Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
HMS RANGER 1881
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




ROYAL NAVY SHIPS IN PORT 1881.



Abbreviations:

[BS] = British Subject

[For] = Foreign National

RMLI = Royal Marine Light Infantry

AB = Able Seaman

OS = Ordinary Seaman

Cl = Class




Vessel:	"HMS Ranger" at Portland, Dorset, England
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Robert Beaumont PIPON	M	34 	M	Jersey, Channel Islands 	Commander
Blanchard Reginald COWARD
                  	U	29 	M	Newton Abbot, Devon, England	Lieutenant
John Arthur COLWELL	U	25 	M	Brighton, Sussex, England	Lieutenant
William SUGDEN        	U	33 	M	London, Middlesex, England	Navigating Lieutenant
James ROBERTSON   	U	41 	M	Scotland                 	Staff Surgeon
John Thomas GREET	U	37 	M	Ireland                 	Paymaster
Charles George HEARENS	U	41 	M	London, Middlesex, England	Chief Engineer
John Robert James PEDRICK	
                        M	24 	M	Plymouth, Devon, England	Assistant Engineer
Richard WALSH	        M	31 	M	Chichester, Sussex, England	Gunner
Alexander JARVIS	M	42 	M	Manchester, Lancashire, England	Chief Engineer
Charles George Wonnacott WANNELL	
                        M	30 	M	Devonport, Devon, England	Ships Steward
John David CLEARY	U	25 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
James EGGAR	        U	21 	M	Winchfield, Hampshire, England	Ordinary Seaman
James MC DONNALL	U	20 	M	Birmingham, Warwick, England	Seaman
John Edgar SHAW   	U	20 	M	Halifax, York, England    	Seaman
William DEEKS	        M	26 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
William BARBER	        U	23 	M	Iver, Buckingham, England	Ordinary Seaman
John Alfred EASKILL	U	25 	M	London, Middlesex, England	2nd Captain Fore Top
George Andrew TOWER	U	26 	M	Peterborough, Northampton, Eng	Captain Fore Castle
William SMITH	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Ordinary Seaman
D. BRYAN	        U	30 	M	Worcester, Worcester, England	Chief Boatswains Mate 2 Class
Joseph CHAPMAN	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Assistant Sick Berth Attendant
John CRONIN	        M	25 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
George DURSLEY	        U	25 	M	Bristol, Gloucester, England	Seaman
Alfred James BARTLETT	M	25 	M	London, Middlesex, England	Seaman
Philip MC ALRON   	U	18 	M	Madras British Subject, India	Ordinary Seaman
Jesse William CALLIN	U	28 	M	Gosport, Hampshire, England	Ships Corporal
James Henry DIGBY	U	22 	M	Mitcham, Surrey, England	Signalman 2nd Class
Henry John MURPHY	U	27 	M	Alhufield, Isle of Wight, Hamps	Captains Coxswain
John WELSH	        U	22 	M	Ireland                 	Leading Seaman
James MC FAYDEN  	U	22 	M	Scotland                	Able Seaman
Joseph CLARKE	        M	22 	M	West Meon, Hampshire, England	Seaman
Joseph HALLAM	        U	33 	M	London, Middlesex, England	Skilled Chief Carpenter Mate
Peter FOLEY	        U	25 	M	Scotland                  	Armourers Crew
Edward Frederick DUNGLISON
                      	U	21 	M	London, Middlesex, England	Ordinary Seaman
Robert PEAD	        U	21 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Able Seaman
Charles Henry CARPENTER	U	23 	M       London, Middlesex, England	Seaman
George HACKETT	        U	32 	M	London, Middlesex, England	Leading Stoker
Alfred NORTON	        M	25 	M	Newark, Nottingham, England	2nd Captain ... Top
Arthur WHITE      	M	23 	M	London, Middlesex, England	Leading Seaman
John HOOKE	        U	19 	M	Chatham, Kent, England    	Stoker 2nd Class
Andrew Robert ANDERSON	U	22 	M	Scotland                	Caulkers Mate
Donald MC LEOD       	U	20 	M	Scotland                   	Carpenters Crew
Joseph HELLINLEY	U	27 	M	Chatham, Kent, England  	Stoker
Henry KEMP	        U	23 	M	London, Middlesex, England	Stoker
Charles STEPHENS	U	26 	M	Worcester, Worcester, England	Stoker
Edward BENHAM	        U	26 	M	Mortlake, Surrey, England	2nd Captain Qr Deck
George WEBSTER	        U	28 	M	Nottingham, Nottingham, England	Gunners Mate
James William WHEELER	U	22 	M	Sea View, Isle of Wight, Hamps	Able Seaman
George Adam PHILP	U	21 	M	Brixham, Devon, England 	Sailmakers Mate
William PRATT        	M	35 	M	North Finnbridge, Essex, Eng    Leading Stoker
Alfred WEIDY	        U	18 	M	London, Middlesex, England      Stoker 2nd Class
John TOOLE	        U	26 	M	Deptford, Kent, England 	Stoker
Samuel EDWARDS    	U	30 	M	Bray, Berkshire, England	Boatswains Mate
David John TURRELL	M	25 	M	Greenwich, Kent, England	Quartermaster
John RYAN	        U	17 	M	Deptford, Kent, England 	Boy 1st Class
William George RADMORE	U	31 	M	Plymouth, Devon, England	Blacksmith
William CHATERDOWN	U	26 	M	Welling, Kent, England      	Leading Seaman
Henry Richard HOCKLIN	U	16 	M	Eastbourne, Sussex, England	Boy 1st Class
Thomas MC DERMOTT	M	27 	M	Ireland                   	Quartermaster
Thomas LINEHAM	        M	26 	M	Ireland                 	Able Seaman
Joseph TAYLOR	        U	22 	M	Stonehouse, Devon, England	Wardroom Steward
Charles William MERCY	U	27 	M	West Cowes, Isle of Wight	Skilled Shipwright
George Richard GROVER	U	18 	M	Folkestone, Kent, England	Warrent Officers Cook
Francis O'FLAHERTY	U	23 	M	Jersey, Channel Islands 	Able Seaman
Alfred Edward WARAENER	U	21 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Able Seaman
William BROOKMAN	M	24 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
Joseph RANDALL	        U	25 	M	Weymouth, Dorset, England	Able Seaman
Andrew BUCHANAN  	U	21 	M	Scotland                	Ordinary Seaman
William Emmanuel JONES	U	25 	M	London, Middlesex, England      Able Seaman
John Robert HAYWARD	M	25 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
Abraham SCHMIDTH ALIAS SMITH
                     	M	23 	M	Cambridge, Cambridge, England	Able Seaman
Edward Joseph DAWSON	M	20 	M	Chelmsford, Essex, England	Stoker 2nd Class
John PAGE	        U	37 	M	Spridlington, Lincoln, England	Able Seaman
Michael FITZGERALD	U	26 	M	Ireland                      	Able Seaman
Charles BURBIDGE	M	40 	M	Ramsgate, Kent, England 	Caulkers Mate
Walter HEYWORTH         U	21 	M	Lincoln, Lincoln, England	Able Seaman
William Thackray CLARKSON	
                        U	22 	M	Wakefield, York, England	Able Seaman
David THOMPSON      	U	27 	M	Durham, Durham, England 	Stoker
William KEEMAN	        M	47 	M	Ireland                     	Leading Stoker
George BENNETT	        U	27 	M	Burnham, Kent, England       	Stoker
Samuel CARTWRIGHT	M	27 	M	Longside, Lancashire, England	Stoker
Benjamin POWELL  	U	39 	M	Ireland                      	Stoker
Thomas HEEBLE	        U	16 	M	Chislehurst, Kent, England	Boy 1st Class
William EDIE	        U	17 	M	Stockton, Durham, England	Boy 1st Class
Alfred SMITH	        U	17 	M	Manchester, Lancashire, Eng	Boy 1st Class
John BARNABY	        U	17 	M	Woodbridge, Suffolk, England	Boy 1st Class
Joseph Henry BATTSON	U	17 	M	Bristol, Gloucester, England	Boy 1st Class
George COKER	        U	16 	M	Eastbourne, Sussex, England	Boy 1st Class
Samuel Henry BALDERSON	M	28 	M	New Cross, Kent, England	Engine Room Artificer
William Joseph SINGLETON	
                        M	27 	M	Greenwich, Kent, England	Cooks Mate
James SAWYER	        U	27 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Captains Cook
James HOLDEN	        M	30 	M	New Swindon, Wiltshire, England	Engine Room Artificer
George PRINCE	        U	22 	M	Portsea, Hampshire, England	Captains Steward
Neil QUEENS	        U	17 	M	Scotland                     	Boy 1st Class
John HARRINGTON   	U	27 	M	Ireland                    	Private R M L I
Thomas WARNER	        U	26 	M	York, York, England         	Private R M L I
John BYRNE	        M	40 	M	Ireland                    	Private R M L I
Robert OSBORNE	        U	23 	M	Harwich, Essex, England 	Private R M L I
James JELLY	        U	17 	M	Ripley, Surrey, England 	Boy 1st Class
James GORMLEY	        U	17 	M	Scotland                	Boy 1st Class
James GOODALL	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Boy 1st Class
Henry Reuben FORMAN	M	42 	M	Deptford, Kent, England 	Chief Engine Room Artificer
Thomas PARSONS	        U	28 	M	Cirencester, Gloucester, Eng	Private R M L I
Robert BARKER	        U	22 	M	Seagglethorpe, York, England	Bombardier R M A
Francis ROSE	        U	20 	M	Freshford, Somerset, England	Private R M L I
John MC EVRY	        U	27 	M	Boalton, Lancashire, England	Gunner R M A
Eugene William JOHNSON	U	17 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Boy 1st Class
John BELL	        U	19 	M	Hull, York, England      	Stoker
George BURGE	        M	45 	M	Bath, Somerset, England 	Gunner R M A
William Henry CARTER	U	26 	M	Rochester, Kent, England	Engine Room Artificer
Thomas ROLLINSON	M	29 	M	Liverpool, Lancashire, England	Stoker
Thomas Dakin HUSSON	M	31 	M	Sheerness, Kent, England	Leading Stoker
Arthur COOK	        U	30 	M	Kingswood, Gloucester, England	Private R M L I
Albert Joseph WALSHAM	U	17 	M	London, Middlesex, England	Boy 1st Class
Henry Howard BROWN	U	22 	M	Sandwich, Kent, England 	Signalman 2nd Class
Francis FARNFIELD	U	39 	M	Guildford, Surrey, England	Private R M L I
William Henry CHARLES	U	22 	M	Stoke Damerell, Devon, England	Writer 3 Class

	
Return to Introductory Page