Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
LONDON & MIDDLESSEX - PART 6
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LONDON & MIDDLESSEX 1881

PART 6



Ships in Port 1881 - London - Part 6

Poplar, London, Middlesex - Part 2

Vessel:	"Queen Of The North"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Antonio IGNATIUS	M	43 	M	Lisbon, Portugal	Ship Keeper

Vessel:	"Scotia"
	
James STEEL	        M	54 	M	Aberdeen, Scotland	Ship Master
Jane STEEL	        M	43 	F	Aberdeen, Scotland	Masters Wife
Charles ANSON	        M	52 	M	Spalding, England	Ab Seaman
James BRYSON	 	        45 	M	Scotland           	Chief Mate

Vessel:	"Paul Pry"
	
Henry George MASON	M	  	M	Greenwich, Kent, England	Master
Mark ASHDOWN     	M	48 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
George William WARREN	M	27 	M	Rochester, Kent, England	Engineer
Joseph AGASTINA	        M	26 	M	Millwall, Middlesex, England    Stoker
Henry GRAHM	        U	16 	M	Gravesend, Kent, England	Boy

Vessel:	"Ben More"
	
Francis GILL    	M	50 	M	Wapping          	        Captain
George HARDY        	M	25 	M	Shadwell                     	Mate
John HAINES     	U	47 	M	Gravesend                   	Engine Driver
Clement CREED   	U	19 	M	Portsmouth                     	Fireman
James FISHER	        M	49 	M	Watford, Hertford, England	Fireman
Benjamin JONES   	U	14 	M	Wapping                       	Boy

Vessel:	"Speedwell"
	
John (Capt) WILBURN	M	36 	M	Stainforth, York, England	Master
Robert EARL	        U	32 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
William SMITH       	U	18 	M	Leeds, York, England        	Boy

Vessel:	"Robert & Jane"
	
Henry HILLS       	U	23 	M	Maidstone In, Kent, England	Captain
Alfret LEPINE     	U	21 	M	Bermondsey , London, Middlesex	Mate

Vessel:	"Canvey"
	
Mark HORNSBY        	M	55 	M	Corringham, Essex, England	Master
James HANDERSON  	U	20 	M	South Benfleet, Essex, England	Mate

Vessel:	"Frank"
	
James FULLAGAR       	U	15 	M	Maidstone, Kent, England	Boy

Vessel:	"Fortitude"
	
John FRANCIS      	M	36 	M	Harwich, Essex, England 	Master

Vessel:	"Dispatch"
	
Thomas CARR	        M	39 	M	Wexford, Ireland          	Master
Martin HAYES     	M	32 	M	Wexford, Ireland          	Mate
Edward MARSHALL 	M	32 	M	Wexford, Ireland           	Ab
Edward SINNOTT       	U	28 	M	Wexford, Ireland        	Ab
Patrick BROWN	        U	29 	M	Wexford, Ireland         	Ab
John ROCHE	        M	30 	M	Wexford, Ireland          	Ab

Vessel:	"John"
	
Henry PATENDON  	U	16 	M	Whitstable, Kent, England	Mate

Vessel:	"Robert"
	
Thomas HULL	        M	33 	M	Hull, York, England        	Master
John DOLMAN        	M	39 	M	Northampton, Northampton, Eng	Mate
James MOORE	        M	30 	M	...atcham ?, Norfolk, England	O Seaman

Vessel:	"St Austel"
	
William BENNETT  	M	35 	M	Polkerris, Cornwall, England	Master
William SNELL	        M	24 	M	Fare ?, Cornwall, England	Mate
George William BURNS	U	22 	M	Marylebone , Middlesex, Eng     Ab Seaman
Henery JOHNSON       	U	22 	M	Truro, Cornwall, England	Cook And Seaman

Vessel:	"Charles & Ann"
	
Henry KING	        M	32 	M	Chelmondiston, Suffolk, Eng	Master
William ROWE	        U	29 	M	Chelmondiston, Suffolk, Eng	Mate
Harry CULOMBUS  	U	18 	M	London England, Middlesex, Eng	O Seaman

Vessel:	"Lambeth"
	
Alex W. WOOD	        M	57 	M	Montrose, Forfar, Scotland	Master
John ROBSON	        M	58 	M	So Shields, Durham, England	Mate
Thomas W. TAYLOR	M	42 	M	Rochester, Kent, England	2 Mate
Frederick D. NISBETT	M	35 	M	Sunderland, Durham, England	Steward
John HANNARD	        M	28 	M	Cromer, Norfolk, England	AB
George BURTON	        U	24 	M	Blithbro, Suffolk, England	AB
William WOOD	        M	41 	M	Montrose, Forfar, Scotland	AB
Matthew NEPWORTHEY	M	60 	M	Dartmouth, Devon, England	AB
Thomas HINCHAM	        M	35 	M	So Shields, Durham, England	AB
John FILLIEU	        M	38 	M	So Shields, Durham, England	AB
William YOUNG	        M	64 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Engineers Steward

Vessel:	"Alpha"
	
Charles CLOUDER 	W	51 	M	Lymington, Hampshire, England	Master
William JOHNSON 	M	51 	M	Newport, Monmouth, England	Mate
William SMITH	        U	22 	M	Sunderland, Durham, England	Steward
William PETERFIELD	M	51 	M	Ipswich, Suffolk, England	Seaman
John COOK	        U	20 	M	Sunderland, Durham, England	Seaman

Vessel:	"SS Sardinian"
	
Richard WILLIAMS	M	30 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Frederick DAMMAS	M	35 	M	Shouldham, Norfolk, England	First Mate
Robert PALMER	        M	32 	M	Southwold, Suffolk, England     Second Mate
Robert PARSONS	        U	44 	M	Gravesend, Kent, England	Cook And Steward
John HUNTER	        M	43 	M	Hull, York, England          	A Seaman
Ezekiel MUTTITT	        M	30 	M	Southwold, Suffolk, England	A Seaman
James MATHEWS	        M	37 	M	Edinburgh, Scotland        	A Seaman
Michal O BRIEN  	M	45 	M	Waterford, Ireland           	A Seaman
John TUCKWELL     	M	54 	M	Ash, Kent, England        	A Seaman
Thomas TURNBULL 	M	52 	M	Hartlepool, Durham, England	First Engineer
William LAMBERT 	M	33 	M	Hartlepool, Durham, England	Stoker
Henry HARRIS	        M	34 	M	South Shields, Durham, England	Stoker

Vessel:	"Cliff"
	
Alfred SAMUEL	        M	33 	M	Harwich, Essex, England 	Master
William SHIPPER  	M	32 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate

Vessel:	"G.H.O."
	
Sam GOODSELL    	M	32 	M	Cranbrook, Kent, England	Master
William Walter WADE	U	23 	M	Little Stambridge, Essex	Mate

Vessel:	"Marianish"
	
William (Sen) HILLS	M	54 	M	Maidstone, Kent, England	Captain
William (Jun) HILLS	U	25 	M	Maidstone, Kent, England	Mate

Vessel:	"Mornington"
	
Captain PAGE       	M	50 	M	Wivenhoe, Essex, England	Master Mariner
Frederick MARSHALL	U	22 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Thomas PAGE	        U	25 	M	Wivenhoe, Essex, England	A.B.
Robert PAGE	        U	19 	M	Wivenhoe, Essex, England	A.B.
Henry PETERSON    	U	20 	M	Shetland, Scotland          	Ord
John FURMAN	        U	17 	M	Wivenhoe, Essex, England	Ord

Vessel:	"Ettie"
	
William STOWERS   	M	37 	M	Foulness, Essex, England	Master
Samuel CUDMORE	        U	28 	M	Foulness, Essex, England	Mate

Vessel:	"Lasses"
	
Charles Henry WILKINSON	U	20 	M	Upnor, Kent, England       	Master
William ELLIS	        U	18 	M	Orsett, Essex, England  	Mate

Vessel:	"Stanley"
	
Henry MERCER	        M	34 	M	Sittingbourne, Kent, England	Master
William HILLS	        U	16 	M	Gillingham, Kent, England	Mate

Vessel:	"Londonderry"
	
John GIBBS	        U	27 	M	New York British Subject	Seaman

Vessel:	"Little Reaper"
	
Thomas PAUL	        M	31 	M	Liverpool                 	Master
Eward CRAFT        	M	49 	M	Charlestown               	Mate
John DURBAN	        W	38 	M	Sanwich                  	A.B.
Thomas ELSEY       	U	18 	M	London, Middlesex, England	O.S.
James EVANS	        U	16 	M	Chelsea                 	Boy
Mary Ann PAUL	        M	32 	F	Wigan                        	Visitor
Dora PAUL	             	7 m	F	Runcorn                      	Child

Vessel:	"Sophia"
	
Charles COBB	        U	16 	M	Erith, Kent, England         	Watermans Apprentice

Vessel:	"S.M.B."
	
William FULLER       	M	24 	M	Charlton Cty, Kent, England	Mate (Master)
Elizabeth FULLER	M	21 	M	Northfleet, Kent, England
Elizabeth FULLER	 	7 m	F	Northfleet, Kent, England	Daughter
Edward HANCOCK       	U	19 	M	Northfleet, Kent, England	Mate 

Vessel:	"Germ"
	
Richard THOMPSON	M	37 	M	Brigg, Lincoln, England 	Master
Beasley PEPPER	        U	36 	M	Spalding, Lincoln, England	Mate
Alfred COPELAND    	U	22 	M	Woolwich, Kent, England 	Od Seaman
Jacob WILKINSON	        U	36 	M	Louth, Lincoln, England 	Od Seaman

Vessel:	"Fairmaid"
	
Thomas LILFORD   	M	27 	M	Goole, York, England    	Master
James SHAW	        U	29 	M	Nairn, Nairn, Scotland  	Mate
George HAMONS        	U	22 	M	St Helier, Jersey, Channel Is	Ab Seaman
William HINDS	        U	18 	M	Keston, Kent, England      	Cook
Elizabeth Ann LILFORD	M	23 	F	Penman Pool, Glamorgan, Wales	Captains Wife

Vessel:	"Alkanet"
	
John FINCH	        M	42 	M	Colchester, Essex, England	Master
Isaac MORTIMER	        U	25 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
Joseph CORDERY	        U	17 	M	Twickenham, Middlesex, England	Os

Vessel:	"Phillis"
	
William FELGATE	        U	23 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate

Vessel:	"Azalia"
	
Thomas RISBY        	U	16 	M	Brentford                        Ship Master (?)

Vessel:	"Hutton Chayter"
	
George POWELL	        M	34 	M	Tavernspite, Pembroke, Wales	Ab Seaman
James JOHNSON	        U	38 	M	Shetland, Scotland        	Ship Keeper

Vessel:	"Empress"
	
Edmond Fermar FRANCIS	M	41 	M	Northfleet, Kent, England       Master
Walter FRANCIS	        U	21 	M	Colchester, Essex, England	Mate
Joseph SCOTT	        U	17 	M	Colchester, Essex, England	Boy

Vessel:	"Queen Of The West"
	
James MOFFATT      	U	16 	M	London, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Good Intent"
	
Stephen CARTER       	M	38 	M	Chislet, Kent, England      	Master
Edwin James CARTER	M	40 	M	Chislet, Kent, England        	Mate
Thomas HOLNESS       	M	28 	M	Herne, Kent, England         	Ab Seaman
Thomas PITCHER       	M	40 	M	Herne, Kent, England          	Ab Seaman

Vessel:	"Victoria"
	
John STEVENS      	M	38 	M	Northfleet, Kent, England	Master
Frederick William WILLDER 
                        U	19 	M	Strood, Kent, England        	Mate

Vessel:	"Samuel Harper"
	
Daniel OATLEY       	M	47 	M	Melksham, Wiltshire, England	Ligherman
Matilda OATLEY      	M	37 	F	Wisbourgreen, Sussex, England	Ligherman Wife

Vessel:	"Phoebe"
	
George EALES	        U	19 	M	Greenhithe, Kent, England	Mate

Vessel:	"Albert"
	
George W. SWINETT	U	22 	M	Burnham, Essex, England 	Mate Of Barge

Vessel:	"City Of Ghent"
	
Charles John CUTBERT	M	61 	M	Deptford, Kent, England 	Ship Keeper

Vessel:	"Ivy"
	
Henry MIDTON      	M	65 	M	Penryn, Cornwall, England	Master
John SNOW	        M	32 	M	Penryn, Cornwall, England	Mate
Edwin COLLINS	        M	26 	M	Penryn, Cornwall, England	Ab Seaman
John SNOW	        U	27 	M	Penryn, Cornwall, England	Ab Seaman

Vessel:	"Nellie"
	
John JORDAN	        M	42 	M	Whitstable, Kent, England	Master
Philip LERICHE	        M	39 	M	Jersey, Channel Is	        Mate
Gustave JULES	        M	34 	M	St Ler An, France          	Ab Seaman
August DE FISIEN	U	19 	M	St Ler An, France         	Boy

Vessel:	"Clara"
	
Thomas ALLARD	        M	36 	M	Maidstone In, Kent, England	Captain
Jess KERBEY	        U	15 	M	Strood In, Kent, England	Mate
Mary Ann ALLARD	        M	31 	F	Maidstone In, Kent, England	Captains Wife

Vessel:	"Wm. Wells"
	
Edward HORNBY	        M	29 	M	Rawcliffe, York, England	Master
William FRATOIS  	U	31 	M	Goole, York, England        	Mate
James COLLINS      	U	22 	M	Leeds, York, England       	Ab
William WILLGOOSE	U	15 	M	London, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"Rose In June"
	
Samuel COTTERILL	M	32 	M	Ludbury, Hereford, England	Master
Ann COTTERILL	        M	25 	F	Dudley, Worcester, England	Masters Wife
James COTTERILL	 	         3 m	M	Netherton, Worcester, England	Son (Masters)
Thomas PARKS	 	        12 	M	Netherton, Worcester, England	Boy

Vessel:	"Staffa"
	
William BARREL    	M	41 	M	Bradel, Essex, England  	Master
John HOORNER	        U	25 	M	Stourbridge, Essex, England	Mate

Vessel:	"Mitchells"
	
John William WARREN	M	47 	M	Upnor, Kent, England      	Chief Officer
William ADAMS	        W	59 	M	Limehouse, Middlesex, England	Fireman
Arthur Robert WYNN	U	14 	M	Gravesend, Kent, England	Boy
William Francis WARREN	 	11 	M	Millwall, Middlesex, England	Passenger

Vessel:	"Naples"
	
F. ALLEN	        U	19 	M	Millwall , London, Middlesex	Mate

Vessel:	"Rhodes"
	
Henry BACON	        M	51 	M	Bristow, Norfolk, England	Master
Thomas MACAULEY 	M	34 	M	Sunderland, Durham, England	Mate
Rogerson WILKERSON	U	54 	M	Sunderland, Durham, England	Cook
Francis HASSAN          U	21 	M	Blyth, Northumberland, England	Boy

Vessel:	"Edith"
	
William NORRIS	        U	36 	M	Lambeth , London, Middlesex	Master
John BROWN	        U	28 	M	Bermondsey , London, Middlesex	Mate

Vessel:	"Faraday"
	
Harry HILL	        U	17 	M	Sheffield, England         	Ordinary Seaman
Josiah EUSTES	        U	33 	M	St Keverne, Cornwall, England	Boatswains Mate
Edward Charles PARKER	U	29 	M	Market Drayton, Shropshire, Eng Lamp Trimmer
Charles ELLIOTT	        U	22 	M	London Parish, Middlesex, Eng   Engineer
Robert HERBERT     	M	35 	M	London, Middlesex, England      Fireman

Vessel:	"Plover"
	
Richard OAKLEY        	M	40 	M	Sittingbourne, Kent, England	Master
E. JONES	        M	40 	M	London, Middlesex, England	Mate
Richard F. WADESON	M	28 	M	Umballah E.F.              	2nd Mate
Thomas JONES	        W	49 	M	Dover                     	Boatswain
E. WRIGHT	        M	56 	M	London, Middlesex, England	A Seaman
Walter MILLER	        U	22 	M	Greenwich                     	A Seaman
Robert FLYNN	        M	23 	M	London, Middlesex, England	A Seaman
William DYITT        	M	22 	M	Greenwich                     	A Seaman
George GODFREY	        M	24 	M	Brightlingsea, Essex, England	A Seaman
Charles CHAPMAN	        M	30 	M	London, Middlesex, England	A Seaman
Alfred ALDER	        M	26 	M	Greenwich                      	A Seaman
George HARRISSON	U	15 	M	Folkstone                  	Boy
Edward G. DIXON 	M	34 	M	London, Middlesex, England	Chief Engineer
John F. BAKLER	        U	25 	M	London, Middlesex, England	Second Engineer
John SHAW	        M	35 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Walter SPURLING   	M	26 	M	Ipswich                  	Fireman
Henry ELEY	        M	24 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Edward BAIRY       	U	26 	M	Deptford                 	Fireman
Edward HOGBEN       	M	41 	M	Dover                       	A. Seaman
William ISDELL       	M	24 	M	Kent, England                 	Carpenter

Vessel:	"Day Spring"
	
John ABBOTT	        W	65 	M	Beverley, York, England 	Captain
Jonathan ABBOTT	        M	32 	M	Beverley, York, England 	AB. Seaman
Harry MORTLOCK     	U	19 	M	Hull, York, England        	O. Seaman

Vessel:	"Ireland"
	
Thomas SCANLON      	U	16 	M	Greenwich, Kent, England	Mate

Vessel:	"Gertina"
	
Kriene REGENSDORFF	M	29 	M	Jheringsfohn, Germany       	Captain
Dirk REGENSDORFF	U	23 	M	Jheringsfohn, Germany      	Mate
Jurgen VOSS	        U	20 	M	Wahringsfohn, Germany        	Mate 2c
Harnn GORSEMAKER	U	14 	M	Wahringsfohn, Germany        	Koth ?

Vessel:	"Jals"
	
August EKBOW       	U	33 	M	Wiborg, Finland          	Captain
Zacharias JUTSTROM	U	33 	M	Brahstad, Finland        	Chief Officer
Israel VUOTI	        U	29 	M	Tornes, Finland         	Second Officer
Carl HELLSTEN	        U	24 	M	Nystad, Finland           	Third Officer
Askar TOLLGREN	        U	31 	M	Abo, Finland                 	Stuart
Herman SKUTNES	        M	24 	M	Jakobstad, Finland              Carpenter
Erik SUNDAHL	        M	49 	M	Aland, Finland                 	Seaman
Johan PELANDER	        M	33 	M	Jakobstad, Finland        	Seaman
Anders TUOMELA	        M	42 	M	Brahstad, Finland          	Seaman
Karl SKUTVIK	        M	32 	M	Jakobstad, Finland          	Seaman
Johan SUKSI	        U	23 	M	Cristina, Finland         	Seaman
Johan SUNDSTROM 	M	32 	M	Abo, Finland            	Seaman
Karl VARON...	        U	19 	M	Kristinestad, Finland        	Seaman
Johan LINDHOLM	        U	22 	M	Abo, Finland                 	Seaman
Arvid ARVIDSON	        U	21 	M	Abo, Finland                 	Seaman
Wilhelm VIRONGUSTE	U	19 	M	Jakobstad, Finland         	Seaman
Viktor NYLUND	        U	20 	M	Jakobstad, Finland        	Seaman
Viktor VRONHOLM	        U	16 	M	Jakobstad, Finland          	Seaman
Anders NORDBERG 	U	18 	M	Jakobstad, Finland       	Seaman
Anders FINEL	        U	18 	M	Jakobstad, Finland         	Seaman
Johan MICHELSON     	U	31 	M	Bergen, Norway               	Cook
Ludwig KARLSONN	        U	19 	M	Abo, Finland                 	Seaman
Peters LINDHOLM	        U	27 	M	Abo, Finland                    Seaman

Vessel:	"Gauntlet"
	
Timothy MARNEY       	M	53 	M	Queenstown, Ireland         	Ship Keeper

Vessel:	"Pembroke Castle"
	
William BENNETT  	M	65 	M	Falmouth, Cornwall, England     Ship Keeper

Vessel:	"Caxcapeda"
	
William Alexander FRASER
                    	M	40 	M	Victoria, Australia          	Master
William ROBERTSON	U	38 	M	Longhope, Orkney, Scotland	3 Officer
Thomas FALL        	M	37 	M	Sunderland, Durham, England	Carpenter
Henry PEARSON        	M	27 	M	Sunderland, Durham, England	Steward
Paul ...OR	        U	25 	M	Liverpool, Lancashire, England	Cook
W. BARNIE	        M	56 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Seaman Able
James SAMUEL	        M	29 	M	Sunderland, Durham, England	Donkeyman
Frances SHANKUP 	M	23 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman
Nicholas THOMPSON	U	27 	M	Woodhorn, Northumberland, Eng	3 Engineer

Vessel:	"Romanoff"
	
William SHEPHERD	M	48 	M	Aberdeen, Scotland       	Master
Janet SHEPHERD      	M	37 	F	Edinburgh, Scotland         	Masters Wife
Louis ORPHANA       	U	28 	M	Dominique, West Indies      	Shipkeeper
Ernest DUTTON	        U	16 	M	Geelong Victoria            	O. Seaman
William FEARNE	        U	17 	M	Williamstown Victoria       	O. Seaman

Vessel:	"Trowbridge"
	
Alexander HASSAN	M	41 	M	Gibraltar                     	Seaman AB

Vessel:	"SS Peter Der Grosse"
	
Heinrich TODTMANN	M	53 	M	Lubeck, Germany          	Captain
Richard BINDEMAN	M	37 	M	Memel, Germany             	I Mate
Gustav ZOTHMER     	M	28 	M	Stettin, Germany        	II Mate
Johannes SPARBERG	U	34 	M	Stettin, Germany           	I Engineer
Berthold BERTELT	U	27 	M	Stettin, Germany        	II Engineer
Ludwig KIEHL OR KUCHL	M	33 	M	Stettin, Germany         	Carpenter
Lars HALSTROM       	M	31 	M	Russia                    	Sailor
Mathias HOLM	        M	39 	M	Russia                      	Sailor
Magnus JOHANNSON	U	34 	M	Russia                       	Sailor
Andreas SONVAL      	M	40 	M	Russia                     	Sailor
Peter LIND	        U	25 	M	Russia                     	Sailor
Johann LIND	        U	27 	M	Russia                   	Fyreman
Jacob LYLLE	        U	28 	M	Russia                      	Fyreman
Andreas WILHELMSON	U	26 	M	Russia                  	Fyreman
Emil FORSTROM	        U	23 	M	Russia                   	Fyreman
Thomas MEDAN	        U	15 	M	Russia                  	Fyreman
August HOLM	        M	24 	M	Denmark                 	Steward
Wilhelm LANDMESSER	U	35 	M	Germany                   	Taylor
Ella RADAU	        U	18 	F	Germany                         Capts Daughter
Louisa HOLM	        U	16 	F	Denmark                     	Steward Daughter

Vessel:	"Angosturn"
	
Peter Friedrich WEDERMANND M	40 	M	Hamburg                     	Master
Heinrich KELLERMANN	U	33 	M	Steinkirsch ?, Germany          I Mate
Hans Tansen HANSEN	U	25 	M	Flensburg, Germany         	II Mate
Johannes Peter TANSEN	U	22 	M	H..., Germany                	Carpenter
Hermann Carl ANVERSKY	U	25 	M	Bostok, Germany            	Cook
Hans Tirgen HANSEN	U	28 	M	Fanburg, Denmark             	Able Seaman
Hans Peter ANDERSEN	U	23 	M	Fanburg, Denmark         	Able Seaman
August KARLSEN	        U	22 	M	Kroinstad, Sweden           	Able Seaman
Fredrk. Tansen HATTING	U	23 	M	Kolding, Denmark        	Sail Maker
Alfred HOLM	        U	20 	M	Skive, Denmark                	Seaman
Friedrik Julius HEG	U	21 	M	Cisenath, Germany          	Seaman
Eduard Amadeus SCHARFF	U	17 	M	Neum.unster, Germany        	Boy
Franz Hermannd COLHOUN	U	16 	M	Hamburg, Germany          	Boy
Carl Hermannd BLOK	U	18 	M	Hamburg, Germany           	Boy
Auguste WEDERMANND	M	30 	F	Hamburg, Germany         	Masters Wife

Vessel:	"Corvetto"
	
Stefano BALLESTRINO	M	53 	M	Genoa, Italy                 	Capitano
Guiseppe BALLESTRINO	M	36 	M	Genoa, Italy                    Secondo
Francisco VIACAVA	W	57 	M	Genoa, Italy                  	Westroma Or Nostromb
Luigi SEGOLERBO  	W	53 	M	Genoa, Italy                	Marinora
Guiseppe NAVANO	        M	59 	M	Genoa, Italy                    Marinora
Luigi COSTA	        M	41 	M	Genoa, Italy               	Marinora
Geralamo MAFTA	        U	31 	M	Genoa, Italy            	Marinora
Angelo CONSIGLIERA	U	25 	M	Genoa, Italy                	Marinora
Emanuelle BALLESTRINO	U	22 	M	Genoa, Italy               	Dispinsuri
Guiseppe SALVATORE	U	18 	M	Genoa, Italy                 	Giavinotto
Bartolameo BACIGALUPO	U	15 	M	Genoa, Italy              	Nagafso
Pietra MAFTA	        U	18 	M	Genoa, Italy            	Nagafso

Vessel:	"SS Dasenig Konig"
	
H. KAECKOMMERSTER	M	47 	M	Schwerin Mecklenburg         	Master
Helmuth PLATH	        M	29 	M	Schwerin Mecklenburg        	I Mate
Richard GUNGMANN	U	25 	M	Mecklenburg                	II Mate
Joachim HUHENSTEIN	M	54 	M	Pommern, Prussia              	Sailor
Fritz ZELMS	        U	19 	M	Mecklenburg                	Sailor
Wilhelm KRAUSE       	U	19 	M	Pommern, Prussia        	Sailor
Heinrich PIEPLOW	U	25 	M	Schwerin Mecklenburg         	Sailor
Heinrich MULLER	        U	18 	M	Hamburg, Germany            	Sailor
Christian REICHARDT	U	24 	M	Hamburg, Germany           	Carpenter
Joachim BADTEN	        U	36 	M	Schwerin Mecklenburg       	Cook
Maria PEPKJ	        U	25 	F	Erfurt, Germany           	Stewardess
August UNGEMACH  	U	40 	M	Hamburg, Germany            	I Engineer
Heinrich KOSSON	        U	24 	M	Schwerin Mecklenburg         	II Engineer
Heinrich NUACK       	U	33 	M	Holstein, Germany         	Firmen
Carl BARTELS	        M	45 	M	Schwerin Mecklenburg      	Firmen
Frederick JANS	        M	31 	M	Schwerin Mecklenburg    	Firmen
Adolf SIEBERT	        U	18 	M	Hamburg, Germany        	Firmen

Vessel:	"Zaritza"
	
Nils BRUSHAD	        M	32 	M	Trondheim, Norway        	Master
Nils Johan JOHANSEN	M	26 	M	Bergen, Norway               	Meid
Ole Peths ALAIDAO	U	22 	M	Trondheim, Norway         	Mahroo
Melkor Tobias DAHL	U	27 	M	Trondheim, Norway         	Mahroo
Johan Bernhard DAHL	U	20 	M	Trondheim, Norway       	Lehmalror
Juno JUGEHRIGRM  	U	19 	M	Trondheim, Norway         	Jungmand
Karl LARANN	        U	19 	M	Trondheim, Norway         	Kok (Cook)

Vessel:	"Maipu"
	
Juan PICASSO        	U	22 	M	Buenos Aires                 	Sub Lieutenant
Emilio BARILARI 	U	21 	M	Buenos Aires              	Sub Lieutenant

Vessel:	"Lope De Vega"
	
D. Camilo DE HLARRAMENDI 
                        M	32 	M	Corruna Foreign, Spain        	Master
Ricardo ZEJEIRO  	U	30 	M	Madrid Foreign, Spain           1st Mate
Vicente LLORET	        M	33 	M	Alicante Foreign, Spain 	2nd Mate
John MARSHALL	        M	40 	M	Ayr (BS), Scotland          	2nd Engineer
Jose VALENZNETE   	M	32 	M	Alicante (Foreign), Spain	Boatswain
Juan PEREZ	        M	34 	M	Alicante (Foreign), Spain	Seaman
Juan RAZOS	        M	31 	M	Vigo (Foreign), Spain         	Seaman
Juan VILA	        M	35 	M	St Eugenia (Foreign), Spain	Seaman
Jose BUFON	        U	28 	M	Alicante (Foreign), Spain	Seaman
Antonio BEDONDAZ	U	22 	M	Ribedeo (Foreign), Spain	Seaman
Eugenio MANEO	        U	28 	M	Muros (Foreign), Spain  	Seaman
Jose LORIE	        M	29 	M	Alicante (Foreign), Spain	Seaman
Antonio VLERELA	        M	35 	M	Betengos (Foreign), Spain	Fireman
Diego ROMBO	        U	20 	M	Vigo (Foreign), Spain        	Fireman
Jose RODRIGUEZ	        M	31 	M	Vigo (Foreign), Spain          	Fireman
Jose SERRA	        U	19 	M	Benidorm (Foreign), Spain	Fireman
Jose LOPEZ	        M	29 	M	Alicante (Foreign), Spain	Fireman
Jaime LLORET	        M	35 	M	Alicante (Foreign), Spain	Ship Steward
Gaspar GARCIA	        U	27 	M	Barcelona (Foreign), Spain	2nd Ship Steward
Florentino TRENDES	U	24 	M	Gijon (Foreign), Spain         	Cook
Pedro UBEDA	        U	15 	M	Partigene, Spain           	Cabin Boy
Charles Albert MC MAKING M	28 	M	Manchester, England           	Officer Of Customs
Henry Aaron BROWN	U	25 	M	Southwark, Surrey, England	Officer Of Customs
Arthur JACKSON      	U	23 	M	Mountak Or Mountsath, Ireland   Officer Of Customs

Vessel:	"Osmond O'Brien"
	
Joel SCOTT	        W	48 	M	Nova Scotia Noel          	Master
Charles G. PETERS	U	35 	M	Stettin                      	First Mate
John KISLER	        U	22 	M	Charleston S C, United States	A B
Wilain BOSS	        U	23 	M	Nova Scotia Noel          	A B
Return to Introductory Page