Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
LOWESTOFT, SUFFOLK 1881 - PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT LOWESTOFT, SUFFOLK 1881

PART 2



Vessel:	"Brothers"
	
	                      Marr	Age	Sex	Birthplace
Frederick William BLOWERS	U	22 	M	Covehithe, Suffolk, England	Master
Charles Johnson COWDREY  	U	21 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Frederick DALE              	U	20 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B Seaman
Edward HORN	                U	18 	M	Alyesbury, Buckingham, England	O Seaman
Ernest HART	                U	16 	M	Kessingland, Suffolk, England	O Seaman
Edward WATSON	                U	14 	M	Rye, Sussex, England       	Cook

Vessel:	"Wave Queen"
	

Henry HAKE	                M	34 	M	Plymouth, Devon, England	Master
William DAVIS	                U	25 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Robert VINING            	U	18 	M	Newton Abbot, Devon, England	Seaman
William HARVEY            	U	17 	M	Brixham, Devon, England 	Seaman
William EDMONDS         	U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Fearless"
	
Samuel FINCH              	M	31 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Richard WOODS             	M	30 	M	Gorleston, Suffolk, England	Mate
Henry BURGESS              	U	21 	M	Woolwich, Kent, England 	A B Seaman
Charles HARSTON           	U	16 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Samuel ROBERTSON             	U	16 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Walter & Emily"
	
Joseph MIDDLETON	        M	40 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Arthur MASON	                U	22 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
Thomas MINER              	U	20 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
William BENNET            	U	19 	M	Ipswich, Suffolk, England	O Seaman
Francis ANSELL            	U	15 	M	Guildford, Surrey, England	Cook

Vessel:	"Beatrice"

                        Marr	Age	Sex	Birthplace  
	
Samuel SMITH	        M	27 	M	Thurston, Norfolk, England	Master
Charles GRINT      	M	33 	M	Blundeston, Suffolk, England	Mate
Samuel ALDRED      	M	37 	M	Bingsfield, Suffolk, England	A B Seaman
James BALLS	        U	20 	M	Blundeston, Suffolk, England	O Seaman
Karl MAYER	        U	18 	M	Holyminden (Nat.BS), Germany	Cook

Vessel:	"Electric"
	
James Thomas Prouse ANDREWS
                   	M	47 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Thomas RACKHAM     	M	27 	M	Frostenden, Suffolk, England	Mate
Joseph KELSEY	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Seaman
James SAUNDERS     	U	17 	M	Lowestoft, Suffolk, England	O Seaman
Charles WILKINSON	U	16 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Olive Branch"
	
James COALMAN	        M	30 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
John CURTIS	        U	21 	M	Bury St Edmonds, Suffolk	Mate
Samuel SMITH	        U	26 	M	Lowestoft, Suffolk, England     A B Seaman
Samuel PAGE	        U	20 	M	Wrentham, Suffolk, England	O Seaman
William BROWN	          	17 	M	Peterborough, Cambridge, Eng	O Seaman

Vessel:	"Blantyre"
	
William GREENWOOD	M	51 	M	Stepney, Middlesex, England     Master
Robert DOWE	        M	23 	M	Ipswich, Suffolk, England       Mate
Thomas WRIGHT	        M	24 	M	Oulton, Suffolk, England	Seaman
Arthur BEAVIS	        U	17 	M	Oulton, Suffolk, England	O Seaman
Robert BUNN	        U	14 	M	Kessingland, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Elizabeth Ann"
	

Christopher PAYNE	M	51 	M	Old Catlon, Norfolk, England	Master
Thomas BUZZS	        U	24 	M	Gosport, Hampshire, England	Mate
Charles COLEMAN 	M	25 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
John BYFORD	        U	17 	M	Risbridge, Suffolk, England	O Seaman
Alfred PECK	        U	15 	M	Risbridge, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Henry & Elizabeth"
	
Richard HARVEY      	M	41 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
Henry FORWOOD     	M	30 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
John ELLIOTT       	U	17 	M	Brixham, Devon, England 	O Seaman
Samuel JOHNSON    	U	24 	M	Gillingham, Norfolk, England	O Seaman
William BRITTON  	U	15 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Volant"
	
Samuel LEGGETT    	M	28 	M	Corton, Suffolk, England	Master
James HOLLAND     	U	21 	M	Bungay, Suffolk, England	Mate
Arthur BRERETON 	U	20 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B Seaman
William SHIPP     	U	14 	M	Gorleston, Suffolk, England	O Seaman
Charles RAMBLANCE	U	15 	M	Bungay, Suffolk, England	Cook
Charles William MC THURSTON
                   	U	14 	M	London, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"Little Susan"
	
Samuel YALLOP	        M	40 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
James GURNEY     	M	24 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
John STERRY	        U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
William SHILLING	U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
James DUNNETT	        U	22 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman

Vessel:	"Lance"
	
John SUMMONS	        M	30 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
Thomas DAMERALD 	M	27 	M	Torquay, Devon, England 	Mate
Harry REEVE     	U	19 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Third Hand
Cornelius CRUNDEN	U	21 	M	Guildford, Surrey, England	Deck Hand
Fredrick MARKHAM	U	16 	M	Ipswich, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Alacrity"
	
John COOK	        M	26 	M	Waterford, Ireland         	Master
James BARNFIELD 	U	19 	M	Maidenhead, Berkshire, England	Mate
James NUNN      	U	22 	M	Billingford, Norfolk, England	A B Seaman
James CRICKMORE 	U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Rising Sun"
	
John DALE         	M	29 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
Charles CLARK     	M	25 	M	Keddington, Suffolk, England	Mate
Thomas BOOTY       	U	20 	M	Winterton, Norfolk, England	Seaman
Edgar RIVETT      	U	18 	M	Keddington, Suffolk, England	O Seaman
William PEMBLANCE	U	16 	M	Earsham, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Proceed"
	
John SCOBLE       	U	23 	M	Brixham, Devon, England 	Master
James NEWSON        	U	22 	M	Kessingland, Suffolk, England	Mate
Henry ADAMS       	U	20 	M	Brixham, Devon, England 	Apprentice
Arthur DENNIS     	U	20 	M	Norwich, Norfolk, England	Seaman
Thomas HEATH     	U	14 	M	Totnes, Devon, England  	Apprentice

Vessel:	"Londesborough"
	
John GODBOLD     	U	33 	M	Blundestone, Suffolk, England	Master
William FINCH     	M	44 	M	London, Middlesex, England	Mate
Olley RUDD	        M	23 	M	Blundestone, Suffolk, England	Seaman
William John SAUNDERS	M	26 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
Frederick MANNING	U	15 	M	Lound, Suffolk, England 	Boy

Vessel:	"Pride Of The Shannon"
	
George WATTS      	U	21 	M	Beccles, Suffolk, England	Seaman
George GLADDEN   	U	19 	M	Ipswich, Suffolk, England	Seaman

Vessel:	"Excelsior"
	
John SCOTT	        M	36 	M	Great Yarmouth             	Master
Richard RICHES     	M	31 	M	Great Yarmouth            	Mate
Robert HIGH	        M	33 	M	Reedham, Norfolk, England	3rd Hand
George CURLINE    	M	36 	M	London, Middlesex, Eng	        4th Hand
Frederick NICOLLS	U	36 	M	Guilford, Surrey, England	5th Hand
Thomas SPOONER     	U	15 	M	Gt Yarmouth                	Cook

Vessel:	"Pirate"
	
Frederick ROWLAND	M	27 	M	Great Baddow, Essex, England	Master
Robert STARLING 	M	25 	M	Mugginton, Derby, England	Mate
John ECCLESTOM    	U	25 	M	Beighton, Norfolk, England	Third Hand
William HARRIS    	M	19 	M	Dalling, Norfolk, England	Fourth Hand
George HENRY       	U	43 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Deck Hand
Robert KNIGHTS  	U	16 	M	Neatistead, Norfolk, England	Cabin Boy

Vessel:	"Inspector"
	
Charles HARBOARD	M	35 	M	Hembsey, Norfolk, England	Master
Luece RODGERS	        M	35 	M	Stokesby, Norfolk, England	Mate
Charles SMULLTON	M	19 	M	Yarmouth, Norfolk, England	3rd Hand
John HALL	        M	24 	M	Hembsey, Norfolk, England	4th Hand
Christ HARBOARD  	U	25 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Deck Hand
Fred VINAN	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Cablen Boy

Vessel:	"John & Edward"
	
William BECKETT 	M	36 	M	Bramfield, Suffolk, England	Master
Charles CARSBY    	U	21 	M	Butleigh, Suffolk, England	Mate
Robert WOMACK     	U	20 	M	Forncett, Norfolk, England	Third Hand
William BAND      	U	17 	M	Southampton, Hampshire, England	Deck Hand
James SILK	        U	15 	M	Margate, Kent, England    	Cook

Vessel:	"Invincible"
	
William HOLT	        M	35 	M	Dover, Kent, England       	Master
William HURREN   	M	36 	M	Halesworth, Suffolk, England	Mate
Thomas MITCHELL 	U	18 	M	Chatham, Kent, England  	Seaman
Simon WHITBY      	U	18 	M	Cambridge, Cambridge, England	Seaman
Frank WATERS	        U	16 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Conqueror Of Brixham"
	
George DRAKE      	M	23 	M	Oulton, Suffolk, England	Master
James TURSELL     	U	19 	M	Curtley, Suffolk, England	Mate
William AYERS      	M	27 	M	Lowestoft, Suffolk, England	A B
John NANNARD	        U	18 	M	Ipswich, Suffolk, England	Apprentice
Henry H. SMITH     	U	17 	M	Grundisburgh, Suffolk, England	Apprentice

Vessel:	"Conqueror"
	
George DYER         	M	43 	M	Beer, Devon, England      	Master
William EVANS       	U	22 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Edward BLAND      	M	38 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
Martin LAMBERT	        U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	O Seaman
Edward DYER	        U	14 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Theodosius"
	
William BRINSON  	M	25 	M	Burton, Hampshire, England	Master
Charles HUBBARD 	U	21 	M	Trimley St Mary, Suffolk, Eng	Mate
William BORRETT 	U	19 	M	Methfield, Norfolk, England	A B Seaman
James GRIMBLE           U	21 	M	Mutford, Suffolk, England	O Seaman
Mark AARDLEY       	U	17 	M	Colchester, Essex, England      Cook

Vessel:	"Ready"
	
George LANG	        U	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Samuel LANG	        M	33 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Henry DOY	        U	17 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Apprentice
Thomas STRANGE	        U	17 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Apprentice
Frederick SADD	        U	15 	M	Bungay, Suffolk, England	Apprentice

Vessel:	"Naomi"
	
Alfred WILLGROSS	U	25 	M	Gravesend, Kent, England	Master
John BARNARD	        M	49 	M	Corton, Suffolk, England	Mate
Eleezer GRANT	        U	19 	M	Brixham, Devon, England 	A B Seaman
Samuel ASH	        U	18 	M	Brixham, Devon, England 	O Seaman
William MEDWAY	        U	14 	M	Brixham, Devon, England 	Cook

Vessel:	"Mary Ann"
	
James ALEXANDER 	M	45 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
James HORN        	M	29 	M	Blundeston, Suffolk, England	Mate
John CHRISTIAN    	U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	A B Seaman
George DINES      	U	18 	M	Ipswich, Suffolk, England	O Seaman
John ABBOTT       	U	16 	M	Ely, Cambridge, England  	Cook

Vessel:	"Daring"
	
William ROACH      	M	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Henry HOWARD       	M	21 	M	Bramfield, Suffolk, England	Mate
Walter STRANGE    	U	17 	M	Yarmouth, Norfolk, England	A B Seaman
Alfred MINGAY     	U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	O Seaman
Frederick STRANGE	U	15 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Boy

Vessel:	"Meliora"
	
James ROACH        	M	28 	M	Cork, City Of, Ireland  	Master
George MALESTER 	U	28 	M	Sutton, Suffolk, England	Mate
John CURTIS        	M	28 	M	Thorpe Monks, Norfolk, England	Third Hand
Jacob CRICKMORE 	U	17 	M	London (Shadwell) E, Middlesex	Forth Hand
George CRICKMORE	U	15 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Samuel & Elizabeth"
	
Samuel R. WHITE 	M	24 	M	Brixham, Devon, England 	Master
John COCKERM	        M	28 	M	Marresfield, Devon, England	Mate
Samuel TUEAK OR TWAK	U	20 	M	Huntingdon, Huntingdon, England	A B Seaman
John JONES        	U	20 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
William ADDETUN OR ADDETON	
                        U	18 	M	London, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"Frederick Ward"
	
Edmond H. GALE 	        M	34 	M	Torquay, Devon, England 	Master
George SHEARING  	M	36 	M	Ashwell Thorpe, Norfolk, Eng	Mate
Thomas NICKS	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Third Hand
William MUNSEY	        U	17 	M	Bristol, Somerset, England	Deck Boy
Edmond GALE	        U	14 	M	Brixham, Devon, England 	Cook

Vessel:	"Champion Trawler"
	
Frederick SMITH 	M	25 	M	Frostendon, Suffolk, England	Master
William STURBEY 	M	24 	M	Yoxford, Suffolk, England	Mate
Henry FREEMAN     	U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Third Hand
John COBBOLD       	U	23 	M	Ipswich, Suffolk, England	Fourth Hand
James BUTCHER      	U	24 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Madge Wildfire"
	
Richard DAVIS     	M	28 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Richard BYLES     	U	21 	M	Halesworth, Suffolk, England	Mate
Aaron WALKER      	U	19 	M	Loxham, Norfolk, England	Seaman
Henry HILL        	U	19 	M	Brisley, Suffolk, England	Seaman
John CROWFORD      	U	24 	M	Blythburgh, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Champion"
	
Robert MILLS      	M	45 	M	Halesworth, Suffolk, England	Master
Charles WRIGHT     	M	26 	M	Wangford, Suffolk, England	Mate
Robert MILLS       	U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
Samuel MORTISHIRE	U	22 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
Benson MENESE	        U	15 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Paramatta"
	
Edward WREN        	M	28 	M	Broadstairs, Kent, England	Master
Richard BANKS     	U	40 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Daniel CHIPPERFIELD	M	19 	M	Somerleyton, Suffolk, England	Third Hand
William PEEK	        U	17 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fourth Hand
Edward BACKERS     	U	15 	M	Frostenden, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Gratitude"
	
Charles MORTIMER	M	26 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master
John TIDINGER       	M	28 	M	Norwich, Norfolk, England	Mate
Walter SCRIVENER	M	22 	M	Ipswich, Suffolk, England	O Seaman
Richard AUSTIN     	U	20 	M	Barking, Essex, England 	O Seaman
Thomas BURGESS     	U	20 	M	Blyburgh, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Queen Of England"
	
Benjamin SMITH     	M	35 	M	Corton, Suffolk, England	Master 
James ELLIS       	M	38 	M	Somerleyton, Suffolk, England	Mate 
Frederick REEVE 	U	26 	M	Kenning Hall, Norfolk, England	Seaman 
George TURRELL     	U	18 	M	St Andrews, Suffolk, England	Seaman 
William CONE      	U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook 

Vessel:	"Susie"
	
John DIXON	        M	26 	M	Preston, Lancashire, England	Master
James ROBINSON      	U	31 	M	London, Middlesex, England	Mate
George BAILES      	W	30 	M	Sunderland, Durham, England	A B Seaman
Harry CLARK	        M	26 	M	Eyre, Suffolk, England  	O Seaman
Edwin ELLIS	        U	16 	M	Romford, Surrey, England	Cook

Vessel:	"Achilles"
	
Alfred ABLITT      	M	23 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master
William KNIGHTS 	M	22 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Alfred RIVETS     	M	26 	M	Burgh Staik, Norfolk, England	Third Hand
Charles BEAUMONT	U	19 	M	London, Middlesex, England	Deck Hand
Arthur HOBART     	U	14 	M	Ipswich, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Triumph"
	
John Ephriam HOWE	M	29 	M	Barking, Essex, England 	Master
Edward STURMAN     	M	33 	M	Blundestone, Suffolk, England	Mate
George Henry RATCLIFF	M	19 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman
Henry HOWE	        U	18 	M	Barking, Essex, England 	Seaman
Charles FLAGG	        U	14 	M	Blundestone, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Young Harry"
	
Edward GRAVELLS 	M	32 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
John HAYWARD      	M	25 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
Benjamin SYKES     	U	19 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
James COBBOLD      	U	25 	M	Ipswich, Suffolk, England	O Seaman
William FRYER     	U	18 	M	Uxbridge                   	Cook

Vessel:	"Ocean Monarch"
	
Henry ARMSTRONG 	M	34 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
Henry ALGAR       	M	32 	M	Beccles, Suffolk, England	Mate
William WILSON     	M	33 	M	Blundestone, Suffolk, England	Seaman
George GRIFFEN    	U	17 	M	Stepney, Middlesex, England	O Seaman
William C. CHAFFEY	U	16 	M	Stepney, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Patience"
	
Stephen STEAD     	M	37 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Henry STANNARD     	M	27 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
George BOON	        U	21 	M	Ipswich, Suffolk, England	Seaman
Alfred YOUNGS     	U	19 	M	Ipswich, Suffolk, England	Seaman
Robert BIRCH	        U	18 	M	Ipswich, Suffolk, England	Seaman
Henry YOUNGS	        U	14 	M	Ipswich, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Dew Drop"
	
Horace HOLLAND     	M	24 	M	St Michaels, Suffolk, England	Master
Percival SMALL    	M	30 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Frederick STANNARD	U	19 	M	Walberswick, Suffolk, England	Seaman
Joseph MOSS	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Seaman
Frederick SOANES	U	20 	M	Norwich, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Excel"
	
Edward RATCLIFF 	U	23 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
Herbert WRIGHT   	U	21 	M	Carlton Colvile, Suffolk, Eng	Mate
Albert BARBER     	U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England     A B Seaman
Alexander COMB    	U	17 	M	Dunbar, Scotland           	A B Seaman
Joe NICHOLES	        U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England	A B Seaman
George KEY	        U	18 	M	Cantley, Norfolk, England	A B Seaman
Samuel TURRELL     	U	14 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Edward & George"
	
Robert PEART      	M	28 	M	Beecles, Suffolk, England	Master
Henry KITTLE      	U	22 	M	Chelmsford, Essex, England	Mate
Walter BALLS      	M	24 	M	Yarmouth, Norfolk, England	3th Hand
James HUNT	        U	24 	M	Dilham, Norfolk, England	4th Hand
Robert WARD	        U	30 	M	Dereham, Norfolk, England	5th Hand
James DORKING     	U	17 	M	Ludham, Norfolk, England	Cabin Boy

Vessel:	"Kate & Emily"
	
John Henry HAPPER	U	15 	M	Sittingbourne, Kent, England	Apprentice (Smn)


Vessel:	"Queen Of The Fleet"
	
Charles CHASTON 	U	25 	M	Aldeby, Norfolk, England	A Seaman
Isaac SMY	        U	22 	M	Colfer Green, Suffolk, England	A Seaman
Oliver GREEN     	U	23 	M	Wells, Norfolk, England 	O Seaman
Ernest COOK	        U	16 	M	Lowestoft, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Ionian"
	
Robert PELLS	        M	40 	M	Morston, Norfolk, England	Mate

Vessel:	"Gleaner Of The Sea"
	
William James GAYFOR	U	18 	M	Wenhaston, Suffolk, England     Fisherman
John FARRINGTON	        U	23 	M	Wenhaston, Suffolk, England     Fisherman

Vessel:	"Alfred & Jane"
	
Robert HIGH	        M	31 	M	Reedham, Norfolk, England	Master
Henry MOAT	        M	31 	M	Canterbury, Essex, England	Mate
Walter DIXON	        U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
Henry LAWRENCE	        U	19 	M	Barking, Essex, England 	Seaman
Joseph DIXON	        U	14 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook
Henry LAMBERT	        U	13 	M	Kirkley, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Band Of Hope"
	
Elizah BAILY	        U	19 	M	Burgh St Peter, Norfolk, Eng	Fisherman

Vessel:	"Zenith"
	
William WARD	        U	41 	M	Ludham, Norfolk, England	Fisherman
George LAWS	        U	29 	M	Elingham, Norfolk, England	Fisherman
Thomas CHRISP	        U	17 	M	Elingham, Norfolk, England	Fisherman

Vessel:	"Faith"
	
Samuel SCARLETT 	M	24 	M	Westleton, Suffolk, England	Master
John STANNARD (?)	M	41 	M	Blythburgh, Suffolk, England	Mate
Fredrick PIPE	        M	22 	M	Barsham, Suffolk, England	A Seaman
Edward LUDBROOK 	U	22 	M	Peashall, Suffolk, England	A Seaman
Harbourd GODDARD	U	17 	M	Walberswick, Suffolk, England	A Seaman
William CANNELL 	U	17 	M	Southwold, Suffolk, England	O Seaman
Simon BAXTER	        U	18 	M	Walberswick, Suffolk, England	O Seaman
Charles STANNARD	U	16 	M	Walberswick, Suffolk, England	O Seaman
Charles COOPER	        U	15 	M	Walberswick, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"John & Jane Hannah"
	
George CHASTON	        U	37 	M	Aldeby, Suffolk, England	Mate
Alfred BROWN	        U	40 	M	Toft Monks, Norfolk, England	Fisherman
George FELGATE	        U	24 	M	Stockton, Norfolk, England	Fisherman
John Wm. ROBINSON	U	24 	M	Buxhall, Suffolk, England	Fisherman
George ROBINSON 	U	19 	M	Buxhall, Suffolk, England	Fisherman
Robert DUNNETT    	U	22 	M	Bealings, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Surprise"
	
George HARPER           U	23 	M	Fritton, Suffolk, England	A B Seaman

Vessel:	"General Lee"
	
William WRIGHT	        M	49 	M	Corton, Suffolk, England	Master
John THURSTONS	        M	42 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Robert THURSTONS	M	26 	M	Lowestoft, Suffolk, England	A Seaman
Samuel SMITH	        M	28 	M	Corton, Suffolk, England	A Seaman
William WRIGHT     	U	16 	M	Corton, Suffolk, England	Cook
George WRIGHT	        U	14 	M	Corton, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Samuel & Emma"
	
Alfred DOBSON	        U	32 	M	Barking, Essex, England 	Master
George HAWKINS    	M	29 	M	London, Middlesex, England	Mate
Richard NAYLOR    	U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
James MANNING	        M	25 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Seaman
John GITTENS	        U	16 	M	Birmingham, Warwick, England	Cook
Charles PEIRCE	        U	16 	M	Wenhaston, Suffolk, England	O Seaman
Richard William AUSTIN	U	20 	M	Barking, Essex, England 	O Seaman

Vessel:	"Nugget"
	
James WHALEY	        U	20 	M	Nottingham, Suffolk, England    Fisherman O Seaman

Vessel:	"Ann Bartlett"
	
John Thomas HITTER	M	49 	M	Barking, Essex, England 	Master
James ROUSE	        M	26 	M	Sibton, Suffolk, England	Mate
Joseph FOLKARD	        M	24 	M	Lowestoft, Suffolk, England	A B Seaman
Henry KEEN	        U	21 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
William James HITTER	U	16 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Eliza Eales"
	
John JEFFERY	        M	43 	M	Kingsbridge, Devon, England	Master
Alfred CUDMORE	        M	25 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
William NEWRICK 	M	19 	M	Corton, Suffolk, England	A B Seaman
Joseph ANDREWS    	U	17 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Robert SAUNDERS 	U	19 	M	Southwold, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Maria"
	
George FORSTER    	U	23 	M	Wrensham, Suffolk, England	O Seaman
William JILLINGS	U	13 	M	Oulton, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Young John"
	
John GIBBS        	U	24 	M	Thelton, Norfolk, England	Fisherman
Steven FARROW    	U	20 	M	Thelton, Norfolk, England	Fisherman
William BARNARD 	U	14 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Alfred"
	
James SPENCE	        U	50 	M	Southwold, Suffolk, England	Master
William ASHMERALL	M	35 	M	Southwold, Suffolk, England	Mate
Henery SADD	        M	34 	M	Southwold, Suffolk, England	O R Seaman
James PECK	        U	20 	M	Southwold, Suffolk, England	O R Seaman
John SHELTON	        U	25 	M	Southwold, Suffolk, England	O R Seaman
Thomas ANDREWS	        U	28 	M	Southwold, Suffolk, England	O R Seaman
Robert CRESTMORE (?)	U	17 	M	Southwold, Suffolk, England	Boy

Vessel:	"Rover"
	
Samuel BALLS	        M	33 	M	Blundeston, Suffolk, England	Master
Frederick KETTLESS	M	29 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Henry JORDAN	        U	22 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Joseph JOHNSON	        U	19 	M	Northampton, Eng	        O Seaman
Stephen BORRETT 	U	18 	M	Manden, Suffolk, England	Cook
Return to Introductory Page