Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
HMS PENELOPE 1881
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




ROYAL NAVY SHIPS IN PORT 1881.



Abbreviations:

[BS] = British Subject

[For] = Foreign National

RMLI = Royal Marine Light Infantry

AB = Able Seaman

OS = Ordinary Seaman

Cl = Class




Vessel:	H.M.S."Penelope" at Harwich St Nicholas, Essex, England
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
John P. PIPON       	U	32 	M	Malta                             	Commander
Charles A. ROBINSON	U	32 	M	St. Lawrence Thanet, Kent, England	Lieutenant
Francis E. JULIAN	U	48 	M	Penzance, Cornwall, England     	Chief Engineer
Richard P. HAWKSHAW	U	31 	M	Tralee, Ireland                  	Assistant Paymaster
George BOLSTER       	U	42 	M	Cork Co. Mallon, Ireland          	Staff Surgeon
Keppel H. FOOTE  	M	30 	M	Plymouth, Devon, England         	Lieutenant
William EVANS	        M	52 	M	Charlton, Kent, England           	Paymaster
Ernest E. PYNE	        U	31 	M	Dudley, Worcester, England        	Lieutenant R.M.L.I.
Frederick J. KINGSTON	M	29 	M	Greenwich, Kent, England        	Engineer
Charles ST JOHN         M	41 	M	Lymington, Hampshire, England     	Boatswain
William ANCELL	        M	49 	M	Plymouth, Devon, England         	Carpenter
Nathaniel BATE       	M	46 	M	Polperro, Cornwall, England      	Chief Officer (Coast Guard)
James W. GOODMAN	M	44 	M	Portsmouth, Hampshire, England     	Ships Steward 1st Cl
John H. BROMLEY  	M	32 	M	Manchester Little Bolton          	Engine Room Artificer
Frederick R. FRANCIS	M	34 	M	Margate, Kent, England               	Ships Corporal 1 Cl
James T. WILLIAMS	U	27 	M	Charlton, Kent, England         	Captain Hold
James R. MITCHELL	M	27 	M	Southwark, Middlesex, England   	Quarter Master
William CHAPMAN   	U	36 	M	Woodnesborough Near Sandwich, Kent, Eng	Quarter Master
James SALTER	        U	22 	M	Dartmouth, Devon, England         	Carpenters Mate
John G. SPARKES   	M	27 	M	Shoreditch, Middlesex, England        	Coxswain Cutter
George AXTELL	        M	36 	M	Fulham, Middlesex, England         	Gunners Mate
Joseph EARL	        U	31 	M	Portsmouth, Hampshire, England      	Leading Stoker
William BROMLEY	        U	26 	M	London Pimlico, London, Middlesex, Eng	Quarter Master
Albert L. SMITH	        M	27 	M	Portsea, Hampshire, England        	Coxswain Launch
Charles HOLMES	        U	38 	M	Sheerness, Kent, England         	Leading Stoker
Edward J. GREEN   	U	27 	M	Canterbury, Kent, England        	Coxswain Pinnace
Charles CHAPMAN	        U	26 	M	Sutton Deal, Kent, England         	Captain Mizen Top
William CLEMENS	        U	36 	M	Plymouth, Devon, England         	Quarter Master
Thomas GANT	        M	37 	M	Woolwich, Kent, England           	Boatswains Mate
Alexander DAVIDSON	M	53 	M	St. Lukes, Middlesex, England     	Chf. Boatman In Charge
Henry BARTLETT	        M	52 	M	Siddleham, Sussex, England        	Chf. Boatman In Charge
William BEVIS	        M	46 	M	Titchfield, Hampshire, England    	Chief Boatman
John THOMPSON	        M	42 	M	Gosport, Hampshire, England        	Commissioned Boatman
Adam MC KINNON	        M	34 	M	St Margarets Rochester, Kent, England	Boatman
Thomas BLEE	        M	41 	M	Chagford, Devon, England         	Boatman
Richard MAGEE	        M	39 	M	Cork, Ireland                   	Commissioned Boatman
John DALY	        M	34 	M	Castletownsend Cork, Ireland       	Commissioned Boatman
William POLLARD	        U	38 	M	St Marys, Norwich, Norfolk, England	Commissioned Boatman
George ALLEN	        M	34 	M	Frieston, Lincoln, England       	Commissioned Boatman
Thomas PRITCHARD	M	40 	M	Bath, Somerset, England         	Commissioned Boatman
Edward J. GOLDSMITH	M	42 	M	Ramsgate, Kent, England             	Commissioned Boatman
William HORN	        M	37 	M	Whitechapel, London, Middlesex, England	Commissioned Boatman
Jesse WARREN	        M	38 	M	Seal Sevenoaks, Kent, England         	Commissioned Boatman
Michael AHERN	        U	33 	M	Notwal Near Kinsale Cork, Ireland	Commissioned Boatman
Thomas JENKINSON	M	40 	M	Greystone Wicklow, Ireland        	Commissioned Boatman
Gustavus PARKES  	M	28 	M	Birmingham, Warwick, England         	Boatman
William BRINKLEY	M	32 	M	Deal, Kent, England                  	Boatman
Thomas WHITEHEAD	M	37 	M	Ashford, Kent, England               	Boatman
Joseph DOLLIMORE	M	32 	M	East Sheen, Surrey, England       	Boatman
John NEWALL	        M	29 	M	Hyde, Cheshire, England          	Boatman
Henry MATTHEWS	        M	29 	M	Islington, London, Middlesex, England	Boatman
Thomas GREER	        M	40 	M	St Albans Head, Dorset, England 	Chief Boatman
William BARRY        	M	36 	M	Newcastle Down, Ireland          	Commissioned Boatman
James JOHNSON	        M	31 	M	Chatham, Kent, England               	Commissioned Boatman
Thomas BREWER	        M	32 	M	New Romney, Kent, England           	Commissioned Boatman
James COTTER	        M	40 	M	Niddleton Cork, Ireland           	Commissioned Boatman
Alfred LEGGE	        M	41 	M	Herne Bay, Kent, England            	Commissioned Boatman
George CUTTER	        M	37 	M	Edninton, Middlesex, England          	Commissioned Boatman
Jeremiah MALONEY	M	40 	M	Cork, Ireland                         	Commissioned Boatman
John BUCKLEY	        M	34 	M	Cork, Ireland                   	Commissioned Boatman
Thomas EKERS	        M	37 	M	St Neots, Huntingdon, England     	Boatman
Timothy COLLINS    	M	37 	M	Abbey Tromey Nr Skibbereen Cork, Ire	Boatman
Thomas TURNER	        M	31 	M	Southam, Warwick, England         	Boatman
Henry PARKER	        M	29 	M	Glasgow, Lanark, Scotland         	Boatman
Thomas FOXLEY	        M	29 	M	Ratcliffe, Buckingham, England       	Boatman
Edward RICKETTS   	M	36 	M	Portsmouth, Hampshire, England      	Boatman
William G. THOMAS	M	35 	M	Plymouth, Devon, England        	Boatman
Edward SLINEY	        U	32 	M	Clare Ballyvaughan, Ireland         	Boatman
William DAVIS	        U	49 	M	Cork, Ireland                   	Chief Boatman
George CHUBB	        M	40 	M	Drimpton, Dorset, England        	Chief Boatman
Charles COOK	        U	25 	M	Thatcham Newbury, Berkshire, England	Yeoman Of Store Rooms
William J. MANNERINGS	M	27 	M	Borton, Kent, England              	Stoker
Albert LARGE	        U	22 	M	Merryworth, Kent, England         	Stoker
Thomas CAPON	        U	23 	M	Dartford, Kent, England            	Stoker
John SHEPPARD	        U	24 	M	Southampton, Hampshire, England  	Stoker
Richard MORGAN	        U	26 	M	Westminster, London, Middlesex, England	Stoker
Charles WEBBER	        U	28 	M	Harwich, Essex, England             	Warrant Officers Cook
Michael SHEA	        U	24 	M	Castletown Bere Cork, Ireland         	Cooks Mate 1st Class
William J. MARSHALL	M	24 	M	Stoke Devonport, Devon, England 	Shoemaker
John MOORS	        U	23 	M	Kirkcaldy, Scotland                 	Carpenters Crew
Walter BOULTON	        U	22 	M	St Heliers, Jersey, Channel Islands	Blacksmiths Crew
William E. DANIELS	U	20 	M	Harwich, Essex, England           	Ward Room Servant
William BRAY	        U	25 	M	St Pancras, London, Middlesex, England	A B
William CHIPLIN   	U	25 	M	Exeter, Devon, England          	Stoker
Samuel BERRIE	        M	28 	M	Glasgow, Scotland                     	Blacksmiths Crew
Alfred J. BARROW	U	24 	M	Middlesex Camberwell, Surrey, England	A B
Frank YEATES	        M	33 	M	Rosegreen, Sussex, England        	A B
Albert LEE	        M	26 	M	Par, Cornwall, England           	Stoker
Frederick DANCE  	U	26 	M	Camberwell, Middlesex, England       	A B
Frederick BULLARD	U	21 	M	Norwich, Norfolk, England        	A B
George ELLIS	        U	21 	M	St Albans Head, Dorset, England 	Signalman 2nd Class
Charles MORGAN	        U	23 	M	Pembroke Prendergast, Wales         	A B
Robert YATES	        U	23 	M	Walsall, Stafford, England         	A B
Daniel TOOMEY	        M	25 	M	Sheerness, Kent, England          	A B
Edmond BRAITHWAITE	U	25 	M	Huddersfield, York, England          	A B
George BARTHOLOMEW	U	22 	M	Shoreditch, Middlesex, England       	A B
Thomas RONSON	        M	25 	M	Brixham, Devon, England             	Leading Seaman
Henry MARTIN	        U	23 	M	Godalming, Surrey, England        	Commanders Servant
Thomas BATTY	        U	19 	M	Shoeburyness, Essex, England        	Warrant Officers Servant
Edward J. CANE	        U	18 	M	Portsmouth, Hampshire, England        	Ward Room Servant
Arthur E. BLOTT  	U	21 	M	St Pancras, London, Middlesex, England	A B
James BURGESS	        U	28 	M	Notting Hill, Middlesex, England	A B
Samuel WHITMAN	        U	21 	M	Dingey, Essex, England               	Engineers Cook
Thomas CURTICE	        U	18 	M	High Holborn, London, Middlesex, Eng	Engineers Servant
Edward WILKINS	        U	22 	M	Marylebone, Middlesex, England      	A B
John BROWN	        U	22 	M	Croydon, Surrey, England        	A B
Ernest ALLEN	        U	23 	M	Reading, Berkshire, England        	Assistant Sick Berth Attendant
Thompson GILLESPIE	U	26 	M	Down, Ireland                        	A B
Charles BARKER	        U	23 	M	Brighton, Sussex, England        	A B
John LEWINGTON	        M	26 	M	Lambeth, Surrey, England         	A B
Frederick W. HARVEY	U	22 	M	N Yarmouth, Norfolk, England          	A B
Richard JOHNSON    	U	21 	M	Chelsea, Middlesex, England        	A B
William H. MATTHEWS	U	26 	M	Lymington, Hampshire, England        	Coxswain Pinnace
William H. WOODLEY	M	26 	M	Tamerton Folliot, Devon, England	Leading Seaman
George RICHARDS   	U	43 	M	Spanish Town, Jamaica                 	Ward Room Cook
Charles TURNER	        U	24 	M	Tryrsbury Warminster, Kent, England	A B
George RHODES	        U	26 	M	Portsmouth, Hampshire, England  	A B
Henry CHILDS	        M	26 	M	St Marys Northam Southampton, Hampshire	A B
John DURNING	        U	23 	M	Dublin, Ireland                     	A B
Samuel RIDLEY	        U	21 	M	Yatton, Somerset, England             	A B
George WILKINSON	U	27 	M	Southgate, London, Middlesex, England	A B
George F. WHEELER	U	18 	M	Bermondsey, Surrey, England         	Ordinary
Walter J. FREEMAN	U	18 	M	Plumbstead, Kent, England        	Ordinary
Walter T. ASHMAN	U	18 	M	Marylebone, Middlesex, England        	Ordinary
William A. WALKER	U	18 	M	Hammersmith, Middlesex, England 	Ordinary
Richard E. LANGFORD	U	18 	M	Birmingham, Warwick, England        	Ordinary
Thomas C. WAKERLEY	U	18 	M	Brighton, Sussex, England        	Ordinary
Thomas COLLINS	        U	18 	M	Dunsford, Devon, England        	Ordinary
Robert EASTER	        U	23 	M	Aldboro, Suffolk, England        	Carpenters Crew
Albert E. EDWARDS	U	18 	M	Paddington, Middlesex, England     	Ordinary
Frederick G. GOOCH	U	21 	M	Tendering, Essex, England         	Ward Room Cooks Assistant
James CHRISTMAS  	M	25 	M	Bramsholt, Hampshire, England       	A B
Thomas TARBOX	        M	24 	M	Kidderminster                        	A B
John WHEADON	        M	25 	M	St Phillips Bristol, Somerset, England	A B
Lawrence ESPEY	        U	23 	M	Portiferry Down, Ireland         	A B
Robert W. ROBINSON	U	29 	M	Hyam, Lancashire, England         	A B
George W. PAGE	        U	18 	M	St Clements Danes, Middlesex, England	Ordinary
Alexander BAUGH	        M	24 	M	Salisbury, Wiltshire, England	Stoker
George HERBERT	        U	18 	M	Windsor, Berkshire, England          	Boy 1st Class
Clement PRESS	        U	17 	M	Gloucester, Gloucester, England 	Boy 1st Class
Charles FENNELL	        U	17 	M	Chelsea, Middlesex, England         	Boy 1st Class
Robert J. ROBERTS	U	18 	M	Shoreditch, Middlesex, England       	Boy 1st Class
Henry SCOTT	        U	17 	M	St James, Middlesex, England        	Boy 1st Class
James E. STEP	        U	17 	M	St Martins, Middlesex, England      	Boy 1st Class
James MILES	        U	17 	M	Redhill, Surrey, England          	Boy 1st Class
John DALRYMPLE      	U	17 	M	Dumfries, Scotland                  	Boy 1st Class
Patrick HANLEY	        U	17 	M	Cloyne Cork, Ireland                	Boy 1st Class
Thomas HILL	        U	17 	M	Tarvon, Cheshire, England       	Boy 1st Class
Thomas BARNES	        U	17 	M	Cuddex Lanark, Scotland          	Boy 1st Class
James A. ROBERTSON	U	17 	M	Dalkeith, Scotland              	Boy 1st Class
James BRAKE	        U	17 	M	Loders, Dorset, England           	Boy 1st Class
Frederick W. ROBERTS	U	17 	M	Portsmouth, Hampshire, England  	Boy 1st Class
John COYNE	        U	16 	M	Birmingham, Warwick, England         	Boy 1st Class
James FOOTMAN	        U	16 	M	London, Middlesex, England        	Boy 1st Class
William KENISTON	U	17 	M	Yeovil, Somerset, England        	Boy 1st Class
Joseph CLAPHAM	        U	16 	M	Bromley, Middlesex, England       	Boy 1st Class
Charles F. RUST   	U	17 	M	Barking, Essex, England           	Boy 1st Class
Charles WICKERS   	U	17 	M	Poplar, Middlesex, England       	Boy 1st Class
James E. LANE	        U	17 	M	Clifton, Gloucester, England        	Boy 1st Class
Samuel G. GREENWAY	U	17 	M	Point De Gall, Ceylon           	Boy 1st Class
George ROBERTS	        U	18 	M	Weymouth, Dorset, England         	Boy 1st Class
Walter DAY	        U	17 	M	Broadway, Dorset, England        	Boy 1st Class
William B. POOLE	U	17 	M	Warwick, Warwick, England         	Boy 1st Class
David WESTON	        U	17 	M	Tooting, Surrey, England           	Boy 1st Class
William H. MOODY	U	18 	M	Ross, Hereford, England         	Boy 1st Class
Charles WEBB	        U	17 	M	Falmouth, Cornwall, England          	Boy 1st Class
William MC LEOD	        U	17 	M	Glasgow, Scotland                   	Boy 1st Class
James CALNAN	        U	17 	M	Liverpool, Lancashire, England        	Boy 1st Class
Thomas BEAL	        U	17 	M	Easton Nr Wells, Somerset, England	Boy 1st Class
Arthur CRAWLEY     	U	17 	M	London Shoreditch, Middlesex, England	Boy 1st Class
Albert J. GIBLETT	U	18 	M	Glastonbury, Somerset, England          Ordinary
Alexander WATSON	U	35 	M	Crawford John Abington Lanark, Scotland	Gunner R M Artillery
James LENNIE	        U	27 	M	Fettercairn Montrose Kincardine, Scot	Gunner R M Artillery
William WILLIAMS	M	28 	M	Woodyates Blandford, Dorset, England	Gunner R M Artillery
Henry HADFIELD	        M	27 	M	Ecclesall Sheffield, York, England	Gunner R M Artillery
James HALL	        M	36 	M	Wilton Taunton, Somerset, England	Gunner R M Artillery
Henry HATCH	        U	29 	M	Henley On Thames, Oxford, England	Gunner R M Artillery
James THOMAS	        U	24 	M	Aberdare Glamorgan, Wales         	Gunner R M Artillery
Frederick J. KNOPP	U	21 	M	Dengie Maldon, Essex, England        	Gunner R M Artillery
Joseph T.R. HARPER	U	22 	M	London Stepney, Middlesex, England	Gunner R M Artillery
William HARRISON	U	30 	M	Marksworth, Derby, England         	Gunner R M Artillery
George HOARE	        M	35 	M	Masbury Axminster, Devon, England	Sergeant R M Artillery
John BAILEY	        U	29 	M	London Loughborough, Middlesex, England	Gunner R M Artillery
Daniel MC CARTHY	U	26 	M	St Mary Cardiff, Wales           	Private R M L I
John DAVIES	        U	25 	M	St Davids Pembroke, Wales         	Private R M L I
James BENNETT	        M	40 	M	Maidstone, Kent, England          	Private R M L I
John GRUMBLE	        U	29 	M	Leicester, Leicester, England        	Private R M L I
Frank MAILE	        M	43 	M	Buckden, Huntingdon, England        	Private R M L I
John ARCHER	        U	21 	M	Crickdale Cirencester, Wiltshire, Eng	Private R M L I
George JOY	        U	29 	M	Thornham Kings Lynn, Norfolk, England	Private R M L I
John RAWLINGS	        U	21 	M	Wellesbourne, Warwick, England   	Private R M L I
Edward B. FEAST   	U	39 	M	St Agnes Finsbury, Middlesex, Eng	Private R M L I
Charles COSTELLO	U	25 	M	Manchester, Lancashire, England 	Private R M L I
William WEBB	        U	23 	M	Barnet St Albans, Hertford, England	Private R M L I
Matthew AMOS	        U	29 	M	Chilham, Kent, England          	Private R M L I
James TROUGHT	        U	21 	M	Melton Brigg, Lincoln, England        	Private R M L I
Henry PERCY	        U	21 	M	Shooters Hill Woolwich, Kent, England	Private R M L I
William FROST	        U	21 	M	London Islington, Middlesex, England	Private R M L I
James WALSH	        U	24 	M	Keighley, York, England          	Private R M L I
Charles RUBIE	        U	22 	M	St Leonards Hastings, Sussex, England	Corporal R M L I
(H.R.H. Rear Admiral) DUKE OF EDINBURGH
                      	M	36 	M	Windsor Castle                  	Rear Admiral
Robert G. DOUGLAS	M	51 	M	Sholden, Kent, England             	Captain
St George C. DARCY-IRVINE
                  	M	47 	M	Dublin Co Monkstown                	Captain
Alfred WHITEHOUSE	M	58 	M	Portsmouth, Hampshire, England        	Secretary
James F. PROWSE    	M	47 	M	Lymington, Hampshire, England         	Commander
George M. BLYTH     	W	49 	M	Chatham, Kent, England                 	District Paymaster
Henry H. RICKARD	U	32 	M	Penzance, Cornwall, England         	Assistant Paymaster
Archibald G. DOUGLAS	M	32 	M	Jedburgh, Roxburgh, Scotland        	Navigating Lieutenant
William C.P. GRANT	M	60 	M	Cape Of Good Hope                    	Paymaster
Thomas HUGHES	        M	34 	M	Woolwich, Kent, England           	Engineer
Charles ALLEN	        M	34 	M	Brighton, Sussex, England          	Boatswain
Ford E.W. LAMBART	U	31 	M	Carshalton, Surrey, England        	Lieutenant
Eugene (Revd.) SULLIVAN	M	35 	M	Cork Co Cloghane, Ireland        	Chaplain
Ashley N. INNES     	U	36 	M	London, Middlesex, England         	Paymaster
Alan HOWARD	        U	31 	M	Hazelbury Newbury, Berkshire, England	Lieutenant
John BRADLEY	        M	31 	M	Fulham, Middlesex, England       	Boatswain
Bernard RENSHAW	        M	35 	M	London, Middlesex, England         	Staff Surgeon
John G. RUSSELL	        M	50 	M	Portsmouth, Hampshire, England      	Gunner
John W. MAY	        M	28 	M	Saltash, Cornwall, England         	Writer
James WILLIAMS	        M	30 	M	Hastings, Sussex, England         	Naval Schoolmaster
Charles BROOM	        M	40 	M	Woodbridge, Suffolk, England         	Master At Arms
John A. TULITT          U	22 	M	Landport, Hampshire, England        	Writer 3rd Class
Cornish HARRIS	        U	27 	M	Chard, Somerset, England            	A B
William E. WITNELL	U	24 	M	Bobbing Sittingbourne, Kent, England	Stoker
John GOUDGE	        M	27 	M	St Austell, Cornwall, England      	Stoker
Adam JOHNSON	        U	39 	M	Newington Dumfries, Scotland        	Ships Corporal 1st Class
Thomas JOHNSON      	M	27 	M	Newark, Nottingham, England        	Gunners Mate
Robert GUNN	        U	26 	M	Edinburgh, Scotland                   	A B
Thomas BURTON	        M	36 	M	Kettwell, Norfolk, England         	Boatswains Mate
David W. MARTIN   	M	37 	M	St Stephens Devonport, Devon, England	Caulker
William GARDENER	W	46 	M	Richmond, Surrey, England        	Admirals Steward
John F. FARQUHARSON	M	36 	M	Strathdon Aberdeen, Scotland         	Admirals Servant
Thomas BETTSWORTH	M	46 	M	Portsmouth, Hampshire, England      	Admirals Coxswain
George R. TAYLOR	U	23 	M	St Marys Newington, Surrey, England	Admirals Cook
Charles H. SMITH	M	34 	M	Devonport, Devon, England        	Gunners Mate
John SHUTE	        U	26 	M	Patrockson, Devon, England        	A B
John CUNNINGHAM   	U	45 	M	Down, Ireland                       	Stoker
William GAYE	        U	32 	M	Manchester, Lancashire, England 	Stoker
John BRIAN	        M	24 	M	Woolwich, Kent, England          	Engine Room Artificer
Walter POOL	        U	19 	M	Poole, Dorset, England           	Carpenter Crew
John BENNETT           	M	29 	M	Exeter, Devon, England                	Stoker
Henry A. FISK	        U	23 	M	N Yarmouth, Norfolk, England         	Shipwright
William PATERSON	U	26 	M	Bauchery Kincardine, Scotland        	Plumber
James LONG	        U	24 	M	Dublin, Ireland                      	A B
Charles SPICER	        M	22 	M	Bermondsey, Middlesex, England        	A B
Thomas DILLON	        U	26 	M	Marylebone, Middlesex, England      	Yeoman Of Signals
Thomas E. LOVEGOD	M	25 	M	Ventnor I Of Wight, Hampshire, England	Captains Coxswain
William COOPER	        M	35 	M	Landport, Hampshire, England            Ships Cook 1st Class
Edward J. LITCHFIELD	M	37 	M	London Kennington, Middlesex, England	Painter 1st Class
Alfred R. WARNE   	U	22 	M	Lambeth, Surrey, England        	A B
Thomas CHAPMAN        	U	22 	M	Bow, Middlesex, England         	A B
George JONES	        M	24 	M	Westminster, Middlesex, England 	A B
William PRANGNELL	U	25 	M	Shalfleet, Hampshire, England       	A B
John PRINCE	        U	25 	M	Dorchester, Dorset, England        	Armorers Crew
Albert J. HAMLYN	U	25 	M	St Nicholas Teignmouth, Devon, England	Leading Seaman
Benjamin SIMPSON	U	26 	M	London St Giles, Middlesex, England	A B
Edward BUDDLE     	U	22 	M	Buckland, Kent, England           	A B
Samuel FRANCIS	        M	38 	M	Margate, Kent, England          	Ward Room Steward
Samuel BAKER	        M	39 	M	Tunbridge Wells, Kent, England      	Sick Berth Steward
Thomas BAKER	        U	22 	M	St Thomas Portsmouth, Hampshire, Eng	A B
Charles AUSTIN          U	22 	M	Lambeth, Surrey, England         	A B
Alexander W. HILLS	U	19 	M	Chatham, Kent, England               	Ships Stewards Assistant
George ROGERS	        M	35 	M	Lambeth, Surrey, England          	Cooper
Edward EASTMAN      	U	31 	M	Hoo, Kent, England                   	Sailmakers Mate
Thomas H. EVERETT	U	34 	M	Barrow, Suffolk, England           	Captains Cooks Assistant
William GOUGH	        U	26 	M	London Holborn, Middlesex, England	A B
Francis J. KING  	U	25 	M	London Finsbury, Middlesex, England	A B
George CARROLL	        U	32 	M	London Stepney, Middlesex, England	A B
Charles LINSTEAD	U	23 	M	Shotsham, Suffolk, England       	A B
Samuel D. BURNS 	U	25 	M	Chepstow Monmouth, Wales         	A B
John NEWTON	        U	27 	M	London St James, Middlesex, England	A B
William J. PLASKETT	U	32 	M	Landport, Hampshire, England        	Armorer
Edward PANK	        U	22 	M	St Clements Norwich, Norfolk, England   A B
James BEW	        M	27 	M	Landport, Hampshire, England         	Captains Steward
Albert E. NEIME	        U	24 	M	Queenboro, Kent, England           	Captains Cook
John EVERETT	        U	21 	M	Harwich, Essex, England           	Captains Servant
George E. COLLINS	M	25 	M	Highland ?, Suffolk, England         	A B
Charles W. WAINE	M	27 	M	Rotherfield Greys, Oxford, England	Boatswains Mate
Robert G. FISHER	U	20 	M	Little Bromley, Essex, England      	Butcher
Henry BUCKEE	        U	25 	M	London Clerkenwell, Middlesex, England  A B
George H. GOULD    	U	24 	M	London Notting Hill, Middlesex, England	A B
Robert D. WILKINSON	U	23 	M	St Marys Ipswich, Suffolk, England	A B
Oscar F. GILBERT	U	22 	M	Walton On Naze, Essex, England     	Carpenters Crew
Thomas ELLISTON    	U	23 	M	Ballingdon, Suffolk, England       	A B
Frederick C. COOK	U	18 	M	Battersea, Middlesex, England      	Ordinary
John J. COTTAIN    	U	18 	M	Queenboro, Kent, England          	Ships Stewards Assistant
William STALLARD	M	21 	M	Portsea, Hampshire, England         	A B
Benjamin S. MOORE	U	21 	M	St Pancras, Middlesex, England     	A B
George HALL	        U	24 	M	Radford, Nottingham, England        	A B
Henry W. MEAKINS	U	38 	M	Deal, Kent, England                 	Boatswains Mate
Thomas MUMFORD	        M	27 	M	Gt Boddon Chelmsford, Essex, England	Private R M L I
John MEALEY	        M	36 	M	Liverpool, Lancashire, England       	Private R M L I
Thomas KILELEY	        M	41 	M	St Palcies, Northampton, England	Private R M L I
Edwin A. ASKEW	        M	23 	M	Eastwood, Nottingham, England        	Private R M L I
Stephen MARTIN	        M	21 	M	Southwark, Surrey, England          	Private R M L I
Edward NELSON	        U	21 	M	Brixton, Surrey, England             	Private R M L I
Gilbert M. GRIMMER	M	30 	M	Westacre Beccles, Suffolk, England	Corporal R M Artillery
Thomas MURPHY	        U	27 	M	Killbragan Bandon Cork, Ireland 	Gunner R M Artillery
John MILLEN	        M	32 	M	Ashford, Kent, England               	Sergeant R M L I
John L. BUNTING     	M	22 	M	Gillingham Chatham, Kent, England	Drummer R M L I
Edwin FEY	        U	34 	M	Crediton, Devon, England           	Private R M L I
Henry BAILEY	        U	27 	M	Brighton, Sussex, England        	Private R M L I
Daniel BARTLETT    	U	33 	M	Fellwell Brandon, Suffolk, England     	Private R M L I
William JOHNSON   	U	21 	M	St Cuthbert Darlington, Durham, England	Private R M L I
Alfred J. FARLEY	U	26 	M	Mildenhall Marlbro, Wiltshire, England  Private R M L I
William B. TRULOVE	M	29 	M	Newport Pagnell, Buckingham, England	Private R M L I
Alfred EASTER	        U	28 	M	White Notley Braintree, Essex, England	Private R M L I
Thomas W. PARKER	U	22 	M	Newington, Surrey, England        	Private R M L I
Alexander WOOD        	U	25 	M	Glasgow Lanark, Scotland          	Private R M L I
James CLYESDALE  	U	22 	M	Liverpool, Lancashire, England     	Private R M L I
George GAYLOR	        U	21 	M	Lambeth, Surrey, England           	Private R M L I
John E. HALY	        U	20 	M	London St Georges, Middlesex, England	Private R M L I
Arthur BATES	        M	28 	M	St George Doncaster, York, England	Gunner R M Artillery

	

	
Return to Introductory Page