Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
KENT - PART 4
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN KENT 1881 - PART 4



Vessels at Gravesend, Kent	

Vessel:	"Dunbar Castle"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
David DOHERTY        	U	25 	M	Donegal           	        Civil Engineer (Passenger)
William CHRISTOPHER	U	41 	M	New York           	        Seaman AB
Frank ESCOTT	        U	25 	M	Bethnal Green        	        Seaman AB
George BOWERS	        M	31 	M	London, Middlesex, England	Seaman AB
Thomas ROWLEY	        U	29 	M	Hastings                  	Seaman AB
George BAKER	        U	32 	M	Liverpool                  	Seaman AB
Christin RAGENOVICK	U	27 	M	Cattare F, Austria        	Seaman AB
August ROLIL	        U	32 	M	Sweden                  	Seaman AB
Donald CAMPBELL	        U	27 	M	Nova Scotia                 	Seaman AB
David ROWE	        U	35 	M	Cork                    	Seaman AB
Hans OLSEN	        U	26 	M	Norway                    	Seaman AB
John Campbell HAYWOOD	U	20 	M	Nagade, India               	Apprentice
Fred Phillip MORRIS	U	20 	M	Hamilton, Canada          	Apprentice
Edward Arthur SYLVESTER	U	18 	M	Wiltshire, England         	Apprentice
Arthur Lane PRICE	U	21 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
John GIBBON	        U	18 	M	Ashford                 	Seaman O S
Albert John ISMAY	M	36 	M	Newcastle                   	Master
James ILSSLEAR	        U	31 	M	Sydney N S W               	Chief Officer
Arthur GOODE	        U	23 	M	Yarmouth                	2nd Officer
Alfred HODGINS	        U	21 	M	Tipperary               	3rd Officer
Alexander FALCONER	M	38 	M	Cullen                  	Carpenter
George DEERY	        M	36 	M	London, Middlesex, England	Engineer
Henry MURLESS	        M	34 	M	Weymouth                    	Steward
William SAMUEL	        W	36 	M	Glasgow                      	Cook
William HICKLING	M	27 	M	Nottingham                   	Engineer (Passenger)
Elizabeth HICKLING	M	28 	F	Rugby                    	Passenger
John Edward MAY      	U	24 	M	Leicester                   	Medical Student (Passenger)
Charles C. HARRIGAN	U	31 	M	Clownel                 	Student Traveller (Passenger)
Louisa COX	        U	23 	F	Plymouth, Devon, England	Passenger
Emma CROSBY	        W	74 	F	Berkshire, England      	Passenger
Caroline PARFITT	U	26 	F	Crookham, Hampshire, England	Passenger

Vessel:	"Thames"
	
James MARTELL         	M	29 	M	Guernsey, Channel Islands	Master
Hugh CAMERON         	U	27 	M	Aberdeen                   	1st Mate
John CLEARY         	U	26 	M	Glasgow                     	2nd Mate
Louis BOCHUITY	        U	22 	M	Roterdam                      	Steward
James PATTON	        U	36 	M	Glasgow                      	Cook
David KEMP	        U	31 	M	Argyll, Scotland          	A B
George BUBEER	        U	24 	M	Gosport, Hampshire, England	A B
Lackie LAMOND	        U	20 	M	Argyll, Scotland            	A B
Alexander GORDON	U	28 	M	Skye                       	A B
John MARTIN	        M	39 	M	Aran                    	Carpenter
Thos. LYONS	        M	41 	M	Glasgow                 	1st Engineer
Donald JACK	        U	24 	M	Glasgow                    	2 Engineer
Alexander FEAZER	M	24 	M	Glasgow                     	Fireman
Hugh DRIVER	        U	23 	M	Glasgow                     	Fireman
William DOBBIE	        U	24 	M	Glasgow                     	Fireman

Vessel:	"George Thompson"
	
Larne MCDONALD        	U	22 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	A B
A. HELYCOEN	        U	23 	M	Norway                         	A B
B. HARDWICK	        M	54 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B
W. MURPHY	        U	23 	M	Liverpool, Lancashire, England  A B
Hugh HUGHES	        U	22 	M	Birkenhead, Cheshire, England	O S
Lawrence PETERSON	U	19 	M	Copenhagen                   	O S
Geo. MORRISON	        U	16 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Apprentice
Wm. MILLER	        U	17 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Apprentice
John ROBERTSON	        U	16 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Apprentice
Wm. MCKAY	        U	16 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Apprentice
Thomas WALKER	        U	17 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Apprentice
Robina MILL	        M	34 	F	Arbroath, Forfar, Scotland
John L.A. MILL	        U	6 	M	Arbroath, Forfar, Scotland
Margaret L. MILL	U	4 	F	Arbroath, Forfar, Scotland
John S. MILL	        M	39 	M	Arbroath, Forfar, Scotland      Master
Hugh LONGMUIR	        M	27 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Mate
J.E. LUCKIE	        U	20 	M	London, Middlesex, England	2nd Mate
I.C. STEWART	        U	20 	M	Edinburgh, Edinburgh, Scotland	3rd Mate
Donald ERSKINE	        M	24 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	Carpenter
Duncan SMITH	        M	36 	M	London, Middlesex, England	Steward
A. EVANS	        M	48 	M	St Kitts British Subject	Cook
Robert SMITH	        M	32 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Sailmaker
John SWAMILLER	        U	32 	M	Finland                 	A B
G. HASFO	        U	22 	M	Germany                         A B
Joseph WINSLOW	        U	22 	M	Jersey, Channel Islands 	A B
James SUTHERLAND	U	17 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	Boy
John ROBERTSON	        U	42 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	A B
David SCOTT	        U	23 	M	Arbroath, Forfar, Scotland	A B

Vessel:	"William Hunter"
	
A. JOHNSON          	M	32 	M	Norway                      	Master
Rasmus PERDUSEN   	U	31 	M	Norway                      	Mate
Tellef ANDASON	        U	22 	M	Norway                     	A B Seaman
Gabriel JOHANSEN	U	29 	M	Finland                 	A B Seaman
Gabriel EALESTSEN	U	27 	M	Norway                  	A B Seaman
Ole JORGENSE	        U	25 	M	Norway                     	A B Seaman
August JOHANSEN	        U	22 	M	Sverige                 	A B Seaman
August PEDASEN	        U	23 	M	Sverige, Switzerland        	A B Seaman

Vessel:	"Emla"
	
SINIA                  	U	18 	F	Sweden                        	Kark
Tona BRABILK	        U	29 	M	Sweden                  	Met Passenger
  BENSSON	        M	33 	M	Sweden                      	Matros Passenger (Seaman)
  ANDERSSON	        M	38 	M	Sweden                   	Matros Passenger (Seaman)
A.E. SAMUELSTON    	M	41 	M	Sweden                    	Captain
  STAHRE	        M	38 	M	Sweden                     	No 1 Mate
  KYILLBERG	        M	30 	M	Sweden                    	No 2 Mate
  BABEN            	M	32 	M	Sweden                     	No 1 Engineer
  JOHANSSAN	        M	37 	M	Sweden                      	No 2 Engineer
  NILSSON	        M	35 	M	Sweden                   	Eldare (Fireman)
  LARSSON	        U	21 	M	Sweden                  	Eldare (Fireman)
  HENMANSEN	        U	25 	M	Sweden                  	Eldare (Fireman)
  SAMUELSTON	        M	37 	M	Sweden                  	Basman (Boatswain)
  OLSSON	        U	34 	M	Sweden                  	Matros (Seaman)
  RULGENSSON	        U	31 	M	Sweden                    	Matros (Seaman)
  JOHANSEN	        M	37 	M	Sweden                   	Matros (Seaman)
  ANDERSSON	        U	22 	M	Sweden                  	Matros (Seaman)
  OLSSON	        U	16 	M	Sweden                  	Matros (Seaman)
  MANTILDA	        U	24 	F	Sweden                      	Stapvines

Vessel:	"Utopia"
	
Jas. HART	        U	27 	M	Glasgow                 	Fireman
Jas. GAVAN	        U	35 	M	Glasgow                      	Fireman
Jas. FRASER	        U	32 	M	Glasgow                    	Fireman
Geo. R. CASS	        U	21 	M	Southampton                 	Trimmer
Ed. BAIRD	        U	20 	M	Lpool                       	Trimmer
Ed. RAWL	        U	22 	M	Cornwall, England           	Trimmer
W. REGAN	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Trimmer
C. RANGE	        U	22 	M	BS, Prussia                  	Trimmer
T. BENNETT	        M	32 	M	Lpool                   	1st Steward
J. LANTENBACH         	M	30 	M	Philadelphia MF, United States	2nd Steward
J.W. MANDERS	        M	31 	M	London, Middlesex, England	Asst Steward
C. LUCAS	        M	32 	M	Southampton                     Asst Steward
T. BLAND	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Asst Steward
Hy. DAVIS	        U	29 	M	Wareham                 	Asst Steward
R. GAMBLIN	        M	33 	M	Portsmouth                   	Asst Steward
C. GILL             	U	22 	M	Kingstown               	Asst Steward
Alex MCCALLUM        	M	28 	M	Glasgow                      	1st Cook
Jas. MCNEIL	        M	38 	M	Glasgow                     	2nd Cook
R. HEWGILL	        U	31 	M	London, Middlesex, England	3rd Cook
W. HIRON	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Sculleryman

Vessel:	"Utopia"
	
John PATRICK	        M	32 	M	Paisley                      	Baker
Mrs. WILLIAMS	        W	35 	F	Brighton                 	Stewardess
Dan DEFOE	        U	28 	M	London, Middlesex, England	A B
John DUFFY	        U	33 	M	Lpool                          	A B
John REGAN	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Trimmer
W. GAULT	        U	32 	M	London, Middlesex, England	Fireman
John LEONARD	        U	20 	M	Woolwich                      	Trimmer
C. RICHARDSON	        U	20 	M	Chalingford                 	Trimmer
John ELLIS	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Trimmer
Danl KELLY	        U	26 	M	London, Middlesex, England	A B
C. FORSBERG	        U	29 	M	Sweden                       	A B
C. MARTIN	        U	22 	M	America                     	Cattle Attendants Sailors
K. HERSST	        M	36 	M	The Netherlands            	Cattle Attendants Sailors
H. BAARH	        M	39 	M	The Netherlands            	Cattle Attendants Sailors
G. SCOTT	        U	27 	M	America                    	Cattle Attendants Sailors
J. HABELDECH	        M	32 	M	The Netherlands             	Cattle Attendants Sailors
C.F. THOMSON	        U	41 	M	America                 	Cattle Attendants Sailors
D. HELESAN	        M	37 	M	The Netherlands                	Cattle Attendants Sailors
Wm. WATSON	        U	22 	M	London, Middlesex, England	A B
Joseph WILSON       	M	35 	M	Lpool                       	Bosuns Mate
Hugh HORTON	        M	23 	M	Kilmarnock                    	A B
Jas. ENNIS	        M	35 	M	London, Middlesex, England	A B
Geo. MARTIN	        U	28 	M	L Pool                      	A B
John FRENCH	        U	29 	M	Norfolk, England             	A B
Jas. HALL	        U	24 	M	London, Middlesex, England	A B
W. WALDIE	        U	30 	M	Wigtan                     	1st Engineer
J. MECKLIE	        U	27 	M	Hickling                	2nd Engineer
J. WHITE	        U	32 	M	Bainbay                      	3rd Engineer
N. BROWN	        U	23 	M	Lincoln, England          	4th Engineer
J.N. KINLAY	        M	38 	M	Glasgow                         Asst Engineer
I. ANTHANY	        M	29 	M	London, Middlesex, England	Asst Engineer
M. MCLEAD	        M	35 	M	Peterhead               	Leading Fireman
W. RICHARDS	        M	27 	M	Canada                       	Fireman
W. MURLEY	        U	40 	M	Somerset, England            	Fireman
Hy. HILL	        U	29 	M	Lancashire, England          	Fireman
Robt. CAMPBELL	        U	29 	M	Ayr, Scotland                	Fireman
John KEENAN	        U	30 	M	Belfast                 	Fireman
P. BISMARK	        U	30 	M	Glasgow                    	Fireman
Alex M. RITCHIE   	M	47 	M	Queensferry                  	Master
Thos. CRAIG	        U	32 	M	Greenock                    	1st Officer
G. GEMMELL	        M	34 	M	Ayr, Scotland                	2nd Officer
W. HAYNES	        U	25 	M	Eversham                    	3rd Officer
D. MOON	                U	23 	M	Londonderry, London, Middlesex	Surgeon
Dohell CURDY	        U	23 	M	Londonderry, London, Middlesex	Purser
W. GREGOR	        U	34 	M	Elgin                       	Carpenter
W.I. WATKINS	        M	37 	M	Plymouth                    	Boatswain
John WATSON         	U	30 	M	Liverpool                   	AB
Thos. LAMPKIN      	U	26 	M	Leeds                    	Qr Master
A. WATT               	M	34 	M	Kent, England                	Qr Master
John HYNES	        U	24 	M	Liverpool                   	Qr Master
Fred JOSH	        U	40 	M	Hamburg (BS)                  	Qr Master
Fred FOSTER	        U	37 	M	London, Middlesex, England	A B
Fred BURCHILL	        U	32 	M	Helstin                     	A B

Vessel:	"Elizabeth Mary"
	
William LILLEY        	M	55 	M	Down Co Holywood, Ireland	Master Mariner
John ELLIS	        U	27 	M	Antrim Co Belfast, Ireland	Chief Mate
Sydney Parnell THOMAS	U	24 	M	Birmingham, Stafford, England	Second Mate
Charles WOHLGEMOUTH	U	21 	M	Rendbourg, Germany           	Cook & Steward
Frank CARMICHEL   	U	21 	M	Birmingham, Warwick, England	A B Seaman
Charles WILSON	        U	28 	M	Christiansand, Norway         	A B Seaman
Frank BUSSARD	        M	50 	M	Brest, France                	A B Seaman
John THOMAS	        U	21 	M	Bristol, Somerset, England	O S Seaman
William WYATT	        U	21 	M	Southampton, Hampshire, England	O S Seaman
Thomas Edward John SCOULER
                      	M	38 	M	London Poplar , Middlesex, Eng	Trinity Sea Pilot Port Lond

Vessel:	"Petrel"
	
A. GIBSON          	M	28 	M	Deptford, Kent, England 	A B Seaman
M. WALKER	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Boy
L. MCKINSTRY	        U	22 	M	Belfast ..., Ireland         	Custom House Officer
J.N. MARTINGSWELD	M	48 	M	Rotterdam, The Netherlands	Goerce Pilot

Vessel:	 "Helen Denny"
	
Emiry CLARE	        U	39 	M	Portsmouth                      Seaman
William J. BROWN	U	18 	M	Sussex, England           	O S
William VAUGHAN    	U	19 	M	Manchester                   	O S
William Albert LEACH	M	46 	M	Cornwall, England           	Trinity Pilot
William RUTH	        M	38 	M	Old Ford, London, Middlesex	Master
Geo. GILL	        M	44 	M	Arbroath, Scotland         	Mate 1st
I.A. MCDONNEL	        U	22 	M	Waterfall, Ireland           	Mate 2nd
George KEITH	        M	43 	M	Aberdeen, Scotland         	Carpenter
William ROBERTSON	U	26 	M	Stromness, Scotland            	Steward
George ALLISON        	M	49 	M	Milford Haven, Pembroke, Wales	Cook
A. NORTON	        U	24 	M	Waterford, Ireland          	Seaman
William HANNAH	        U	29 	M	Govan, Scotland            	Seaman
John HALLES	        M	25 	M	Poplar, London, Middlesex, Eng	Seaman
Dolphus THOMAS	        U	36 	M	Guernsey, Channel Islands       Seaman
John OBRIAN	        U	30 	M	Bermondsey, London, Middlesex	Seaman
William SWEENEY   	U	26 	M	Shadwill, London, Middlesex	Seaman
William SEHALBY    	U	46 	M	Boston, England            	Seaman
Alfred L. PRICE   	U	26 	M	Bristol, Glamorgan, Wales	Seaman
William WATTS	        U	39 	M	Bridgewater, Somerset, England	Seaman

Vessel:	 "Orther"
	
John MCCARTHY	        U	17 	M	Cardiff, Glamorgan, Wales	O S
Minnego TESSA	        U	44 	M	Triesta, Austria             	A B
William CORCARAN	U	30 	M	Queenstown, Ireland           	A B
Robert FORD	        W	70 	M	Edinburgh, Scotland            	A B
Joseph LAMAS	        U	36 	M	 (British Subject), Malta	A B
Michael CONNOLLY	U	23 	M	Liverpool, England            	A B
James MCLADDEN	        U	39 	M	Liverpool, England        	A B
William G. WATSON	U	17 	M	Arbroath, Scotland          	Apprentice
John PROUDFOOT	        U	19 	M	Edinburgh, Scotland          	Apprentice
Thomas L.C. MACLEAN	U	16 	M	Edinburgh, Scotland         	Apprentice
Peter MACFARLANE	M	55 	M	Greenock, Scotland          	Master
William C. SPEEDING	U	39 	M	Poplar , London, Middlesex	Chief Officer
James GRAINGER        	U	23 	M	Falkirk, Stirling, Scotland	Second Officer
Robert COPELAND    	U	49 	M	Kirkwall, Orkney, Scotland	Steward
Charles KEEGAN	        M	40 	M	Bristol, England        	Cook
George ADAMS	        W	41 	M	Poplar , London, Middlesex	Sailmaker
Bernard REES	        M	35 	M	(Naturalised BS), Norway	Carpenter
William FRY	        U	23 	M	Bridgewater, England          	A B
John OLSEN	        U	23 	M	Triesta, Austria             	A B
Frank MAITEN	        U	29 	M	Triesta, Austria            	A B
Vincent ROSSET        	U	25 	M	Triesta, Austria              	A B
Joseph MECALIFFE	U	24 	M	 (British Subject), Malta	A B
Albert PARAMORE    	U	29 	M	Bridgewater, England          	A B
Ellis GREEN	        U	25 	M	Liverpool, England          	A B
Leon ANDRES	        U	26 	M	Pagula, Austria         	A B

Vessel:	 -"Lord Of The Isles"
	
Henry GOODDARD       	U	17 	M	Liverpool                    	Apprentice Seaman
Charles J. KILLEY	U	26 	M	Liverpool                    	Master Mariner
Thomas GAWNE	        U	26 	M	Douglas, Isle of Man, England	First Mate
Elias LEMOTTIE	        U	24 	M	Jersey, Channel Islands 	Second Mate
William CADOGAN   	M	35 	M	Arbroath                   	Carpenter
Daniel STEWART	        M	34 	M	Edinburgh                  	Cook & Steward
John HOWARD	        U	26 	M	Liverpool                 	Able Seaman
Henry C. ROUTLEDGE	U	20 	M	Liverpool                  	Able Seaman
John NUSTELYU	        U	27 	M	Flushing                  	Able Seaman
Alfred WHITE	        U	48 	M	Sweden                  	Able Seaman
Manuel RIVA	        U	30 	M	 (F), Chile                 	Able Seaman
Richard ROBERTS	        U	24 	M	Wales                   	Able Seaman
Robert GRINLINTOU	U	31 	M	Liverpool                    	Able Seaman
Richard HEAPS	        U	19 	M	Manchester                  	Ord Seaman
Thomas COOKE	        U	22 	M	Kilkenny, Ireland         	Ord Seaman
Thomas WILSON	        U	18 	M	Liverpool               	Apprentice Seaman

Vessel:	 -"Blanhoyle"
	
Thomas HARTZ	             	20 	M	Waterford, Ireland          	A B Seaman
Thomas MORRISSEY	 	20 	M	Dungarvan, Ireland            	A B Seaman
John CROTTY            	 	18 	M	Queenstown, Ireland          	A B Seaman
Charles TURNER         	 	20 	M	Gloucester, Gloucester, England	A B Seaman
Sam HUGHES	             	45 	M	Belfast, Ireland             	A B Seaman
Wm. BURK	          	29 	M	London, Middlesex, England	Boatswain
David HERD	 	        16 	M	Buckhaven                    	Boy
Jno. TYRELL	 	        18 	M	Arklow, Ireland              	O Seaman
Robt. J. BROOKS	          	19 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Wm. HEATH	 	        14 	M	London, Middlesex, England	Boy
Robert WATSON	       M	58 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Master
P. BACKHOUSE	       M	32 	M	Cork                        	Mate
J.O. DREKU	 	        27 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	2nd Mate
Edward HACKS	 	        29 	M	St Vincent, West Indies 	Steward
Abel VINCENT	 	        32 	M	Valetta, Malta               	Sailmaker
Joseph ULYSSES	 	        28 	M	St Lucia, West Indies       	Cook
W. RICHERT	 	        47 	M	Dantzia                    	Carpenter
Michael O'CONNOR	 	30 	M	Roscommons, Ireland          	A B Seaman
William LOVELL	 	        25 	M	St Vincent, West Indies  	A B Seaman
Eugene COTTELL	 	        19 	M	Bristol, Gloucester, England	A B Seaman
George LANE	 	        22 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Edward O'DRISCOLL	 	20 	M	Cork Queenstown           	A B Seaman
N.A. JENSEN	 	        22 	M	Calmo, Sweden                 	A B Seaman
Wm. CURRY	 	        30 	M	Preston, Lancashire, England	A B Seaman
Jno. SHELDON	 	        24 	M	Arklow, Ireland              	A B Seaman

Vessel:	"Essex"
	
Edward John BURRELL	M	34 	M	Deptford, Kent, England 	Master
Thomas ARCHER	        M	34 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Richard KING	        U	24 	M	London, Middlesex, England	Engineer
Samuel POWELL       	U	26 	M	London, Middlesex, England	Fireman
George BAXTER	        U	18 	M	Gravesend, Kent, England	A Seaman
William MOORWOOD	U	17 	M	Cheltenham, Gloucester, England	Boy

Vessel:	"Connaught"
	
Edward ANSON         	M	25 	M	Northfleet, Kent, England	Master Waterman And Lighterman
Robert WATKINSON	U	20 	M	Gravesend, Kent, England	Mate

Vessel:	"Punch"
	
John TAYLOR	        M	34 	M	Rochester, Kent, England	Master
John LAMB	        U	22 	M	Halling, Kent, England  	Mate
Jeremiah James SHEEHAN	U	14 	M	Halling, Kent, England        	Boy

Vessel:	"J M Strachan"
	
John BIGGS          	U	21 	M	Southampton, Hampshire, England	Stoker
Arthur RUSSELL        	U	15 	M	Southampton, Hampshire, England	Boy
William YOULDEN    	U	39 	M	Sunderland, Durham, England	Master
John Henry HASKING	M	37 	M	Brixham, Devon, England 	1st Mate
John SOUTHGATE	        M	30 	M	Falmouth, Cornwall, England	2nd Mate
William BEWEN	        M	25 	M	Rowhedge, Essex, England	Cook & A.B. Seaman
Henry PLATTEN	        M	48 	M	Langham, Norfolk, England	A B Seaman
James BAINE	        U	28 	M	So Shields              	A B Seaman
Bengimore WICK       	M	35 	M	Wells, Norfolk, England 	A B Seaman
John ROGERS	        M	46 	M	London, England               	A B Seaman
Fredrick DUNKIN    	M	31 	M	Deptford, England            	A B Seaman
Henrey RIDDLE	        M	33 	M	So Shields, Northumberland, Eng	A B Seaman
George DOUCESS	        M	38 	M	Deptford, England               1St Engineer
Edward MARSHALL	        M	34 	M	So Shields, Northumberland, Eng	2nd Engineer
Charles TICKNES     	M	42 	M	Cowes, Isle of Wight, Hampshire Stoker
George ELDRIGE       	M	38 	M	London, England              	Stoker
Mark HALL	        U	50 	M	London, England            	Stoker

Vessel:	"I.P.Taylor"
	
Henry W. CAMPEN    	M	55 	M	Leer Hanover                 	Master
John WIEMHORNER	        M	26 	M	Freepsum Hanover           	Chief Officer
Heiks MEYER	        M	30 	M	Warsingrehn Hanover         	A B Seaman
Geerd DUCKEN	        U	24 	M	Oldersum Hanover            	A B Seaman
Harm LUFOOGE	        M	31 	M	Stickelkamp Hanover          	A B Seaman
Jan FREESEMAN	        U	27 	M	Carolonensiel Hanover        	A B Seaman
Hasime MEYER	        U	24 	M	Warsingsehn Hanover          	Cook & Steward
Adolf KREMER	        M	44 	M	Schwarin, Germany          	Chief Engineer
Chalres THIEDE          U	31 	M	Parsewalk, Germany         	Second Engineer
Gustav WEISS	        M	35 	M	Meemel, Germany          	Fireman
Joseph HENDRIKSON	M	29 	M	Gateshead Newcastle, England	Fireman
Thomas Bernard O'DEA	U	21 	M	Clare Co, Ireland        	Officer Of Customs
John BUTLER	        M	36 	M	Waterford, Ireland       	Officer Of Customs
Edward Joseph MURPHY	U	23 	M	Neath Co, Ireland          	Officer Of Customs

Vessel:	"Walter"
	
George BLAKE         	W	54 	M	Northfleet, Kent, England	Master Waterman And Lighterman
William BLAKE	        M	32 	M	Northfleet, Kent, England	Mate

Vessel:	"Highland Mary"
	
James J. CLARK        	M	31 	M	Gravesend, Kent, England	Captain Fisherman
Edward LEECH	        U	25 	M	Gravesend, Kent, England	Mate Fisherman

Vessel:	"Sir W Raleigh"
	
Randall LAMBOURNE	W	48 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Thos. HAWKINS	        U	42 	M	Folkestone, Kent, England	Fireman

Vessel:	 "Triumph"
	
James LIVETT	        M	25 	M	Crunwicke, Kent, England	Waterman
Charles JOHNSON   	U	19 	M	Wandsworth, Surrey, England	Fireman

Vessel:	 "Adelaide"
	
John GRAY	        M	47 	M	East Tilbury, Essex, England	Master
Isaac Robert GRAY	U	19 	M	Northfleet, Kent, England	Mate

Vessel:	"Nis"
	
Benjamin JOHNSON	M	59 	M	Whitby, York, England        	Master
Robert PUCKETT	        M	50 	M	Holome, Dorset, England 	Mate
John LYTH	        M	63 	M	Whitby, York, England         	Seaman
John PETERSON	        M	44 	M	Goiteburg B S, Sweden        	Seaman
Benjamin JOHNSON	 	16 	M	Whitby, York, England         	Apprentice
John H. MARSHALL	 	17 	M	Folkestone, Kent, England	Apprentice

Vessel:	 "Royal William"
	
George HARLEY         	U	21 	M	Chalk, Kent, England         	Coal Wipper
William NICKLAS    	U	20 	M	Chalk, Kent, England        	Coal Wipper
Bengiman CORK	        M	40 	M	Swanscombe, Kent, England	Coal Wipper

Vessel:	"Eliza"
	
Isaac LOCK           	M	40 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Richard CATT        	M	37 	M	Watham, Suffolk, England	Mate
William KEMP	        M	34 	M	Margate, Kent, England   	A B

Vessel:	 "Europa"
	
Henry SMITH         	W	37 	M	Rochester, Kent, England	A B Seaman
Horace JASSETT       	U	19 	M	Rochester, Kent, England	O S Seaman
Edgar ASHDOWN	        U	18 	M	Chatham, Kent, England  	Boy

Vessel:	 "Giraffe"
	
David DENISON        	W	64 	M	Gravesend, Kent, England	Coal Porter
William Henry HOWES	M	30 	M	Kingston On Thames      	Coal Porter

Vessel:	 "Curlew"
	
Arthur STANNARD      	M	43 	M	Woolbridge, Suffolk, England	Master
Arthur STANNARD	 	        14 	M	Woolbridge, Suffolk, England	Boy

Vessel:	 "Black Prince"
	
John HUNEYBELL          M	40 	M	Hundon, Suffolk, England	Captain Of Coal Hulk
Harriet HUNEYBELL	M	41 	F	Chatham, Kent, England  	Captains Wife
Edith HUNEYBELL	 	        7 	F	London, Middlesex, England	Captains Daughter
Walter HUNEYBELL	 	5 	M	London, Middlesex, England	Captains Son
Alfred HUNEYBELL	 	3 	M	Gravesend, Kent, England	Captains Son
Herbert HUNEYBELL	 	2 	M	Gravesend, Kent, England	Captains Son
Arthur HUNEYBELL	 	7 m	M	Gravesend, Kent, England	Captains Son

Vessel:	 "Amice"
	
Thomas FRANK	        M	56 	M	Knottinglas, York, England	Master
Ernest William WOODHEAD	U	20 	M	Selby, York, England          	Mate
George HARRISON    	U	25 	M	Brough, York, England          	O Seaman
James BROWN	        U	18 	M	Suldenstead, Berkshire, England	Cook

Vessel:	 "Courier"
	
Wm. ROCKETT	        M	52 	M	Barmby, York, England        	Master
John ECCLES	        U	29 	M	Selby, York, England            Mate
John COOKER	        U	20 	M	Lynn, Norfolk, England      	A B Seaman
Wm. SCOTT	        U	20 	M	Goole, York, England         	A B Seaman
Chas. SINGLETON   	U	16 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Boy

Vessel:	 "Sea Witch"
	
William George GARDNER	M	39 	M	Gravesend, Kent, England	Master
James MANNING	        M	32 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
John PETTE	        M	25 	M	Gravesend, Kent, England	A B
Edward WULFF	        U	20 	M	Hobitien (Nat BS) Germany	A B
Arthur PROTHALLS	U	18 	M	Gravesend, Kent, England	O S
Thomas MILLER	        U	17 	M	Gravesend, Kent, England	O S

Vessel:	 "Star"
	
Joshua EMMETT         	M	51 	M	Budleigh Salterton, Devon	Chief Officer
John J. NORMAN       	M	39 	M	Brompton, Kent, England 	Commissioned Boat M Coast Gd
Charles PHILLIPS	M	40 	M	Frinsbury, Kent, England	Boatman Coast Guard
Martha EMMETT	        M	46 	F	Milford, Pembroke, Wales	Chief Officers Wife
Elizabeth EMMETT	U	16 	F	Gravesend, Kent, England	Chief Officers Daughter
Christian EMMETT	U	14 	M	Gravesend, Kent, England	Chief Officers Son
Henry EMMETT	        U	13 	M	Edinburgh Leith             	Chief Officers Son
Joshua EMMETT	        U	11 	M	Edinburgh Leith            	Chief Officers Son
Ida EMMETT	        U	7 	F	Weymouth, Dorset, England	Chief Officers Daughter

Vessel:	 "Hulk No 1"
	
H.W. MOORE           	M	63 	M	Strood, Kent, England         	Master Marriner
G.W. WHISEMAN	        M	32 	M	Gravesend, Kent, England	Labourer
W. Joseph EVANS	        M	44 	M	Poole, Dorset, England        	A B

Vessel:	 "Tug Powerful"
	
James MASON	        M	39 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
John SALMON	        U	32 	M	Singlewell, Kent, England	Engineer
Edward KNOWLES	        M	28 	M	Wye, Kent, England        	Fireman
Thomas HEAVER	        U	19 	M	Strood, Kent, England        	Fireman
Edwin TURNER	        U	20 	M	Gravesend, Kent, England	Seaman
George Jacob PAINE	U	17 	M	London, Middlesex, England	Seaman

Vessel:	 "Rhin"
	
William HICKS        	M	65 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Ship Keeper Inst Serv
Elizabeth HICKS         M	59 	F	Portsmouth, Hampshire, England	Ship Keepers Wife
Robert ABEL	        M	47 	M	Benfleet, Essex, England	Ship Keeper Inst Serv
Jane ABEL	        M	41 	F	Boughton, Kent, England 	Ship Keepers Wife

Return to Introductory Page