Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
KINGSTON UPON HULL 1881 PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT AT KINGSTON UPON HULL, YORKSHIRE 1881 - PART 2.



Ships at Hull, Yorks. 1881 - Part 2

Vessel:	"Fly Boat"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Edwin SUTCLIFF	        U	24 	M	Castleford, York, England	Mate

Vessel:	"Fly Boat"
	
Charles JOHNSON	        U	23 	M	Retford, Nottingham, England	Riverman
Tom JOHNSON	        U	21 	M	Retford, Nottingham, England	Riverman

Vessel:	"Mary Ann"
	
George DRAPER	        M	60 	M	Brigg, Lincoln, England 	Master

Vessel:	"Goole No 3"
	
Joseph CARMICHEAL	M	35 	M	Hull, York, England     	Captain D K
Bengmin GELL	        W	41 	M	Selby, York, England    	Mate D K
George BROOK	        M	24 	M	Spaldington, York, England	Engineer d K
Arthur COY	        U	21 	M	Hook, York, England      	Fireman D K

Vessel:	"John William"
	
Fred KNOTT	        M	34 	M	Brigg, Lincoln, England 	Master Waterman
James KNOTT	        W	69 	M	Brigg, Lincoln, England 	Mate

Vessel:	"Alster"
	
Charles FALLOWFIELD	M	46 	M	Hull, York, England     	Ships Captain Passenger
Miss SPORTON	        U	17 	F	Driffield, York, England        Passenger
F. L. LAURENT	        M	33 	M	Germany                 	Farmer Emigrants
Joseph LAURENT	        U	12 	M	Germany                         Emigrants
Cath LAURENT	        U	8 	F	Germany 
S. B. DOLAN	        M	26 	M	Germany                         Emigrants
Ludwig SCHOOSE	        M	39 	M	Germany                         Emigrants
Nicklis BAUS	        M	29 	M	Germany                         Emigrants
Cath BAUS	        M	27 	F	Germany                   	Emigrants
Nicklis LORNY	        M	44 	M	Germany                   	Emigrants
Cathrice LORNY	        M	44 	F	Germany                         Emigrants
Mathei LORNY	        U	21 	M	Germany                   	N/Oc Emigrants
Cathrice LORNY	        U	21 	F	Germany                   	Emigrants
Marie LORNY	        U	17 	F	Germany                         Emigrants
Margert LORNY	        U	13 	M	Germany                   	Emigrants
Cath LORNY	        U	9 	F	Germany                         Emigrants
Carl LOFFEE	        M	33 	M	Germany                 	Emigrants
Bertha LOFFEE	        M	30 	F	Germany                         Emigrants
Aug Alois BATYE	        M	55 	M	Germany                         Emigrants	
Wilhelm HULRICKS	U	23 	M	Germany                   	Miner Emigrants
Mickael ALBRACHT	M	28 	M	Germany                   	Miner Emigrants
Joham SCHULMAN	        M	35 	F	Germany                         Emigrants
Valintein J. SCHULMAN	M	25 	M	Germany                         Emigrants
Tridor SCHIFF	        M	29 	M	Germany                         Labourer Emigrants
Adolf SCHWART	        M	29 	M	Germany                         Labourer Emigrants
Emile FLEISTER	        M	23 	F	Germany                         Emigrants
  FLEKENSTEIN	        M	38 	M	Germany                         Emigrants
Cath FLEKENSTEIN	U	30 	F	Germany                         Emigrants
Jacob DANUSS	        M	24 	M	Germany                         Watchmaker Emigrants
J.B. DRUCON	        M	38 	M	Germany                         Labourer Emigrants
Eugnie DRUCON	        U	36 	F	Germany                         Emigrants
Grigsion DRUCON	        U	11 	M	Germany                         Emigrants
Joseph DRUCON	        U	8 	M	Germany                         Emigrants
Louis DRUCON	        U	4 	F	Germany                         Emigrants
Loepolt LAMONT	        M	31 	M	Germany                         Labourer Emigrants
Marie LAMONT	        M	30 	F	Germany                         Emigrants
Louis LAMONT	        U	10 	M	Germany                         Emigrants
Tom BREMWICH	        M	27 	M	Germany                         Miner Emigrants
J.B. LAURENT	        M	38 	M	Germany(?)                      Miner Emigrants
Christ FLUS	        M	38 	M	Germany                   	Labourer Emigrants
Christerin FLUS	        M	37 	F	Germany                         Emigrants
Bettee ROAR	        M	33 	F	Germany                         Emigrants
Chatrica CHINE        	U	17 	F	Germany                         Emigrants
Gereurd WIE	        U	14 	F	Germany                         Emigrants
Maggie FELMAN	        U	14 	F	Germany                         Emigrants
Joham MAGHOR	        M	39 	F	Belgium                         Emigrants
Peter HARENTREP	        M	30 	M	Belgium                    	Locksmith Emigrants
Johnn LUDDIE	        M	23 	M	Germany                   	Farmer Emigrants
Foutte STELTMACHE	M	35 	M	Germany                         Farmer Emigrants
  NARKWORTR	        M	31 	M	Germany                   	Farmer Emigrants
  GOTTLIEB	        M	32 	M	Germany                    	Farmer Emigrants
Joham GOTTLIEB	        M	21 	M	Germany                         Farmer Emigrants
Anna MOOLS	        U	24 	F	Germany                    	Farmer Emigrants
Julia MOOLS	        U	17 	F	Germany                         Emigrants
Frederic FRIEKS	        M	60 	M	Germany                         Emigrants
Chriss FRIEKS	        U	23 	M	Germany                         Emigrants
Karl HOSTER	        M	30 	M	Germany                         Labourer Emigrants
Wilhelm HOSTER	        M	30 	M	Germany                         Labourer Emigrants
Ludwig KRENLEE	        M	41 	M	Germany                         Farmer Emigrants
Sophie KRENLEE	        M	44 	F	Germany                     	Farmers Wife Emigrants
Ludwig KRENLEE	        U	20 	M	Germany                     	Farmers (Son) Emigrants
Sophie KRENLEE	        U	18 	F	Germany                         Farmers (Daur) Emigrants
Frederick KRENLEE	U	11 	M	Germany                   	Farmers (Son) Emigrants
Marie KRENLEE	        U	10 	F	Germany                         Farmers (Daur) Emigrants
Louise KRENLEE	        U	8 	F	Germany                         Farmers (Daur) Emigrants
Elizabeth KRENLEE	U	6 	F	Germany                         Farmers (Daur) Emigrants
Joham KRENLEE	        U	2 	F	Germany                 	Farmers (Daur) Emigrants
Johoraum M. MOSTRS	M	31 	M	Boilsirngr, Germany        	Miner Emigrants
Joham PRINTEI	        M	25 	M	Germany                   	House Painter Emigrants
George KEIL	        M	34 	M	Germany                   	Farmer Emigrants
Marquis MUNS	        M	30 	M	Germany                   	Farmer Emigrants
Margret KEIL	        U	10 	F	Germany                         Emigrants
Christain KEIL	        U	4 	M	Germany                         Emigrants
De Bat LEON	        U	30 	M	Sleidingen                      Labourer Emigrants
Joseph ARNEL	        U	26 	M	Germany                         Locksmith Emigrants
Martin TRISS	        U	37 	M	Germany                         Bus Conductor Emigrants
Heintief ? RREISN	U	37 	M	Germany                         Labourer Emigrants
Ida STIENS	        U	17 	M	Germany                         Miner Emigrants
Wilhelm HISSEN	        U	16 	M	Germany                         Miner Emigrants
Peters COLLAREST	 	33 	M	Germany                         Farmer Emigrants
Anna COLLAREST	 	        36 	F	Germany                         Emigrants
Roselia COLLAREST	 	47 	F	Germany                         Emigrants
Desira COLLAREST	 	10 	F	Germany                         Emigrants
Emilie COLLAREST	 	4 	F	Germany                         Emigrants
Marie COLLAREST	 	        1 	F	Germany                         Emigrants
Virginia SLENDEIR	 	  	M	Belgium                         Miner Emigrants
N. SLENDEIR	 	         	M	Belgium                         Emigrants
Gott GVELMAN	 	        26 	M	Belgium                         Labourer Emigrants
George RALLIBOTS	 	30 	M	Belgium                         Emigrants
Virginia RALLIBOTS	 	26 	F	Belgium                   	Shoemaker ? Emigrants
Marie RALLIBOTS	 	         1 	F	Belgium                         Emigrants
Roselia RALLIBOTS	         1 	F	Belgium                         Emigrants
Marion NATACH ?	 	        45 	M	Belgium                         Farmer Emigrants
Joseph POTTIPHAS        U	23 	M	Essen                     	Miner Emigrants
Lorenza FRANG	        U	33 	M	Essen                    	Miner Emigrants
Joseph LUDWIG	        M	29 	M	Schonnebeck               	Miner Emigrants
Anna Maria JONES	M	29 	F	Schonnebeck                     Emigrants
Ernst DE KINDER	        U	18 	M	Wentersheim                     Labourer Emigrants
Wilhelm KEIGHTON	U	29 	M	Rotterp                    	Miner Emigrants
Franz WEMERB	        U	30 	M	Rotterp                         Miner Emigrants
Theodore LUBECK   	U	24 	M	Rotterp                         Miner Emigrants
August LEUPFEUR 	U	32 	M	Rotterp                         Miner Emigrants
Karl GLIES         	U	24 	M	Betlanke                        Miner Emigrants
August THESLER         	U	48 	M	Betlanke                        Miner Emigrants
Jakob SCOT              U	26 	M	Betlanke                        Labourer Emigrants
Frederick BRICKE	U	25 	M	Heinsback                       Labourer Emigrants
Wilhelm KRABER          U	26 	M	Diddelsheim                     Labourer Emigrants
Ludwig WOKLFCHLAGE	U	24 	M	Diddelsheim                     Labourer Emigrants
Franz HERZOG         	U	26 	M	Diddelsheim                     Labourer Emigrants
Leonherd             	U	18 	M	Aschiniffenburg                 Labourer Emigrants
Stephen SCHULTZ      	U	32 	M	Wiedirandan                     Labourer Emigrants
Theodore OSTURB    	U	23 	M	Fleydinzen                      Labourer Emigrants
Petrus JOCKABS       	U	28 	M	                                Labourer Emigrants
Louis EOYARL ?        	U	19 	M	Brussels                        Merchants Emigrants
Frords OBERLANDER	U	21 	M	Massenheim                      Labourer Emigrants
Magdel BAUMGARTENER	U	19 	F	Engelscheim               	Ag Labourer Emigrants
John SIMON            	U	19 	M	Engelscheim               	Labourer Emigrants
Joseph STOTT         	U	21 	M	Engelscheim               	Labourer Emigrants
J. Adam KAISER        	U	24 	M	Ladenburg                       Emigrants
Rises LOSELLE	        U	28 	F	Ladenburg                       Locksmith Emigrants
P.S. John SCHEFFNER	U	26 	M	Saarbrucken                     Miner Emigrants
Friedrich KEILGAN	U	24 	M	Rothop                   	Miner Emigrants
Jean LUCKENPAING	M	38 	M	Steill                   	Miner Emigrants
Caroline JONES        	M	34 	F	Steill                  	Miner Emigrants
Joseph JOSEN	        U	25 	M	Steill                   	Miner Emigrants
Bernard RITTER        	U	23 	M	Steill                          Emigrants
Anton BESSE            	M	31 	M	Essen                           Miner Emigrants
Evan SMITH              M	30 	F	Essen                     	Miner Emigrants
John H. SNOW          	M	49 	M	London, Middlesex, England	Master
Josep R. RACKLEY	M	50 	M	Stir Cross, Devon, England	Mate
Thomas REYNOLDS   	M	46 	M	Hull, York, England       	Boatswain
Haratio KIPLING   	M	30 	M	Hull, York, England       	Cook
Arthur Hiram MANNING	M	26 	M	Ipswich, Suffolk, England	Steward
William KERRIGE   	M	36 	M	Hull, York, England        	A B
Samuel BLEAKSTONE	M	37 	M	Hull, York, England       	A B
William MARSDEN   	M	43 	M	Hull, York, England       	A B
Jonathain THICKETT	M	34 	M	Hull, York, England       	A B
Henry BOXHALL        	U	26 	M	Hull, York, England       	A B
Charles C. DOYLE	M	34 	M	Hull, York, England       	A B
Georg RYMES        	M	60 	M	Selby, York, England      	Chief Engineer
George CRABURN  	M	52 	M	Hull, York, England      	2nd Engineer
James TANTS	        M	35 	M	Hull, York, England       	Fireman
Frederick PAGE  	U	19 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fireman
Charles MULINEAUX	M	23 	M	Bolton, Lancashire, England	Fireman
Lct. BALLIEU          	M	42 	M	                         	Fireman

Vessel:	"Nero"
	
Robert JORDAN         	M	30 	M	Ramsgate, Kent, England  	Master FM
Henry SMITH          	M	25 	M	Chatham, Kent, England    	Mate
Caleb BALLARE        	U	19 	M	Cranbrook, Kent, England	Third Hand
Thomas BROWN	        U	18 	M	Cranbrook, Kent, England	Deck Hand
William BASS	        U	15 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Masterpiece"
	
William ASHTON        	M	39 	M	Hull, York, England       	Master(FM)
Charles KAY           	M	37 	M	Hull, York, England       	Mate
Charles HEWSON         	U	19 	M	Hull, York, England       	Third Hand
Frank JAKALL         	U	20 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Deck Hand
George KAY          	U	16 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Rose"
	
Even OLSEN	        M	31 	M	 (Naturalized Subject), Norway	Master FM
Henry HUDDA	        U	24 	M	Brixham, Devon, England 	Mate
James William HOLBY	U	22 	M	Middlesborough, York, England	Third Hand
Thomas ANDERSON    	U	20 	M	Hull, York, England       	Deck Hand
James CAMBELE        	U	15 	M	Newcastle, Northumberland	Cook

Vessel:	"Brill"
	
Mark JACKMAN	        M	29 	M	Brixham, Devon, England 	Master FM
William HOOKE        	U	21 	M	Lyme, Dorset, England     	Mate
James MCNEALY       	U	21 	M	Hull, York, England      	Third Hand
Joseph SHEERDOWN	U	18 	M	Hull, York, England     	Deck Hand
Frank WATSON	        U	16 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"John Sims"
	
James Charles GIBBS	M	30 	M	London, Middlesex, England	Master FM
George William JUST	U	26 	M	Germany                   	Mate
Thomas HUTSON	        U	19 	M	Sheffield, York, England	Third Hand
James CULBERT	        U	19 	M	Liverpool, Lancashire, England	Deck Hand
Joseph Thomas DAWSON	U	23 	M	Australia
	Occ:	Cook

Vessel:	"Queen Of The Fleet"
	
Thomas COOK	        M	33 	M	Hull, York, England            	Master FM
William BAKER	        U	25 	M	Boston, Lincoln, England       	Mate
Fred CAIN	        U	35 	M	Scotland                     	Third Hand
William CUNNINGHAM      U	18 	M	Scotland                      	Deck Hand
John SINCLAIR	        U	17 	M	Manchester, Lancashire, England	Cook

Vessel:	"Onnara"
	
William George PITTS    U	36 	M	Brixham, Devon, England        	Master FM
Dyson WATTS	        U	25 	M	Hull, York, England           	Mate
Jim COOLING	        U	16 	M	Hull, York, England            	Third Hand
Thomas KING	        U	17 	M	Oundle, Northampton, England   	Deck Hand
Herbert BOYS	        U	14 	M	Keyingham, York, England       	Cook

Vessel:	"Jane Elizabeth"
	
William JACKSON	        M	32 	M	Baln, York, England            	Master FM
Sam POGSON	        M	25 	M	Holmfirth, York, England       	Mate
George NICOLAS	        U	18 	M	Brighton, Sussex, England     	Third Hand
Benjamin WRIGHT 	U	24 	M	Net..., Norfolk, England      	Deck Hand
Edward BURNHAM	        U	19 	M	Hull, York, England            	Cook

Vessel:	"Bloodhound"
	
John Marks GALE 	M	30 	M	Torquay, Devon, England        	Master FM
Timothy BARMBY    	M	35 	M	Hull, York, England            	Mate
Benjamin THOMSON	M	21 	M	Deal, Kent, England       	Third Hand
Robert TAYLOR	        U	17 	M	Hull, York, England            	Deck Hand
Philip Henry KING	U	25 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"City Of Antwerp"
	
William CHALLIS 	M	25 	M	Hull, York, England     	Master FM
William THOMAS    	U	20 	M	Hull, York, England        	Mate
James WEST	        U	20 	M	Brixham, Devon, England         Third Hand
Edward RICH	        U	17 	M	Hull, York, England       	Deck Hand
Boc WILDSIDGE      	U	16 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Pink"
	
Joseph COPELAND 	U	25 	M	London, Middlesex, England	Master FM
John BUTCHER	        M	28 	M	Glemsford, Suffolk, England	Mate
Walter William WELSH	M	23 	M	London, Middlesex, England	Third Hand
William WOODHOUSE	U	17 	M	Masbro, York, England    	Deck Hand
Francis HIGGINS	        U	21 	M	Liverpool, Lancashire, England	Cook

Vessel:	"Albert"
	
William FOOTS	        M	27 	M	Harwich, Essex, England  	Master FM
George RADFORD     	U	22 	M	London, Middlesex, England	Mate
Henry LIGHTON	        U	23 	M	London, Middlesex, England	Third Hand
Richard PHILIPS    	M	40 	M	Kidderminster, Dorset, England	Deck Hand
William MCPHEE    	U	21 	M	Scotland                  	Cook

Vessel:	"Young Emma"
	
Henry PATTISON     	M	24 	M	Ormsby, Norfolk, England       	Master FM
James THANE	        U	21 	M	Hull, York                      Mate
Robert CUNNINGSWORTH	U	18 	M	York, York, England       	Third Hand
George TURNER      	U	19 	M	Norwich, Norfolk, England	Deck Hand
Harry TALFORD       	U	17 	M	Sheffield, York, England	Cook

Vessel:	"Charles Isaac"
	
James STEVENSON 	M	40 	M	Manchester, Lancashire, England	Master FM
John HOLMES	        M	29 	M	Hull, York, England             Mate
Charles PEARSE	        U	20 	M	Hull, York, England       	Third Hand
John BROWN	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Deck Hand
Charles EASTWOOD	U	15 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Artemis" Of Hull
	
Johan HAFFKOSS      	U	37 	M	Norkoping, Sweden         	Fireman
Joseph BRANFIELD	M	32 	M	Jersey, Channel Islands 	Fireman
Thomas KELSEY	        M	42 	M	Hull, York, England     	Master
Alfred BOULSON	        M	47 	M	Broxa, York, England      	Mate
George COLE	        M	53 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	2nd Mate
John HILL	        M	36 	M	Cley, Norfolk, England   	Boatswain
George HILL	        M	26 	M	Cley, Norfolk, England     	Cook
George EBBS	        M	43 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Able Seaman
Peter NEURS	        U	36 	M	Marylebone, London, Middlesex	Able Seaman
Thomas CHESTERFIELD	M	35 	M	Wisbeach, Cambridge, England	Able Seaman
William LOUIS       	M	40 	M	Jassey, Romania (Nat. BS)	Able Seaman
Preston PARSONS 	U	35 	M	Boston, Lincoln, England	Able Seaman
Jeremiah HUDSON 	M	33 	M       St Georges In The East, London	Engineer
Edwin OGELSBY	        M    	23 	M	East Halton, Lincoln, England	Engineer
Thomas CLARK       	U	32 	M	Hull, York, England       	Fireman
William MASON	        U	24 	M	Hull, York, England      	Fireman
John EGNER	        U	23 	M	Hull, York, England       	Fireman

Vessel:	"Cavalier"
	
Benjamin MURLIN 	M	35 	M	Gainsbrough Lincoln, Lincoln	Fisherman
Boston VARLEY     	M	27 	M	Hummanby, York, England 	Fisherman
John MURPHY        	M	50 	M	Bishopsgate, York, England	Fisherman
James LEV...E	        U	17 	M	Gunthorpe, Lincoln, England	Fisherman
Isaac MOORE	        U	18 	M	Sheffield, York, England	Cook
Samuel Ed. MURLIN	U	11 	M	Hull, York, England       	Boy

Vessel:	"Leander"
	
Thomas LEWIS       	M	33 	M	Brixham, Devon, England 	Captain
William ROBINSON	M	33 	M	Hull, York, England       	Mate
William GAWFEIN	        U	22 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	3 Hand
William TURNER     	U	19 	M	Hull, York, England      	D Hand
Joshep CAWBIN      	U	14 	M	Bradford, York, England 	Cook

Vessel:	"Young Greg"
	
James STOKES	        M	40 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
John ADLARD	        M	25 	M	Hull, York, England     	Mate
John HOGARTH	        U	20 	M	Beverley Nr Hull        	3rd Hand
William SMEDLEY 	U	17 	M	Sheffield, York, England	4th Hand
James GREENWOOD 	U	13 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Loch Fyne"
	
John AMOS          	M	37 	M	Goldstone, Middlesex, England	Master
Benjamen FISHER   	U	28 	M	Hull, York, England       	Mate
John PHILIPPS      	M	22 	M	Stralsund, Germany        	Third Hand
Edward FARMER         	U	17 	M	Hull, York, England       	Deck Boy
Harold SETTLE      	U	16 	M	Liverpool, Lancashire, England	Cook

Vessel:	"Hamilton"
	
William DARBY       	M	29 	M	Hull, York, England        	Master
Albert Alfred MORGAN	M	28 	M	Gloucester, Gloucester, England	Mate
Samuel STRONA      	U	20 	M	Grimsby, Lincoln, England	Third Hand
Walter THOMPSON  	U	15 	M	Hull, York, England      	Deck Hand
Joe SELLY          	U	15 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Loyal"
	
Walter BERRY     	M	33 	M	Norwich, Norfolk, England	Master
William THOMPSON	M	24 	M	Hull, York, England      	Mate
George ALLAN	        U	20 	M	Hull, York, England       	Third Hand
William PIKE	        U	22 	M	Lime, Devon, England    	Deckhand
Henry GIFFEN	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Tyrant"
	
William MCBANNE         M	23 	M	Hull, York, England       	Master
James COLLINS	        M	26 	M	Hull, York, England       	Mate
James NEWBALD      	U	21 	M	Australia               	Third Hand
Charles WILSON    	U	21 	M	Prussia                 	Deck Hand
John STONE         	U	13 	M	Hull, York, England        	Cook

Vessel:	"Straba"
	
John PYNE	        M	42 	M	Black Auton, Devon, England	Master
James Thomas WALKER	U	22 	M	London, Surrey, England 	Second Hand
John BURTONSHAW 	M	24 	M	Sandwich, Kent, England 	Third Hand
Thomas GIBSON      	U	18 	M	Dundee, Scotland          	Deck Hand
John MURPHY       	U	15 	M	Manchester, Lancashire, England	Cook

Vessel:	"Dan"
	
James CARRICK      	M	34 	M	Hull, York, England       	Master Fisherman
John PENNYCAD     	M	32 	M	London, Surrey, England 	Mate Fisherman
Robert HORNAN       	M	36 	M	Hull, York, England       	2nd Mate Fisherman
John NELSON       	U	17 	M	Port Glasgow, Lanark, Scotland	Deck Boy Fisherman
Charles HUDSON	        U	15 	M	Sedge Ford, Norfolk, England	Cook (Fisherman)

Vessel:	"Apostle"
	
Henry BRADLEY	        M	39 	M	Wisbeach, Cambridge, England	Fisherman
William GILES	        M	26 	M	Rye, Sussex, England      	Fisherman
William MAUNDER 	U	19 	M	Hull, York, England       	Fisherman
John MORRIS	        U	21 	M	Dover, Kent, England      	Fisherman
Frederic KNAPP       	U	15 	M	Hull, York, England       	Fisherman

Vessel:	"Three Crowns"
	
Walter CHAPMAN     	M	26 	M	Nottingham, Nottingham, England Master
Samuel MITCHELL  	U	22 	M	Kulver, Suffolk, England	Mate
James NAYLOR       	U	23 	M	Newark, Lincoln, England	Third Hand
William PRUDGEN 	U	23 	M	Hull, York, England     	Deckhand
Henry SIBBLEY      	U	17 	M	Fossom, York, England     	Cook

Vessel:	"Onward"
	
William RAMSEY      	M	41 	M	Dundee, Scotland          	Master
Robert SOHAVER      	M	53 	M	The Netherlands           	Mate
Matthew MIDGLEY 	M	44 	M	Scarbro, York, England    	Boatswain
Hendry MILLER           U	33 	M	Sunderland, England      	Steward
William BOAST           M	30 	M	Yarmouth, England       	Able Seaman
Joshua CARR	        M	22 	M	Yarmouth, England         	Able Seaman
Michel HEWRE	        U	30 	M	Stettin, Prussia        	Able Seaman
Wilhelm WINTER	        M	44 	M	Stettin, Prussia          	Able Seaman
Frank GRINDLEY    	U	23 	M	Edinburgh, Scotland       	Engineer Asst
Richard RANDALL 	M	26 	M	Welty, England          	Engine Driver
Michael MCNAMARA 	U	33 	M	Ireland                  	Fireman
Samuel HAIGH    	M	32 	M	H..., England             	Fireman

Vessel:	"Two Brothers"
	
Frederick FRANKS	M	57 	M	Lainsbro, Lincoln, England	Master
William DOVER     	M	28 	M	Hull, York, England       	Mate
William EDDIE    	U	18 	M	Scotland                  	Third Hand
William HEALY     	U	20 	M	Leicester, Leicester, England	Deck Hand
Edward GILBERT     	U	18 	M	..., Huntingdon, England	Cook

Vessel:	"Evangeline"
	
William Lane HAYCOCK	M	27 	M	Hull, York, England       	Master
Charles LAMBERT 	U	24 	M	Hull, York, England        	Mate
Henry CUTLER      	U	20 	M	London, Middlesex, England	Third Hand
Thomas HENRY      	U	15 	M	Hull, York, England      	Apprentice
William HUDSON          U	18 	M	Bradford, York, England 	Deck Hand

Vessel:	"Cader Idris"
	
William NELSON     	M	36 	M	Canterbury, Kent, England	Master
Alfred Henry SMITH	M	25 	M	St Lawrence, Kent, England	Mate
Thomas BARRATT      	U	22 	M	Hull, York, England       	Third Hand
William STEELY     	U	17 	M	Hull, York, England       	Cook
Henry SMITH       	U	18 	M	Hull, York, England        	Deck Boy

Vessel:	"Ann May"
	
Harry SOLWAY        	M	30 	M	Lyme Regis, Dorset, England	Master
Thomas JACKSON     	U	27 	M	Woolwich, Kent, England 	Mate
Albert John PEARSON	U	21 	M	Sheffield, York, England	Third Hand
John Philip GAY 	U	14 	M	Hull, York, England        	Apprentice
George HATFIELD 	U	19 	M	Sheffield, York, England	Deck Hand

Vessel:	"Cornflower"
	

George COOPER          	M	28 	M	Scarbro, York, England  	Master
John PERRETT	        M	27 	M	Bristol, Gloucester, England	Mate
William DAVIS	        M	42 	M	Hull, York, England     	Third Hand
John William MACKLEBEY	U	15 	M	Hull, York, England       	Cook
William Henry WHITE	U	17 	M	Hull, York, England        	Deck Boy

Vessel:	"Warwick"
	
Charles WARWICK  	U	26 	M	Sunderland, Durham, England	Master
Henry HEUGHS	        M	29 	M	Jersey, Channel Islands 	Mate
William SELLERS 	U	20 	M	Sheffield, York, England	Third Hand
Alfred FRANKMAN 	U	22 	M	Lynn, Norfolk, England     	Deck Hand
William LUHEY      	U	16 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Gertrude"
	
Philip LENNEY      	M	45 	M	Canterbury, Kent, England	Master
Edward CLIFF       	M	27 	M	Caistor, Lincoln, England	Mate
Walter CALDWELL 	U	20 	M	Openshaw, Lancashire, England	Third Hand
John SHAWLER OR SHAULER	U	17 	M	Hull, York, England       	Cook
Charles PERKINS 	M	23 	M	Woolwich, Kent, England 	Deck Hand

Vessel:	"Evangelist"
	
Richard ROWBOTTOM	M	50 	M	Dover, Kent, England      	Master
James MARSDEN	        U	21 	M	Bradford, York, England 	Mate
Charles AARON	        M	24 	M	Norwich, Norfolk, England	Third Hand
Thomas CLARKSON         U	20 	M	Leeds, York, England      	Deck Hand
Francis NICOLAS 	U	20 	M	Leeds, York, England      	Cook

Vessel:	"John Lyon"
	
John CARTWRIGHT  	M	31 	M	London, Middlesex, England	Master
George Frederick SOUTTER M	21 	M	Limiey, Kent, England     	Mate
Joseph CARTWRIGHT	U	20 	M	Hull, York, England      	Third Hand
Henry SPENCE       	U	17 	M	Warrington, Lancashire, England	Deck Hand
Albert Edward BLACKBURN	U	19 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Peter Varkervitter"
	
Thomas MAY         	M	40 	M	Brixham, Devon, England    	Master
James GRAY	        M	25 	M	Woodbridge, Suffolk, England	Mate
Richard FARRON     	U	27 	M	London, Middlesex, England	Third Hand
Thomas MAY	        U	16 	M	Brixham, Devon, England 	Deck Boy
  MAGUARASCEADOR	U	37 	M	Mauritius                 	Cook

Vessel:	"Harmony"
	
John MUSSARED       	M	48 	M	Margate, Kent, England    	Master
Thomas SENIOR      	U	23 	M	Hull, York, England       	Mate
Charles William BROWN	U	17 	M	Barking, Essex, England 	Third Hand
Richard KERTLAKE	U	20 	M	Wellington, Somerset, England	Deckhand
Thomas WARD	        U	18 	M	Lincoln, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"H M Stanley"
	
Frederick GEORGE	M	29 	M	London, Middlesex, England	Master
James FLETCHER      	U	42 	M	Hartlepool, Durham, England	Mate
Alfred BILLINGTON	U	24 	M	Hull, York, England             Third Hand
Thomas BURGHESS 	U	20 	M	Librough, Norfolk, England	Deck Hand
George LEAR        	U	25 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Jane"
	
William BATTEY       	U	29 	M	Rise, York, England     	Master
Thomas PERRY      	U	26 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
Walter SIMMONDS         U	24 	M	Swanley, Kent, England  	Third Hand
George WILLIAMS 	M	35 	M	 (British Sub), United States	Deckhand
John JAMES           	U	19 	M	Brixham, Devon, England 	Cook

Vessel:	"William Delapole"
	
George RICKELL   	M	36 	M	Laceby, Lincoln, England	Master
Joseph BARON      	M	36 	M	Hull, York, England       	Mate
Alfred STEVENSON	M	22 	M	London, Middlesex, England	Third Hand
James BRAY	        U	16 	M	Hull, York, England        	Deckhand
John LINKAM	        U	17 	M	Nottingham, Nottingham, England	Cook

Vessel:	"Only Son"
	
Alfred VINE        	M	29 	M	Lynn, Norfolk, England  	Master
William TAYLOR     	U	23 	M	Scotland                 	Mate
Archbald MC CALEY	U	21 	M	Ireland                 	Third Hand
John TUCKER       	U	2 	M	Brixham, Devon, England 	Deck Hand
William HAYLOCK   	U	41 	M	Elvon, Suffolk, England 	Cook

Vessel:	"Speedwell"
	
John GODLEY        	M	48 	M	Spalding, Lincoln, England	Master
William JOHNSON  	M	47 	M	Thorne, York, England   	Mate
Stephen JOHNSON 	M	57 	M	Boston, Lincoln, England	Steward
Walter STROUD     	M	29 	M	London, Middlesex, England	Barr(?)
James CONWAY    	M	37 	M	Lewisham, Kent, England  	A B
James ALCOCK      	M	37 	M	Lynn, Norfolk, England     	A B
Hutchinson WRIGHT	M	60 	M	Asterby, Lincoln, England	A B
Peter BERYLUND    	U	25 	M	Sweden                    	A B
George LOVE        	M	44 	M	Newcastle, Northumberland	Chief Engineer
Henry RAMSDEN     	U	28 	M	Sheffield, York, England	Sec Engineer
Joseph TAYLOR      	U	22 	M	Bridlington, York, England	Fireman
John DIXON        	M	35 	M	Hull, York, England       	Fireman
Charles HOLMES    	U	19 	M	Hull, York, England       	Passenger ...
Alfred WOOD	        U	15 	M	Bradford, York, England         Passenger

Vessel:	"Wonder"
	
Thomas THOMPSON 	M	25 	M	Hull, York, England       	Master
John William LEE	M	22 	M	Hull, York, England       	Mate
Robert BLANCHARD	M	23 	M	Barton, Lincoln, England	Third Hand
James LODGE        	U	19 	M	Hull, York, England       	Apprentice

Vessel:	"Greyound"
	
Sidney MATHIAS     	U	25 	M	London, Middlesex, England	Master
Thomas LOVE	        M	24 	M	Nottingham, Nottingham, England	Mate
George LILL	        U	20 	M	Gainsbro, Lincoln, England	Third Hand
James PERRYMAN    	U	20 	M	Plymouth, Devon, England	Deck Hand
John DENNIS       	U	18 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Romantic"
	
Robert CLARK       	M	30 	M	Exminster, Devon, England	Master
William CLARK      	M	32 	M	Exminster, Devon, England	Mate
Frank SMITHIES     	U	21 	M	Bradford, York, England 	Third Hand
Henry ROBINSON    	U	18 	M	Hull, York, England      	Apprentice
Thomas WALLACE     	U	15 	M	Beverley, York, England 	Cook

Vessel:	"John Harker"
	
George COOK        	M	33 	M	Hull, York, England      	Master
Samuel Robert LESE	M	25 	M	Hull, York, England      	Mate
James MEMERY      	U	18 	M	Brixham, Devon, England 	Third Hand
John FISHER     	U	22 	M	Selby, York, England      	Deck Hand
Thomas LAWRENCE 	U	15 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Lochness"
	
John FAIRBRASS      	M	29 	M	Beakesbourne, Kent, England	Master
James NEAVE	        M	29 	M	Snettisham, Norfolk, England	Mate
Charles LEGESLUND	M	25 	M	 (Naturalized British), Sweden	Third Hand
Charles Dunhill DONKIN	U	18 	M	Scarbro, York, England  	Deck Hand
Joseph INGLE	        U	15 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Uno"
	
Samuel BARWICK      	M	31 	M	Nottingham, Nottingham, England	Master
John WEST         	M	31 	M	Brixham, Devon, England         Mate
John ROWLEY        	U	19 	M	Scarbro, York, England    	Third Hand
Charles FLETCHER	U	16 	M	Scarbro, York, England     	Cook
James DIXON        	U	18 	M	Beverley, York, England 	Deck Hand

Vessel:	"Harkaway"
	
George JENKINS     	M	24 	M	Hull, York, England     	Master
James Edward COULTAS	M	24 	M	Hull, York, England      	Mate
Frity FRANKLIN    	U	19 	M	Hull, York, England     	Third Hand
Thomas MCPHERSON	M	28 	M	New South Wales Sydney    	Deck Hand
Thomas CLARK        	U	14 	M	Yarmouth, Norfolk, England 	Boy

Vessel:	"Bety & Sarah"
	
David FOISTON      	M	40 	M	Preston, York, England  	Master
Alfred ROBERTS    	M	22 	M	Hull, York, England     	Mate
John SNELL        	M	32 	M	Brixham, Devon, England 	Third Hand
Tom CROFT	        U	18 	M	Lincoln, Lincoln, England	Apprentice
Thomas FOYSTON      	U	15 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Pioneer"
	
Henry VAMPLAUGH    	M	33 	M	Wrangle, Lincoln, England	Master
William Joseph FOSTER	M	23 	M	Hull, York, England       	Mate
George DOWSON     	U	20 	M	Swanland, York, England         Third Hand
Albert BRIDGER    	U	20 	M	Hull, York, England     	Apprentice
Jonas ROSIER    	U	16 	M	Manchester, Lancashire, England	Apprentice


Return to Introductory Page