Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
KENT - PART 12
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




KENT - PART 12



Ships in Port 1881 - Kent - Part 12

Queenborough, Kent

Vessel:	"Cobden"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
John MITCHELL     	M	52 	M	Sittingbourne, Kent, England       	Master
John WILSON       	M	61 	M	Chilham, Kent, England           	Mate

Vessel:	"M. E. T. W."
	
Ebenezar SHRUBSALL	M	24 	M	Sittingbourne, Kent, England      	Master
Alfred Edward SHRUBSALL	U	17 	M	Sittingbourne, Kent, England      	Mate
Sarah Ann SHRUBSALL	M	23 	F	Milton, Kent, England            	Masters Wife

Vessel:	"B. J. C."
	
James SANGSTAR    	M	33 	M	Francis Walker Yard , London, Middx	Master Bargeman Seaman
Elizabeth SANGSTAR	M	30 	F	Lambert Hill , London, Middlesex, Eng	Masters Wife
Louisa Sairah SANGSTAR	 	6 	F	Town Meadow , London, Middlesex, Eng    Masters Daur
Charles Brotin SANGSTAR	 	2 	M	Drum Lane, London, Middlesex, Eng	Masters Son
Willm. BROWN	        U	19 	M	Iwade, Kent, England
	Occ:	Mate

Vessel:	"Edward Eliza"
	
Thomas RAYFIELD 	M	26 	M	Gravesend, Kent, England        	Master
Richard ANSEN	        U	28 	M	Northfleet, Kent, England          	Mate

Vessel:	"Invicta"
	
W. BEARD        	U	25 	M	Milton, Kent, England            	Mate

Vessel:	"Bannf"
	
John STEEL      	M	37 	M	Aylesford, Kent, England         	Master
Thomas TERRY      	U	22 	M	Greenstreet, Kent, England        	Mate

Vessel:	"Constance"
	
Horatio STONE     	U	21 	M	Milton Near Sittingbourne, Kent, Eng	Master
Richard SEAGER    	U	23 	M	Bobbing, Kent, England            	Mate

Vessel:	"Active"
	
James Fredrick VANT	M	20 	M	Gillingham, Kent, England         	Master
Alfred EMBLETON 	U	16 	M	Lambeth, London, Middlesex, England	Mate
Mary Ann VANT    	M	18 	F	Rochester, Kent, England          	Masters Wife

Vessel:	"Empress"
	
William ROSSITER	M	  	M	
William ELDRIDGE	M	30 	M	Rochester, Kent, England          	Mate

Vessel:	"Queen Caroline"
	
George FREEMAN     	M	24 	M	Foulness, Essex, England          	Master
Henry DIVERS    	U	22 	M	Chatham (Sittingbourne), Kent, England	Mate

Vessel:	"Elizabeth"
	
Frederick KITLEY	U	18 	M	Queenboro, Kent, England         	Mate
Alex KITLEY	        U	16 	M	Queenboro, Kent, England        	Boy

Vessel:	"Barge George"
	
Henry James HOUSE	M	27 	M	Sittingbourne, Kent, England      	Master
Mary Ann HOUSE	          	27 	F	Sittingbourne, Kent, England     	Masters Wife
Alfred HOUSE	        U	18 	M	Sittingbourne, Kent, England       	Mate
Maude Mary HOUSE	 	3 	F	Sittingbourne, Kent, England      	Passenger
Susannah Eliza HOUSE	 	1 	F	Sittingbourne, Kent, England     	Passenger

Vessel:	"Shah"
	
Hy. COWARD      	U	25 	M	Milton, Kent, England            	Master
Fredrick WOOD	        U	17 	M	Canterbury, Kent, England          	Mate

Vessel:	"Fanny"
	
Henery IRONS     	M	36 	M	Sandwich Near Sittingbourne, Kent, Eng	Master
Edward TIBBEY OR TILBEY	U	17 	M	Maidstone, Kent, England          	Mate

Vessel:	"Five Brothers"
	
George COLEMAN    	U	16 	M	Milton, Kent, England            	Mate

Vessel:	"Samuel Bowly"
	
James OST	        M	33 	M	Milton, Kent, England             	Master
John HUGHES	        U	22 	M	Sittingbourne, Kent, England      	Mate

Vessel:	"Kent"
	
George MANTLE     	M	40 	M	Milton Near Sittingbourne, Kent, Eng	Master
Walter MANTLE	        U	15 	M	Milton Near Sittingbourne, Kent, Eng	Mate

Vessel:	"Robt & Elizabeth"
	
James ANDERSON     	M	46 	M	Luddenham, Kent, England          	Master
James DANE	        M	41 	M	Faversham, Kent, England          	Mate

Vessel:	"F. B."
	
Thomas KINGSNORTH	M	38 	M	Strood, Kent, England            	Mariner Master Of Barge
John BUTCHER	        U	21 	M	Strood, Kent, England             	Mariner Mate Of Barge

Vessel:	"Cricksea"
	
James CLOUGH     	M	35 	M	Offord, Essex, England          	Master
Thomas CUNDY	        M	40 	M	Showburyness, Essex, England      	Mate

Vessel:	"Wonder"
	
John WRIGHT       	M	67 	M	Burnham, Essex, England         	Master
William WRIGHT    	M	35 	M	Burnham, Essex, England          	Mate
James LARUNCE     	M	22 	M	Burnham, Essex, England          	Ab Seaman

Vessel:	"Anna Maria"
	
John WILLETT    	M	46 	M	Burnham, Essex, England         	Mariner
Walter SHEKYTS   	M	25 	M	Burnham, Essex, England           	Mariner

Vessel:	"Frolic"
	
William GURTON    	M	37 	M	Tollesbury, Essex, England        	Fisherman
John GURTON	        M	33 	M	Tollesbury, Essex, England        	Fisherman
Tabiz MILLS	        M	24 	M	Tollesbury, Essex, England       	Fisherman

Vessel:	"Emma Jane"
	
Reuben LEAVETT    	M	58 	M	Tollesbury, Essex, England      	Fisherman (Seaman)
Reuben LEAVETT    	M	28 	M	Tollesbury, Essex, England       	Fisherman (Seaman)
Robert LEAVETT    	U	19 	M	Tollesbury, Essex, England       	Fisherman (Seaman)
John BOWLES	        U	19 	M	Tollesbury, Essex, England      	Fisherman (Seaman)

Vessel:	"Paragon"
	
Walter HALL     	M	39 	M	Grays, Essex, England            	Master
George HODGES     	U	19 	M	Sheerness, Kent, England        	Mate

Vessel:	"Claude"
	
Thomas CUNDAY     	M	63 	M	Showberary, Essex, England      	Master Mariner
John CUNDAY	        M	29 	M	Burnham, Essex, England           	Mariner
William DEACON    	M	28 	M	Burnham, Essex, England                 Mariner

Vessel:	"Harry"
	
John FAGG       	U	42 	M	Faversham, Kent, England         	Master
John PITTMAN     	U	21 	M	Fulham, Middlesex, England         	Mate

Vessel:	"Elizabeth"
	
James HULL	        M	60 	M	Milton, Kent, England            	Master
Joseph BODIBY    	U	20 	M	Deal, Kent, England                     Mate

Vessel:	"Mary"
	
Charles BROWN     	M	44 	M	Colchester, Essex, England        	Master
William BROWN	        U	15 	M	Grays, Essex, England            	Mate

Minster In Sheppey, Kent

Vessel:	"Albatross"
	
William PIDDINGTON	M	47 	M	Harwich, Essex, England           	Master
Thomas STRAINGE 	U	18 	M	Chelmondiston, Suffolk, England 	Mate
Mary Ann PIDDINGTON	M	37 	F	Aylsham, Norfolk, England       	Masters Wife

Vessel:	"German Emperor"
	
John Blair MACKIE	U	29 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Thos. Dave WAYMAN	M	30 	M	Sunderland, Durham, England	Chief Mate
Thos. ABVEY	        M	65 	M	Sunderland, Durham, England	Scd Mate
John BRIGGS	        U	43 	M	Gravesend, Kent, England	Stewart
John MULLET	        M	35 	M	Ipswich, Suffolk, England	Carpenter
John KIDD	        M	24 	M	Sundld, Durham, England 	AB
Hans JACOBSON     	M	32 	M	Norway                    	AB
Henrich SCHRAM	        M	30 	M	Hamburg                   	AB
Richard SMITH	        U	20 	M	Sunderland, Durham, England	AB
Henry CRAFT	        M	45 	M	Newborough, Fife, Scotland	AB
John WRENGHAM	        M	37 	M	Dunston, Durham, England	1st Engr
John BRANTINGHAM	M	33 	M	Sundld, Durham, England 	2nd Engr
Thos. FORSTER	        M	23 	M	Sundld, Durham, England 	Donkeyman
Robert SMITH	        M	32 	M	Inverness, Scotland       	Fireman
James BRAUN	        M	55 	M	Yarmouth, Suffolk, England	Fireman
Charles A. SAWERS	U	32 	M	Hull, York, England       	Fireman

Vessel:	"John Ann"
	
George TRICKER    	M	47 	M	Harwich, Essex, England 	Captain
Joseph MASKELL    	M	63 	M	Great Clacton, Essex, England	Mate

Vessel:	"Porcupine"
	
John PARSONS     	M	55 	M	Southsea Kingston, Hampshire	Staff Captain
William PEARCE    	M	34 	M	Devonport, Devon, England      	Staff Commander
James E. COGHLAN	U	34 	M	                               	Staff Commander
George J. FRASER	M	35 	M	London, Middlesex, England    	Engineer
George C. HAMMOND	M	34 	M	Portsea, Hampshire, England	Navy Lieut

Vessel:	"Maid Of The Mill"
	
John BAXTER     	M	30 	M	Leigh, Essex, England     	Master
William WADE            U	19 	M	Southend, Essex, England	Mate

Vessel:	"Lass O'Down"
	
David ALLAN       	M	50 	M	Montrane, Forfar, Scotland	Master
William TEMPLEMAN	M	53 	M	Montrane, Forfar, Scotland	Mate
William MENMUIRE	M	56 	M	Montrane, Forfar, Scotland	A B Seaman
James GRANDESAN 	M	24 	M	Montrane, Forfar, Scotland	A B Seaman

Vessel:	"Competitor"
	
James EBBOLD      	U	24 	M	Mendlesham, Suffolk, England	Mate
Fredd. LEATHERDALE	W	37 	M	Yoxford, Suffolk, England	A B Seaman
James PRIEST	        U	23 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
William HORNE    	U	17 	M	Galeshields              	Ord Seaman

Vessel:	"Eclipse"
	
George FISHER     	U	22 	M	Blackwall, London, Middlesex	Seaman
Thomas LUNGHURST	U	22 	M	Charlton, Kent, England 	Seaman

Vessel:	"Betsy"
	
Benjamin SIMMONDS	U	16 	M	Isleworth Realhead, Middlesex	Mate

Vessel:	"Star Of Peace"
	
Thos. E. LARAMAN	M	60 	M	Whitstable, Kent, England	Master
Edwin LARAMAN	        M	34 	M	Whitstable, Kent, England	Mate

Vessel:	"Sandwich"
	
George BRETT    	M	54 	M	Eastry, Kent, England    	Master
William LARWENCE	M	28 	M	Cromer, Norfolk, England	Mate
Charles STEWART 	U	20 	M	Blackwater, Hampshire, England	O Seaman

Vessel:	"Charles"
	
John MOUATT	        W	34 	M	Montrose, Forfar, Scotland	Master
James SCOTT	        U	45 	M	Montrose, Forfar, Scotland	Mate
John HENDRY	        M	55 	M	Montrose, Forfar, Scotland	A B Seaman
Mackie PERT	        M	38 	M	Montrose, Forfar, Scotland	A B Seaman
David LAMBS	        M	30 	M	Montrose, Forfar, Scotland	Owner Passenger

Vessel:	"Farmers Boy"
	
William ASHEW	        U	22 	M	Maldon, Essex, England    	A B Seaman

Vessel:	"Constantine"
	
Thomas STAINES    	M	57 	M	Hoxley, Essex, England    	Mate

Vessel:	"Cambria"
	
Joseph James DAY	M	39 	M	St Johns Haresby Down (London), Surrey	Lighterman

Vessel:	"Harriett"
	
Thomas TAINT	        U	19 	M	Brentford, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Ann"
	
William LASHBROOK	M	27 	M	Bideford, Devon, England	Mate

Vessel:	"Friends"
	
Joseph CLARKE     	U	19 	M	Woolwich, Kent, England 	Mate

Vessel:	"Amy"
	
William TAYLOR    	U	17 	M	Grays, Essex, England     	Lighterman
Thos. TAYLOR	        U	13 	M	Grays, Essex, England    	Cabin Boy

Vessel:	"Young Jack"
	
William Frederick GAUGE	U	23 	M	Bobbing Near Sittingbourne, Kent Mate Of Barge

Vessel:	"Silvia"
	
Herbert LEWIS     	M	53 	M	Orford, Suffolk, England	Captain
William ELVIGE	        M	48 	M	Teynton, Lincoln, England	Mate Seaman
George TAYLOR	        M	46 	M	Snapre, Suffolk, England	A B Seaman
George BRAGLEY	        M	28 	M	Lee, Essex, England      	A B Seaman
John RICE	        U	28 	M	Spalding, Lincoln, England	A B Seaman
William EAST	        U	23 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
David GETTCRIST 	U	19 	M	London, Middlesex, England	O R Seaman

Vessel:	"Volunteer"
	
Alexander MC LAREN	M	54 	M	Clackmanan, Scotland      	Mate
Alexander TAYLOR	W	41 	M	Frazerburgh, Scotland     	Cook
Matthew S. KENE 	M	37 	M	Dundee, Scotland        	A B Seaman
Thomas SMITH	        M	25 	M	Dundee, Scotland        	A B Seaman
Thomas GALLOWAY 	M	44 	M	Alloa, Scotland         	Seaman

Vessel:	"Catharine"
	
Robertson WALLACE	M	40 	M	Johnhaven, Scotland      	Master
Robert DUNCAN	        U	22 	M	Montrose                  	Mate
Archibald COULL 	M	25 	M	Montrose                  	Cook & A B Seaman
Hendery DUNCAN    	U	21 	M	Montrose                  	A B Seaman

Vessel:	"Touch Not"
	
Charles WARNE     	M	56 	M	Charlestown, Cornwall, England	Master
Henry COHRING     	M	26 	M	Wicklow Arklow            	Mate
James COON	        U	19 	M	Gerrans, Cornwall, England	A B Seaman
Thomas DELLAN	        U	17 	M	Runcorn, Cheshire, England	O Seaman
Alfred TURNELL          U	17 	M	Wells., Somerset, England	Boy
Alfred Leond. GREENSLADE M	30 	M	Alverstoke, Hampshire, England	O D Officer H. M. Customs

Vessel:	"Leopard"
	
William COOK      	M	46 	M	Folkestone, Kent, England	Boatswain

Vessel:	"Petrel"
	
Jonathan George BOLLEN	W	29 	M	Deptford, Kent, England 	Shipkeeper

Vessel:	"Stanley"
	
William BECKETT 	M	19 	M	Brentford, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"B Fire Float" No.26 Station
	
William RAMSAY    	M	48 	M	London, Middlesex, England	Waterman
George COLLINS	        M	31 	M	Southampton, Hampshire, England	Fireman M. F. B.
James WELLER	        M	31 	M	Winchelsea, Hampshire, England	Fireman M. F. B.
George DURNDELL	        U	28 	M	London, Middlesex, England	Fireman M. F. B.

Vessel:	"Woodlark"
	
Mark AARON	        M	36 	M	Louth, Lincoln, England 	Master
Fred WRAY	        U	23 	M	Louth, Lincoln, England 	Mate
William WEST	        U	16 	M	Louth, Lincoln, England 	Boy
Elizabeth AARON 	M	36 	F	Louth, Lincoln, England 	Masters Wife
Eliza Ellen AARON	U	11 	F	Louth, Lincoln, England 	Masters Daur
Walter AARON	        U	8 	M	Louth, Lincoln, England 	Masters Son
Emma AARON	        U	2 	F	Louth, Lincoln, England 	Masters Daur
Margret AARON	        U	1 	F	Louth, Lincoln, England 	Masters Daur

Vessel:	"Lady Ellen"
	
Arthur Jeremiah READ	M	36 	M	Harwich, Essex, England 	Master
William COOK	        U	21 	M	Melton, Suffolk, England	Mate
James MAN	        U	18 	M	Waldringfield, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Hope"
	
John AMBROSE	        M	48 	M	Bermondsey, Surrey, England	Watchman
Margt. M. AMBROSE	M	51 	F	Bermondsey, Surrey, England	Wife Of Watchman
Thos. Jolipt AMBROSE	U	22 	M	Bermondsey, Surrey, England	Leather Cutter
Susan Mary AMBROSE	U	21 	F	Bermondsey, Surrey, England	Machinist
Fredk. John AMBROSE	U	18 	M	Bermondsey, Surrey, England	Waterman
Charles Edwd. AMBROSE	U	16 	M	Bermondsey, Surrey, England	Pupil Teacher

Vessel:	"Enterprise"
	
Alfred James URLDISH	U	21 	M	Sheerness Sheppey, Kent, Eng	Marriner

Vessel:	"J.T.S." Of Barrow
	
Samuel DAVIES     	M	49 	M	Llandales, Denbigh, Wales	Master
John PURCELL	        M	31 	M	Antrim Belfast, Ireland 	Mate
Thomas JONES	        M	24 	M	Antrim Larno, Ireland     	A B Seaman
James RALPH	        M	56 	M	Plymouth, Devon, England	A B Seaman
James GRAHAM	        U	17 	M	Antrim Carrickfergus, Ireland	O Seaman

Vessel:	"Factor"
	
Jeramiah O'CONNELLY	U	21 	M	Sheerness, Kent, England	Able Seaman

Vessel:	"Mary A. Mc Kay"
	
William Henry DIGBY	M	52 	M	Faversham, Kent, England	Master
Richard PAYTON    	M	43 	M	Blean, Kent, England     	Mate
William Henry (Jun) DIGBY U	25 	M	Whitstable, Kent, England	A B Seaman
Richard STONE	        U	21 	M	Whitstable, Kent, England	O Seaman
Fredrick REYNALDS	U	21 	M	Winsborough, Kent, England	Apprentice
Thomas SWEETMAN 	U	18 	M	Sandwich, Kent, England 	Apprentice
Lisle GATES	        U	16 	M	Sandwich, Kent, England 	Apprentice
John STONE	        U	18 	M	Hern Street, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Ethel"
	
George BECK      	M	34 	M	Chatham, Kent, England    	Mate
John JOHNSON	        U	35 	M	Hotten, Norway            	A B Mariner
Peter HANSEN	        U	23 	M	Flensburg, Germany        	A B
Richard MOORLEY 	U	18 	M	Smeeth, Kent, England     	Apprentice
Henry CLEMENTS    	U	17 	M	Dover, Kent, England     	Apprentice
Arthur TOWNSEND 	U	16 	M	Debtford, Kent, England 	Apprentice

Vessel:	"Lara"
	
James Wright BULL	M	41 	M	Camberwell, Surrey, England	Captain
James STEVENS	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Mate

Vessel:	"Return"
	
William USHER	 	        29 	M	Faversham, Kent, England	Master
Earnest AMOS	 	        20 	M	Faversham, Kent, England	Mate

Vessel:	"William"
	
James JORDAN     	M	61 	M	Twickenham, Middlesex, England	Master
Frederick JORDAN	U	18 	M	Twickenham, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Rose"
	
Alfred POUT     	M	26 	M	Whitstable, Kent, England	Master
John ADAMS	        M	44 	M	Whitstable, Kent, England	Mate
Henry William WILSON	U	23 	M	Fairlight, Sussex, England	A B Seaman
Walter TAYLOR    	U	21 	M	Dover, Kent, England     	O Seaman
David NICHOLSON 	U	33 	M	Fifeshire, Scotland     	O Seaman
Fred PORTER	        U	19 	M	Whitstable, Kent, England	O Seaman
Walter ADAMS	        U	15 	M	Whitstable, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"Rosebud"
	
John SHIPMAN     	M	60 	M	Cliff, Kent, England    	Master
William RICE    	M	47 	M	Dengie Hundreds, Essex, England	Mate
William Robert IVEY	U	37 	M	Peckham, London, Middlesex, Eng	Able Seaman
James IVEY	        U	35 	M	Peckham, London, Middlesex, Eng	Able Seaman
William EVERETT 	U	17 	M	Bermondsey, London, Middlesex	Apprentice
Thomas JOHNSON    	U	17 	M	Woolwich, Kent, England 	Apprentice
Robert EVERETT	        U	16 	M	Bermondsey, London, Middlesex	Apprentice

Vessel:	"Elizabeth"
	
James SLINGSBY     	W	40 	M	Aldington, Kent, England	Master
William SYSING    	M	46 	M	Faversham, Kent, England	Mate
Edwin SLINGSBY	        U	19 	M	Broomfield, Kent, England	A B Seaman
James TAURDEN	        U	19 	M	Faversham, Kent, England	O Seaman
Harry WEAVER	        U	18 	M	Tenterden, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"Alice Little"
	
Frederick DOUBLE	M	49 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master
Abraham BALLARD	        U	18 	M	Rochester, Kent, England	Mate

Vessel:	"Jno"
	
Charlton BURWOOD	M	49 	M	Sunderland, Durham, England	Captain
Thomas SHEARET	        U	40 	M	Seehem ?, Durham, England	Mate
William GRUNWELL	 	40 	M	Seehem, Durham, England 	A B Seamen
James CARRNOR    	U	17 	M	Goole, York, England    	O Seamen

Vessel:	"Edithwood"
	
John MARINER	        U	18 	M	London Brentford N, Essex	Cook Oy Seaman

Vessel:	"Florinda"
	
Richard CLEMENT 	U	19 	M	Greenhith, Kent, England	Mate
Edwin CLEMENT	        U	16 	M	Greenhith, Kent, England	Seaman

Vessel:	"Mary Ann"
	
James Henry DOREY	M	43 	M	Chiswick Parish, Middlesex	Captain Lighterman
James Henry DOREY	U	15 	M	Chiswick Parish, Middlesex	Captains Son
Henry BROWN	        U	16 	M	Chiswick Parish, Middlesex	Captains Mate

Vessel:	"Fiddle"
	
Jacob BEICHTELLER	M	28 	M	Gravesend, Kent, England	Master
John HEDGLEY	        U	27 	M	Gravesend, Kent, England	Mate

Vessel:	"George"
	
Aaron BUSH	        U	25 	M	Sheerness, Kent, England	Mate

Vessel:	"Gladiator"
	
Chas. Alfred WALL	M	21 	M	Grays, Essex, England     	Master
Jessie Argent RANISTER	U	21 	M	North Ockenden, Essex, England	Mate
James SIMMONDS    	U	22 	M	Raighly, Essex, England 	Third Hand (Ordinary Seaman)

Vessel:	"Charles & Eliza"
	
John DAVISON      	U	39 	M	Rochester, Kent, England	Master
Charles CAMPBELL	U	22 	M	Millwall, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Zoe"
	
Henry ATTWOOLL     	M	57 	M	Portland, Dorset, England	Master Mariner
Samuel FOWLER	        M	51 	M	Lyme, Dorset, England     	Mate
John Thomas WHITE	U	45 	M	Portland, Dorset, England	A B Seaman
Charles BARTLETT	U	21 	M	Abbotsbury, Dorset, England	A B Seaman
Frederick FLETCHER	M	24 	M	Guernsey, Channel Islands	A B Seaman
Henry CARROLL	        U	17 	M	Weymouth, Dorset, England	O Seaman
William KENWAY	        U	16 	M	Weymouth, Dorset, England	Boy
Thomas Patrick TLYUN	U	21 	M	Waterford Lismore         	Customs Officer

Vessel:	"Chevington"
	
M. LENANE	        U	21 	M	Ireland                    	Outdoor Officer Customs Department
Edward ANDERSON 	M	40 	M	Sweden                          Seaman
Fredr. GOLDING    	U	20 	M	Windsor, Berkshire, England	Seaman

Vessel:	"William"
	
Edmund CLARKE     	M	67 	M	Faversham, Kent, England	Master
Frederick FOWLER	U	19 	M	Bromley, Essex, England 	Mate

Vessel:	"Jessie"
	
J. PINES	        M	51 	M	Twickenham, Middlesex, England	Master
Frederick COUSSELL	U	34 	M	Thames Ditton, Surrey, England	Mate

Vessel:	"The Sisters"
	
John James CLARK	M	30 	M	Grays, Essex, England     	Master
Thomas STAINS	        U	30 	M	Maldon, Essex, England    	Mate

Vessel:	"Elizabeth"
	
John JEWESS	        M	50 	M	Gravesend, Kent, England	Captain
William ROBERTSON	M	22 	M	Gravesend, Kent, England	Mate

Vessel:	"Scotland"
	
William RAMMAGE 	U	17 	M	London, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Freundshaft"
	
Johann BOHLEN     	U	40 	M	Jarmini Grossefehn      	Capitain
Heinrich BRAUHMIULLER	M	29 	M	Jarmini Grossefehn      	Bestemann
Hinr...te ARIAHNS	U	17 	M	Jarmini Grossefehn      	Matrase
Johann TIMMERMANN	U	14 	M	Neuefehn                  	Kook
Denis BOYLE	        U	23 	M	Burtonport Templecrone, Ireland	Customhouse Officer
Richard WRIGHT     	U	21 	M	London, England           	Customhouse Officer

Vessel:	"Rainham"
	
William Frances HAWKS	M	49 	M	Rainham, Kent, England    	Master
John ROOKE	        U	21 	M	Sheernest, Kent, England	Mate

Vessel:	"City Of Brussels"
	
George Robt. GRANT	M	33 	M	Margate, Kent, England    	Master Mariner
Henry Bayley WARMAN	M	38 	M	London S E, Middlesex, England	Chief Officer
Samuel WEBSTEAD 	M	47 	M	Maldon, Essex, England     	Boatswain
Thomas FRENCH	        M	62 	M	Fairham, Hampshire, England	Steward
Stephen BUTLER	        M	37 	M	London S E, Middlesex, England	A B Seaman
James CANNON	        U	26 	M	London N E, Middlesex, England	A B Seaman
Mathias CHRISTIAN	M	37 	M	Norway                    	A B Seaman
James CHALMERS    	M	39 	M	Glasgow, Scotland         	Chief Engineer
Joseph CHAPMAN    	M	47 	M	Croydon, Surrey, England	2nd Engineer
Joseph THOLMES    	M	55 	M	Knott, York, England      	Fireman
Robert SANDS	        M	57 	M	North Creake, Norfolk, England	Fireman
Thomas DEMYTTENERS	 	35 	M	

Vessel:	"Hope"
	
Jesse DATSON     	M	50 	M	Milton, Kent, England       	Master
George TUCKER    	M	48 	M	Whitstable, Kent, England	Mate
William CLARK	        M	40 	M	Rochford, Essex, England	A B Seaman
John DATSON	        U	16 	M	Milton, Kent, England     	Passenger

Vessel:	"Bounty"
	
Reuben STORM      	M	54 	M	Robin Hoods Bay, York, England	Master
John Edward DANBY	U	23 	M	Sandsend, York, England 	Mate
William THOMPSON	U	21 	M	Whitby, York, England     	A B Seaman
Arthur APPLEY	        U	18 	M	Seaham, Durham, England 	Apprentice
Thomas STORM	        U	15 	M	Sandsend, York, England 	Apprentice

Vessel:	"Jessie"
	
Robert WILSON     	M	41 	M	St Andrews, Fife, Scotland	Shipmaster
Walter ALEXANDER	M	43 	M	St Andrews, Fife, Scotland	Mate
William MAKISON 	U	19 	M	St Andrews, Fife, Scotland	Seaman Ordinary
William WILSON	        U	16 	M	St Andrews, Fife, Scotland	Seaman Ordinary

Vessel:	"Severn"
	
George Rd. TYLER	M	25 	M	Grays, Essex, England      	Master
Alfred DANDY	        U	15 	M	Grays, Essex, England     	Mate

Vessel:	"Mary"
	
William BARBER    	M	42 	M	Bishop Stortford        	Steerman
James BARBER	        M	36 	M	Bishop Stortford        	Mate
William BRADFORD	U	22 	M	Bishop Stortford        	Boy

Vessel:	"Sir Roger"
	
William SMITH     	U	24 	M	Hoddestton, Hertford, England	Steerman
John SMITH	        U	21 	M	Ware, Hertford, England 	Mate
George ADAMS	        U	21 	M	Ware, Hertford, England 	Third Hand

Vessel:	"Lee"
	
Henry MILLS       	M	41 	M	Halling, Kent, England    	Captain Of Steam Vessel
William EVANS    	M	32 	M	Boro Green, Kent, England	Engine Driver
Albert MILLS	        U	21 	M	Halling, Kent, England    	Stoker
Alfred FAIRMAN     	U	17 	M	Halling, Kent, England    	Boy

Vessel:	"Nancy"
	
John COX	        M	66 	M	Maidstone, Kent, England	Master
John J. HUSTED    	U	21 	M	Greenwich, Kent, England	Mate

Vessel:	"Bequest"
	
John MEES	        M	65 	M	The Hyde, Stafford, England	Steersman
Hannah MEES	        M	55 	F	Stourbridge, Stafford, England	Steersmans Wife
Mary Ann HOLL...	U	17 	F	Stourponey, Stafford, England	Assistant Bargeman
George Henry GODDARD	 	8 	M	Burslem, Stafford, England	Grandson Of Steersman

Vessel:	"Carron"
	
Alexander LAIRD 	M	48 	M	Larbert, Stirling, Scotland	Master
James DAWSON	        M	52 	M	Stirling, Stirling, Scotland	1st Mate
Thomas DONALD	        M	43 	M	Lime Kilns, Fife, Scotland	2nd Mate
George SCOTLAND 	U	26 	M	Kincardine, Perth, Scotland	Carpenter
Cornelius LAIRD 	U	19 	M	Airth, Stirling, Scotland	Cook
Peter HIGGINS	        U	40 	M	Bothkennar, Stirling, Scotland	Seaman Able
Hugh PRINGLE	        M	65 	M	Dunbar, Haddington, Scotland	Seaman Able
William MASON	        M	46 	M	Kincardine, Perth, Scotland	Seaman Able
Alexander HARDIE	M	46 	M	Boness, Linlithgow, Scotland	Seaman Able
William JACKSON 	U	24 	M	Tully Allan, Perth, Scotland	Seaman Able
John MORGAN	        U	16 	M	Falkirk, Stirling, Scotland	Seaman Ordinary
Thomas CHAPMANN	        U	15 	M	Airth, Stirling, Scotland	Boys
John M. KENZIE	        M	41 	M	Larbert, Stirling, Scotland	Chief Engineer
Hugh KEETH	        U	23 	M	Glasgow, Renfrew, Scotland	2nd Engineer
James RUSSEL	        M	32 	M	Bothkennar, Stirling, Scotland	Donkeyman
John WILSON	        M	39 	M	Clackmanan, Scotland            Fireman
John DICK	        U	22 	M	Polmont, Stirling, Scotland	Fireman
Alexander LENNOX	M	40 	M	Dunbar, Haddington, Scotland	Fireman
Hugh MORLAND	        M	31 	M	Stirling, Stirling, Scotland	Fireman
Robert MCLAY	        M	34 	M	Airth, Stirling, Scotland	Trimmer
Thomas BROWN	        M	28 	M	Larbert, Stirling, Scotland	Trimmer
Edward ROBERTSON	M	54 	M	Chatham, Kent, England    	Watchman

	
Return to Introductory Page