Ordinary
John ROWLAND      	U	14 	M	Yarmouth, Norfolk	Boy

Vessel:	"Coquette"
	
John SOUTHWELL      	M	34 	M	London, Middlesex	Master
Charles STIMPSON	W	51 	M	London, Middlesex       Mate
Jeremiah SUFFLING	U	27 	M	Gorleston, Suffolk	Third Hand
Edward BARWOOD     	U	24 	M	Gorleston, Suffolk	Fourth Hand
Robert HALE	        U	18 	M	Gorleston, Suffolk	Fifth Hand
Benjamin WOOD     	U	20 	M	London, Middlesex	Sixth Hand
Thomas GIBBS       	M	47 	M	Gorleston, Suffolk	Seventh Hand

Vessel:	"M A Morgan"
	
Robert William KAMP	M	27 	M	London, Middlesex	Master
Arther LEVELL      	M	23 	M	Gorleston, Suffolk	Mate
Rezin LANHAM	        U	35 	M	Shor..., Suffolk	A B
George RICHMOND 	U	18 	M	London Bow, Middlesex	A B
Cornelius THOMAS	U	20 	M	Bacup, Lancashire	O D
William John MITCHELL	U	16 	M	Dartmouth, Devon	Cook

Vessel:	"Gleaner"
	
John DOSSETT	        M	31 	M	Barking, Essex     	Master
Issac BOULTON	        M	29 	M	Greenwich, Middlesex	Mate
William DOSSETT 	U	22 	M	Gorleston, Suffolk	Seaman A B
Thomas SAYERS     	U	20 	M	London, Middlesex	Seaman A B
Joseph PRIES	        U	22 	M	London, Middlesex	Seaman O S
Arthur BROWN	        U	19 	M	Gorleston, Suffolk	Seaman O S
Joseph RUSKINS	        U	15 	M	Gorleston, Suffolk      Boy

Vessel:	"Vixen"
	
Thomas HILL	        M	32 	M	Chelmsford, Essex	Master
Daniel SALMON	        M	25 	M	Caister, Norfolk	Mate
James ROBERTS	        U	22 	M	Yarmouth, Norfolk	3rd Hand
John PRITCHARD    	U	21 	M	Vron, Caernarvon, Wales 4th Hand
Henry WISEMAN	        U	22 	M	Yarmouth, Norfolk	5th Hand
William DURRANT  	U	16 	M	Yarmouth, Norfolk       Cabin Boy

Vessel:	"Robert & Richard"
	
George REID	        W	28 	M	Yarmouth, Norfolk	Master
George SHREEVE    	M	28 	M	Gorleston, Sussex	Mate
Samuel BOWLES	        M	21 	M	Yarmouth, Norfolk	3rd Hand
Richard BROWN	        M	21 	M	Yarmouth, Norfolk	4th Hand
Robert CALVER	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk	5th Hand
William SHIRWAN 	U	17 	M	Yarmouth, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Cerdic"
	 
Arthur CRISP	        M	27 	M	Corton, Suffolk 	Master
James GOFFIN	        M	25 	M	Winterton, Norfolk	Mate
Henry CHAVNEY	        U	26 	M	Hemsby, Norfolk 	3rd Hand
Thomas BROOKS      	M	23 	M	Yarmouth, Norfolk       4th Hand
John WOODS	        U	19 	M	Norwich, Norfolk	5th Hand
George CHITTLEBURGH	U	15 	M	Yarmouth, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Cambria"
	
James SARGANT      	W	40 	M	Mundum, Norfolk 	Master
William ANNISON 	M	35 	M	Rolesby, Norfolk	Mate
Henery CANDLER	        M	37 	M	Yarmouth, Norfolk	Third Hand
William SMITH	        U	23 	M	Yarmouth, Norfolk	Forth Hand
Thomas LAWSON	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk	Deck Hand
Arthur HOUGHTON 	U	17 	M	Yarmouth, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Star Of The East"
	
James ATTRIDGE	        M	43 	M	Stock, Essex, England	Master
Robert ALBROW	        M	34 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	Mate
William JAMES	        M	24 	M	Lound, Suffolk, England	3rd Hand
Robert PIGNEY	        U	26 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	4th Hand
Samuel WESTGATE  	U	19 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	Deck Hand
James MANNALL	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	Cabin Boy

Vessel:	"Rival"
	
James ROSE	        M	37 	M	London, Middlesex, Eng	Master
John MINNS	        M	24 	M	Norwich, Norfolk, Eng   Mate
George COOK	        M	22 	M	London, Middlesex, Eng	3rd Hand
James CRUMP	        U	24 	M	London, Middlesex, Eng	4th Hand
Charles GASTLING	U	19 	M	Blowfield, Norfolk, Eng	5th Hand
Elexander BROWN	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	6th Hand
Henery COLBY	        U	16 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	Cabin Boy

Vessel:	"Hermit"
	
John Wm. WHEELER	M	55 	M	Guilford, Surrey, Eng	Fisherman Master
Thomas W. COOPER	M	28 	M	Liverpool               Fisherman Master
Christopher BEALES	W	34 	M	Oulton, Suffolk, Eng	Fisherman Master
William BARBER    	U	20 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	Fisherman Master
Robert BESSEY	        U	21 	M	Thirne, Norfolk, Eng	Fisherman Master
Robert SHERWOOD 	U	16 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	Fisherman Master

Vessel:	"Lottie"
	
Edward HODDS	        M	34 	M	Winterton, Norfolk	Master
Josiah HODDS	        M	24 	M	California, Norfolk	Mate
Henry BROWN	        U	23 	M	California, Norfolk	A B Seaman
Robert DIBLE	        U	18 	M	California, Norfolk	A B Seaman
Fred BROWN	        U	17 	M	California, Norfolk	O S Seaman
Fred HURNYS	        U	17 	M	Ormesby, Norfolk	Boy

Vessel:	"Rivulet"
	
Joseph JERMANY	        U	25 	M	Norwich, Norfolk	Master
John JACKSON	        M	23 	M	Runham, Norfolk 	Mate
Luke HORNAR	        M	28 	M	Norwich, Norfolk:	Third Hand
Albert WARD	        U	18 	M	Runham, Norfolk 	Fourth Hand
James MOLL	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk       Deck Hand
Thomas BULMORE	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk	Cook

Vessel:	"Terrier"
	
Benjamin HOLT    	U	31 	M	Martham, Norfolk	Master
James CAULK	        M	22 	M	Yarmouth, Norfolk	Mate
William ROWLING	        U	25 	M	Norwich, Norfolk	3rd Hand
Charles SIMMS	        U	50 	M	Yarmouth, Norfolk	4th Hand
William CATCHPOLE	M	22 	M	                  	5th Hand
George WILLIAMS 	U	17 	M	Oxford City Of   	Cook

Vessel:	"Rover"
	
John HADGRAFT      	M	33 	M	Barking, Essex   	Master
John ENGLAND	        M	38 	M	Burugh Castle, Suffolk	Chief Mate
Herbert REECE	        U	20 	M	Gorleston, Suffolk	A B
Thomas MACKLING 	M	40 	M	Maldon, Essex   	A B
Henery JOHNSTON 	U	15 	M	Stratford, Essex	Ordinary Seaman
Robert HIGGINS    	U	19 	M	Shoreditch, Middlesex	Ordinary Seaman
William HUNT	        U	16 	M	Oxford, Oxford   	Cook And Steward

Vessel:	"Spray"
	
Paul GEORGE	        M	29 	M	Caister, Norfolk	Master
John E. GRLLING 	M	35 	M	Stradby, Norfolk	Mate
James MODE	        U	21 	M	Caister, Norfolk	3rd Hand
Chas. KNIGHTS	        U	19 	M	Caister, Norfolk	4th Hand
George SNELLER	        U	19 	M	Caister, Norfolk	5th Hand
Joseph WOODHOUSE	U	14 	M	Caister, Norfolk	Cook

Vessel:	"Try Again"
	
Thomas PUMFREY	        M	28 	M	Horstead           	Master
Robert AMIS	        U	24 	M	Horstead, Norfolk	Mate
Frederick PUMFREY	U	24 	M	Hemsby, Norfolk 	3 Hand
John BUCK	        U	28 	M	Halleringham, Norfolk	4 Hand
Richard BUNNIWELL	U	18 	M	Yarmouth, Norfolk	5 Hand
Robert SAMPSON	        U	17 	M	Yarmouth, Norfolk	Boy

Vessel:	"Princess"
	
Edward STOLLIDAY	M	30 	M	Salhouse, Norfolk	Master
William TAEL	        M	26 	M	Hales, Norfolk, Eng     Mate
John T. BELL	        M	26 	M	Hedley, Suffolk, Eng	3 Hand
Robert JOHN	        M	30 	M	Ramsgate, Kent, Eng	4 Hand
James SHERWOOD	        W	22 	M	Yarmo, Norfolk, Eng	5 Hand
George COOPER	        O	15 	M	Yarmo, Norfolk, Eng	Boy

Vessel:	"Jessica"
	
George AMOS	        M	43 	M	Bradwell, Suffolk, Eng	Master
John GOWAN	        M	30 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Mate
Wm. THOULESS	        M	20 	M	Blunderston, Suffolk	Third Hand
Thos. PROUDFOOT 	U	20 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Fourth Hand
Robert BRITTON    	U	20 	M	Liverpool, Lancashire   Fifth Or Deck Hand
Benjamin BACON	        U	16 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Cook Or Cabin Boy

Vessel:	"Albert"
	
Wm. BARCHAM	        M	52 	M	Alysham, Norfolk, Eng	Master
Wm. BARCHAM	        U	17 	M	Alysham, Norfolk, Eng	Mate

Vessel:	"Harriet Todd"
	
E.George HARRIS 	M	34 	M	Bishop Stortford, Herts	Master
Wm. KERRISON	        M	36 	M	Rollesby, Norfolk, Eng	Mate
John BLAND	        M	37 	M	Filby, Norfolk, Eng	3rd Hand
Henry PLAYFORD	        U	24 	M	Reedham, Norfolk, Eng	4th Hand
Henry BERFORD	        U	23 	M	Norfolk            	5th Hand
Mathew LARK	        U	14 	M	Yarmouth, Norfolk, Eng	Cook

Vessel:	"Louise"
	
Jack GALLANT	        M	42 	M	Gt Yarmouth, Norfolk    Master
Edward COOKE	        M	39 	M	Ludham, Norfolk 	Mate
Henry SLAUGHTER 	M	27 	M	Ludham, Norfolk 	3rd Hand
Samuel COLEBY	        U	17 	M	Yarmouth, Norfolk	4th Hand
William COLEBY	        U	17 	M	Yarmouth, Norfolk	5th Hand
Arthur COOKE	        U	14 	M	Yarmouth, Norfolk	Cook

Vessel:	"Meteor"
	
Thos. CALTHORPE 	M	30 	M	Broom, Suffolk     	Master
Richd. DIX	        M	26 	M	Bacton, Norfolk 	Mate
Arthur CALTHORPE	U	23 	M	Broom, Suffolk  	3rd Hand
George PEARSON    	M	20 	M	Belton, Suffolk 	4th Hand
Saml. WRIGHT	        M	21 	M	Loddon, Norfolk 	5th Hand
John JEARY	        U	16 	M	Bacton, Norfolk 	Cook

Vessel:	"Result"
	
Alfred KETTLE	        M	46 	M	Winterton, Norfolk	Master
Walter KETTLE	        M	22 	M	Winterton, Norfolk	Mate
William WARD	        M	39 	M	Filby, Norfolk  	3rd Hand
Henry SUMMERS	        U	23 	M	Overstrand, Norfolk	4th Hand
William JONES	        M	21 	M	Fakenham, Norfolk	5th Hand
Alfred KETTLE	        U	15 	M	Yarmouth, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Teaser"
	
Joseph SANDERS	        M	29 	M	Bermonsey, Surrey	Master
James O'BRIAN	        M	39 	M	Bermonsey, Surrey	Mate
William FOX	        U	23 	M	Yarmouth, Norfolk	Third Hand
Richard CATTERMOLE	U	25 	M	Erwarton, Suffolk	Fourth Hand
Edgar LIFFEN	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk	Fifth Hand
Thomas HART	        U	14 	M	Gorleston, Suffolk	Cabin Boy

Vessel:	"George & Elizabeth"
	
Richard BRYANT	        M	30 	M	Whitechapel,Middlesex	Master
Jonathan DRAKE	        M	24 	M	Wymondham, Norfolk	Mate
James STOLLIDAY	        M	25 	M	Selhouse, Norfolk	3rd Hand
Chas. RAINER	        U	21 	M	Norwich, Norfolk	4th Hand
Edwd. LAMB	        U	21 	M	Snipe, Norfolk  	5th Hand
John WILLIAMS	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk	Steward

Vessel:	"Foam"
	
Henry BURWELL	        M	27 	M	Great Yarmouth	        Master
Henry MORPHEW	        M	27 	M	Great Yarmouth     	Mate
George THOMPSON	        U	23 	M	Great Yarmouth    	Third Hand
John MC PHEE	        U	19 	M	Aberdeen Town    	4th Hand
Samuel BULLEY	        U	24 	M	Gt Yarmouth     	Deck Hand
William COE	        U	18 	M	Gt Yarmouth     	Cook

Vessel:	"Fairy Belle"
	
Albert WILLIAMS 	U	17 	M	Newquay, Cornwall       Master
Thomas MATHEWS	        M	25 	M	Newquay, Cornwall	Mate
William CARRWICK	U	21 	M	Southwick, Hampshire	A B Seaman
William ANSELL    	U	21 	M	Crantock, Cornwall	A B Seaman
George ENGLAND     	U	21 	M	Exeter, Devon     	O Seaman

Vessel:	"Hunter"
	
William GIBBS	        M	45 	M	Hemsby, Norfolk 	Master
William GREEN	        M	32 	M	Yarmouth, Norfolk	Mate
Henry MORLEY	        M	23 	M	Gorleston, Suffolk	Third Hand
James GRIMMER	        W	25 	M	Natishead, Norfolk	Fourth Hand
Mure HOGG	        U	21 	M	Yarmouth, Norfolk	Deck Hand
Lewis SAUNDERS	        U	15 	M	Martham, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Alarm"
	
John SMITH	        M	28 	M	Ormesby, Norfolk	Master
Henry WOODHOUSE 	M	27 	M	California, Norfolk	Mate
Edward SUTTON	        U	19 	M	California, Norfolk	3rd Hand
Henry NICOLSON	        U	18 	M	Caister, Norfolk	4th Hand
Robert RUSSELS	        U	24 	M	Hickling, Norfolk	Cook

Vessel:	"Sleet"
	
Richard BROWN	        M	28 	M	California, Norfolk	Master
John BROWN	        M	23 	M	California, Norfolk	Mate
Robert BARNARD   	U	21 	M	California, Norfolk	3rd Hand
William TWINER	        U	20 	M	Upton, Norfolk    	4th Hand
Samuel DYBEL	        M	22 	M	Hemsby, Norfolk 	5th Hand
James TWINER	        U	15 	M	Upton, Norfolk  	Cook

Vessel:	"Energy"
	
William PRENTISS	M	40 	M	Chelmsford, Essex	Master
Samuel BROWN	        M	35 	M	Chevely, Cambridge	Mate
Christian PETERSON	U	23 	M	Horsfuse (For), Denmark	3rd Hand
James PUPPLETT	        U	20 	M	Whitechapel, London	4th Hand
James HOUSE	        U	17 	M	Great Yarmouth  	5th Hand
Charles WALKER	        U	16 	M	Great Yarmouth  	Steward

Vessel:	"Edith & Anna"
	
James SYMONDS	        M	35 	M	Ormesby, Norfolk	Master
John SYMONDS	        M	23 	M	Ormesby, Norfolk	Mate
George THROWER	        M	27 	M	Palling, Norfolk	Third Hand
James DABAGE	        M	38 	M	Oleby, Norfolk     	Fourth Hand
Henry KNIGHTS	        U	15 	M	Caister, Norfolk	Fifth Hand
Edward PARKER	        U	15 	M	Ormesby, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Minnie Ha Ha"
	
Elijah GREEN	        M	27 	M	Winterton, Norfolk	Master
George HEWETT	        M	19 	M	Winterton, Norfolk	Mate
Robert HATCH	        U	24 	M	Yarmouth, Norfolk	3rd Hand
Charles GREEN	        M	31 	M	Somerton, Norfolk	4th Hand
Charlie PAGE	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk	5th Hand
Henry MOLL	        U	16 	M	Winterton, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Fancy"
	
Walter CHAPMAN	        M	35 	M	Yarmouth, Norfolk	Master
Ambrose GEORGE	        M	30 	M	Winterton, Norfolk	Mate
William DURRANT 	U	32 	M	Burgh St Peters 	A B
George SPRATLING	M	21 	M	Sandwich, Kent  	O S
William GEORGE	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk	O S
Edward WARNER	        U	16 	M	Yarmouth, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Enos"
	
Richd.Bushell GREEN	U	30 	M	Somerton, Norfolk	Master
William DIBBLE	        M	30 	M	Winterton, Norfolk	Mate
James BAILEY	        U	29 	M	Langley, Norfolk	3 Hand
William MOLL	        U	21 	M	Somerton, Norfolk	4 Hand
George BOUGEN	        U	19 	M	Winterton, Norfolk	Deck Chap
Edward PARKER	        U	19 	M	Winterton, Norfolk	Boy

Vessel:	"Reliance"
	
Charles DEAN	        M	31 	M	Great Yarmouth    	Master
John HODDS	        U	21 	M	Winterton, Norfolk	Mate
Harry STEPHENS	        M	36 	M	Blackfriars, London	Third Hand
Anthony SUTTON	        U	20 	M	Hemsby, Norfolk 	4th Hand
Harry CROPLEY	        M	37 	M	Yarmouth, Norfolk	5th Hand
Clement COOK	        U	26 	M	Yarmouth, Norfolk	Steward

Vessel:	"Promise"
	
James NEWARK	        M	36 	M	Burgh Castle, Suffolk	Master
John PLAINE	        M	29 	M	Winterton, Norfolk	Mate
Harry COOPER	        M	25 	M	Bradwell, Suffolk	3rd Hand
William AMIS	        U	22 	M	Browston, Suffolk	4th Hand
James BENSLEY	        U	19 	M	Somerton, Norfolk	5th Hand
William BURGESS 	U	18 	M	Yarmouth, Norfolk       Cabin Boy

Vessel:	"Sea Bird"
	
William TRENDALL	U	30 	M	Saint Pancras, Middx	Master
William FLACK	        M	34 	M	Melbourne, Australia	Mate
John TRAWL	        U	22 	M	Gorleston, Suffolk	Able Seaman
William BAKER     	U	33 	M	Ipswich, Suffolk	Able Seaman
George WARNES      	U	18 	M	Southwold, Suffolk      Ordinary Seaman
John HALES	        O	15 	M	Bradley, Suffolk	Cook

Vessel:	"Princess Alice"
	
Robert RIVETT	        U	35 	M	Belton, Suffolk 	Master
James WATSON	        M	24 	M	Somerlaton, Suffolk	Mate
William SPENCER 	U	22 	M	Snatham, Norfolk	3rd Hand
Thomas HAWES	        U	19 	M	Gorleston, Suffolk	4th Hand
Fredrick SHAVE	        U	22 	M	London, Middlesex	5th Hand
Robert RIVETT	        U	14 	M	Gorleston, Suffolk      Cabin Boy

Vessel:	"Ace Of Trumps"
	
Henry (Mr) BIRD   	M	37 	M	Mettingham, Suffolk     Master
Henry (Mr) GILBERT	M	28 	M	Moughting, Norfolk	Mate
John (Mr) MINISTER	W	35 	M	Wickhampton, Norfolk	Third Hand
Mark COOK	        U	19 	M	Beccles, Suffolk	(Forth Hand)
Frederick STIBBINS	U	16 	M	Yarmouth, Norfolk	Deck Hand
George ROBINSON 	U	17 	M	Yarmouth, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Problem"
	
Samuel FARMAN	        M	36 	M	Gorleston, Suffolk	Master
Noah ALLEN	        M	35 	M	Acle, Suffolk      	Mate
Jerrimay GREEN	        M	27 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	3 Hand
John SMITH	        U	21 	M	London Clements, Middx	4 Hand
Thomas MALBOWN	        U	21 	F	S Shields, Northumbs    5 hand
Robert FARMAN	        U	14 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	6 Hand

Vessel:	"Sparkling Foam"
	
Robert WATSON	        M	34 	M	Yarmouth, Norfolk	Master
James COUGHEN	        M	29 	M	Winterton, Norfolk	Mate
Alfid BROWN	        M	27 	M	Winterton, Norfolk	Third Hand
Leious BROWN	        U	23 	M	Cilfona, Norfolk	Forth Hand
Albert GEORGE	        U	17 	M	Scratby, Norfolk	Deck Hand
Elijah KING	        U	14 	M	Winterton, Norfolk	Cook

Vessel:	"Ruby"
	
George SUTTON	        M	29 	M	London, Middlesex	Master
Robert FULLER     	M	37 	M	Surrey, England 	Mate
John HUBBARD	        U	20 	M	Bradwell, Suffolk	A B Seaman
Robert PYKE	        U	20 	M	Tunstead, Norfolk	A B Seaman
Arthur GILES	        U	19 	M	Middlesex, England	O Seaman
Arthur PEEK	        U	15 	M	Lowestoft, Suffolk	Cabin Boy

Vessel:	"Cadmus"
	
John ROBINSON	        M	34 	M	Yarmouth, Norfolk	Master
Robert GEORGE	        M	23 	M	Gorleston, Suffolk	Mate
Thomas CORK	        M	41 	M	Yarmouth, Norfolk	Man
James CANNAM	        U	21 	M	Gorleston, Suffolk      Man
Walter HIGH	        U	20 	M	Gorleston, Suffolk	Man
James ALLIS	        U	17 	M	Belfast, Ireland	Boy

Vessel:	"Young Ethelbert"
	
David SAUNDERS	        M	30 	M	Flegg Burgh        	Fisherman (Master)
John BESSY	        M	26 	M	Caister            	Fisherman (Mate)
George BROOM	        U	19 	M	Martham            	Fisherman (A B Sea)
James SKOYLES	        M	40 	M	Thurne             	Fisherman (A B Sea)
George MYHILL	        U	19 	M	Rollesby            	Fisherman (O Sea)
George FREEMAN	        U	16 	M	Caister             	Fisherman (Boy)

Vessel:	"Alarm"
	
Wm.R. SKINLEY	        M	33 	M	Barking, Essex  	Master
Thomas MITCHELL	        M	28 	M	London, Middlesex	Mate
William BRAZIER	        U	21 	M	Chelmsford, Essex	Able Seaman
William TYLER	        U	21 	M	Barking, Essex  	Ordinary Seaman
Joseph WHITE	        U	18 	M	Barking, Essex   	Ordinary Seaman
William READ	        U	20 	M	Gorleston, Suffolk	Ordinary Seaman
Arthur HUNN	        U	17 	M	Yarmouth, Norfolk	Boy

Vessel:	"Rockett"
	
John WILKINSON     	M	46 	M	White Chaple, Middlesex	Master Fisherman
Robert M. BROWN	        M	29 	M	Bradley, Suffolk	Mate Fisherman
James SPURGON	        M	20 	M	Gorleston, Suffolk	Third Hand Fisherman
William C. EFFARD	U	21 	M	Dartmouth, Devon	Forth Hand Fisherman
Adolf Thos. CARROTT	U	29 	M	Berking, Essex  	Deck Hand Fisherman
Chases SMITH	        U	15 	M	Market Western, Suffolk	Cabin Boy

Vessel:	"I Will"
	
John FISHER	        U	30 	M	Southampton, Hampshire	Master
William WELLS	        M	30 	M	Gorleston, Suffolk	Mate
Walter BEAN	        U	25 	M	Yarmouth, Norfolk       3rd Hand
Alfred BEAN	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk	4th Hand
Thomas LOVETT	        U	21 	M	Shottisham, Norfolk	5th Hand
John WELLS	        M	38 	M	Gorleston, Suffolk	6th Hand

Vessel:	"Cherub"
	
John ADAMS	        M	30 	M	London, Middlesex	Master
James GILLINGS	        M	32 	M	Hopton, Sussex    	Mate
John HALL	        U	21 	M	Corton, Sussex    	3rd Hand
George PARMETER	        U	20 	M	Long Melford, Sussex	4th Hand
Thomas DONOVAN	        U	21 	M	Chelmsford, Essex	5th Hand
James GOODINGS	        U	19 	M	Stalham, Norfolk	6th Hand
Frank EVANS	        U	15 	M	New Zealand        	Cabin Boy

Vessel:	"William Cole"
	
James STUBBS	        M	38 	M	Corton, Suffolk 	Master
George PHILPOTH         M	32 	M	Bungay, Suffolk 	Mate
Richard WILLIS	        M	40 	M	Burgh Castle, Suffolk	A B Seaman
Henry SMITH	        U	22 	M	Corton, Suffolk 	A B Seaman
John LEGGETT	        U	23 	M	Corton, Suffolk 	Boy

Vessel:	"Silver Wave"
	
William LAWSON	        M	35 	M	Hasboro, Norfolk	Master
Joseph WOODROW	        M	24 	M	Bunwell, Norfolk	Mate
Arthur SPANTON	        M	26 	M	Yarmouth, Norfolk	3 Hand
William GRIFFITHS	U	22 	M	Wales             	4 Hand
Frederick HEMSTEAD	U	30 	M	Halstead, Essex 	Deck Hand
William SPANTON 	U	18 	M	Yarmouth, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Effort"
	
Walter NOBBS	        M	30 	M	Sandringham, Norfolk	Master
James JACKMAN	        U	22 	M	Yarmouth, Norfolk	Mate
George BUTLER	        U	23 	M	Yarmouth, Norfolk	3rd Hand
Wm. DOUGHTY	        U	21 	M	Palling, Norfolk	4th Hand
Samuel SMITH	        U	20 	M	Norwich, Norfolk	5th Hand
Thomas SMITH	        U	22 	M	Norwich, Norfolk	Cook

Vessel:	"Carlisle"
	
Charles HALL	        M	37 	M	Selhouse, Norfolk	Master
Edwd. BENNS	        U	28 	M	Norwich, Norfolk	Mate
Wm. FULLER	        U	22 	M	Yarmouth, Norfolk	3rd Hand
Walter BECK	        U	24 	M	Norwich, Norfolk	4th Hand
Edward WATERSON 	M	26 	M	Sutton, Norfolk 	5th Hand
William CLARK	        U	27 	M	Caister, Norfolk	Stewart


Vessel:	"Seamew"
	
	               
William BARNARD 	M	37 	M	Hemsby, Norfolk 	Master
Henry WATLOW	        M	26 	M	Caister, Norfolk	Mate
Dannish RANDALL   	M	28 	M	California, Norfolk	3rd Hand
James GREEN	        U	22 	M	Caister, Norfolk	4th Hand
Wm. SEIGHTON	        U	17 	M	Hemsby, Norfolk 	5th Hand
Wm. BARNARD	        U	17 	M	Newport, Norfolk	Cook

Vessel:	"Adviser"
	
Fredrick GEORGE 	M	29 	M	Winterton, Norfolk	Master
Ministor BURRELL	M	45 	M	Yarmouth, Norfolk	Mate
Robert GEORGE	        U	19 	M	Winterton, Norfolk	Third Hand
Robert HAYLETT	        M	26 	M	Winterton, Norfolk	Forth Hand
James GEORGE	        U	19 	M	Winterton, Norfolk	Deck Hand
John GEORGE	        U	14 	M	Winterton, Norfolk	Boy
Return to Introductory Page