Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
MIDDLESBOROUGH & THORNABY, YORKSHIRE 1881- PART 9
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT MIDDLESBOROUGH

& THORNABY-ON-TEES, YORKSHIRE 1881



Ships at Middlesborough, Yorks. 1881

Vessel:	"Catharine"
	                         Marr	Age	Sex	Birthplace
F. H. BEHRENS	                  M	47 	M	Westerachummeriel (Hanover)	        Master
T. H. KUPER	                  U	23 	M	Loga (Hanover)                       	Mate
Sochim SUHR	                  W	44 	M	Fridrichsholm (Holstein)   	        A B Seaman
George FRUHLINGSDORF              U	15 	M	Mainz, Germany                      	Cook

Vessel:	"Lavalette"
	
F. KRIO	                          O	30 	M	Hennebont, France               	Capitain
J.Louis CAM	                  O	27 	M	Hennebont, France                  	Maitre Equipage
Jean Francais LE GOFF	          O	36 	M	Hennebont, France                  	Matlat
Jean ROANZIC                      O	34 	M	Hennebont, France                   	Matlat
Jean Marie BERNES	          O	19 	M	Hennebont, France                  	Navice
Jean Louis LANTRAM	          O	18 	M	Hennebont, France                  	Navice
Kerzerke URBAIN	                  O	18 	M	Hennebont, France                  	Mousar

Vessel:	"Solveig"
	
O.Y. OLSEN	                  U	35 	M	Tinsberg, Norway                      	Master
A. LARSEN	                  M	50 	M	Tinsberg, Norway                     	2nd Mate
A. ERICKSEN	                  U	20 	M	Tinsberg, Norway                 	A B
Karl PAULSEN	                  U	25 	M	Persgrund, Norway                  	A B
Alfred HADSEN	                  U	30 	M	Sweden                                  Carpenter
Karl Edvard ERICKSEN	          U	20 	M	Sweden                                  Steward

Vessel:	"Iantina Margaretha"
	
Egbert U. POTT                    M	53 	M	The Netherlands                       	Master Marriner
Martinus PAAP	                  U	30 	M	The Netherlands                        	Mate
Antoni KEAPELL	                  M	32 	M	The Netherlands                       	Able Seaman
Albert TUP	                  U	23 	M	The Netherlands                      	Able Seaman
Hendrick KELIRUN	          U	22 	M	The Netherlands                       	Cook
Ludolf HOUTDSCHILD	          U	20 	M	The Netherlands                       	Able Seaman
Johanna POTT	                  U	16 	F	The Netherlands                       	Masters Daughter

Vessel:	"Venus"
	
Daniel COLE          	          M	55 	M	Staithes, York, England        	        Captain (Fisherman)
John COLE              	          M	28 	M	Staithes, York, England            	Mate (Fisherman)
Thomas CROOKS	                  U	22 	M	Staithes, York, England           	Fisherman
William UNTHANK	                  U	20 	M	Staithes, York, England           	Fisherman
Addison VERRILL                   U	18 	M	Staithes, York, England           	Boy Seaman

Vessel:	"Anni"
	
Richard SHIPPEY	                 M	54 	M	Staithes, York, England            	Master (Fisherman)
Ralph Sanderson THEAKER          M	32 	M	Staithes, York, England            	Fisherman
George WEBSTER	                 M	34 	M	Staithes, York, England          	Fisherman
Thos. SHIPPEY	                 M	42 	M	Staithes, York, England           	Fisherman
Jno. THEAKER	                 M	40 	M	Staithes, York, England           	Fisherman
John HARRISON	                 M	26 	M	Staithes, York, England          	Fisherman
Mark THEAKER	                 U	18 	M	Staithes, York, England         	Fisherman
John BROWN	                 U	15 	M	Staithes, York, England          	Boy
John THEAKER	                 U	15 	M	Staithes, York, England         	Boy

Vessel:	"True Love"
	
Richard WARD	                 M	31 	M	Staithes                                Fisherman
Matthew WARD                     U	25 	M	Staithes                                Fisherman
Isaac WARD	                 O	16 	M	Staithes                                Fisherman

Vessel:	"Northumberland"
	
James GRAHAM     	         M	37 	M	Kirkliston, Scotland                  	Master
Lawrance BARRON	                 M	44 	M	Walls, Shetland, Scotland  	        Mate
Andrew CHAPMAN	                 M	31 	M	Thorpe, York, England            	2nd Mate
George NEWICK	                 M	31 	M	Lowstaff, Suffolk, England	        A B
Edward CHILDERS	                 M	37 	M	Pakefield, Suffolk, England	        A B
William DAVIES	                 U	38 	M	Fishguard, Pembroke, Wales	        A B
William KNIGHT	                 M	48 	M	Pakefield, Suffolk, England	        A B
Bryne DEVINS          	         M	42 	M	Paisley, Scotland                 	Engineer
Frank DICKSON   	         M	34 	M	Bridlington, York, England	        Fireman
Nicholas BRANCOVICH	         M	46 	M	Regusisa, Austria                    	Steward
Thomas HINCHELIFFE	         U	23 	M	Manchester, Lancashire, England	        Fireman
Robert LANGSTAFFS	         M	25 	M	West Hartlepool                        	2nd Engineer
James BUBTITUDE	                 M	27 	M	Lowstaff, Suffolk, England	        Donkeyman

Vessel:	"Rose S/S"
	
Peter KEIR	                 M	37 	M	Scotland                                 Master
James HENDERSON	                 M	39 	M	Northumberland, England 	         Mate
Frank ANDERSON	                 M	31 	M	 (British Subject), Denmark	         Seaman A B
Frank ARMSTRONG	                 U	32 	M	Scotland                                 Seaman
William BALINTINE	         U	28 	M	Scotland                                 Seaman
Richard SIMPSON	                 M	37 	M	Scotland                                 Engineer
David LONDON	                 U	25 	M	Scotland                                 Engineer
John LAPP	                 U	22 	M	Scotland                                 Fireman
John KEIR	                 M	30 	M	Scotland                                 Fireman
Richard LAREY	                 U	28 	M	Ireland                                  Fireman
Thomas BALEY         	         U	22 	M	Northumberland, England 	         Fireman

Vessel:	"Princss"
	
Edw. LOTHIAN          	         M	29 	M	Robin Hood Bay, York, England	          Master
Thomas DAVIS         	         M	42 	M	Aberagron, Cardigan, Wales	          1 Mate
John PREST           	         U	22 	M	Manchester, Lancashire, England	          2 Mate
Harry YOUNG          	         U	21 	M	Whitby, York, England            	  Cook & Steward
Thomas FOSTER	                 U	30 	M	Sunderland, Durham, England	          Boswain
William THOMAS	                 M	44 	M	Snt Dogmels, Pembroke, Wales	          A B
Thomas WILLIAMS	                 M	36 	M	Snt Dogmels, Pembroke, Wales	          A B
John THOMAS          	         M	35 	M	Verw, Cardigan, Wales              	  A B
William WILLIAMS	         M	45 	M	St Dogmels, Pembroke, Wales	          A B
Rasmus HALVERSON	         U	25 	M	Bergen (F), Norway                        A B
T.B. LAING               	 M	40 	M	Glasgow, Scotland                         1 Engineer
Bjorn NELSON         	         W	40 	M	Bergen (F), Norway                	  2 Engineer
James LUND          	         W	35 	M	Arterslreve (F), Denmark             	  Fireman
Carl KILSTROM       	         U	27 	M	Stockholm, Sweden                  	  Fireman
Thomas KILLMARTER	         M	28 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	          Fireman

Vessel:	"Benwell"
	
Ralph MAIN               	W	58 	M	South Shields, Durham, England	          Master
Thomas BEDLINGTON	        M	55 	M	South Shields, Durham, England	          1st Mate
William HANLITT	                M	38 	M	Lowestoft	                          2 Mate
Robert HERBERT	                M	30 	M	Newport                                   Carpenter
John TERSISH          	        M	43 	M	Gt Benly                                  Steward
James BROWN      	        M	31 	M	Glasgow                                   A B
Andrew BLYTH         	        M	42 	M	Kukaldy                                   A B
John TERPIN         	        M	33 	M	Shosham                                   A B
George WALLACE	                M	39 	M	Rye                                       A B
William SULLIVON	        U	21 	M	London, London, Middlesex	          A B
William HEDLY	                M	50 	M	Durham, England	                          Chief Engnr
Wilson TODD          	        M	30 	M	Blyth                                     1st Engnr
Samuel HEDLY         	        M	25 	M	Blyth                                     Stoker
Andrew SMITH           	        M	22 	M	Blyth                                     Stoker
Thomas SMITH           	 	        25 	M	Blyth, Northumberland, England	          Stoker
Ralph MAIN	               	        21 	M	South Shields                             Stoker
Begaman MANMER	 	                14 	M	Blyth                                     Steward

Vessel:	"Ayresonie"
	
Aexd.J. SIMMONDS	        M	35 	M	London, Middlesex, England	          Master
John A. ANDERSON	        M	36 	M	Gothenberg (F), Sweden           	  1st Mate
James ROWLANDS	                M	31 	M	Bridgewater, Somerset, England	          2nd Mate
Thomas COLLETT	                M	45 	M	Rochester, Kent, England            	  Boatwain
Daniel JAMES        	        U	40 	M	Milford, Wales                            Able Seaman
John O. BOLTON	                M	34 	M	Whitby, York, England            	  Able Seaman
Elias CALLETT         	        U	19 	M	Jersey, Channel Islands              	  Able Seaman
John P. SYNN          	        M	38 	M	Gotenburg, Sweden                   	  Cook & Steward
John MACKRELL	                M	32 	M	Middlesbro, York, England	          1st Engineer
Wm. PEPLOW         	        M	40 	M	Shrewsbury                                2nd Engineer
Wm. CHISHOLM	                U	30 	M	Dumfries, Scotland	                  Leading Fireman
Stephen NICHOLSON	        M	33 	M	Middlesbro, York, England	          Fireman
Richard LAIRD         	        M	37 	M	Walsham, Norfolk, England	          Fireman
Charles PEPLOW	                U	16 	M	Leeds, York, England               	  Asst Steward

Vessel:	"Dependant"
	
James SANDERSON  	        M	61 	M	Staithes, York, England            	 Master (Fisherman)
Mark THEAKER     	        M	55 	M	Staithes, York, England          	 Mate (Fisherman)
Matthew THEAKER	                M	32 	M	Staithes, York, England           	 Fisherman
Abraham THEAKER	                U	22 	M	Staithes, York, England            	 Fisherman
Ralph BROWN           	        W	34 	M	Staithes, York, England            	 Fisherman
George DOWSON	                U	22 	M	Staithes, York, England           	 Fisherman
William Brown HARRISON          U	16 	M	Staithes, York, England           	 Fisherman

Vessel:	"Wm.Claws"
	
Edward FELL             	U	19 	M	Staithes, York, England              	 Fisherman
William COLE         	        M	28 	M	Staithes, York, England           	 Fisherman
Robert SHIPPEY     	        M	57 	M	Staithes, York, England          	 Fisherman
William CROOKS	                U	15 	M	Staithes, York, England           	 Fisherman

Vessel:	"Refuge"
	
John VERRILL       	        U	23 	M	Staithes, York, England           	Fisherman
Richard VERRILL	                M	61 	M	Staithes, York, England          	Fisherman
Thomas WEBSTER	                U	54 	M	Staithes, York, England          	Fisherman
John SHIPPEY          	        M	48 	M	Staithes, York, England                	Fisherman

Vessel:	"Maggie Kelso"
	
Archibald KELSO	                M	44 	M	Arran, Bute, Scotland             	Master (Seaman)
Malcolm KERR          	        U	25 	M	Arran, Bute, Scotland           	Mate (Seaman)
James KERR              	U	21 	M	Arran, Bute, Scotland               	A B Seaman
Robert GANSON   	        U	18 	M	London, London, Middlesex	        O S

Vessel:	"Ethel"
	
Frederick MEREDITH	        M	40 	M	Bristol, Gloucester, England	        Master
John SOUTTEL                    M	36 	M	Dunnet, Caithness, Scotland             1st Mate
Henry ORD               	M	29 	M	Newcastle, Northumberland	        2nd Mate
Emmanuel SWIRZ	                M	30 	M	 (F), Spain                             Steward
Frifzy SCHECKEE	                M	34 	M	Germany                                 Cook
Otto BUSCH              	M	29 	M	Norway                                  Boatswain
Haldol OLSEN          	        U	24 	M	Norway                                  Carpenter
George SCHRODER	                U	32 	M	Germany                                 A B
Tjol TJOLSON            	U	26 	M	Norway                                  A B
John OLSEN             	        U	27 	M	Norway                                  A B
Barnard JENSEN	                U	29 	M	Norway                                  A B
John STRONADE	                U	27 	M	Kingstone, Elgin, Scotland              1st Engineer
Peter KENNEDY	                M	36 	M	Govan, Lanark, Scotland           	2nd Engineer
William MULLER	                U	26 	M	Germany                                 Fireman
John BIGGLAR         	        U	46 	M	The Netherlands                       	Fireman	
Fred. HEIREKIN              	M	40 	M	 (F), The Netherlands               	Fireman
Hans ANDERSON	                U	25 	M	Sweden                                  Fireman

Vessel:	"Bertha"
	
Thos. BAILES             	M	46 	M	Stockton, Durham, England	        Master
John MENZIER             	M	40 	M	Dundee, Forfar, Scotland          	Mate
Gorge EYRE             	        M	44 	M	Wakefield, York, England 	        Boatswain
Jarvis DUSE               	U	31 	M	Baston, Lincoln, England         	Cook & Steward
Joseph LOXLEY    	        U	39 	M	Bedford, Bedford, England	        Lamp & A B
Thos. TOMLINSON          	M	33 	M	Whitby, York, England             	A B
John ANDERSON	                U	25 	M	Bergen, Norway                        	A B
Hulmer HANSON	                U	26 	M	Christiania, Norway                  	A B
Gorge YOUNG          	        M	50 	M	Springfield, Essex, England	        A B
John FASTER          	        M	33 	M	Shildon, Durham, England	        Chief Engineer
William SCOTT	                M	29 	M	Kirkaldy, Fife, Scotland           	Second Engineer
William WRIGHT	                U	29 	M	Shelton, Nottingham, England	        Donkey Man
Charles BARNARD	                M	25 	M	London, Middlesex, England	        Fireman
John REED	                U	26 	M	Grangemouth, Stirling, Scotland	        Fireman
John BILE	                M	26 	M	Middlesbro, York, England	        Fireman

Vessel:	"Cyrus"
	
Henry MOUNTAIN	                M	36 	M	Blakeney, Norfolk, England	        Mate (Seaman)
 
Vessel:	"Caledonia"
	
Alexander Keid SLAKER	        M	30 	M	Portsey, Banff, Scotland             	Master Mariner
Thomas BAXTER	                U	32 	M	Portsey, Banff, Scotland           	Mate
John DUIWALL               	M	32 	M	Fraserbugh, Scotland                	Cook
James TAYLOR          	        M	29 	M	Broadsea, Scotland                  	Able Seaman
Alexander BLACK	                U	19 	M	Fraserburg, Scotland               	Apprentice
George NOBLE                  	U	18 	M	Fraserburg, Scotland                	Apprentice

Vessel:	"Oscar"
	
John MCNEIL          	        U	23 	M	Scotland                                Engineer
Carl REICH          	        M	42 	M	 (F), Germany                         	Steward
J. STEWART        	        M	28 	M	Scotland                                Fireman
James M. RUSSELL	        U	23 	M	Scotland                                Fireman
Alexander PEDDIS	        U	37 	M	Scotland                                Fireman

Vessel:	"New Union"
	
Henry KEEPER          	        W	42 	M	Herne Bay, Kent, England     	        Master
James PHILPOTT	                W	28 	M	Whitstable, Kent, England	        Mate
George DICKENSON	        U	18 	M	Maidstone, Kent, England 	        A B
Leonard EDWARDS	                U	17 	M	Whitstable, Kent, England	        O S

Vessel:	"Amelia"
	
James CLOTWORTHY	        M	34 	M	Armagh County, Ireland             	Master
Annie Cumming CLOTWORTHY	M	24 	F	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	        Masters Wife
Florence Elizabeth CLOTWORTHY  	U	2 	F	Glasgow, Lanark, Scotland	        Masters Child
Emily Cumming (Infant) CLOTWORTHY     	  	F	Glasgow, Lanark, Scotland	        Masters Child
William CLINTON           	M	31 	M	Liverpool, Lancashire, England	        Second Mate
William FINNICK          	M	32 	M	Erls Ferry, Fife, Scotland           	Second Engineer
Albert ANDERSON           	U	19 	M	London, Middlesex, England	        Steward
Frederick HOWLAND          	M	45 	M	London, Middlesex, England	        Cook
William John SCULL         	M	32 	M	London, Middlesex, England	        Carpenter
William Henry PERCY	        M	28 	M	Bristol, Gloucester, England	        Boatswain
William WATTS    	        U	28 	M	Gosport, Hampshire, England	        Able Seaman
George FRANTOW	                M	29 	M	Malta                                   Able Seaman
Carlo BERLINS        	        U	40 	M	Naples (F), Italy                      	Able Seaman
Frederick SKLEI	                U	28 	M	Lubeck                                  Able Seaman
Charles GIBSON      	        U	27 	M	Newcastle, Northumberland	        Fireman
Joseph CODY            	        M	32 	M	London, Middlesex, England	        Fireman
Michael MURPHY	                M	32 	M	Cork, Ireland                           Fireman
Henry George DAVIS	        M	42 	M	Buckingham, England              	Fireman
Margaret MCKELVIC	        U	16 	F	Glasgow, Lanark, Scotland	        Captains Servant

Vessel:	"S S Hecla"
	
Thomas S. TULLOCH	        U	27 	M	Shetland, Scotland                    	1st Mate
Donald M. DREAPER	        U	22 	M	Waterford, Ireland                     	2nd Mate
Edward A. SINCLAIR	        M	26 	M	Bristol, England                       	Steward
Charlotte SINCLAIR	        M	35 	F	New Village, York, England	        Stewards Wife
Alexander JOHNSTON	        U	29 	M	Pitshead, Scotland                    	Boatswain
William T. SMOOTH	        U	39 	M	United States                          	Cook
Eugene MCCABE	                U	23 	M	Newport, England                       	Seaman
Charles VISHER	                U	28 	M	The Netherlands                         Seaman
William PRESS            	U	23 	M	Bristol, England                       	Carpenter
James A. MIRKLE	                U	16 	M	Edinburgh, Scotland                	Asst Steward
Henry E. LAWN           	U	26 	M	Stockton On Tees, England	        Engineer

Vessel:	"Reigate"
	
Samuel PLANT           	        M	52 	M	Thornham, Suffolk, England	        Master
George Lee RITCHIES	        U	34 	M	Aberdeenshire Moer Mocky, Scotland      1st Mate
Edward CULBERT	                U	22 	M	Arbroath Fofarshire, Scotland	        2nd Officer
Herman OLAFSON	                M	25 	M	Uinav, Sweden                        	Carpenter
Samuel CAMERON	                M	46 	M	Gainsbro, Lincoln, England	        Cook & Steward
David ROBERTSON           	U	19 	M	Dundee Forfarshire, Scotland	        Stewards Assistant
Charles HAMSTEAD         	M	50 	M	Cork, Ireland                           Ship Keeper (...)
Harriett PLANT          	M	46 	F	Batterdale, Suffolk, England	        Masters Wife Passenger
Samuel Cornele PLANT    	U	14 	M	Framlingham, Suffolk, England	        Masters Son Passenger
Charles Henry PLANT	        U	10 	M	Framlingham, Suffolk, England	        Masters Son Passenger

Vessel:	"Blue Jacket"
	
J.R. VERRILL                 	M	30 	M	Staithes, York, England              	Master
J.W. WORD               	M	48 	M	Staithes, York, England           	Mate Fisherman
Richard COLE          	        U	21 	M	Staithes, York, England            	Fisherman
Richard SHIPEY                  U	30 	M	Staithes, York, England             	Fisherman
Joseph TOSE            	        U	30 	M	Staithes, York, England           	Fisherman
J.W. VERRIL            	        O	15 	M	Staithes, York, England            	Boy

Vessel:	"Harriet"
	
Anthony PURVIS                  M	39 	M	Gateshead, Durham, England              Mariner

Vessel:	"Queen"
	
John FRANCIS             	M	42 	M	Boston, Lincoln, England           	Master Mariner
William JENKINS                 M	34 	M	Colchester, Essex, England	        Mate
William HAYS            	U	22 	M	Spaldin, Lincoln, England       	O Seaman
Francis FAWCITT                 U	18 	M	London, London, Middlesex	        O Seaman

Vessel:	"Ella"
	
George Macdonald WILKIE         M	32 	M	Leith, Scotland                        	Master
John MAIN	                M	44 	M	Lossiemouth, Scotland             	Chief Officer
Richard LIND	                U	22 	M	Edinburgh, Scotland                 	Steward
William BOLDT      	        M	45 	M	Dantfic (F), Prussia                   	Boatswain
John WILLIAMSON         	U	28 	M	Yell, Shetland, Scotland            	Sailor
John ROBERTSON                  M	37 	M	Lerwick, Shetland, Scotland	        Sailor
George CLARK          	        U	20 	M	Leith, Scotland                        	Sailor
George GUTHRIE	                M	24 	M	Berwick On Tweed, Scotland	        Sailor
James HUGHSON	                U	25 	M	Larwick, Shetland, Scotland	        Sailor
James SWAN              	U	22 	M	Couper, Scotland                      	Cook
John Young SOTT	                M	30 	M	Dundee, Scotland                    	Chief Engineer
William MONROE	                M	23 	M	Granton, Scotland                     	2nd Engineer
James MCCALL	                U	27 	M	Leith, Scotland                         3rd Engineer
George SUTHERLAND	        M	31 	M	Leith, Scotland                         Fireman
Henry BOOTH	                U	20 	M	Leith, Scotland                         Fireman	
Ebenezer BLECKLEY	        M	44 	M	Camberwell, England                	Fireman

Vessel:	"Ann Humphreys"
	
George BOND              	M	43 	M	Exeter, Devon, England            	Master
William WALKER	                M	55 	M	So Shields, Durham, England	        Mate
Frank HENSON          	        U	31 	M	Christiania, Norway                 	A B Seaman
Charley NEURNESTER	        U	19 	M	Hamburg                                 A B Seaman
John Loyd COOPER	        U	21 	M	Flint, Flint, Wales                     A B Seaman
George James BOND	        U	16 	M	St Helier, Jersey, Channel Islands	Boy
Thomas MOORE	                U     	18 	M	Whitehaven, Cumberland            	Apprentice

Vessel:	"Aridne"
	
William TAYLOR	                M	52 	M	Doncaster, York, England 	        Master
Thomas FAUS              	U	25 	M	Newcastle On Tyne                  	Mate
Derven JAMES                	U	19 	M	Hythe, Scotland                         Boy

Vessel:	"Mariner"
	
Robert EDWARDS	                U	31 	M	Liverpool, Lancashire, England	        Steward
Enoch Hale BURNS	        M	31 	M	Liverpool, Lancashire, England	        Carpenter (Seaman)

Vessel:	"Corymbus"
	
John (Master) NEWTON	        W	49 	M	Robin Hood Bay, York, England	        Master
John JEFF                 	M	38 	M	Mexbro, York, England             	Mate
William PATTINSON	        U	27 	M	London, England                     	AB Seaman
John JOHNSON            	U	18 	M	Middlesbro, York, England	        Aprentice
John FOWLER           	        U	15 	M	London, England                      	On Trial

Vessel:	"Jane & Phoebe"
	
John CLOSE               	M	71 	M	Old Ormsby, York, England	        Engineman (Seaman)

Vessel:	"Wastdale"
	
William HAURS                   M	49 	M	Tolsbury, Essex, England              	2nd Mate
Carel NELSON           	        M	25 	M	Sweden                                  A B Seaman
Robert WALLACE	                M	36 	M	Staithes, York, England                 A B Seaman
Nicholas PALLUSON	        M	29 	M	Dorcet, Dorset, England             	A B Seaman
Joseph HOLMES              	M	44 	M	Sweden                                  Stoker

Vessel:	"Edith Lorn"
	
Patrich Thomas SMITH	        U	29 	M	Dundee, Forfar, Scotland           	1st Mate
Thomas George STUBBS	        U	23 	M	Dublin                                  2nd Mate
William BRUCE         	        U	22 	M	Marseilles British Subject, France	Steward
John DRON              	        U	50 	M	Perth, Perth, Scotland              	Cook
David WHITTON	                M	45 	M	Carnoustia, Forfar, Scotland	        Carpenter
Henry BONNEL           	        M	52 	M	Dantzig Naturalized, Germany	        Sailmaker
John KERR                	U	16 	M	Edinburgh                               Apprentice
Robert OUGHTON	                U	17 	M	Leith Edinburghshire                	Apprentice
Martin Dodds KEITH	        U	16 	M	Broughty Ferry, Forfar, Scotland	Apprentice
Edward FORREST	                U	16 	M	Kirriemuir, Forfar, Scotland	        Apprentice

Vessel:	"I. M. I"
	
John MILLS                	W	38 	M	Clovelly, Devon, England 	         Master
William HARVEY	                M	23 	M	Appeldore, Devon, England	         Mate
Andrew SMALE         	        U	25 	M	Clovelly, Devon, England 	         A B Seaman
Alfred WRIGHT          	        U	15 	M	Plymouth, Devon, England                 O Seaman

Vessel:	"Bear"
	
John NOURIE            	        M	33 	M	Orkney, Scotland                     	Master
James NOURIE              	U	28 	M	Orkney, Scotland                    	1st Mate
George BRONN         	        M	36 	M	Dover, England                          A B
James ROSS               	U	27 	M	Invergordon, Scotland           	Fireman
George STOUT         	        M	27 	M	Orkney, Scotland                     	A B

Vessel:	"Hope"
	
Charles FREEMAN	                M	40 	M	Balsham, Cambridge, England	        Master Mariner
Phillip NEWAN           	M	50 	M	Portland, Dorset, England 	        Mate
Carl CHRISTOPPEN	        U	22 	M	Drahenen (F), Norway          	        Able Seaman
Charles CLARK         	        U	21 	M	Bridgewater, Somerset, England	        Ordinary Seaman
Gethro GRAHAM	                U	16 	M	Plaistow, Essex, England           	Cook & Cabin Boy

Vessel:	"Eagle Wing"
	
Austin PRETT            	M	41 	M	Herne, Kent, England                  	Captain
Leonard PAY             	U	23 	M	Folkstone, Kent, England          	Mate
Alfred THELCOTT                 M	32 	M	Bawdsey, Suffolk, England   	        A B Seaman
Cecil BEGENT            	U	21 	M	Brighton, Sussex, England	        A B Seaman
James Robert BUTCHER	        U	20 	M	Whitstable, Kent, England	        O Seaman
Albert THOMPSON           	U	19 	M	Kingsland Gate, Essex, England	        Apprentice
Charles CASTLE           	U	14 	M	Ramsgate, Kent, England             	Apprentice

Vessel:	"Clara Novello"
	
Thomas EDMONDS            	U	25 	M	Pembray, Carmarthen, Wales              Master
John DUNN               	U	33 	M	Liverpool, Lancashire, England	        Mate
John Morris JONES         	M	33 	M	Amboch, Anglesey, Wales  	        Cook & A B
John BAGLAY                 	U	42 	M	Greenstown, Ireland                	A B
Michael MCGRATH	                U	26 	M	Ireland                                 A B
Charles R. HOLMES           	U	18 	M	Aylesford, Australia                  	O S
Michael CERRY               	U	27 	M	 (F), Austria                           A B
Louis CLEMENTS            	U	48 	M	Guernsey, Channel Islands	        Passenger (Seaman)

Vessel:	"Dredger No 3"
	
Matthew ROBSON            	M	40 	M	Tynemouth, Northumberland               Seaman
Thomas OGLE                  	M	40 	M	Shields, Northumberland          	Seaman

Vessel:	"Electra"
	
Thomas RICHARDS           	M	32 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	        Master
Hugh DAVIES                 	M	36 	M	Borth, Cardigan, Wales            	Mate
Thomas RICHARDS           	M	28 	M	Borth, Cardigan, Wales                  Boatswain
James GIFFORD             	M	35 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	        Cook & Steward
John RICHARDS	                M	39 	M	Borth, Cardigan, Wales          	A B Seaman
Evan DAVIES                 	M	25 	M	Borth, Cardigan, Wales             	A B Seaman
Thomas RICHARDS	                M	30 	M	Borth, Cardigan, Wales            	A B Seaman
Evan RICHARDS	                U	26 	M	Borth, Cardigan, Wales            	A B Seaman
William MARISH	                U	32 	M	East Budleigh, Devon, England	        1st Engineer
Edward HUGHES	                W	43 	M	Flint, Flint, Wales                     Assistant Engineer
Walter WHITTINGTON	        U	26 	M	Aberavon, Glamorgan, Wales	        Fireman
John NEWTON    	                U	32 	M	St Anthony, Northumberland	        Fireman
William CARMICHAEL	        U	22 	M	Walker, Northumberland            	Fireman

Vessel:	"Fairy Queen"
	
Samuel James PERCE	        M	28 	M	Roche, Cornwall, England	        Master
Charles MARTIN	                M	27 	M	Fowey, Cornwall, England	        Mate
Thomas PERCE               	U	21 	M	Bridgewater, Somerset, England	        A B Seaman
William MARTIN	                U	19 	M	Fowey, Cornwall, England	        A B Seaman
Richard POLEGLASS	        U	18 	M	Port Lever, Cornwall, England	        O S Seaman

Vessel:	"Normanby 1. No 35"
	
Thomas WEASTELL	                M	32 	M	Seaton Carew, Durham, England	        Master

Vessel:	"Dredger No 4"
	
John HARLAND         	        U	20 	M	Stockton On Tees, Durham	        Deck Hand 
Gorge GIBSON           	        U	24 	M	Middlesbrough, York, England	        Deck Hand 

Vessel:	"Normamby 2 No 36"
	
Francis DUCK             	U	38 	M	Whitby, York, England               	Master

Vessel:	"Seal Sand Light"
	
William GRIMES	                M	38 	M	Sunderland, Durham, England	        Light Keeper (Harb)

Vessel:	"Jack In The Box"
	
Edred JONES              	M	41 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	        Light Keeper (Harb)

Vessel:	"Easton Red Light"
	
Daniel BOSTON       	        M	64 	M	Liverpool, Lancashire, England	        Light Keeper (Harb)

Vessel:	"Welsh Girl"
	
David DAVIES              	U	41 	M	New Quay, Cards                    	Master
John JAMES              	M	60 	M	Aberporth, Cards                    	Mate
Charles L. LENGEREND	        U	25 	M	 (F), Sweden                           	A B Seaman
John EVANS           	        U	21 	M	New Quay, Cards                  	A B Seaman
George BAND            	        U	16 	M	Bristol                                 O Seaman

Vessel:	"J. W. Jones"
	
David HUGHES           	        U	23 	M	Edeyan, Caernarvon, Wales	        Master
John WILLIAMS       	        U	29 	M	Llanystyndwy, Caernarvon, Wales	        Mate
John DAVIS               	U	33 	M	Pwllheli, Caernarvon, Wales	        A B
William WILLIAMS	        U	18 	M	Edeyan, Caernarvon, Wales	        A B
John ROBERTS         	        U	16 	M	Edeyan, Caernarvon, Wales	        Cook

Vessel:	"Genova"
	
William ROBINSON	        U	34 	M	Middlesbro, York, England	        Master
Edward PINKING	                U	30 	M	Middlesbro, York, England	        Mate
William CLAXTON	                M	64 	M	Clay, Norfolk, England             	2nd Mate
Robert HARDWICH           	M	40 	M	Bristol, Gloucester, England	        Steward
Zebedee WOOD                	M	49 	M	Brunswich, York, England	        A B
George CUBITT              	M	30 	M	Bedston, Norfolk, England	        A B
Richard HENDERSON	        U	44 	M	Middlesbro, York, England	        A B
Benjamin BIGGS	                U	27 	M	Stroud, Kent, England                	A B
Edward GRANGE	                U	37 	M	Middlesbro, York, England	        1st Engineer
Thomas WOTINSLY         	M	30 	M	Sunderland, Durham, England	        2nd Engineer
Frederick GORDON	        U	24 	M	Middlesbro, York, England	        Fireman
Charles BAGLY        	        U	21 	M	South Shield, Durham, England	        Fireman
Henry SMITH              	M	34 	M	Burlington, York, England	        Fireman

Vessel:	"5th Buoy Light House"
	
William ROBINSON	        M	34 	M	Seaton Carew, Durham, England	        Light Keeper (Harbour)

Vessel:	"4th Buoy Light House" Tees
	
Robert STAXLAY	                M	56 	M	Stockton On Tees, Durham	        Seaman

Vessel:	"Harriet"
	
Thomas TODD           	        U	31 	M	Whitby                                  2nd Mate
William WATSON	                U	51 	M	Eaton                                   A B

Vessel:	"Teesdale"
	
John LENNARD   	                M	27 	M	Whitby, York, England               	Master
Geo. LEVITT           	        M	52 	M	Selby, York, England               	Mate
Jas. WARING                 	U	46 	M	Liverpool, Lancashire, England	        Steward
Chas. CHURCHILL	                U	28 	M	S Shields, Durham, England              A B
Richard HONNEYSETT	        M	32 	M	Hastings, Kent, England          	A B
Andrew JOHNSTON	                M	47 	M	Helsenborg Naturalized, Sweden	        A B
O.L. LODERSTROM             	M	31 	M	Calmar Naturalized, Sweden	        A B
Robert EDEN             	M	31 	M	Stockton, Durham, England	        1st Engineer
Geo. WILSON              	U	33 	M	Stockton, Durham, England	        2nd Engineer
Willm. DUGGAN	                M	38 	M	Workington, Cumberland          	Stoker
Geo. SMITH              	M	30 	M	Dundee, Fife, Scotland           	Stoker
Thomas MILLAR	                U	19 	M	S Shields, Durham, England	        Trimmer
H. M. LENNARD	                M	24 	F	Whitby, York, England         	        Masters Wife

Vessel:	"9th Buoy Light House"
	
John ATKINSON               	U	65 	M	Coatham, York, England          	Light Keeper (Harbour)

Vessel:	"Eva Maria"
	
Joseph NICHOLLS	                M	52 	M	Warbeach, Cambridge, England	        Master
John BONIFICE           	U	31 	M	Chichester, Sussex, England	        Mate
Mathew WHITE              	U	21 	M	Southampton, Sussex, England	        A B
William KEEN            	U	20 	M	Southampton, Sussex, England	        O S

Vessel:	"7th Buoy Light House"
	
John YOUNGMAN	                M	53 	M	Fowlsham, Norfolk, England	        Light Keeper (Harbour)
Cuther YOUNGMAN	                M	48 	F	Longton Near Preston, Lancashire

Vessel:	"Rose Of England"
	
William PORRITT	                W	52 	M	Staithes, York, England           	Captain (Fisherman)
William BROWN	                U	19 	M	Staithes, York, England               	Mate
James THEAKER	                M	27 	M	Staithes, York, England           	Fisherman
William PORRITT 	        M	28 	M	Staithes, York, England          	Fisherman
James BROWN          	        U	30 	M	Staithes, York, England           	Fisherman
Aaron PORRITT     	        M	33 	M	Staithes, York, England            	Fisherman
Thomas PORRITT	                U	17 	M	Staithes, York, England          	Fisherman
William VERRILL           	U	16 	M	Staithes, York, England             	Boy

Vessel:	"Dredger No 2"
	
John PEPPERWELL	                M	49 	M	Walton On The Haze, Essex	        Dredger Watchman (Harbour)
David MOLLARD	                M	32 	M	Stockton On Tees, Durham	        Dredger Watchman (Harbour)

Vessel:	"Minnie"
	
Charles PAWSON	                U	42 	M	Boston, Lincoln, England         	Master
James WEBBER          	        M	27 	M	Snape, Suffolk, England          	1st Mate
Edward HODGE         	        M	32 	M	Plymouth, Devon, England	        Boatswain
William MARLEY	                U	35 	M	Selby, York, England                	Steward
John William BAKER	        M	47 	M	Whitstable, Kent, England	        Seaman (A B)
Christopher ROBSON	        M	56 	M	Sunderland, Durham, England	        1st Engineer
John D. TENNANT          	M	43 	M	Middleham, York, England	        Ast Engineer
Henry PETTY                 	M	56 	M	Tunstall, Suffolk, England	        Donkeyman
Henry WINCH                 	U	38 	M	Swansea ((Me...)), Glamorgan	        Fireman
Duncan LIVINGSTON	        M	26 	M	Argyle, Argyll, Scotland          	Seaman (A B)
William DUFF               	U	31 	M	Kent, Kent, England               	Seaman (A B)
William C.P. ROWELL	        U	23 	M	Middlesbro (C P), York, England	        Fireman
Thos. RADCLIFF              	U	23 	M	Middlesbro, York, England	        Fireman
John ELSTON             	U	38 	M	London, Middlesex, England	        Seaman (A B)

Vessel:	"Richmond"
	
Samuel E.L. GRAYSTONE           M	37 	M	Yarmouth, Norfolk, England	        Master
John CLARK              	M	36 	M	Swansea                                 Second Officer
Salds BUHAGAR	                M	25 	M	 (F), Corfu Island, Ionian Islands, Greece   Steward
Eliza GRAYSTONE                 M	35 	F	Caister, Norfolk, England     	        Masters Wife
Harry GRAYSTONE	                   	6 	M	Yarmouth, Norfolk, England	        Masters Son

Vessel:	"Elizabeth Aaron"
	
John SPEARS                	M	43 	M	Selby, York, England               	Master
Robert CALVERT	                M	38 	M	Whitby, York, England           	Mate
G.W. SMITH                	U	16 	M	Goole, York, England             	Ord

Vessel:	"Bellona"
	
William HODGE        	        M	37 	M	Penryn, Cornwall, England	        Master
William NOEL            	M	30 	M	Jersey, Channel Islands              	Mate
William MARTIN	                U	19 	M	Penryn, Cornwall, England	        O Seaman
Charlds LE MASUEIAR	        U	19 	M	Jersey, Channel Islands             	O Seaman

Vessel:	"Confidence"
	
Alfred C. DUNCAN	        U	30 	M	Stockton                                Master Mariner (Fisherman)
Alfred LUCAS            	M	38 	M       Lambeth , London, Middlesex	        Fisherman
Thomas HUNTER	                U	28 	M	Scarbro                                 Fisherman

Vessel:	"Ellen Sutton"
	
James COLEMAN	                M	42 	M	Cork                                    Master
John REORDAN                	M	50 	M	Cork                                    Mate
John JEREMIAH              	U	23 	M	Cork                                    A B
George ROSSE               	M	30 	M	Cork                                    A B
Michael DELANEY                 M	50 	M	Cork                                    A B
James SORENSON	                M	29 	M	 (F), Norway                           	Cook
Conelius COLLINS	        U	22 	M	Cork                                    A B

Vessel:	"Ryhope"
	
John J. BUTTLE	                M	63 	M	Norwick, Norfolk, England	        Fisherman
William BEVINGS	                M	30 	M	Essex, England                        	Fisherman

Vessel:	"Medway"
	
Samuel BROWN                  	M	38 	M	Ipswich, Suffolk, England 	        Master
Richard PATTERSON          	U	31 	M	Neath ((C...)), Glamorgan, Wales	1st Mate
John STENBURN	                M	33 	M	Gosland (F), Sweden                  	2nd Mate
Thomas WRIGHT              	U	37 	M	North Shields                           Carpenter
George KNIGHT               	M	42 	M	Reading, Berkshire, England	        Cook & Steward
Thomas CALLENDER	        M	29 	M	North Shields, Durham, England	        A B Seaman
W.J. HOGG               	M	34 	M	North Shields, Durham, England	        A B Seaman
George BOTTON	                M	43 	M	Thymouth Teymouth, Cornwall	        A B Seaman
Daniel SULLIVAN	                M	52 	M	London, London, Middlesex	        A B Seaman
James ROBSON                	M	32 	M	Edenbro, Scotland                     	A B Seaman
Robert SCOTT                 	U	21 	M	Sunderland, Durham, England	        A B Seaman
Edward TOWERS	                M	34 	M	Newcastle                               1st Engineer
Thomas E. FORSTER	        U	23 	M	South Shields, Durham, England	        2nd Engineer
William THEWLESS	        M	37 	M	South Shields, Durham, England	        Donkeyman
Ralph FARRAR                	M	32 	M	South Shields, Durham, England	        Fisherman
Robert ATKINSON           	M	25 	M	South Shields, Durham, England	        Fisherman
Alfred WHIFFIN	                U	30 	M	Shroud, Kent, England               	Fisherman
John BRAVEY              	U	18 	M	South Shields, Durham, England	        Engineers Steward

Vessel:	"Edward"
	
William COWARD	                M	53 	M	Knothingley, York, England	        Master
John Wm. COWARD            	U	22 	M	Knothingley, York, England	        Mate
James SHILLEBAR             	U	19 	M	Southampton, Hampshire            	Able Seaman
Edwin COWARD	                U	16 	M	Knothingley, York, England	        Ordinary Seaman
Mary Ann COWARD           	M	50 	F	Knothingley, York, England	        Masters Wife

Vessel:	"Terswich"
	
Engel DE FRIES             	M	37 	M	 (F), The Netherlands                 	Master Mariner
Okks SCHERPBIER	                M	34 	M	 (F), The Netherlands                	Mate
Jan PEPER                   	U	21 	M	 (F), The Netherlands               	Able Seaman And Cook
Arie BREED               	U	18 	M	 (F), The Netherlands                	Able Seaman
Derk Fenderck DE BRIUN          U	36 	M	 (F), The Netherlands                	Able Seaman
Barend GEEST FLIK	        U	21 	M	 (F), The Netherlands                	Able Seaman

Vessel:	"Gebouder"
	
F. BROKSEKNIEVER	        M	40 	M	Barsfel, Germany                     	Capt
H. THOBEN             	        U	30 	M	Langholt, Germany                   	Mate
E. TAMMEN           	        U	20 	M	Barsfel, Germany                     	A B
G. GERDER               	M	50 	M	Barsfel, Germany                     	A B
C. FREIDERICKS	                U	25 	M	Barsfel, Germany                     	A B

Vessel:	"Wm. Zawland"
	
Arthur LAMAS             	U	18 	M	Middlesbro, York, England	        Apprentice
Clayole CLUTCHET	        U	18 	M	London, London, Middlesex	        Apprentice
Lawerance PITTERSON	        U	17 	M	Hartlepool, Durham, England             Apprentice


Vessel:	"S/S Sinners"
	
Alfred FAWCETT	                M	33 	M	London, London, Middlesex	        Seaman
Eli HANCAET                 	M	40 	M	London ((Gravesend)), Kent	        Seaman
James WHEDATLEY	                M	56 	M	Gravesend, Kent, England     	        Seaman
Richard MOOR     	        M	32 	M	London, London, Middlesex	        2 Engineer
John C. ...FARD         	M	46 	M	London, London, Middlesex	        Fireman

Vessel:	"Cathrine"
	
G.Y. BALSFEN                	M	30 	M	Theringfehn, Germany              	Master
F.Y. BUFS               	M	27 	M	Theringfehn, Germany             	Mate
E.R. DE WALL                	U	31 	M	Spetznfehn, Germany                 	A B
Y.Y. BURCHER               	U	21 	M	Stiekelkamp, Germany              	Cook

Vessel:	"Ebro S S"
	
William TINDALL            	M	52 	M	Whitby, York, England             	Master
Charles CHRICHTON	        W	31 	M	Stafford, Stafford, England	        Mate
Thomas DAVISON           	U	22 	M	Sunderland, Durham, England	        2nd Mate
William AVERY              	M	25 	M	Sunderland, Durham, England	        Boatswain
Thomas TINDALL	                M	46 	M	Scarbro, York, England     	        Steward
Charles Frederick JANSEN        U	16 	M	Copenhagen (F), Denmark	                Able Steward
Edward EVANS              	M	28 	M	Sunderland, Durham, England	        Able Seaman
Daniel BURTON     	        M	57 	M	London, Middlesex, England	        A B
Robert MC MOUNTRY	        M	22 	M	London, Middlesex, England	        A B
Charles BROWN      	        U	23 	M	Christiana (F), Norway	                A B
Robert ROBERTSON	        M	49 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	        Chief Engineer
John Alexander ARGS	        M	30 	M	Woolwich                            	2nd Engineer
Robert ORRICK                   U	32 	M	Burnt Island, Fife, Scotland	        Fireman
Andrew SMALLEY	                M	21 	M	London, Middlesex, England	        Fireman
John CAMPBELL	                U	27 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	        Fireman
Hans MOUNSEY	                U	23 	M	Sunderland, Durham, England	        Fireman
William HALL            	M	30 	M	Sunderland, Durham, England	        Carpenter

Vessel:	"Kirkstall"
	
Robert R. FRRIER	        M	34 	M	Moulion, Scotland                  	Master
Thomas YOUNG      	        M	30 	M	Amble, Northumberland, England	        2nd Mate
Joseph GUDGE               	W	40 	M	Hayle, Cornwall, England 	        Cook & Steward
William EMMERSON	        M	25 	M	Bagland Doncaster                	A B Seaman
Samuel ADLER        	        U	23 	M	Gateshead, Durham, England	        A B Seaman
David SMALL          	        M	38 	M	Dundee, Forfar, Scotland     	        A B Seaman
William F. GODLEY	        M	40 	M	Southwark, Sussex, England	        1st Engineer
William REED         	        M	22 	M	Amble, Northumberland, England	        Fireman
Joseph LOKEY           	        U	24 	M	Amble, Northumberland, England	        Fireman
John MAIR              	        U	22 	M	Berwick On Tweed                	Fireman
James COMERFORD	                M	56 	M	Bristol, Somerset, England	        Pilot

Vessel:	"Ella"
	
Wm.Geo. HARRISON	        M	41 	M	Robin Hoods Bay, York, England	        Master
Robert HUNTER	                M	33 	M	East Bainton, York, England	        Chief Mate
James H. POWELL            	M	38 	M	Whitby, York, England      	        Boswain
F.F. CHISHOLM                	U	25 	M	Perth, Scotland                    	Chief Engineer
Thos. LOUGHRAN	                M	32 	M	Tarron, Ireland                      	Assistant Engineer
Carl ULRICH             	W	35 	M	Stettin (F), Prussia                	Cook & Steward
Dan MITCHELL               	M	30 	M	Montrose, Scotland              	A B
Walter PAYNE            	M	32 	M	Boston, Lincoln, England     	        A B
James LOW               	M	31 	M	Dundee, Scotland                 	A B
Ferdinand HENSICKSON            U	27 	M	Stettin, Prussia                    	A B
Thos.Wm. WALKER	                M	23 	M	Middleston, York, England	        Donkeyman & Fireman
Robt. SCOTT              	U	25 	M	Middleston, York, England	        Fireman
Thos. MAXWELL	                M	32 	M	Dundee, Scotland                  	Fireman
Bernard BERRENSON          	M	32 	M	Cggersand, Norway               	Seaman Passenger

Vessel:	"Glencoe"
	
Nathaniel MUTTITT	        M	39 	M	Walsher Wick, Suffolk, England	        Master
William PYMAN	                M	40 	M	Sandsend, York, England   	        Chief Mate
William BAXTER	                M	37 	M	Robin Hoods Bay, York, England	        Sc Mate
John HAWKEN                 	M	39 	M	Fowey, Cornwall, England	        Steward
Lewis POTTEN                	M	36 	M	Redding,, Stirling, Scotland            Assistant Engineer
Archibald BUCHANAN	        M	29 	M	Redding , Stirling, Scotland	        Fireman
John CHISHOLM	                M	24 	M	Nairn, Nairn, Scotland          	Fireman
John Edward WANLESS	        M	31 	M	Bedelington, Northumberland	        Chief Engineer
James VINCENT	                M	51 	M	Southampton, Hampshire      	        Donkeyman
James JACKSON	                M	39 	M	Goole, York, England          	        A B
James INKSTER              	M	39 	M	Faland, Shetland, Scotland	        A B
John HILEY               	M	35 	M	Whitby, York, England        	        A B

Vessel:	"Abenond S/S"
	
William James WOOD	        U	52 	M	Runswick Hinderwell ..., York	        Master
Louis SMITH             	W	40 	M	Hambourg, Germany            	        Mate
Charles BAKER                   M	38 	M	Plymouth, Devon, England	        Boastwain
Brown BROWN                	U	24 	M	Christian Sands (F), Norway	        Steward
A.C. ANDERSON	                M	33 	M	Fredrickstadt (F), Norway 	        Lampsman And A B
George GUNN                 	U	20 	M	Woolwich, Kent, England 	        A B
James ELLINGTON          	M	34 	M	Devonport, Devon, England	        A B
George ANDERSON          	M	34 	M	Plymouth, Devon, England	        A B
Robert REED                	M	30 	M	Middlesbro, York, England	        Chief Engineer
James GARDENER	                M	30 	M	Newcastle, Northumberland	        Assistant Engineer
Adam BECK               	M	29 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	        Donkeyman
James PERRY              	M	23 	M	Kerrybridge, Devon, England	        Fireman
Thomas TRAVERS	                M	41 	M	London, Middlesex, England	        Fireman
Alex SLANE              	U	40 	M	Belfast, Ireland                    	Fireman

Vessel:	"Jubilee"
	
Robert HUMPHREY	                M	53 	M	Whitby, York, England        	        Master
Margaret HUMPHREY	        M	58 	F	Whitby, York, England        	        Masters Wife
Jeremiah FLETCHER	        M	45 	M	Hartlepool, Durham, England	        Mate
John SIMPSON             	M	27 	M	Whitby, York, England        	        2nd Mate
David WATT              	M	44 	M	Sunderland, Durham, England	        Carpenter
Benjm. YOUNG            	M	29 	M	Mbro, York, England           	        Cook & Steward
John STANLEY            	M	28 	M	Southampton, Hampshire   	        A B Lamps
Setemus BOURSIGUS	        M	40 	M	Villa Real, Portugal             	A B Seaman
John WALLER              	M	21 	M	Staithes, York, England       	        A B Seaman
Thomas HALL              	M	38 	M	Mbro, York, England                 	A B Seaman
Jose BANDIRA             	M	36 	M	Villa Real, Portugal               	A B Seaman
Dan O NEIL              	U	20 	M	Cork, Ireland                       	A B Seaman
Johnstone MARTIN	        M	49 	M	Aberdeen, Scotland              	A B Seaman
Thomas AKROYD             	M	35 	M	Cully Mouth, York, England	        1st Engineer
James RILEY             	M	28 	M	Scull, York, England            	2nd Engineer
Antonio FORRIRIS	        M	35 	M	Villa Neal, Portugal               	Donkey Man
Samuel WATTERWORTH              M	45 	M	York City, York, England 	        Fireman
Geo. MARTIN             	M	26 	M	Hull, York, England            	        Fireman
Ben ESCENT              	U	18 	M	Eston, York, England           	        Engineer Std
Fred GRABY              	U	22 	M	Hull, York, England             	Fireman

Vessel:	"Malleable"
	
Wm. HARFORTH	                M	40 	M	Ashton, Durham, England	                Captain
Jas. HILDRED             	U	31 	M	Ashton, Durham, England	Chief           Mate
Wm. VERNON        	        M	48 	M	Mbro, York, England        	        Chief Engineer
Matthew MOORE	                M	46 	M	London, Essex, England     	        2nd Engineer
George WENLOCK              	W	47 	M	East Donylast, Sussex, England	        A B
Wm. JOHNSON             	M	41 	M	Garton                                	A B
John HART                	M	48 	M	Stockton, Sussex, England	        A B
Charles MILLGROVE	        M	45 	M	Bath                                  	Donkeyman
James SHERATON	                M	27 	M	West Hartlepool, Durham    	        Fireman

Vessel:	"Critic Of Jersey"
	
Samuel H. PARKS          	M	31 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	        Master
William JASPER              	M	41 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	        Mate
James MANGER                    U	20 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	        A B
Philip LE MASURIER	        U	22 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	        A B
Thoma LE MASURIER	        U	20 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	        O S
George F. BISSON	        U	23 	M	St Martins, Jersey, Channel Is	        O S
Hugh F. BARNARD            	U	14 	M	London, London, Middlesex	        Boy

Vessel:	"Alverton"
	
John Stevens TONKIN        	M	41 	M	St Ives, Cornwall, England	        Master
John HAMBLY             	U	26 	M	St Ives, Cornwall, England	        Mate
Thomas VAUGHAN	                M	53 	M	Bristol, Gloucester, England	        Boatswain
John Stevens DOCTON        	M	28 	M	St Ives, Cornwall, England	        Carpenter
John George MARTIN	        M	40 	M	Lowestoff, Suffolk, England	        Steward
Mick CARLSON     	        U	25 	M	Stavenger (F), Norway        	        A B
M. RICHARDS                	U	29 	M	Gottenburg (F), Sweden       	        A B
Robt. GELDING              	U	30 	M	Newcastle, Northumberland	        A B
James F. JENKIN           	M	30 	M	Hayle, Cornwall, England 	        1st Engineer
John HUNT                	U	25 	M	Hayle, Cornwall, England 	        2nd Engineer
John MC KENZIE             	M	29 	M	Liverpool, Lancashire, England	        3rd Engineer
Henry DYMOTT                	M	29 	M	Southampton, Hampshire    	        Cook
Thomas HAYTER	                U	20 	M	Newport, Monmouth, England	        Asst Steward
Henry WENDS                	U	36 	M	Hamburg, Germany              	        A B
Thomas COWZENS	                U	29 	M	Portsmouth, Hampshire, England     	A B
George BUSCH            	U	26 	M	Antwerp (F), Belgium          	        Donkeyman
John SOUDER               	U	30 	M	 (F), Malta                           	Fireman
Salvo SOLIEMBRI          	U	30 	M	Malta                                  	Fireman
William SIRE               	U	22 	M	Malta                                   Fireman
Butler MATTHEW	                M	26 	M	Jersey, Channel Islands        	        A B

Ships at Thornaby-on-Tees, Yorks. 1881


Vessel:	"Wm.Dowson"
	
William LONGSTAFF	        W	48 	M	Loftus, York, England           	Master (Seaman)
John SPARE                	W	30 	M	Halesworth, Suffolk, England	        Mate (Seaman)
Zacariah CALWAY	                M	44 	M	Boscastle, Devon, England	        Boatswain (Seaman)
James DOWN                 	M	44 	M	Ilfracombe, Devon, England	        Steward (Seaman)
John TURNER                	M	52 	M	Bristol                                 Ab Seaman (Seaman)
Charles PITTS            	U	36 	M	Hamber, Hampshire, England	        Ab Seaman (Seaman)
William COTTON	                M	27 	M	Renfrew, Scotland                	Chief Engineer (Seaman)
William TURTON	                M	28 	M	London, Middlesex, England	        2nd Engineer (Seaman)
Ionsent BECK            	M	32 	M	Serch BS, Belgium                	Stoker (Seaman)
Joseph THOMPSON          	U	33 	M	Newcastle, Northumberland	        Stoker (Seaman)

Vessel:	"Gertrude"
	
Robert HALLIDAY           	M	39 	M	Sunderland, Durham, England	        Master (Seaman)

Vessel:	"Hornet"
	
Frederick BLACKBURN	        M	50 	M	Durham, England                  	Watchman (Seaman)

Vessel:	"Thetis"
	
Thomas MORRIS	                M	38 	M	South Shields, Durham, England	        Master (Seaman)
Jay C. CARTER	                M	52 	M	South Shields, Durham, England	        Mate (Seaman)
Edmund D. MORRIS	        U	14 	M	South Shields, Durham, England	        A S (Seaman)

	
Return to Introductory Page