Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
KENT - PART 5
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN KENT 1881 - PART 5



Ships at Gravesend, Kent Part 5	

Vessel:	 "Dart"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Leonard SMITH   	M	44 	M	Gravesend, Kent, England	Master
James Henry MONEY	M	42 	M	Norwich, Norfolk, England	Mate
Thomas JEFFERY   	U	18 	M	Chalk, Kent, England    	A B
Guiditta SMITH  	M	30 	F	Belina (N.B. Subject), Italy	Captains Wife
William James SMITH	 	6 m	M	Gravesend, Kent, England	Captains Son

Vessel:	 "Minerva"
	
Wm. ELLIS	        M	47 	M	Notlingley, York, England	Master Mariner
Jno. ELLIS	        U	39 	M	Notlingley, York, England	Mate
Malcolm McDonald NORTLEY
                 	U	19 	M	Greenock, Scotland      	Ordinary Seaman
Wm. ELLIS	        U	17 	M	Goole, York, England      	Boy

Vessel:	 "Pinta"
	
George NICHOLLS 	M	43 	M	Whitstable, Kent, England	Master
George WHITNAE  	U	21 	M	Whitstable, Kent, England	Mate
Edwin CASTLE	        M	23 	M	Whitstable, Kent, England       A B Seaman
Thomas HALE	        M	27 	M	Folkestone, Kent, England	A B Seaman
Patrick LUKE	        U	20 	M	Scotland                   	Apprentice
Emanuel BROWN	        U	20 	M	Parham Antigua W Indies 	Apprentice
Stephen SMELLEY 	U	15 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice
Benjamine EVANS 	U	18 	M	Scotland                  	Apprentice

Vessel:	"Veracity"
	
Jonathan FINCH    	M	50 	M	Manningtree, Essex, England	Seaman A B

Vessel:	"Milo"
	
William MORRIS    	M	43 	M	Merioneth Co Barmouth      	Master Mariner
William DAVIES   	M	42 	M	Barmouth, Merioneth, Wales	Mate
Thomas DAVIES	        U	23 	M	Barmouth, Merioneth, Wales	A Boatman
Robert Henry JONES	U	21 	M	Pt Madoc, Caernarvon, Wales	O Seaman
Robert THOMAS	        U	16 	M	Barmouth, Merioneth, Wales	O Seaman
Robert Owen MORRIS	U	16 	M	Barmouth, Merioneth, Wales	O Seaman

Vessel:	"Queen Of The Isle"
	
William WILLIAMS	M	44 	M	Edyzen, Caernarvon, Wales	Master
William WILLIAMS	M	28 	M	Edyzen, Caernarvon, Wales	Mate
Evan GRIFFITHS	        U	28 	M	Treemadog, Caernarvon, Wales	A B Seaman

Vessel:	"Florence"
	
Thomas BUTTS    	M	52 	M	Gravesend, Kent, England	Master
George BUTTS	        M	22 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
Thomas ASHBY	        M	30 	M	Shoreham, Sussex, England	A B Seaman
J. CURTIS	        U	18 	M	Gravesend, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"Margaret"
	
William WRIGHT   	M	52 	M	Hedon, York, England      	Master
Franklin FRANK    	M	26 	M	Knottingley, York, England	Mate
Michael DEY	        U	29 	M	Knottingley, York, England	A B
Arthur DIXON	        U	29 	M	Bonham, Berkshire, England	A B
Arthur RAMSDEN	        U	16 	M	Goole, York, England    	Boy & Cook

Vessel:	"Sappho"
	
Thomas READER   	U	22 	M	Singlewell Near Cobham, Kent	Mate

Vessel:	"Portland"
	
Thomas BORE	        W	61 	M	Swanage, Dorset, England	Master Mariner
Edmund John TURNER	W	52 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Mate
Thomas BORE	        U	25 	M	Swanage, Dorset, England	Able Seaman
Frederick James TURNER	 	11 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Passenger

Vessel:	"Monarchy"
	
Silvanus EALES    	M	58 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Andrew JACOBSON 	M	42 	M	Sweden                   	Mate
Jasper LAZENBY   	M	31 	M	Hull, York, England       	Engineer
William MILLER   	W	48 	M	Dundee, Scotland          	A B
William KNAGGS          M	22 	M	Hornsea, York, England     	A B
William WRIGHT	        U	25 	M	Greenwich, Kent, England	A B
Eliza EALES	        M	48 	F	Carnworthy, Devon, England	Masters Wife
Annie Louise JACOBSON	M	24 	F	Burgh, Lincoln, England 	Mates Wife
Kezia EALES	        U	17 	F	Brisham, Devon, England 	Masters Daughter
Walter Smith EALES	U	12 	M	Brisham, Devon, England 	Masters Son

Vessel:	"Camhia"
	
James HOUSTON   	W	48 	M	Thurso, Caithness, Scotland	Master
William ROSS	        M	23 	M	Harthomack, Ross and Cromarty	Mate
Finlay MC KAY	        U	20 	M	Thurso, Caithness, Scotland	A B
Murdoch MC LEOD 	M	28 	M	Loch Broom, Ross and Cromarty	A B

Vessel:	"Black Prince"
	
Richard HEATH	        W	61 	M	Northfleet, Kent, England	Laboror Coal Work
John WELTGHNE	        M	32 	M	Great Wigborough, Essex, Eng	Laboror Coal Hulk
J.Rt. WILTHIRNE 	M	39 	M	Great Wigborough, Essex, Eng    Laboror Coal Hulk
Willam LEEK	        M	44 	M	Milton Next Gravesend, Kent	Laboror Coal Hulk
Willam CHAPMAN   	M	33 	M	Mansfield, Nottingham, England	Laboror Coal Hulk
Thomes LAWRENCE 	M	25 	M	Milton Next Gravesend, Kent	Laboror Coal Hulk
Charles SUMMER   	M	35 	M	Kidderminster, Worcester, Eng	Laboror Coal Hulk
Geerjs SUMERMAN 	M	32 	M	Droitwich, Worcester, England	Laboror Coal Hulk
William ARLOTT          M	35 	M	Aldermaston, Berkshire, England	Laboror Coal Hulk
William LEAVRES	 	  	        M	
George HOILES	        M	44 	M	Gravesend, Kent, England	Laboror Coal Hulk

Vessel:	"Lena"
	
John PINHORN    	M	50 	M	Maidstone, Kent, England	Master
Henry PINHORN    	U	14 	M	Maidstone, Kent, England	Mate

Vessel:	"Polly"
	
Thomas DAVIES   	M	30 	M	Brentford, Middlesex, England	Master
William ROBINSON	U	23 	M	Oldford, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"Sarah & Elizabeth"
	
Charles WEBB      	M	33 	M	Foulness Island, Essex, England	Master
Thomas DEAN	        U	28 	M	Hadliegh, Essex, England	Mate

Vessel:	"Industry"
	
George THOMAS   	M	36 	M	Staines, Middlesex, England	Master
George JEFFREY    	U	18 	M	Brentford, Middlesex, England	Mate
George THOMAS    	U	7 	M	Brentford, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"Richard"
	
John PALMER       	M	49 	M	Rochford, Essex, England	Master
Wm.Henry PALMER 	U	16 	M	Rochford, Essex, England	Mate

Vessel:	"Powder Hulk No 1"
	
Geo. CALVER      	M	55 	M	Gravesend, Kent, England	Machine Keeper

Vessel:	"Wolfs Cone"
	
James HERMITAGE 	M	46 	M	Southfleet, Kent, England	Captain
Annie HERMITAGE 	M	46 	F	Southfleet, Kent, England
James RURRELI	        M	32 	M	Milton, Kent, England     	Labourer
Richard HEATH	        M	38 	M	Gravesn, Kent, England    	Labourer
Charles CLARE	        M	40 	M	..., Kent, England        	Labourer

Vessel:	"Mark Lane"
	
Henry THORAGOAT 	M	31 	M	Braintree, Essex, England	Coal Porters
Joseph Huflet FOSTER	M	44 	M	Gravesend, Kent, England	Coal Porter
Edward CLIFFORD 	M	42 	M	Surry Street, Kent, England	Coal Porter
John CLIFFORD	        M	29 	M	Surry Street, Kent, England	Coal Porter

Vessel:	"Walhalld"
	
James PEEN      	M	36 	M	Gravesend, Kent, England	Master
John KEABLE	        M	45 	M	Gravesend, Kent, England	Man
Francis CHURCH   	M	29 	M	Gravesend, Kent, England	Man
George PAYTOON    	M	30 	M	Gravesend, Kent, England	Man

Vessel:	"Adrien"
	
Thomas IVES	        M	29 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Elizabeth IVES    	M	25 	F	Gravesend, Kent, England	Masters Wife
Elizabeth Maud IVES	 	3 m	F	Gravesend, Kent, England	Infant

Vessel:	"Endeavour"
	
Stephen Alfred THOMPSON	M	48 	M	Poplar, Middlesex, England	Master
George Thomas DUNLAP	M	22 	M	Chatham, Kent, England   	Engineer
Robert MILLER	        U	20 	M	Gravesend, Kent, England	Seaman
Alfred George JARVIS	U	19 	M	Wales                    	Stoker
Charles Robert HOILES	U	17 	M	Gravesend, Kent, England	Cook

Vessel:	"Universe"
	
Alfred SPENCER    	U	22 	M	Liverpool, Lancashire, England	First Mate
Arthur STRANGE    	U	20 	M	Gravesend, Kent, England	Second Mate
John THATCHER     	M	47 	M	Gravesend, Kent, England	First Fireman
Ebenezer COOPER 	U	20 	M	Gravesend, Kent, England	Coal Trimmer
John WALKER	        U	15 	M	Gravesend, Kent, England	Boy

Vessel:	"Cornwall"
	
Robert WATKIN    	M	55 	M	Greenwich, Kent, England	Pilot
Alexander SOLOMON	U	20 	M	Leith, Scotland          	Charter (Passenger)
Joseph WADDINGHAM	M	64 	M	Wisteriosghosso, Lancashire	Master Mariner
Benutoso HARTSTONE	M	52 	M	Witbeck, Cambridge, England	Chief Mate
Alfred CHAMBERS 	M	39 	M	Iken, Suffolk, England   	2nd Mate
William SHEADD	        M	55 	M	Colchester, Essex, England	Steward
Olief JOHNSEN	        M	44 	M	Gotenberg, Sweden         	Seaman A B
John SANAZAIN	        M	42 	M	London, Essex, England    	Seaman A B
John HART	        M	42 	M	Sunderland, Durham, England	Seaman A B
Thomas LEARJUSON	M	40 	M	Gaysmouth, Norfolk, England	Seaman A B
James KNOTT	        M	48 	M	Deptford, Kent, England 	Seaman A B
Robert HODGSON	        M	27 	M	Sunderland, Durham, England	Seaman A B
John GODLEY	        M	42 	M	Sunderland, Durham, England	Chief Engineer
Henrey BAKER	        M	32 	M	Maryington, Essex, England	2nd Engineer
George BEVIN	        M	37 	M	Sunderland, Durham, England	Leading Fireman
Joseph HODGSON	        M	34 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman
Matthew TAIT	        M	41 	M	Hull, York, England      	Fireman

Vessel:	"Coniston"
	
Anthony HALL	        M	37 	M	Newcastle On Tyne         	Chief Engineer
Alex LANDELL	        U	24 	M	London, Middlesex, England	2nd Engineer
John HOLMES	        U	23 	M	Newcastle On Tyne        	3rd Engineer
Edward HALL     	M	23 	M	Blyth, Northumberland, England	Donkeyman
John COUNAN	        U	24 	M	Newcastle On Tyne         	Fireman
Wm. GULL	        M	22 	M	Newcastle On Tyne         	Fireman
Wm. HUNTER	        U	22 	M	Newcastle On Tyne         	Fireman
George RAMSHAW  	U	21 	M	Gateshead, Durham, England	Fireman
Willm. HOLMES	        U	26 	M	Newcastle On Tyne        	Fireman
Matthew GARRETT 	U	20 	M	Blyth, Northumberland, England  Fireman
Wm. FAWCETT	        U	24 	M	Blyth, Northumberland, England	Engineers Steward
John Geo. BURDON	U	21 	M	Gloucester, England      	Engineer
Wm.E. ROBSON	        U	34 	M	Ireland                 	Surgeon
John HALES	        U	36 	M	 (BS), Greece            	Fireman
George DINSDALE 	M	50 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Wm. KELL	        M	42 	M	Blyth, Northumberland, England	Chief Officer
James W. SWEETMAN	U	25 	M	Ireland                  	2nd Mate
Edmund MILLS	        U	25 	M	Blyth, Northumberland, England	Carpenter
Charles SMITH	        M	42 	M	S Shields, Durham, England	Steward
John W. COCKSHAW	M	33 	M	Leeds, York, England      	Cook
James BOYD	        M	47 	M	Blyth, Northumberland, England	Bosen
Peter HAUSH	        U	27 	M	Copenhagen, Denmark     	Able Seaman
Daniel DOCHERTY	        U	23 	M	Blyth, Northumberland, England	Able Seaman
Charles WESTERGROIN	U	29 	M	Landsoroug, Sweden        	Able Seaman
Rich HALL	        W	24 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Able Seaman
William SWAN	        U	26 	M	Blyth, Northumberland, England	Able Seaman
William BELL	        U	24 	M	Blyth, Northumberland, England	Able Seaman
William COOPER	        M	29 	M	Lougford, Ireland       	Able Seaman
Henry BERG	        U	28 	M	Copenhagen, Denmark       	Able Seaman

Vessel:	"Sir George Murray"
	
William PACKHAM 	U	34 	M	Gillingham, Kent, England	Master
James CHEESEMAN 	U	17 	M	Chatham, Kent, England    	Mate

Vessel:	"Charley Little"
	
G. GERMANEY	        M	27 	M	Strood, Kent, England      	Master
Fredrick BATALL 	M	62 	M	Exeter City Of, Devon, England	Mate

Vessel:	"Abergavany"
	
William SAUNDERS	M	65 	M	Hawkwell, Essex, England	Master
Alfred PERRY     	U	21 	M	Burnham, Essex, England 	Ordinary Seaman

Vessel:	"Ediom"
	
James NEATE     	M	41 	M	Richmond, Surrey, England	Master
William HANNIAM	        U	21 	M	Richmond, Surrey, England	Mate

Vessel:	"Unity"
	
John GREGG              M	46 	M	Brentford, Middlesex, England	Master
George TAYLOR     	U	21 	M	Brentford, Middlesex, England	Mate

Vessel:	"James Neal"
	
William BUSBRIDGE	M	55 	M	Key Street, Kent, England	Master
James BUSBRIDGE 	U	20 	M	Sittingbourne, Kent, England	Mate

Vessel:	"Kinnott"
	
William HAWKS     	M	36 	M	Ramhorne, Kent, England 	Master
John TURRELL	        U	17 	M	Mortlake, Surrey, England	Mate

Vessel:	"Telegraph"
	
David SIMONS     	U	22 	M	Gravesend, Kent, England	Chief Mate
Charles FENNELL 	M	29 	M	Poplar, Middlesex, England	Engineer
Alfred HAILWOOD 	M	35 	M	Northfleet, Kent, England	Fireman
Robert BALDWIN    	U	18 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman
Alfred ALLEN       	U	17 	M	Gravesend, Kent, England	Deck Hand

Vessel:	"Vigilant"
	
John NIBLETT     	M	38 	M	Eastbourne, Sussex, England	A B Seaman
Benjamin NIBLETT	M	26 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
Charles HOLLAND 	U	23 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
John Nash EVERNDEN	U	17 	M	Rochester, Kent, England	Boy
Charles MANNING 	M	39 	M	Swanley, Kent, England  	Fireman

Vessel:	"Star Of Hope"
	
John (Jnr) HARRISON	M	26 	M	Robin Hood Bay, York, England	Master
John HARRISON      	M	54 	M	Robin Hood Bay, York, England	Mate
George HASMEN	        M	44 	M	Burton On Trent, Stafford, Eng	A B
James HEBDEN	        U	23 	M	Whitby, York, England     	A B
Christfor AUGUST	U	27 	M	Christiania, Norway       	A B
Arthur GIFFORD    	U	19 	M	South Yelk, Shetland, Scotland	Odenboy
Jacob BUYAN	        U	18 	M	Whitby, York, England    	Apprentice
Fred DUFFIN	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Mary Helen"
	
William BALDWIN 	U	21 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
William JONES	        M	27 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman

Vessel:	"Dolphin"
	
James STEVEN     	U	29 	M	Scotland                   	Outdoor Officer H M Customs
Edward E. CLANCY	U	21 	M	Ireland                  	Outdoor Officer H M Customs
Albert J. FEANINGS	U	23 	M	Ipswich, Suffolk, England	Outdoor Officer H M Customs
Michael BARRY	        U	23 	M	Ireland                 	Outdoor Officer H M Customs
William AVIRY	        U	22 	M	Redditch, Worcester, England	Outdoor Officer H M Customs
P. MORAN	        U	25 	M	Ireland                  	Outdoor Officer H M Customs
William C. CLARK	U	22 	M	Ireland                  	Outdoor Officer H M Customs
Edward WYNNE	        U	23 	M	Ireland                  	Outdoor Officer H M Customs
Henry GOLD	        M	61 	M	Ramsgate, Kent, England 	Examining Officer H M Customs
John COLLINS	        M	47 	M	Chatham, Kent, England    	Examining Officer H M Customs
Geo. RICH	        U	20 	M	Brosely, Shropshire, England	Outdoor Officer H M Customs
Daniel HAYES	        U	20 	M	Ireland                  	Outdoor Officer H M Customs
George SYMONDS	        U	23 	M	Exeter, Devon, England     	Outdoor Officer H M Customs
Thomas R. THOMAS	M	23 	M	Llanguike, Glamorgan, Wales	Outdoor Officer H M Customs
Arthur Hy. BARROW	U	22 	M	Nottingham, Nottingham, England	Outdoor Officer H M Customs
John THOMPSON	        U	25 	M	Kulby, Lincoln, England 	Outdoor Officer H M Customs
John BARRY	        U	21 	M	Ireland                   	Outdoor Officer H M Customs
John COGAN	        U	21 	M	Ireland                  	Outdoor Officer H M Customs
Arthur C. MASON 	U	22 	M	Peckham, Middlesex, England	Outdoor Officer H M Customs
John O DOCKINGS 	U	25 	M	Ireland                  	Outdoor Officer H M Customs
John HOLGATE	        U	27 	M	Pudsey, York, England      	Outdoor Officer H M Customs
Archdale COUPE   	U	23 	M	Brentwood, Essex, England	Outdoor Officer H M Customs
Thomas F. BURKE 	U	22 	M	Ireland                  	Outdoor Officer H M Customs

Vessel:	"Game Cock"
	
Charles HAMMOND 	M	33 	M	Notting Hill, Middlesex, Eng	Driver
H. SMART	        M	28 	M	Woolwich, Kent, England 	Stoker
T. CULLEN	        U	19 	M	Bromley, Essex, England 	Stoker
J. POMROY	        U	17 	M	Isle Of Dogs Poplar, Middlesex	Seaman

Vessel:	"Lord Warden"
	
Daniel COLE      	U	29 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Henry AVIS	        U	23 	M	Cobham, Kent, England     	Stoker
Earnest Arthur MEE	U	18 	M	Greenwich, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"William & Mary"
	
Ebenezer CONSTANT	U	26 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Edward CONSTANT 	U	29 	M	Gravesend, Kent, England	Mate

Vessel:	"Martha & Mary"
	
Ebeneazer CONSTANT	M	58 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Thomas CONSTANT 	U	27 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Richard CONSTANT	U	19 	M	Gravesend, Kent, England	Mate

Vessel:	"Palmaston"
	
Thomas BEASON     	U	20 	M	Gravesend, Kent, England	1st Mate
Wm. MASON	        U	19 	M	Greenwich, Kent, England	2nd Mate
Thos. ALLWATTON 	U	19 	M	Gravesend, Kent, England	Fireman

Vessel:	"Moselle"
	
Edward PARFREY    	M	26 	M	Deptford, England          	Fur Man
Thomas CONWAY	        U	26 	M	Marybone, England        	Fur Man
James SMITH	        W	30 	M	Deptford, England         	Fur Man
Edgar TROTT	        M	23 	M	Deptford, England         	Fur Man
James WALLRAVEN 	M	40 	M	London, England          	Steward
Fredrick WHITE    	U	32 	M	Stepney, England         	2nd Steward
George NUNN	        M	33 	M	Woolwich, England         	Cook
Emma SMALL	        W	56 	F	London, England         	Stewardess
Edward GARDNER   	M	47 	M	Deal, Kent, England       	Chief Officer
John Edwin ROUGHLEY	M	39 	M	Woolwich, Kent, England 	2nd Officer
William Richard SAUNDERS  M	40 	M	Sandwich, Kent, England 	Boatswain
Stephen Frances BATTY	M	34 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Carpenter
James William WRIGHT	M	28 	M	Woodchester, Essex, England	Seaman
Fredrick HOLMES 	M	41 	M	Memel, Prussia          	Seaman
Joseph PRESS	        M	36 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Seaman
William DEERE	        M	31 	M	Selcombe, England       	Seaman
William GOODWIN 	M	49 	M	Lyde, England            	Seaman
Fredrick George CHEETLE	M	28 	M	Chelman, England                Seaman
Richard GARLAND 	U	16 	M	Deptford, England       	Ships Boy
Stephen WENSORAN	M	53 	M	Oxford, England         	Chief Engineer
Henry MARNOR	        M	35 	M	Deptford, England       	2nd Engineer
Robert GRUNDY	        M	36 	M	Greenwich               	Boiler Man

Vessel:	"Cosmopolitan"
	
George F. SUTTON	M	45 	M	Woolwich, Kent, England 	1st Engineer
Henry HAYTER	        M	24 	M	Plymouth, Devon, England	2nd Engineer
William GEARING 	M	67 	M	Rochester, Kent, England	Craneman
Stephen BARRETT 	M	32 	M	Deptford, Kent, England 	Fireman
William MEADOWS 	M	26 	M	Deptford, Kent, England 	Fireman
William GAUNT     	M	54 	M	Flanders (BS), The Netherlands	Fireman
James B. FOY	        U	24 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Joseph SMITH	        M	37 	M	Broadstairs, Kent, England	Master
Joseph Samuel ROBERTS	M	54 	M	London, Middlesex, England	1st Mate
Frederick Jenniup BROUGHTON
                  	M	34 	M	Weybread, Suffolk, England	2nd Mate
Joshua NICHOLS	        M	32 	M	Ramsgate, Kent, England 	Carpenter
Samuel BAINES           M	40 	M	Colchester, Essex, England	Boatswain
Francis TUCKER      	M	66 	M	Lyme Regis, Sussex, England	Steward
William EVANS      	U	30 	M	Brook, Isle of Wight, Hampshire	A B Seaman
Mark SHORT	        U	20 	M	Littlehampton, Sussex, England	O Seaman
Thomas J. FREEMAN	M	25 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Frederick THORNTON	U	19 	M	Deal, Kent, England       	O Seaman
James DANIELS	        U	28 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
George EVANS	        M	39 	M	Brook, Isle of Wight, Hampshire	A B Seaman
George REYNOLDS	        U	42 	M	Dover, Kent, England       	A B Seaman
George E. MARSHALL	U	17 	M	London, Middlesex, England	Boy
Charles ARNOLD     	U	16 	M	London, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"Martin"
	
Charles MALAIN   	M	26 	M	London, Middlesex, England	Engineer
Richard LUCAS	        M	42 	M	London, Middlesex, England	2d Engineer
George BROWN	        M	39 	M	Deptford, Kent, England 	Fireman
William AMESS   	M	32 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fireman
Stephen MASON     	M	34 	M	London, Middlesex, England	Fireman
James SHARP      	M	32 	M	Leeds, York, England     	Fireman
Joseph PAYNE     	U	23 	M	London, Middlesex, England	Fireman
George CROOKSON 	U	24 	M	London, Middlesex, England	Fireman
Arthur HUBBLE	        M	25 	M	London, Middlesex, England	Fireman
William LAXLEY	        M	33 	M	Stratford, Essex, England	Steward
Thomas HAMMOND	        M	34 	M	London, Middlesex, England	Steward
Ambrose FORD	        M	38 	M	London, Middlesex, England	Cook
Agnes BARTON	        U	34 	F	Deptford, Kent, England 	Stewardess
Charles JOSLIN	        M	45 	M	Chelmsford, Essex, England	Master
William A. WARMAN	M	29 	M	Bermondsey, Surrey, England	Chief Mate
John STANNARD	        M	39 	M	Woodbridge, Suffolk, England	2d Mate
Thomas OWEN	        M	39 	M	London, Middlesex, England	Boatswain
Robert LISTON	        M	35 	M	Ordrossen, Ayr, Scotland	Carpenter
William SOREDEN   	M	22 	M	Periths, Canada           	Seaman
William MERNN    	M	24 	M	Tottenham, Middlesex, England	Seaman
Benjamin KEY	        M	49 	M	Jarmouth, Norfolk, England	Seaman
William THOMSON	        M	33 	M	London, Middlesex, England	Seaman
Simon BRINE	        M	31 	M	Newton ?, Devon, England	Seaman
Grimsey THURSTON	M	46 	M	Ipswich, Suffolk, England	Seaman
John HALELEN	        M	26 	M	Gravesend, Kent, England	Seaman
William OWEN	        M	31 	M	Gravesend, Kent, England	Seaman
Stephen SHEAF	        U	18 	M	Tuxford, Nottingham, England	Boy
William HILL	        U	15 	M	London, Middlesex, England	Boy

Vessel:	"Henry"
	
Henry GOWER	        M	49 	M	Milton In, Kent, England	Master
John ONST	        M	52 	M	Queenbough In, Kent, England	Mate

Vessel:	"Ernest Albert"
	
Eastman John LOTT	M	35 	M	Rochester, Kent, England	Master
Henry Joseph STREETER	U	20 	M	Rochester, Kent, England	Mate

Vessel:	"Heron"
	
John BLACKMAN     	U	47 	M	Northfleet, Kent, England	Lighterman Waterman
Stevan GARNAGE            	18 	M	Woodbridge, Suffolk, England	Mate

Vessel:	"Fairy"
	
Robert ROBINSON 	M	44 	M	Gillingham In, Kent, England	Captain
John ROBINSON	          	15 	M	Gillingham In, Kent, England	Mate (son)

Vessel:	"Altofts"
	
James STAMP     	U	28 	M	New Holland, Lincoln, England	Fireman
Thomas SKINNER    	M	32 	M	Boston, Lincoln, England	Fireman
Henry FLACKLER	        M	35 	M	Mass, Norway             	Seaman Passenger
Fred JORGENSEN   	U	23 	M	Tonsberg, Norway        	Seaman Passenger
John HANSEN	        U	24 	M	Tonsberg, Norway          	Seaman Passenger
Louis MARTENSEN 	U	19 	M	Christiania, Norway        	Seaman Passenger
Thomas WRIGHT	        M	47 	M	Hull, York, England        	Master
Richard HOGAN	        M	40 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Mate
James MACKIE	        M	37 	M	McDuff, Banff, Scotland 	2nd Mate
Samuel TAYLOR	        M	49 	M	Thorn, York, England    	Cook & Steward
John DIMMICK	        M	43 	M	Southampton, Hampshire, England	A B Seaman
Rudolf RICHT	        M	30 	M	Dantzig, Germany         	A B Seaman
Robert IMRIE	        U	29 	M	Perth, Perth, Scotland    	A B Seaman
Thomas HIGGINS	        M	29 	M	Leith, Edinburgh, Scotland	A B Seaman
Jessie MANNING    	U	22 	M	Wisbeach, Lincoln, England	A B Seaman
Henry OVERSON	        M	32 	M	Grimston, Norfolk, England      A B Seaman
George BLACKBURN	U	26 	M	Hull, York, England       	Enginerr
John DOLAN	        U	32 	M	Manchester, Lancashire, England	Engr Asst
Frederick FEHRBERG	W	37 	M	Stettin, Germany           	Fireman
Ernest KORNER	        U	26 	M	Hamburg, Germany          	Fireman
John EDMOND	        U	22 	M	Hull, York, England       	Fireman

Vessel:	"Adsey"
	
George PITFIELD 	M	36 	M	Southampton, Hampshire, England	Master
Edward PHIPPS	        U	29 	M	Deptford, Kent, England 	Mate
Takob DURZT	        U	31 	M	Remagin, Germany        	O Seaman
Carl EBERT	        U	18 	M	Remagin, Germany        	Boy

Vessel:	"Ann Jones"
	
Edward JONES      	M	39 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Master
Thomas HUGHES	        U	21 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales	Mate
Nathaniel BIRCHALL	U	19 	M	Gloster, Gloucester, England	A B Seaman
Carl MOHLE	        U	20 	M	Coppenbrugge, Germany     	A B Seaman
Edward D. JONES	        U	14 	M	Aberystwith, Cardigan, Wales    Cook

Vessel:	"Matthew Owen"
	
Hugh JONES	        M	46 	M	Anglesey, Wales         	Master
George JONES     	U	28 	M	Anglesey, Wales           	Mate
David LANDMARD    	M	48 	M	Finland                         Seaman

Vessel:	"Dorcas"
	
(Mr) PENNEY	        M	38 	M	London, Surrey, England 	Thames Sea Pilot
George Ridley DOUGLAS	M	26 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Thomas MOUNTAIN 	M	30 	M	Nth Shield, Northumberland	Chief Mate
Edward BROADHEAD	M	29 	M	Knottingley, York, England	2nd Mate
James HUDSPITCH 	M	31 	M	Sunderland, Durham, England	Cook & Steward (Deaf)
John DEFFTY	        M	42 	M	Durham, Durham, England 	Chief Engineer
George PALMER	        U	25 	M	Sunderland, Durham, England	2nd Engineer
William ORR	        M	25 	M	So Shields, Durham, England	A B
Alex PATTERSON          M	62 	M	Sunderland, Durham, England	A B
John PICKERING	        M	26 	M	Ipswich, Suffolk, England	A B
Richard ESCOTT	        M	30 	M	Bridgewater, Somerset, England	A B
David SLATER	        M	28 	M	So Shields, Durham, England	A B
George WIGHTMAN         M	23 	M	Sunderland, Durham, England	Donkeyman
Robert FIZELL	        M	48 	M	Berwick, Northumberland, Eng	Fireman
Edward PAGE	        M	21 	M	Sunderland, Durham, England	Fireman
William BEATTIE (BAILEY) U	19 	M	So Shields, Durham, England	Fireman

Vessel:	"Mellona"
	
Edwin John BRICE	M	27 	M	Alderney, Channel Islands	Master
Stephen DAVEY	        U	30 	M	Guernsey, Channel Islands	Mate
John GRACE	        M	30 	M	New Rose, Ireland        	A B
Isaac TOPP	        U	23 	M	Guernsey, Channel Islands	A B
John William MITCHELL	U	18 	M	Chard In, Somerset, England	O S
Charles Henry JHONES	U	18 	M	Guernsey, Channel Islands	Cook

Vessel:	"Hers"
	
Richard LEWIS     	M	35 	M	Rochester, Kent, England	Master
William GERSOURY	U	22 	M	Faversham, Kent, England	Mate

Vessel:	"Elizabeth Hampton"
	
William FORNARD	        U	36 	M	Plymouth, Devon, England	Master
Joseph FORNARD	        M	46 	M	Dover, Kent, England      	Mate
William FRENCH	        U	19 	M	Padstow, Cornwall, England	Ordinary Seaman
John LONG	        U	25 	M	London, London, Middlesex, Eng	Cook Seaman
David PRYOR	        U	24 	M	London, London, Middlesex, Eng	Able Seaman

Vessel:	"Alice Maud"
	
William Thomas PARROTT	M	56 	M	Strood, Kent, England     	Master
Thomas PARROTT     	U	19 	M	Rochester, Kent, England	Mate
William Alfred PARROTT	U	15 	M	Strood, Kent, England     	Boy

Vessel:	"Empress"
	
Frederick James ADAMS	M	27 	M	Lewes Halstow, Kent, England	Master
Edward John LYONS	U	17 	M	Rochester City Of, Kent, Eng    Mate

Vessel:	"Broomhill"
	
David GLOAK	        M	50 	M	Dundee, Scotland        	Master
Peter DUNCAN     	M	52 	M	Dundee, Scotland          	Mate
Andrew MARSHALL 	M	58 	M	Dundee, Scotland         	Bosun
Jacob MARSHALL    	W	60 	M	Dundee, Scotland         	Lampman
Robert Nicol WATSON	M	37 	M	Dundee, Scotland         	Steward
Peter DONICHE      	M	34 	M	Dundee, Scotland          	A B
William THOMPSON	M	35 	M	Dundee, Scotland          	A B
Andrew ...WORD    	M	52 	M	Dundee, Scotland         	A B
James MENZIES	        M	29 	M	Perth, Scotland         	1st Engineer
Alexr.R. LEASK    	U	22 	M	Dundee, Scotland        	2 Engineer
John HENDERSON	        M	38 	M	Broughty Ferry, Scotland	Donkeyman
Allan LOW	        M	36 	M	Dundee, Scotland        	Fireman
William GABRIEL	        W	28 	M	Dundee, Scotland        	Fireman

Vessel:	"Estafette"
	
Samuel BUSSELL	        M	44 	M	Sandgate, Kent, England 	Master
Richard GROOMBRIDGE	M	30 	M	Canterbury, Kent, England	Mate
William ULDEN	        M	30 	M	Sandwich, Kent, England 	A B Seaman
Sydney SHARP	        M	24 	M	Whitstable, Kent, England	A B Seaman
Horace ADAMS	        U	25 	M	Whitstable, Kent, England	A B Seaman
James WARNER	        U	18 	M	Whitstable, Kent, England	A B Seaman
John FULLAGAR   	U	18 	M	Greenstreet, Kent, England	Apprentice
Gilbert John BENETT	U	19 	M	Deal, Kent, England     	Apprentice
Harry BAILEY	        U	18 	M	Deal, Kent, England     	Apprentice
Harry Murry NORRIS	U	19 	M	Deal, Kent, England     	Apprentice

Vessel:	"Northern Light"
	
Thomas Robert DADD	M	23 	M	Whitstable, Kent, England	Master Mariner
Harry SPICER	        U	32 	M	Noonsborough, Kent, England	Mate
James NOBLE	        U	20 	M	Folkestone, Kent, England	A B
Arthur DADD	        U	15 	M	Whitstable, Kent, England	O S
John Randall CLIST	U	16 	M	Northdown, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Plantagenet"
	
Henry BENGE	        M	40 	M	Erith, Kent, England      	Master
Henry BENGE	        U	17 	M	Erith, Kent, England      	Mate

Vessel:	"Venus"
	
James BRIGHT	        M	32 	M	Whitstable, Kent, England	Master
William COMBS	        M	30 	M	Whitstable, Kent, England	Mate
John HANCOCK	        M	36 	M	Beltings, Kent, England 	A B
Edward DUN	        M	25 	M	Deal, Kent, England      	A B
James BOTTING	        U	20 	M	Faversham, Kent, England	A B
Thomas GARMAN	        U	19 	M	Deal, Kent, England       	Apprentice
Robert Barker COOK	U	19 	M	South Shields, Durham, England	Apprentice
William Richard OSBORNE	U	18 	M	Deal, Kent, England             Apprentice
Horace Alfred THRAK	U	15 	M	Whitstable, Kent, England	Apprentice
Emma (Mrs) BRIGHT	M	29 	F	Whitstable, Kent, England	Masters Wife
James William BRIGHT	 	8 	M	Whitstable, Kent, England	Masters Son (Scholar)
Return to Introductory Page