Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
NEWPORT SHIPS 1881
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT NEWPORT, MONMOUTHSHIRE 1881.



	
Vessel:	"Antarctic"

	              Marr	Age	Sex	Birthplace
G. S. ROWLING	        M	32 	M	Tresco Isle Of Scilly   	Master
John HOPKINS	        M	36 	M	Branston, Devon, England	Mate
David GOWER	        U	31 	M	Kidwelly, Carmarthen, Wales	2nd Mate
John CHAMPION	        U	32 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Carpenter
Emile GESSIEHON	        U	20 	M	Calais, France          	Steward
Henry MASKFORD	        U	14 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Alfred W. THOMAS	U	17 	M	Narberth, Pembroke, Wales	Apprentice
John HUGHES	        U	17 	M	Llanelly, Carmarthen, Wales	Apprentice
Elizabeth ROWLING	M	28 	F	St Marys Scilly          	Masters Wife

Vessel:	"Donvegan Castle"
	
William RICHARDSON	M	33 	M	Frickelton, Lancashire, England	Master
William BIGERSTAFF	M	35 	M	Dundalk Louth            	Mate
Thomas RICHARDSON	M	37 	M	Freckelton, Lancashire, England	Steward
Thomas CLEATOR	        M	42 	M	Ramsey, Isle of Man, England	AB
John GLOVER	        M	50 	M	Bediford, Cornwall, England	AB
James MC KAY	        U	23 	M	Workington, Cumberland, England	AB
William TRACEY	        W	34 	M	Liverpool, Lancashire, England	AB
George TAYLOR	        M	38 	M	Warboys, Huntingdon, England	1st Engineer
Alexander STEWART	M	28 	M	Belfast, Ireland         	2 Engineer
John LOGUE	        M	33 	M	Belfast, Ireland         	Fireman

Vessel:	"Mary Jones"
	
John ELLIS	        U	25 	M	Nevin, Caernarvon, Wales	Master
Evan JONES	        U	29 	M	Edeyrn, Caernarvon, Wales	Mate
David BERRIMAN	        M	51 	M	Neath, Glamorgan, Wales  	Cook

Vessel:	"Eilian Hill"
	
John OWEN	        M	35 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Master
Thomas GREEN	        U	22 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Mate
Robert JAMES	        U	27 	M	Shetland                  	AB Seaman
John DAVIS	        M	36 	M	Aberaeron, Glamorgan, Wales	Cook & Seaman
Jane OWEN	        M	26 	F	Amlwch, Anglesey, Wales 	Masters Wife

Vessel:	"Clara"
	
Joseph HODGSON	        M	32 	M	Maryport, Cumberland, England	Master
James STURGEON	        M	32 	M	Down Hillyleigh, Cumberland	Mate
James HANLAN	        M	37 	M	Louth Omeath, Cumberland	Cook & AB
Edward WHITE	        U	25 	M	Watchet, Somerset, England	AB Seaman
Robert BALE	        U	22 	M	Watchet, Somerset, England	AB Seaman

Vessel:	"Liberty"
	
Isaac GAUDION	        M	68 	M	Alderney, Guernsey, Channel Is	Master
James SAVIDANS	        U	34 	M	Guernsey, Channel Islands	Mate
William DOWNS	        M	30 	M	Guernsey, Channel Islands	AB Seaman

Vessel:	"Collingwood S.S."
	
George Swinhoe MORDEY	M	44 	M	Sunderland, Durham, England	Master Mariner
John HOGG	        M	35 	M	Grangemouth Sterrling, Scot.	Chief Make
John Swinhoe MORDEY	M	37 	M	Sunderland, Durham, England	Second Mate
Lyall APPALBY	        M	49 	M	Sunderland, Durham, England	Steward
James MC CARTHEY	M	36 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
James Vasey KETTLE	U	23 	M	Newcastle, Northumberland	Able Seaman
Joseph MASKEY	        M	36 	M	London, Middlesex, England	Boatswain
Robert ROBISON	        U	28 	M	Belfast, Ireland        	Carpenter
John DOUGLASS	        M	33 	M	No Shields, Northumberland	Able Seaman
John PARKINSON	        U	29 	M	Gateshead, Durham, England	First Engineerr
George ROBSON	        M	37 	M	Gateshead, Durham, England	Second Engineer
James SHARP	        U	31 	M	Fraseborgh, Scotland     	Fireman
Joseph William SPEIGHT	W	38 	M	No Shields, Northumberland	Fireman
Thomas AISTON	        M	37 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fireman
John STUART	        M	31 	M	Glasgow, Scotland         	Fireman

Vessel:	"Wyndcliffe S.S."
	
William H. WEST	        U	23 	M	Appledore, Devon, England	Master
Joshua WEST	        U	21 	M	Appledore, Devon, England	1st Mate
Richard DUSTING	        M	26 	M	Penzance, Cornwall, England	2nd Mate
James GRIFFITHS	        U	22 	M	Aberyswith, Cardigan, Wales	2nd Engineer
Joseph RONDEL	        M	32 	M	Jersey, Channel Islands 	AB Seaman
William PHILIPS	        M	30 	M	Fishguard, Pembroke, Wales	AB Seaman
David EVANS	        M	33 	M	St Dogmeals, Pembroke, Wales	AB Seaman
James DAVIES	        M	23 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Donkeyman & Fireman
John DAVIES	        U	27 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Fireman
David DAVIES	        M	49 	M	Aberayron, Cardigan, Wales	Fireman
Christopher SMITH	U	17 	M	Workington, Cumberland, England	Engineers Steward

Vessel:	"Cyfarthafa S.S."
	
David JONES	        M	37 	M	Cardigan, Wales           	2nd Mate
William MEAD	        M	40 	M	Bridgewater, Somerset, England	AB Seaman
Charles SPARKES	        U	26 	M	Minehead, Somerset, England	AB Seaman
John JONES	        M	34 	M	Cardigan, Wales          	AB Seaman
John JAMES	        U	30 	M	Pembroke, Wales           	AB Seaman
Henry THOMAS	        U	26 	M	Pembroke, Wales           	AB Seaman
Benjamin WILLIAMS	M	41 	M	Cardigan, Wales           	AB Seaman
John GRUBE	        M	45 	M	Germany                   	Ship Steward
John NORTHOVER	        M	57 	M	Bridport, Dorset, England	Naval Pensioner
William THOMAS	        M	31 	M	Pembroke, Wales           	AB Seaman

Vessel:	"Marmion"
	
William RITSON	        M	39 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Master
John MURRAY	        U	35 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Mate
Joseph CATERMOLE	U	21 	M	Yarmouth, Norfolk, England	AB Seaman
Denis MC CARTHEY	M	28 	M	Cork Cork                 	AB Seaman
Felix MORGAN	        M	48 	M	Down Newcastle            	Cook & A B Seaman

Vessel:	"Elizabeth Conaway"
	
Edward CONNOR	        W 	58 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Master
Fred Gaven ALBERT	U	24 	M	Dublin Cc, Ireland        	Mate
George CONNOR	        U	19 	M	Whitehaven, Cumberland, England	O Seaman
William RILEY	        M	44 	M	Whitehaven, Cumberland, England	AB Seaman
Denis SWEENEY	        U	18 	M	Newport, Monmouth, England	O Seaman
John RILEY	        M	25 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Visitor On Board Seaman

Vessel:	"George"
	
Arthur William WHITE	U	34 	M	Saul, Gloucester, England	Master
Thomas WHITE	        U	22 	M	Saul, Gloucester, England	AB Seaman
Thomas JONES	        U	24 	M	Moreton Valence, Gloucester	AB Seaman

Vessel:	"Providence"
	
John BOSLEY	        U	22 	M	Gloster, Gloucester, England	Master
James DAVERIDGE	        U	20 	M	Bristol, Gloucester, England	O Seaman
Richard BRIDGEWATER	M	27 	M	Bristol, Somerset, England	AB Seaman

Vessel:	"Langwigg"
	
James BAYES	        W	43 	M	Runham, Norfolk, England	Master
Joseph BANKS	        U	40 	M	Whitehaven, Cumberland  	Mate
Adam EDWARDS	        U	18 	M	Hemalton, Lanark, Scotland	Aprentice
Patrick DARECY	        U	19 	M	Maryport, Cumberland, England	Aprentice

Vessel:	"Endeavour"
	
William SLUGGETT	M	42 	M	Jersey, Channel Islands  	Master
Thomas SYMONS	        M	33 	M	Poundstock, Cornwall, England	Mate
John HONEY	        U	21 	M	Tintagel                  	AB Seaman

Vessel:	"Seaflower"
	
Lewis ALLEN	        U	23 	M	Oldbury On Severn, Gloucester	Master
Robert WHITE	        U	26 	M	Oldbury On Severn, Gloucester	Mate

Vessel:	"Ant"
	
Charles Henery MILLARD	U	21 	M	Eastington, Gloucester, England	Mate
Edward John CRIDLAND	U	26 	M	Bristol St Phillips         	AB Seaman

Vessel:	"Eugenie"
	         
James DUNN	        M	34 	M	Newport, Monmouth, England	Captain
William CLARK	        M	28 	M	Gloucester, Gloucester, England Mate
John CLARKE	        M	25 	M	Newport, Monmouth, England	Seaman

Vessel:	"Dobson"
	
Sylvester MURPHY	M	45 	M	Wexford Co, Ireland        	Master
James MULLIGAN	        M	40 	M	Wexford, Ireland          	Mate Seaman
Adolph HODMAN	        M	33 	M	Nantes, France          	AB Seaman
Richard DWYER	        M	20 	M	Wexford Co, Ireland       	Or Seaman
Richard HURLEY	 	        13 	M	Killeney Co, Ireland      	Aprentice

Vessel:	"Sarah Ann"
	
James TUCKER	        M	51 	M	Marwood, Devon, England 	Master
Francis TUCKER	        U	21 	M	Wrafton, Devon, England 	Mate
Alfred AYRES	        U	19 	M	Wrafton, Devon, England 	Ordinary Seaman

Vessel:	"Ann"
	
Thos. MURDOCK	        M	36 	M	Arlingham, Gloucester, England	Master
Edward IRELAND	        U	57 	M	London, Middlesex, England	Mate
James DAULBY	        M	37 	M	Stonehouse, Gloucester, England	AB Seaman

Vessel:	"S.S. Bee"
	
Henry WEBB	        M	28 	M	Bristol, Gloucester, England	Engineer
James BAKER	        M	32 	M	Bristol, Gloucester, England	Mate
Henery COLTON	        U	20 	M	Bristol, Gloucester, England	Boy

Vessel:	"John Milton"
	
James (Master) TOMBS	M	51 	M	Gloster Priding, Gloucester	Master
James (Junior) TOMBS	U	19 	M	Bristol                 	Able Seaman
Jesse HOPTON	        U	25 	M	Bristol                  	Able Seaman
Edward SADLER	        M	28 	M	Bristol                  	Able Seaman
Benjamin PEPPEREL	M	60 	M	Bridgewater                	Mate

Vessel:	"St Catherine"
	
Thos. CHIDGEY	        M	35 	M	Watchet, Somerset, England	Master
John ROWE	        M	33 	M	Watchet, Somerset, England	Mate
Alfred WATTS	        U	40 	M	Watchet, Somerset, England	AB Seaman
James BENNET	        U	23 	M	Watchet, Somerset, England	AB Seaman
James LARCOMBE	        U	18 	M	Watchet, Somerset, England	O Seaman

Vessel:	"Robin Hood"
	
George (Master) WRIGHT	U	26 	M	Frampton On Severn          	Master
Thomas WRIGHT	        M	60 	M	Frampton On Severn, Gloucester	Mate
Thomas BLAKE	        U	19 	M	Bristol St Phillips      	O Seaman
Thomas WRIGHT	        U	17 	M	Frampton On Severn, Gloucester	O Seaman

Vessel:	"Isabel"
	
Michael REILLY	        U	25 	M	Arklow, Ireland         	AB Seaman
James ROSE	        M	60 	M	Wexford, Ireland          	AB Seaman
Richard ELLISON	        U	28 	M	Norway                   	Cook

Vessel:	"Neath Trader"
	
Wm. (Master) CREEMER	M	56 	M	Born At Mark, Somerset, England	Captain
Jack (Mate) WELLS	U	45 	M	Born At Highbrige, Somerset	Mate
Wm. (Junior) CREEMER	U	17 	M	Born At Highbrige, Somerset	Boy

Vessel:	"Roebuck"
	
Henry BAILEY	        M	32 	M	Weston Super Mare, Somerset	Master
William JONES	        M	24 	M	Weston Super Mare, Somerset	A B Seaman
William JAMES	 	        17 	M	Chepstow, Monmouth, England	Boy

Vessel:	"Julia"
	
James PERNIE	        M	57 	M	Ulverston, Lancashire, England	Master
William CROXTON	        U	27 	M	Dougls, Isle of Man, England	Mate
Alexander BOYD	        U	44 	M	Swansea, Carmarthen, Wales	AB
Carl HALBERG	        U	20 	M	Denmark                    	OS

Vessel:	"Jane & Mary"
	
Thomas PHILLIP	        U	38 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Master
Josiah MORGANS	        M	50 	M	                           	Mate
John EVAN	        M	25 	M	                          	AB Seaman
David MORGANS	        U	15 	M	


Vessel:	"Eliza Mary"
	
David WILLIAMS	       M	62 	M	Aberayson, Cardigan, Wales	Master Mariner
Evan MORGANS	       M	52 	M	Aberayson, Cardigan, Wales	Mariner
John THOMAS	 	        12 	M	Aberayson, Cardigan, Wales	Boy Intends To Be Mariner

Vessel:	"William"
	
John GREGORY	       U	30 	M	Arklow Wicklow Co, Ireland	Master
Peter GRATTEN	       M	28 	M	Arklow Wicklow Co, Ireland	Mate
Joseph HAYLAND	       U	25 	M	Arklow Wicklow Co, Ireland	AB
James BLEATHAM	       U	15 	M	Arklow Wicklow Co., Ireland	O Seaman

Vessel:	"Maria"
	
James JONES	       M	51 	M	Cardigan, Wales           	Master
Henry HUGHES	       U	47 	M	Pembroke, Wales           	Mate
William HOOK	       U	29 	M	Somerset, England         	Seaman
Charles CHISSEL	       U	23 	M	Devon, England           	Seaman

Vessel:	"Emily Maria"
	
Joseph THOMAS	       M	44 	M	Bristol, Somerset, England	Master
Richard JENKINS	       M	25 	M	Gloucester, Gloucester, England	Mate
James BROWN	       M	44 	M	Chepstow, Monmouth, England	Seaman
Joseph THOMAS	       U	18 	M	Bristol, Somerset, England	Seaman

Vessel:	"Enterprise"
	
William QUINN	       M	41 	M	Down Co, Ireland         	Master
Simon CORRIS	       M	51 	M	Whitehaven, Cumberland, England AB Seaman

Vessel:	"Aurora"
	
Richard MARSHALL	U	42 	M	Clovelly, Devon, England	Watchman

Vessel:	"United"
	
John William LOVE	M	33 	M	Axminster, Devon, England	Master
William LOYNS	        U	28 	M	Koningsburg, Prussia       	Mate
Elias COUTANCHE	        U	22 	M	Jersey, Channel Islands 	AB Seaman
Augustain OURRARD	U	17 	M	Garvezac, France          	O S Seaman

Vessel:	"S S West Riding"
	
William COLBRIDGE	M	34 	M	Thorne, York, England     	Master
William MORGAN	        M	30 	M	Fishguard, Wales          	1st Mate
Emanuel WELLS	        M	48 	M	Hull, York, England        	2nd Mate
Thomas WATERLAND	M	42 	M	Gainsbro, Lincoln, England	1st Engineer
Hargreaves HEAPS	M	24 	M	Burnley, Lancashire, England	2nd Engineer
Mathew TYAS	        M	42 	M	Brotherton, York, England	Carpenter & AB
Daniel M. GLOCKLINS	M	25 	M	Greenwich, Kent, England	Steward
Samuel WRIGHT	        M	56 	M	Hull, York, England        	Cook
G. H. BEAUMONT	        M	39 	M	Ipswich, Suffolk, England	AB
Thos. GOODERIDGE	M	38 	M	Goole, York, England       	AB
W. N. JENNINGS	        U	22 	M	Ipswich, Suffolk, England	AB
W. J. BAYTES	        U	30 	M	Wisbeach, Cambridge, England	AB
Peter LEWIS	        U	25 	M	Fishguard, Wales        	AB
James HANDLEY	        M	28 	M	London, Middlesex, England	Stoker
Joseph NARDIN	        M	28 	M	Trieste, Austria          	Stoker

Vessel:	"S S West Riding"
	
W. PEARSON	        U	26 	M	S Shields, Durham, England	Stoker
W. PHILLIPS	        W	38 	M	London, Middlesex, England	Stoker
W. FRY	                U	27 	M	Cardiff, Wales           	Stoker
M. MULLARKY	        U	24 	M	Liverpool                	Stoker

Vessel:	"Hazard"
	
Ruben OSBORNE	        U	18 	M	Newport, Monmouth, England	O Seaman

Vessel:	"R & M J Charnley"
	 
Robert ROSKILL	        M	39 	M	Hambleton, Lancashire, England	Master
James M. CALL	        U	26 	M	Born In Fleetwood, Lancashire	Mate
James M. CORMICK	U	25 	M	Belfast, Ireland           	AB
David C. SINGLETON	U	22 	M	Fleetwood, Lancashire, England  AB
Joseph JONSON	        M	35 	M	Preston, Lancashire, England	AB
James ASHCROFT	        U	16 	M	Fleetwood, Lancashire, England	Steward

Vessel:	"Tilly"
	
Joseph WEBBER	        M	44 	M	Minehead, Somerset, England	Master
Joseph FOLLEY	        M	33 	M	Minehead, Somerset, England	Mate
Alfred BAILEY	        U	22 	M	Carrhampton, Somerset, England	AB
William WASHINGTON	U	17 	M	Newport, Monmouth, England	Boy
Clifford WEBBER	 	         12 	M	Minehead, Somerset, England	Cook

Vessel:	"Emma Jane"
	
William Jones  EVANS	M	28 	M	Newport, Monmouth, England	Newport & Bristol Channel Pilot
William J GRITCHLEY	U	25 	M	Newport, Monmouth, England	Man In Charge Of Boat
Stephen NORTON	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
George PATTERSON	U	14 	M	Newport, Monmouth, England	Boy On Trial

Vessel:	"Bessie Wilkinson"
	
Alfred COLLINS	        M	40 	M	Worthing, Sussex, England	Master
George VAGGERS	        M	38 	M	Appledore, Devon, England       Mate
John WHITEFIELD 	U	29 	M	Stocton, York, England     	AB Seaman

Vessel:	"Harlsey"
	
Daniel ROOKE	        M	32 	M	Hartlepool, Durham, England	Master
William TURNER	        M	39 	M	Whitby, York, England     	Chief Officer
Joseph James PARKER	 	22 	M	Carlisle, Cumberland, England	2nd Mate
Richard BRAY	        M	26 	M	Falmouth, Cornwall, England     Boatswain
John HERBERT	 	        21 	M	Swansea, Glamorgan, Wales       Steward
Henry HORNAN	        M	29 	M	Shampton, Hampshire, England	Cook
John BARNS	 	        23 	M	Wexford, Ireland           	AB
David MARRIED	 	        23 	M	Cardigan, Cardigan, Wales      	AB
Timothy BYRNE	 	        29 	M	Cork, Ireland              	AB
Alfred WINFIELD	 	        30 	M	Winsor, Berkshire, England 	AB
William COCKSLY	 	        39 	M	Bristol, Somerset, England	AB
John LINQUEST	 	        30 	M	Finland	                        AB
Jonathan OAKES	         M	28 	M	Duncannon, Ireland        	Chief Engineer
John MEAL	         W	52 	M	Greenock                 	2nd Engineer
Thomas HEWITT	 	        23 	M	Hartlepool, Durham, England	3rd Engineer
Thomas WALKER	 	        22 	M	Bristol, Somerset, England	Donkey Man
John LAUNFERRY	 	        20 	M	Bristol, Somerset, England	Fireman
James FORD	 	        34 	M	Waterford, Ireland         	Fireman
Fredk. LEWIS	 	        31 	M	Bristol, Somerset, England	Fireman
James PRICE	 	        25 	M	Cork, Ireland             	Fireman
James KANE	 	        29 	M	Derry, Ireland           	Fireman
Walter HAYES	 	        18 	M	Scarboro, York, England  	Engr Steward

Vessel:	"Traveller"
	
Francis WOODWARD	M	36 	M	Gloucester, England      	Master
Richard THOMAS	        M	44 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Mate
Llewellyn HODGE	        U	22 	M	Merthyr, Monmouth, England	Engineer
Thomas HARPER	        M	50 	M	Newport, Monmouth, England	Fireman
Francis HATHWAY	        U	19 	M	Newport, Monmouth, England	Trimmer
John REES	        M	29 	M	Brixham, Devon, England 	Fisherman
Sidney JONES	        U	14 	M	Hengoed, Monmouth, England	Boy

Vessel:	"S S North Devon"
	
G. J. MARTIN	        M	45 	M	Sunderland, Durham, England	Master
John Al. SCOTT	        M	43 	M	Westminster, Middlesex  	1st Mate
Even DAVIES	        M	26 	M	Newcastle, Wales                2nd Mate
Joseph POOL	        M	29 	M	Astarias, Spain         	1st Engineer
John J. RADLEY	        W	39 	M	Hull, York, England     	2 Engineer
James SINCLER	        M	30 	M	North Shields, Northumberland	A B Seaman
Even JONES	        M	32 	M	Cardigan, Wales         	A B Seaman
James JEWELL	        M	46 	M	Clovelly, Devon, England 	A B Seaman
Benj. DAVIE	        U	45 	M	Newfoundland Fogo       	A B Seaman
Richard GILBERT	        M	41 	M	Hayle, Cornwall, England	Donkeyman
William WILLIAMS	U	29 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Steward
Charles GREET	        W	33 	M	St Austell, Cornwall, England	A B Seaman
William JEWELL	        U	32 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Fireman
Timothy DONOVAN	        M	26 	M	Newport, Monmouth, England	Fireman
John LEWIS	        U	26 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Fireman

Vessel:	"S S Raleighs Cross"
	
James GEORGE	        M	39 	M	Milford, Pembroke, Wales	Master
William HARRIES	        M	33 	M	Trevine, Pembroke, Wales	Mate
William LETHREN	        W	60 	M	North Totton, Devon, England	Second Mate
Joseph SMITH	        M	37 	M	Lumley, Durham, England 	Chief Engineer
Thomas TILSTON	        U	22 	M	Lpool, Lancashire, England	Second Engineer
Isaac LEWIS	        M	36 	M	Pyle, Glamorgan, Wales  	Donkeyman
John DAVIS	        M	33 	M	Trevine, Pembroke, Wales	Steward
Jonathan THOMAS	        M	36 	M	Newport, Monmouth, England	Fireman
Francis BUTLER	        U	36 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Richard WEBBER	        M	23 	M	Mender, Somerset, England	Fireman
John WILLIAMS	        M	42 	M	Fishguard, Pembroke, Wales	Able Seaman
Samuel JAMES	 	M        49 	M	Bristol, Somerset, England	Able Seaman
David REES	        M	49 	M	Newport, Monmouth, England	Able Seaman
Edmund OLIVER	        M	39 	M	Brightlingsea, Essex, England	Able Seaman
Richard DEEBLE	        M	27 	M	Falmouth, Cornwall, England	Able Seaman

Vessel:	"S S Raleighs Cross"
	
John BOWEN	        M	40 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	Able Seaman

Vessel:	"Admiral"
	
Edgar James WHANT	M	32 	M	Brightlandsea, Essex, England	Chief Mate
Edwin BISS	        U	22 	M	Newport, Monmouth, England	A B

Vessel:	"T D Marshall"
	
Wyndham EMMINS	        U	19 	M	Newport, Monmouth, England	Fireman


Vessel:	"Cincora"
	
Nehles SANBIA	        M	28 	M	Trieste, Austria         	Cook
John BARRON	        U	25 	M	Leeds                    	Fireman
Shephan SHORT	        U	22 	M	Newport, Monmouth, England	Fireman
William DYETT	        U	40 	M	Ramsey                    	Fireman
William BAY	        U	22 	M	Cows, Isle of Wight, Hampshire	Fireman
John Tudor WILLIAMS	U	31 	M	Penmumedd, Anglesey, Wales	Master
David MICHAEL	        U	39 	M	New Quay, Cardigan, Wales	1st Mate
Daniel MORGAN	        U	23 	M	New Quay, Cardigan, Wales	2nd Mate
Peter MALONE	        U	28 	M	Trieste, Austria         	Steward
John GILDING	        M	29 	M	Devon, England          	Carpenter
Henry PERTHWICK  	M	39 	M	Edinburgh, Scotland       	Boatswain
David JONES	        U	19 	M	New Quay                        A B
Sam PERGUEN	        U	38 	M	Newport, Monmouth, England	A B
George JAMES	        U	20 	M	Newport, Monmouth, England	A B
Evan DAVIES	        M	36 	M	Aberporth                 	A B
Edwin ELLIOTT	        M	34 	M	Bristol	                  	A B
Sven JOHNSON	        U	27 	M	Christiana, Norway        	A B
Mark SALTMARCHE         M	30 	M	York, England             	1st Engineer
Robert DERBYSHIRE	M	33 	M	Manchester                	2nd Engineer
John ROGERS	        M	33 	M	Llanelly, Carmarthen, Wales	3rd Engineer

Vessel:	"Tweed S S"
	
William TREMASKI	M	27 	M	Hayle, Cornwall, England	Donkeyman
William TUTTON	        U	23 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Fireman
Baptiste GOCHINAN	U	21 	M	Frana, Italy             	Fireman
Daniel MC COLL	        U	21 	M	Glasgow, Scotland         	Fireman
Jose MENAKEEL	        U	26 	M	Spain                    	Fireman
Francis WILLIES	        M	38 	M	Plymouth, Devon, England	Master
Thomas WILSON	        U	25 	M	Sunderland, Durham, England     Chief Mate
William THOMAS	        U	34 	M	Fishguard, Pembroke, Wales	2nd Mate
Henry NICHOLAS	        M	40 	M	Fishguard, Pembroke, Wales      Steward
James MILLER	        M	30 	M	Rokeport, United States  	Cook
Nekolai OLSEN	        U	37 	M	Buda, Norway              	Boswain
John LAWSON	        M	50 	M	Calmo, Sweden             	Able Seaman
Peter HEDMAN	        U	26 	M	Christiana, Sweden         	Able Seaman
Jame POLAND	        U	25 	M	Lawle, United States        	Able Seaman
Gustav LIZEROSS	        U	28 	M	Rotterdam, The Netherlands	Able Seaman
John ULIN	        U	21 	M	Sunderwal, Sweden          	Able Seaman
Samuel SOFTLY	        M	24 	M	Gateshead, Durham, England	Chief Engineer
Archey BURNS	        U	21 	M	Tynemouth, Northumberland	Assistance Engineer
Reuggio CAVALLI	        M	28 	M	Malta                     	Assistance Engineer
Andrew ANDERSON	        M	40 	M	Norway	                        Able Seaman

Vessel:	"S S Hettie"
	
John W. WILSON	        U	30 	M	Hartlepool, Durham, England	Master
Trueman MOOROOM 	M	31 	M	Robin Hood Bay, York, England	First Mate
Robert Tom CHARLTON	M	20 	M	Stockton On Tees, Durham	Second Mate
William STACEY	        M	21 	M	Appledore, Devon, England	Carpenter
Charles BOYD	        U	29 	M	Hartlepool, Durham, England	Cook & Steward
William GIBBS	        U	22 	M	Earlstown, Lancashire, England	Boatswain
Magnus HUMPHREYS	U	23 	M	Nesting, Shetland, Scotland	Able Seaman
Charles STEINHOLM	U	29 	M	Copenhagen, Denmark      	Able Seaman
George RAYNER	        U	22 	M	Halstead, Essex, England        Able Seaman
Leonix GALLAGER 	U	35 	M	Cephalenia, Greece       	Able Seaman
James GIBBS	        U	28 	M	Liverpool, Lancashire, England	Able Seaman
John R. EDGAR	        M	25 	M	Gateshead, Durham, England	First Engineer
George DIXON	        M	36 	M	Sutton Bridge, Lincoln, England Second Engineer
James LYNCH	        M	26 	M	Newport, Monmouth, England	Fireman
George BURRELL	        W	47 	M	Falmouth, Cornwall, England	Fireman
Charles FLYNN	        U	35 	M	Shotton, Durham, England	Fireman
George FLYNN	        W	36 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman
James GUTHRIE	        U	18 	M	Troon, Ayr, Scotland     	Engineer Steward

Vessel:	"Taranaki"
	
Henry BALLINGER	        M	37 	M	Berkeley, Gloucester, England	Master
George POWELL	        M	24 	M	Framilode, Gloucester, England	Seaman
James WILLIAMS	        U	23 	M	Brockwier, Gloucester, England	Seaman

Vessel:	"S S Norbiton"
	
Charles CHITHAM	        M	32 	M	Colchester, Essex, England	Master
Edward ATKINSON	        M	43 	M	Blyth, Northumberland, England	Mate
Henry J. OAKLEFORD	U	22 	M	Hampshire, England       	2nd Mate
William MURPHEY         M	30 	M	Newport, Monmouth, England	Boatswain
Saven JOHNSON	        M	37 	M	Elsinbury, Sweden         	Carpenter
David JAMES	        M	35 	M	St Davids, Pembroke, Wales	Steward
John JONES	        U	22 	M	Abeysmouth                 	A B
D. SWAN                 U	42 	M	Skye                       	A B
Thomas SCOTT	        M	25 	M	Liverpool                 	A B
Alfred RIDGE	        M	40 	M	Exeter, Devon, England   	Chief Engineer
W. H. FLEMING	        M	25 	M	No Shields, Durham, England	2nd Engineer
E. S. RIDGE	        M	39 	F	Wimborne Near Poole      	Chief Engineers Wife
G. ANBRABAS	        M	30 	M	Crewe                   	3rd Engineer
Wm. MC INTYRE	        M	27 	M	No Shields                      Donkeyman
John HORSLEY	        U	37 	M	Liverpool                     	Fireman
William SLACK	        M	27 	M	Manchester ((Rochester))	Fireman
Henry CUBBAGE	        U	27 	M	Wolverhampton             	Fireman
William MC GREGOR	U	30 	M	Glasgow                 	Fireman
James MANTLE	        U	18 	M	Stavely                   	Engineers Steward

Vessel:	"Maggie Barrat"
	
John BENNETT	        M	44 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Master
James DAVIS	        M	29 	M	Newport, Pembroke, Wales	Mate
Gustav CARLSON	        U	29 	M	Norway                    	A B Seaman
John HALKER	        U	19 	M	Dundee                     	O Seaman
John E. BENNETT 	U	15 	M	Conacks Quay, Flint, Wales	Cook

Vessel:	"Viola"
	
George BROWN	        M	40 	M	Whitehaven, Cumberland, England Master
Edward KEWLEY	        M	35 	M	Isle of Man, England            Mate
Thomas SAVAGE	        M	26 	M	E..., Guernsey, Channel Islands AB
Thomas EDWARDS	        M	30 	M	Cardigan, Wales                 AB
Constientin WIESE	U	16 	M	Konigsberg, Prussia             OS

Vessel:	"S S Clydach"
	
William T. LUEN	        U	28 	M	Jersey, Channel Islands		Master
Andrew FINLEY	        M	44 	M	Dunbar, Scotland         	Mate
Thomas LE GROS	        M	47 	M	Jersey, Channel Islands  	Boatswain
James WHELAN	        M	38 	M	Limerick, Ireland       	Steward
William SCHLEAWICH	M	27 	M	Usk, England             	Engineer
Fred PULLEN	        U	25 	M	Bristol, England         	Assistant Engineer
Duncan ROSS	        U	26 	M	Shetland Island Lerwick 	Able Seaman
Ben ROGERSON	        U	22 	M	Newport, Monmouth, England	Able Seaman
George PADDEN	        M	32 	M	Bridgewater, Somerset, England	Able Seaman
Edmund PURTILL	        M	41 	M	Newport, Monmouth, England	Able Seaman
William JAMES	        M	36 	M	Fishguard, Wales          	Able Seaman
Samuel JOHNSON	        M	31 	M	Norway                   	Able Seaman
Edward JONES	        M	29 	M	Kerry, Ireland            	Fireman
William RICHARDS	U	22 	M	London, England          	Fireman
James BARNES	        M	26 	M	London, England           	Fireman
Morgan WATKIN	        U	19 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Engineers Steward
Alfred DAVIES	        U	16 	M	Newport, Monmouth, England	Boy

Vessel:	"Laurina"
	
George ARDY	        M	28 	M	Cheltenham, Gloucester, England	Pilot
Geo. ADAMS	        M	45 	M	Bristol Pill, Somerset, England	Seaman
Thos. COLLINS	        U	19 	M	Bristol Pill, Somerset, England	Apprentice

Vessel:	"Inkerman"
	
John DUFFEY	        U	17 	M	St Ellens, Lancashire, England	Apprentice

Vessel:	"Lincolnshire"
	
John OWENS	        M	40 	M	St Dogmills                	Master
Thomas CRIDLAND	        M	40 	M	Watchet                   	Engineer
James JAMES	        M	39 	M	St Dogmills               	Able Seaman
Charles HAM	        U	16 	M	Bristol                   	Ordinary Seaman

Vessel:	"Henry"
	
John SIMS	        M	60 	M	Hollinham, Gloucester, England	Master Of A Vessel
Thomas STEVENS	        U	60 	M	Turley, Gloucester, England	Seaman
George COOK	        U	27 	M	Hotwells Bristol           	Seaman

Vessel:	"Ceris"
	
Robert ROBERTS	        U	29 	M	Caernarvon, Wales         	Master
Henry HUGHES	        M	33 	M	Caernarvon, Wales         	Mate
Robert GRIFFITHS	W	54 	M	Caernarvon, Wales         	A B

Vessel:	"Laura Fell"
	
Thomas James PARNELL	M	43 	M	Padstow, Cornwall, England	Master Mariner
Thomas CARTWRIGHT	U	24 	M	Guernsey, Channel Islands       Mate
Thomas MC CARTY	        M	30 	M	Cork, Ireland            	Cook & Seaman
Thomas MURPHY	        U	29 	M	Cork, Ireland             	A B Seaman
George AIGNER	        U	24 	M	Deggendoss, Bavaria       	A B Seaman
Edward HADFIELD	        W	27 	M	Thornhill, York, England	Chief Engineer
Daniel DRISCOLL	        U	26 	M	Newport, Monmouth, England	Second Engineer
John KEILY	        U	19 	M	Tranmore, Ireland         	Fireman

Return to Introductory Page