Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
NEWCASTLE-ON-TYNE 1881 - PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN NEWCASTLE-ON-TYNE 1881

PART 2.



Ships at Newcastle-on-Tyne 1881 - Part 2

Vessel   "BARONESS STRATHSPAY"
 
LESLIE Adam         m    27    Partsay,Banff, Scotland            Master
MARWALL Sydney      u    33    Partsay,Banff, Scotland            Mate
FARQUAR James       u    22    Partsay,Banff, Scotland            AB
ROGER George        u    16    Partsay,Banff, Scotland            AS Seaman
 
 
Vessel   "SELSON"
 
PALMER John         m    57    Brighton, Suffolk                   Master
HALKARD Charles     m    51    Brighton, Suffolk                   Mate
WRIGHT Robert       m    29    Yarmouth, Norfolk                   Seaman    
ROBERTSON William   m    42    Yarmouth, Norfolk                   Seaman

Vessel  "JANE'
 
MACKIE William      m    62    Peterhead                            Master
ANDERSON John       m    37    Aberdeen, Scotland                   Mate
BAIN William        m    46    Peterhead, Scotland                  Cook
GEDDIS Kenneth      u    20    Peterhead, Scotland                  AB
GRANT Maxwell       m    26    Newbro, Aberdeen, Scot.              Passenger, Master

Vessel   "LORD PROVOST"
 
CAMPBELL William    u    29    Lockalsh, Ross & Cromarty, Scotland   Master
MC DONALD Roderick  m    29    Applecross, Ross & Cromarty, Scotland Mate
LIVINGSTON Malcolm  u    18    Lockalsh, Ross & Cromarty, Scotland   AB
MC RAE Duncan       u    20    Applecross, Ross & Cromarty, Scotland Cook & AB
 
 
Vessel   "EAGLE"
 
FINDLAY David       m    65    Arbroath, Forfar, Scotland             Master
MENMUIR Charles     m    45    Arbroath, Forfar, Scotland             Mate
GUSTA Frank         u    21    Plouer (F), France                     AB
CARRIE David        u    20    Arbroath, Forfar, Scotland             AB
BOWMAN Robert Wallace 
                    u    16    Arbroath, Forfar, Scotland             OS
 
 
Vessel   "WATERLILY"
 
ARNOLD William      m    56    Knottingley, York                      Master
PYBIN James         u    18    Goole, York                            OS
BLACKMAN Jonathon   u    19    Worth, Derby                           Boy
ARNOLD Sarah        m    49    Knottingley, York                      Masters Wife
 
 
Vessel        "CAIRNRANKIE'
 
WRIGHT George       m    49    Portsoy, Banff, Scotland               Master
MOORHOUSE William   m    24    Woodside, Aberdeen, Scotland           Boatswain
SUTHERLAND Daniel   m    50    Sadend, Banff, Scotland                AB
RUSSELL Alexander   u    19    Banff, Banff, Scotland                 AB
MC CALLUM George    u    18    MacDuff, Banff, Scotland               Apprentice
 
 
Vessel  "GRASSMERE"
 
GODING George       m    59    Englefield, Berkshire                  Shipkeeper (Harbour Serv)
 
 
Vessel   "RYE MERCHANT"
 
PAGE Henry          m    39    Ramsgate, Kent                         Master
PAGE Thomas         u    22    Ramsgate, Kent                         Mate
SMITH John          u    23    Ramsgate, Kent                         AB
GODDEN William      u    30    Ramsgate, Kent                         AB
 
 
Vessel  "WHITWELL"
 
HORRAX John         m    49    Stowmarket, Suffolk                    Captain
QUILTER Willaim     m    37    Ipswich, Suffok                        Mate
LARRIMAN Osborn     m    24    Whitstable, Kent                       AB
  

Vessel   "FRANK WILSON"
 
JOHANNSEN Jurgen    m    69    Sehlesberg                             Captain
GERDES F.H.         m    55    Brake                                  Mate
LITZENBERG C.       w    43    Elsfleth                               Carpenter
SYBERG A.           m    36    Finland                                Sailmaker
REIL F.             u    16    Elsfleth                               Cabin Boy
 
 
Vessel  "WARSAW'
 
CAMPBELL David      m    47    Leith, Edinburgh, Scotland             Master
RALPH  David        m    35    Moray Burghead                         1st Mate
DAVIDSON Isaac      m    33    Hay, Orkney, Scotland                  2nd Mate
CASKRY John         m    58    Edinburgh, Scotalnd                    Cook & Steward
CASKRY Margaret     u    25    Edinburgh, Scotland                    Stewardess (Ship)
BEWS John           m    30    Stromness, Orkney, Scotland            AB
THOMSON William     m    40    Thurso,Aberdeen, Scotland              AB
BUCHAN Charles      m    32    Fraserburgh, Aberdeen, Scotland        AB
BOYNE Thomas        m    52    Shetland Hust                          AB
GORDIE John         u    27    Shetland Nesting                       AB
FOWLIE George       m    30    Portsoy, Banff, Scotalnd               ????
JENKINS James       u    31    Nairn Nairn                            AB
FORD Willaim J.     m    28    Edinburgh, Scotland                    Engineer
WILSON Robert       m    24    Renfrew Port Glasgow                   Assist. Engineer
MUIR David          m    40    Lady Parish, Orkney, Scotland.         Fireman
DOVE Ronald         ?    46    Glasgow, Lanark, Scotland              Fireman
MEARS William       m    33    Leith, Edinburgh, Scotland             Fireman
PEASE John T.       m    44    Lady Parish, Orkney,                   Fireman
WILSON David        m    39    Roxburgh, Scotland                     Fireman
 
Vessel   "SOVEREIGN"
 
FLETT Thomas         u    40    Stromness, Orkney, Scotland            Master
URQUHART Alexander   u    27    Inverness, Inverness, Scotland         Mate
NELSON John          u    28    (B S), Denmark                         AB
TOENS  Abbert        u    29    (F) Prussia                            AB
CLAVER Malcolm       u    18    Inverness, Inverness, Scotland         OS
MILNE Thomas         u    17    Raith, Banff, Scotland                 Boy
 
Vessel   "ROSSLIND"
 
MORRISON  Robert     m    27    Inverness, Scotland                    Master
MACLENNEN Alexander  u    37    Inverness, Scotland                    Mate
BRODRECK Edward      m    35    Carry County Ballulankford, Ireland    AB
GUNN David           u    37    Inverness, Scotland                    AB

Vessel  "ALLIANCE"
 
LITTLE John          m    58    Walpole, Suffolk                       Master Mariner
MALLETT William      w    52    Orfford, Oxford                        Mate
MALLETT Joseph       u    20    Walsoken, Norfolk                      OS
GADSBY John          m    54    Walsoken, Norfolk                      OS
 
 
Vessel  "ALBION"
 
PEASK James          m    31    Peterhead, Aberdeen, Scotland          Master
TENNENT Robert       m    34    Peterhead, Aberdeen, Scotland          Master 
CHRISTIE James       m    34    Huntly, Aberdeen, Scotland             Cook & AB
DAVIDSON James       w    53    Peterhead, Aberdeen, Scotland          AB
 
 
Vessel  "JOHN PICKARD"
 
JOHNSON Sam          m    40    Knottlingly, York                       Mate
FRASER John          u    19    Cardiff, Wales                          AB
SOCHIAD Joseph       u    17    Nantes (F), France                      OS
JOHNSON Ann Elizabeth m   37    Knottingly, York                        Mate's Wife
JOHNSON Sarah Ann    o    10    Knottingly, York                        Mate's Daughter
JOHNSON Zignoria     o    9 m   Knottlingly, York                       Mate's Daughter
 
 
Vessel    "SS ADMIRAL"

MILLER William       m    61    Kirkwell, Orkney, Scotland              Seaman Acting as Shipkeeper
 
 
Vessel  "SS NELSON"
 
BEARD Joshua         m    70    Stambridge, Essex                       Watchman
Plus 28 crew members - all of Chinese origin.
 
 
Vessel   "SS KELLOE"
 
WALLER John          m    51    Norwich, Norfolk                         2nd Mate
MONLE John           w    44    Bridgewater, Somerset                    AB
FALLY George         m    32    Greenwich, Kent                          AB
MASSETT Burgerman    m    30    Deptford, Kent                           Fireman
 
 
Vessel  "SS BRITTANY"
 
BLAMFRIED John       m    53    Jersey, Channel Islands                  Master
POULTON Joseph       m    50    Bristol                                  2nd Mate
HOLWELL William      m    31    Exmouth, Devon                           Steward
MORGEN George        u    23    Newport                                  Fireman
FORSTER William      m    33    Durham                                   Fireman
 
Vessel      "SS TERLINGS"
 
DAVIDSON Richard Smith m  37    North Shields, Northumberland            Mate
ATHERTON  Otto       m    30    Malmo Nt  B S,  Sweden                   AB
PHILIPSON William    w    36    Hallogoland (Nat BS )                    AB
STONEHOUSE William   u    19    Isham Harbour, Durham                    Steward
BUXTON William       m    30    Carlisle, Cumberland                     Fireman
VICTORY Thomas       m    37    Bristol, Gloucester                      Fireman
ELKINS Henry         m    42    Southampton, Hampshire                   Fireman
DERYCHARE  John      u    32    Ostend Nt  B S, Belgium                  Fireman
REDDEMARKER William  u    17    Rotterdam (Nat BS) The Netherlands       Engineers Steward
 
 
Vessel    "SCEPTRE"
 
CHRISTIE William Melville  
                     m    42    Tannadice, Forfar, Scotland               Mate
BRYANT  William      u    31    Bristol, Gloucester                       Carpenter
CONSTANTINE  John    m    30    Baree, Italy                              AB
CONSTANTINE Dominico m     29   Baree, Italy                              AB
 
 
Vessel   "ANNA AINSLIG"

RUNER Andreas        m    35    Gottenburg, Sweden                        AB
RUNER  Mary          m    34    Felling, Durham

Vessel     "GREAT YARMOUTH"

MANHOOD John         u    51    Harwich, Essex                            Chief Mate
CHASTNEY Thomas      m   34     Blakeney, Norfolk                         Steward
 
Vessel   "SS SPERO"
 
LOCK George          m    47    Catfield, Norfolk                         2nd Mate
PEEPS John           m    50    Bartham, Norfolk                          Carpenter
GIBNEY Henry         m    53    Langham, Norfolk                          AB
BARRAT James         m    48    Greenwich, Kent                           AB
CARTER Ernest        u    19    Greenwich, Kent                           Boy
OGILVIE Alexander    u    35    Forfar, Scotland                          Stoker
 
 
Vessel   "BURSWELL"

ROBERTSON John       m    72    Scotlan                                   Ship Keeper (Harbour Service)
GALICE Joseph        m    40    Malta                                     Seaman
 
 
Vessel     "JENNY OTTO"

PEWRELT Daniel       u    30    Memel  (NS)                               Steward
PEARIE Joseph        m    45    (BS), Malta                               AB
ATTARD Carucalo      m    40    (BS), Malta                               Ships Carpenter
 
 
Vessel    "MARY & ALICE"
 
GRIFFITHS  Evan      w    49    Aberystwith, Cardigan, Wales               Master
JONES Evan           m    34    Aberystwyth, Cardigan, Wales               Mate
JONES Richard        u    35    Aberystwyth, Cardigan, Wales               AB
MACDONALD John       u    18    Ireland                                    OS
WILLIAMS Richard     u    13    Port Madoc, Caernarvon, Wales              Cook
 
 
Vessel     "STAR OF HOPE"
 
BROWN Thomas         m    50    Howdon, Northumberland                     Master
HALE Septimus        m    40    North Shields, Northumberland              Engineer
LOADER Edward        u    23    North Shields, Northumberland              Fireman
RICHARDSON Isaac     u    16    North Shields, Northumberland              Deck Hand
SADLER Henry         m    48    Dunstan, Durham                            1st Fisherman
GALLAUGHER Robert    m    37    Nth Sunderland, Northumberland             2nd Fisherman
GALLAUGHER John      m    42    Nth Sunderland, Northumberland             Fisherman
SADLER Edwaed A.     u    22    North Shields, Northumberland              Fisherman
SADLER Robert        u    17    North Shields, Northumberland              Fisherman
 
 
Vessel      "ALUTE"

BLOOMFIELD Alfred    m    35    Southwold, Suffolk, England                Master
BLOOMFIELD  Samuel   u    22    Chevington, Suffolk, England               Mate
 
 
Vessel   "PROVIDENCE"

ARMSTRONG  Robert    m    43    Hepburn, Durham                            Master
 
 
Vessel   "LADY CHANDOS"
 
FLOWER Robert        m    40    Yarmouth, Norfolk                           Master
LAMB Robert          u    44    Aldburough, Suffolk                         Mate
COOK Benjamin        m    50    Lowerstoft, Suffolk                         AB
CROWE Henry          w    48    Bedlingham, Norfolk                         AB
 
 
Vessel    "HARTON"

MARSHALL Peter       u    19    Monkwearmouth, Durham, England              2nd Mate
HOPE John            m    38    Sunderland, Durham, England                 Engine Driver
SINGER John          u    28    Aberdeen,  Scotland                         AB
HUNTER Gilbert       u    26    Lerwick, Scotland                           AB
 
Return to Introductory Page