Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
KENT - PART 13
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




KENT - PART 13



Ships in Port 1881

Sheerness, Kent 

Vessel:	 "Beatrice"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Charles GODDEN     	M	25 	M	Stockbury, Kent, England	Quarter Master
Samuel LUCK	        U	25 	M	Norwich, Norfolk, England	AB
Stephen ABRAHAMS	U	28 	M	Tower Hill, London, Middlesex	AB
Fredrick HOWARTH	U	24 	M	Millbrook, Cornwall, England	AB
Geo. BRINKLEY      	U	37 	M	Hastings, Sussex, England	Chief 2nd ...In Command?

Warden, Kent

Vessel:	"Edward & James"
	
Henry ANDREWS    	U	23 	M	Milton, Kent, England     	Master
Thomas WHITNALL 	U	18 	M	Upchurch, Kent, England 	Mate

Vessel:	"Railway"
	
David Ferguson CARSTAIRS M	39 	M	St Andrews, Fife, Scotland	Master
John NICHOLSON    	U	35 	M	Berwick On Tweed          	Mate
Mellvin BROWN	        U	18 	M	St Andrews, Fife, Scotland	O Seaman
Terance REILLY   	U	17 	M	Bailiesbourgh, Ireland     	O Seaman

Margate, Kent

Vessel:	"Acorn"
	
Edward Thomas NOEL	M	40 	M	St Helier, Jersey, Channel Is	Master
August VASSELIN  	U	27 	M	St Lawrence, Jersey, Channel Is	Mate
Peter HANSON	        M	54 	M	St Lawrence, Jersey, Channel Is	A B
Napoleon ARTEOL 	M	40 	M	France                     	A B
Auguste DUMAS	        U	21 	M	France                     	A B
Thomas ROBIN	        U	19 	M	St Peter Port, Guernsey, Ch Is	O S
Alfred FULHAM	        U	21 	M	 (British Parents), America	Cook (Ship)

Vessel:	"Invicta"
	
Robert SPICE	        M	58 	M	Sittingborne, Kent, England	Master
Frederick William POTWAIN M	32 	M	Whitstable, Kent, England	Mate
Thomas BENET	        U	29 	M	Rochester, Kent, England	A B Seaman
James PETTET	        M	28 	M	Margate, Kent, England    	O Seaman

Vessel:	"Mount Stewart S/S"
	
John RUTHERFORD 	M	53 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Thomas LAING     	M	53 	M	Sunderland, Durham, England	Mate
John CAMPBELL    	M	32 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	2d Mate
James TUTHILL    	M	40 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Cook & Steward
Joseph GIBSON    	W	57 	M	Sunderland, Durham, England	Boatswain
John WARD	        M	28 	M	Sunderland, Durham, England	Able Seaman
William NIXON    	M	40 	M	Sunderland, Durham, England	Able Seaman
Robert HOGARTH	        M	45 	M	Spittal, Northumberland, Eng	Able Seaman
William WALLACE 	M	29 	M	Nairn                      	Able Seaman
William DONKIN OR DORRKIN M	40 	M	Sunderland, Durham, England	Able Seaman
George HASWELL    	M	26 	M	Seaham, Durham, England 	Engineer
George ROBSON    	M	24 	M	Seaham, Durham, England 	2d Engineer
Henry JAY	        U	28 	M	Holbro, Suffolk, England	Fireman
Bryson ORD	        M	31 	M	Seaham, Durham, England 	Fireman
Frederick AUSTIN	M	21 	M	Southwick, Durham, England	Fireman
Ralph MORGAN      	U	21 	M	Netley, Hampshire, England	Dentist Passenger
George DEAN	        M	40 	M	Manchester, Lancashire, Eng	Bookbinder Passenger

Vessel:	"Penguin"
	
Edmund William HOULETT	M	39 	M	England  	                Master
Arthur MILLS     	U	32 	M	England 	                Chief Mate
Thomas JONES	        M	28 	M	England 	                Second Mate
Henry GARLAND	        M	45 	M	England 	                Boatswain
Henry LEAKER	        M	38 	M	England 	                Carpenter
Arthur NYMAN	        M	40 	M	England 	                A B Seaman
William DIOGENES	M	31 	M	Denmark 	                A B Seaman
Richard FARRIER 	M	27 	M	England 	                A B Seaman
Walter WARR	        M	31 	M	England 	                A B Seaman
James SODAN	        U	22 	M	England 	                A B Seaman
Edward CLARK	        M	60 	M	England 	                A B Seaman
William PARFREY	        M	22 	M	England 	                A B Seaman
Henry BOXER	        M	26 	M	England 	                A B Seaman
Joseph WHITE	        U	33 	M	England 	                Ships Cook
Henry HOGG	        U	16 	M	England 	                Ships Boy
William BRYANT	        U	17 	M	England 	                Ships Boy
James PHIN	        M	43 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Chief Engineer
James CHATWOOD    	U	22 	M	Constantinople (BS)      	Second Engineer
Samuel PITTAR	        M	53 	M	England                   	Steam Crane Man (Raily)
Peter SCOTT	        M	28 	M	England                   	Fireman
Frederick CORBETT	U	21 	M	England                    	Fireman
William SIMMONS 	M	24 	M	England                   	Fireman
William MURDOCK 	M	34 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Fireman
William ASHFORD 	M	23 	M	England                  	Fireman
Thomas GOOCH	        U	26 	M	England                    	Fireman
John ROSE	        M	36 	M	England                   	Fireman
Henry LAWRENCE   	M	40 	M	England                   	Under Steward
Isabella JONES    	W	53 	F	England                  	Stewardess
John HILTON	        M	36 	M	England                  	Fore Cabin Steward
James RENHARD	        M	25 	M	England                   	Dramatist (Passenger) (Actor)
Emma RENHARD	        M	29 	F	England                  	None (Passenger)
William ROXBURGH	M	30 	M	Lilliesleaf, Roxburgh, Scotland	Sergt H M 71st Regt (Passenger)
Joseph CONWAY	        U	24 	M	Monaghan, Ireland        	Clerk (Passenger)
Thomas HENDERSON	M	35 	M	England                 	Sergt H M 26th Regt (Passenger)
George CROUCH	        M	43 	M	England                         Sergt Limerick City Artillery (Passenger)
Annie CROUCH	        M	31 	F	Edinburgh, Scotland            	None
Edward SAUNDERS         M	39 	M	England                   	Corporal H M 78th Regt
Jane SAUNDERS	        M	31 	F	England                   	None
Amelia IRVINE	        U	20 	F	Edinburgh, Scotland      	Domestic Servant
David MACKIE	        U	15 	M	Edinburgh, Scotland       	Seaman Royal Navy
James MC INTOSH	        U	25 	M	Bernie, Kincardine, Scotland	Mechanical Stocker
William MILLER	        U	16 	M	Kirkaldy, Fife, Scotland	Seaman Royal Navy
Alexander DOUNIE	U	16 	M	Kirkaldy, Fife, Scotland	Tailor
John MC CALL	        U	18 	M	Inverness, Inverness, Scotland	Recruit Scots Guards
George SIM	        U	20 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Mason
Elba JASPER	        U	24 	M	England                   	Sergt H M 74th Regt
Alexander PORTEOUS	U	20 	M	Broughton, Peeble, Scotland	Gardiner (N D)
William WALLEY	        M	37 	M	Toronto, Canada              	Serg H M Eniskilling Dragoons

Vessel:	"Cork Lt Vessel"
	
Martin ELLIS      	M	59 	M	Tresco Isles Of Scilly      	Mate
Robert OXLEY	        M	58 	M	Whitby, York, England      	Carpenter
William WOOLLY	        M	49 	M	Sidmouth, Devon, England	Lamplighter
John HANDRICK	        M	42 	M	(Nat BS) Stockholm        	Lamplighter
Henry PAINTS	        U	20 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
Joseph TYLER	        U	25 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
Walter ROSE	        U	23 	M	Great Oakley, Essex, England	A B Seaman

Vessel:	"Kentish Knock"
	
John Gilbert ELLIS	M	59 	M	St Georges In The East, Middx	Mate
George HARRIS	        M	38 	M	Maldon, Essex, England    	Mariner
James LYON	        M	30 	M	Liverpool                	Mariner
Robert COOK	        M	25 	M	Bromley, Middlesex, England	Mariner
A. James GEORGE 	U	27 	M	Poplar, Middlesex, England	Mariner
William D. OUSLEY	M	43 	M	Waterford, Ireland      	Mariner
Alexander CRAIG 	U	35 	M	Peterhead, Scotland       	Seaman

Vessel:	"Swin Middle"
	
Daniel Thomas MC CARTHY	M	65 	M	Devonport, Devon, England	Master
Edward WOOD	        M	41 	M	Stepney, Middlesex, England	Lamplighter
Robert COUCH	        M	39 	M	Torquay, Devon, England 	Lamplighter
John Newing SPICER	M	26 	M	Sandwich, Kent, England 	Seaman
Charles Robert PARKER	U	26 	M	Hampstead, Middlesex, England	Seaman
George Ruben Owen SHAW	U	22 	M	Bromley, Middlesex, England	Seaman
Richard Hyram FELL	U	26 	M	Douglas, Isle of Man, England	Seaman

Vessel:	"Sunk Light"
	
Robert PROOM      	M	68 	M	Harwich, Essex, England 	Master
William CARNE    	M	41 	M	Penryn, Cornwall, England	Lamplighter
John HILLS	        M	37 	M	Gerrans, Cornwall, England	Cook
Robert PECK	        M	29 	M	Harwich, Essex, England 	Seaman
Frederick BALLS 	M	32 	M	Bradfield, Essex, England	Seaman
Walter HOLDEN	        U	22 	M	Harwich, Essex, England 	Seaman
David KEABEL	        U	25 	M	Dovercourt, Essex, England	Seaman

Vessel:	"Galloper"
	
John QUESTED      	M	66 	M	Kent, England             	Master
George WICKINS	        M	41 	M	Sussex, England         	Lamplighter
Alfred GRIGGS	        M	30 	M	Middlesex, England        	Lamplighter
John GRIFFITHS    	U	25 	M	Pembroke, Wales         	Seaman
Edward HAINES     	U	27 	M	Essex, England           	Seaman
Robert CRAUFURD   	U	22 	M	Leith                   	Seaman
Thommas MUMFORD 	U	22 	M	Scilly                  	Seaman

Vessel:	"Mouse"
	
William Henry THOMPSON	M	46 	M	Fawley, Hampshire, England	Mate
Stephen MATHEWSON	M	38 	M	Bromley, Middlesex, England	Lamplighter
Thomas Henry SCOTT	U	40 	M	Poplar, Middlesex, England	Lamplighter
John SMITH	        U	31 	M	Sheffield, York, England	Seaman
Joseph COX	        U	31 	M	Stepney, Middlesex, England	Seaman
David Alexander J. BEATTIE  M	22 	M	On Board "Austral" Of Aberdeen	Seaman
Patrick HALEY    	W	31 	M	Cork Cloyne, Ireland      	Seaman

Vessel:	"Tongue"
	
Robert CRANCHER 	M	65 	M	Yarmouth, Norfolk, England      Master
George HULL	        M	43 	M	Plaistow, Essex, England	Lamplighter
James MANNING	        M	37 	M	London Poplar , Middlesex, Eng	Lamplighter
Edward LEBORGUE	        M	23 	M	St Johns Wood, Middlesex, Eng	Seaman
Frederick BARTON	M	39 	M	London Bermondsey, Surrey, Eng	Seaman
Henery SCOTT	        M	26 	M	Hull, York, England        	Seaman
Isaac BROWN	        M	34 	M	London Poplar , Middlesex, Eng	Seaman

Vessel:	"Girdler Light"
	
James SUNAWAY     	M	41 	M	Barking, Essex, England 	Master In Charge
Robert REMBANCE	        M	41 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Lamplighter
John JAMES	        M	46 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	Lamplighter
George ROTHWELL 	U	23 	M	Southwark, Surrey, England	A B Seaman
John MILLER	        M	37 	M	Saint Peters, Kent, England	A B Seaman
John JOHNSON	        U	25 	M	Poplar, Middlesex, England	A B Seaman
Arthur STEVENS	        U	23 	M	Bromley, Middlesex, England	A B Seaman

Vessel:	"Princes Channel"
	
James JENKINS     	M	57 	M	Cornwall, England          	Master
Charles CORK      	M	47 	M	Ipswich, Suffolk, England	Lamplighter
John DORNEY	        M	46 	M	London, Middlesex, England	Lamplighter
Thomas PLOWMAN    	M	34 	M	Wells, Somerset, England	Seaman
Frederick KERN	        U	25 	M	Galle British Subject, Ceylon	Seaman
Henry WILLIAMS	        U	24 	M	Dover                     	Seaman
Frederick KEELER	U	24 	M	London, Middlesex, England	Seaman
	
Ramsgate, Kent

Vessel:	"Louisa"
	
Robert THORP            M	49 	M	Aldboro, Suffolk, England	Master
A. CHASCHAM	        M	31 	M	Snake, Suffolk, England 	Mate
George HUSTON     	U	17 	M	London, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"May Flower"
	
William ADAMS    	M	24 	M	Ware, Hertford, England 	Steersman
James CAMPKIN           M	40 	M	Ware, Hertford, England 	Mate

Vessel:	"Secret"
	
Thomas GOODN	        U	22 	M	Sydney (BS), Australia     	Mate

Vessel:	"Orlando"
	
Frank WISE	        U	19 	M	Strand On The Green, Middlesex	Mate

Vessel:	"Rose"
	
William BRAN	        M	45 	M	Sawbridgeworth, Hertford, Eng	Owner & Steersman
Isaac MILLER     	U	22 	M	Bishop Stortford, Hertford, Eng	Mate
Albert SEARELS    	U	16 	M	Bishop Stortford, Hertford, Eng	Boy

Vessel:	"Mystery"
	
Archer PLUMB      	U	14 	M	Leigh, Essex, England        	Mate

Vessel:	"Lily"
	
Samuel ROGERS	        M	35 	M	Hawarden, Flint, Wales      	Master
Edward JAMES	        U	21 	M	Hawarden, Flint, Wales      	Mate
Francis BURGES    	U	19 	M	Belfast, Ireland           	Ordinary Seaman
John HENNESSY	        U	42 	M	Shepniy, London, Middlesex, Eng	Able Seaman

Vessel:	"Barge Brisk"
	
Henry George WILLDER	M	41 	M	Crayford, Kent, England 	Master
Thomas John WILLDER	U	16 	M	Rochester, Kent, England	Mate

Vessel:	"Anglia"
	
William RUMLEY     	M	35 	M	Dartford, Kent, England 	Waterman & Lighterman
Sarah RUMLEY	        M	34 	F	Gravesend, Kent, England	Masters Wife
William RUMLEY    	U	11 	M	London, England          	Masters Son
George RUMLEY	        U	9 	M	Sittingbourne, Kent, England	Masters Son

Vessel:	"James"
	
William MOORE     	U	17 	M	Southend On Sea           	Mate

Vessel:	"Nova Rosa"
	
William HASTINGS	M	47 	M	Staniforth, York, England	Master
Moses BREWER	        U	45 	M	Lincoln, Lincoln, England	Mate
James BRIANT	        U	19 	M	Horwich, Suffolk, England	Seaman
Alexander MC GREGORE	U	20 	M	Scorne, Perth, Scotland 	Seaman

Vessel:	"Thomas Pearson"
	
William COPPEN    	U	29 	M	Grays Thurrock, Essex, England	Master (Bargeman)
George ALDERTON 	U	20 	M	Mile End Road, Middlesex, Eng	Mate

Vessel:	"Antayonist"
	
Alfred WOOLF     	M	44 	M	Davenham                   	Master
Edward ROBINSON 	M	46 	M	Southampton, Hampshire, England	Mate
Arthur MARTELL	        U	16 	M	Southampton, Hampshire, England	Ord Seaman
John HOUSE	        U	15 	M	Poole, Dorset, England    	Boy

Vessel:	"Agatha"
	
William S. PASSE	M	53 	M	Waterfield, York, England	Master
Charles LINDEN    	M	46 	M	Fairlight, Sussex, England	Mate
Thomas COLLINGH 	M	57 	M	Sunderland, Durham, England	Cook Seaman
Richard WAUGH	        U	20 	M	North Shields            	Or Seaman
Leslix TRANER     	U	18 	M	Seaham Harbour           	Apprentice

Vessel:	"William Thornborrow"
	
William SPILLER   	M	45 	M	Budleigh Salterton, Devon, Eng	Master
Henry MAY	        M	46 	M	Shaldon, Devon, England 	Mate
William COLLINS 	M	27 	M	Shaldon, Devon, England 	A B Seaman
Andrew FOOT	        M	60 	M	Shaldon, Devon, England 	A B Seaman
George COLLINS   	U	15 	M	Shaldon, Devon, England 	O Seaman

Vessel:	"Water Bird"
	
Amos WILLIAMS     	M	46 	M	Abersoch, Caernarvon, Wales	Master Marener
John MATHIAS	        M	35 	M	Newport, Pembroke, Wales	Marener
Henry DABES	        U	30 	M	Wolverhampton           	Marener
Charles COLE	        U	25 	M	Standish, Gloucester, England	Marener

Vessel:	"Crouch"
	
Charles YARDLEY  	 	40 	M	Burnham, Essex, England 	Master Mariner
Joseph WEBB	        	28 	M	Foulness Island, Essex, England	Mate Mariner
Charles (Junr) YARDLEY	 	43 	M	Burnham, Essex, England 	Cook Mariner

Vessel:	"Standard"
	
Francis JEANES	        M	28 	M	Jersey, Channel Islands 	Master
John ELLIS      	U	38 	M	Ipswich                  	Mate
George BECK     	U	18 	M	Jersey, Channel Islands 	A B Seaman
Edwin ANSELL     	U	18 	M	Jersey, Channel Islands 	O Seaman

Vessel:	"Emma"
	
Thomas HOLLOWAY 	U	19 	M	Studham, Bedford, England	Mate

Vessel:	"Phoebey Wocheveral"
	
George FIELDGATE	M	33 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
Frederick MUSSETT	M	22 	M	West Mersea, Essex, England	Mate
Walter SKRAGG     	U	18 	M	Brightlingsea, Essex, England	Fisherman
Edward FIELDGATE	U	15 	M	Brightlingsea, Essex, England	Fisherman

Vessel:	"Forward"
	
George STRACHAN    	M	40 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland	Master
William CHEYNE	        M	59 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland	Mate
Alexander Brice GORDON	U	25 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland	A B Seaman
Alexander ROBERTSON	U	24 	M	Aberdeen, Scotland        	A B Seaman
Robert Lowie WILSON	U	20 	M	Peterhead, Aberdeen, Scotland	O Seaman
Joseph John PREST	U	17 	M	Aberdeen, Scotland       	Apprentice

Vessel:	"Saleham"
	
Thomas REYNOLDS 	U	41 	M	Donegate, Ireland          	Master
John NORMAN	        U	23 	M	Newcastle, Northumberland	Mate
James MICHAEL	        U	26 	M	Sidney N S W              	2nd Mate
Thomas REES	        U	26 	M	Swansea, Wales            	Carpenter
Thomas LENNIE	        M	27 	M	North Shields, Northumberland	Steward
William PEARSON	        U	19 	M	Maidstone, Kent, England	Cook
Andrew CUDRAS	        U	36 	M	Syra, Greece              	Boatswain
Bryne MAGNNSON    	U	36 	M	Reikjarvik, Iceland       	A B Seaman
John WILSON	        U	25 	M	Leeds, York, England      	A B Seaman
John NELSON	        U	29 	M	Pietrs, Sweden           	A B Seaman
Thomas BYRNE	        U	48 	M	Wexford, Ireland          	A B Seaman
George WILSON	        U	21 	M	Sunderland, Durham, England	A B Seaman
James HANWAY	        U	31 	M	Hastings, Kent, England 	A B Seaman
William ROBINSON	U	34 	M	Oxford, Berkshire, England      1st Engineer
Thomas MOODY	        U	26 	M	Newcastle, Northumberland	2nd Engineer

	Vessel:	"Saleham"
	
James RYAN      	U	21 	M	Belford                  	3rd Engineer
Max SORENSON	        U	28 	M	Copenhagen, Denmark        	Donkeyman
Carl KANENGUSSIN	U	37 	M	Middlebrerg, Sweden      	Fisherman
Thomas LISHMAN	        U	25 	M	Sunderland, Durham, Eng 	Fisherman
Hugh JENNINGS	        U	25 	M	Jarrow, Northumberland, Eng	Fisherman
Lancelot KEIR	        U	21 	M	Shields, Northumberland, Eng	Fisherman
William BREAN	        U	36 	M	Newton, Devon, England    	Fisherman
John CRAMPTON	        U	28 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Thomas SOWAY	        U	22 	M	South Shields, Northumberland	Fisherman
Thomas GAMMAGE   	U	18 	M	Sunderland, Durham, England	Engrs Steward

Vessel:	"Princess Of Wales"
	
Thomas Pain PHILPOTT	M	38 	M	Dover, Kent, England       	Master
Frederick Henry BRISTOW	U	19 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
Frederick SANDY 	U	22 	M	Whitstable, Kent, England	2nd Hand A B Seaman
Richard Frederick WILLIAMS  U	16 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook Od Seaman

Vessel:	"Undaunted"
	
Harry Henry TOZER	M	22 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Edward George STEVENS	M	27 	M	St Nicholas, Kent, England	Mate
John UTTON	        U	17 	M	London, Middlesex, England	3rd Hand A B Seaman
Edwin JORDEN     	U	17 	M	Margate, Kent, England    	4th Hand A B Seaman
Charles BAYLEY	        U	14 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook Apprentice

Vessel:	"Snowdrop"
	
Edward George BARLOW	M	30 	M	Margate, Kent, England    	Master
George JORDAN     	U	20 	M	Northdown, Kent, England	Mate
Albert KING	        U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	First Apprentice
Charles Edward JONES	U	16 	M	Faversham, Kent, England	Second Apprentice

Vessel:	"May Flower"
	
Robert STRANGE     	M	39 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
James Inkerman STRANGE	W	21 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Frank OVENDEN	        U	18 	M	Woodnesbury, Kent, England	A Seaman
George LIPSCOMBE	U	17 	M	Gravesend, Kent, England	A Seaman
Thomas ELLISTON 	U	15 	M	Canterbury, Kent, England	Cook

Vessel:	"Smiling Man"
	
Thomas FRIEND     	M	35 	M	Ramsgate, Kent, England 	Captain
Christopher LLOYD	M	24 	M	Blackwall , London, Middlesex	Mate
Charles SLADDEN 	U	18 	M	Ash, Kent, England        	Third Hand
George DALE	        U	15 	M	Whitstable, Kent, England	Fourth Hand
William ABRAHAMS	U	15 	M	Bristol, Gloucester, England	Fifth Hand
James BATES	        U	15 	M	Derby, Derby, England    	On Trial

Vessel:	"Excel"
	
Richard H. BUSH 	U	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Captain
Henry WOODRUFF	        M	34 	M	Minster, Kent, England    	Mate
Fredrick SULLIVAN	U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
William WEST	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Richard LORD	        U	14 	M	Lydd, Sussex, England     	Apprentice
Edward SUTTON     	U	16 	M	Ramsgate, Kent, England 	Passenger

Vessel:	"Peep Of Day"
	
William HILLS     	M	30 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
James NAIRN	        U	27 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
John SMITH	        M	22 	M	Heslead, Suffolk, England	O Seaman
Charles WATLER    	U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Thomas BOOTH	        U	16 	M	Broadstairs, Kent, England	Cook

Vessel:	"Dart"
	
William HOLLADAY	M	34 	M	Saint Lawrence, Kent, England	Master
James WEST	        M	37 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
William CLADINGBOL	U	21 	M	Whitstable, Kent, England	A B Seaman
Edward FUNNELL	        U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
George STREETING	U	17 	M	Canterbury, Kent, England	Cook

Vessel:	"Eagle"
	
John Brown MUIR    	M	25 	M	Edinbrugh, Scotland       	Master
William James CANNON	M	26 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Henry Thomas GODFREY	M	23 	M	Portsmouth, Hampshire, England	3rd Hand A B Seaman
Ernest Herbert RIGDEN	U	22 	M	Whitstable, Kent, England	Cook

Vessel:	"Beatrice"
	
William JONES	        M	37 	M	Dover, Kent, England     	Master
Robert WEEKS    	M	50 	M	Ashburton, Devon, England	Mate
Peter BARTLETT    	U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
Robert NOWEL	        U	15 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
John BARTLETT    	U	14 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Bessie"
	
William MATSON    	M	40 	M	Brightlingsea, Surrey, England	Master
Walter GARDNER    	M	28 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Arthur HALSEY     	U	18 	M	Lowestoft, Suffolk, England	A B Seaman
George FOSH	        U	18 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Samuel WARD	        U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman

Vessel:	"Blossom"
	
Nathaniel TAYLOR	M	33 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
John ADAMS	        M	49 	M	Adisham, Kent, England    	Mate
Charles BEER	        U	18 	M	Canterbury, Kent, England	Apprentice
George COLGATE   	U	16 	M	Hackney, Middlesex, England	Apprentice
John MORRIS	        U	13 	M	Rye, Sussex, England    	Apprentice

Vessel:	"Cambria"
	
William SPARKES 	M	50 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Thomas CARES	        U	24 	M	London, Middlesex, England	Second Hand A B Seaman
Robert CHAMBERS 	M	31 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Third Hand A B Seaman
John HAMBIN	        M	40 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman

Vessel:	"Sydney Ollara"
	
William J. SHERRED	M	32 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Frederick MITCHELL	M	22 	M	Margate, Kent, England    	Mate
Frederick FAGG	        U	26 	M	Deptford, Kent, England 	Third Hand A B
Joseph BARRETT	        U	16 	M	Bermondsey, Middlesex, England	Cook
Osborn T. STROUD	U	16 	M	Whitstable, Kent, England	Deck Boy

Vessel:	"Jane Marven"
	
Edward PERRY	        M	37 	M	Brantcombe                	Fisherman Master
Alfred HONEYWELL	U	23 	M	Brixham                  	Fisherman Mate
Thomas M...RG	        U	30 	M	Croydon                  	Fisherman A B
William WEST	        U	19 	M	Whitstable                	Fisherman O S

Vessel:	"Granville"
	
John DANTON       	M	51 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Benjamin SUTTON 	M	32 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
John James HEMBER	U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	Apprentice
Edward SUTTON    	U	19 	M	Patrickburn Nr Dover, Kent	Apprentice
James CHALLIS	        U	16 	M	London, Middlesex, England	On Trial

Vessel:	"Gratitude"
	
Henry Geo. HAMMOND	M	36 	M	Canterbury, Kent, England	Master
Joseph WELLS	        M	25 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
John ABBOTT	        U	21 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
Albert SUMMERS    	U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	Apprentice
Ruben PALMER	        U	16 	M	Ramsgate, Kent, England 	Apprentice

Vessel:	"Nelson"
	
Albert HOLNESS    	M	31 	M	Herne Bay, Kent, England	Master
Henry William PATTENDEN	U	21 	M	London, Middlesex, England	Mate
William JORDAN    	U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Zarn SPRATLING   	U	18 	M	Sandwich, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Eliza"
	
John COFFEN     	M	25 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
George FARLEY     	M	27 	M	Brighton, Sussex, England	Mate
Alfred GREENAWAY	U	21 	M	Shepherds Well, Kent, England	Seaman
Henry BARWICK    	U	21 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman

Vessel:	"Enigma"
	
John NOWELL       	M	43 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Alfred LAMBERT     	M	25 	M	Ramsgate, Kent, England 	Second Hand
John NOWELL	        U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	Third Hand
Thomas LAMBERT    	M	38 	M	Ramsgate, Kent, England 	Fourth Hand

Vessel:	"Rialto"
	
George JANES      	U	21 	M	Wickham, Kent, England    	Master
William CURATA    	U	21 	M	St Lawrence, Kent, England	Mate
Walter SPAIN     	U	19 	M	St Lawrence, Kent, England	O Seaman
Jack SANCLAIER    	U	19 	M	Draper, Kent, England    	O Seaman
Edward CROCKER   	U	16 	M	Sittingbourne, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"Caledonie"
	
Sydney HALSEY     	U	21 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Master
William COBBITT  	M	24 	M	Kingston, Surrey, England	Mate
Thomas FORSTER      	U	17 	M	Plymouth, Devon, England	Third Hand
John OBREE	        U	16 	M	Deal, Kent, England       	Deck Boy
John William HANDERSON	U	18 	M	Reddevala, Sweden          	Cook

Vessel:	"Beatrice"
	
Thomas L. LADD    	M	40 	M	St Lawrence                 	Captain
Edward AUSTEN	        U	19 	M	Faversham                 	Mate
Charles HARLOW	        U	20 	M	Blean                     	A Seaman
John SMITH	        U	19 	M	Ireland                  	A Seaman
Arthur HEWITT	        U	12 	M	Whitstable                	Steward

Vessel:	"Desire"
	
Edward BRETT     	M	25 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
William TAYLOR	        U	28 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
James RICHARD    	U	23 	M	Dover, Kent, England      	A B Seaman
John LANKFORD      	U	18 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Frederick COOK	        U	14 	M	Deal, Kent, England      	O Seaman

Vessel:	"Englands Rose"
	
Charles SPRATT     	M	26 	M	St Nicholas, Kent, England	Master
Oliver WILSON     	M	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Robert SHEARED     	M	49 	M	Brixham, Devon, England 	Third Hand
William RENOLDS 	U	18 	M	Woodnesborough, Kent, England	Deck Boy
Alfred LETHFORD 	U	18 	M	Gravesend, Kent, England	Cook

Vessel:	"Light Vessel"
	
J. C. LEGGETT     	M	54 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
A. BEARLING	        M	41 	M	Ash, Kent, England      	Lamplighter
J. LEWIS	        M	37 	M	Milford, Pembroke, Wales	Lamplighter
I. LEMAN	        M	31 	M	Sandwich, Kent, England 	Seaman
J. CLOVE	        M	29 	M	Allington, Kent, England	Seaman
D. TAMBLIN      	U	35 	M	Deal, Kent, England      	Seaman
W. HOLMWOOD	        M	34 	M	Huckfield, Sussex, England	Seaman

Vessel:	"Hibernia"
	
George Thomas CRIBBENS	M	45 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Frederick George EMERY	M	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Richard MOORE	        U	20 	M	St Margarets, Kent, England	Third Hand
James Arthur KNOWLES	U	17 	M	Dover, Kent, England      	Cook Apprentice

Vessel:	"Light Vessel"
	
F. HARVEY         	M	58 	M	Harwich, Essex, England 	Master (Fol)
W. WRIGHT        	M	44 	M	Shalfon, Essex, England 	Lamplighter
J. OILER	        M	49 	M	Ramsgate, Kent, England 	Lamplighter (HDS)
J. CASTLE	        M	33 	M	St Lawrence, Kent, England	Seaman
S. HAMLIN	        M	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	 Seaman
R. HARRIS	        U	34 	M	Tenby, Pembroke, Wales     	Seaman (FO)
H. MINTER	        U	23 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman

Vessel:	"Olive Branch"
	
William FENNER     	M	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
John WOOD	        M	25 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Richard Thomas DALE	U	17 	M	Herne Bay, Kent, England 	3rd Hand
Henry Edward BUCHANAN	U	17 	M	Canterbury, Kent, England	4th Hand
Charles REDHOUSE	U	15 	M	Torlesbury, Essex, England	5th Hand Cook
W. LITTLEWOOD	        M	54 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
W. KINSFORD	        M	38 	M	St Clements Sandwich, Kent	Lamplighter
W. CLARK	        M	43 	M	Rhyneshark, Ireland       	Lamplighter (HDS)
G. TUCKER	        M	24 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman
F. FARRIER	        M	18 	M	Whitstable, Kent, England	Seaman (Foot)
H. COLLINS	        U	21 	M	Canterbury, Kent, England	Seaman
A. WHITE	        U	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman

Vessel:	"Light Vessel"
	
T. REES          	M	56 	M	St Davids, Pembroke, Wales	Master
A. WEST          	M	35 	M	St Lawrence Ramsgate    	Lamplighter
A. ROBERSON        	M	34 	M	Sandwich, Kent, England 	Lamplighter
D. DYASON	        U	33 	M	Whitstable                	Seaman
J. FARRIER	        M	36 	M	St Clements Sandwich       	Seaman
W. APPLETON	        M	30 	M	                           	Seaman
R. HALL OR RICHARDSON	U	24 	M	Bloomsbury, London, Middlesex   Seaman

Vessel:	"Active"
	
Charles MARTIN     	U	51 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
John EVERETT	        M	70 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate

Vessel:	"Welfare"
	
Richard WILLIAMS	M	32 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Charles HOWARD          U	20 	M	Sandwich, Kent, England 	Mate
Richard CHANDLER	U	18 	M	Sandwich, Kent, England 	O Seaman
James NUTLEN	        U	15 	M	Whitstable, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"Clio"
	
James VANHEAR     	M	34 	M	Margate, Kent, England    	Master
George HOWES	        M	28 	M	London, Middlesex, England	Mate
Edward MILLER	        U	19 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
John WILSON	        U	15 	M	Ramsgate, Kent, England 	O Seaman
Frederick SNOW    	U	16 	M	Blackheath, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"Frederick"
	
William Peirce WHITE	M	30 	M	Margate, Kent, England    	Skipper
William James CHANDLER	M	33 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Daniel ATKINS	        M	26 	M	Outwell, Norfolk, England	Third Hand O Seaman
William John SMITH	U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	Deck Boy
Robert BEESON	        U	14 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Maris Stella"
	
George Thomas STANNER	M	30 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Joseph William BUSHEL	M	45 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
George HAWKES	        U	16 	M	Sturry, Kent, England    	O Seaman
Thomas WATSON	        U	17 	M	Newington, Kent, England	O Seaman
Albert AVERY	        U	13 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Dependent"
	
A. G. BAILEY    	M	29 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
E. STOCK	        M	42 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman
W. PORCHER	        M	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman
C. RENNELS	        M	28 	M	Ramsgate, Kent, England 	Seaman

Vessel:	"Spitfire"
	
Richard LEA      	U	22 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
William BUTCHER 	U	22 	M	Lowestoft, Norfolk, England	Mate
Joseph PARKER	        U	19 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
George SIMPSON	        U	24 	M	Ramsgate, Kent, England 	A B Seaman
Charles PITCHER 	U	24 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Mystery"
	
Harry REEVES     	M	29 	M	Brixham, Devon, England 	Fisherman Captain
Charles BENNETT 	U	20 	M	Luton, Essex, England    	Fisherman Mate
William MANTLE	        U	19 	M	Luton, Essex, England    	Fisherman A B
Arthur EVANS	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Fisherman O S
Robert FISHER	        U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	Fisherman Cook

Vessel:	"Lord Napier"
	
William Thomas WATSON	M	38 	M	Margate, Kent, England    	Master
William John BRITTON	M	36 	M	Plymouth, Devon, England	Mate
William Isaac DANTEN	U	17 	M	St Lawrence, Kent, England	Third Hand (Apprentice)
Charles PORT	        U	17 	M	Canterbury, Kent, England	Fourth Hand (Apprentice)
Arthur JAMES	        U	14 	M	Readling Street, Kent, England	Cook On Trial

Vessel:	"Lottie"
	
William GIBBENS 	M	29 	M	St Lawrence, Kent, England	Master
Samuel Edward HALIRESS	M	22 	M	Herne Bay, Kent, England	Mate
Alfred John CAINE	U	17 	M	Exeter, Devon, England   	A B Seaman
Alfred James BLANDFORD	U	19 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Henry CLAYSON     	U	15 	M	Bruallstors, Kent, England	Steward


	
	
	
Return to Introductory Page