Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
LOWESTOFT, SUFFOLK 1881 - PART 3
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT LOWESTOFT, SUFFOLK 1881

PART 3



Vessel:	"Nora Creina"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
George Edward BARRETT	M	36 	M	London, Middlesex, England	Master
William HERROD     	M	26 	M	London, Middlesex, England	Mate
Walter COOK	        M	22 	M	Norwich, Norfolk, England	A B Seaman
George PICKESS    	M	21 	M	Ipswich, Suffolk, England	O Seaman
George PAGE	        U	16 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Souvenir"
	
John CRONIN	        M	33 	M	St Heliens, Jersey, Channel Is	Master
Nicholas HARRIS 	M	21 	M	Brixham, Devon, England 	Mate
Henry SALSBURY   	U	20 	M	Brixham, Devon, England 	Seaman
George TULLEY   	U	20 	M	Brixham, Devon, England 	Seaman
Frederick John SANDERS	U	16 	M	Brixham, Devon, England 	Cook

Vessel:	"Amigo"
	
John CANHAM       	U	27 	M	Wenhaston, Suffolk, England	Fishaman
George BACHHEONA	U	24 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fishaman
John BANEBEE	        U	18 	M	Wenhaston, Suffolk, England	Fishaman
John CORFORD     	U	45 	M	Wenhaston, Suffolk, England	Fishaman
Thomas CHAMPMAN 	U	17 	M	Pakefield, Suffolk, England	Fishaman

Vessel:	"Two Brothers"
	
Isaac BERRY      	U	22 	M	Woodbridge, Suffolk, England	A Seaman
William GODDARD 	U	24 	M	Chediston, Suffolk, England	O Seaman
Andrew BROOM	        U	18 	M	Wangford, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Celerity"
	
Frederick NELSON	U	38 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman
Walter HORN	        U	46 	M	Walton, Suffolk, England	Fisherman
William PAGE       	M	55 	M	Bungay, Suffolk, England	Fisherman
George CATLING    	U	21 	M	St Margarets, Suffolk, England	Fisherman
Oliver TUBBY     	U	15 	M	Kirtley, Suffolk, England	Cabin Boy
Fredrick THOMPSON	U	18 	M	Pakefield, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Wave"
	
George OLDHMAN     	U	19 	M	Mutford Bridge Oulton, Suffolk	Ordinary Seaman

Vessel:	"Lady Of The Lake"
	
Arthur REEVE      	U	17 	M	Rendelsham, Suffolk, England    Fisherman

Vessel:	"George & Elizabeth"
	
Daniel DURRANT     	M	25 	M	Kessingland, Suffolk, England	Master
John REEDER	        M	49 	M	Flixton, Suffolk, England	Mate
Jessie SMITH      	U	25 	M	Westleton, Suffolk, England	Seaman
James STROWGER	        U	24 	M	Benacer, Suffolk, England	Seaman
William YOUNGS	        U	22 	M	Uggshall, Suffolk, England	Seaman
William Benjamin BROOM	U	20 	M	Wangford, Suffolk, England	Seaman
Walter NUNN	        U	19 	M	Covehithe, Suffolk, England	Seaman
George DIX	        U	30 	M	Westleton, Suffolk, England	Seaman
William BUGGS     	U	18 	M	Carlton Colville, Suffolk	Seaman
Charles BUGGS	        U	15 	M	Carlton Colville, Suffolk	Boy

Vessel:	"Lewis & Katie"
	
Charles COOK	        U	20 	M	Gisleham, Suffolk, England	Seaman
Henry FOLKARD     	U	15 	M	Benacre, Suffolk, England	Cook
Daniel ELLIOTT     	U	22 	M	Loddon, Norfolk, England	Seaman

Vessel:	"El Dorado"
	
Frederick WOODROW	U	17 	M	Ormsby, Norfolk, England	Fisherman
Charles GAMBLE     	U	26 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Edward CHASE	        U	19 	M	Acle, Norfolk, England    	Boy

Vessel:	"Happy Return"
	
William HART       	M	24 	M	Kessingland, Suffolk, England	Master
Alfred UTTING     	U	27 	M	Kessingland, Suffolk, England	Mate
John ADAMS      	M	48 	M	Pakefield, Suffolk, England	A Seaman
Frederick TURRELL	M	34 	M	Hulver, Suffolk, England	A Seaman
Ernest FREEMAN     	M	23 	M	Harnfield, Suffolk, England	A Seaman
Alfred WAIGHT     	U	19 	M	Middleton, Suffolk, England     A Seaman
Frederick KEER    	U	19 	M	Yoxford, Suffolk, England	A Seaman
William PALMER    	U	19 	M	Southwold, Suffolk, England	A Seaman
Frederick RAMP          U	13 	M	Kessingland, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Imperial S/S"
	
Samuel CHAMBERLAIN	U	21 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fireman (Seaman)
Henry ROUSE       	U	17 	M	Beccles, Suffolk, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Lizzie Waters"
	
James JARY	        M	53 	M	Clet, Norfolk, England   	Master
Bodham BOWELS	        M	32 	M	Blakeney, Norfolk, England	Mate
Thomas ALWOOD     	U	22 	M	Langham, Norfolk, England	Ab
Robert E. MANN	        U	22 	M	Clet, Norfolk, England    	Ab Seaman
Alfred TURNER	        U	19 	M	Tunbridge Wells, Kent, England	Apprentice
William INGO	        U	18 	M	South Shields, Durham, England	Apprentice
Arthur BAKER      	U	16 	M	Tunbridge Wells, Kent, Eng	Apprentice
Philip HILLSTRAM	U	18 	M	Norkoping, Sweden               Apprentice
Johan H. PETTERSON	U	17 	M	Norkoping, Sweden       	Apprentice

Vessel:	"John Allen"
	
George DOWDING     	M	34 	M	Kessingland               	Fisherman
Charles DOWSON    	M	26 	M	Kessingland               	Fisherman
William PEASE     	U	19 	M	Westlenton                	Fisherman
Henry ALDRED     	U	17 	M	Westlenton                	Fisherman

Vessel:	"Rainbow"
	
George Edward THORP	W	29 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Mate

Vessel:	"The Lady Carmichael"
	
Henry HEMMINGS    	M	56 	M	London, Middlesex, England	Master (Smn)
Thomas BATCHELLOR	W	58 	M	Dover, Kent, England       	Mate (Smn)
Benjamin William MILLS	M	38 	M	Dover, Kent, England     	Chief Engineer
James WEBB	        M	40 	M	Dover, Kent, England      	Second Engineer (Smn)
John WALKER	        M	36 	M	Dover, Kent, England       	Leading Fireman (Smn)
William BRIDGE    	M	40 	M	Essex, England            	Able Seaman (Smn)
Albert CHADWICK 	M	28 	M	Dover, Kent, England      	Able Seaman (Smn)
George HOBBS    	M	27 	M	Gosport, Hampshire, England	Able Seaman (Smn)
Louis CRAMP        	M	32 	M	Ashford, Kent, England    	Able Seaman (Smn)
William SMITH	        M	46 	M	Ashford, Kent, England    	Fireman (Smn)
William MARSH	        M	28 	M	Folkestone, Kent, England	Fireman (Smn)
Alfred CLITHEROE	M	28 	M	London, Middlesex, England	Fireman (Smn)
Charles HOWARD     	M	36 	M	Dover, Kent, England      	Fireman (Smn)
William GILL      	M	41 	M	Dover, Kent, England      	Mariner (Smn)
Richard DIGGINS 	M	35 	M	London, Middlesex, England	Cable Jointer 
William BOTTOMLEY	M	62 	M	Ipswich, Suffolk, England	Carpenter 
Charles CHAPMAN 	M	40 	M	Alkham, Kent, England      	Mariner (Smn)
John STIBSON     	M	52 	M	Teignmouth, Devon, England	Mariner (Smn)
Henry BRISTOWE    	M	68 	M	Dover, Kent, England      	Mariner (Smn)
William MUDDLE    	M	39 	M	Dover, Kent, England       	Mariner (Smn)
Thomas PAY        	M	36 	M	Dover, Kent, England      	Mariner (Smn)
Robert CASTLE	        M	39 	M	Dover, Kent, England      	Mariner (Smn)
James CAUDLE      	M	37 	M	Dover, Kent, England      	Mariner (Smn)
James WILSON	        W	48 	M	Denton, Norfolk, England	Mariner (Smn)
Morris POTTER	        M	43 	M	Dover, Kent, England      	Mariner (Smn)
James BOWNER	        M	42 	M	Dover, Kent, England       	Mariner (Smn)
William WHITTINGSTALL	M	31 	M	Dover, Kent, England     	Steward
Henry HOSKENS	        U	40 	M	Whitstable, Kent, England	Boy (S)
John BOURDEAUX    	M	46 	M	London, Middlesex, England	Telegraph Engineer 
Henry MARSH	        W	32 	M	Deal, Kent, England       	Assistant Engineer 
John BOURDEAUX    	U	17 	M	Dover, Kent, England            Attached 
Vessel:	"Ruby"
	
William HAMILTON	M	46 	M	Barton Upon Humber, Lincoln	Master

Vessel:	"Albatros"
	
Samuel ALLEN     	U	18 	M	Walcot, Norfolk, England	Or Seaman

Vessel:	"Stornoway"
	
Peter MCPHERSON 	M	32 	M	Stornoway, Ross and Cromarty    Master Mariner (Smn)
Peter MUNROE      	W	58 	M	Ross, Ross and Cromarty, Scot   Mate (Smn)
Carl HOFFMAN	        U	30 	M	Stockholm, Sweden         	Engineer (Smn)
Robert COOPE      	M	51 	M	Gloucester, Gloucester, Eng	Steward
James DORLING     	M	40 	M	Framesden, Suffolk, England	A.B. Seaman (Smn)

Vessel:	"Despatch"
	
Albert VROLIJK   	M	38 	M	Scheveningen, The Netherlands 	Mariner
John GREENGRAS	        U	19 	M	Carlton Colville, Suffolk	Mariner

Vessel:	"Rachel Lotinga"
	
John ROBINSON	        M	45 	M	Whitby, York, England       	Master
Andrew STORM    	U	40 	M	Robin Hoods Bay, York, England  Mate
Hakon HENDRICKSEN	U	22 	M	Norway                     	Ab Seaman
George JOHNSON    	U	30 	M	Norway                          Ab Seaman
Charles ADGREN	        U	22 	M	Norway                    	Ab Seaman
David STEWART     	U	20 	M	Leith, Edinburgh, Scotland	O Seaman
Isaiah TOSE      	U	19 	M	Whitby, York, England      	Apprentice

Vessel:	"Belvidere"
	
Thomas STOLLERY  	W	35 	M	Westelton, Suffolk, England	Fisherman
James CARTER	        U	22 	M	Westelton, Suffolk, England	Fisherman
Carnitson FISK    	U	27 	M	Blybrough, Suffolk, England	Fisherman
William ALDIS    	U	21 	M	Blybrough, Suffolk, England     Fisherman
William AUSTRY    	U	17 	M	Westelton, Suffolk, England     Fisherman

Vessel:	"Albert"
	
Thomas SMITH	        U	38 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Master
George PALLISER         M	39 	M	Scarboro', York, England	Mate

Vessel:	"Eagle"
	
John CATCHPOLE    	U	23 	M	Kessingland, Suffolk, England	Master
Samuel CATCHPOLE	M	30 	M	Kessingland, Suffolk, England	Mate
William KEABLE   	M	28 	M	Wrentham, Suffolk, England	Ab Seaman
Frederick THURSTON	U	26 	M	Burgh St Peters, Norfolk, Eng	Ab Seaman
Thomas CATCHPOLE	M	23 	M	Kessingland, Suffolk, England	Ab Seaman
John THACKER      	M	24 	M	Hemstard, Suffolk, England	O Seaman
William KENT       	U	22 	M	Covehithe, Suffolk, England	O Seaman
George TURRELL    	U	16 	M	Wadsham, Norfolk, England	O Seaman
Arthur WARTERS     	U	12 	M	Gisleham, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Fisher Girl"
	
Thomas DOWSING    	M	38 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
James CURTIS      	M	30 	M	Toft Monks, Norfolk, England	Mate
George LOANES     	M	29 	M	Aldeby, Norfolk, England	Third Hand
Fredrick GOUTES 	U	29 	M	Hales, Norfolk, England 	Fourth Hand
Robert DOWSING    	U	14 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Isabel"
	
George UTTING     	M	40 	M	Kessingland, Suffolk, England	Master
William DURRANT 	M	32 	M	Kessingland, Suffolk, England	Mate
Hezekiah CHASTON	U	32 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Ab Seaman
William BAXTER    	U	22 	M	Brampton, Suffolk, England	Ab Seaman
Harry MINISTER    	U	22 	M	Uggeshall, Suffolk, England	Ab Seaman
Frederick TURRELL	U	17 	M	Henstead, Suffolk, England	Ab Seaman
Henery FOYSTER    	U	19 	M	Covehithe, Suffolk, England	Ab Seaman
William BROWN           U	18 	M	Wangford, Suffolk, England	Ab Seaman
George RACKHAM    	U	17 	M	Wrentham, Suffolk, England	Ab Seaman
John RUTHEN          	U	14 	M	Wrentham, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Standard"
	
David Charles AYRES	M	42 	M	Barking, Essex, England 	Master
John Rogerast GARWOOD	M	23 	M	Lowestoft, Suffolk, England     Mate
William ALGAR    	M	29 	M	Aldeby, Suffolk, England	Ab Seaman
Edward George MOORE	U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Ab Seaman

Vessel:	"Sparkling Wave"
	
Henery WEAVERS    	M	30 	M	Kessingland, Suffolk, England	A Seaman
John HARROLD	        U	20 	M	Henstead, Suffolk, England      A Seaman
James CARD	        U	25 	M	Westhall, Suffolk, England	A Seaman
Arther PEEK	        U	25 	M	Henstead, Suffolk, England	A Seaman
John MARJORAM    	U	15 	M	Kessingland, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Saucy Polly"
	
Wm. CATCHPOLE     	M	67 	M	Kessingland, Suffolk, England	Master
Ch. HAWKES	        M	29 	M	Carlton, Suffolk, England	Mate
Rbt. DODINGTON    	M	26 	M	Benacre, Suffolk, England	Able Seaman
Wm. CATCHPOLE     	M	29 	M	Kessingland, Suffolk, England	Able Seaman
John WRIGHT       	U	29 	M	Kessingland, Suffolk, England	Able Seaman
James PINKNEY     	U	23 	M	Willingham, Suffolk, England	Ordinary Seaman
Bellington BROWN	U	17 	M	Southwould, Suffolk, England	Ordinary Seaman
John MUDDETT     	U	16 	M	Shaddingfield, Suffolk, England	Ordinary Seaman
John ALDOUS	        U	22 	M	Denham, Suffolk, England	Ordinary Seaman
Henry HAGIN	        U	15 	M	Southwould, Suffolk, England	Cabin Boy

Vessel:	"Althea Ellen"
	
William FORSTER	        M	30 	M	Kirtley                   	Master Fisherman
Henrey MOOR	        M	29 	M	Kirtley                   	Mate Fisherman
Daniel MULLINDER	M	34 	M	Pakefield                 	Fisherman
James AYERS	        U	19 	M	Lowestoft                 	Fisherman
John RAVIN	        U	18 	M	Lowestoft                  	Fisherman
Charles TURRILL	        M	27 	M	Oulton                  	Fisherman
Charles STONE	        U	26 	M	Pakefield                 	Fisherman
James THETFORD	        U	18 	M	Mettingham                	Boy Fisherman

Vessel:	"Advance"
	
James BARRETT     	W	40 	M	Carlton Colvill, Suffolk, Eng	Fisherman
Elles BARKER      	U	19 	M	Weybred, Suffolk, England	Fisherman
John WOOLNOUGH    	U	18 	M	Blythburth, Suffolk, England	Fisherman
Edward ALDOUS    	U	22 	M	Denham, Suffolk, England	Fisherman
John EDWARDS	        U	21 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fisherman
George JOLLY	        U	20 	M	Diss, Suffolk, England  	Fisherman
William ELDOUS   	U	19 	M	Denham, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Lydia"
	
Richard SPOOR     	U	22 	M	Wenhaston, Suffolk, England	Seaman
Frederick SAUL    	U	19 	M	Mutford, Suffolk, England	Seaman
James PAKLEY    	U	22 	M	Ellingham, Suffolk, England	Seaman

Vessel:	"Gannet"
	
Elijah COBB	        M	33 	M	Blythburgh, Suffolk, England	Fisherman Master
George CHAPMAN   	M	  	M	Mi...                      	At Home
John SMITH	        U	24 	M	Midelton, Suffolk, England	Fisherman
William MATTICK  	U	27 	M	Crayfield, Suffolk, England	Fisherman
Meathmaid MIAL    	U	19 	M	Blythburgh Union           	Fisherman
James GEORGE    	U	14 	M	Yoxford, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Victor"
	
Joseph ALLERTON 	W	45 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman
Henry GARROULD    	U	26 	M	Ditchingham, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Gratitude"
	
James BURGESS    	M	55 	M	Lowestoft, Suffolk, England     Fisherman
George BUTCHER   	U	14 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Ocean Wave"
	
Frederick NUNN    	U	24 	M	Covehithe, Suffolk, England	Fisherman
Robert GOOD	        U	15 	M	Butley, Suffolk, England	Fisherman
Arthur BUNN	        U	14 	M	Kessingland, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"John Fredrick"
	
Richard DRAPER    	M	31 	M	Harwich, Essex, England 	Master Fisherman
George CHANDLER 	M	29 	M	Margate Isle Of Thanet, Kent	Mate
Francis JACKSON 	M	23 	M	Reedham, Norfolk, England	Ab Seaman
John WOODS	        U	19 	M	Lowestoft, Suffolk, England	O Seaman
James HILL	        U	14 	M	Brisley, Norfolk, England	Steward

Vessel:	"John & Samuel"
	
Henry PRIOR	        M	28 	M	Gisleham, Suffolk, England	Master
James JACKSON	        U	19 	M	East Dereham, Norfolk, England	Mate
Robert BAILEY	        W	37 	M	Burgh St. Peters, Norfolk, Eng	Seaman
Alfred RANKEY	        U	17 	M	East Dereham, Norfolk, England	Seaman
James WALKER	        U	16 	M	West Lexham, Norfolk, England	Boy
Alfred John MUFFETT	U	15 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Boy

Vessel:	"Sea Flower"
	
Herbert SANDWELL	M	24 	M	Broadstairs, Kent, England	Master
William WRIGHT	        U	19 	M	Carlton Colvill, Suffolk, Eng	Mate
Peter WALKER    	U	21 	M	Liverpool, Lancashire, England	Seaman
George LONG	        U	17 	M	Carlton, Suffolk, England	Apprentice
William LONG	        U	14 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Apprentice

Vessel:	"Nonpareil"
	
William DALES    	M	38 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
George BAILEY	        M	26 	M	Barnsby, Suffolk, England	Mate
John PINELA	        M	38 	M	Nassau, West Indies        	Fisherman
George BRIGTOWER	M	30 	M	Mettingham, Suffolk, England	Fisherman
George SMITH	        U	21 	M	Corton, Suffolk, England	Fisherman
William TAYLOR	        U	20 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fisherman
James ALDRIDGE	        U	17 	M	Stall, Suffolk, England 	Fisherman
William REYNOLDS	U	15 	M	Kirby, Norfolk, England 	Fisherman
Walter KEMP	        U	17 	M	Butley, Suffolk, England	Fisherman
George Denny BURGESS	U	15 	M	Lowestoft, Suffolk, England     Fisherman

Vessel:	"Kingfisher"
	
George WOODS	        M	50 	M	Peldon, Essex, England     	Master
William DURRELL 	M	25 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Robert DAY	        M	30 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Ab Seaman
John BUCKLEY	        U	19 	M	Wickham Market, Suffolk, Eng	Or Seaman
Thompson SWAN	        U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Charles William"
	
George SMITH	        M	33 	M	Blundestone, Suffolk, England	Master Of Vessel
Daniel SMITH	        M	27 	M	Blundestone, Suffolk, England	Mate Of Vessel
William WILLMOTT	M	36 	M	Blundestone, Suffolk, England	Fisherman
John BULLEN	        U	21 	M	Pakefield, Suffolk, England	Fisherman
Walter WILLMOTT	        U	17 	M	Blundestone, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Comfort"
	
Arthur LEIGHTON	        U	16 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Fleetwing"
	
George HOLLAND	        M	28 	M	Broom, Norfolk, England 	Ab Seaman
Frederick PRETTY	M	25 	M	Westhall, Suffolk, England	Ab Seaman
Samuel HAMBLING 	U	17 	M	Halesworth, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"James"
	
Samuel BREWSTER 	U	30 	M	Little Plumstead, Norfolk, Eng	Seaman
James DREW	        U	22 	M	St. Cross, Suffolk, England	Seaman
George DREW	        U	20 	M	All Saints, Suffolk, England	Seaman
George WESTGATE 	U	15 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Witch Of The Wave"
	
Barlow COLMAN    	U	40 	M	Burgh St. Peters, Norfolk, Eng	Seaman
Daniel GOODHALL	        U	23 	M	Wesleton, Suffolk, England	Seaman
Frederick CASHLING	U	26 	M	Burgh St. Peters, Norfolk, Eng	Seaman

Vessel:	"Tempusfugit"
	
Walter RUMBELL    	U	21 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
Henry RUMBELL	        U	26 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master

Vessel:	"Southern Cross"
	
Gundry HAYLOCK   	U	17 	M	Blythburgh, Suffolk, England	O Seaman
James FRANCIS	        U	21 	M	Mendham, Norfolk, England	O Seaman
Robert RICHARDSON	U	19 	M	Holesly, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"William & Alice"
	
William EDWARDS 	M	30 	M	Wenhaston, Suffolk, England	Seaman
George ROBERTS   	U	23 	M	Wenhaston, Suffolk, England	Seaman
Charles SPALL	        U	20 	M	Wenhaston, Suffolk, England	Seaman

Vessel:	"Gemini"
	
James MAYHEW	        U	22 	M	Therberton                  	Fisherman
Robert WRIGHT	        M	30 	M	Mideleton                       Fisherman
Isac WRIGHT	        U	17 	M	Mideleton                   	Fisherman
William WOOLNER 	U	20 	M	Leiston                         Fisherman
Henry EADE	        U	18 	M	Yoxford                   	Fisherman
Charles BROWNE	        U	17 	M	Somerleton                	Fisherman

Vessel:	"John"
	
William Capps COOPER	M	35 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
Henry CATCHPOLE 	M	29 	M	Kessingland, Suffolk, England	Mate
Edward BARNARD   	U	22 	M	Wacton, Norfolk, England	Seaman
Samuel HAZEL	        U	26 	M	Hales, Norfolk, England 	Seaman
James MINNS	        U	22 	M	Ditchingham, Norfolk, England	Seaman
Nathanial BRADY 	U	21 	M	Ditchingham, Norfolk, England	Seaman
Henry RUMSBY	        U	19 	M	Westhall, Suffolk, England	Seaman
John Thomas COOPER	U	17 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
Robert SAUNDERS 	U	15 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
Robert BEZANT   	U	16 	M	Burnaby, Suffolk, England	Seaman

Vessel:	"Trinity Boy"
	
G. BACKMAN	        U	24 	M	Finland                    	Master
S. COOPER	        W	38 	M	Wickham Market, Suffolk, Eng	Mate
W. LONGBOTTOM	        M	23 	M	Hull, York, England        	3rd Hand
Paul MCLEOD	        U	27 	M	Boston Main, United States      Deck Hand
W. BYLES	        M	27 	M	Bungay, Suffolk, England	Extra Hand
W. HARRIS	        U	16 	M	Croyden, Surrey, England	Cook

Vessel:	"Boy Bob"
	
William MEWSE	        M	22 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
Harris ALLERTON 	M	38 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Alfred DAY	        M	34 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Or Seaman
Francis NICHOLSON	U	22 	M	Oulton, Suffolk, England	Or Seaman
Samuel FOX	        U	20 	M	Oulton, Suffolk, England	Or Seaman
James CLEVELAND 	U	21 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Or Seaman
Henry ROBS	        U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Or Seaman
Samuel GILBY	        U	19 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Or Seaman
George WOODROW	        O	16 	M	Bungay, Suffolk, England        Boy

Vessel:	"Vivid"
	
George FISHER	        M	33 	M	Pakefield, Suffolk, England	Master
George WARFORD    	M	30 	M	Pakefield, Suffolk, England	Mate
Chales FISHER	        U	24 	M	Pakefield, Suffolk, England	Ab Seaman
William PECK	        M	27 	M	Carlton Colvil, Suffolk, Eng	A Seaman
Aurther WHITTING	U	22 	M	Bedingham, Suffolk, England	Ordinary Seaman
Earnest WOODS	        U	20 	M	Bedingham, Suffolk, England	Ordinary Seaman
William KEMP	        U	21 	M	Tunstill, Suffolk, England	Ordinary Seaman
Henry PIPE	        U	21 	M	Woodbridge, Suffolk, England	Ordinary Seaman
John PECK	        U	14 	M	Pakefield, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"William"
	
William LEIGH    	M	42 	M	Kingston, Devon, England	Master
Alfred CHATTERIS	M	24 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
Benjamin WOODFORD	M	24 	M	Welford, Northampton, England	Ab Seaman
Alfred GOODING	        U	17 	M	Otley, Suffolk, England 	O Seaman
George R. SMITH 	U	15 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Robert SOUTHERDEN	U	13 	M	Hastings, Kent, England 	Cook & O Seaman

Vessel:	"Young Francis"
	
William PECK	        U	28 	M	Covehithe, Suffolk, England	Fisherman
Arthur LING	        U	23 	M	Great Glemham, Suffolk, England	Fisherman
Henry SMITH	        U	19 	M	Blackfield, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Moggy"
	
Tho. Hunt ALLEN 	M	40 	M	Pakefield, Suffolk, England	Captain
Edward GOLDFINCH	M	28 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
George COLEMAN	        U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Able Seaman
George MATHAMS	        M	26 	M	Ipswich, Suffolk, England	Able Seaman
Thos. HUGHES	        U	16 	M	Brixton, London, Middlesex, Eng	Cook

Vessel:	"F.H."
	
Ambrose JERMY   	U	20 	M	Thurlton, Norfolk, England      Fisherman
Alderman HANNETWOOD	U	20 	M	Metingham, Norfolk, England	Fisherman
Ernest IVES	        U	13 	M	Thurlton, Norfolk, England	Fisherman
Return to Introductory Page