Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
MILFORD HAVEN 1881 - PART 1
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT MILFORD HAVEN, PEMBROKESHIRE 1881 - PART 1.



Return to Introductory Page
Ships at Milford Haven, Pembs. 1881 - Part 1


Vessel:	"Sophie"
	
	              Marr	Age	Sex	Birthplace
August BLAZOR	        U	29 	M	Regevell, France	Master
Frederick DELACOUR	U	25 	M	Regevell, France	Mate
Edward LAMARECHAL	U	18 	M	Regevell, France	A B
Leon RORGUAL	        U	18 	M	Regevell, France	A B
Pier FOURRET	        U	12 	M	Regevell, France	Boy

Vessel:	"Baobale"
	
Jean Marie LEVISAGE	M	50 	M	Landerneau, France	Master
Jean DAOBERZ	        M	32 	M	Portsall, France	Mate
Joseph LE PORT    	M	36 	M	Quiceren, France	A B
Yvons PERORIN	        M	34 	M	Portsall, France	A B
Drobin FRANCOIS 	U	17 	M	Portsall, France	Boy
Jean LEZOC	        U	13 	M	Portsall, France	Boy

Vessel:	"Ines Jabea"
	
Vincente MOLL	        U	22 	M	Javea, Spain       	Captain
Augustine SABATRE	U	24 	M	British Subject, Malta	1st Officer
Fransesco BOTARE	U	49 	M	Lucern, Austria  	2nd Officer
Fransesco ALONES	U	30 	M	Javea, Spain      	A B Seaman
Ignatio MASO	        W	66 	M	Javea, Spain      	A B Seaman
John PEDRERA	        U	22 	M	Ferat, Spain      	A B Seaman
Domingo MOLATO	        U	18 	M	Javea, Spain      	A B Seaman
Antonio ALAGONES	U	29 	M	Javea, Spain       	A B Seaman

Vessel:	"Harry Russell"
	
William BOND	        M	47 	M	Ulverston, Lancashire   Master
William BOND	        U	19 	M	Ulverston, Lancashire	Mate
Simon BYRNE	        U	22 	M	Arklow Wicklow  	A B Seaman
Alexander HASTINGS	M	25 	M	Ballyalter Down 	A B Seaman
Jesse COBB	        U	19 	M	Wolverhampton, Stafford	Cook

Vessel:	"Briton"
	
William A. SEAVELL	M	46 	M	Easton In Gordano, Som.	Master
James ARNEL	        M	65 	M	Dartmouth, Devon	1st Mate
Peter SEAVELL	        M	44 	M	Easton In Gordano, Som. 2nd Mate
David JENKINS	        M	42 	M	Neath, Glamorgan, Wales	1st Engineer
Albert SHELLARD	        M	24 	M	Bristol, Gloucester	2nd Engineer
George HASKEN	        M	39 	M	Bristol, Gloucester	Carpenter
Thomas CASE	        M	30 	M	Easton In Gordano, Som. A B Seaman
William GILL	        M	44 	M	Bristol, Gloucester	A B Seaman
James MAYNE	        M	35 	M	Bristol, Gloucester	A B Seaman
John ROOKE	        M	47 	M	Ilfracombe, Devon	A B Seaman
Albert THOMSON    	M	24 	M	Easton In Gordano, Som.	A B Seaman
Hollis HEPBOURNE	M	31 	M	Bristol, Gloucester	A B Seaman
Alfred LOCKETT	        M	43 	M	Warwick, Warwick	Stoker
Thomas LOCKETT	        M	29 	M	Bristol, Gloucester	Stoker
John CHAMBERS	        M	39 	M	Bristol, Gloucester	Stoker
Michael BARNETT	        M	50 	M	Waterford Town, Ireland	Stoker
John NASH	        M	27 	M	Bristol, Gloucester	Stoker
John CRIDLAND	        W	50 	M	Watchet, Somerset	Stoker
Joseph ROPER	        M	28 	M	Bristol, Gloucester	Steward
John O NEIL	        U	22 	M	Wexford Town, Ireland	Cattleman
Edward FOWSER	        M	40 	M	Wexford Co, Ireland	Cattleman
Michael BLAKE	        M	22 	M	Wexford Town, Ireland	Wexford Pilot
Sophia ALSBURY	        W	52 	F	Easton In Gordano, Som.	Stewardess
Esther SHELLARD	        M	23 	F	Bally William Wexford	2nd Engineers Wife
Catherine SHELLARD	 	6 m	F	Bristol, Gloucester	2nd Engineers Child

Vessel:	"Hematite"
	
George HODGSON	        U	38 	M	Whitehaven, Cumberland	Master
William ANDERSON	M	46 	M	Whitehaven, Cumberland	Mate
Henry MC GEE	        M	41 	M	Whitehaven, Cumberland	A B Seaman
James CASSON	        M	30 	M	Whitehaven, Cumberland	A B Seaman

Vessel:	"Fairy Queen"
	
Thomas MC CREDIE	M	54 	M	Girvan, Ayr, Scotland	Master
Thomas QUALE	        M	44 	M	Girvan, Ayr, Scotland	Mate
Hugh DUFFIN	        U	22 	M	Antrum County Larne	A B
James HARNEY	        U	16 	M	Troon, Ireland   	O S

Vessel:	"Lily"
	
Thomas HAWKE	        M	47 	M	Port Quin, Cornwall	Master
John RICHARDS	        M	30 	M	Port Isaac, Cornwall	Mate
Thomas SLAWSON	        M	24 	M	Padstow, Cornwall	A B Seaman
John PIRVIS	        U	18 	M	Wade Bridge, Cornwall	O Seaman
John SOLOMON	        U	16 	M	Devonport, Cornwall     Cook

Vessel:	"Sarah Anne"
	
John DAVIES	        U	25 	M	Llanddulas, Denbigh	Master
Joseph JENKINS	        U	29 	M	Christchurch, Monmouth	Mate
Pawarne LYNCH	        M	21 	M	Cork, Ireland    	Seaman
Seth DOSE	        U	17 	M	St Georges        	Seaman
Patrick P. DONNELL	U	17 	M	Belfast, Ireland	Cook

Vessel:	"William Henry"
	
John GRIFFITHS	        M	59 	M	Amlwch, Anglesey, Wales	Master
William ROBESON	        M	44 	M	Amlwch, Anglesey, Wales Mate
William HUGHS	        U	45 	M	Amlwch, Anglesey, Wales	A B
Thomas JONES	        U	21 	M	Amlwch, Anglesey, Wales	A B

Vessel:	"Mouse"
	
Mical AGLISTON	        M	39 	M	Drogheda        	Master
Thomas FLINN	        M	50 	M	Drogheda           	Mate
James MC LEA	        U	18 	M	Down County Portaferry	A B

Vessel:	"Coral"
	
John Chellew BENNETT	M	64 	M	Portreath, Cornwall	Master
John DAVIS	        M	35 	M	Burton, Pembroke, Wales	Seaman

Vessel:	"Price Jones"
	
Thomas WILLIAMS	        M	64 	M	Newport, Pembroke       Master
John JAMES	        M	69 	M	Fishguard, Pembroke	Mate

Vessel:	"May Queen"
	
John MC ILWAIN	        U	36 	M	Island Magee Co Antrim	Master
James MC ILWAIN	        U	34 	M	Island Magee Co Antrim	Mate
Hugh MC ILWAIN	        U	25 	M	Island Magee Co Antrim	A B
Thomas HAMILTON 	U	17 	M	Island Magee Co Antrim  A B

Vessel:	"Romania"
	
Henry ROHN	        M	44 	M	Denmark             	Master
Ellen ROHN	        M	39 	F	Carmaron          	Captains Wife
Henry MONEY	        M	39 	M	Anstruther, Fife, Scot	Chief Officer
Daniel GRAY	        M	27 	M	Greenock        	Boatswain
August HENRICA	        U	26 	M	Prussia            	Cook
Charles JONES	        M	31 	M	Bristol           	A B Seaman
Joseph THOMAS	        M	27 	M	Jemaka (?Jamaica)       A B Seaman
John HOLARZ	        U	30 	M	                  	A B Seaman
Allen MC CLAIN      	M	39 	M	Greenock        	A B Seaman
Machel BAN	        U	34 	M	Mobile, Ireland 	A B Seaman
Henry MURRAY	        M	26 	M	Greenock        	A B Seaman
Anthony DOCERTY    	M	24 	M	Port Glasgow    	A B Seaman

Vessel:	"Garibaldi"
	
Christopher INGLEBY	M	47 	M	Hook, York, England	Master
William BROOKS	        U	24 	M	Bristol, Somerset	Mate
Samuel Lockwood INGLEBY	U	20 	M	Goole, York, England	A B Seaman
Alfred OLDEN	        U	23 	M	Bristol, Somerset	A B Seaman
Alfred INGLEBY	        U	21 	M	Goole, York, England	Cook

Vessel:	"Urgent"
	
George BEER	        M	66 	M	Gorranhaven, Cornwall	Master
Frederick WOOD	        U	20 	M	Dover, Kent, England	O S

Vessel:	"Olive Branch"
	
Owen WILLIAMS	        M	43 	M	Aberdovey, Merioneth	Master
John EVANS	        U	22 	M	Aberdovey, Merioneth	Mate
William PERRY	        U	25 	M       London, Middlesex	A B Seaman
Richard HUGHES	        U	19 	M	Aberdovey, Merioneth	A B Seaman
John COOK	        U	16 	M	London, Middlesex	Boy

Vessel:	"Chase"
	
Samuel HUGHES	        M	39 	M	Connahs Quay, Cheshire	Master
Daniel HIRT	        U	27 	M	Campbelltown, Argyll	Mate
John MORGAN	        U	27 	M	Minehead, Somerset	A B
John HICKSON	        U	18 	M	Northwich, Cheshire	O S

Vessel:	"Jenny Lind"
	
Patrick HERBERT	        M	34 	M	Malahide Co Dublin	Master
James RILEY	        M	42 	M	Raheney Co Dublin	Mate
Thomas TEAR	        M	25 	M	Newcastle Co Down	A B
Samuel CURRIE	        W	27 	M	Whitehaven, Cumberland	A B

Vessel:	"Result"
	
William MAWRE	        M	56 	M	Boston, Lincoln     	Master
Joseph Andrew MAWRE	M	26 	M	Boston, Lincoln  	Mate
Fred AISTHORPE	        M	26 	M	Yarmouth, Norfolk	A B
Benjamin A. KINGSTON	U	26 	M	London, Middlesex	A B
John L. PERRIN	        U	28 	M	Truro, Cornwall  	O S

Vessel:	"Burns And Basse"
	
Thomas EVANS	        W	61 	M	Conway In Wales  	Capt
Edmund ROBERTS      	M	52 	M	Holyhead Wales    	Mate
John LLEWELLYN      	M	29 	M	Milford Wales   	Seaman

Vessel:	"Lily Baynes"
	
Hugh EDMONDSON	        M	21 	M	Tarleton, Lancashire	Master
John STEVNS	        U	21 	M	Hayle, Cornwall 	Mate
Alfard SWENSON      	U	21 	M	Gotenborg, Sweden	A B
Fredeck William HAINES	U	19 	M	London, Middlesex	O S

Vessel:	"Queen Of The Usk"
	
Wm.Stockdale WAREY	U	23 	M	Whitehaven, Cumberland	Master
John WAREY	        U	21 	M	W Haven, Cumberland	Mate
Patrick MC GUICK	M	57 	M	W Haven, Cumberland	Cook
Thos. PEMBERTON 	U	27 	M	W Haven, Cumberland	A B Seaman
Arthur BURNS	        U	20 	M	Down, Ireland    	A B Seaman

Vessel:	"Holy Wath"
	
John WILLIAMS	        M	45 	M	Amlwch, Anglesey, Wales	Master
Thomas JOHN	        U	45 	M	Dinas, Pembroke, Wales	Mate
Bengamin HANNART	U	27 	M	Cromar, Norfolk  	A B Seaman
John WOODWARD	        U	16 	M	Ulverston, Norfolk	A B Seaman
James STOCK	        U	14 	M	Newport, Monmouth	Cook

Vessel:	"Lowther"
	
William PEDEN	        M	39 	M	Dublin, Ireland  	Master
Thomas FOY	        M	36 	M	Harrington, Cumberland	Seamen
Richard HETHERINGTON	M	51 	M	Workington, Cumberland	Seamen
William MC CALL	        U	41 	M	Workington, Cumberland	Seamen

Vessel:	"Barton"
	
Thomas KERRWISH	        M	27 	M	Ramsey, Isle of Man	Master
Jhon CONNOLLY	        M	28 	M	Whitehaven, Cumberland	Mate
Jhon SAMSEN	        M	41 	M	Stavanger, Norway	A B Seaman
Thomas ROBERTS	        U	21 	M	Pyle, Wales     	A B Seaman
Richard COUSINS	        U	16 	M	Waterford, Ireland	Boy O Seaman

Vessel:	"Alpha"
	
John FISHER	        M	32 	M	Whitehaven, Cumberland	Master
John BANKS	        M	37 	M	Whitehaven, Cumberland	Mate
Thomas DAVIDSON	        U	34 	M	Belfast Co Down    	A B
Andrew STUART	        M	26 	M	Patrick Fergus Co Antrim A B
John LOUGHRIDGE	        U	21 	M	Belfast Co Down  	A B

Vessel:	"Mary Stevens"
	
Joseph YOUNG	        M	30 	M	Portsmouth, Hampshire	Master
Edwin NINESS	        M	50 	M	Penryn, Cornwall	Mate
Vincent RUNDLE	        U	31 	M	Penryn, Cornwall	A B Seaman

Vessel:	"Margaret Elizabeth"
	
Patrick MAGARRY	        M	45 	M	Whitehaven, Cumberland	Master
Joseph CARR	        M	42 	M	Whitehaven, Cumberland	Mate
William FITZSIMONS	M	35 	M	Whitehaven, Cumberland	A B Seaman
Hermoy DICKINSON	U	18 	M	Whitehaven, Cumberland	Boy
John SMITH	        U	17 	M	Whitehaven, Cumberland	Boy

Vessel:	"John & Ann"
	
Isaac JONES	        M	32 	M	Aberystwith     	Master
John GALE	        M	56 	M	Aberystwith     	Mate
Morgan DAVIES	        U	16 	M	Aberystwith     	Seaman

Vessel:	"Glad Tidings"
	
John WILLIAMS	        U	40 	M	Borth, Cardigan, Wales	Master
Philip EVANS	        U	34 	M	Aberdovey, Merioneth	Mate
Frank PARRY	        M	42 	M	St Ives, Cornwall       A B Seaman
John WHYTE	        U	18 	M	Cork Mitcheltowe	A B Seaman
Edward HUGHES	        U	15 	M	Aberdovey, Merioneth	Boy

Vessel:	"Jane Herbert"
	
David JONES	        M	37 	M	Aberayron, Cardigan	Master
Jenkin JONES	        M	60 	M	Aberayron, Cardigan	Mate
Edward JENKINS	        W	39 	M	Aberystwith, Cardigan   A B Seaman
William MC PHERSON	U	20 	M	Cardiff, Glamorgan	O S Seaman
John G. HARRIS	        U	17 	M	Aberayron, Cardigan	O S Seaman
William LLOYD	        U	14 	M	Llanrhystid, Cardigan	Boy

Vessel:	"Trial"
	
John FAIRCLIFF	        M	34 	M	Whitehaven, Cumberland	Master
William Younghusband FAIRCLIFF U 26 	M	Whitehaven, Cumberland	Mate
Joseph VERNON	        M	28 	M	Antrim County Belfast	Able Seaman
Thomas HARRIS	        U	26 	M	Bideford, Devon  	Able Seaman

Vessel:	"Elizabeth Kelly"
	
Edward BROUN	        M	40 	M	Whitehaven, Cumberland	Master
John MC CORMICK   	W	32 	M	Kilaugh County Down     Mate
Patrick COMMERFORD	M	41 	M	Waterford Ireland	A B Seaman
Charles DAVIS	        U	22 	M	Bristol, Gloucester	Cook & Seaman
Thomas BULL	        U	16 	M	Whitehaven, Cumberland	Apprentice
John CAMERON	        U	15 	M	Whitehaven, Cumberland	Apprentice

Vessel:	"U Larsing"
	
Jacob THOMAS	        M	58 	M	Newquay, Cardigan       Master
Sarah THOMAS	        O	58 	F	Newquay, Cardigan	Wife
Oscar OLSEN	        M	23 	M	Diamand, Norway   	Mate
John VOLEY	        U	37 	M	London, Middlesex	A B
Ernest C. STRATFORD	U	19 	M	Auckland, New Zealand	A B
William DAVIES	        U	15 	M	Lolva, Pembroke, Wales	Boy

Vessel:	"Sarah Mc Donald"
	
Edward HUGHES	        M	42 	M	Bagillt, Flint, Wales	Master
Carl Patrick LINBORG	U	25 	M	Gottenburgh, Sweden	Mate
Thomas MORGAN	        U	19 	M	Newport, Monmouth	A B
Edward John BENNETT	U	18 	M	Connors Quay, Flint	A B

Vessel:	"Elizth. Drew"
	
William STEER	        M	45 	M	Port Isaac, Cornwall	Master
Benjamin JACOBS 	U	25 	M	Wadebridge, Cornwall	Mate
Richard TEAGUE	        M	32 	M	Port Isaac, Cornwall	Seaman
Thomas STEER	        U	18 	M	Calstock, Cornwall      Seaman
Orson FRENCH	        U	18 	M	Padstow, Cornwall	Seaman

Vessel:	"Limerick"
	
William Lane PEARN	M	57 	M	Calstock, Cornwall	Master
John SHELLY	        M	43 	M	Waterford, Ireland	Chief Officer
Maurice FITZGERALD	M	55 	M	Waterford, Ireland	Second Officer
William CADMAN	        M	50 	M	Waterford, Ireland	Quarter Master
James CLANCY	        M	35 	M	Waterford, Ireland	Quarter Master
Patrick BRETT	        M	35 	M	Waterford, Ireland	Seaman
James POWER	        M	55 	M	Dumore County Waterford	Seaman
Henry WOLF	        W	39 	M	Born At Sea     	Seaman
Patrick POWER	        M	44 	M	Waterford, Ireland	Seaman
John JOHNSTOWN	        M	33 	M	Kilkenny, Ireland	Seaman
John FLEMING	        M	35 	M	Waterford, Ireland	Seaman
Michael Alfred WALSH	M	34 	M	Waterford, Ireland	Seaman
James PLUNKET	        U	47 	M	Waterford, Ireland	Fireman
John Arthur HOLMS	M	39 	M	Wexford, Ireland	Chief Steward
David KELLY	        M	27 	M	Waterford, Ireland	Second Steward
Michael COAD	        M	29 	M	Waterford        	Cook

Vessel:	"Malakoff"
	
Geo. MC DONALD	        M	47 	M	Inverness Shire  	Master
Thos. HINCKS	        M	46 	M	Kilkenny Co, Ireland	Second Mate
Andrew BOYD	        U	25 	M	Forfarshire, Scotland	Chief Engineer
Thomas FERGUSON         U	33 	M	Forfarshire, Scotland	Second Engineer
Joseph DAVIS	        M	28 	M	Waterford Co, Ireland	Quarter Master
Thomas HAMILTON	        M	40 	M	Glasgow, Lanark, Scot	Steward
Samuel ROBINSON         M	46 	M	London, Middlesex	Cook
John MOUNTIN	        M	38 	M	Dungarvon Co, Ireland	A B Seaman
Edward MOLONEY	        M	26 	M	Waterford Co, Ireland	A B Seaman
Jeffiry POWER	        M	26 	M	Waterford Co, Ireland	A B Seaman
Thomas BUTTLER	        M	28 	M	Wexford Co, Ireland	Fireman

Vessel:	"Milford"
	
David PICTON	        M	50 	M	Haverford West, Pembs   Master
George BANNER	        M	60 	M	Haverford West, Pembs	Mate
John JAMES	        U	18 	M	Haverford West, Pembs	A B
George LAWRENCE  	M	58 	M	Horn, Somerset, England	Engineer
Robert Buttler JAMES	U	16 	M	Haverford West, Pembs   Stoker

Vessel:	"Cleddaw"
	
John GREEN	        M	59 	M	Taunton, Somerset	Engineer

Vessel:	"Argo"
	
Robert GRIFFITHS	M	54 	M	Carnarvon In Sier       Master
John OWEN	        U	32 	M	Newborough, Anglesey	Mate

Vessel:	"Pembroke"
	
William NORTON	        U	28 	M	East Cowes, Isle of Wight Second Steward

Vessel:	"Launceston"
	
John Bassett DUNN	M	44 	M	Mevagissey, Cornwall	Master Marriner
James DUNN	        M	49 	M	Mevagissey, Cornwall	Mate
Steaphen JAGO	        M	25 	M	St Micals Mount, Corn.  A B Seamen
John OVER	        M	27 	M	Mevagissey, Cornwall	A B Seamen
Henry ROLLINGSON	U	21 	M	Cork County Baltimore	A B Seamen

Vessel:	"G. F. Williams"
	
Wilson DICK	        M	47 	M	Island Magee Coy Antrim	Master
John DICK	        M	42 	M	Island Magee Coy Antrim	Mate
Robert DONALD	        U	22 	M	Island Magee Coy Antrim	A B Seaman
Joh TEMPLETON	        M	66 	M	Island Magee Coy Antrim	Cook

Vessel:	"Sophia"
	
Thomas JONES	        M	44 	M	Llanfrothan, Merioneth	Master
Robert Owen ELLIS	M	42 	M	Pwllheli, Caernarvon	Mate
David HUGHES	        U	20 	M	Pwllheli, Caernarvon	A B

Vessel:	"Mary Rowlands"
	
Richard PARRY	         M	56 	M	ALlandegfan, Anglesea	Master
William EVANS	         M	41 	M	Pwllheli, Caernarvon	Mate
Edward PARRY	         M	40 	M       Llandegfan, Anglesea	Cook
Andrew PEDERSON	         M	25 	M	Sweden            	A B
John OWEN	         U	19 	M	Newborough, Anglesea	O S

Vessel:	"Dauntless"
	
Joseph HOLLOWAY	         M	48 	M	Harrington, Cumberland  Master
Matthew DUFFEY	         U	27 	M	Skerries Dublin  	Mate
Joseph RUSSEL	         M	21 	M	Skerries Dublin  	A B Seaman
Christopher DOYLE	 U	22 	M	Skerries Dublin 	A B Seaman
Charles CORKISH	         U	16 	M	Cumbarland Whitehaven   O Seaman

Vessel:	"Mary Ann"
	
Rees REES	         M	56 	M	New Quay, Cardigan	Master
David REES	         U	58 	M	New Quay, Cardigan	Mate
Evan REES	         U	16 	M	New Quay, Cardigan	O Seaman

Vessel:	"Mary"
	
John MORGAN	         M	53 	M	Aberporth, Cardigan	Master
John DAVIES	         U	24 	M	St Dogmaels, Pembroke	Mate

Vessel:	"Rapid"
	
David LLEWELLYN	         W	68 	M	St Dogmaels, Pembroke	Master
Edward EDWARDS	         M	69 	M	St Dogmaels, Pembroke	Mate

Vessel:	"Elizabeth Davies"
	
William JONES	         U	28 	M	St Dogmaels, Pembroke	Master
John JAMES	         U	42 	M	Moil Grove, Pembroke	Mate
James DAVIES	         U	17 	M	St Dogmaels, Pembroke	Boy

Vessel:	"Catherine"
	
David JONES	         U	32 	M	St Dogmals, Pembroke	Master
David JONES	         M	64 	M	St Dogmals, Pembroke	Mate

Vessel:	"James"
	
Thomas EDWARDS	         M	60 	M	St Dogmals, Pembroke	Master
John JENKINS	         M	50 	M	Aberporth, Cardigan	Mate
Owen GRIFFITH	         U	14 	M	Port Madoc, Caernarvon	Boy

Vessel:	"Linnet"
	
Timothy THOMAS	         M	49 	M	Aberayron, Cardigan	Master
David DAVES	         M	43 	M	Aberayron, Cardigan	Met
Abraham THOMAS           U	13 	M	Aberayron, Cardigan	Boye

Vessel:	"Eliza"
	
Evans EVANS	         M	64 	M	Aberayron, Cardigan	Master
Thomas DAVIES	         O	66 	M	Aberayron, Cardigan	Mate

Vessel:	"Alfred"
	
Hugh DAVIES	         M	52 	M	Nevin, Caernarvon	Master Of The Vessil
William THOMAS	         M	47 	M	Nevin, Caernarvon	Mate
Owen WILLIAMS	         U	27 	M	Pentraeth, Anglesey	A B
C.A. PERSON	         U	22 	M	Helsingborg, Sweden	A B
Robert THOMAS	         U	18 	M	Nevin, Caernarvon	Cook

Vessel:	"Express"
	
William GOWAN	         U	35 	M	Skerries Co Dublin	Master
Patrick MC GOWAN	 U	46 	M	Ireland            	Mate
Joseph DURHAM	         M	55 	M	Ireland           	A B
Patrick TEGAM	         U	29 	M	Ireland          	A B
John WEALCH	         U	18 	M	Ireland                 A B

Vessel:	"Willie"
	
George TAMBLIN	         M	66 	M	Polrown, Cornwall	Master
George TREMBETH          M	56 	M	Polkerris, Cornwall	Mate
Stephen PHILLIPS	 M	27 	M	Fowey, Cornwall  	A B
Charles TREMBETH	 U	21 	M	Charlestown, Cornwall	A B
Joseph COLLINS	         U	20 	M	Lanreath, Cornwall	O S

Vessel:	"Sapphire"
	
Thomas CRAIG	         M	39 	M	Maryport, Cumberland	Master
Thomas ANSTE	         U	26 	M	Bridgewater, Somerset	Mate
Robert GILLISBEE	 U	20 	M	Bridgewater, Somerset	Cook & Seaman
Henry FRICKENHAUS	 U	26 	M	Nova Scotia St Johns	A B
John William BRIANT	 U	26 	M	Hull, York, England	A B
Henry SCOTT	         U	23 	M	Pollickshawh, Renfrew	A B

Vessel:	"Crystaline"
	
John TYRRELL	         U	24 	M	Arklow Co Wicklow 	Master
Edward TYRRELL           M	26 	M	Arklow Co Wicklow 	Mate
Patrick CARVILL	         U	34 	M	Portaferry Co Down	A B Seaman
Richard NICHOLAS	 U	26 	M	Looe, Cornwall   	A B Seaman
James LOUGHLIN	         U	18 	M	Arklow Co Wicklow	O Seaman
Aidan GOLAND	         U	19 	M	Arklow Co Wicklow	O Seaman
James MC MAHON	         U	18 	M	Newtown Hamilton, Ire.	O Seaman

Vessel:	"Forth"
	
John MC LACHLAN	         M	32 	M	Kilchathan Bay Bute	Master
George REED	         U	32 	M	Newcastle On Tyne	Engineer
Archibald SINCLAIR	 M	34 	M	Dumbarton       	Chief Officer
Peter MALLON	         M	35 	M	Armagh County, Ireland	Fireman
James DOCHERTY	         M	35 	M	Greenock                Fireman
James THOMSON	         M	39 	M	St Johns N B, Canada	A B Seaman
Robert SOMERVILL 	 U	26 	M	Greenock           	A B Seaman
Andrew MC DARMIT	 M	55 	M	Derry County, Ireland	Fireman

Vessel:	"Erin"
	
William GAUL	         M	40 	M	Wexford Town, Ireland	Master
Stephen ROSITER	         U	19 	M	Town Of Wexford  	Mate
Patrick WHITY	         M	44 	M	Town Of Wexford 	A B Seaman
Peter CARISH	         M	30 	M	Town Of Wexford  	A B Seaman
Lawrance FURLONG	 U	15 	M	Town Of Wexford  	O Seaman

Vessel:	"Nathanell"
	
John DAVIES	         M	48 	M	Borth County Cardigan	Master
Thomas DAVIES	         U	26 	M	Borth County Cardigan	Mate
Enoch DAVIES	         U	28 	M	Tregaron, Cardigan      A B Seaman
William H. THOMAS	 U	23 	M	Borth County Cardigan	A B Seaman
Edward L. LLOYD	         U	12 	M	Borth County Cardigan	Boy

Vessel:	"Ariel"
	
Samuel COLE	         M	31 	M	Frampton, Gloucester	Master
William LATHAM	         U	30 	M	Pentre, Flint, Wales    Mate
Robert PRICE	         M	24 	M	Connahs Quay, Flint	A B
James GETTY	         U	19 	M	Belfast County Antrim   Ord Seaman
William HUGHES	         U	14 	M	Connahs Quay, Flint     Boy