Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
NEWCASTLE-ON-TYNE 1881 - PART 1
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN NEWCASTLE-ON-TYNE 1881

PART 1.



Ships at Newcastle on Tyne 1881 

Vessel   "MARIE FLEURIE SS"
 
BUTCHER  Joseph Robinson      m    28    North Shields, NBL               Master
REYNOLDSAN  Joseph            m    39    Newcastle on Tyne                Chief Mate
HALORAN  John                 u    44    Coming Burgh Shetland            Boatswain
MIDDLETON  Charles            u    33    Newcastle on Tyne                Steward
TAIT  Magnus                  u    28    Eighsting Shetland               Lamp Trimmer
SMITH  Hugh                   m    29    Irvine Ayreshire, Scotland       AB
ERAMUSAN  Magnus              u    20    Effist   Shetland                AB
CONNELL Thomas                m    32    Troam Ayreshire, Scotland        AB
ANDERSON William M            m    32    Sth. Shields, Durham             Chief Engineer
HALL John                     m    39    Sth. Shields, Durham             2nd Engineer
ALLEN John Thomas             m    35    London, England                  Donkeyman
RAYMOND Samuel                m    30    Dublin, Ireland                  Fireman
DONALDSON  James              m    28    Sth Shields, Durham              Fireman
 
 
Vessel   "MARGARET"
 
HUGHES  Robert                m    40    Tynygongl, Anglesey, Wales        Master
WILLIAMS  John                u    24    Tynygongl, Anglesey, Wales        Mate
REES Peter                    u    24    (Nat Brit Subj), The Netherlands  AB
JONES  John                   u    15    Carnarvon, Caernarvon, Wales      Boy
 
Vessel      "JANET SINCLAIR"
 
SWANSON  Thomas               m    32    Dannet, Caithness, Scotland       Master
MC KAY Alexander              m    28    Dannet, Caithness, Scotland       Mate
JOHNSTONE John                u    24    Longhoke, Orkney, Scotland        AB
SEATTER  Robert               u    26    Westray, Orkney, Scotland         AB
 
 
Vessel    "DART"
 
ROUSELL Ian William           m    49    Bridport, Dorset                  Master
SUYHERS Theodor               u    22    Brake Oldenburg, Germany          Mate
ROUSELL Henery John           u    16    Bridport, Dorest                  OS
 
 
Vessel  "BECKTON SS"
   
COPEMAN John                  m    39    Beccles, Suffolk                  Master
BOWEN Robert                  m    30    Colchester, Essex                 Mate
KINOFF Martin                 u    25    Norway                            Boatswain
WILLIS William                m    42    London, Mifddlesex                Steward
WHITE Willaim                 m    55    Sth Shields, Durham               AB
READER Edward                 m    48    Suffolk                           AB
CURRY William                 u    32    Devon                             AB
MITCHELL Samuel               m    39    Nottingham, England               AB
NEISH Joseph                  u    28    Aberdeen, Scotland                AB
CARTON Richard                m    39    Sth Shields, Durham               AB
LOWENS Ralph                  m    38    Durham                            1st Engineer
SLATER William                m    36    London, Middlesex                 2nd Engineer
WATKINS Charles               m    28    Sth Shields, Durham               Fireman
WATKINS John                  m    30    Sth Shields, Durham               Fireman
LOERNING Robert               u    31    Durham                            Fireman
KINNEAR James                 u    23    Sunderland, Durham                Fireman
GARDINER George               u    17    Sunderland, Durham                Engineers Steward
 
 
Vessel    "BALTIC"
 
DINNES William                m    39    Peterhead,Aberdeen, Scotland      Master
WILLIAMSON Alex               m    31    Averdour, Aberdeen, Scotland      Bosun Seaman
HARDIE James                  m    31    Peterhead, Aberdeen, Scotland     AB
DATHIE Alex                   u    21    Aberdeen, Scotland                AB
DAY Alfred A.                 u    18    London, Middlesex                 OS
INNES John                    u    20    Fraserburgh, Aberdeen, Scotl.     App. Seaman
 
 
Vessel     "REGALIA"
 
BAMMANT John                  m    26    Yarmouth, Norfolk                 Master
ROBERTSON Thom.               m    49    Aberdeen, Scotland                Mate
TWIZ Frederick                u    21    Blyth, NBL                        Steward
ROSE Donald                   u    37    Aberdeen, Scotland                AB
ALEXANDER Georg               u    22    Yarmouth, Norfolk                 AB
ALRUGUIST  Oscar              u    29    Gottenberg, Sweden                AB
WADE John                     m    23    Flokstone, Kent                   AB
HEATLY George                 u    17    Blyth, NBL                        AB
TAYLOR Willaim                u    17    North Shields, NBL                AB
 
 
Vessel   "CADIZ"
 
DRUMMOND Thomas               m    42    Blyth, Northumberland             Master
HOWES William Joshua          u    27    G Massingham, Norfolk             Mate
BALLARRKY John Robert         m    42    Munel (F), Prussia                2nd Mate
BRAUND John Joseph            m    42    London, Middlesex                 3rd Mate
HUTCHISON  Peter              m    35    London, Middlesex                 Carpenter
SOUTHCOTT William B.          m    41    London, Middlesex                 Steward
MUMFORD Frederick W.          u    17    Bermuda, West Indies              2nd Steward
DEW Thomas Henry              u    17    Welling, Kent                     3rd Steward
GILLARD James                 m    44    London, Middlesex                 Cook
COX John                      m    36    London, Middlesex                 Boatswain
NEALE John                    m    40    London, Middlesex                 Master
WALFEUR Oscar                 u    27    Shromdtlyih, Norway               AB
ARROWSMITH  Owen              m    25    Barking, Essex                    AB
HEARMAN Edward John           m    26    Orshard, Essex                    AB
THOMSON  Thomas C.            m    29    Copenhagen, Denmark               AB
ELGIE William                 m    29    London, Middlesex                 AB
THOMPSON Thomas               m    53    Lourig, Norway                    AB
PERRY Samuel                  m    44    Malta                             AB
NORRIS James Clark            u    25    Lowstoft, Suffolk                 Engineer
WALKER  Thomas                m    40    London, Middlesex                 2nd Engineer
STONE  George                 u    23    Greenwich, Kent                   3rd Engineer
EDWARDS George                m    42    London, Middlesex                 Engineers Storekeeper
SWANSTON  Daniel              m    46    Edinburgh, Scootland              Fireman
ANDERSON  Robert              m    32    London, Middlesex                 Fireman
MESSER Phillip Sydney         u    27    London, Middlesex                 Fireman
WATERS  Henry                 m    29    Greenwich, Kent                   Fireman
SEAGER  Edward                m    38    Greenwich, Kent                   Fireman    
MAJOR  Thomas                 m    45    Greenwich, Kent                   Fireman      
 
 
Vessel   "SILKSWORTH"
 
DRUM Aaron                    m    57    Northumberland                    Master
LEWIS Titus                   m    31    Newcastle Emlyn, Wales            Mate
WILLIAMS James                u    31    Swansea, Wales                    AB
ROBINSON Alfred               u    28    Leeds                             Cook
ROBERTS John                  u    35    Conway, Wales                     AB
ALBISTON Thomas               u    20    Manchester,Lancashire             AB
JONES Morgan J                u    15    New Quay, Wales                   OS
DAVIES John                   u    15    Newport, Wales                    OS
 
 
Vessel    "USEFUL"
 
PICKNELL Frederick            m    47    Seaford, Sussex                   Master
ELLA John                     m    47    York, York                        Mate
TILMOUTH Brethat              m    46    Dover, Kent                       Cook & Steward
THORN  George                 u    56    Liverpool, Cheshire               AB
SOLONICE George               u    31    Cetis Grees (BRCS)                Helmsman
MORESITER Milses              u    22    Thastiey, Lousin (BRCS)           AB
FLYNN James                   u    26    Liverpool, Cheshire               AB
SAINGATET Ignace              u    18    Guadaloupe, West Indies           Apprentice
 
 
Vessel     "MELURA"
 
BULLAMORE Wiliam              m    46    Trrimingham, Norfolk              Fisherman
COLE Charles                  m    54    Bacton, Norfolk                   Fisherman
SWIFT John                    m    25    Scarbro, York                     Fisherman
PASHBY Thomas                 u    21    Scarbro, York                     Fisherman                                   
BULLAMORE John                u    18    Scarbro, York                     Fisherman                                      
QUIN Michael                  u    15    Scarbro, York                     Fisherman                                      
 
 
 
Vessel    "VIKING"
 
ELDER James                  m    51    Ross and Cromartry, Scotland        Master
MACKENZIE John               m    30    Inverness, Scotland                 Mate
PATIENCE George              m    37    Ross and Cromartry, Scotland        AB
MACKINTOSH James             m    33    Ross and Cromartry, Scotland        AB                        AB
GRANT Alexander              u    20    Aberdeen, Scotland                  AB
 
 
Vessel    "No. 3 DREDGER"
 
REED George W                ?    72    North Shields, NBL                  Watchman
?REID George W               ?    72    North Shields, NBL                  Watchman?
 
 
Vessel   "MARY TWEEDLIE"
 
SPOWART George               m    55    Berwick On Tweed, NBL               Mate
DAWSON James                 u    25    Berwick On Tweed, NBL               Seaman
 
 
Vessel    "GERTRUDE"
 
HERRINGTON William           m    48    Southwald, Suffolk                  Master
NEWTON Phillip               m    39    Troudon Hoed, York                  Mate
WALKER George                m    40    Wollwich, Kent                      Engineer
DIXON George                 m    34    Whitby, York                        AB
LUDD Edward                  u    36    South Wold, Suffolk                 AB
GRANGER James                m    59    N Hood Bay, York                    AB
JOHNSON Robert               m    39    Whitby, York                        AB
VINCENT Nicholas             m    38    Triest (BS), Austria                Fireman
 
 
Vessel   "BULLON"
 
OWENS Peter                  m    51    Aberystwith, Cardigan, Wales        Master
LEWIS James                  m    35    Aberystwith, Cardigan, Wales        Mate
JONES Thomas                 u    29    Aberystwith, Cardigan, Wales        Seaman
JONES John                   u    20    Dolgelley, Merioneth, Wales         OS
 
Vessel    "OLGA S/S."
 
DOMET Otto                   m    32    Copenhagen, Denmark                 Master
GTENRE Oden C                m    32    Copenhagen, Denmark                 Chief Officer
OLSEN Hans                   m    31    Strendborg, Denmark                 2nd Mate
PETERSEN Charl               m    29    Copenhagen, Denmark                 Chief Engineer
RASMUSEN Christian           m    32    Copenhagen, Denmark                 2nd Engineer
SAMMER Jans P                m    40    Nexo, Denmark                       Steward
PETERSEN Jans                u    22    Bjrum, Denmark                      Cook
SARENSEN Rasmus              u    25    Odense, Denmark                     Carpenter
PETERSEN Ole                 m    42    Feia, Denmark                       Bosun
MADSEN Jans                  u    24    Varde, Denmark                      AB
HANSEN  Rasmus               u    36    Feia, Denmark                       AB
LARSEN  Garne                m    28    Skavrhoved, Denmark                 AB
SAHNOOV August               m    28    Sverrig, Denmark                    AB
NEILSEN Hans                 u    31    Sran Rvshoved, Denmark              AB
KNUDSEN Carl                 u    24    Copenhagen, Denmark                 Butcher
PETERSEN Carl                m    31    Kjobenharn, Denmark                 AB
JAHANNESEN Teder             m    30    Haiber, Denmark                     Fireman
SARENSEN  Mads               m    71    Tuerman, Denmark                    Brandirup (Mote)
BIRENSEN  Mathan             u    19    Copenhagen, Denmark                 Fireman
HELME  Axel                  u    22    Halstem, Denmark                    Fireman
PETERSEN Johan               u    25    Hadinhr, Denmark                    Fireman
JACOBSEN Jens                u    17    Hjoge, Denmark                      Boy
 
Vessel   "FRIA"
 
MENZIES William             m     36    Comrie, Perth, Scotland             Master
STRANDALL John R            u     58    Gelffe, Sweden                      Cook & Steward
ZIM Alick                   u     23    Antwerpe, Belgium                   AB
SCULLY Michael              u     18    Cork, Queenstown                    OS
MENZIES Elizabeth           m     32    Palmont, Stirling, Scotland         Masters Wife
 
Vessel   "WILLIAM MARTYN"
 
CROCKER Joseph              m     29    Crantock, Cornwall                  Master
CARTER Richard              u     22    Crantock, Cornwall                  Mate
CLARK William               u     19    Hull, York                          Seaman
HAYES Edmund                u     19    Hull, York                          Seaman
RANOLD Thomas               u     19    Newquay, Cornwall                   Seaman
 
 
Vessel    "MARY"
 
JAMESON John                u     23     Whitby, York                       Master
MARKS Samuel                u     17     Rochester, Kent                    Seaman
BARTON Frederick.W          u     18     Whitby, York                       Appren. Seaman
NESWORTHY Ambros            u     17     Sth Shields,Durham                 Appren. Seaman
 
 
Vessel    "No  3  BILL POINT LIGHT VESSEL"
 
FORSYTHE Jorge              m     64     Dunsil  Newcastle                  Light House Keeper
 
Vessel   "FANCY"

SINCLAIR John               u     29     Gt Yarmouth, Norfolk               Mate
 
Vessel   "DOLLY VARDEN"

GREENWOOD William A         m     39     Wormesley, York                     Master
WALSH  Edward               m     32     Berwick Upon Tweed, NBL             Mate
 
Vessel    "ESBERN SNARE"
 
WARREN Johannas             m     32    Fano, Denmark                        Master
FISCHER  Christian          m     31    Thisted, Denmark                     1st Mate
ANKERSON Andiro             m     34    Fano, Denmark                        2nd Mate
PETEREN  Jens               m     39    Sjelland, Denmark                    Chief Engineer
HAPPE  Rudolf               m     26    Copenhagen, Denmark                  2nd Engineer
LARSEN  Peder               m     26    Feia, Denmark                        Ship Steward
HANSEN  Niels               u     28    Fano, Denmark                        Cook
SAMRICHESENS  Jes           m     34    Fano, Denmark                        Carpenter
SVENDSIN  Jes               m     48    Fano, Denmark                        Seaman
NIELSIN   Jens              m     36    Fano, Denmark                        Seaman
ILESEN  Saren               m     30    Fano, Denmark                        Seaman
OLSEN  Olaf                 m     30    Marstrand, Denmark                   Seaman
OLSEN Petir                 m     30    Norway                               Seaman
BJERRUM  Saren              m     32    Esbjerg, Denmark                     Fireman
ANKERSEN  Niels             m     32    Fano, Denmark                        Fireman    
CHRISTENSEN  Jorgen         m     33    Jutland, Denmark                     Fireman
CARLESIN  Lars              m     35    Fyen, Denmark                        Fireman
LARSEN  Louisa              m     22    Slesrig,  Germany                    Stewards Wife
MADSEN  Christian           u     15    Fano, Denmark                        Cabin Boy
 
Vessel    "PATRIOT"
 
MATTISON  Lorins A          m     41    Malmo, Sweden                        Master
RALMBOY  Christian T        m     28    Tylie,  Sweden                       1st Mate
JONESON  Janne P            m     33    Ras, Sweden                          2nd Mate
PALATUAN  Nils              m     26    Hyllee, Sweden                       AB
PETDASSON  Iven             u     32    Norsum, Sweden                       AB
SORENASON Nils P            m     27    Malmo, Sweden                        OS
NILSUN  Peter               u     24    Malmo, Sweden                        OS
HULTMAN  Peter              u     30    Malmo, Sweden                        OS
LARSSON  Iven               u     28    Malmo, Sweden                        OS
SORENSSON  Fredrick         u     21    Malmo, Sweden                        OS
ANDERSSON  Carl H           u     23    Malmo, Sweden                        Butcher
WESSBERG  Anders P          m     30    Malmo, Sweden                        1st Engineer
NELSSON   Olaf              m     32    Hokinge, Sweden                      2nd Engineer
RUNDSHAM Ludvug H           u     29    Malmo, Sweden                        Fireman
JONSSON  Andas              m     39    Fostruf, Sweden                      Fireman
TUSNISAN  Gustaf E          m     43    Feyde, Sweden                        Fireman
OLSSON  Ola                 m     30    Malmo, Sweden                        Fireman
HENRICKSSON Peter           u     28    Malmo, Sweden                        Fireman
HOLMBUG  Hanna              u     35    Fogelhiffa, Sweden                   Stewardess
JONSSEN  Anna               u     21    Bragach, Sweden                      Stewardess
BOMAN  Tyerste              u     37    Pottach, Sweden                      Cook
 
Vessel    "ALEXANDRA"
 
HEDBERG  Erik G             u     39    Hudikswau, Sweden                    Captain 1st Class
ORTMAN  Alfred              m     35    Faeberg, Denmark                     Chief Officer
BREGGREN Carl O             m     33    Lofo,  Sweden                        Chief Engineer
ENGBERG  Carl O             u      ..   Nooskojoing, Sweden                  2nd Engineer
PERSON Anders               m     56    Landskoona, Sweden                   AB
LAHN  Carl                  m     29    Altkirk, Germany                     AB
LARSON  Anders              m     28    Trelleborg, Sweden                   AB
NILSON  Anders              u     31    Kungstorp, Sweden                    AB
PALMGRAN  Olaf              m     26    Karlstad, Sweden                     AB
OLSON  Olaf A               u     23    Hidirge, Sweden                      Stoker
NILSON  Per.                m     43    Stromastad, Sweden                   Stoker
LUNDGREN  T.F.              m     27    Olscrud, Sweden                      Stoker
PERSON Annette              u     54    Bollcrufe, Sweden                    Ship Steward
ANDERSON Bergta             u     25    Storaflarie, Sweden                  Ship Steward
LUNDBERG Petrowella         u     26    Landskrone, Sweden                   Assist. Cook
NILSON  Wilhelm             m     34    Malmo, Sweden                        2nd Mate
OLSON Anders                m     32    Slagarp, Sweden                      AB
NILSON  Anders              ?     35    Malmo, Sweden                        Stoker
RINGTSON  Anders            ?     36    Trelleborg, Sweden                   Butcher
Return to Introductory Page