Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
LANCASHIRE - VARIOUS PORTS PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LANCASHIRE 1881 - PORTS OTHER THAN LIVERPOOL & BOOTLE - PART 2



Ships in Port - Lancashire 1881

Ships at Thornton le Fylde. Lancs


Vessel:	"Robert Emley"
	  
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Edward CORKISH       	M	40 	M	Ramsey, Isle of Man, England    Fisherman
Thomas KARRAN	        M	46 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Fisherman
James CRIX	        M	40 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Fisherman
Robert GARRET	        M	30 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Fisherman
William CORKISH	        M	32 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Fisherman

Ships at Ellel, Lancs.

Vessel:	"Pet"
	
James CHURCHHOUSE	M	49 	M	Preston, Lancashire, England	Master
Margaret CHURCHHOUSE	M	46 	F	Preston, Lancashire, England	Masters Wife
John CHURCHHOUSE	 	12 	M	Preston, Lancashire, England	Masters Son
James CHURCHHOUSE	 	3 	M	Preston, Lancashire, England	Masters Son
Sarah A. CHURCHHOUSE	 	18 	F	Preston, Lancashire, England	Masters Dau
Elizabeth CHURCHHOUSE	 	16 	F	Galgate, Lancashire, England	Masters Dau
Alice CHURCHHOUSE	 	14 	F	Incaster, Lancashire, England	Masters Dau
Margaret CHURCHHOUSE	 	10 	F	Preston, Lancashire, England	Masters Dau
Anna CHURCHHOUSE	 	6 	F	Holme, Westmorland, England	Masters Dau
Margaret A. PARKINSON	 	4 	F	..., Lancashire, England	Masters G Dau

Ships at Ulverston, Lancs.

Vessel:	"Morcambe Bay"
	
Daniel KNEALE	        M	58 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Mate
William PICTON	        M	35 	M	Hubbertstone, Pembroke, Wales	Carpenter
J. CLAGUE        	M	34 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Lamplighter (U D S)
Thomas MARTIN      	M	40 	M	Ramsey, Isle of Man, England	Lamplighter (U D S)
J. HUGHES	        M	30 	M	Castletown, Isle of Man, Eng	Signal Driver
Thomas NICHOLAS  	U	29 	M	Solva, Pembroke, Wales     	Signal Driver
William BENNETT         U	22 	M	Kirkcudbright, Scotland         A B Seaman

Ships at Barrow in Furness, Lancs.

Vessel:	"Gilbrow"
	
Charles MILES       	U	21 	M	Lidney, Gloucester, England	Mate
Robert BENSON	        U	14 	M	Ulverstone, Lancashire, England	Boy

Vessel:	"Whitrigg"
	
John IDDON        	M	55 	M	Tareleton, Lancashire, England	Master
Isaac IDDON	        U	20 	M	Ulverston, Lancashire, England	Mate
Robert KERR	        U	18 	M	Kirkcudbright, Scotland 	Ordinary Seaman
John IDDON	        U	17 	M	Ulverston, Lancashire, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Heather Bell"
	
David THOMAS	        M	32 	M	Aberporth, Cardigan, Wales	Master
John OWENS	        M	40 	M	Aberporth, Cardigan, Wales	Mate
Thomas LEWIS	        U	18 	M	Cardigan, Wales           	O S
Owen LLOYD	        U	14 	M	Aberporth, Cardigan, Wales	O S

Vessel:	"Lascelles"
	
John INCH	        M	32 	M	London, Middlesex, England	Master
William GALGOY     	M	44 	M	Waterford                  	1st Mate
John R. DODD	        U	30 	M	Newcastle, England         	2nd Mate
Edward KERR	        M	22 	M	Liverpool, England       	Carpenter
Ommal COLIES	        U	18 	M	Bremen                   	Seaman
Archibald MC KILBRIN	M	36 	M	Belfast, Ireland          	Steward
John THRELFALL	        M	40 	M	Liverpool, England        	Cook
Timothy LANE	        M	35 	M	Cork, Ireland            	Lamp Trimmer
Charles CONITH          U	24 	M	Glasgow, Scotland         	Seaman
Thomas GANTSTORT	U	27 	M	Galway, Ireland          	Seaman
Patrick ROCKEL	        U	23 	M	Preston, England          	Seaman
James NIGHT	        U	27 	M	Maryland, United States   	Seaman
George MC DONALD	U	31 	M	Norfolk, England          	Seaman
Patrick COLLINS 	U	21 	M	Galway, Ireland           	Seaman
Robert THOMPSON 	U	31 	M	 (B S), Finland         	Seaman
Henry NEWDAY	        U	23 	M	 (B S), Finland           	Craneman
Peter GALBRAITH	        M	26 	M	Stranrau ?, Scotland      	1st Engineer
Charles FAIRL...	U	24 	M	Berkenhead, England       	2nd Engineer
Samul JOHNSTON	        M	30 	M	Liverpool, England      	3rd Engineer
Patrick KENNY	        U	38 	M	Wexford, Ireland        	Winchman
Martin FANELL	        M	28 	M	Berkinhead, England      	Fireman
William GODWIEL 	U	27 	M	Belfast, Ireland         	Fireman
John PORTER	        M	26 	M	Belfast, Ireland        	Fireman
John CORUNAL	        U	29 	M	Dublin, Ireland            	Fireman
James BRADLEY	        M	36 	M	Belfast, Ireland          	Fireman
James HEWITT	        U	15 	M	Stranrau, Scotland              Steward
John Ross MC ARTHUR	U	30 	M	Glasgow, Scotland         	Fireman
Edmond KELLET	        U	26 	M	Belfast, Ireland         	Fireman
John GREGG	        U	26 	M	Coleraine, Ireland        	Seaman

Vessel:	"Brandon"
	
William JONES    	M	25 	M	Harrogade, Flint, Wales 	Master
Thomas REDDIN	        U	28 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Mate
William REDDIN    	U	18 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	A B Seaman
Eugine COLMAN	        U	18 	M	America                    	O E Seaman

Vessel:	"Ellie Park"
	
John IDDON	          	32 	M	Hesketh Bank, Lancashire        Master
John CLUCAS	 	        27 	M	Runcorn, Cheshire, England	A B Seaman

Vessel:	"Raven"
	
Thomas HOUGHTON   	M	48 	M	Hale, Lancashire, England	Master
David DAVIES	        U	28 	M	Abergale, Denbigh, Wales	Mate
James WILLIAMS     	U	16 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	O Seaman

Vessel:	"Roe"
	
Robert REA	        W	41 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	A B Seaman
John CHALMERS	        M	59 	M	Girvan, Ayr, Scotland    	A B Seaman
Hugh MC KEOWN	        U	34 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Cook
Anthony DENT	        U	24 	M	Ravensdale, Westmorland, Eng    Chief Steward
Iabella BRODIE	        U	32 	F	London, Middlesex, England	Stewardess ((Ship Steward))
John STEWART	        M	50 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Cattle Man
William WILSON	        M	45 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Donkey Fireman
William MORRISON	M	43 	M	Donaghade Down Co, Ireland	Master
Thomas GEORGE	        M	34 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	1st Mate
John Clinton BROWN	M	26 	M	Dublin Dublin Co, Ireland	2nd Mate
Ingram DICK	        M	41 	M	Linlithgow Abercorn, Scotland	1st Engineer
Thomas DONNELLY 	M	45 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Fireman
John CANOB	        M	34 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Fireman
Robert KANE	        M	26 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Fireman
John WELSH	        M	35 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Fireman
John SKIFFINGTON	U	21 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Fireman
Samuel ANDREWS	        M	26 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	Fireman
John MC BRIDE	        M	34 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	A B Seaman
Robert SMYTH	        M	41 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	A B Seaman
William ROBINSON	M	41 	M	Donaghadee Down Co, Ireland	A B Seaman
William John BOYD	M	40 	M	Ballywater Down Co, Ireland	A B Seaman
James MC INTYRE 	M	46 	M	Belfast Antrim Co, Ireland	A B Seaman

Vessel:	"Joseph"
	
Samuel JOHN       	M	40 	M	Mumbles, Glamorgan, Wales	A B
Robert NIGHT	        U	19 	M	Newport, Monmouth, England	Boy

Vessel:	"Morecambe Bell"
	
John WILSON	        M	32 	M	Danzig N B S, Germany        	Master

Vessel:	"Argus"
	
Richard RABY        	M	40 	M	Overton, Lancashire, England	Pilot
Henry CHARNLEY          U	20 	M	Dalton, Lancashire, England	A B Seaman

Vessel:	"Mosquito"
	
James CURWEN	        U	21 	M	Barrow In Furness, Lancashire	A B Seaman

Vessel:	"Albicore"
	
Mthew BRADSHAW	        U	36 	M	Rampside, Lancashire, England	Seaman
John Robert WRIGHT	U	41 	M	Fleetwood, Lancashire, England	Pilot Apprentice

Vessel:	"Frances"
	
Edward JOHNSON     	U	21 	M	Lancashire, England       	Owner (SMN)
James HOLDEN	        M	31 	M	Bilston, Stafford, England	Ship Keeper (HDS)

Vessel:	"SS Aries"
	
Joseph SHAWYER      	M	38 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Mate
David JACOBS	        W	57 	M	Bembridge, Isle of Wight, Hamps	Steward
Fred BOWER	        U	35 	M	Lymington, Hampshire, England	Cook
Edmund MUDD	        M	24 	M	Chelmondston, Suffolk, England	Boatswain
Frank ELLDRIDGE 	U	24 	M	Freshwater, Isle of Wight	A B Seaman
William SCHOFIELD	M	25 	M	Great Blacton, Essex, England	A B Seaman
Frank FRY	        U	21 	M	Ringwood, Isle of Wight 	A B Seaman
Mat JAMES	        U	42 	M	Cowes, Isle of Wight, Hampshire	A B Seaman
Bruce HANNAM	        O	22 	M	Cowes, Isle of Wight, Hampshire	Carpenter
Henry SMITH	        U	20 	M	Cowes, Isle of Wight, Hampshire	O Seaman

Vessel:	"Blackwatch"
	
Richard BRADSHAW	U	39 	M	Stalmine, Lancashire, England	Platelayer

Vessel:	"No 5 Woodhopper"
	
Charles DAILEY    	U	50 	M	Louth Co, Ireland         	Labourer (HDS)
Luke WHITE	        U	23 	M	Down Co, Ireland          	Labourer

Vessel:	"Betty Russell"
	
Robert LEWIS       	U	33 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Able Seaman
David LEWIS	        U	29 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Able Seaman
William HUGHES	        U	44 	M	Carnarvon, Caernarvon, Wales	Able Seaman
Robert W. JONES	        U	24 	M	Llanrwst, Denbigh, Wales	Cook & Steward

Vessel:	"SS Ariadne"
	
John Patrick MEAGHER	M	49 	M	Dublin, Ireland            	Mate
Neil HAWTHORN	        U	24 	M	Campbell, Argyll, Scotland	Engineer
Robert FENWICK	        U	26 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	A B Seaman
William PHELIN	        M	35 	M	Dublin City, Ireland    	A B Seaman
William GIBSON	        M	38 	M	Whitehaven, Cumberland, England	A B Seaman
Joseph DAVIS	        M	35 	M	Ramsay, Isle of Man, England	A B Seaman
David BOYLE	        M	49 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Donkey Fireman
John BLAKELY	        M	30 	M	Antrim Belfast          	Fireman
Johnathon CAIN	        M	43 	M	Douglas, Isle of Man, England	Cart Maker Passenger

Vessel:	"Hannah"
	
Edwin COOPER	        M	49 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Master
Alfred James COOPER	U	25 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Mate
Alexander COOPER	U	15 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	O Seaman

Vessel:	"Twin Sisters"
	
Matthew Sutton IDDON	U	17 	M	Tarleton, Lancashire, England	Mate
William JOHNSON         U	19 	M	Manchester, Lancashire, England	O Seaman

Vessel:	"Ulverston"
	
Henry ROBINSON	        M	50 	M	Ulverston Ps Ulverston  	Master
Bateson TYSON	        M	40 	M	Ulverston Ulverston Parish	Mate
Swanison DAVIES	        U	48 	M	Ulverston Ulverston Parish	A B

Vessel:	"Elizabeth Latham"
	
Daniel BANKS	        M	36 	M	Tareleton, Lancashire, England	Sea Captain
William BANKS	        M	41 	M	Tareleton, Lancashire, England	Mate
Edwin WARING	        M	42 	M	Caton, Lancashire, England	Cook

Vessel:	"Margaret Kendal"
	
Isaac GIBSON	        U	25 	M	Barrow, Lancashire, England	Master
Henry JAULEE	        U	21 	M	 (For), Sweden             	O B
John FLYNN	        M	39 	M	Waterford, Ireland        	A B

Vessel:	"Clans"
	
Joseph FOULKES     	M	29 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Master
William DAVISON	        M	29 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Mate
Stephen HUGHES          U	15 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Cook

Vessel:	"Victor"
	
John MATHIAS      	M	51 	M	Cardigan, Wales           	Master
Henry COLMAN	        M	29 	M	Youghal Cork County, Ireland	Mate
Richard GLEESON	        M	40 	M	Youghal Cork County, Ireland	A B Seaman
Thomas BRIEN	        M	36 	M	Youghal Cork County, Ireland	A B Seaman
John MANSFIELD	        M	36 	M	Youghal Cork County, Ireland	A B Seaman
John LOUGHLIN	        U	17 	M	Youghal Cork County, Ireland	O Seaman

Vessel:	"Anne"
	
Thomas BURT       	W	56 	M	Padstow, Cornwall, England	Master Mariner
Francis MOORE       	M	28 	M	Fowey, Cornwall, England	Mate
Thomas BURT	        U	25 	M	Padstow, Cornwall, England	Able Seaman
John GRVNDL	        U	18 	M	Vianea (For), Austria     	Cook

Vessel:	"SS Manxman"
	
Thomas ROGERSON	        U	42 	M	Ireland	                        Seaman
William BUCHANAN	W	53 	M	Ireland                 	Watchman (HDS)
James MC NELY	        M	40 	M	Ireland	                        Fireman
Con O'NEIL	        M	36 	M	Ireland                 	Fireman

Vessel:	"Claggan"
	
Robert WILLIAMS 	M	34 	M	Amlwch, Anglesey, Wales 	Master
Eleazer OWEN	        M	45 	M	Dwyran, Anglesey, Wales 	Mate
William OWEN	        U	18 	M	Dwyran, Anglesey, Wales 	A B

Vessel:	"Elizabeth Alice"
	
Hugh MURRY	        M	26 	M	Down County Warren Point	Mate
Rudolph PETERS	        M	24 	M	Newfair Water (B S), Germany	A B Seaman
William HAMPTON 	U	20 	M	Ramsey, Isle of Man, England	A B Seaman
Dannial MURRY	        U	19 	M	Down County Warren Point	O Seaman
John WHARTON	        U	24 	M	Ulverston, Lancashire, England	Cook

Vessel:	"Elizabeth"
	
William EVANS      	U	30 	M	Lpool ((Dwygy)), Lancashire	Master
William (Sr) EVANS	W	50 	M	Nevin, Caernarvon, Wales	Mate
David EVANS	        U	20 	M	Dwygyfylehi, Caernarvon, Wales	A B Seaman

Vessel:	"Argestes"
	
John RUSSELL      	M	40 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Master
James FAIRCLIFF 	U	24 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Mate
Robert MC KENSZIE	U	28 	M	Whitehaven, Cumberland, England	A B Seaman
John LOOBY	        U	23 	M	Alewes, Ireland         	A B Seaman
John Joseph BLACKBURN	U	19 	M	Whitehaven, Cumberland, England	O Seaman
William RITSON	        U	16 	M	Whitehaven, Cumberland, England	O Seaman
Jane RUSSELL	        M	36 	F	Whitehaven, Cumberland, England	Masters Wife
William RUSSELL	 	        11 	M	Whitehaven, Cumberland, England	Masters Son
Ruth RUSSELL	 	         4 	F	Whitehaven, Cumberland, England	Masters Daughter

Vessel:	"Ann Bradshaw"
	
John REED	        M	35 	M	Nevern Parish, Pembroke, Wales	Master
Evan LEWIS	        U	35 	M	Nevern Parish, Pembroke, Wales	Mate

Vessel:	"Brothers"
	
Joseph JONES     	M	31 	M	Connahs Quay, Flint, Wales	Master
George SHOLMERDINE	M	22 	M	Manchester                 	Master
John DAVES	          	15 	M	Queens Ferry, Flint, Wales	Cook

Vessel:	"SS Herald"
	
George BACKHOUSE	U	20 	M	Newtown, Lancashire, England	Watchman (HDS)

Vessel:	"Tyrone"
	
William HILL      	M	44 	M	Ireland                         A B Seaman
James MC ALLISTER	M	30 	M	Ireland                         A B Seaman
Charles O'NEIL	        M	53 	M	Ireland                   	A B Seaman
Edward DONNELLY	        M	56 	M	Ireland                 	Fireman
Robert CURLY	        M	42 	M	Ireland                   	Fireman
James MILLAN	        M	44 	M	Ireland                 	Fireman
John HERRON	        M	47 	M	Ireland                 	Fireman
John THOMAS	        M	29 	M	Newport, Monmouth, England	Fireman
Johanna B. SMITH	M	34 	F	Glasgow, Lanark, Scotland	Stewardess (Ship Steward)

Vessel:	"Ellen & Sarah"
	
John Randolph MC LESTER	M	54 	M	Greenodd, Lancashire, England	Master
Michael SMITH	        M	30 	M	Belfast Down County             Mate

Vessel:	"Ruby"
	
John RIMMER	        M	31 	M	Hesketh Bank, Lancashire, Eng	Master Mariner
James MARTIN	        W	49 	M	Essex, England             	Mate
John RIMMER	        U	11 	M	Hesketh Bank               	Boy

Vessel:	"Olivia"
	
James WIGNALL	        W	50 	M	Hesketh Bank, Lancashire, Eng	Master
Hugh WIGNALL	        U	20 	M	Hesketh Bank, Lancashire, Eng   Mate
Richard BLUNDELL	U	18 	M	Barrow, Lancashire, England     Ordinary Seaman

Vessel:	"No 4 Dredger"
	
James DUNCAN      	M	48 	M	So Shields, Durham, England	Engineer
Andrew DALANEY	        M	41 	M	Liverpool, Lancashire, England	Cook
James LARKING	        U	27 	M	Down County Green Castle, Ireland A B Seaman

Vessel:	"No 3 Steam Dredger"
	
Alexander BARR     	M	36 	M	Antrum Dunean, Ireland    	Mate
John PENNINGTON	        U	25 	M	Rampside, Lancashire, England	A B Seaman
Stephen MAGUIRE	        U	30 	M	Louth Meath, Ireland            Fireman

Vessel:	"No 2 Dredger"
	
Joseph STUBBS	        M	29 	M	Gilcruise, Cumberland, England	O Seaman

Vessel:	"Walney"
	
Harry LEICESTER  	U	29 	M	M'chester, Lancashire, England  Fireman (HDS)

Vessel:	"SS Achilles"
	
John G. THOMPSON	M	42 	M	Ulverston, Lancashire, England	Master
William ROBINSON	M	42 	M	Whitby, York, England     	Mate
George FERGUSON	        U	32 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Boatswain
Andrew James REED	U	25 	M	Milford, Pembroke, Wales	Steward
Lawrence RICHMOND	U	27 	M	Tasmania                	Cook
Lachlan MC FADYN	U	22 	M	Isle Of Mull, Scotland     	A B
John PETER	        U	28 	M	Carlston, Sweden           	A B
John BUCK	        U	20 	M	Hanover Nordon (For)     	A B
Robert COWELL	        M	33 	M	Fleetwood, Lancashire, England	A B
William ANDERSON	M	28 	M	Ayr, Ayr, Scotland      	1st Engineer
Andrew BURWICK	        M	27 	M	Madrid (B S), Spain       	2nd Engineer
Thomas DAVIES	        M	39 	M	Leyland, Lancashire, England	Fireman
John GILL	        U	26 	M	Lpool, Lancashire, England	Fireman
Thomas MORRIS	        U	34 	M	Rumny, Monmouth, England	Fireman
Mary Ann THOMPSON	M	32 	F	Appledare, Devon, England	Masters Wife

Vessel:	"SS J M Lennard"
	
Robert Barrett TOMLINSON M	61 	M	Redcar, York, England     	Master
Henry Fredrick WILLIAMS	M	69 	M	Plymouth, Devon, England	Mate
William BISHOP	        M	38 	M	Cromar, Norfolk, England	2nd Mate
Thomas BURKE	        M	39 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
James BOTOMS	        M	40 	M	Sunderland, Durham, England	A B Seaman
John TOMLINSON	        U	59 	M	Redcar, York, England     	A B Seaman
Charles AUBRY	        U	23 	M	Carmarthen, Wales         	A B Seaman
Thomas SCOTSON	        M	31 	M	Wolviston, York, England	Cheif Engineer
Charles ALDRED          U	21 	M	Chatham, Kent, England  	2nd Engineer
Charles HORNER     	U	23 	M	Middlesbro, York, England	Fireman
Charles AKIN	        U	34 	M	Middlesbro, York, England	Fireman
John MAYNNARD	        M	26 	M	Brighton, Sussex, England	Fireman
Gorge JAMES	        M	34 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Steward

Vessel:	"Bruce"
	
Carl Fredrick OLSEN	M	36 	M	 (N B S), Norway           	Carpenter

Vessel:	"Doctor"
	
Joseph POOLE	        M	27 	M	Ulverston                  	Master
Wm. EICHLER	        M	33 	M	Dantzic For               	Mate
John BRADY	 	        40 	M	Dublin                     	A B
Wm. LAWRRY	 	        20 	M	Irvine, Scotland           	A B
Danial ELIOT	 	        50 	M	Workington                 	A B
Wm. MULLEN	 	        19 	M	Dantzic For              	Cook

Vessel:	"SS Minnie Irvine"
	
George GRANTHAM	        M	53 	M	Cottingham, York, England	Master
James B. SUTHERLAND	M	42 	M	Scotland                 	1st Mate
David DAVIES	        U	26 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	2nd Mate
Alexander LAKE    	M	35 	M	Wells, Norfolk, England  	Cook
William HOOK	        U	28 	M	Wells, Norfolk, England 	Boatswain
William HESILTON	M	28 	M	Whitby, York, England     	A B Seaman
Frances HOOK	        U	29 	M	Wells, Norfolk, England 	A B Seaman
John OLDHAM	        M	53 	M	Wells, Norfolk, England 	A B Seaman
William SUMMERFIELD	U	27 	M	Manchester, Lancashire, England	A B Seaman
John QUEEN	        U	26 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	A B Seaman
John BREMMER	        M	45 	M	Canada                    	A B Seaman
Dirk Wilhelm NAGEL	U	28 	M	Amsterdam For, The Netherlands	Chief Engineer
Charles CLARK	        M	48 	M	Birmingham, Warwick, England	2nd Engineer
Robert Smith HAUSEL	U	23 	M	Harttlepool, Durham, England	3rd Engineer
William GOOD	        M	41 	M	Newport, Monmouth, England	Donkey Engineer
Mario RADISCET	        U	29 	M	 (For), Austria           	Fireman
Thomas H. DAVIES	M	26 	M	Newport, Monmouth, England	Fireman
William ROWLEY	        M	35 	M	Leeds, York, England       	Fireman
John JAMES	        M	26 	M	Bristol, Somerset, England	Fireman
John GALLIE	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	Engineers Steward

Vessel:	"Humbert"
	
William ARNOTT	        M	38 	M	Scotland                   	Master
Henry HAMMOVLL	        M	32 	M	Sunderland, Durham, England	1st Mate
James FERROW	        M	28 	M	Blyth, Northumberland, England	2nd Mate
Gustur RUFEL	        M	30 	M	Hanover For               	Steward
Chas. RUDNISK	        M	42 	M	Berlin                   	Cook
John P. JACKSON         W	40 	M	Wolston, Cumberland, England	Boatswain
Rosario AGNIS	        M	30 	M	Malta                     	Carpenter
Louis WHIT	        U	28 	M	Hamburg                   	Seaman
Peter FERDINE	        U	34 	M	Greece	                        Seaman
George COASTSATINE	U	45 	M	Greece	                        Seaman
George CRAZERO	        U	32 	M	Greece	                        Seaman
Crick ELVERS	        U	28 	M	Finland	                        Seaman
Isic PETERSEN	        U	26 	M	Sweden	                        Seaman
John THOMAS	        U	35 	M	Greece                          Seaman
William DIXON	        U	32 	M	Newcastle On Tyne, Northumbs	Cheif Engineer
Richard MILLER	        U	34 	M	South Shields, Durham, England	2nd Engineer
George WHITEMAN  	M	30 	M	South Shields, Durham, England	3rd Engineer
John FURMIDGE	        M	32 	M	Isle of Wight, Hampshire, Eng	Donkeyman
William FURMIDGE	M	30 	M	Isle of Wight, Hampshire, Eng	Fireman
Robert LINSTER     	U	23 	M	Ireland                 	Fireman
Edward BARRY	        M	36 	M	Ireland	                        Fireman
John JOHNSEN	        U	30 	M	Berlin 	                        Fireman
Joseph GERMAN	        U	25 	M	Master (Ens), England     	Fireman
Emille SECINIL     	U	22 	M	Belgium                   	Engineers Steward

Vessel:	"Knighton"
	
James KINDLER      	U	35 	M	Scotland	                Master
Richard G. HUXTABLE	U	23 	M	Scotland	                Mate
Alexr. CORNFOOT 	M	33 	M	Scotland	                Bosn.
Wm. R. KINDLER    	U	21 	M	Scotland	                Carpenter
John MC KECHNIE 	U	31 	M	Scotland	                Steward
Duncan HOGG	        U	47 	M	Scotland	                Sailmaker
Michael ROCHE	        U	31 	M	Ireland 	                A B
Walter PRESLY	        U	19 	M	Birmingham	                A B
William MC LEAN	        U	21 	M	Scotland	                A B
James FORSYTH	        U	25 	M	Scotland	                A B
Jas. MC LIDNL	        U	36 	M	 (B S), Sweden	                A B
David ROBERTSON	        U	20 	M	Scotland	                O S
Jas. MC CABE	        U	16 	M	Scotland	                O S
Wm. BROWN	        U	50 	M	Scotland	                A B
John DIXON	        U	45 	M	Scotland	                A B
John CLARK	        M	50 	M	Scotland	                A B
Thomas AULD	        U	28 	M	Scotland	                A B
Hugh MUNRO	        U	48 	M	Cape Bretton, Canada	        A B
Harry HENDERSON	        U	49 	M	Scotland	                A B

Vessel:	"Assyria"
	
David C. CAMPBELL	M	39 	M	Scotland	Master
James BROWN	        U	32 	M	Scotland	1st Officer
John PITHIE	        M	42 	M	Scotland	2nd Officer
Henry SCHISCHKA    	U	29 	M	Halifax, York, England	3rd Officer
Andw. DAVIDSON	        M	37 	M	Scotland	     1st Engr.
Thos. SHAW	        M	27 	M	Scotland	2nd Engineer
Wm. MC LEAN	        U	32 	M	Scotland	3rd Engineer
Philip MUSKIST          U	23 	M	Melbourne, Derby, England	Surgeon
Fred MOXON	        U	21 	M	Hull, York, England	Purser
William SMITH	        M	40 	M	Scotland	Chief Steward
William FRASER	        U	27 	M	Scotland	2nd Steward
Thomas LEITCH	        U	19 	M	Scotland	Asst Steward
E. GARROWAY	        U	16 	M	Scotland	Asst Steward
William LAMBERT   	M	24 	M	Scotland	1st Cook
John CURRIE	        U	28 	M	Scotland	2nd Cook
Andrew KEIR	        M	36 	M	Scotland	Boson
Chas. MASTERS	        U	35 	M	Halifax N S	Quarter Master
Malcolm MC GOUGAN	M	51 	M	Scotland	Carpenter
Hugh FERGUSON	        M	55 	M	Scotland	Quarter Master
Charles PARKER	        M	28 	M	Baltimore, United States	Quarter Master
William COX	        U	28 	M	Scotland	Quarter Master
John LATTO	        U	19 	M	Scotland	Apprentice
John DORIAN	        U	15 	M	Scotland        Apprentice
Alexr. PARTTY	        U	28 	M	Finland 	A B
William BROWN	        U	35 	M	Revel (B S), Russia	A B
George THOMSON	        U	41 	M	Antwerp (B S)	A B
Etler EMANUELSON	U	24 	M	Denmark 	A B
John HALL	        U	22 	M	Scotland	Fireman
James MC GREARY 	M	42 	M	Scotland	Fireman
Joseph MC MURRAY	M	43 	M	Scotland	Fireman
Henry DEVLIN	        M	45 	M	Scotland	Fireman
William MC COMB 	M	43 	M	Scotland	Fireman
John TWEED	        U	28 	M	Scotland	Fireman
Alexr. MC KINNEY	U	28 	M	Scotland	 Fireman
Ben MC ILROY	        U	22 	M	Scotland	Trimmer
James COCKRANE     	M	36 	M	Scotland	Trimmer
Aaron MOORE	        U	19 	M	Scotland	Trimmer

Vessel:	"William Yeo"
	
Thomas Tomlin HOSKING	M	69 	M	Penagn, Cornwall, England	Mate
Betsey HOSKING	        M	48 	F	Appledore, Devon, England	Mate Wife
Susan HOSKING	        U	10 	F	Appledore, Devon, England	Mate Daughter
Ada Elen RUMNEY 	U	3 	F	Cardiff, Glamorgan, Wales	Mate Grand Daughter

Vessel:	"Staffa"
	
Angus NICHOLSON 	U	31 	M	Charlottetown Prince Edward Is	Boatswain
David Henry OWENEN	U	43 	M	Annapolis Nova Scotia   	Cook & Steward
Charles ROYDEN	        U	40 	M	Birkenhead, Cheshire, England	Able Seaman
Thomas MUTCH	        U	18 	M	Liverpool, Lancashire, England	O S
Alexander HIGGINS	U	17 	M	Greenock, Renfrew, Scotland	O S
Frederick MILLER	M	41 	M	Brakector (B S), Finland	Watchman (HDS)

Vessel:	"Chipman"
	
John LEWIS	        M	44 	M	Llanarth, Cardigan, Wales	Master
John EDWARDS	        M	40 	M	Holyhead, Anglesey, Wales	Mate
Charles DUNBAR   	U	38 	M	Nova Scotia               	Boatswain
Thomas MACKIN	        U	31 	M	Lpool, Lancashire, England	Carpenter
John Henry LAYCOCK	U	31 	M	Liverpool, Lancashire, England	Steward

Vessel:	"Isabel Hall"
	
Abraham JONES      	M	53 	M	New Quay, Cardigan, Wales	Master
John ROBERTS	        M	25 	M	St Helens, Lancashire, England	Mate
William JONES	        M	19 	M	Newport, Monmouth, England	A B
Owen HARRIS	        M	34 	M	Newport, Pembroke, Wales	A B
James GILMORE	        M	21 	M	Belfast, Ireland           	O S
John MC KIBBIN	        M	30 	M	Belfast, Ireland           	O S

Vessel:	"Charles"
	
Samuel ROYLE       	M	31 	M	Runcorn, Cheshire, England	Master
John NEEDHAM	        M	27 	M	Ulverston, Lancashire, England	Mate
Samuel LYDIATE	        U	21 	M	Runcorn, Cheshire, England	Cook

Vessel:	"Sulitelma"
	
Peter GRAHAM	        W	34 	M	Nova Scotia	       Master
Colin FRASER	        U	28 	M	Nova Scotia	       First Mate
William BROWN	        M	28 	M	Nova Scotia	       Boatswain
Edward BRISBOW	        U	41 	M	United States	       Cook And Steward
Archabald MC DONALD	U	35 	M	Nova Scotia	       A B Seaman
William VINSENT 	U	24 	M	Nova Scotia	       A B Seaman
James BETTES	        U	22 	M	Nova Scotia	       A B Seaman
Hugh MC KINNON	        U	16 	M	Nova Scotia	       Apprentice
Rodrick ROSS	        U	16 	M	Nova Scotia	       Apprentice
Malcomb CAMERON 	U	14 	M	Nova Scotia	       Apprentice
John HIMAMKO	        M	36 	M	 (For), Finland	       Carpenter

Vessel:	"Hiram"
	
Kinid Knudsson KERSLAND	M	36 	M	Norway	                Captain
Endre Nielsen SCHOU	M	35 	M	Norway	                Mate
Berge Johs Pederson KAALAND M	46 	M	Norway	                Carpenter
He. Ingbyornson TASTAD	M	42 	M	Norway	                Boatswain
He. Christian TOMESON	U	35 	M	Norway	                Sailmaker
Tho. Taulson GRODON	M	51 	M	Norway	                A B Seaman
Carl RUSHERBERG	        M	36 	M	Sweden	                A B Seaman
Torger Bydreason BAE	U	20 	M	Norway	                Ordinary Seaman
Tivert Eriksen HALSNO	U	22 	M	Norway	                Ordinary Seaman
Gabriel SREVDSEN	U	22 	M	Norway	                Ordinary Seaman
Olvf Ingebresh OLSEN	U	19 	M	Norway	                Ordinary Seaman
Lauritz Igegvan OLSEN	U	17 	M	Norway	                Ordinary Seaman
Peter GUNDERSON	        U	14 	M	Norway	                Cook
Edvard Johan ERIKSON	U	19 	M	Norway	                Ordinary Seaman
Peder Olai TORGESEN	U	17 	M	Norway	                Boy

Vessel:	"Kalos"
	
Peder A. FORGENSON	M	33 	M	Arendal, Norway	        1st Mate
Piren KRISTIANSON	U	26 	M	Arendal, Norway	        2nd Mate
Tomnis PEDERSEN	        M	35 	M	Kerkfjord, Norway	Sail Maker
Aseel HILLE	        U	18 	M	Bergen, Norway	        Sailor
Thor THOSSEN	        U	20 	M	Sandefjord, Norway	Sailor
John VIINBLAD	        U	24 	M	Hermosand, Sweden	Sailor


	
Return to Introductory Page