Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
LONDON & MIDDLESSEX - PART 8
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LONDON & MIDDLESSEX 1881

PART 8



Ships in Port 1881 - London - Part 8

Poplar, London, Middlesex - Part 4

Vessel:	"Lakefield"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
John JONES	        M	41 	M	Bodvean, Caernarvon, Wales	Master
Anne JONES       	M	34 	F	Nevin, Caernarvon, Wales	Masters Wife
Robert EVANS      	U	27 	M	Pwllheli, Caernarvon, Wales	Second Mate
George NICOLAS	        U	46 	M	Malta                    	Sailmaker/Seaman
Robert JONES	        U	27 	M	Bontnewydd, Caernarvon, Wales	A B Seaman
Elias AKTONIS	        U	31 	M	Finland                    	A B Seaman
Antonio SADRBIE	        U	27 	M	Finland                    	A B Seaman
Galfredrik WEYTHURFELD	U	28 	M	Finland                   	A B Seaman
George CROFT	        U	22 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
William WILLIAMS	U	22 	M	Llanwst, Denbigh, Wales 	A B Seaman
Francis ADOLPHEING	U	18 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
William EIEST	        U	16 	M	Marlow, Buckingham, England	O Seaman
William JONES	        U	16 	M	Rererkerf, Anglesey, Wales	O Seaman
James BISSET	        M	50 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Cook & Steward

Vessel:	"Superior"
	
John JONES         	M	37 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Master
Catherine Ann JONES	M	36 	F	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Masters Wife
Margeret SMITH	        U	14 	F	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Masters Servant
Mary Rachel JONES	U	3 	F	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Masters Daughter
Ann Catherine JONES	U	10 m	F	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Masters Daughter

Vessel:	"Oaklands"
	
Josiah HURNDALL   	M	54 	M	Stepney, Middlesex, England	Shipkeeper

Vessel:	"Rover Of The Seas"
	
George R. FEREY  	M	33 	M	Jersey, Channel Islands     	Mate

Vessel:	"Silver Eagle"
	
Edward BICKNEL      	M	70 	M	                            	Shipkeeper

Vessel:	"Port Royal"
	
Thomas HUIE       	U	23 	M	Jamaica                     	Seaman

Vessel:	"Derwent"
	
Stephen Jackson PETTY	U	20 	M	Sunderland, Durham, England	Apprentice
Joseph Henry ISADO	U	19 	M	Mauritius                   	Boy

Vessel:	"Sam Mendes"
	
Sophas NIELSEN     	U	25 	M	Nestrea, Denmark            	Shipkeeper

Vessel:	"Tait Ling"
	
Edward A. CROMPTON	M	35 	M	Manchester                 	Master
John GRADY	        M	57 	M	Poplar, Middlesex, England	Ship Keeper

Vessel:	"Dunkeld"
	
Charles STEWART  	M	52 	M	Scotland                     	Shipkeeper

Vessel:	"SS Euphrates"
	
Henry MC FARLANE	M	50 	M	Stepney, Middlesex, England	Mariner/Watchman
Isabella MC FARLANE	O	48 	F	Shadwell, Middlesex, England    Wife

Vessel:	"Prince Rupert"
	
John CAMPBELL      	U	33 	M	Scotland                   	A B Shipkeeper

Vessel:	"Agatha"
	
Thomas ATTLE     	U	21 	M	Stratford, Essex, England	Shipkeeper

Vessel:	"Decapolis"
	
William ANDERSON	M	59 	M	Limehouse, Middlesex, England	Shipkeeper

Vessel:	"Chocolate Girl"
	
John Hall BRIGHT	M	72 	M	Poplar                  	Shipkeeper

Vessel:	"Ambassador"
	
B. H. BIDWELL      	M	32 	M	Teynmouth, Devon, England	Master
R. C. KESSLER	        U	23 	M	Berlin, Germany          	1st Mate
M. MC LEODE	        U	25 	M	Perth, Scotland           	2nd Mate
W. LOCKYER	        U	22 	M	Birkleigh, Devon, England	Carpenter
C. PETERSON	        M	33 	M	Copenhagen, Denmark     	Cook & Steward
E. CHRISTIAN	        U	24 	M	Gothenburg, Sweden          	A.B.
J. HANSEN	        U	26 	M	Hamburgh, Germany          	A.B.
C. HASS           	U	21 	M	Berth, Germany                	A.B.
C. RIEMER	        U	21 	M	Berth, Germany               	A.B.
E. GOUBERRE	        U	19 	M	Berth, Germany               	A.B.
F. HURKSTADT	        U	19 	M	Berth, Germany             	A.B.
C. B. CARPENTER  	U	18 	M	Melbourne Colonies        	O S
H. GORDON	        U	18 	M	London, Middlesex, England	O S
R. BIDWELL	        U	17 	M	Tynmouth, Devon, England	Boy
G. SMITH	        U	23 	M	Glackstads, Germany       	A B
J. W...SALA	        U	26 	M	Stockholm, Sweden        	O S

Vessel:	"Annabella"
	
Charles TAYLOR      	M	59 	M	Canada                  	Ships Watchman

Vessel:	"Berean"
	
Benjamin John Brook WYAND U	16 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Percy Kemp RANSOM	  U	16 	M	Dover, Kent, England        	Apprentice

Vessel:	"Corinth"
	
Wilfred Augustus TANGIE	U	21 	M	Portreath, Cornwall, England	Apprentice Seaman

Vessel:	"SS Radnorshire"
	
John TOOMAN         	M	42 	M	England                 	Night Watchman
A. H. YOUH	           	26 	M	Canton, China               	Fireman
H. A. E. QUI	         	29 	M	Canton, China               	Fireman
A. H. WAH	         	26 	M	Canton, China              	Fireman
A. H. POW	 	        20 	M	Canton, China              	Fireman
A. H. TAI	 	        29 	M	Canton, China              	Fireman

Vessel:	"Durham"
	
Alexander DOYLE    	M	38 	M	Limehouse, Middlesex, England	Shipkeeper

Vessel:	"SS Glengyle"
	
Charles DUNCAN      	M	59 	M	Perth, Scotland           	Shipkeeper
  AYUAI             	U	28 	M	China                     	No 1 Fireman
  AFAT	                M	26 	M	China                       	No 2 Fireman
  ACHUN            	M	32 	M	China                   	No 3 Fireman
  ASING            	M	28 	M	China                   	Fireman
  ACHUNG	        M	34 	M	China                   	Fireman
  AWA	                U	24 	M	China                       	Fireman
  ATAI	                M	24 	M	China                   	Fireman
  ACRYUAI             	M	30 	M	China                       	Fireman
  AHUNG	                M	34 	M	China                      	Fireman
  ASUN	                U	21 	M	China                   	Firemans Boy
  ACHUNG        	M	24 	M	China                        	Fireman
  PETERSON	        M	30 	M	China                      	Chief Cook
  UNDOON	        M	28 	M	China                     	No 2 Cook
  AKUN	                M	30 	M	China                      	No 3 Cook

Vessel:	"Argonaut"
	
Jas. SUTHERLAND     	U	51 	M	Orkney, Scotland        	Shipkeeper

Vessel:	"Smyrna"
	
James CROCKER       	M	59 	M	Millford, Hampshire, England	Ships Keeper
Agnes CROCKER	        U	15 	F	Stepney, London, Middlesex	Daughter

Vessel:	"Louisa Fletcher"
	
George Edward PANNEY	M	70 	M	Lewisham, Kent, England   	Shipkeeper

Vessel:	"Renown"
	
Henry WILMOT       	M	53 	M	At Sea                       	Shipkeeper

Vessel:	"Fernglin"
	
Robert Fiador RICHARDSON  M	62 	M	Aldborough, Suffolk, England	Shipkeeper

Vessel:	"Coldinghorne"
	
Alexander GALLOWAY	M	65 	M	Ratcliff, Middlesex, England	Shipkeeper

Vessel:	"Cynisca"
	
Thomas COAKER        	M	58 	M	Milford, Wales               	Ship Keeper

Vessel:	"Mofussilite"
	
John SMALDON        	W	66 	M	Ilfracombe, Devon, England	Shipkeeper

Vessel:	"Picolet"
	
Ch. BENG	        U	41 	M	Pomern, Germany             	Master
Paul PRAECKER     	U	28 	M	Pomern, Germany            	Mate
Adolph FRIEN    	U	26 	M	Schleswig, Germany	        Carpenter
Martin TUHRMANN   	U	32 	M	Prussia                    	Sailmaker
Joseph JENSEN	        U	25 	M	Denmark                     	A B Seaman
August PLETT	        U	19 	M	Holstein, Germany          	O Seaman
Hermann PREHN	        U	17 	M	Holstein, Germany          	O Seaman
Ernst KEIL	        U	17 	M	Thuringia, Germany          	O Seaman
Johann TAHLBUSCH	U	21 	M	Germany                      	Cook

Vessel:	"Amy Leymoor"
	
W. R. TINDALE       	M	48 	M	Robin Hood Bay, York, England	Master
R. W. ATHERDEN	        U	22 	M	Dover, Kent, England       	Mate
Andrew W. TINDALE	U	17 	M	Rochester, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"Waipa"
	
John Miles BAXTER	U	28 	M	Emsworth, Hampshire, England    First Mate
Edward HINARD	        W	60 	M	Stepney, Middlesex, England	Ship Keeper

Vessel:	"Presto"
	
Jakop VAN DE KLEI	M	48 	M	Ulrun, The Netherlands          Master
Dauwe REITSEMA       	U	27 	M	Aduart, The Netherlands 	Mate
Frederick MARTEM	U	31 	M	Great... Or Graetzig Hannover	A B Seaman
Herman HAKANSSEN	U	19 	M	Carrham Or Carham, Sweden	Kook

Vessel:	"Haarhuizen"
	
R. KLADDER	        M	44 	M	Winsum, The Netherlands 	Captain
R. FEEF            	U	28 	M	Winsum, The Netherlands   	Mate
F. ZWART	        U	23 	M	Worgam, The Netherlands 	Seaman
D. MEDEMA	        U	17 	M	Beduum, The Netherlands 	Seaman

Vessel:	"Anna"
	
Herm Peter HABBEN	M	40 	M	Addenhausen, Germany         	Master
Thoms. Frncs. CASSONS	U	25 	M	Spetgerfahren, Germany   	Mate
Johann Horo GAUSFER	U	18 	M	Speckeroog, Germany         	Seaman
Johann STORMER	        U	15 	M	Spetgerfaham Or Spetgerfahren, Germany	Cook
James EVANS	        M	47 	M	Plymouth, Devon, England	Officer H M Customs

Vessel:	"Dalkarlia"
	
Carl August HAGGSTROM	U	48 	M	Dalkarlia, Sweden        	Master
Hans LARSEN	        U	24 	M	H.orrenlund, Denmark       	Styrmand
Victor EKSTROM	        U	21 	M	Helsingford, Finland        	Matess
Valdemar RECHTWIG	U	19 	M	Soro, Denmark               	Letmatess
Oscar OLSEN	        U	19 	M	Sonderstrand, Norway       	Letmatess
Magnus CHRISTOPHERSEN	U	21 	M	Christiania, Norway        	Kok
Authon SVENDSEN  	U	34 	M	Drammen, Norway            	Clark (Passengers)

Vessel:	"SS Una"
	
Michael BEVERLEY	M	45 	M	Burnham, Norfolk, England	Master
Edward F. GROCOCK	M	37 	M	Hull, York, England        	Engineer
Thomas WARDELL	        M	40 	M	Selby, York, England       	Mate
William FOX	        M	39 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook & Steward
Edward CLOVER	        M	42 	M	Maldon, Essex, England        	Watchman
Mary WARDELL	        M	32 	F	Hull, York, England       	Mates Wife
Minnie WARDELL	           	10 m	F	Hull, York, England      	Mates Daughter

Vessel:	"SS Castlemaine"
	
James CARPENTER    	W	67 	M	London, Middlesex, England	Shipkeeper
Louis ROTHI	        M	49 	M	Italy                       	Sailor

Vessel:	"Tynedale"
	
David PIGGIE        	M	55 	M	Kirkaldy                     	Master
James MC KENZIE   	W	32 	M	Dundee                      	Watchman

Vessel:	"Harmine"
	
Jahn Arns FURST  	M	33 	M	Germany                 	Master
Harm Hinrichs ECKHOFF	M	24 	M	Germany                 	Mate
Garrelt Hinrichs ECKHOFF
                        U	17 	M	Germany                      	A B Seaman
Johann Janssen ONKEN	U	17 	M	Germany                 	A B Seaman
Johann Wilhelm Heinrich MIERSCH
                      	U	16 	M	Germany                 	Ships Cook
Samuel RYALL	        M	62 	M	Ireland                 	Outdoor Officer Customs
James BEST	        M	26 	M	Bath, Somerset, England 	Outdoor Officer Customs

Vessel:	"SS Cymbelini"
	
Edmund George RAMSON	M	27 	M	Topsham, Devon, England 	Chief Officer
Peter Vaughan CLAY	U	26 	M	Fishguard, Pembroke, Wales	2nd Officer
John Joseph NILE	M	23 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Steward
Patrick GASGROVE	U	30 	M	Cork, Ireland               	Boatswain
Thomas GORMAN	        M	32 	M	Cork, Ireland               	Able Seaman
James LOWRIE       	U	31 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Able Seaman
Michael DONELLY  	M	35 	M	Dublin, Ireland         	Able Seaman
John SMITH	        M	47 	M	Beale, York, England        	Chief Engineer
Ellen SMITH	        M	45 	F	Goole, York, England         	Chief Engineer Wife
Edward ROBERTS	        M	38 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	3rd Engineer
Henry HANKS	        U	36 	M	Greenwich, Kent, England	Fireman
John MC TAGGART    	U	36 	M	Port Glasgow, Renfrew, Scotland	Fireman

Vessel:	"Suppicich"
	
Aaron JOHNSON        	U	39 	M	Arondall, Norway            	Boatswain
William THOMPSON	U	32 	M	South Shields, Durham, England	Steward
William SCRIMGER	W	46 	M	Arbroath, Scotland         	Cook
Auston KRISTESON	U	22 	M	Randers, Denmark             	Fireman Watchman

Vessel:	"Princess"
	
Joseph HEMMES       	U	35 	M	London, Middlesex, England	Watchman

Vessel:	"SS Marie"
	
James Drawbridge DANIELS
                      	U	22 	M	Whitstable, Kent, England	2nd Mate
Bartly COOK	        U	19 	M	Galway Connaught            	Mariner
Peter NIELSEN	        U	30 	M	Borsholm, Denmark             	Mariner
William James BROOKE	U	23 	M	Walton On ...g..., Essex, Eng	Mariner

Vessel:	"Derwentwater"
	
Francis FRYER      	M	32 	M	South Shields, Durham, England	Master
David SINCLAIR  	M	30 	M	Kirkwall, Scotland        	1st Officer
James FRYER	        U	29 	M	South Shields, Durham, England	2nd Officer
J. L. CARTER	        M	42 	M	South Shields, Durham, England	Carpenter
Henry FERRION	        U	23 	M	South Shields, Durham, England	Cook
Humphrey HICKS       	U	27 	M	St Just, Cornwall, England	Boatswain
F. LINBERG	        U	31 	M	Stockholm N B, Sweden         	A B
Carl MATTERSON      	U	24 	M	Helsenborg N B, Sweden       	A B
Victor HELMAN      	U	34 	M	Bjornsborg N B, Finland 	A B
Henry HIGGENS	        M	40 	M	Stavanger N B, Norway       	A B
Isaac CURVIN	        U	20 	M	Worthing, Sussex, England	A B
Alex. PATERSON	        M	47 	M	Blair Gowrie, Perth, Scotland	Fireman
Paul ASSAND	        M	33 	M	 (B S), Malta             	Fireman
... ...	                U	22 	M	South Shields, Durham, England	Fireman
... ...	                M	28 	F	Walbottle, Northumberland, Eng	Captains Wife
Mary SINCLAIR      	M	26 	F	Kirkwall, Scotland          	1st Officers Wife
Sarah Jane HARRISON	U	22 	F	Walbottle, Northumberland, Eng	Servant
Sarah Jane FRYER	 	1 	F	South Shields, Durham, England	Captains Daughter

Vessel:	"Albano"
	
George SOULSBY        	M	45 	M	Hull, York, England            	Master
William H. MORISON	M	36 	M	Aberdeen, Scotland        	2nd Mate
Edward BOHM	        M	36 	M	Memell, Prussia             	Carpenter
Peter JOHNSON	        M	45 	M	Christiania, Norway       	Boatswain
Ans. JOHNSON	        U	25 	M	Riga, Russia                 	A B
Uhlows MARTEEN	        M	30 	M	Christiania, Norway        	A B
John HALSTROM	        U	25 	M	Gothenberg, Sweden         	A B
John ANDERSON	        M	46 	M	Christiania, Norway       	A B
Elis JOHNSON	        M	48 	M	Helma, Sweden                	A B
Thomas ANDERSON	        U	23 	M	Christiania, Norway             A B
William SHEERE	        U	32 	M	Banwell, Somerset, England	1st Engineer
Ben. OLSEN	        U	32 	M	Bergen, Norway              	Fireman
John TIEGS	        M	41 	M	Stettin, Prussia           	A B
William ...SEN	        U	32 	M	Wakefield, York, England	Steward
  SOULSBY	        M	46 	F	Flinton, York, England      	Captains Wife

Vessel:	"Idlewild"
	
Robert RIORDAN       	M	44 	M	Cork, Ireland               	Master
Plunket BOSSANCE	M	47 	M	Dublin Rush                	Mate
Andrew JOHNSON	        M	44 	M	Christiania, Norway        	Steward
Charles WINDSOR	        U	19 	M	Clifton Bristol         	Asst Steward
Rhoda Jane RIORDAN	M	42 	F	Clifton Bristol, England	Masters Wife
William RIORDAN	 	         3 m	M	Cardiff, Wales          	Masters Son

Vessel:	"SS Rochester"
	
Archibald MC DOUGALL	U	18 	M	Nova Scotia Pictou         	Asst Steward
John DAVEY	        M	55 	M	West Hartlepool, Durham, Eng	Watchman

New Brentford, Middlesex

Vessel The Battersea
	
Henry BARKER       	M	28 	M	N.K.                       	Captain Of The Barge (Man)

Vessel The Trojan (Tug)
	
Edward JEFFRAYS   	M	45 	M	N.K.                    	Engineer
John IAGO	        U	30 	M	N.K.                            Mate/Fireman
Edward JEFFREE       	M	38 	M	Blackwall, Middlesex, England	Engine Driver
John JAGS	        U	23 	M	Bromley, Middlesex, England	Fireman

Vessel:	"Providence"
	
Charles WHITE       	M	37 	M	Pulborough, Sussex, England	Master
John COX	        U	35 	M	Loxwood, Sussex, England	Mate

Willesden, Middlesex

"Vessel Annie"
	
John TWIGGER      	M	55 	M	Hillmoreton, Warwick, England	Captain (Bargeman)
Sarah TWIGGER	        M	60 	F	Hillmoreton, Warwick, England	Wife

"Vessel Frantom"
	
John CLACKESTONE	M	35 	M	Stoke On Trent, Stafford, Eng	Captain (Bargeman)
Samuel SMITH	        U	55 	M	Derby, Derby, England        	Mate (Bargeman)

"Vessel Alice & Minie"
	
Richard GASLAND  	M	29 	M	Harefield, Middlesex, England	Captain (Bargeman)
Elizabeth GASLAND	M	24 	F	Paddington, Middlesex, England	Wife
William GASLAND   	U	6 	M	Ensley ?, Middlesex, England	Son
Elizabeth GASLAND	U	4 	F	Hayes, Middlesex, England	Dau
John GASLAND	        U	2 	M	Hayes, Middlesex, England	Son

"Vessel Tucknow"
	
George WILSON        	M	26 	M	Stratford On Avon, Warwick, Eng	Captain (Bargeman)
George BUL	        U	15 	M	                                Captain Assistant (Bargeman)
Return to Introductory Page