Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
GRIMSBY - LINCOLNSHIRE 1881 PART 7
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LINCOLNSHIRE 1881 GRIMSBY - PART 6



Ships in Port 1881 - Lincolnshire

Grimsby - Part 6

Vessel:	"Trent "
	  
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Charles WILLIAMS	M	30 	M	London, Middlesex, England	Master
W. MIALL	        M	37 	M	Newport, Monmouth, England	Mate
J. WYNNE	        U	20 	M	Bradford, York, England 	Fisherman
C. BURRETT	        U	18 	M	Blackhearth, Kent, England	Fisherman
W. GARDNER	        U	16 	M	Clerkenwell, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Lottery"
	
John DISHMAN	        M	28 	M	Thorsby, Lincoln, England	Master
Walter SMITH    	M	26 	M	Calverton, Nottingham, England	Mate
Joseph HEARD    	U	25 	M	Tollesbury, Essex, England	Third Hand Fisherman
Joseph LARRAD	        U	19 	M	Loughbour, Leicester, England	Fourth Hand Fisherman
Henry SHACKLES     	U	14 	M	Hull, York, England       	Fifth Hand Fisherman

Vessel:	"Hydropathy"
	
H. MORGAN	        M	40 	M	London, Middlesex, England	Master
Wm. GRAIN	        M	32 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
S. BLISSETT	        U	20 	M	Alford, Lincoln, England	Fisherman
Geo. JACKSON	        U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Geo. RUSSELL	 	        16 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Start"
	
William BRAY	        M	30 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Master Fisherman
James PEMBROKE   	U	22 	M	Barkingside, Essex, England	Mate
George BARBER	        U	23 	M	Newton, Norfolk, England	Third Hand Fisherman
James WOLNOUGH    	U	19 	M	Lostoft, Suffolk, England	Deck Hand Fisherman
Thomas BROWN	        U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Kingston"
	
George BLACKBURN	M	38 	M	Barking, Essex, England 	Master
William HERRING 	U	25 	M	Wolverton, Norfolk, England	Mate
G. Adam CORVALL 	U	22 	M	Grenwich, Kent, England 	3 Hand Fisherman
George DOBSON    	U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	4 Hand Fisherman
Levi STEAVINSON 	U	16 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Sunbeam"
	
Aaron MATLEY	        M	24 	M	Boston, Lincoln, England	Master
John George STOAKES	M	25 	M	Peckham, Surrey, England	Mate
Henery PICKERSGILL	U	19 	M	Wood Bridge, Suffolk, England	3rd Hand Fisherman
Benjain THOULESS	M	27 	M	London, Middlesex, England	Deck Hand Fisherman
Thomas BRATTEN	        U	16 	M	Legborn, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Bonnie Lass"
	
Alfred George RUSSELL	U	23 	M	Greenwich, Kent, England	Master
Henry James TRITTON	W	34 	M	Old Charlton, Kent, England	Mate
William Edward SCOSE	M	34 	M	E Greenwich, Kent, England	A B Seaman
Thomas TILLING    	U	24 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
Alfred NEALE	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	O Seaman
Daniel JOHNSON   	U	19 	M	Faroe Isles (BS), Denmark	O Seaman
Benjamin WOODER 	U	20 	M	Rotherhithe, Surrey, England	Apprentice
John GREIG	        U	19 	M	Dundee, Scotland          	Apprentice
James HUBBARD	        U	17 	M	Aldham, Suffolk, England	Cook
Albert CLARK	        U	17 	M	Sydenham, Kent, England 	Steward

Vessel:	"Artilleryman"
	
Henry MUNSON	        M	61 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman

Vessel:	"Joseph & William"
	
William SHEEN	        M	36 	M	Barking, Essex, England 	Master
William LAMB	        M	37 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
Charles TAYLOR	        U	18 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice
Robert LUCAS	        U	18 	M	East Edden, Northampton, Eng	Apprentice
Oliver MOULDS	        U	20 	M	Spalding, Lincoln, England	O Seaman

Vessel:	"Sway"
	
Jas. BALLS	        M	37 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
Thos. WRIGHT	        M	27 	M	Barrow, Lincoln, England	Mate
Robt. LANGLEY	        U	20 	M	Lynn, Norfolk, England  	Fisherman
John GEORGE	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fisherman
Wm. SMITH	        U	25 	M	Goole, York, England    	Fisherman

Vessel:	"Milo"
	
Jas. YALLOP       	M	43 	M	Corton, Suffolk, England	Master
Geo. POSKITT	        U	20 	M	Hull, York, England       	Mate
John GALLOPER	        U	23 	M	Manchester, Lancashire, England	Fisherman
Jas. LOW	        U	19 	M	Dundee, Scotland        	Fisherman
Thos. MAY	        U	15 	M	
	Occ:	Cook

Vessel:	"Witch O'The Wave"
	
A. EVANS	        M	34 	M	Barking, Essex, England         Master
W. BELL	                M	45 	M	Barking, Essex, England 	Mate
J. LAWRENCE	        M	26 	M	London, Surrey, England 	Fisherman
J. SMITH	        U	27 	M	Colchester, Essex, England	Fisherman
J. LISTER	        U	21 	M	Lincoln, Lincoln, England	Fisherman
C. SATE	                M	20 	M	London, Surrey, England 	Fisherman
W. BELL	 	                14 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
W. BELL	 	                15 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice
F. CALE	                  	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
J. RATHBONE	        U	26 	M	London, Surrey, England 	Apprentice

Vessel:	"Result"
	
James HALL	        M	40 	M	Barking, Essex, England 	Master
Henry WOODCOTT    	M	22 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
Oscar BROWN	        M	22 	M	Barrow On Humber, Lincoln, Eng	Fisherman Third Hand
John FORRESTER	          	17 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman Deckhand
James JONES	        M	31 	M	Cork, Ireland             	Fisherman Cook

Vessel:	"Express"
	
William SMITH      	U	27 	M	Leeds, York, England       	Master
William SALLIVARD	M	26 	M	London, Middlesex, England	Mate
William CLARK	        M	24 	M	Colchester, Essex, England	Fisherman
John BRUMMITT	        U	20 	M	March, Cambridge, England	Fisherman
William WILLIAMS	U	15 	M	Hull, York, England      	Apprentice

Vessel:	"Hallamshire"
	
John Thomas RABY	U	30 	M	Lincoln, Lincoln, England	Master (Fisherman)
Robert SPARKS	        U	20 	M	Hackney, Middlesex, England	Mate
George STANNARD	        U	18 	M	Colchester, Essex, England	Third Hand (Fisherman)
Christopher CONLAN	U	17 	M	Rochdale, Lancashire, England	Deck Hand (Fisherman)
Herbert HALL	        U	20 	M	Fakenham, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Adventure"
	
John R. BUNTING  	M	45 	M	London, Middlesex, England	Master (Fisherman)
Henry ADAMS	        M	38 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
George SMITH	        M	35 	M	Stallingboro, Lincoln, England	Man (Fisherman)
Frederick ARMITAGE	U	18 	M	Rochester, Kent, England	Boy (Fisherman)
William HERBERT 	U	17 	M	London, Middlesex, England	Boy (Fisherman)
Albert KEMPTON    	U	15 	M	Bishop Stortford, Hertford, Eng	Boy (Fisherman)
William CLARKE     	U	15 	M	Bishop Stortford, Hertford, Eng Boy Cook (Apptce)
Richard BARLING 	U	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Boy (Apptce)
John JOHNSON	        U	19 	M	Northampton, Northampton, Eng	Boy (Apptce)
Henry JOHNSON	        U	17 	M	Northampton, Northampton, Eng	Boy (Apptce)

Vessel:	"Peeping Tom"
	
Sharpe ATKIN	        U	28 	M	Boston, Lincoln, England	Master
William BLOW	        U	23 	M	Lincoln, Lincoln, England	Mate
John HUGHES	        U	20 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman (AB Seaman)
Frank IRVING	        U	21 	M	Leytonstone, Essex, England	Fisherman (O Seaman)
John PLANT	        U	18 	M	Stoke, Stafford, England	Cook
Charles COOPER	        U	17 	M	Leicester, Leicester, England	Apprentice

Vessel:	"Cambridge"
	
Walter John READER	M	35 	M	Gravesend, Kent, England	Master
William Edward ASHBY	U	46 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Fred. WINTERTON 	U	25 	M	Stamford, Lincoln, England	A B Seaman
Alma LORT	        U	25 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
Edward WELLS	        M	25 	M	London, Surrey, England 	A B Seaman
Ole. JOHNSON	          	20 	M	Allesund, Norway          	Aprentice
Eve. NELSON	 	        18 	M	Allesund, Norway          	Aprentice
Ole SEMINSON	 	        17 	M	Allesund, Norway          	Aprentice
Thomas FRANKLIN	 	        17 	M	Grimsby, Lincoln, England	Aprentice
Frederick HANKIN	 	17 	M	Belper, Derby, England    	Aprentice

Vessel:	"Empress"
	
William NORTHARD	M	44 	M	Althorp, Lincoln, England	Master
John KYLE	        M	37 	M	Sandwich, Kent, England 	Mate
Richard SHARP	        M	60 	M	Tettney, Lincoln, England	2nd Mate
Alfred WILKS	        M	41 	M	Derby, Derby, England   	1st Engineer
George WITTLE	        U	26 	M	London, Surrey, England 	2nd Engineer
John ATKINSON	        U	26 	M	Hull, York, England       	Steward
Henry BOTGER	        M	29 	M	Hamburg NBS, Germany     	Cook
John BUTTRICK	        U	20 	M	Hull, York, England     	A B Seaman
William W. JOB    	M	40 	M	Hull, York, England       	A B Seaman
James BROWN	        W	44 	M	Portsmouth, Hampshire, England	A B Seaman
Thomas HOPPER	        M	41 	M	Boston, Lincoln, England	A B Seaman
Charles GELLEN	        U	30 	M	Liverpool, Lancashire, England	A B Seaman
Edward MASON	        M	28 	M	Hull, York, England        	A B Seaman
Richard DUNSTON 	M	30 	M	Truro, Cornwall, England	A B Seaman
James ANDERSON	        W	48 	M	Hull, York, England       	Carpenter
Henry CARR	        M	38 	M	Hull, York, England       	Donkey Fireman
John BELL	        M	48 	M	Edinburgh, Scotland     	Fireman
Joseph WARD	        M	36 	M	Wigin, Lancashire, England	Fireman
Christopher TAYLOR	M	32 	M	Hull, York, England       	Fireman
Joseph BARTTLET 	U	26 	M	Hull, York, England       	Fireman
Magnus FRIEDRICKSON	M	28 	M	Germany                   	Skins Dealer Passenger
Charles GABLE    	M	42 	M	Denmark                   	Passenger
Sarah GABLE	        M	42 	F	Liverpool                	Passenger
Isaac WOOD	        M	41 	M	Bolton, Lancashire, England	Engineer Passenger
Charles MCIVER	        M	30 	M	Sanquhar, Dumfries, Scotland	Merchant Passenger
Priscilla Margaret MCIVER M	20 	F	Liverpool, Lancashire, England	Passenger
Alfred LEHMANN     	M	34 	M	Germany                    	Traveler Passenger
Issabella LEHMANN	M	25 	F	Malmo, Sweden             	Passenger
James MCGANTY	        U	19 	M	Liverpool                  	Passenger
William WINTER	        M	44 	M	Stettin, Germany           	Seaman Passenger
John WENDT	        U	33 	M	Danzic, Germany         	Seaman Passenger

Vessel:	"Maria"
	
John CARRICK       	M	49 	M	Hull, York, England      	Master
Christopher CARRICK	U	18 	M	Hull, York, England       	Mate

Vessel:	"Middle Light Ship"
	
Job LEE	                M	40 	M	Hull, York, England             Master
Thomas LEWIS        	M	62 	M	Torquay, Devon, England 	A B Seaman
Joseph N. BRIGNALL	M	35 	M	Hull, York, England     	A B Seaman
Thomas DARBY	        U	29 	M	Hull, York, England       	A B Seaman

Vessel:	"Fawn"
	
Frederick NEALE 	U	21 	M	Greenwich, Kent, England	Master
Joseph SMITH	        U	24 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
John WALLER	        W	64 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
Charles JEFFERY 	M	25 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
George VERINDER 	U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Thomas DOUGHTY	          	18 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Samuel AYRES	 	        16 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Charles CARTER	 	        15 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Henry HAMBLY	 	        16 	M	Greenwich, Kent, England	Lad
William SHARPE	 	        15 	M	Deptford, Kent, England 	Lad
Thomas CARTER	 	        15 	M	Greenwich, Kent, England	Lad

Vessel:	"Chas.Wesley"
	
Robert CRAWFORD  	M	44 	M	Filey, York, England      	Master
John CREASER	        M	53 	M	Flambro, York, England    	Mate
John WILLIS	        M	40 	M	Filey, York, England       	Fisherman
Isaac CRAWFORD	        U	21 	M	Filey, York, England      	Fisherman
John SCOTTER	        U	19 	M	Filey, York, England      	Fisherman
George CREASER	        U	17 	M	Flambro, York, England     	Fishermans Apptce

Vessel:	"Quiver"
	
Wm. COOK	        M	28 	M	Longdown, Hampshire, England	Master
Jas. Wm. THACKER	U	20 	M	N Sommercoates, Lincoln, Eng	Mate
Arthur HOLMES	        U	22 	M	Bradford, York, England 	Fisherman
Nathan VICKERS	        U	23 	M	Ipswich, Suffolk, England	Fisherman
Wm. STEERS	        M	32 	M	Oldham, Lancashire, England	Cook & Steward

Vessel:	"Swordfish"
	
William NEWTON	        U	28 	M	Scarbro, York, England    	Master
Henery TUCKER	        U	24 	M	Brixham, Devon, England 	Mate
James GOWER	        U	25 	M	Lowstoft, Suffolk, England	Third Hand (Fisherman)
Thomas ANDERSON 	U	18 	M	Elgin, Elgin, Scotland    	Deck Boy (Fisherman)
John ARUNDEL      	U	16 	M	Hunslet, York, England    	Cook

Vessel:	"Illustrious"
	
Thomas WAHNOUGH  	M	34 	M	Fotherby, Lincoln, England	Master
Alfred BURLEY	        M	27 	M	Liverpool, Lancashire, England	Mate
Henry BRETT	        U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
Alfred TUCKER	        U	22 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Charles WATMOUGH	 	14 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Superb"
	
James BROWN	        M	37 	M	Stanford Le Hope, Essex, Eng	Master Fisherman
William BENSON     	U	21 	M	Grimsby, Lincoln, England	Second Hand (Mate) (Fisherman)
George BAXTER	        M	27 	M	Peter Brough, Northampton, Eng	Third Hand (Fisherman)
Henery CUSONS	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Deck Lad
James BROWN	        O	14 	M	Gravesend, Kent, England	Cook

Vessel:	"Telegraph"
	
Malcolm JOHNSTON	M	38 	F	London, Middlesex, England	Master
John DANSIE	        M	36 	M	Bromley, Essex, England 	Mate
John SIMPSON	        U	23 	M	Alford, Lincoln, England	Fisherman
William DALY	        U	19 	M	Dublin, Ireland           	Fisherman
Richard GRICE	        U	19 	M	Lydbury North, Shropshire, Eng	Apprentice
Henry SHELLY	        U	20 	M	Eccleshall, Stafford, England	Apprentice
Joseph LUMLEY     	U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
James GARNET	        U	18 	M	Boston, Lincoln, England	Apprentice
Albert VANDELEAR	U	20 	M	Antwerp, Belgium         	Apprentice
Edward ROWSON	        U	16 	M	Alford, Lincoln, England	Apprentice
Charles NICHOLLS	U	15 	M	Leicester, Leicester, England	Apprentice
James JEBB	          	14 	M	Moulton, Lancashire, England	Apprentice

Vessel:	"Ebenezer"
	
John COATES	        M	27 	M	Manchester, Lancashire, England	Captain Fishing
Charles William FREER	U	20 	M	Peterbourh, Northampton, Eng    Mate
John GROVES	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Third Hand (Fisherman)
William WHITE	        U	22 	M	Torquay, Devon, England 	Deck Hand (Fisherman)
William MOODY	        U	15 	M	Leeds, York, England       	Cook

Vessel:	"Alfred & Edward"
	
Henry NAULLS       	M	33 	M	Barking, Essex, England 	Master
John DOVEY	        M	40 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
Joseph WATSON	        U	22 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
William BANKS	        U	20 	M	Camberwell, Surrey, England	Fisherman
George COWLEY	        M	20 	M	Eptworth, Lincoln, England	Fisherman
Daniel LARSON	        U	20 	M	Christeonsund, Norway     	Apritice
George MARJORAM	        U	20 	M	Olston, Norfolk, England	Apritice
Joshua CLEMENTS	        U	19 	M	Thrope, Suffolk, England	Aprintice
Robort CROSBY	        U	15 	M	Maidstone, Kent, England	Aprintice

Vessel:	"Josh.& Henry"
	
Edward COOPER       	M	41 	M	Sheringham, Norfolk, England	Master Fisherman
Christopher JOHNSON	M	41 	M	Sheringham, Norfolk, England	Mate Fisherman
Robert COOPER	        M	35 	M	Sheringham, Norfolk, England	Man Fisherman
Robert GRIMES	        M	46 	M	Sheringham, Norfolk, England	Man Fisherman
Charles JOHNSON 	U	25 	M	Sheringham, Norfolk, England	Man Fisherman
William WEST	        U	20 	M	Sheringham, Norfolk, England	Man Fisherman
Robert RAY	        U	25 	M	Runton, Norfolk, England	Man Fisherman
Robert WEST	        U	16 	M	Sheringham, Norfolk, England	Man Fisherman

Vessel:	"Gratitude"
	
Henry JOHNSON	        M	35 	M	Sherringham, Norfolk, England	Captain
William WEST	        M	35 	M	Sherringham, Norfolk, England	Mate
A. COOPER	        M	45 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman
William PEGG	        M	25 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman
Nathaniel CRASKE	M	25 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman
William STEWART	        U	20 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman
Robert COOPER	        U	18 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman
John GRIMES	        U	25 	M	Sherringham, Norfolk, England	Seaman

Vessel:	"Velocity"
	
Fred. YOUNG	        M	22 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Master
John BAILEY	        M	25 	M	Peterboro, Northampton, England	Mate
Henry Pitt SIDDLE	U	20 	M	Thornam, Norfolk, England	A B Seaman (Fisherman)
Geo. SIMMONS	        U	22 	M	Gravesend, Kent, England	Ordinary Seaman (Fisherman)
John MITCHELL    	U	16 	M	Charlton, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Nautilus"
	
William TOWERS      	U	28 	M	Barton, Lincoln, England	Master
George SANDERSON	U	33 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
John MELHUISH	        W	40 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
Charles HART	        M	38 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
Isaac ROGERS	        M	78 	M	Deptford, Kent, England 	Fisherman
William YARLOTT 	M	56 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
James PRINGLE	        U	23 	M	Southwark, Surrey, England	Fisherman

Vessel:	"Baxter"
	
John W. WILKIN     	M	26 	M	Sheffield, York, England	Master
Chas. T. PRICE	        M	36 	M	London, Middlesex, England	Mate
John HART	        U	24 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Chas. WILSON	        U	19 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman
John W. HEWSON	        U	17 	M	Huntingdon, Huntingdon, England	Fisherman

Vessel:	"Alice"
	
Hy. MATTHEWS	        M	36 	M	Kinsbridge, Devon, England	Master
Wm. HALL	        M	36 	M	... ...                    	Mate
Sam BROWN	        M	28 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Fisherman
Jas. BREWER	        M	25 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman

Vessel:	"Samuel"
	
J.H. SMITH	        M	36 	M	Newcastle On Tyne, Northumbs	Master
Alfred FULLER	        M	35 	M	Burgh St Peters, Lincoln, Eng	Mate
Charles EATON	        M	31 	M	Golstern, Suffolk, England      A B Seaman (Fisherman)
John WARREN	        U	21 	M	Leicester, England         	O Seaman (Fisherman)
William BELLHANCE	U	16 	M	Granton, Lincoln, England	Boy (Apprentice))

Vessel:	"Ben Mc Dhui"
	
Nils J. JOHNSON	        M	41 	M	Christiasand, Norway      	Captain
John GODFREY	        U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
Samuel SIMPSON	        M	22 	M	Copenhagan, Denmark        	3rd Hand Fisherman
James HINSTWAITE	U	19 	M	London, Middlesex, England	Deckhand Fisherman
Robert REED	        U	18 	M	Lowerstoft, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Mysterious"
	
John NICHOLLS	        M	34 	M	Inglethorpe, Norfolk, England	Master
John ALLENBY	        M	25 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Mate
Robt. MARSHALL    	U	18 	M	Ulceby, Lincoln, England	Fisherman
Alfred RICHARDSON	U	18 	M	Inglethorpe, Norfolk, England	Apprentice
David FROST	        U	23 	M	Hull, York, England        	Cook

Vessel:	"Emu"
	
James (Capt.) WAIMAN	M	42 	M	High Street Hull, York, England	(Master) Fisherman
Edward COLLIER    	M	29 	M	Shoreman, Sussex, England	(Mate) Fisherman
John BURLEY	        U	21 	M	High Street Hull, York, England	Fisherman Second Mate
Thomas HUGHES     	U	17 	M	Kent Street Grimsby, Lincoln	Fisherman 3 Mate
James PUGES	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman (Appre) 4 Mate

Vessel:	"Uzziel"
	
Richard PEPPERELL	M	38 	M	Salcombe, Devon, England	Master
Jonnas ANDREAS    	U	24 	M	Spengried, Norway          	Seaman
Martin CLOWSON	        U	21 	M	Spengried, Norway         	Seaman
Charles Edward PEPPERELL U	13 	M	Salcombe, Devon, England	Cook

Vessel:	"Major Seddon"
	
Samuell CRAVEN     	M	32 	M	Kings Lynn, Norfolk, England	Captain
William CRAVEN	        U	22 	M	Kings Lynn, Norfolk, England	Mate
William WOOLLEY 	U	23 	M	Greenwich, Kent, England	Third Hand (Fisherman)
Arthur William MONK	U	20 	M	Clapham, Surrey, England	Deck Hand
John William KIRKBY	U	20 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Steward

Vessel:	"Columbia"
	
Charles LOCKWOOD	M	32 	M	Barking, Essex, England 	Master
Edward GERDEN	        M	47 	M	London, Middlesex, England	Mate
John WIGG	        M	35 	M	Aldbro, Suffolk, England	A Seaman (Fisherman)
James BURKE	        U	25 	M	London, Middlesex, England	A Seaman (Fisherman)
Charles JACKSON 	U	26 	M	Grimsby, Lincoln, England	A Seaman (Fisherman)
William THORPE    	M	31 	M	Aldbro, Suffolk, England	A Seaman (Fisherman)
Henry ROBINSON    	U	25 	M	London, Middlesex, England	A Seaman (Fisherman)
John LAKE	        U	17 	M	Lynn, Norfolk, England  	Apprentice
Charles NEWBY     	U	14 	M	Grimsby, Lincoln, England	O Seaman
Henry DRAYCOTT     	U	14 	M	Lester, Leicester, England	O Seaman

Vessel:	"Suspicious"
	
Geo. POLLARD	        M	27 	M	London, Middlesex, England	Master
John URRY	        M	28 	M	Boston, Lincoln, England	Mate
Jos. SAND	        U	33 	M	Norwich, Norfolk, England	Fisherman
Wm. WELLAM	        U	19 	M	Ipswich, Suffolk, England	Fisherman
John HEIMS	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Annie"
	
Edward COCHRANE  	U	20 	M	Barton, Lincoln, England	Mate
Bingham DENNEIS	        U	25 	M	London, Middlesex, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"Pioneer"
	
Josh. WALLER	        M	31 	M	Grimsby, Lincoln, England	Skipper
Will. BURNEY	        U	21 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
James PARKER	        U	19 	M	Glasgow, Scotland         	3 Hand (Fisherman)
Will. LANCASTER 	U	27 	M	Louth, Lincoln, England 	Deck Hand (Fisherman)
Will. YORKEY	        U	20 	M	Stathern, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"William Genny"
	
Thomas FIELDGATE	M	22 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate Fisherman
Edward COSTELLO 	U	15 	M	Worcester, Worcester, England	O Seaman
William BETTS	        U	17 	M	Norwich, Norfolk, England	O Seaman

Vessel:	"Hy.Wesley"
	
John GODARD	        M	36 	M	Ramsgate, Kent, England 	Master
Wm. SHEPHERD	        U	28 	M	London, Middlesex, England	Mate
Robt. GODFREY	        M	28 	M	Chediston, Suffolk, England	A B Seaman
Sam BARNARD	        U	20 	M	Lowerstoft, Suffolk, England	O Seaman
George WELHAM	        U	15 	M	Ipswich, Suffolk, England	Apprentice

Vessel:	"Leander"
	
John William WOOD	M	27 	M	Utoxeter, Stafford, England	Master
J. Thomas MARSHALL	U	23 	M	Brightansea Colchester     	Mate
William MANNING 	U	19 	M	London, Middlesex, England      3 Hand (Fisherman)
Bertinius KNODE 	U	18 	M	Stolina, Norway           	4 Hand (Fisherman)
George CARTER	        U	14 	M	Grimsby, Lincoln, England	5 Hand (Apprentice)

Vessel:	"Harriet"
	
Alfred KENNINGTON	M	31 	M	Caistor, Lincoln, England	Master
William DREW	        U	22 	M	Lynn, Norfolk, England    	Mate
William WALDIE	        U	20 	M	Greenwich, Kent, England	3rd Hand (Fisherman)
George BAILEY	        U	20 	M	Killkenny, Ireland          	4th Hand (Fisherman)
Henry WOOD	        U	18 	M	Asten Under Line, Lancashire	Cook

Vessel:	"James"
	
James ROWE	        M	36 	M	Swaffham, Norfolk, England	Master
William THUNMOR 	U	28 	M	Blofield, Norfolk, England	Mate
James BURGESS	        M	30 	M	Cobehithe, Suffolk, England	Third Hand (Fisherman)
James PENDLE	        U	18 	M	Stepney, Middlesex, England	Deck Chap (Fisherman)
John BLOOMFIELD	        U	18 	M	Hadleigh, Suffolk, England	Cook

Vessel:	"Victory"
	
George ROBSON     	M	35 	M	Braton, Leicester, England	Master
J. FREER	        M	46 	M	London, Middlesex, England	Mate
A.T. MUNSON	        U	23 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Arthur HEDLAM	        O	16 	M	Hedon, York, England       	Apprentice Seaman
Will. Wm. MC KENNA	O	19 	M	Hull, York, England        	Cook
Fred. ALLSOP	        O	14 	M	Hull, York, England        	Scholar (Trippers)
James GARDSON	        O	15 	M	Preston, York, England     	Scholar (Trippers)

Vessel:	"White Star"
	
William GIMPTON 	M	29 	M	Burham, Devon, England    	Master
Peter BESE	        M	23 	M	NK, Cambridge, England       	Mate
James GREENWOOD	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Seaman A B
Henry HORN	        U	18 	M	Reading, Berkshire, England	Seaman A B
James WELTON      	U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice



Return to Introductory Page