Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
GRIMSBY - LINCOLNSHIRE 1881 PART 8
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LINCOLNSHIRE 1881 GRIMSBY - PART 7



Ships in Port 1881 - Lincolnshire

Grimsby - Part 7

Vessel:	"Sea & Searcher"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Thomas ALLUM     	M	32 	M	Bradfield, Berkshire, England	Master Fisherman
William DYER	        M	22 	M	Newhaven, Sussex, England	Mate Fisherman
James GOOD	        U	20 	M	Great Oakley, Essex, England	Third Hand (Fisherman)
George PECK	        U	21 	M	Bermondsey, Kent, England	Deck Hand (Fisherman)
Thomas BARKER	        U	15 	M	Boston, Lincoln, England	Cook (Apprentice)
John HEPP	        U	17 	M	Salford, Lancashire, England	Passenger (Dyer)

Vessel:	"Admiral"
	
Frederick WOODWARD	M	45 	M	Greenwich, Kent, England	Master (Fisherman)
Edward KING	        M	47 	M	Greenwich, Kent, England	Mate (Fisherman)
Edw. GREENSMITH 	M	28 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman
John MASON	        M	30 	M	Hull, York, England       	Fisherman
John CRAIN	        M	24 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman
James DAVIS	        M	36 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
James STEP	        U	22 	M	                        	Fisherman

Vessel:	"Richard Smith"
	
James PIGG       	M	43 	M	Hapton, Suffolk, England	Master
Samuel HORTH	        M	22 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
John J.A. WHYTE 	M	23 	M	Birmingham, Warwick, England	3 Hand (Fisherman)
Robert CLOOD     	U	40 	M	Aldbro, Suffolk, England	4 Hand (Fisherman)

Vessel:	"Grimsby"
	
Robert G. MILLS 	M	28 	M	Thorne Lynn, Norfolk, England	Master
John JARVIS	        M	23 	M	Thorne Lynn, Norfolk, England	Mate
George CRAIG	        M	23 	M	Dundee, Scotland          	Fisherman
George DENNY	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Deck Hand Fisherman
Oliver FREER	        U	33 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Tricolour"
	
William Richard Oliver OXLEY	
                        M	26 	M	Barking, Essex, England 	Master
Richard STOAKES	        U	20 	M	London, Sussex, England 	Mate
George DOWNING      	U	17 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Thirdhand (Fisherman)
George William JACKSON	U	18 	M	Birch, Lincoln, England 	Deck Hand (Fisherman)
Edward Grant BLANCHARD	U	16 	M	Birch, Lincoln, England 	Cook

Vessel:	"I Joyce"
	
Peter WANLESS      	M	24 	M	Leith, Scotland           	Master
George HAWKSHAW 	M	25 	M	Hull, York, England       	Mate
George MASON	        M	22 	M	Greenwick, Kent, England	3 Hand (Fisherman)
George MOONEY	        U	17 	M	Hull, York, England       	Deck (Fisherman)
Richard SMITH	        U	17 	M	Ramsgate, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Kate Allington"
	
J. E. BATES	        M	38 	M	Bungay, Suffolk, England	Captain
G. OSBORNE	        M	31 	M	Barking, Essex, England 	Mate
H. TYNMOUTH	        U	28 	M	Barking, Essex, England 	Third Hand (Fisherman)
T. JONES	        U	18 	M	Liverpool, Lancashire, England	Deck Hand (Fisherman)
H. PHILLIPS	        U	18 	M	Beverely, York, England 	Cook

Vessel:	"Cambria"
	
John GREEN	        M	25 	M	Southampton, Hampshire, England	Master
Henry SMALLER      	M	20 	M	Boston, Lincoln, England	Mate
John PLAYL	        U	18 	M	Maldon, Essex, England  	A B Seaman
Jarius FOSTER           U	17 	M	Grimsby, Lincoln, England	O Seaman
Richard WATSON	        U	17 	M	Manchester, Lancashire, England	Steward

Vessel:	"Hero"
	
Arthur WIVELL     	M	36 	M	London, Middlesex, England	Master
Richard BRETT	        M	25 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Arthur COX	        U	21 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
Thomas DILESTON	        U	22 	M	Ravles, Essex, England  	A B Seaman
Thomas MARTIN	        U	20 	M	Barking, Essex, England 	A B Seaman
William WATKINS	        U	19 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
Alfred ROGERS	 	        15 	M	Gravesend, Kent, England	Cook

Vessel:	"Dart"
	
Henry MAUNDER	        M	29 	M	Off Plymouth, At Sea      	Master
Fred PITCHER	        U	24 	M	Snetcham, Norfolk, England	Second Hand Mate
John BROWN	        U	21 	M	Stickney, Lincoln, England	Third Hand Fisherman
John PLANT	        U	17 	M	Alford, Lincoln, England	Deck Hand Fisherman
Rich. BURTON	        U	16 	M	Islington, London, Middlesex	Cook

Vessel:	"Angler"
	
Benjamin BOWLES 	U	25 	M	Kirby, Essex, England      	Master
Robert PERCY	        M	27 	M	Sidney, Australia        	Mate
Edward SMITH	        M	26 	M	Gravesend, Kent, England	A B Fisherman (Deaf)
George WARD	        U	21 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
Charles HYAM	         	18 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Henry JONES	 	        19 	M	Lewisham, Kent, England 	Apprentice
John MITCHELL	 	        18 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Apprentice
James SELBY	 	        17 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Thomas BEASLEY	 	        16 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Isaac HATCH	 	        15 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Presto"
	
Joseph JEPSON	         M	40 	M	Beaumont, Essex, England	Mate Fisherman
George SCOTT	         U	21 	M	Colchester, Essex, England	Apprentice
William COBB	         	18 	M	Tollesbury, Essex, England	Apprentice
Thomas JENNINGS	 	        18 	M	Alburgh, Suffolk, England	Apprentice
John SKEET	 	        17 	M	Trimley, Suffolk, England	Apprentice
Arthur KERRINGSON	 	14 	M	Harwich, Essex, England 	Apprentice

Vessel:	"Champion"
	
Joseph MAJOR       	M	33 	M	Brocklesby, Lincoln, England	Master
George CORNHILL 	M	41 	M	Brixham, Devon, England 	Mate
Robert BORE	        M	51 	M	Colchester, Essex, England	A B

Vessel:	"John & Hannah"
	
John SATCHELL	        M	40 	M	Lynn, Norfolk, England  	Master
John DAVY	        U	24 	M	Bungy, Suffolk, England 	Mate
Thos. WARDLE	          	19 	M	Barton, Lincoln, England	Fisherman
Chas. PARKER	          	17 	M	Boston, Lincoln, England	Fishermans Appre
Francis SMITH	          	18 	M	London, Middlesex, England	Fishermans Appren

Vessel:	"Gamma"
	
John Brian WOOD 	M	47 	M	London, Middlesex, England	Master Fisherman
Aaron BARWOOD	        U	22 	M	Grimston, Norfolk, England	Mate Fisherman
Jesse BAMFORTH	        U	18 	M	Portland, Dorset, England	Third Hand Fisherman
Henry CROSSMAN      	U	17 	M	Plymouth, Devon, England	Deck Hand Fisherman
George SEWELL	        U	17 	M	Stamford, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Excelsior"
	
Benjamin WELLS     	M	27 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
Robt. DURRANCE     	M	26 	M	Burton Lazars, Leicester	Mate
Geo. LITTLE	        U	20 	M	Lewisham, Kent, England 	Fisherman
John MANNING	        U	20 	M	Plymouth, Devon, England	Fisherman
Charles KEAL	        U	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Gt Paragan"
	
Robert WEST	        M	43 	M	Sherringham, Norfolk, England	Master
William LITTLE	        U	24 	M	Sherringham, Norfolk, England	Mate
Richard LITTLE     	U	22 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B
John BISHOP	        M	26 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B
William WEST	        M	47 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B
George WEST	        U	21 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B
David JOHNSON	        M	36 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B
Richard WEST	        U	14 	M	Sherringham, Norfolk, England	O S
William WEST	        U	13 	M	Sherringham, Norfolk, England	Boy

Vessel:	"Secret"
	
William CROUCHER	M	31 	M	Greenwich, Kent, England	Master
Henry FRANKLIN    	M	22 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
James REYNOLDS	        M	26 	M	Deptford, Kent, England 	(Fisher) Man
Edward PRIOR	        U	21 	M	Greenwich, Kent, England	(Fisher) Man
John ROBERTSON	        U	19 	M	Limehouse, Essex, England	Apprentice
John NEAL	        U	18 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Charles THOMAS    	U	17 	M	Plumstead, Kent, England	Apprentice
James HAMBLY	        U	16 	M	Deptford, Kent, England 	Apprentice
George VAUGHAN    	U	16 	M	Deptford, Kent, England  	Apprentice
Thomas BAILEY	        U	16 	M	Watford Union, Hertford, Eng    Apprentice
William MORGAN	        U	14 	M	Greenwich, Kent, England	Boy

Vessel:	"Waterloo"
	
John RUTTER	        M	32 	M	Beer, Devon, England    	(Capt) Fisherman
Robert RUTTER	        M	29 	M	Beer, Devon, England     	Mate Fisherman
Fred. MANNERS	        U	21 	M	Greenwich, Kent, England        3rd H Fisherman
Jamie DOSSETT	        U	47 	M	Isleworth, Middlesex, England	Fisherman
Jack WELBOURNE    	U	18 	M	Ross, York, England       	Fisherman

Vessel:	"George Peabody"
	
Robert JENKISON	        M	63 	M	Filey, York, England      	Master
John RICHARDSON 	M	50 	M	Filey, York, England     	Seaman
Edward COWLING	        M	40 	M	Filey, York, England      	Seaman
Robert LANE	        M	28 	M	Filey, York, England      	Seaman
John JENKINSON	        U	18 	M	Filey, York, England      	Seaman
William WATKINSON	U	14 	M	Filey, York, England      	Seaman

Vessel:	"Elizabeth Bainbridge"
	
David DUNCAN      	M	32 	M	Leeds, York, England      	Master
Wm. WATSON	        U	24 	M	Woolwich, Kent, England 	Mate
Edw. BURNETT	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Edw. BROWN	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Wm. BISHOP	        U	15 	M	Colchester, Essex, England	Cook

Vessel:	"Bow"
	
Charles H. KICKS	M	28 	M	Bromly, London, Middlesex	Captain
William WILKINS 	M	24 	M	Thorne, York, England     	Mate
Charles EDGES	        U	19 	M	St Georges E., London, Middx	Boatswain (Fisherman)
Harry WALLER	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Deck Hand (Fisherman)
Arthur IVESON	        U	19 	M	Thadwell, York, England 	Steward

Vessel:	"Endeavour"
	
Richard PARTRIDGE	M	54 	M	Lamberth, Surrey, England	Master
Edward BURTON	        U	23 	M	Whyham, Lincoln, England	Mate
James PIKE	        M	34 	M	Hardley, Essex, England 	A B Seaman (Fisherman)
Harry BEASLEY	        M	34 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman (Fisherman)
Charles HAMMOND 	U	21 	M	Lester, Leicester, England	Apprentice
Fredrick BURTON 	O	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
John HIGHFIELG	        O	15 	M	Eatring, York, England  	Apprentice
William BURKETT 	O	16 	M	Lester, Leicester, England	Apprentice
Edwin MUNDY	        O	15 	M	Thornton, Lincoln, England	Apprentice
Albert CARR	        O	18 	M	Halifax, York, England    	Apprentice

Vessel:	"Gulnare"
	
Robert JOHNSON	        M	45 	M	Marsh Chapel, Lincoln, England	Master
David ARNES	        M	51 	M	Donna Nook, Lincoln, England	Mate
Charles JOHNSON 	W	63 	M	Sleaford, Lincoln, England	Fisherman
Stephen BRAMLEY 	W	51 	M	Ramsgate, Kent, England 	Fisherman

Vessel:	"Valcan"
	
Henry GERMANY     	M	25 	M	Norwich, Norfolk, England	Captain
George TESTER	        M	23 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Tho. MASON	        U	19 	M	Nottingham, Nottingham, England	Third Hand Fisherman
John DYSON	        U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Deck Hand Fisherman
William WILLOT	        U	17 	M	Toory ?, Essex, England  	Cook

Vessel:	"Will Dawn"
	
John L. JOHNSON	        M	24 	M	Lincoln, Lincoln, England	(Fisherman) (Master)
John WATERS	        M	30 	M	...owcastle, Norfolk, England	(Fisherman) (Mate)
Arnold COURTNEY	        U	21 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fisherman
Oliver John BURLEY	U	17 	M	Lel... Thorpe, Cambridge	Boy Fisherman
Fred. JOHNSON	        U	15 	M	Scartho, Lincoln, England       Boy Apprentice

Vessel:	"Effort"
	
William ROWSTON 	M	30 	M	Lincoln, Lincoln, England	Master
John William IMISON	U	25 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
John FORSYTH	        U	28 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	(Fisherman) Third Hand
William GREGORY 	U	19 	M	London, Middlesex, England	(Fisherman) Deck Hand
George MILLER	        U	14 	M	Long Sutton, Cambridge, England	Cook

Vessel:	"Exhort"
	
Christian JACOBSON	M	26 	M	Haugesund, Norway         	Master
Edward GORING           M	32 	M	Southampton, Hampshire, England Mate
James BLOYCE	        M	23 	M	Ardleigh, Essex, England	A B Seaman
John CLEMENTS	        U	23 	M	Romford, Essex, England 	A B Seaman
Alfred John WATSON	U	20 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
George STORR	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
George GOATLEY    	U	17 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Thomas Mordent KENNEDY	U	15 	M	Liverpool, Lancashire, England	Apprentice
Arthur GOODALL    	U	17 	M	Nottingham, Leicester, England	Apprentice
Robert John ARCHER	U	13 	M	Wells, Norfolk, England 	Apprentice

Vessel:	"Frolic"
	
Ethelbert SAYERS	M	58 	M	Herring Bay, Kent, England	Capt (Master)
William GRESHAM 	M	21 	M	Boston, Lincoln, England	Mate
Edward STRATFORD	U	22 	M	Liverpool, Lancashire, England	Third Hand (Fisherman)
John KNIGHT	         	19 	M	New York, United States 	Deck Hand (Fisherman)
Thos. HAUGHTON	        U	16 	M	Clerkenwell, London, Middlesex	Cook

Vessel:	"Boldero"
	
William TOOGOOD 	M	35 	M	Plymouth, Devon, England	Master
Charles NEALE	        M	24 	M	Northampton, Northampton, Eng	Mate
John DALEY	        M	22 	M	London, Surrey, England 	Third Hand (A B Seam)
Joseph MADDISON 	U	17 	M	Crowland, Lincoln, England	Deck Hand (A B Seaman)
Heram NEAL	        U	15 	M	Old Basford, Nottingham, Eng	Deck Hand (A B Seaman)
William Henry BULLOCK	U	15 	M	Bolton, Lancashire, England	Cook
William SHEPPARD	U	16 	M	Nottingham, Nottingham, England	Cabin Boy

Vessel:	"Robert & Henry"
	
John LONG	        M	34 	M	Lower Sheringham, Norfolk, Eng	Master
Alfred LOVE	        M	34 	M	Runton, Norfolk, England	Mate
Robert MIDDLETON	M	60 	M	Lower Sherington, Norfolk, Eng	A B (Seaman)
Henry MIDDLETON 	M	26 	M	Lower Sherington, Norfolk, Eng	A B (Seaman)
John MIDDLETON	          	20 	M	Lower Sherington, Norfolk, Eng	A B (Seaman)
Robert LONG	        M	32 	M	Lower Sherington, Norfolk, Eng	A B (Seaman)
Henry WEST	         	20 	M	Lower Sherington, Norfolk, Eng  A B (Seaman)
Charles COOPE	        M	24 	M	Lower Sherington, Norfolk, Eng	A B (Seaman)

Vessel:	"Antelope"
	
Charles CHALLIS 	M	21 	M	Hull, York, England       	Fisherman
Tom LANGWORTHY	        U	24 	M	Brixham, Devon, England 	Mate Fisherman
Henry LOTT	        M	21 	M	Gravesend, Kent, England	Third Hand Fisherman
Tomas JOHNSON	        U	19 	M	Lincoln, Lincoln, England	Fourth Hand Fisherman
Albert PADGET	        U	16 	M	Barkind, Essex, England 	Cook Fisherman

Vessel:	"Royal George"
	
James OSBORNE      	M	30 	M	Barkin, Essex, England	        Captain
James AYLWARD	        M	46 	M	Bromley, Middlesex, England	Mate Seaman
Henry MORTON	        M	38 	M	Paddington, London, Middlx	A B Seaman
George BRANDON	        M	30 	M	Poplar, Middlesex, England	A B Seaman
Charles BURCH	        M	28 	M	London White Chapel, London	A B Seaman
James JURY	        U	19 	M	Greenwich, Kent, England	O Seaman
Jos. WILLSON	        U	19 	M	Boston, Lincoln, England	Seaman (Apprentice)
Thos. CHASE	        U	16 	M	Wisbeach, Cambridge, England	Seaman (Apprentice)
Thos. WISE	        U	26 	M	Newcastle (Gateshead), Durham	Seaman (Cook)

Vessel:	"Catherine"
	
Archar BALES	        M	30 	M	Thwait, Norfolk, England	Master
Hennry BURGESS	        U	21 	M	Seething, Norfolk, England	Mate
Robed ATMORE	        U	17 	M	Seething, Norfolk, England	A B Seaman
John EVANS	        U	17 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
Ulik JANSEN	        U	17 	M	Harigesund, Norway        	O Seaman
Eorge BANNISTER 	U	17 	M	Nottingham, Nottingham, England	O Seaman

Vessel:	"Electric"
	
David HORN	        M	34 	M	Caithness Wick, Scotland	Master
Chas. A. SANDFORD	U	22 	M	London, Middlesex, England	Mate
Wm. TELL	        U	22 	M	London, Surrey, England 	Fisherman
Edwd. BOYCE	        U	21 	M	Sleaford, Lincoln, England	Fisherman
Fred BROWN	        U	21 	M	Lynn, Norfolk, England  	Fisherman
Robert TOLLIDAY 	U	19 	M	Grantham, Lincoln, England	Apprentice
John BRUSSELL	        U	15 	M	London, Surrey, England 	Apprentice
James LIDFORD	        U	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Lizzie"
	
Charles COOK	        M	47 	M	Clacton, Essex, England 	Master
Richard BRITON    	M	39 	M	Collington, Essex, England	Mate
George HIGH	        U	21 	M	Watlington, Norfolk, England	3 Hand A B Seaman
Henry Victor COOK	U	14 	M	Brightlingsea, Essex, England	Deck Boy
William SLACK	        U	15 	M	London, Surrey, England 	Cook

Vessel:	"Shells Of The Ocean"
	
E. EDGEWOOD	        U	16 	M	Manchester, Lancashire, Eng	Fishermans Apptce
William BAXTER    	U	15 	M	London, Middlesex, England	Fishermans Apptce
Henry CARTER	        U	15 	M	London, Middlesex, England	Fishermans Apptce
William PRINCE	        U	15 	M	London, Middlesex, England	Fishermans Apptce
Henry CLYDE	        U	16 	M	London, Middlesex, England	Fishermans Apptce

Vessel:	"Reaper"
	
Matthew JOHNSON	        M	41 	M	Sheringham, Norfolk, England	Master
Wm. WEST	        M	33 	M	Sheringham, Norfolk, England	Mate
Chas. WEST	        U	44 	M	Sheringham, Norfolk, England	Fisherman
John Chas. WEST  	M	52 	M	Sheringham, Norfolk, England	Fisherman
... WEST	        M	52 	M	Sheringham, Norfolk, England	Fisherman
Charles WEST	        U	22 	M	Sheringham, Norfolk, England	Fisherman
Chas. CROFORD	        M	29 	M	Sheringham, Norfolk, England	Fisherman

Vessel:	"Thos.& Betsy"
	
John HANNAH	        M	40 	M	Sherringham, Norfolk, England	Master
Richard SADLER    	M	48 	M	Sherringham, Norfolk, England	Mate
Edward WEST	        M	32 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B Seaman
William SADLER	        U	23 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B Seaman
George CUBITT	        U	19 	M	Sherringham, Norfolk, England	O Seaman
John (Jnr.) HANNAH	U	16 	M	Sherringham, Norfolk, England	Boy

Vessel:	"Dispatch (SS)"
	
Edward HOSTER     	M	43 	M	Lincoln, Lincoln, England	Watchman
Mary HOSTER	        M	43 	F	Lincoln, Lincoln, England	Wife Of Watchman

Vessel:	"Protrude"
	
George PORTER	        M	31 	M	Gravesend, Kent, England	Captain
John TOPPEL	        M	43 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
George BOLDEN	        M	36 	M	Brightlinsea, Essex, England	A B Fisherman
George HART	        M	28 	M	Greenwich, Kent, England	A B Fisherman
Richard SMITH	        U	27 	M	Guilford, Surrey, England	A B Fisherman
Jessie HODSON	        U	18 	M	New Billinbrook, Lincoln, Eng	O D Fisherman
George BEACOCK	        U	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	O D Fisherman Apptce
G. William CHANDLER	U	13 	M	Notting Hill, Middlesex, Eng	Boy On Trial

Vessel:	"Alfred & Henry"
	
Jacob TOFTON     	M	53 	M	Faroe Island, Denmark    	Captain
Amos MILLER	        M	41 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Henry RHODES	        U	21 	M	Gravesend, Kent, England	Sailor (Fisherman)
John KNIGHT	        M	33 	M	Deptford, Kent, England 	Sailor (Fisherman)
Robert RANDALL     	U	19 	M	Leith, Scotland         	Sailor (Fisherman)
William SMITH	          	17 	M	Alboro, Suffolk, England	Apprentice
Edward CALVERT	 	        18 	M	Mortlake, Middlesex, England	Apprentice
Thomas CRAWFORD	 	        18 	M	Wiverton, Lincoln, England	Apprentice
Thomas TOYNBEE	 	        19 	M	Healing, Lincoln, England	Apprentice
Fredrick BARRINGHAM	 	16 	M	Healing, Lincoln, England	Apprentice
Thomas POTTERTON	M	24 	M	Grimsby, Lincoln, England	Steward

Vessel:	"Merit"
	
Charles BRITTON  	U	29 	M	Harwich County, Essex, England	Master
Aaren PAUXLEY	        M	38 	M	Harwich County, Essex, England	Mate Fisherman
George JENNINGS 	U	22 	M	Ramsey (Harwich), Essex, Eng	Man Fisherman
Charles SMITH	        U	22 	M	Harwich, Essex, England 	Man Fisherman
John HUBBARD	        U	20 	M	Harwich, Essex, England 	Man Fisherman
Tomhas PLUMMER	        U	19 	M	Colcheaster, Essex, England	Apreantis
Charles BENNEAT 	U	16 	M	Harwich, Essex, England 	Apreantis
Tomhas OSBEAN	        U	18 	M	Bacton, Suffolk, England	Apreantis
George BOBBEATT	        U	16 	M	Norton, Suffolk, England	Apreantis
William BLOCK	        U	14 	M	Welton, Suffolk, England	Apreantis
Mazgor Heanery DENNSEY	U	18 	M	Deadheam, Essex, England	Apreantis

Vessel:	"Ada"
	
Jacob WISEMAN    	M	40 	M	Barking, Essex, England 	Master
George HERRIMAN 	M	23 	M	Great Dalby, Leicester, England	Mate
John Thomas HOOTON	U	20 	M	Biggleswate, Bedford, England	Third Hand Fisherman
Walter WORDINGHAM	U	19 	M	Faversham, Kent, England	Deck Hand Fisherman
Patrick HUNT	 	        15 	M	St Giles, London, Middlesex	Cook

Vessel:	"Martin Luther"
	
Frederick ROACH 	M	27 	M	Stamford, Lincoln, England	Skipper Master
Henry HILL	        U	22 	M	Stamford, Lincoln, England	Mate
Francis VERES	        U	22 	M	St Pancras, Middlesex, England	Third Hand (Fisherman)
Thomas SMITH	        U	27 	M	London Lambeth, Surrey, England	Deckhand (Fisherman)
Joseph ROBINSON 	U	18 	M	Gt Grimsby, Lincoln, England	Cook (Apprentice)

Vessel:	"Alfred & Louisa"
	
Robert SELF	        M	40 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Master
Thomas SELF	        W	42 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Mate
Robert BUTCHER      	W	31 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	A B Seaman
George KERSEY	        U	25 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	A B Seaman
James TIBBENHAM 	U	21 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	A B Seaman
Charles SELF	        U	17 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	O Seaman
William MANN	        U	16 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	O Seaman
William SELF	        O	14 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Cook
James SELF	        O	14 	M	Aldeburgh, Suffolk, England	Steward

Vessel:	"Lord Lyon"
	
William CRAMPTON	M	24 	M	...                       	Master
Stephen GLADDING	M	26 	M	..., Suffolk, England      	Mate
Henry BRINDLE	        U	20 	M	..., Suffolk, England     	A B Fisherman
Henry PLOWMAN	        M	26 	M	Portsmouth Portsmouth     	A B Seaman
James WARDEN	        U	23 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
Albt. SPRATT	        U	20 	M	Debanham, Suffolk, England	A B Seaman
John SMITH	        U	31 	M	Thorp, Essex, England     	A B Seaman

Vessel:	"Beulah"
	
Charles BUTLER	        M	48 	M	Dullingham, Nottingham, England	Master
Charles FYSH	        U	28 	M	Lynn, Norfolk, England  	Mate
Alexander SAUNDERS	U	22 	M	Plymouth, Devon, England	Fisherman
Edward NETTINGHAM	U	23 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
Walter KEAL	        U	19 	M	Saxby, Lincoln, England 	Fisherman
James MC CARTHY 	U	15 	M	Leeds, York, England     	Apprentice

Vessel:	"Ben Dearg"
	
John PITCHER	        M	30 	M	Shernborne, Norfolk, England	Master
Frederick LEWIS 	M	22 	M	Chesham, Hertford, England	Mate
George OLSON	        U	20 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
John BUCKINHAM   	U	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
Henry LAZELL	        U	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Save All"
	
Charles LEONARD 	U	24 	M	Rotheram, York, England 	Captain
William PELL	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Mate
Fredrick CURLING	M	25 	M	London, Middlesex, England	Third Hand (Fisherman)
Albert LEONARD	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Deck Hand (Fisherman)
John GREEN	        U	18 	M	Dartmouth, Devon, England	Cook

Vessel:	"Livingstone"
	
Alfred NAULLS     	M	27 	M	Barking, Essex, England 	Master
Erick HELLAND      	U	24 	M	Aalesund (BS), Norway      	Mate
... FUDNEY	        U	25 	M	Manchester, Lancashire, England	A Fisherman
John PARLETT        	U	23 	M	Blakeney, Norfolk, England	A Fisherman
Edward ENNIS	        M	38 	M	London, Middlesex, England	Steward & Cook
Charles HENFREY	        U	21 	M	Spalding, Lincoln, England	Apprentice
Samuel DIXON	        U	21 	M	Spalding, Lincoln, England	Apprentice
John DANAKER	        U	20 	M	Fulham, Middlesex, England	Apprentice
Jacob JOHNSON	        U	22 	M	Thor..., Denmark          	Apprentice
George MILLER	        U	19 	M	Market Rasen, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Ld.Brougham"
	
Smith NICHOLLS	        U	23 	M	Tydd St Marys, Lincoln, England	Master
Benjamin HANWICK	M	28 	M	Harwich, Essex, England 	Mate
Robt. ALLEN	        U	26 	M	Leicester, Leicester, England	A Fisherman
John ASHLEY	        U	24 	M	Chelsea, London, Middlesex      A Fisherman
Richd. RYAN	        U	23 	M	St Giles, London, Middlesex	A Fisherman
Laurence LAWSON 	U	18 	M	Aalesund, Norway          	O Fisherman
Mathias OXE	        U	20 	M	Aalesund, Norway        	O Fisherman
Wm. MILES	         	15 	M	London, Middlesex, England	Cook
Thos. BROWN	          	19 	M	London, Middlesex, England	O Fisherman
Wm. VENNEY	          	17 	M	Little Port, Cambridge, England	O Fisherman

Vessel:	"Clara"
	
Edward CORBETT     	M	22 	M	London, Middlesex, England	Master
William JOHNSON	        M	22 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
William George REES	U	19 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Third Hand
John William ALEXANDER	U	17 	M	                         	Deck Hand
Robert W. GREENWOOD	U	14 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"New Admiral"
	
Robert CRASK	        M	38 	M	Sherringham, Norfolk, England	Captain
William WEST	        M	48 	M	Sherringham, Norfolk, England	Mate
Thomas NURSE	        M	38 	M	Webourne, Norfolk, England	Seaman
George POTTER	        M	23 	M	Runton, Norfolk, England	Seaman
Edmund BAYFIELD 	M	22 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman
James BISHOP	        M	25 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman
James WEST	        M	21 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman
William Thomas CRASK	U	16 	M	Sherringham, Norfolk, England	Boy

Vessel:	"Mary"
	
Robert Charles TAYLOR	M	31 	M	Aldboro, Suffolk, England	Mate
George William BURGESS	U	22 	M	Iken, Suffolk, England  	A B Seaman
Charles TAYLOR	        W	60 	M	Aldboro, Suffolk, England	A B Seaman
Robert Henry William CABLE U	27 	M	Aldboro, Suffolk, England	A B Seaman
John BUTTON	        M	22 	M	Iken, Suffolk, England    	A B Seaman
Benjamin Arthur ALLERTON   U	15 	M	Aldboro, Suffolk, England       O Seaman Cook
Alfred SMY	        U	15 	M	Sudbourne, Suffolk, England	Extra Boy
Henry Charles FISHER	U	17 	M	Aldboro, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Peace"
	
Alfred STEPHENSON	M	51 	M	Leeds, York, England      	Master
Danl. DALEY	        M	47 	M	Northampton, Northampton, Eng	Mate
Arthur MULLEN	        U	28 	M	Northampton, Northampton, Eng	A B Seaman
R. STOTHARD	        U	30 	M	Grimsby, Lincoln, England	A B Seaman
Robt. TOLL	        U	17 	M	Stettin (BS), Germany     	Apprentice

Vessel:	"Patriot"
	
James THOMPSON    	M	46 	M	Wroxham, Norfolk, England	Master
Edward KEAL	        U	22 	M	Peterbror, Lincoln, England	Mate
Edward FREAR	        U	17 	M	Huray, Suffolk, England 	Third Hand (Fisherman)
Chirles CHISLEN	        U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Deck Hand (Fisherman)
Thomas DEER	        U	19 	M	Seepcea, Lincoln, England	Cook
Arthur KEAL	        U	11 	M	Grimsby, Lincoln, England	Plaushus (Passenger)

Vessel:	"Surf"
	
James LEEMING      	M	40 	M	Harrogate, York, England	Master
William MALLETT	        M	30 	M	Looe, Cornwall, England 	Mate
John BOLDARY	        U	19 	M	Brampton, Suffolk, England	A B Seaman
William WILLIS	        U	18 	M	Colchester, Essex, England	O Seaman
Robert Henry FLEMING	U	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Prince Alfred"
	
Joseph NOWTHY    	M	42 	M	Plymouth, Devon, England	Master
Jas. STEVENS	        U	29 	M	London, Middlesex, England	Mate
Isaac NEWMAN	        M	47 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fisherman
Edwd. BARNETBY	        U	19 	M	Brixham, Surrey, England	Fisherman
John JONES	 	        16 	M	Gravesend, Kent, England	Fishermans Apprentice

Vessel:	"Frank"
	
George HOLMES      	M	35 	M	London, Middlesex, England	Captain
George MONTAGUE	        M	25 	M	Barking, Essex, England 	Mate
George PETTIFORD	U	22 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
William GLOVER     	M	20 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Richerd SMITH	        U	18 	M	Bradfield, Suffolk, England	Apprentice
James MUSGRAVE	        U	17 	M	Churwell, York, England 	Apprentice
Lawicks JETMUSEN	U	17 	M	Manchester, Lancashire, England	Apprentice
John MACDONAL	        U	15 	M	Manchester, Lancashire, England	Apprentice
Henry JONES	        U	15 	M	London, Kent, England     	Apprentice
Henry HILLIER	        U	15 	M	Lymington, Hampshire, England	Apprentice
John RAPER	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Marshall"
	
Christopher FLETCHER	M	34 	M	Grimsby, Lincoln, England	Master
William WRIGHT	        M	56 	M	London, Middlesex, England	Mate
James BROWN	        U	30 	M	London, Middlesex, England	Third Hand (Fisherman)
William CLARKE	        U	23 	M	Kidderminster, Worcester, Eng	Fourth Hand (Fisherman)
Frederick PARKER	U	23 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Kossack"
	
John CROFT	        M	28 	M	Danzig (Not BS), Russia        	Master
Richard SIMONS    	M	28 	M	Rugann, Germany           	Mate
Henry SALTON	        U	20 	M	Peckham, Surrey, England	Fisherman
Fred MORGENSTERN	U	23 	M	Gllanchry, Germany      	Fisherman
William BROCKLESBY	U	19 	M	Hull, York, England     	Fisherman

Vessel:	"Emma"
	
John RAYNER	        M	23 	M	Woolwich, Kent, England 	Master
John BROWN	        M	33 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
Peter JACOBSON	        U	44 	M	North Faroe, Denmark       	Man (Fisherman)
George HYNES	        U	17 	M	London, Middlesex, England	(Fishing Servant Man)
James William SYMONS	U	18 	M	Launceston, Cornwall, England	Servant (Fisherman)
James ROWLEY	        U	17 	M	Arlesley ((Bigg)), Bedford, Eng Servant (Fisherman)
Charles BROCKET 	U	16 	M	Charlton, Kent, England 	Servant (Fisherman)
William ARNOLD	        U	18 	M	Biggleswade, Bedford, England	Servant (Apprentice)

Vessel:	"Welcome Messenger"
	
David COX	        M	39 	M	Sherringham, Norfolk, England	Master
George COX	        M	37 	M	Sherringham, Norfolk, England	Mate
Robert COX	        M	51 	M	Sherringham, Norfolk, England	Fisherman
Jacob MARTIN	        M	31 	M	Runton, Norfolk, England	Fisherman
Richard COX	        U	22 	M	Burston Besston, Norfolk, Eng	Fisherman
Christopher WEST	U	22 	M	Burston Besston, Norfolk, Eng	Fisherman
Richard J. BISHOP	U	18 	M	Sherringham, Norfolk, England	Apprentice
Robert COX	        U	15 	M	Sherringham, Norfolk, England	Fisherman Apprentice
Return to Introductory Page