Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
KENT - PART 14
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




KENT - PART 14



Ships in Port 1881 - Kent - Part 14

Ramsgate, Kent

Vessel:	"Cardelia"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
William PESLL     	U	21 	M	Margate, Kent, England  	Mate
Nathaniel BOLTON	U	20 	M	Whitstable, Kent, England	A B Seaman
James WALKER	        U	23 	M	Margate, Kent, England    	A B Seaman
George ALLEN	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Cook
Robert GILBERT   	U	15 	M	Margate, Kent, England    	Boy

Vessel:	"Ocean Wave"
	
Richard WALLER   	U	20 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
William SETTERFIELD	M	23 	M	Fleete, Kent, England     	Mate
William BOURN    	U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Charles HOGWOOD 	U	23 	M	Chatham, Kent, England   	O Seaman
John JOHNCOCK	        U	15 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Janetta"
	
Samuel MOXY     	M	29 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Thomas DONNITHORNE	M	27 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
William FARLEY	        M	27 	M	Hastings, Sussex, England	A B Seaman
Frederick George GOOD	U	23 	M	Adelaide N S W            	A B Seaman

Vessel:	"Bonnie Belle"
	
Maurice ASHTON    	M	25 	M	London, Middlesex, England	Master
George WEST	        M	32 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Henry GOLDRING	        U	18 	M	Southampton, Hampshire, England	A B Seaman
Richard RANDALL 	U	16 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Walter GREY	        U	15 	M	Derby, Derby, England     	Cook

Vessel:	"Victory"
	
Richard GIFFORD 	M	27 	M	Manstone, Kent, England 	Master
William GIFFORD 	M	29 	M	Manstone, Kent, England 	Mate
Richard BLAKE	        U	24 	M	Badstow, Cornwall, England	Ordinary Seaman
Frederick SMITHERS	U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	Ordinary Seaman
Alfred BARNES	        U	15 	M	Walton On Thames, Surrey, Eng	Cook

Vessel:	"Albion"
	
G. RALPH	        M	40 	M	Monkton, Kent, England   	Master
J. HAMLIN       	M	56 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook
H. YARNOLD	        M	30 	M	London, Surrey, England 	A B Seaman
J. HAMLIN	        M	30 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate

Vessel:	"Elizabeth Morton"
	
William MONK     	M	65 	M	Whitstable, Kent, England	Master
George CROFT    	M	35 	M	Herne Bay, Kent, England	Mate
Charles EMERY    	U	31 	M	Folkestone, Kent, England	Boswain
Thomas SIMMONS    	U	19 	M	Faversham, Kent, England	O Seaman
Frederick HOARE 	U	25 	M	Faversham, Kent, England	O Seaman
Henry TAYLOR	        U	24 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman

Vessel:	"Vulcan"
	
Edward READ       	M	30 	M	Broadstairs, Kent, England	A B Seaman
George WOODWARD  	M	36 	M	St Lawrence, Kent, England	Stoker

Vessel:	"Abeona"
	
John MATTHEWS     	M	46 	M	Brixham, Devon, England 	Master
William RANDALL 	U	19 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
John MATTHEWS           U	17 	M	Brixham, Devon, England 	O Seaman
Charles HUGHES	        U	19 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Albert MATTHEWS 	U	13 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Valiant"
	
John Edward STANNER	M	27 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Isa HUBBELL	        U	24 	M	Newhaven, United States 	Mate
Henry BACON	        U	23 	M	Bardbrook, Essex, England	O Seaman
Daniel HARRISON 	U	17 	M	Eastbourne, Sussex, England	O Seaman
Joseph LAURENCE	        U	16 	M	Margate, Kent, England  	Cook & Stewart

Vessel:	"Octavia"
	
G. E. OXLEY      	M	26 	M	Sandwich, Kent, England 	Master
Charles SMITH     	M	35 	M	Broadstairs, Kent, England	Mate
Thomas KELLY	        U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
James BROWN	        U	22 	M	Plymouth, Devon, England	A Seaman

Vessel:	"Brave"
	
William Henry WATTS	M	34 	M	Ramsgate, Kent, England 	Captain
Walter RICHARDS 	M	35 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Joseph TAPPENDEN	M	40 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Daniel HILLS	        U	21 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman

Vessel:	"Nicholas & Thomas"
	
John BUSHELL      	M	36 	M	Eastrey, Kent, England   	Master
Steven ADAMS	        U	21 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Henry SMITH	        U	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
Frederick TAILOR	U	16 	M	Belgium                   	A B Seaman
Frederick GOWER 	U	16 	M	London, Middlesex, England	O Seaman

Vessel:	"Harriet"
	
Charles SETERFIELD	M	29 	M	St Peters, Kent, England	Master
Thomas William READ	M	41 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Henry HOWARD	        U	15 	M	Ramsgate, Kent, England 	Apprentice
John BOSLWELL	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
John BECK	        U	14 	M	Ramsgate, Kent, England 	Apprentice

Vessel:	"William & Elizabeth"
	
John BOURNE        	M	26 	M	Redding Street, Kent, England	Captain
Alfred HAILSTONE	U	21 	M	Margate, Kent, England    	Mate
George SMITH     	U	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
James CAMBER	        M	24 	M	St Marylebone , London, Middx	A B Seaman
Charles GRIFFIN 	U	14 	M	Finchley , London, Middx	Cook

Vessel:	"Elizabeth Couch"
	
E. W. CULLEN       	M	21 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
T. WILLIS	        U	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
B. AUSTEN	        M	42 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
W. BARTLETT	        U	19 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
W. CULLEN	        U	14 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Silver Dart"
	
Edward R. HODGEMAN	M	27 	M	St Lawrence, Kent, England	Master
Job GRAND	        M	36 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
John ABOUT	        U	19 	M	Chatham, Kent, England    	 O Seaman
Walter EMPTAGE	        U	19 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Charles BOWERS	        U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Old Goody"
	
John ASHBY        	U	20 	M	Whitstable, Kent, England	Mate
Ernest CURE	        U	24 	M	Canterbury, Kent, England	A B Seaman
Thomas TAYLOR	 	        24 	M	
Joseph DREDGE	        U	19 	M	Bristol, Somerset, England	O Seaman
James BAKER	        U	18 	M	Margate, Kent, England    	O Seaman

Vessel:	"Result"
	
William COOK       	M	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
George MOSES	        U	20 	M	Brixham, Devon, England 	Mate
Edward KINGSFORD	M	40 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
William PARKER    	U	20 	M	Gravesend, Kent, England	O Seaman
Charles KEEN	        U	15 	M	London, Middlesex, England	Stewart & Cook

Vessel:	"Nancy"
	
William JORDON     	M	28 	M	Margate, Kent, England   	Master
Steven HOGBIN	        U	26 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
George BAKER	        U	20 	M	Richmond, Surrey, England	O Seaman
Henry PAGE	        U	18 	M	Sandwich, Kent, England 	O Seaman
William GEISLEY	        U	18 	M	Margate, Kent, England    	Cook

Vessel:	"Striver"
	
George DIXON      	M	28 	M	Yarmouth, Suffolk, England	Master
William GARWOOD 	M	38 	M	London, Middlesex, England	Mate
William GRIGG	        M	27 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
John BISHOP	        M	27 	M	Brixham, Devon, England 	A B Seaman

Vessel:	"Industry"
	
William DRAY	        M	42 	M	Walton, Kent, England    	Master
Henry BELSEY	        W	64 	M	Winsbro, Kent, England    	Mate
James GORAD	        U	33 	M	Ramsgate, Kent, England 	Second Mate
Harry DRAY	        U	15 	M	Ramsgate, Kent, England 	Deck Boy
William Thomas DRAY	U	13 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Lizzie"
	
Richard WALLER     	W	52 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
George MORRIS	        M	30 	M	Margate, Kent, England    	Mate
George BRETT	        U	25 	M	London, Middlesex, England	A B
John SMITH	        U	22 	M	Hull, York, England     	A B
Edward BROTHERSON	U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	O S

Vessel:	"Rippling Wave"
	
Charles Edward CRIBBENS	M	42 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Eligh EMTAGE	        U	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
John MONDAY	        U	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
James BESKETT     	U	16 	M	Dunstable, Bedford, England	O Seaman
Arthur BARRETT          U	16 	M	Luton, Bedford, England 	O Seaman

Vessel:	"Glance"
	
Thomas R. TUCKER	M	37 	M	Ramsgate, Kent, England 	Fisherman (Master)
William WOOD      	M	32 	M	Ramsgate, Kent, England 	Fisherman (Mate)
Alfred DEVERSON 	U	20 	M	Ramsgate, Kent, England 	Fisherman (Seaman)
Robert BRISTOW    	U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	Fisherman (Seaman)
Thomas FURNACE	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Fisherman (Boy)

Vessel:	"Pride Of The Ocean"
	
John STROUD       	U	23 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
George DILLEY     	M	27 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
William KEMP	        U	19 	M	Sheerness Isle Of Sheppey	O Seaman
Henry LOVE	        U	17 	M	Newcastle, Durham, England	O Seaman
Joseph HUXSTEP	        U	16 	M	West Marsh, Kent, England	Steward

Vessel:	"Young Tom"
	
Alfred James CLARIS	M	26 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Edward SOUTHEN	        M	27 	M	London, Middlesex, England	Mate
James BOOTS	        U	21 	M	Rye, Sussex, England    	Ordinary Seaman
Henry Wallis DARBY	U	18 	M	Hoad, Kent, England       	Ordinary Seaman
Charles WILLIAMS	U	15 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook
Richard CURLING	        M	25 	M	London, Middlesex, England	Master
Robert DOUGHTY	        U	21 	M	Margate, Kent, England    	Ordinary Seaman

Vessel:	"Gypsey Queen"
	
Alfred BUSHELL     	U	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
William PALMER	        U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	Ordinary Seaman
John LOCKYER	        U	15 	M	Margate, Kent, England   	Cook

Vessel:	"Daisy"
	
Giles CHANDLER	        M	24 	M	Stonner, Kent, England    	Master
William Henery SOLLEY	M	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
William DARBY	        U	21 	M	Canterbury, Kent, England	O Seaman
John ARCHER	        U	19 	M	Dover, Kent, England      	O Seaman
William MORTISHIRE	U	24 	M	Lowestoft, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Enterprize"
	
John Samuel Webster LILLEY U	19 	M	Nottingham, Nottingham, Eng	O Seaman
William CHASE     	U	18 	M	Milton Near Portsmouth, Hamps	O Seaman

Vessel:	"Dida"
	
Alfred (Lord 1st Leut) PAGET	
                        M	64 	M	56 Queen Anne St , London, Middx 1st Leut Army
William PONDER     	M	33 	M	East Donyland, Essex, England	Mate
Jonathan VINSON  	M	45 	M	Layer De La Hay, Essex, England	Stewart
Jesse TAYLOR	        M	31 	M	East Donyland, Essex, England	Engineer
Robert LINDON	        M	40 	M	East Donyland, Essex, England	A B Seaman
Richard WADLEY          U	14 	M	East Donyland, Essex, England	Cook

Vessel:	"Non Mi Ricorda"
	
Samuel James PULLMAN	M	26 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Frederick DENNE 	M	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
John FORWARD      	U	21 	M	Ramsgate, Kent, England 	3 Hand
George BUSHELL     	U	16 	M	Margate, Kent, England   	Deckboy
John BAKER	        U	15 	M	Canterbury, Kent, England	Cook

Vessel:	"Alert"
	
Henry T. CURRT    	U	20 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman

Vessel:	"Tempest"
	
Herbert LOVE      	M	64 	M	Milton, Kent, England     	Master
Frederick PITCHER	U	23 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate

Vessel:	"Maria & Elizabeth"
	
R. WILKENSON     	M	55 	M	Whitstable, Kent, England	Master
Henry ANDERSON     	U	27 	M	Seaham, Durham, England 	Mate
Robert CROSS	        U	27 	M	Albrough, Suffolk, England	A B Seaman
Richard T. PARKER	U	19 	M	Whitstable, Kent, England	A B Seaman
William G. PARKER	U	21 	M	Whitstable, Kent, England	A B Seaman
James SCRIMSHAW 	U	16 	M	Seaham, Durham, England 	O Seaman

Vessel:	"Triton"
	
Richard Varney WILLIAMS
                  	U	18 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice At Trinity House (Smn)

Vessel:	"John Hannah"
	
Paul LEWES      	U	26 	M	Jersey, Channel Islands 	O Seaman
Mark BAKER	        U	20 	M	Teignmouth, Devon, England	O Seaman

Vessel:	"Ivy"
	
Benjamin BENNETT	M	39 	M	Chelmondiston, Suffolk, England	Master
Thomas Wells BENNETT	U	18 	M	London, Middlesex, England	Mate
Elizabeth BENNETT	M	38 	F	Southampton               	Masters Wife
Elizabeth Mary BENNETT	U	11 	F	London, Middlesex, England	Masters Daur
John BENNETT	        U	5 	M	London, Middlesex, England	Masters Son
Gwenllian Honor BENNETT	U	2 	F	London, Middlesex, England	Masters Daur
Sarah Isabella BENNETT	U	5 m	F	Barking, Essex, England 	Masters Daur

Vessel:	"Ibis"
	
George JAINER      	U	35 	M	Canterbury, Kent, England	Mate
John COLLINS	        U	18 	M	Birkenhead, Cheshire, England	O Seaman
James Henry Dawson PASS	U	18 	M	Upnor, Kent, England      	Apprentice
Charles Frank HARLOW	U	17 	M	Chilham, Kent, England    	Apprentice

Vessel:	"Susan Hardy"
	
William SMITH	        U	25 	M	Whitstable, Kent, England	Ordy Seaman
George ROBINSON 	W	31 	M	Liverpool, Lancashire, England	Ordy Seaman

Vessel:	"Gt Bucaneer"
	
Samuel SAUNDERS 	U	27 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Master
Henry NICHOLLS	        U	38 	M	St Osyth, Essex, England	Mate

Vessel:	"Ramsgate Harbour Mud Excavator"
	
Francis HOGWOOD 	U	57 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate & Gearworker (H D S)
Thomas CULLEN	        W	57 	M	Garlinge Nr Margate, Kent, Eng	Labourer
John COLEMAN	        M	45 	M	St Lawrence Nr Ramsgate, Kent	Labourer
Thomas STEVENS	        M	36 	M	Greenwich, Kent, England	Waterman (Boatman For Shelter)
John SPICER	        M	31 	M	Greenwich, Kent, England	Waterman (Boatman For Shelter)
Walter ELPICK     	U	28 	M	Greenwich, Kent, England	Waterman (Boatman For Shelter)(Deaf)
Henry GARN	        U	31 	M	Greenwich, Kent, England	Waterman (Boatman For Shelter)
James Kase GARN 	M	40 	M	Greenwich, Kent, England	Waterman (Boatman For Shelter)
Edward CORBY	        U	18 	M	Greenwich, Kent, England	Waterman (Boatman For Shelter)

Vessel:	"Empress"
	
William N. FENNELL	M	28 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Thomas BROWNING 	U	23 	M	Birchington, Kent, England	Mate
John BIRD	        U	17 	M	Mongham, Kent, England  	A B Seaman
Henry WOOD	        U	16 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Stephen MURTEN   	U	15 	M	Faversham, Kent, England	Cook

Sandwich, Kent

Vessel:	"New Stour
	
William CHAPMAN 	U	25 	M	Dover, Kent, England      	Ordinary Seaman

Vessel:	"Gratitude"
	
Benjamin AMOS     	U	23 	M	Folkestone, Kent, England	Master Mariner
Edward PASCALL    	M	28 	M	Dover, Kent, England     	A B Seaman

Vessel:	"Amy"
	
Henry BRADLEY     	M	38 	M	Selby, York, England     	Master Mariner
Richard Nutt RAPSON	M	22 	M	Hull, York, England      	A B Seaman
Daniel MITCHELL 	U	17 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Walter Scott BROUGHTON	U	17 	M	York, York, England     	O Seaman

Vessel:	"Don"
	
John SANDERS     	W	29 	M	Hove, Sussex, England    	Master Mariner
George COLE	        M	25 	M	Ardleigh, Essex, England	A B Seaman
James PEPPLER    	U	21 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
James PICKMAN	        U	18 	M	Maldon, Essex, England     	O Seaman

Deal, Kent

Vessel:	"Vespasian" Liverpool
	
Alexander NOBLE 	M	26 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	3rd Engineer
Ernest ESCHSTRUTH	U	34 	M	Castle, Germany         	Donkey Man
James MAGEE	        U	45 	M	Belfast, Ireland           	Fireman
Nicholas JOHNSON	M	48 	M	Vola, Greece              	Fireman
Alfred STONE      	U	33 	M	Penzanze, Cornwall, England	Fireman
John PORCOTT	        U	30 	M	Berea, Greece             	Fireman
John BOOKER	        U	27 	M	Cowes, Isle of Wight, Hamps     Fireman
Charles W. RESTARICK	U	21 	M	London, Middlesex, England	Mess Room Steward
Frederick BACON	        U	36 	M	London, Middlesex, England	A B
William S. ELGAR	M	63 	M	Deal, Kent, England        	Pilot
Frank O. HIGGINSON	W	48 	M	Barbadoes                  	Master
Ralph A. JACKSON	M	40 	M	Over, Cheshire, England 	1st Mate
William H. E. JAMES	M	35 	M	Brixham, Devon, England 	2nd Mate
John W SHEAN	        M	37 	M	London, Middlesex, England	Carpenter
Henry OSBORNE	        U	49 	M	London, Middlesex, England	Steward
Wm. MC KERSIES	        M	30 	M	Tynemouth, Northumberland, Eng	Cook
Lewis WOKES	        M	47 	M	Altona, Germany            	A B
Oresti BORTOLUICI	U	22 	M	Venice, Italy             	A B
Fred E. HOPGOOD 	U	26 	M	Boston, United States      	A B
Alonzo E. DAVIES	U	21 	M	Milford, Pembroke, Wales	A B
Henry MILLER	        U	29 	M	Wisho, Essex, England      	A B
Augustus C. PETTINGILL	U	26 	M	Portland Maine, United States	A B
Antonio WELLER    	M	24 	M	Malta                     	A B
Thomas WILKIE	        U	44 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Chief Engineer
John FRASER	        M	27 	M	Renfrew                  	2nd Engineer

Dover, Kent

Vessel:	"Tynemouth Castle"
	
John Walker HARVEY	M	31 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Master
James White SWAN	M	44 	M	Layport, Fife, Scotland  	Mate
John Carney SMITH	U	40 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Second Mate
Frederick QUONDROP	M	45 	M	Copenhagen, Denmark       	Carpenter
Frederick BARROW	M	23 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Steward
Thomas WILLIAMS 	M	37 	M	Bedworth, Warwick, England	Cook
William Saunders STEPHENS U	25 	M	South Shields, Northumberland	Boatswain
Joseph BISHOFF    	U	31 	M	Hamburg, Germany         	A B
John Henry GREEN	U	30 	M	Gottenburg, Sweden              A B
Arthur Linces PETTERSON	U	22 	M	Gottenburg, Sweden        	A B
John BAIN	        U	29 	M	Montrose, Forfar, Scotland	A B
Angus SUTHERLAND	U	39 	M	Sutherland Tongue         	A B
George Potts SHOTTON	M	33 	M	South Shields, Durham, England	1st Engineer
John PORTEUS	        M	25 	M	E Howdon, Northumberland, Eng	2nd Engineer
Thomas Haig WAUGH	U	37 	M	N Shields, Northumberland, Eng	3rd Engineer
Thomas DORAN	        U	38 	M	Linlithgow               	Donkeyman
William FINNIGAN	U	20 	M	Wallsend, Northumberland, Eng	Fireman
James William SKINNER	U	32 	M	London, Middlesex, England	Fireman
William HAWTHORN	U	23 	M	Felling, Durham, England	Fireman
Stephen ROY	        U	19 	M	W Shields, Northumberland, Eng	Fireman
Francis SCHVINTE	U	28 	M	Alsace Broque, Germany     	Weaver (Passenger))

Vessel:	"Offspring"
	
Samuel MERRIMAN 	M	36 	M	Pinchbeck, Lincoln, England	Master
Thomas THOMPSON 	M	49 	M	South Shields, Durham, England	Mate
John DOVE	        U	29 	M	Scarboro, York, England 	Steward (S)
William PEARSON 	U	23 	M	So Shields, Durham, England	A B
Lewis JOHNSON	        U	24 	M	Stavange In, Norway        	A B
Peter CLIFTON	        U	22 	M	So Shields, Durham, England	A B
Nicholas SCARFE 	U	19 	M	So Shields, Durham, England	Apprentice
Joseph EVANS	        U	18 	M	Rhyl, Flint, Wales        	Apprentice
Frances WALL	        U	18 	M	Cork City Of, Ireland    	Apprentice

Vessel:	"Drusus"
	
David Charles DANIELS	M	37 	M	Swansea, Glamorgan, Wales	Master
Robert DUFFELL      	U	52 	M	Vauxhall, Surrey, England	Chief Mate
Nathaniel BORG    	U	24 	M	Sitka Vancouver Island,Canada	Cook & Steward

Vessel:	"Sylfiden"
	
Samuel Emil SVENSEN	U	29 	M	Laurvig, Norway         	Master
Harold SVENSEN          U	26 	M	Laurvig, Norway         	Second Mate
Johan Auton Gire TAYSEN	U	23 	M	Laurvig, Norway           	Second Mate
Harold PEDERSIN 	U	21 	M	Laurvig, Norway           	Carpenter
Auters OLSEN	        U	21 	M	Laurvig, Norway         	Sailor
Soren SVENIRINGSEN	U	18 	M	Laurvig, Norway         	Sailor Boy
Bernhard CARLSEN	U	17 	M	Stavern, Norway           	Cook
Haus NIELSEN	        U	16 	M	Laurvig, Norway            	Sailor Boy

Vessel:	"Comte De Flanders"
	
Ferdinand VAN SCHOOSEN	M	35 	M	Ghent, Belgium            	Commander
Alphonse WITOLDECK	U	42 	M	Antwerp, Belgium          	Lieutenant
Charles VERSTRETE	M	62 	M	Ostende, Belgium           	Boatswain
Edoustref VROOME	M	41 	M	Ostende, Belgium         	Quarter Master
Soenen EMILE	        M	32 	M	Ostende, Belgium           	Carpenter
Edouard REBEENE  	M	30 	M	Breegene, Belgium         	A B Seaman
Michel PIETERS      	U	26 	M	Ostende, Belgium                A B Seaman
Michel VERMEULEN	M	26 	M	Ostende, Belgium         	A B Seaman
Louis DEBEENE	        M	33 	M	Brerifine, Belgium        	A B Seaman
Pierre MYCKE        	M	42 	M	Ostenige, Belgium         	A B Seaman
Paul NOREYANS	        U	25 	M	Ostenige, Belgium         	A B Seaman
Charles CHAFFAERT	U	32 	M	Ostenige, Belgium       	A B Seaman
August ROMAN	        M	23 	M	Ostenige, Belgium         	A B Seaman
Ernest BILLIAERT	U	50 	M	Ostenige, Belgium          	Steward
Francois DUITAL 	U	20 	M	Ostenige, Belgium         	2nd Steward
Therese DUPONT	        M	40 	F	Knocke, Belgium           	Stewardess (Ship)
Lambeth EVAERT	        M	41 	M	Liege, Belgium            	Chief Engineer
Jacques EYCHMANS	M	32 	M	Antwerp, Belgium         	2nd Engineer
Jean BROCK	        M	26 	M	Ostend, Belgium          	3nd Engineer
Henri POTTIEZ	        M	40 	M	Kleemskerke, Belgium       	Stoker
Jean WILLAERT	        M	39 	M	Kleemskerke, Belgium      	Stoker
Jean FRANCO	        M	29 	M	Kleemskerke, Belgium      	Stoker
Joseph VANHILLE 	M	24 	M	Brcestene, Belgium        	Stoker
Pierre BOUCKHOUT	M	35 	M	Sleepe, Belgium           	Stoker
Henri COENYE	        M	27 	M	Ostende, Belgium                Stoker

Vessel:	"Marie Henriette"
	
Amedge PIERRE     	M	38 	M	Virton, Belgium          	Master
Ernest HOUSMANS 	W	32 	M	Ostend, Belgium          	Mate
Charles LEENAERS	M	47 	M	Waremore, Belgium       	Chief Engineer
Bruno BROUSE	        M	40 	M	Gand, Belgium             	Second Engineer
Jan MUSURVE	        M	57 	M	Ostend, Belgium         	Boatswain
Conston JANSEN	        M	46 	M	Ostend, Belgium          	Quarter Master
Pierre SOREL	        M	56 	M	Anvers, Belgium         	Carpenter
Charles VAN WOUSOE	M	40 	M	Ruremonde, Belgium        	Steward
Mathew MAELEGHER	U	26 	M	Ostend, Belgium         	Third Engineer
Pierre BRACHE       	M	40 	M	Ostend, Belgium          	Sailor
Josephe MAQUET	        M	44 	M	Ostend, Belgium           	Sailor
Pierre HINTYENS 	M	24 	M	Ostend, Belgium         	Sailor
Gustave LEMMENS 	U	22 	M	Ostend, Belgium            	Sailor
Jan ZULRUCK	        M	27 	M	Ostend, Belgium         	Sailor
Albert VANWETTER	M	23 	M	Ostend, Belgium           	Sailor
Auguste BLACK     	W	40 	M	Ostend, Belgium          	Sailor
Gustave MARTENS 	U	19 	M	Furner, Belgium          	Cabin Boy
Francois WITTEZAFLE	U	47 	M	Tabbeck, Belgium         	Stoker
Corneille MEASIN	M	32 	M	Brulinne, Belgium       	Stoker
Disire DEROUF	        M	31 	M	Sweaghesm, Belgium      	Stoker
Emile GROVEN	        M	26 	M	Bruges, Belgium          	Stoker
Livpohl VAMAIMOORTELE	U	21 	M	Sandovorde, Belgium       	Stoker
Binigne WILLOREST	M	29 	M	Vlisseghim, Belgium       	Stoker
Hortence DEZ	        W	40 	F	Grave Linnes, France       	Stewardess

Vessel:	"Prince Baudouin"
	
Zettelin DISERE 	M	34 	M	Antwerp, Belgium         	Master
Henry BORGERS	        U	51 	M	Ostend, Belgium           	Mate
Charles Louis HENDRICKX	M	49 	M	Bruvene (By Ostend), Belgium	Quarter Master
Leopold MAMINCK 	U	35 	M	Ostend, Belgium                 Sailor
Gustave BOGGERT 	U	59 	M	Ostend, Belgium           	Sailor
Feivinand LAFORCE	M	38 	M	Micuport (Of Ostend), Belgium	Sailor
Jacques VAN DUIVEBOODE	M	53 	M	Ostend, Belgium           	Sailor
Jean LAURVIREINS	U	58 	M	Ostend, Belgium            	Sailor
Joseph CORVELYN 	M	33 	M	Ostend, Belgium          	Sailor
Emile HALLEQVET 	U	57 	M	Ostend, Belgium           	Sailor
Constant VANDAMME	M	58 	M	Ostend, Belgium          	Sailor
Julien HAUZEMANS	U	64 	M	Ostend, Belgium           	Boy
Corteels EDMONIS	M	45 	M	West Ende (Ostend), Belgium	Steward
Jules BAILLY	        U	36 	M	Liege, Belgium            	Engineer
Jacques DOSSAUT	        M	51 	M	Ostend, Belgium           	2nd Engineer
J. M. DHONIRT	        M	35 	M	Ostend, Belgium          	Greaser
Pierre SCHREURS	        M	26 	M	Sasse Ic Kyhone (Of Ostend), Belg Donkeyman
Libour VANHOVIEN	M	45 	M	Rlemsrerke (Of Ostend), Belgium	  Donkeyman
Augustine CROCHART	M	45 	M	Vlessighen, Belgium               Donkeyman
T Phile BILLIAU  	U	57 	M	Knocke, Belgium                   Donkeyman
Henri Vanden BOLIGHE	M	34 	M	Stalilk, Belgium                  Donkeyman
Louis BOLLIBERGHE	M	41 	M	Brevene (By Ostend), Belgium      Donkeyman
Melanie DAGHEBET	M	33 	F	Ostend, Belgium           	Stewardess

Vessel:	"O Kohan"
	
Helmuth DADE     	M	35 	M	Germany                   	Captain
Johann BLIEMEISTER	M	36 	M	Germany                  	Captain
Edvard KRUGER     	M	25 	M	Germany                  	1st Officer
Johann SCHNER	        M	32 	M	Germany                  	Carpenter
Robert W. JAMES 	U	24 	M	Clapham, Middlesex, England	Custom Officer
Thomas DIBLE	        M	57 	M	Marylebone , Middlesex, England	Custom Officer

Vessel:	"Carolina"
	
Domenico Nicolo BERLINGIEN
                  	U	37 	M	S Avona, Italy           	Captain
Geovan Batlish BRUZZONE	U	32 	M	Genova, Italy             	Mate
Domenica IAIA	        M	39 	M	Monopoli, Italy           	Boatswain
Guiseppe MALAGAMBA	M	29 	M	Borgeggi, Italy           	Carpenter
Giacomo RUGGERI 	M	51 	M	Porto Fermo, Italy        	Sailor
Vincenzo MARZAN 	U	29 	M	Porto Fermo, Italy        	Sailor
Antonino CARIDI 	U	25 	M	Gallico, Italy           	Sailor
Guetano CACOPARDO	W	41 	M	Giardim, Italy           	Sailor
Carlo BIESTRO	        U	14 	M	Savonir, Italy            	Boy
Guiseppe GAMBINO	U	16 	M	Genova                  	Cook

Vessel:	"Anna Helene"
	
E. BEHRFSING      	U	27 	M	Riga, Russia            	Captain
Tseuerman T. KRAFTIN	U	27 	M	Riga, Russia             	Mate
Masrofe G. BREDE	M	24 	M	Riga, Russia             	Cook
Fr. BREDE	        U	19 	M	Riga, Russia             	A B
M. KRUKMING	        U	24 	M	Hainafsh, Russia         	A B
M. OHFOLING	        U	18 	M	Hainassh, Russia          	A B
S. LAVING	        U	19 	M	Hainassh, Russia         	A B
Jumgs Fr. BEHRSING	U	15 	M	Riga, Russia              	Boy
	
Vessel:	"Port Of Calais"
	
Charles VAUSCHOORIS	M	42 	M	Ghent, Belgium           	Engineer
Louis LEFEORE	        M	57 	M	Calais, France            	Stoker
Louis TELLIEZ	        M	42 	M	Calais, France           	Carpenter

Vessel:	"Constantine"
	
John PATTERSON     	M	38 	M	Blyth, Northumberland, England  Master
Andrew HEATLEY	        M	49 	M	Alnmouth, Northumberland, Eng	1st Mate
George EVERITT	        M	45 	M	Wells, Norfolk, England 	2nd Mate
William SHACHOE 	M	44 	M	No Shields, Northumberland, Eng	Cook & Steward
John KOTTS	        M	47 	M	Heligoland British Colz 	Carpenter
Cassoe BIAJIO	        U	30 	M	Genoa, Italy              	Boatswain
W. G. HADLEY	        U	22 	M	Wivenhoe, England         	A B
Joseph SCHEREDAN	M	32 	M	Dublin, Ireland           	A B
William CARR	        M	46 	M	Cley, Norfolk, England    	A B
A. NEILSEN	        U	27 	M	Srontheim, Norway          	A B
Joseph DAVISON	        M	32 	M	South Shields, Durham, England	Chief Engineer
F. H. THOMPSON	        M	30 	M	South Shields, Durham, England	2nd Engineer
John DUGGAN	        M	32 	M	London, England           	Fireman
William STOREY	        M	30 	M	South Shields, Durham, England	Fireman
John HUNTER	        M	32 	M	South Shields, Durham, England	Fireman

Vessel:	"Victory"
	
H. J. MILTON            M	42 	M	Gravesend, Kent, England	Master
J. NRORLTETT	        M	27 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
J. JONES	        U	19 	M	Gravesend, Kent, England	2nd Mate
H. WELLS	        M	30 	M	Norwich, Norfolk, England	Engineer
H. WELLS	        U	21 	M	Norwich, Norfolk, England	Fireman
T. REYLONDS	        U	21 	M	Poplar, Middlesex, England	Fireman
E. CLARKE	        U	16 	M	London, Middlesex, England	Boy
W. PAGE         	U	18 	M	London, Middlesex, England	Coal Trimmer

Vessel:	"W D Potts"
	
Robert WILLIAMS  	M	50 	M	Pwllheli, Caernarvon, Wales	Master
Thomas OUSW	        M	38 	M	Portwallaen, Caernarvon, Wales	Mate
John JACUET	        U	24 	M	Pwllheli, Caernarvon, Wales	A B
John WILLIAMS	        U	18 	M	Pwllheli, Caernarvon, Wales	A B
William WILLIAMS	M	41 	M	Llavorn, Caernarvon, Wales	A B

Vessel:	"Maid Of Kent"
	
Frederick DANE    	M	46 	M	Lewisham, Kent, England 	Master

Vessel:	"Paris"
	
William CHAPMAN 	M	49 	M	Plymouth, Devon, England	Mariner 2nd Mate
Alexander WATERS	M	40 	M	Dover, Kent, England    	Mariner A B
Henry HAMBROOK	        U	13 	M	Dover, Kent, England      	Mariner Boy

Vessel:	"Amy"
	
George WILLSON     	U	21 	M	Jobbing In, Essex, England   	Mate

Vessel:	"Twins"
	
Edwin Hosking WILLIAMS	U	29 	M	Manaccan, Cornwall, England	Master
Henry James GILES	M	38 	M	Manaccan, Cornwall, England	Mate
James HEWITT	        W	25 	M	St Michaels Mount, Cornwall	A B Seaman
John William UREN	M	28 	M	St Michaels Mount, Cornwall	A B Seaman

Vessel:	"Jannette & Jane"
	
Morris EVANS      	M	36 	M	Caenarvon, Caernarvon, Wales	Master
Richard EVANS	        W	29 	M	Caenarvon, Caernarvon, Wales	Mate
Benjamin GRIFFITH	U	32 	M	Caenarvon, Caernarvon, Wales	A B
William SMITH	        U	22 	M	Arbroath, Scotland         	A B

Vessel:	"Erme"
	
Thomas MANUEL     	M	47 	M	Plymstock, Devon, England	Master
James BLANN	        M	38 	M	Shoreham, Sussex, England	Mate
Samuel JERVIS	        U	54 	M	Salcombe, Devon, England	A B
Stephen SULLIVAN	M	29 	M	Tenby, Carmarthen, Wales	A B
Thomas COOPER	        U	22 	M	London, Middlesex, England	A B
John HUGGETT	        U	21 	M	Newhaven, Sussex, England	O S
Elizabeth MANUEL	M	46 	F	Launceston, Cornwall, England	Masters Wife

Vessel:	"Louisa"
	
John ELLEN        	U	18 	M	Beaksbourne, Kent, England	Apprentice
William JOHNSON 	U	17 	M	Beaksbourne, Kent, England	Apprentice
Arthur STORKERY 	U	16 	M	Ripple, Kent, England     	Apprentice

Vessel:	"Ardross"
	
Henry GARLINGE     	U	25 	M	Dover, Kent, England       	A B
Albert HOPPER	        U	21 	M	Martin, Kent, England      	A B
James GREGORY      	U	22 	M	Ashcott, Somerset, England	A B
William GOLDER   	U	18 	M	Dover, Kent, England      	Apprentice

Vessel:	"Premier"
	
James TAYLOR      	U	23 	M	Dover, Kent, England      	A B Seaman
John LITTEL	        U	21 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Jhors JILL	        U	18 	M	Port Elizabeth Cape Colony, South Africa Apprentice
Charles HARRIS    	U	19 	M	Wingham, Kent, England    	O Seaman

Vessel:	"Lewes Lass"
	
Thomas ROBBINS    	U	16 	M	Dover, Kent, England      	Apprentice
Alfred Samuel TYSON	U	15 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Edwin Thomas GODFREY	U	17 	M	Guston, Kent, England     	Apprentice

Vessel:	"New Trader"
	
William Henry HALLUMS	M	61 	M	Davercourt, Essex, England	Master
Henry LEEKS	        U	18 	M	Chilsmandiston, Suffolk, Eng	Mate
William James HALLUMS	U	16 	M	Shoeburyness, Essex, England	Boy

Return to Introductory Page