Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
NORFOLK 1881 - PART 3
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN NORFOLK 1881 - PART 3



Ships in Port at Great Yarmouth 1881


                      Marr	Age	Sex	Birthplace

Vessel:	"Manne Du Ciel"
	
Armand LE GAIN  	U	25 	M	Vannes, France  	Master
Charles DESSIER	        U	25 	M	Honfleur, France	Mate
Alfred CAGAIGNE	        M	50 	M	Honfleur, France	A B Seaman
Ernest GUELLIEN 	U	10 	M	Brittany, France	Boy

Vessel:	"Frisch"
	
John William Palmer 
           FILL	        M	46 	M	Yarmouth, Norfolk	Watchman

Vessel:	"J W Bebell"
	
Frederick John COURTMAN	M	28 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Master
Bermard MC GUIRE	U	36 	M	Goole, York, England    Mate
Thomas HANSEN	        U	24 	M	Abo, Finland            Able Seaman
Nells Peter OLFSEN	U	23 	M	Engleholm, Sweden	Ordinary Seaman
Andrew Miln DUNCAN 	U	20 	M	Montrose, Scotland	Ordinary Seaman
William ELLIOTT 	U	16 	M	Newcastle, Northumbs    Ordinary Seaman
Sarah Eliza COURTMAN	M	28 	F	Ipswich, Suffolk	Masters Wife

Vessel:	"John Bladworth"
	
William DRURY     	M	34 	M	Reedness, York  	Master
Thomas SAILS    	M	28 	M	Goole, York, England    Chief Officer
George ROWBOTTOM	M	40 	M	Goole, York, England	2 Chief Officer
John HILL	        M	48 	M	Castleford, York	Ship Steward
Samuel ALCOCK     	U	52 	M	Louth, Lincoln   	Able Seaman
Robert CLEAVE     	M	27 	M	Dover, Kent, England	Able Seaman
Frederick ROGERS	U	29 	M	Colchester, Essex	Able Seaman
William HANDFROST	M	26 	M	Barnstaple, Devon	Able Seaman
Michel HARTE      	M	48 	M	Tervgen, Netherlands	Able Seaman
George MOORE      	M	24 	M	Harden, York, England	Chief Engineer
Richard ANDERTON	M	32 	M	Hull, York, England	2 Chief Engineer
Thomas HARTE     	M	38 	M	Sligo County      	Fireman
Philip JUBY	        U	26 	M	Bolton, Lancashire	Fireman
William SMILEY     	M	30 	M	Penereen, Cornwall	Fireman
Albert HEPWORTH   	U	24 	M	(BS), Belgium     	Passenger

Vessel:	"John & Mary"
	
John TRAVIS       	M	57 	M	Knottingley, York	Captain
John TRAVIS	        U	22 	M	Ferrybridge, York	Mate
George TRAVIS	        U	20 	M	Ferrybridge, York	A B
Will TRAVIS	        U	11 	M	Allerton By Water, York	Masters Son
Charles TRAVIS	          	7 	M	Ferrybridge, York	Masters Son
Eliza TRAVIS	 	        4 	F	Ferrybridge, York	Masters Daughter
Eliza TRAVIS	        M	45 	F	Methley, York, England	Captains Wife

Vessel:	"James & Mary"
	
Joseph Benjmen WILLIAMS	M	52 	M	Plymouth St Andrews, Dev Master Mariner On The Card
Philip LARNEY      	M	21 	M	St Helier, Jersey, CI	Mate
Thomas GRIGG            U	18 	M	Portsmouth, Sussex	O Seaman
Edward MONKMAN      	U	17 	M	Scarborough, York	Boy

Vessel:	"George Gowland"
	
Robert MELDRUM     	M	56 	M	Sunderland, Durham	Master
George GUDWELL    	M	38 	M	Kircaldy, Fife, Scot	Chief Mate
Jacob JOLSON     	M	52 	M	Darlington, York	2nd Mate
John POSTGATE     	W	42 	M	Whitby, York, England	Carpenter
George BROWN      	M	42 	M	Holmrook, York, England	Chf Engineer
Robert MELDRUM    	M	31 	M	Sunderland, Durham	2nd Engineer
Robert TAYLOR     	M	34 	M	London, Middlesex	Ship Cook & Seaman
John PEGG	        M	38 	M	Burnham, Norfolk	A B Seaman
John BOAZE	        U	46 	M	Wilster, Monmouth	A B Seaman
Thos. MOORE	        M	30 	M	London, Middlesex	A B Seaman
James EASTON	        M	34 	M	Middlesbrough, York	Stoker
George CRAMPTON	        M	29 	M	Spaldon, Lincoln	Stoker
James PAINE	        W	40 	M	Rye, Sussex, England	Stoker
John STROUTHAIR  	U	17 	M	Hartlepool, Durham	Coal Trimmer

Vessel:	"Adam Smith"
	
James MC KENDRICK	M	39 	M	Leith              	Captain
David SMITH	        M	36 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	Mate
James MATHEWSON 	M	32 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot   2nd Mate
William HUTCHINSON	M	35 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	Ship Cook & Steward
Roger TURPIN	        M	46 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot   A B Seaman
James WILLSON	        M	49 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	A B Seaman
Thomas NILISON	        M	33 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	A B Seaman
Andrew BEATTIE	        M	36 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	1st Engineer
Ninian GOURLAY	        U	24 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	2nd Engineer
Robert ROBERTSON	M	39 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	Fireman
James ROBERTSON 	M	29 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	Fireman
John MC GILVERY 	M	32 	M	Kirkcaldy, Fife, Scot	Fireman
John SULLY	        U	18 	M	Lambeth, England	Passenger ((Seaman))

Vessel:	"Thames"
	
William LAWRENCE	M	52 	M	Arbroath, Forfar, Scot	Master
James ROSE	        M	55 	M	Arbroath, Forfar, Scot	Mate
James LARRIGAIN 	W	49 	M	Arbroath, Forfar, Scot	Seaman
Charles TANES     	W	62 	M	Dundee, Forfar, Scot	Seaman

Vessel:	"Rose"
	
Matthew PAUL       	M	24 	M	Jodrington, Dorset	A B

Vessel:	"Rose"
	
James DORAN	        M	50 	M	Dublin Kingston, Ire	Chief Officer In Comd
William PEARNCOTT	M	47 	M	Reading, Berkshire	Second Mate
William H. CLAMP	M	25 	M	Lynn, Norfolk, England	Chief Quarter Master
John GILL	        M	23 	M	Sunderland, Durham	Chief Quarter Master
William GLYNN    	U	27 	M	Wanstead, Essex 	Carpenters Crew
James FOARD	        U	27 	M	Pevensey, Sussex	A B
Thomas WILEY	        U	27 	M	Lambeth, Middlesex	A B
Charles PAGE	        U	25 	M	Wilmington, Sussex	A B
Charles GURD	        U	23 	M	Donhard, Wiltshire	Ordinary
William BASS	        U	25 	M	Bristol, Somerset	Ordinary
John HARDING	        U	20 	M	Portsmouth, Hampshire	Ordinary
James SEAWARD	        M	23 	M	Lydd, Kent, England	Ordinary
William G. BYLES	U	21 	M	Portsmouth, Hampshire	A B
Edward W. LONG   	U	23 	M	Landport, Hampshire	A B
Nahum WINFIELD   	U	27 	M	Leicester, Leicester:	A B
James STRICKLAND	U	22 	M	Landport, Hampshire     Leading Seaman
Peter STEWART     	U	18 	M	Kilmarnock, Scotland	Boy 1 Class
Harry ELEY	        U	18 	M	Walton, Suffolk, Eng	Boy 1 Class
George HUBBARD    	U	17 	M	Trimley, Suffolk, Eng	Boy 1 Class
Alfred BARNES	        U	17 	M	Portsmouth, Hampshire	Boy 1 Class
Henry EVANS	        U	17 	M	Lavnceston, Cornwall	Boy 1 Class

Vessel:	"Sultan"
	
Henry KING	        M	35 	M	Edmonton, Middlesex	Master
Charles SCALES    	M	35 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Mate
Alfred CATLING   	U	23 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	A B Seaman
George PUSTLE	        U	19 	M	                   	A B Seaman
George WARNER	        U	15 	M	Gessington, Suffolk	O S Seaman
James SUTTON	        U	19 	M	Ackley, Norfolk  	O S Seaman
George BARBER	        U	13 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Boy

Vessel:	"Britcher"
	
William DUNSDEN 	M	36 	M	Barking, Essex     	Master
Albert WATKINS     	M	36 	M	Greenwich, Kent 	Mate
Thomas BRANSBY     	M	35 	M	Amsterdam, Netherlands	Third Hand
Henry WATSON	        U	21 	M	Brundell, Norfolk	Fourth Hand
William HAYHOE	        U	18 	M	Norwich City    	Fifth Hand
Henry BARKER	        U	16 	M	North Walsham, Norfolk	Cook

Vessel:	"Edward & John"
	
Richard WILSON	        M	47 	M	Gt Yarmouth       	Master
Frederick SWALLOW	M	29 	M	Gt Yarmouth        	Mate
David COPUS	        M	22 	M	Stalham, Norfolk	3rd Hand
George SHARPE	        U	22 	M	Yarmouth                4th Hand
Samuel BARBER	        U	19 	M	Yarmouth          	5th Hand
Fred. ROUSE	        U	19 	M	Yarmouth          	Cook

Vessel:	"Chosen"
	
Robert NICOLLS	        M	27 	M	Palling, Norfolk	Master
Ephraim HODDS	        M	30 	M	Winterton, Norfolk	Mate
Enoch GIBBS	        M	26 	M	Wexham, Norfolk  	3rd Hand
Chas. PLAIN	        U	23 	M	Hemsby, Norfolk 	4th Hand
Jas. LEAST	        U	18 	M	Ingham, Norfolk 	5th Hand
Geo. GREEN	        U	16 	M	Hemsby, Norfolk 	Cook

Vessel:	"Morning Star"
	
George HALTES	        W	30 	M	Lound, Suffolk  	Master
Joseph BURRELL	        M	34 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Mate
William WOOLNOUGH	U	20 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Third Hand
William WOODROW	        M	33 	M	Caister, Norfolk	Forth Hand
William SYRETT	        M	30 	M	Ditchingham, Norfolk    (Deaf) Fifth Hand
Joseph BELBEN	        U	20 	M	Gosport, Hampshire	Cook

Vessel:	"Mary Gowland"
	
Arthur KENT	        M	22 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Master
James HOLLOWAY     	M	23 	M	Birmingham         	Mate
Reuben LEGGETT    	M	26 	M	Gorleston, Suffolk	A B Seaman
William DUNN	        U	18 	M	Gorleston, Suffolk	A B Seaman
Arthur ONREE	        U	20 	M	London, Middlesex	O S Seaman
George HOLLIER    	U	18 	M	London, Middlesex       Boy Seaman

Vessel:	"Guide"
	
John HUBBARD	        M	55 	M	                   	Master
Robert EDWARDS     	M	30 	M	Gorleston, Suffolk      Mate
George LAWSON	        U	18 	M	Gorleston, Suffolk	A B Seaman
John PORTER	        U	20 	M	Lowestoft, Suffolk	A B Seaman
Edward DURRANT    	U	22 	M	Lowestoft, Suffolk	O S Seaman
Obediah WRIGHT     	U	15 	M	                  	Apprentice
John FLAMBERT	        U	21 	M	                   	Boy

Vessel:	"Ferret"
	
Charles WARD       	M	33 	M	Croydon, Surrey  	Master
Robert FOX	        U	25 	M	Ramsgate, Kent, England	Mate
Alfred LYONS      	U	20 	M	Aylesboro, Suffolk	A B Seaman
William BONES      	U	17 	M	Barking, Essex  	A B Seaman
Joseph SMITH	        U	19 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	O S Seaman
George WILMORE	        U	16 	M	Barking, Essex  	O S Seaman
William MEDDERS 	U	22 	M	Liverpool, Lancashire	Boy

Vessel:	"Young John"
	
Henry HANNANT     	M	31 	M	Thurn, Norfolk  	Master
William CHILVERS	M	27 	M	Gorleston, Suffolk	Mate
William GREEN	        U	20 	M	Caister, Norfolk	A B Seaman
John WOOLSTON	        U	21 	M	Martham, Norfolk	A B Seaman
Robert GEORGE	        U	19 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	O S Seaman
John GOLD	        U	18 	M	Stokesby, Norfolk	Boy

Vessel:	"Lavonia"
	
John WILLIAMS     	U	25 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	Master
Robert HIGH	        M	30 	M	Fritton, Suffolk	Mate
Thomas ORFORD      	U	20 	M	                 	A B Seaman
Wm. BERTRAM	        U	19 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	A B Seaman
Henry SLAPP	        U	23 	M	West Thorpe, Norfolk	A B Seaman
Fredk. WARD	        U	21 	M	Ormsby, Norfolk 	O S Seaman
John KNOCKEMDOWN	U	18 	M	Deal, Kent, England	Boy

Vessel:	"Fairy"
	
Robt. BEACHER	        M	37 	M	Wisbeach, Cambridge	Master
William BRIGGS     	M	39 	M	Yarmouth, Norfolk	Mate
Richard GIBBONS 	M	34 	M	Hull, York, England     A B Seaman
John AUSTIN	        M	26 	M	Yarmouth, Norfolk	A B Seaman
Robt. HOWARD	        M	24 	M	Lynn, Norfolk, England	A B Seaman
William BENNETT 	M	38 	M	Lynn, Norfolk, England	A B Seaman
James COOPER	        M	43 	M	Barrow, Lincoln 	Engineer
John ASHBY	        M	36 	M	Lynn, Norfolk, England	Engineer 2nd
William NEAD	        W	40 	M	Yarmouth, Norfolk	Fireman
Thomas SPENCER	        W	42 	M	Newcastle On Tyne	Fireman
Robt. GOWING	        M	41 	M	Lowestoft, Suffolk	Seaman Passenger
John STANTON	        M	47 	M	Yarmouth, Norfolk	Tailor Passenger
George CAIRNS	        U	19 	M	Gateshead, Durham	Glass Blower Passenger
Fred. EASTER	        U	27 	M	Yarmouth, Norfolk	Carpenter Passenger
Susannah BRITON 	W	60 	F	Chelsea, Middlesex	Passenger

Vessel:	"Young Joseph"
	
John SEELEY      	M	32 	M	Gorleston, Norfolk	Master
Moses PARKER      	M	39 	M	Ashbury, Norfolk        Mate
George HILL	        M	30 	M	Norwich, Norfolk	A B Seaman
William PARKER	        U	22 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	A B Seaman
James COLLINGS     	U	24 	M	Gt Yarmouth, Norfolk	O S Seaman
Thomas WRIGHT      	U	16 	M	Gorleston, Suffolk	Boy

Vessel:	"Oak"
	
Theodore CARTER 	M	29 	M	Barking, Essex          Master
John TUCK	        M	30 	M	London, Middlesex	Mate
John STUDD	        U	20 	M	Woodbridge, Essex	A B Seaman
George MACEY	        M	22 	M	London, Middlesex	A B Seaman
James OXLEY     	U	19 	M	London, Middlesex	O S Seaman
Fredk. TUCK       	U	21 	M	London, Middlesex	Boy

Vessel:	"Challenge"
	
Joseph PIGNEY     	M	40 	M	Gillingham, Norfolk	Master
Charles THURSTON	U	22 	M	Gorleston, Suffolk	Mate
Isaac HENNATT	        U	27 	M	Thurn, Norfolk   	A B Seaman
John HENRY	        U	19 	M	Runham, Norfolk 	A B Seaman
Fredrick GEORGE 	U	20 	M	Thurn, Norfolk  	O S Seaman
James RUSSELLS    	U	13 	M	Hickling, Norfolk	Boy

Vessel:	"Serapis"
	
M. BARWELL	        M	39 	M	Yarmouth, Norfolk	Master
A. TURNER	        M	39 	M	Winterton, Norfolk	Mate
Abram. OLSEN	        U	23 	M	Sweden            	A B Seaman
J. JONES	        U	37 	M	Reedham, Norfolk	A B Seaman
Fred. ANNISON     	U	20 	M	Yarmouth, Norfolk       A B Seaman
G. LARK            	U	22 	M	Ely, Cambridge  	O S Seaman
Edwd. FULLER	        U	15 	M	Yarmouth, Norfolk	Boy

Vessel:	"Pioneer"
	
Geo. REYNOLDS	        M	34 	M	Heyham, Norfolk 	Master
Benjn. LAWSON    	M	28 	M	Hasborough, Norfolk	Mate
Henry BALLS	        U	20 	M	Ashwellthorpe, Norfolk	A B Seaman
Samuel GIBSON    	U	20 	M	Newstead, Norfolk       A B Seaman
Thomas LEACH       	M	21 	M	Yarmouth, Norfolk	A B Seaman
John HOLMS	        U	22 	M	Yarmouth, Norfolk	O S Seaman
Wm. DAVIES	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk	O S Seaman
Samuel KNIGHTS	        U	15 	M	Ludham, Norfolk 	Boy

Vessel:	"Ivy"
	
William LACEY     	M	42 	M	Hasborough, Norfolk	Master
Thomas GIBBS	        M	37 	M	Hemsby, Norfolk 	Mate
John HEMP	        M	22 	M	Hasborough, Norfolk	3rd Hand
Benjamin FULLER 	M	25 	M	Sea Palling, Norfolk	4th Hand
Benjamin SMITH	        M	36 	M	Stokesby, Norfolk	5th Hand
George STEWART    	U	15 	M	Stokesby, Norfolk	Cabin Boy

Vessel:	"Beacon"
	
William FROST	        U	24 	M	Poplar, Middlesex	2nd Officer
John WRIGHT	        W	29 	M	Yarmouth, Norfolk	A B Seaman
Thomas NASH	        M	44 	M	Bristol, Gloucester	Stoker
Augustus HOLT	        M	36 	M	Gorleston, Suffolk	Coal Trimmer
John HATTERSLEY 	U	16 	M	Pembroke Dock, Pembroke	Apprentice
Arthur Hugh BAIRD	U	17 	M	Laugharne, Carmarthen	Apprentice

Vessel:	"Hettie"
	
Edward WRIGHT     	U	55 	M	Yarmouth, Norfolk	Wherryman

Vessel:	"Emily Edith"
	
Arthur BROWN       	M	50 	M	Yarmouth, Norfolk	Fisherman
Lydia BROWN	        M	32 	F	Gorleston, Suffolk	Fisherman Wife
Emily Edith BROWN	U	6 	F	Walsingham, Norfolk	Fisherman Child

Vessel:	"Let Me Alone"
	
David LAWSON	        U	57 	M	Montrose, Forfar, Scot	Mate

Vessel:	"Statira"
	
Wm. H. SIMPSON	        M	35 	M	Maldon, Essex, England	Master
Hry.A. GAY	        M	60 	M	Wells, Norfolk, England	Mate
Samuel HEMPSTED 	W	61 	M	Maldon, Essex, England	A B
Arthur HOWELL	        U	16 	M	Hull, York, England	O S
Elizabeth SIMPSON	M	33 	F	Wells, Norfolk, England	Masters Wife
Elizabeth GAY	        M	57 	F	Wells, Norfolk, England	Mates Wife

Vessel:	"Greenhays"
	
William BLAND	        M	48 	M	Stokesby, Norfolk	Mariner
Albert BLAND	        U	12 	M	Yarmouth, Norfolk	Scholar
Charles BLAND	        U	10 	M	Yarmouth, Norfolk	Scholar

Vessel:	"Skimmer Of The Sea"
	
George MENIES      	O	19 	M	Lowestoft, Suffolk	Mariner

Vessel:	"Earnest"
	
Isaac DALE        	M	34 	M	Chelmondiston, Suffolk	Master
George KING        	U	27 	M	Chelmondiston, Suffolk	Mate
Ernest KING	        U	20 	M	Chelmondiston, Suffolk	A B
Thomas CULLUM	        U	18 	M	Shotley, Suffolk	Cook (Ship)

Vessel:	"Friends"
	
Stephen NOSSITER	M	41 	M	Whitby, York, England	Master
Robert MARSH	        U	42 	M	Whitby, York, England	Mate
William BLACK	        U	20 	M	Manchester, Lancashire	O Seaman
Alfred EDGLEY	        U	20 	M	Greenwich, Kent 	O Seaman

Vessel:	"Adam & Eve"
	
John WATTS	        M	45 	M	Ludham, Norfolk 	Master

Vessel:	"Jenny Jones"
	
William HOLMES    	M	56 	M	Yarmouth        	Master
Mary Ann HOLMES 	O	56 	F	Yarmouth
Richard GRAND	        O	16 	M	Yarmouth         	Boy

Vessel:	"Valentine"
	
James GRIEF        	M	41 	M	Yarmouth, Norfolk	Labourer

Vessel:	"Allah"
	
Walter BERNARD     	M	35 	M	Hemsby, Norfolk 	Master
Robert WATSON	        M	42 	M	Reedham, Norfolk        Mate
Benjamin COLLETT	M	30 	M	Bungay, Suffolk 	3rd Hand
William SEWELL	        U	22 	M	Burgh Castle, Suffolk	4th Hand
Robert PEARSON	        U	19 	M	Burgh Castle, Suffolk	5th Hand

Vessel:	"General Peel"
	
Alfred JOHNSON    	U	18 	M	Cambridge, England	5th Hand
Nathaniel WOOD	        U	18 	M	Bethnal Green, London	Cabin Boy

Vessel:	"Elizabeth Ann"
	
Joseph HEATH	        M	26 	M	Dunstable, Bedford	Master
James GROOMBRIDGE	M	24 	M	Ramsgate, Kent          Mate
Edward TIMMS	        M	35 	M	Hastings, Sussex	3rd Hand
Henry MORRIS	        U	20 	M	Barking, Essex  	4th Hand

Vessel:	"Hannah"
	
Samuel WENN	        M	30 	M	Smallburgh, Norfolk	Master
Joseph ROYALL	        U	15 	M	Norwich, Norfolk	Mate

Vessel:	"Loyal"
	
Robert JOHNSON    	M	23 	M	Ormsby, Norfolk 	3rd Hand
John POSTLE        	U	21 	M	Sea Palling, Norfolk	5th Hand

Vessel:	"Glance"
	
Richard NEWSON     	M	36 	M	Yarmouth, Norfolk	Blacksmith (Watchman)

Vessel:	"Fairy Maid"
	
James WILLIAMS	        U	19 	M	Newquay, Cornwall	Master
William BATE	        M	35 	M	Padstow, Cornwall	Mate
John SOLOMAN	        M	26 	M	St Columb, Cornwall     A B
John DUNN	        U	22 	M	Folkestone, Kent        A B
Joseph WILLIAMS 	U	17 	M	Newquay, Cornwall	O S
Walter GOODRUM	        U	23 	M	Acle, Norfolk, England	Cook (Ship)

Vessel:	"Vigilant"
	
John HARRINGTON     	M	65 	M	Cork Co, Ireland	Super Annuited Coastguard (Watchman)

Vessel:	"Mary & Emily"
	
James GRANGER      	M	4 	M	Robin Hoods Bay, York	Master
John THORLEY	        M	38 	M	Scarbro, York, England	Mate
William FRENCH	        M	39 	M	Scarbro, York, England	A B Seaman
Charles THOMAS	        U	40 	M	Plymouth          	A B Seaman
James GRANGER	        U	16 	M	Robin Hoods Bay, York	Apprentice
Thomas ALLEN	        U	16 	M	London, Middlesex	Apprentice

Vessel:	"Laura Ann"
	
William Thurston BALLS	M	56 	M	Lowestoft, Suffolk	Master
William LUCOCK      	M	36 	M	Plymouth, Devon 	Mate
Robert REVELL     	M	26 	M	Earsham, Norfolk	Able Seaman
Henery HALL	        U	35 	M	Stepney, London 	Cook & Seaman
Henery COWEN	        U	19 	M	Sheffield, York 	Ord Seaman
Elizabeth Thurston BALLS  M	52 	F	Yarmouth, Norfolk	Masters Wife

Vessel:	"Star"
	
Matthew PATTERSON	M	50 	M	Yarmouth                Master
Henry MOSS	        M	28 	M	Yarmouth         	Engen Man
Matthew PATTERSON	M	29 	M	Yarmouth          	Fireman

Return to Introductory Page