Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
LANCASHIRE - LIVERPOOL 1881 PART 6
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LANCASHIRE 1881 LIVERPOOL - PART 6



Ships in Lancashire 1881

Liverpool - Part 6

Vessel:	"Oberon"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
William MC KENZIE	M	74 	M	Liverpool, Lancashire, England	Night Watchman (Dock)

Vessel:	"Florence"
	
William Benjamin CRISPIN M	54 	M	Madras British Subject     	Dock Ship Keeper

Vessel:	"Hannah"
	
Thomas JONES	        M	35 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Master (Seaman)
John EVANS      	M	33 	M	Newquay, Cardigan, Wales	Mate
Henry POWELL     	W	60 	M	Shrewsbury, Shropshire, England	Cook
Mary (Mrs) JONES	M	23 	F	Newquay, Cardigan, Wales	Masters Wife

Vessel:	"Duneham"
	
Thomas GRAHAM      	M	62 	M	Penrith, Cumberland, England	Ship Keeper (Dock)

Vessel:	"Guatemala Packet"
	
William HUGHES	        W	70 	M	Wales                   	Ship Keeper (Dock)

Vessel:	"Emily A. Davies"
	
Hugh JONES       	M	40 	M	Llanegryn, Merioneth, Wales	Mate (Seaman)
James JONES	        W	25 	M	Aberyswyth, Cardigan, Wales	Watchman (Dock)

Vessel:	"Candahar"
	
John HUGHES       	W	72 	M	Hawarden, Flint, Wales    	Ship Keeper (Dock)

Vessel:	"Sir Henry Lawrence"
	
Charles HEALAN    	W	50 	M	 (F), Sweden              	Ship Keeper (Dock)

Vessel:	"Cassie Dingle"
	
Thomas SELLEY	        M	29 	M	St Just, Cornwall, England	Master
Alfred D. PIPER 	U	23 	M	Fowey, Cornwall, England	Mate
Richard WALSH	        M	48 	M	Liskeard, Cornwall, England	Cook & Steward
Oliver H. S. PERRY	U	21 	M	Hessingland, Suffolk, England	A B Seaman
Georgina SELLEY	        M	28 	F	Polruan, Cornwall, England	Masters Wife
Edward G. SELLEY	 	1 	M	Polruan, Cornwall, England	Masters Son

Vessel:	"Boldon"
	
Joseph STOTT            U	34 	M	At Sea                    	Ordinary Seaman

Vessel:	"Dione"
	
J. URELL	        M	32 	M	Pembroke, Pembroke, Wales	Master
R. URELL	        M	27 	F	Plymouth, Devon, England	Masters Wife
E. URELL	        U	24 	M	Bigberry, Devon, England	Mate
Amy URELL	 	         3 	F	Plymouth, Devon, England	Masters Daughter

Vessel:	"Erna"
	
Lars B. ASBJORNSEN	W	57 	M	Arendal, Norway         	Captain
Olo Tp. HARISEN 	W	41 	M	Chrestians N, Norway      	Styrmand
Gunerius ANDERSEN	U	21 	M	Arendal, Norway         	2dn Styrmund
Knurl HAAVERSEN 	M	53 	M	Arendal, Norway          	Buusmand
Knurl THOMASEN    	M	24 	M	Arendal, Norway         	Tommermand
Aarven TOBIASEN 	U	25 	M	Mandal, Norway           	Matros
Abraham A. ABRAHAMSEN	U	26 	M	Furiund, Norway          	Matros
Tenner A. OLSEN 	M	24 	M	Furiund, Norway                 Huert
Abraham J. ANDREASEN	U	18 	M	Arendal, Norway           	Lit Matros
Segvald OSEASEN 	U	17 	M	Veinse On Furiund, Norway	Lit Matros
Marineur ANDERSEN	U	18 	M	Traniso Horton Ophold, Norway	Ungmand
Adolf A. FERNITROM	U	17 	M	Arendal, Norway           	Dring

Vessel:	"H.Roehl"
	
Adolph GARDUHN    	U	38 	M	Germany                         First Officer
Heinnih ROBINSON	U	55 	M	Germany                  	Watchman (Dock)

Vessel:	"Felix"
	
Edo Eggericho BEHRENS	M	33 	M	Grand Dukedom Oldenburg, Germany Master
Carl Diedrich SCHIEMANN	U	25 	M	Grand Dukedom Oldenburg, Germany Mate
Johan Gerhard Christian WARNS
                  	U	22 	M	Grand Dukedom Oldenburg, Germany Carpenter
Christian NIELSEN	U	23 	M	Jutland, Denmark           	 Cook
Gerhard Hermann BARTELS	U	25 	M	Grand Dukedom Oldenburg, Germany A B Seaman
Friederick Wilhelm REISING
                  	U	18 	M	Grand Dukedom Oldenburg, Germany A B Seaman
Orchar DREGER      	U	16 	M	Schlesion, Germany               O Seaman
Friederick Carl MUNDT	U	16 	M	Proving Sacksen, Germany         O Seaman

Vessel:	"Gutenberg"
	
Herman WUHMANN     	U	32 	M	Germany                   	Chief Officer
Theodor TINSEN     	U	33 	M	Germany                   	Second Mate

Vessel:	"Ivy"
	
James BARBER      	W	53 	M	Antrim County, Ireland     	Ship Keeper (Dock)

Vessel:	"Raffactina"
	
Giokath (Capn) GIULLA	M	48 	M	Italy                   	Captain
Carlo COMTI	        U	32 	M	Italy                     	Mate
Giggiero FRANCESCO	M	27 	M	Italy                    	Boatswain
Brungiandine FRANCESCO	M	28 	M	Italy                   	Cook
Faggioni GUISEPPE	M	27 	M	Italy                   	A B Sailor
Gigante DOMENIER	U	29 	M	Italy                    	A B Sailor
Bonomo GUISEPPE 	U	35 	M	Italy                     	A B Sailor
Barigalupi VILLA	U	29 	M	Italy                   	A B Sailor
Canoje ANDREA     	U	21 	M	Italy                   	A B Sailor
Manga GUISEPPE	        U	31 	M	Italy                    	A B Sailor
Tandiuse SISTOFARO	U	19 	M	Italy                     	A B Sailor
Yulpini SNIGI    	U	18 	M	Italy                    	A B Sailor
Pillare SAGTELLI	U	18 	M	Italy                    	A B Sailor
Dane EMIGLIO	        U	17 	M	Italy                    	A B Sailor
Gisella BARTOLOMEO	U	16 	M	Italy                    	A B Sailor

Vessel:	"Hildur"
	
Nils Theodor FORSSBERG	M	37 	M	Gefle, Sweden             	Captain
Olaf Nilsson HELLSBERG	U	29 	M	Carlshamn, Sweden         	Mate
Olaf WENG	        U	26 	M	Sorer Hamn, Sweden        	2nd Mate
Johan Alfred. BILLING	M	42 	M	Carls Krona, Sweden        	Cook & Steward
Gustaf ANDERSON 	M	34 	M	Wennersborg, Sweden       	Timmerman Carpenter
Hans Herman FRISK	U	30 	M	Faplun, Sweden            	A B Matros
Fredrik Wilhelm HEMLIN	U	26 	M	Gefle, Sweden             	A B Matros
Carl Gustar OHLQVIST	M	49 	M	Carlskrona, Sweden        	A B Matros
Ernst William NOMELL	U	19 	M	Uddevalla, Sweden          	Latt Matros O Seaman
Anders ANDERSON	        U	22 	M	Carlstad, Sweden          	Junman Boy
Anders MATTESON	        U	18 	M	Carlstat, Sweden          	Junman Boy

Vessel:	"Nantik"
	
Johanner HLOTT    	U	22 	M	Rpenrade, Germany          	Mate
Edward LUCAR	        U	18 	M	Melbourne, Australia       	Boy

Vessel:	"Mercir"
	
Ole A. FRIUALDE 	M	42 	M	Norway                    	Master
Jacob C. JACOBSEN	U	23 	M	Norway                   	Mate
Kiels HITILSEN	        U	26 	M	Norway                  	2nd Mate
Osul ANDERSEN	        M	42 	M	Norway                  	Carpenter
Nils KRISTENSEN	        U	42 	M	Norway                    	Boan
Johan HENDRIKSEN	M	44 	M	Norway                   	Cook & Steward
Jaral THORSEN	        M	36 	M	Norway                   	A B Seaman
Ole JOHNSEN	        U	28 	M	Norway                   	A B Seaman
Jorgen HANSEN	        U	22 	M	Norway                  	A B Seaman
Emil.J. ANDERSEN	U	24 	M	Norway                   	A B Seaman
Karel NILSEN	        U	28 	M	Norway                   	A B Seaman
Karel WIDTSOE	        U	21 	M	Norway                   	O Seaman
Isak J. ELIASEN	        U	16 	M	Norway                   	O Seaman
Bent JOHNSEN	        U	16 	M	Norway                   	O Seaman

Vessel:	"Jessie Goodwin"
	
Robert MILHENCH 	U	26 	M	Portwilliam, Wigtown, Scotland	Boatswain

	

Vessel:	"W V Freeden"
	
H. V. FREEDEN	        M	30 	M	Germany                    	Master
T. MULLER	        M	30 	M	Germany                  	Mate
P. SCHULTZ       	M	48 	M	Germany                   	Shipkeeper

Vessel:	"Galatea"
	
H. G. ANDERSON    	M	31 	M	Rnayoree, Norway            	Capt
Hans H. RAHAULTH	U	23 	M	Hbidell, Norway            	Mate
Thror AMUNISEN	        M	30 	M	Rnayoree, Norway          	2nd Mate
Ole MADSEN	        U	18 	M	Malindrelen, Norway             Steward

Vessel:	"Aline"
	
Helmuth OLDENBURG	M	41 	M	Ribrieltz, Germany              Captain
H. TIMMERMANN	        M	56 	M	Papenburg, Germany         	Mate
H. WESTON	        U	34 	M	Russia                   	Boatswain
O. G. GUSTAFSON         U	28 	M	Russia                   	Carpenter
C. WESTPHAL	        M	45 	M	Wismar, Germany            	Cook

Vessel:	"Camilla"
	
G. SORENSEN	        U	33 	M	Arendal, Norway          	Master
Hans Hindstead ULSTED	U	31 	M	Arendal, Norway           	1 Mate
Nils Iver Winfield LUENNINGSEN	
                        U	22 	M	Arendal, Norway         	2 Mate
Jrigen J. BJONNESEN	M	22 	M	Arendal, Norway           	Carpenter
Axel A. HANIJIN  	M	39 	M	Arendal, Norway           	Sailmaker
Tobias ALSIN	        U	22 	M	Arendal, Norway          	Ab Seaman
Johannas COSPERSAN	U	21 	M	Arendal, Norway           	Ab Seaman
Christian MADSEN	U	18 	M	Arendal, Norway           	Ab Seaman
Peter MC KERVON	        U	19 	M	Lpool, Lancashire, England	Ab Seaman
Mogens Peter ANDERSON	U	21 	M	Lisero, Denmark           	Steward

Vessel:	"Angele"
	
Pierre BARBEYSER	M	49 	M	Panilloce, France	        Captain
Pauline BARBEYSER	M	44 	F	Panilloce, France	        Wife Of Captain
Oliveiro KERRIES	M	18 	M	Karentick, France	        Marine
Sulivant THOMAS 	U	64 	M	Hef, Jersey, Channel Islands	Marine Gardier

Vessel:	"Jancred"
	
Soren YUELL	        M	55 	M	Stavenger, Norway         	Master
Ludvig BJORLOW	        U	27 	M	Arendal, Norway          	Mate
Carl CHRISTIANSEN	U	23 	M	Sansberg, Norway           	2nd Mate
Severin CHRISTIANSEN	M	37 	M	Arendal, Norway          	Carpenter
Ole August OLSEN	M	37 	M	Karlshan, Sweden          	Steward
Elling MODUN	        U	27 	M	Arendal, Norway         	Sailmaker
Gunerio NILSEN	        U	23 	M	Arendal, Norway          	Ab Seaman
Ole TRITTELIEN    	U	21 	M	Arendal, Norway          	Ab Seaman
Jens JENSEN	        U	19 	M	Arendal, Norway           	Ab Seaman
Gunder OLSEN	        U	18 	M	Arendal, Norway          	Ab Seaman
Nils OLSEN	        U	15 	M	Arendal, Norway           	Boy

Vessel:	"Karen"
	
Christian CLEMMENSEN	U	31 	M	Denmark                   	Chief Officer
Carl Joseph Emil RBRICK	U	27 	M	Denmark                   	Second Officer
Anders Peter PETERSEN	U	37 	M	Denmark                  	Steward
Carl Wilheim LARSEN	U	20 	M	Flewking, Germany         	A.B.Seaman

Vessel:	"Spica"
	
Henrick C. MUSANS	M	35 	M	Christiansund, Norway       	Master
Hans B. MUSANS	        U	23 	M	Christiansund, Norway      	Mate
Johan BRUUN	        U	33 	M	Wisby Gotland             	Sailmaker

Vessel:	"Samuel"
	
Martinius HAGESTAD	M	41 	M	Grimstad, Norway	        Master
Jens SLANONIRON	        M	38 	M	Grimstad, Norway	        Mand
Matts MATTSON	        U	23 	M	Nasa, Finland	                Sailor
Gunninii SERGESEN	M	32 	M	Alsendal, Norway	        Carpenter
Ole KNUDSEN	        M	34 	M	Alsendal, Norway          	Carpenter & Steward
Fredrick JOHANSEN	M	26 	M	Grimstad, Norway          	Sailor
Petter SALK	        U	32 	M	Stronheim, Norway        	Sailor
Karl LONGVIST	        U	28 	M	Nasa, Finland             	Sailor
Julius OLSEN	        U	26 	M	Mmen, Norway              	Sailor
Fredrick HANSEN	        U	24 	M	Stockholm, Sweden          	Sailor

Vessel:	"Irene August Rantzan"
	
Peder RASMUSEN    	M	50 	M	Kjahamhour, Denmark       	Captain
Christian THOMSON	U	27 	M	Skive, Denmark            	Mate
Jens LARSEN	        U	30 	M	Odense, Denmark          	A. B.
Fritz PEDERSE	        U	27 	M	Freiberg, Germany       	A. B.
Soren CHRISTIANSEN	U	22 	M	Anlbay, Denmark         	A. B.
Martinse PEDERSON	U	16 	M	Lessae, Denmark                 Steward

Vessel:	"Flora"
	
Henry DUNN	        M	61 	M	Port Glasgow, Scotland    	Ship Steward

Vessel:	"Pearl"
	
John STEPHENS	        U	30 	M	Truro, Cornwall, England	Master
Henry F. BEER	        M	34 	M	Clovelly, Devon, England	Master Mariner

Vessel:	"Philippine"
	
Robert BARNETT     	M	42 	M	Arbroath, Scotland        	Mate
Helen BARNETT	        M	44 	F	Arbroath, Scotland       	Mate's Wife
Robert BARNETT          U	15 	M	Arbroath, Scotland        	Mate's Son

Vessel:	"Sarah Smead"
	
John HADLOW	        M	68 	M	Snodland, Kent, England 	Master
Annie HADLOW	        M	34 	F	Brighton, Sussex, England	Masters Wife
Alfred HADLOW	        U	22 	M	Sittingbourne, Kent, England	Sailor A.B.

Vessel:	"Mathilde"
	
Patrick O'DONNEL	M	76 	M	Mayo, Ireland             	Ship Keeper

Vessel:	"Andover"
	
John KING       	M	55 	M	Ireland                   	Mate
Matthew B. MURPHY	M	32 	M	Ireland                  	Steward
Constantine ZACHERY	U	29 	M	Greece                  	A.B. Seaman
Leon ANDREW	        U	24 	M	Greece                  	A.B. Seaman
William PARKER    	U	23 	M	London, Middlesex, England	A.B. Seaman
Albert TUM	        U	17 	M	Germany                 	O. Seaman

Vessel:	"Belle Aventure"
	
Chas. BARTER	        M	58 	M	Brent, Devon, England     	Master
Sophia BARTER      	M	58 	F	London, Middlesex, England	Wife
George ELLERY	        U	17 	M	Plymouth, Devon, England	Boy

Vessel:	"Chieftain"
	
Alexander BELL     	M	56 	M	Parlsay, Banff, Scotland	Master
Elizabeth BELL    	M	56 	F	Cullen, Scotland        	Wife
James MACDONALD 	U	19 	M	Elgin, Scotland         	Apprentice
William CHRISTIE	U	19 	M	Garmouth, Scotland        	Apprentice
William CASTAIN 	U	13 	M	Rockferry, Cheshire, England	Boy

Vessel:	"Hind"
	
William PHILLIPS	M	54 	M	Newquay, Cards, Wales     	Master
Eleanor PHILLIPS	M	54 	F	Newquay, Cards, Wales     	Wife Of Master
Evan DAVIES	        U	37 	M	Newquay, Cards, Wales      	Mate
Antonio PROCOPEIO	U	21 	M	Mellini, Greece            	Cook

Vessel:	"Anglo Indian"
	
James CONROY	        M	43 	M	Kildare County Meymouth  	Chief Mate
Alexander BROWN 	U	22 	M	Jamaica, West Indies            A.B. Seaman
Edward SCOTT	        U	24 	M	Jamaica, West Indies       	A.B. Seaman
Alfred ANDREWS	        U	21 	M	Saint Vincent, West Indies	A.B. Seaman

Vessel:	"Princess Beatrice"
	
George REED	        M	67 	M	Plymouth, Devon, England	Ship Keeper

Vessel:	"Princess Of Shule"
	
Jared MC CALLUM 	M	40 	M	Flint, Flint, Wales         	Master
Jose MC CALLUM    	M	40 	F	Flint, Flint, Wales       	Masters Wife
Margaret MC CALLUM	U	6 	F	Flint, Flint, Wales        	Daughter
 DAVIS	                M	30 	M	London, Middlesex, England	Mate
William ANDREWS 	U	17 	M	Woodbridge, Suffolk, England	O. Seaman
John CHAPPLE      	U	30 	M	Plymouth, Devon, England	A.B. Seaman
John LE RUEZ	        U	17 	M	Guernsey, Channel Islands	Cook
Edward STIRIENT 	U	19 	M	Hoyle, Cornwall, England	A.B. Seaman

Vessel:	"Isabella"
	
John MC DONALD    	U	55 	M	Applecross, Ross and Cromarty	Master
Donald MC BEATH 	U	43 	M	Sheildaig, Ross and Cromarty	Mate
Alexander MC NAIR	U	23 	M	Applecross, Ross and Cromarty   A.B. Seaman
John MC LEOD        	U	25 	M	Lochinver, Sunderland, Durham	A.B. Seaman
Thomas GORDON           U	14 	M	Applecross, Ross and Cromarty	Boy

Vessel:	"Hydena"
	
Horatio SMITH	        U	55 	M	St Martin, Jersey, Channel Is.	Seaman

Vessel:	"Countess Of Carrick"
	
Thomas DUNBAUAND	M	37 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master
Henery HAWKINS	        M	23 	M	Howey, Cornwall, England	Mate
Ernest KRUPP	        U	18 	M	Germany                   	A.B. Seaman
Edward SIMMONDS	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Eliza Bond"
	
Thomas MOORE	        U	78 	M	St David, Pembs , Wales 	Cook

Vessel:	"Weaver"
	
Robert GLOVER	        M	42 	M	Wigan, Lancashire, England	Master
Levano GLOVER      	M	40 	F	Tyndsley, Lancashire, England	Masters Wife
Edward GLOVER	        U	13 	M	Tyndsley, Lancashire, England	Masters Son
George GLOVER	        U	11 	M	Astley Green, Lancashire, Eng	Masters Son
Jane Ann GLOVER	        U	9 	F	Astley Green, Lancashire, Eng   Masters Daughter

Vessel:	"Star"
	
George ASHTON     	M	43 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Mate

Vessel:	"Bee"
	
George JONES	        M	39 	M	St Martin/Moor, Shropshire, Eng	Captain
Elijah JONES	        U	17 	M	Ellesmere Port, Cheshire, Eng	Mate

Vessel:	"The Derby"
	
William PENNY	        M	31 	M	St Helens, Lancashire, England	Barge Mate

Vessel:	"Miner"
	
Alfred JONES	        U	17 	M	Ellesmere Port, Cheshire, Eng	Mate

Vessel:	"Deer"
	
Thomas BLAIN	        U	40 	M	Ellesmere Port, Cheshire, Eng	Mate Of Flat 

Vessel:	"Ince"
	
Thomas WRIGHT    	M	33 	M	Manchester, Lancashire, Eng     Master
William COMANDER	M	21 	M	Wolverhampton, Stafford, Eng	Mate

Vessel:	"The Banks"
	
Edward PERCIVAL  	U	21 	M	Ellesmere Port, Cheshire, Eng	Barge Hand Mate

Vessel:	"Humber"
	
James ATKIN	        U	32 	M	Spalding, Lincoln, England	Master
John James WOOD	        M	46 	M	Havant, Hampshire, England	1st Mate
Thomas SANDERSON	U	26 	M	Lpool, Lancashire, England	2nd Mate
Chas. D. KIRBY	        M	37 	M	Holme, York, England      	1st Engineer
Benjamin DREWRY	        U	24 	M	Reedness, York, England 	2nd Engineer
Thomas JARMAN	        M	47 	M	Ramsgate, Kent, England 	Steward
Samuel HANSEN	        M	23 	M	Manchester, Lancashire, England	Donkey Fireman
Nils CHRISTOPHERSON	M	37 	M	Bergen, Norway            	Carpenter
S.A. CASPERSON	        M	39 	M	Christiania, Norway       	Able Seaman
Antoni ANDERSON 	M	29 	M	Christiania, Norway         	Able Seaman
Frederick OLSEN 	M	41 	M	Drammen, Norway                 Able Seaman
Peter OLSEN	        M	37 	M	Christiania, Norway       	Fireman
Efter SYVERTSEN 	M	53 	M	Christiania, Norway       	Fireman
Thomas IRVINE	        W	54 	M	Down County Balarony, Ireland	Fireman

Vessel:	"Mary"
	
William NEVIN      	M	37 	M	Lpool, Lancashire, England	Master Mariner
George JONES	        U	28 	M	Llandudno, Caernarvon, Wales	Mate
William JONES	        U	18 	M	Rhyl, Denbigh, Wales     	Ordinary Seaman

Vessel:	"William Edward"
	
William SUTHERLAND	M	57 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Captain
John JONES	        U	45 	M	Bangor, Caernarvon, Wales	Mate
William JONES	        U	20 	M	Bangor, Caernarvon, Wales	O. Seaman

Vessel:	"Bertie"
	
James BOTTLEY     	U	62 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master
John SEEDON	        M	53 	M	Runcorn, Cheshire, England	Mate
John FISHER	        M	32 	M	Millom, Cumberland, England	A.B.

Vessel:	"Margaret & Ann Of Beaumaris"
	
Hugh THOMAS	        U	47 	M	Llanaetharan, Caernarvon, Wales	Master
David JONES	        M	40 	M	Edyrn, Caernarvon, Wales	Mate
Thomas EVANS	        U	22 	M	Llanaetharuror, Caernarvon, Wal	A.B. Seaman

Vessel:	"Mary Ellen"
	
Alfred HORNBY	        U	19 	M	Weaverham, Cheshire, England	Mate Barge

Vessel:	"Zoak"
	
William POOLE     	U	22 	M	Barton, Cheshire, England	River Flatman Mate
Ellen EMSUR	        U	19 	F	Aberdeen, Scotland        	Domestic Servant

Vessel:	"Marion"
	
Richard BODEN	        M	65 	M	Northwich Castle, Cheshire, Eng	Master
Harry PLUMB	        U	17 	M	Northwich Witton, Cheshire, Eng	Mate

Vessel:	"Fire King"
	
John CAMPBELL      	M	49 	M	Argyll, Scotland           	Master
James CAMPBELL     	M	50 	M	Argyll, Scotland         	Mate
John FORSYTH	        M	52 	M	Banff, Scotland          	2nd Mate
Duncan GRAHAM	        M	34 	M	Argyll, Scotland          	Steward
Allan MCLEAN	        U	31 	M	Argyll, Scotland          	Ab Seaman
James GARVEY	        U	30 	M	Sligo, Ireland           	Ab Seaman
Archd. MC FARLANE	M	56 	M	Lochgilphead, Argyll, Scotland	Ab Seaman
Hugh W. MC FARLANE	U	38 	M	Dumbarton, Dunbarton, Scotland	Ab Seaman
Robert ENNIS	        M	50 	M	St Andrew, Fife, Scotland	Ab Seaman
James GARDNER	        M	32 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	1st Engineer
John WILSON	        U	33 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	2nd Engineer
David MORTON	        M	34 	M	Saltcoats, Ayr, Scotland	Fireman
Donald HARPER	        M	34 	M	Wick, Caithness, Scotland	Fireman
Donald WOOD	        M	30 	M	Ardgay, Ross and Cromarty, Scot	Fireman

Vessel:	"Advance"
	
Thomas EDWARDS     	M	59 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Master
Wm. DEKINS	        M	55 	M	Scotland                 	Mate
Jofes GARETTAT	        M	35 	M	Queenferry, Flint, Wales	 Engineer
Thomas DAVIES	        M	42 	M	Lampeter, Cardigan, Wales	Fireman
Thomas MALINES	        M	28 	M	Barbados, West Indies      	Ab. Seaman

Vessel:	"Progress"
	
John DAWSON	        M	55 	M	Peel, Isle of Man, England	Master
Henry HALSAL	        U	32 	M	Peel, Isle of Man, England	A.B. Seaman
Robert QUIRK	        U	54 	M	Patrick Parish, Isle of Man	A.B. Seaman
Edward GELLING    	U	22 	M	Patrick Parish, Isle of Man	A.B. Seaman

Vessel:	"Eclipse"
	
Henry KELLY	        M	42 	M	Peel, Isle of Man, England	Master
Robert HANNAH     	U	24 	M	Douglas, Isle of Man, England	Mate
James CHRISTIAN	        U	19 	M	Peel, Isle of Man, England	A.B. Seaman

Vessel:	"Teaser"
	
Thomas KENNISH	        M	26 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Mate
Margaret KENNISH	M	25 	F	Ramsey, Isle of Man, England	Mate's Wife

Vessel:	"Fanny"
	
John MOSS        	M	52 	M	Conway, Caernarvon, Wales	Master
Edward HAZEL	        U	23 	M	Greenfield Nr Holwell, Flint	Mate
Thomas WORRALL       	M	33 	M	Frodsham, Cheshire, England	Mate Barge

Vessel:	"Antelope"
	
Enoch THOMAS      	W	59 	M	New Quay, Cardigan, Wales	Master
Andrew DAVIS            U	30 	M	New Quay, Cardigan, Wales	Mate

Vessel:	"Louisa Of Salcombe"
	
Joshua CRIMP      	M	51 	M	Kingsbridge, Devon, England	Master
Nathanil KIRKSTAN	M	68 	M	Salcombe, Devon, England	Mate
George HINE	        M	50 	M	Kingsbridge, Devon, England	A.B. Seaman
Samuel BALL	        U	15 	M	Kingsbridge, Devon, England	Boy

Vessel:	"Duchess"
	
Thomas JONES       	U	26 	M	Hawarden, Flint, Wales    	Mate
George MATTLEY      	U	15 	M	London, Middlesex, England	Ordinary Seaman
Thomas WILLIAMS 	U	20 	M	Flint, Flint, Wales       	A.B. Seaman

Vessel:	"Margaret"
	
Richard THOMAS    	M	35 	M	Amlwich, Anglesey, Wales	Master
Griffiths JONES 	M	26 	M	Amlwich, Anglesey, Wales	Mate
George JONES	        U	21 	M	Amlwich, Anglesey, Wales	O. Seaman
William JONES	        U	19 	M	Camaes, Anglesey, Wales 	O. Seaman
Return to Introductory Page