Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
LONDON & MIDDLESEX - PART 3
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LONDON & MIDDLESEX 1881

PART 3



Ships in Port 1881 - London - Part 3

Shadwell, London

Vessel:	"Ne Plue Ultra" Of New York USA
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
P. S. BORDEN    	M	45 	M	Fall River, America	Master
James DORAN	        U	39 	M	New York, America	Mate
Frank GRUNDY	        U	47 	M	New York, America	2nd Mate
Ed. MCTEE	        U	38 	M	 (BN AC), Canada	Boatswain
Charles SPRATE	        M	50 	M	Germany           	Carpenter
Albert MANLEY	        U	35 	M	New York, America	Seaman
William NEWMAN	        U	21 	M	New York, America	Seaman
John BULGER	        U	36 	M	New York, America	Seaman
Dan CARROLL	        U	38 	M	New York, America	Seaman
Dan FLYNN	        U	35 	M	New York, America	Seaman
John MURPHY	        U	48 	M	New York, America	Seaman
Joe MCGREGOR	        U	60 	M	New York, America	Seaman
Richard FITZGERALD	U	45 	M	New York, America	Seaman
John WILLIAMS	        U	50 	M	New York, America	Seaman
Timothy COX	        M	  	M	H  , England     	Steward
Thomas QUINN	        M	  	M	                  	3rd Mate
William SMITH	 	         	M	England            	Seaman

Vessel:	"Vesuvius"
	
F. W. CALL	        M	38 	M	Richmond Me, United States	Master
C. E. CALL	        M	33 	F	Jefferson Me, United States	Masters Wife
E. N. CALL	        U	8 	F	Richmond Me, United States	Masters Daughter
F. H. COSTELLON 	U	24 	M	Richmond Me, United States	Mate
John WALTERS	        U	33 	M	Finland Russia, Finland 	Carpenter
John AH FOO	        M	46 	M	Manila, Philippines       	Cook
Ah JOE	                M	24 	M	Canton, China           	Cabin Boy

Vessel:	"St Vincent"
	
William MUNDAY    	W	59 	M	Folkstone, Kent, England	Mariner

Vessel:	"Ascalon"
	
George REES	        M	70 	M	Bristol, Gloucester, England	Ship Keeper (DK)
James RIED	        W	62 	M	Whitehaven, Cumberland, England Ship Keeper (DK)

Vessel:	"South Tyne SS"
	
Chas. HALLETT    	U	26 	M	Farnham, Hampshire, England	Master
J. Thos. CARR	        M	28 	M	Gateshead, Durham, England	First Officer
J. Oliver HOGG    	M	23 	M	Gateshead, Durham, England	Second Officer
E. RHODES	        U	32 	M	Lewes, Sussex, England    	Carpenter
Otto GOTZE	        M	29 	M	Dresden, Saxony         	Steward
F. MONK	                U	30 	M	Chatham, Kent, England     	Cook
T. SHERMAN              M	44 	M	Berlin (B), Germany        	Boatswain
J. RONNHOLT	        U	24 	M	Warsaw (F), Finland     	AB Seaman
A. OHES	                U	21 	M	Newcarlberg (F), Finland	AB Seaman
C. SESMAN	        M	38 	M	Warsaw (B), Poland        	AB Seaman
E. WALKER	        U	38 	M	Aberdeen, Scotland        	AB Seaman
G. A. CARENS	        U	42 	M	Dumfries, Scotland       	AB Seaman
J. ROCK          	U	23 	M	Warsaw, Poland          	AB Seaman
F. MARSHALL      	U	26 	M	Coldstream, Scotland     	Chief Engineer
A. H. MACE	        M	23 	M	London, Middlesex, England	Second Engineer
John HIBBERT	        U	23 	M	Preston, Lancashire, England	3 Engineer
B. CONNOLLY	        U	33 	M	Newry Down, Ireland       	Donkey Engineer (Seaman)
H. DRIELINY	        U	23 	M	Hanover, Germany          	Fireman
J. KAISER	        U	28 	M	Hamburg, Germany        	Fireman
J. MCDONALD	        U	22 	M	South Shields, Durham, England	Fireman
J. HENDERSON	        M	28 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman
F. QUIN	                M	30 	M	Limerick, Ireland       	Fireman
W. C. DYAS	        U	17 	M	Cambridge, Cambridge, England	Steward
C. E. BUSH	        U	24 	M	New York, United States 	O Seaman
F. PELLATT	        M	51 	M	Queenborough, Kent, England	Shipbroker
F. RAINE	        U	23 	M	Gravesend, Kent, England	Waterman

Vessel:	"Englands Glory"
	
William SCOATES 	M	50 	M	Ramsgate, England         	Ships Keeper (Dk)

Vessel:	"Leda"
	
Nathan WALTERS     	M	39 	M	Hull, York, England      	Captain
Robert Cumings SYBLEY	M	45 	M	Hull, York, England     	Chief Mate
John David LAWSON	U	26 	M	Tasmania Hobart Town      	2nd Mate
Samuel LAST	        M	25 	M	Walton On The Naze, Essex, Eng	AB (Seaman)
Andrew MASON	        U	25 	M	Copenhagen (B), Denmark 	Carpenter
Henry MARTIN	        U	39 	M	Hull, York, England      	Boatswain
Henry CROPPER	        U	31 	M	North Clifton, Nottingham, Eng	Donkey Fireman
John CABENDA	        U	31 	M	Cabenda, Africa            	Fireman
Elizabeth WALTERS	M	39 	F	Hull, York, England       	None
Helen Diana WALTERS	U	4 	F	Hull, York, England      	None
Thomas HAWKEY     	M	26 	M	Woolwich, Kent, England 	Customs Officer
John QUINLIVAN   	U	24 	M	Clare Co, Ireland        	Customs Officer
Thomas Patrick O'BRIEN	U	19 	M	Limerick Co, Ireland      	Customs Officer

Vessel:	"Rhine"
	
Thomas CARTY	        U	44 	M	Ratcliffe, Middlesex, England	Ships Keeper (Dk)

Vessel:	"Bark Professor Johnson"
	
Ole Johnnes PEDERDEN	M	47 	M	Stavanger, Norway	Master
Knud HOLM	        U	28 	M	Stavanger, Norway	Mate
Johnnes ARNESEN	        M	32 	M	Stavanger, Norway	2nd Mate
Marie PEDERSEN (PEDERDEN) M	43 	F	Stavanger, Norway	Masters Wife
Thommas TORGERSEN	M	30 	M	Stavanger, Norway	Stuert (Steward)
Knud GABRIELSEN 	U	36 	M	Stavanger, Norway	AB Seaman
Christian Adolf OHMA	U	22 	M	Stavanger, Norway	Sailmaker
Olief MASTHIMIUSEN	U	19 	M	Stavanger, Norway	O Seaman
Edvard Martinus OSMUNDSON U	16 	M	Stavanger, Norway	O Seaman
Eingebut GUDMUNSEN	M	32 	M	Stavanger, Norway	Carpenter
Olaus REIERSEN	        M	25 	M	Stavanger, Norway	AB Seaman
Soren ROGNOLSEN 	U	26 	M	Bergen, Norway    	AB Seamand

Vessel:	"Kapunda"
	
Joseph PEARCE     	U	29 	M	Kimmeridge, Dorset, Eng 	Mate
John WILSON	        M	44 	M	 (B), Sweden      	        Shipskeeper (Dk)

Vessel:	"Dilpussund"
	
John FAULCONER     	U	31 	M	Perth, Scotland 	        Carpenter
John Grove BENTLEY	M	59 	M	Portsmouth, England	        Shipskeeper (Dk)

Vessel:	"Benefactress"
	
John CAMPBELL     	U	31 	M	Argyll, Scotland	        Master Mariner
Alaister MCINTYRE	U	32 	M	Bute, Scotland  	        Mariner
John WRIGHT	        W	68 	M	Liverpool, Lancashire, England	Shipskeeper (Dk)

Vessel:	"Invercauld"
	
David Brown CARMICHAEL	U	19 	M	Blais Gourie, Perth, Scotland	Apprentice Seaman

Vessel:	"Beaconsfield"
	
James KEITH     	M	34 	M	Limerick Co, Ireland       	Master
James MILLER	        U	25 	M	St Thomas, West Indies    	Steward
John HANLON	        M	40 	M	Louth Co, Ireland       	Boatswain
Thomas EVANS	        U	15 	M	Greenwich, England      	Cabin Boy
John NEWMAN	        U	16 	M	London, Middlesex, England	Sailor Boy
Alfred CLAYDON	        U	14 	M	London, Middlesex, England	Sailor Boy
Henrietta KEITH	        M	31 	F	Nova Scotia              	Masters Wife
Charles KEITH	        U	6 	M	Nova Scotia              	Masters Son
James R. KEITH	        U	4 	M	Nova Scotia             	Masters Son
Edward PETERS	        U	29 	M	Barbados, West Indies     	Cook

Vessel:	"Ornate"
	
Joseph THOMSON    	M	56 	M	Portsmouth                	Shipskeeper(Dock)
Elizabeth UPTON 	M	37 	F	Bermondsey, London, Middlesex	Shipskeepers Wife

Vessel:	"Landfield"
	
William SHEEN     	M	37 	M	Yalding, Kent, England    	Mate

Vessel:	"Robert"
	
George BARNETT    	U	22 	M	Kingston On Thames       	Bargeman

Vessel:	"Charles"
	
Henry SAYWARD    	U	22 	M	Maldon, Essex, England     	Mate

Vessel:	"Spring"
	
Joseph BATES    	M	43 	M	Stoke, Kent, England     	Captain
Joseph BATES	        U	14 	M	Rochester, Kent, England	Mate

Vessel:	"Conrad"
	
Thomas DAY      	M	34 	M	(Bloomsbury), London, Middlesex	Lighterman
Sarah DAY	        M	34 	F	Carmarthen, Wales        	Lightermans Wife
Harry Willie DAY	O	10 	M	Wapping, London, Middlesex	Scholar
Thomas G. DAY	        O	7 	M	Wapping, London, Middlesex	Scholar
Margaret Isabella DAY	O	9 	F       Wapping, London, Middlesex	Scholar
David John DAY	        O	4 	M	Wapping, London, Middlesex	Scholar
Grace DAY	        O	2 	F	Wapping, London, Middlesex

Vessel:	"Emma Hart"
	
Albert Harrie MACKRILL	M	44 	M	Erith, Kent, England      	Master Of Barge
Walter CLAYDON	        U	20 	M	South Hackney            	Mate Of Barge

Vessel:	"Gauntlet"
	
Alexander FLOOD 	U	24 	M	Poplar                   	Mate
John CATON	        U	20 	M	Shadwell                  	Fireman
Walter STEARN	        U	18 	M	Perry Street, Kent, England	Fireman
Henry EDGLEY	        U	15 	M	West Hartlepool           	Boy

Vessel:	"Warrior"
	
William PITCHER 	M	48 	M	Carlton Colvele, Suffolk, Eng	Chief Officer
William WOLF	        U	26 	M	Baglesham, Essex, England	2nd Officer
James STEWARD	        U	16 	M	Shadwell, London, Middlesex	Steward
Charles MAYNERD 	M	41 	M       Newington, Surrey, England	Engineer

Vessel:	"Cobden"
	
George KING     	M	34 	M	Gillingham, Kent, England	Captain
William H. GILL 	U	24 	M	Stoke, Devon, England    	Mate
Eliza KING	        M	24 	F	Rimnell, Suffolk, England	Wife Of Said Captain
Walter KING	        U	7 	M	Rimnell, Suffolk, England	Son Of Said Captain

Vessel:	"Charlotte"
	
John BURDEN	        M	43 	M	Sunderland South Wick    	Master
Andrew FREEMAN   	M	43 	M	Hastings, Sussex, England	Mate
William KNOWLES 	U	18 	M	Brancaster, Norfolk, England	O Seaman
George BAKER	        U	19 	M	Elston, York, England     	Boy

Vessel:	"Matilda"
	
William WINN    	M	47 	M	Trinsborg, Kent, England	Master
William WINN	        U	16 	M	Chelsea, London, Middlesex	Mate
George WINN	        U	13 	M	Chelsea, London, Middlesex	Boy Seaman
Mara WINN	        M	49 	F	Staines, Middlesex, England	Capts Wife

Vessel:	"Sophia"
	
William WHEATLEY	M	58 	M	St George (East), Middlesex	Master
Peter KNUTSON	        U	31 	M	Copenhagen (Nat BS), Denmark	Mate

Vessel:	"Sarah & Eliza"
	
John WARD         	M	41 	M	Strood, Kent, England     	Master
Harriett WARD    	M	38 	F	Gravesend, Kent, England	Masters Wife
William DOWN	        U	17 	M	Bradninch, Devon, England	O Seaman

Vessel:	"Charles Dean"
	
William ESSEX     	M	37 	M	Lambeth, Surrey, England	Master
Ann ESSEX	        M	22 	F	Lambeth, Surrey, England	Masters Wife
Charles WALKER   	U	19 	M	Marylebone, Middlesex, England  Mate

Vessel:	"Loo"
	
Owen LEE	        U	21 	M	Bexley, Kent, England     	Mate

Vessel:	"Lord Aylesford"
	
Josep ITALY     	U	50 	M	Chatham, Kent, England    	Mate

Vessel:	"Montrose"
	
Ismael BALLANTYNE	U	17 	M	St Vincent, West Indies 	Ord Seaman

Vessel:	"Mary Ann"
	
Thomas HAGGAR    	M	38 	M	Southchurch, Essex, England	Master
Joshua STARKEY    	U	20 	M	Southchurch, Essex, England	Mate

Vessel:	"Active"
	
Henry JEWISS     	M	52 	M	Gravesend, Kent, England	Lighterman
Edward Francis JEWISS	U	16 	M	Northfleet, Kent, England	Lighterman

Vessel:	"Violet"
	
William TOOVEY    	W	50 	M	Buckingham, England       	Master
James THANE	        M	53 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Mate
William SAEMSON 	M	43 	M	Sunderland, Durham, England	2 Mate
Alex MACWALTER   	M	39 	M	Dundee, Scotland         	1 Engineer
Grace MACWALTER	        M	35 	F	Dundee, Scotland        	1 Engineers Wife
Richard SMITH	        M	39 	M	Sunderland, Durham, England	Carpenter
Charles FERRY	        M	31 	M	Milford ?, Hampshire, England	Fireman
George GOWAN	        M	40 	M	Dundee, Scotland         	Steward
William GRACE	        M	52 	M	Salthouse ?, Norfolk, England	Fireman
Robert APPELBY	        M	32 	M	Shields, Durham, England	Fireman
William GEIKE	        U	28 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Fireman
Frederick NEWMAN	U	35 	M	Southampton, Hampshire, England	AB
Thomas APPELBY	        U	17 	M	Shields, Durham, England	Steward

Vessel:	"Quartus"
	
James JENNINGS    	U	24 	M	Deptford, Kent, England 	Mate

Vessel:	"Phoebe & Ann"
	
George SHARMAN   	U	33 	M	Clacton, Essex, England 	Mate

Ratcliffe, London

Vessel:	"Outalpa"
	
F. T. ALSTOR     	M	34 	M	Hamburg                   	Mate (Seaman)
Paul MULLER	        U	24 	M	Freiburg                	Passenger (No Occ)

Vessel:	"Prince Oscar"
	
Thomas BUCKSEY    	M	70 	M	Titchfield, Hampshire, England	Shipkeeper (Harbor)

Vessel:	"SS Cleadon"
	
Abraham SMITH	        M	38 	M	Sunderland, Durham, England	Master (Seaman)
Joseph CARR	        M	43 	M	Hull, York, England       	Mate (Seaman)
Thomas BEGG	        U	28 	M	Sunderland, Durham, England	Boatswain (Seaman)
John WHITE	        W	44 	M	Heligoland              	Carpenter (Seaman) (Ship)
Henry BROOMFIELD	M	46 	M	Sunderland              	Cook & Steward (Ship)
William NYE	        M	33 	M	Mistley, Essex, England 	A B Seaman
James WILTY	        M	30 	M	Hull, York, England       	A B Seaman
Malcolm SINCLAIR	M	53 	M	Lerwick, Shetland, Scotland	A B Seaman
George CARR	        M	26 	M	Goole, York, England      	A B Seaman
William WARDLE	        M	35 	M	Sunderland, Durham, England	A B Seaman
Samuel WATTS	        M	42 	M	Sunderland, Durham, England	A B Seaman
William DODD	        U	28 	M	Sunderland, Durham, England	Engineer Seaman
Edwin SPENDLEY	        M	23 	M	Mistley, Essex, England 	Assistant Engineer Seaman
John George DUNCAN	M	27 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman Seaman
George Scott BLACKBELL	M	40 	M	Tynemouth, Northumberland, Eng	Fireman (Seaman)
George YOUNG	        M	34 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman (Seaman)
William RINCH	        M	40 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman (Seaman)

Vessel:	"New Vessel Fitting Out Not Named"
	
Frederick GUSCETTI	M	39 	M	Milan, Italy             	Major USA Dir Of The Society For The Italian Inland Steam Navigation (Late)
Annie Brown GUSCETTI	M	25 	F	Wells, Somerset, England	Wife Of The Above
Blanche BROWN     	U	22 	F	Wells, Somerset, England	His Sister In Law
Michele NARDI	        U	31 	M	Savignano ?, Italy       	Acountant
Daisy GUSCETTI	            	1 	F	Munich, Prussia         	His Daughter
Ada ADAMS       	U	14 	F	London, Middlesex, England	Servant (Dom)
George MC CLOSKEY	M	26 	M	...tanfieldown, Ireland 	Sailor
William WARD	        U	25 	M	Woolverton, Buckingham, England	Steam Engine Fitter
Thomas SPRITTLES	M	25 	M	Canterbury               	Riveter ((Ship Builder))
George BROWN	        U	18 	M	Old Woolverton, Buckingham, Eng	Apprentice Turner
Richard COLEMAN 	M	49 	M	Deanshanger, Buckingham, Eng	Steam Engine Fitter
Thomas BOURNE	        W	48 	M	Worcester, England        	Boiler Maker
William BARKER	        U	39 	M	Woolverton, Buckingham, England	Boiler Maker

Vessel:	"Germaine"
	
Jean VINCENT    	M	37 	M	Bordeaux                 	Capitaine (Seaman)
Jean BLANCHARD    	M	40 	M	Bordeaux                  	2nd Capitaine (Seaman)
Guillaume JAMMES	M	49 	M	Gasonne                   	1Er Mecanicien (Seaman)
Emile ORMELIN	        U	28 	M	Sud Rienne ?             	2E Mecanicien (Seaman)
Mathurin DROUBET	O	22 	M	Brest                    	3Em Mecanicien (Seaman)
Gabriel THOMAS    	U	44 	M	Paix Louis               	Matelot (Seaman)
Glaude FRENN	        U	40 	M	Alger                   	Matelot (Seaman)
Yurufen PAYMER    	U	26 	M	Rive Nenes               	Chaufer (Seaman)
  SANTAN	        M	32 	M	Goree                   	Chaufer (Seaman)
Cuisinur MONTURFUS	M	30 	M	St Louis Senegal        	Cuisinier (Seaman)
  Matelot BENTEJAC	M	28 	M	Bordeaux                	Matelot (Seaman)
  Matelot POEYNAUD	M	24 	M	Bordeaux                	Matelot (Seaman)
Norlice POIRAUD 	M	27 	M	St Dieux                 	Novice (Seaman)
  PIERRE	        M	39 	M	Goree                    	Matelot (Seaman)
Baux BEN	        M	48 	M	Goree                   	Chaufer (Seaman)
  SANLEUTIES	        M	40 	M	St Louis, Senegal         	Chaufer
E. O. CORSECK	        M	50 	M	St Louis, Senegal       	Chaufer

Vessel:	"Adela S Hills"
	
David JENKINS     	M	51 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Master (Seaman)
David EVANS	        M	49 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Mate (Seaman)
John JONES	        U	19 	M	Aberaeron, Cardigan, Wales	Cook & Steward (Ship)
Edward MARIE	        U	19 	M	Port Louis, Mauritius      	A B Seaman
David DAVIES	        U	15 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Apprentice (Seaman)
Hannah JENKINS   	M	43 	F	Llanarth, Cardigan, Wales       Masters Wife
Andrew  	        M	71 	M	 (B S), Sweden            	Ship Keeper (Harbor)

Vessel:	"Exact"
	
Nicholas BISSON 	M	37 	M	Jersey, Channel Islands 	Master (Seaman)
Peter COUPER	        M	41 	M	Jersey, Channel Islands 	Mate (Seaman)
Albert BLACKMORE	U	23 	M	Jersey, Channel Islands 	Boatswain (Seaman)
Clarence LE CRAS	U	22 	M	Jersey, Channel Islands 	A B (Seaman)
Robert ROONEY	        U	21 	M	Jersey, Channel Islands 	A B (Seaman)
Frank ALLAN	        U	23 	M	Jersey, Channel Islands 	A B (Seaman)
Henry SOADEY	        U	17 	M	Jersey, Channel Islands 	Out Door Officer H M Customs
Thomas LAMERTON 	U	18 	M	Jersey, Channel Islands 	Coocke & Swarde
Peter BISSON	        U	13 	M	Jersey, Channel Islands 	Boy

Vessel:	"Emma"
	
G. F. WELLS	        M	33 	M	Rochester, Kent, England	Waterman Captain
William HAWKS   	U	26 	M	Snodland, Kent, England 	Mate Seaman
Thomas HEMLERY    	U	23 	M	Snodland, Kent, England 	Passenger Seaman

Vessel:	"Francis Pelham"
	
William WILBOURNE	M	31 	M	Ware, Hertford, England 	Master (Seaman)
Benjamin WILBOURNE	M	61 	M	Ware, Hertford, England 	Mate (Seaman)
Herbert HAMMOND	        U	19 	M	Ware, Hertford, England 	Seaman

Vessel:	"W H D"
	
Joshua PITTMAN    	M	50 	M	Limehouse, London, Middlesex	J P Master (Seaman)
George PITTMAN  	U	18 	M	Islington, London, Middlesex	G P Mate (Seaman)
Albert PITTMAN	        U	14 	M	Islington, London, Middlesex	A P Third Hand (Seaman)

Vessel:	"Helen & Ernest"
	
Benjamin PORTER 	M	41 	M	Freshwater, Isle of Wight, Hamps  Mate (Seaman)
Thomas PRICE	        U	18 	M	Newport, Isle of Wight, Hampshire O Seaman

Vessel:	"Adelaide"
	
Philip LAURENCE 	M	38 	M	Jersey, Channel Islands  	Master (Seaman)
Joseph GARDNER	        M	37 	M	Guernsey, Channel Islands	Mate (Seaman)
Jules LAVASSERN 	M	36 	M	Dunkirk                   	Ship Cook
Timel HENRY	        U	30 	M	Guernsey, Channel Islands	A B Seaman
William PHILLIPS	U	27 	M	Barnstable, Devon, England	A B Seaman
Robert ANDERSON	        U	23 	M	Lerwick (N B S), Shetland, Scot	A B Seaman
Charles WAHLBERG	U	20 	M	Stockholm, Sweden         	O Seaman
Michel LAWLESS	        U	18 	M	Guernsey, Channel Islands	Boy (Seaman)
Nicholas LE NEWRY	U	18 	M	Guernsey, Channel Islands	Boy (Seaman)

Vessel:	"Annie & Alice"
	
Samuel PUTTIFER 	M	31 	M	Strood, Kent, England     	Master (Seaman)
William UPSON	        U	20 	M	Strood, Kent, England     	Mate (Seaman)
Stephen UPSON	           	15 	M	Strood, Kent, England     	Cabin Boy (Seaman)

Vessel:	"Eliza"
	
Thomas William SCOGGINS	M	39 	M	Martlesham, Suffolk, England	Master (Seaman)
Frederick ADAMS 	U	22 	M	Chelmondiston, Suffolk, Eng	Mate (Seaman)

Vessel:	"Sampson"
	
Benjamine PETERSON	M	71 	M	Limehouse , London, Middlesex	Captain (Seaman)

Vessel:	"Peace"
	
Richard WALKER    	M	45 	M	Boston, Lincoln, England	Master (Seaman)
Elivier WALKER   	M	45 	F	Boston, Lincoln, England	Masters Wife
William HOLLAND 	M	40 	M	Boston, Lincoln, England	Mate (Seaman)
William SCOTT     	U	20 	M	Boston, Lincoln, England	Able Seaman
William HOLLAND 	U	14 	M	Boston, Lincoln, England	Cook (Ship)

Vessel:	"Swift"
	
William MARTIN    	U	30 	M	Fowey, Cornwall, England	Master (Seaman)
James GALE	        U	33 	M	Fowey, Cornwall, England	Mate (Seaman)
Francis HAWKIN   	U	20 	M	Fowey, Cornwall, England	A B Seaman
Yan Christian LARSON	U	29 	M	Norway                    	A B Seaman
William UADY	        U	16 	M	Belfast, Ireland          	O Seaman
Charles CREWES     	U	15 	M	Falmouth, Cornwall, England	Cook (Ship)

Vessel:	"Prince Of Wales"
	
William Brown TAYLOR	M	33 	M	Stricken, Aberdeen, Scotland	Master (Seaman)
Thomas HENDERSON	M	60 	M	Aberdeen, Scotland        	Mate (Seaman)
George HARDIE	        M	24 	M	Banff, Scotland            	A B Seaman
Alexander GLENNIE	U	28 	M	Aberdeen, Scotland        	A B Seaman
Edward UDALL	        M	33 	M	Lymington, Hampshire, England	A B Seaman
James NAUGHTON	        M	53 	M	Aberdeen, Scotland        	A B Seaman
William Penney PEARSON	U	19 	M	Aberdeen, Scotland        	O Seaman

Vessel:	"Lydia"
	
George DOBSON     	U	23 	M	Polruan, Cornwall, England	Master (Seaman)
William J. BENNETT	M	32 	M	Padstow, Cornwall, England	Mate (Seaman)
James DINES	        M	23 	M	Southend, Essex, England	A B Seaman
John TARRY	        U	21 	M	Pohuan, Cornwall, England	A B Seaman
William J. PARSONS	U	18 	M	Polruan, Cornwall, England	Cook (Ship)

Vessel:	"Phoenix"
	
Isaac TERRIS     	M	56 	M	Little Holland, Essex, England	Master (Seaman)
Thomas FILLENL	        U	53 	M	Jersey, Channel Islands 	A B Seaman

Vessel:	"Lilian"
	
George NORTON    	M	53 	M	Plymouth, Devon, England	Master (Seaman)
Edward WILLES     	M	44 	M	Plymouth, Devon, England	Mate (Seaman)
William HILTON	        M	24 	M	Plymouth, Devon, England	A B Seaman
George REED	        U	17 	M	Praul, Devon, England     	O Seaman

Vessel:	"Secret"
	
William WALKER	        M	54 	M	Islington, Middlesex, England	Master (Seaman)
Isaac NEWTON	        M	40 	M	Whitby, York, England      	Mate (Seaman)
William CHALKER 	U	28 	M	N Shields, Northumberland, Eng	Second Mate (Seaman)
John SHORT	        U	37 	M	Cottingham, York, England	A B Seaman
William WILSON    	M	26 	M	Hartlepool, Durham, England	A B Seaman
Charles CRUSOE    	M	36 	M	Hannover Norden           	A B Seaman
Hirenum MAYNARD 	M	25 	M	Shoreham, Sussex, England	Steward (Ship)
Thos. SMITH	        M	47 	M	Pickering, York, England	Chief Engineer (Seaman)
John PARRIN	        M	39 	M	Stockton, Durham, England	Second Engineer (Seaman)
John BELL	        M	26 	M	West Hartlepool, Durham, Eng	Stoker (Seaman)
Robert THURSTON 	M	32 	M	Whitby, York, England      	Stoker (Seaman)

Vessel:	"Summer"
	
William BANNISTER	M	27 	M	Grays, Essex, England           Master (Seaman)
David WRIGHT	        U	20 	M	Southend, Essex, England	Mate (Seaman)

Limehouse, London

Vessel:	"James"
	
John LITTLE     	U	22 	M	Grays, Essex, England     	Mate
John DOWSETT	        M	26 	M	Foulness Island, Essex, Eng	Captain
Robt. EADES	        U	19 	M	Oakendon, Essex, England	Mate

Vessel:	"Yorkshireman"
	
Wm. LORDDEN     	M	38 	M	Hull, York, England     	Chief Mate
Chas. SMITH	        M	40 	M	Hull, York, England      	2 Engineer
Martin NELSON   	M	36 	M	Norway                  	Fireman
J. PHEASANT     	M	30 	M	Norfolk, England         	Cook & Steward
Charles ERIKSON	        U	25 	M	Sweden                  	Carpenter

Vessel:	"Matilda & Amy"
	
John CHAPLIN	        U	17 	M	Steeple (Mix), Essex, England	Mate Bargeman

Vessel:	"Activo"
	
John PRICE      	M	30 	M	Grays, Essex, England    	Master
Herbert AUSTIN    	U	16 	M	Wivenhoe, Essex, England	Mate

Vessel:	"Perseverance"
	
William CLEAVER 	W	55 	M	Hilmonton, Warwick, England	Canal Boatman

Vessel:	"Olive Branch"
	
Benjamin E. BRANCH	U	19 	M	Ipswich, Suffolk, England	Seaman Mate

Vessel:	"Ann Mitchell"
	
Joseph DAVIES    	M	38 	M	Pembryn, Cardigan, Wales	Master
Davied DAVIES	        U	33 	M	Gilfachrhede Newquay Cards	Mate
John MARTIN	        U	22 	M	Wicklow Bray              	A B Seaman
John GRIFFITHS	        U	21 	M	Pembryn, Cardigan, Wales	O S Seaman

Vessel:	"Collingwood"
	
Robert HANLEY     	U	17 	M	Maldon, Essex, England  	Mate Waterman

Vessel:	"Pearl"
	
George LESTER    	W	54 	M	Rochester                 	Master
John DONOHUE	        U	20 	M	Chatham                   	Mate

Vessel:	"Pride Of The Colne"
	
Alfred BARFORD    	M	32 	M	Colchester, Essex, England	Master (Seaman)
Henry SANDERS	        M	33 	M	Eastwood, Essex, England	Mate
George CARRINGTON	U	17 	M	Colchester, Essex, England	O Seaman

Vessel:	"Concord"
	
William STEELS    	M	63 	M	Laxton, York, England     	Master Seaman
Joseph Cramley STEELS	U	25 	M	Hull, York, England       	Mate
William STEELS	        U	15 	M	Hull, York, England        	Boy

Vessel:	"William & Alice"
	
Richard BAYES    	M	50 	M	Dunham, Lincoln, England	Master (Seaman)
Andrew Cornfoot BAYES	U	25 	M	Knottingly, York, England	Mate (Seaman)
Thomas Whitaker BAYES	U	19 	M	Knottingly, York, England	A B Seaman
Amelia BAYES	        M	55 	F	Oxbridge, Dorset, England	Masters Wife
Frank WINDROSS  	U	19 	M	Hull, York, England       	O Seaman

Vessel:	"Ellen"
	
James BRITTAN    	M	36 	M	Litel Okley, Essex, England	(Master)
   	                U	16 	M	Faversham, Kent, England	Mate James Brittan

Vessel:	"Redcastle"
	
James DALE      	M	59 	M	Swanton Abbot, Norfolk, England	Ship Keeper

	
Return to Introductory Page