Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
GRIMSBY - LINCOLNSHIRE 1881 PART
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LINCOLNSHIRE 1881 GRIMSBY - PART 5



Ships in Port 1881 - Lincolnshire

Grimsby - Part 5


Vessel:	"Jessie Savil"
	 
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Henry SMITH	        M	30 	M	Stalingboro, Lincoln, England	Master
James BLAKNEY	        M	40 	M	London, Middlesex, England	Mate
Peter ANDERSON  	U	18 	M	Fara, Denmark           	Third Hand Fisherman
William STAFF	        U	18 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fourth Hand Fisherman
Charles BLADES	        U	18 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Fifth Hand Fisherman

Vessel:	"Merry Lass"
	
William R. BASKCOMB	M	27 	M	Barking, Essex, England 	Master Fisherman Captain
Albert GOULDING 	M	31 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman Mate
William BIRDSALL	U	21 	M	London, Middlesex, England	Third Hand Fisherman
George LOCKING	        U	19 	M	Saltfleet, Lincoln, England	Deck Hand Fisherman
James PARKER	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Star Of Hope"
	
Geo. H. CARRINGTON	M	36 	M	Manningtree, Essex, England	Master
Wm. WILFRED	        M	33 	M	Splisby, Lincoln, England	Mate
Fred ALLEN	        U	25 	M	Lynn, Norfolk, England    	Fisherman
J. JACOBSEN	        U	22 	M	Hangesund, Norway         	Fisherman
Josh DEADMAN	        U	21 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Chas. LATIMORE	        	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
A. GREY	 	                16 	M	Sheffield, York, England	Apprentice
Arthur WHITBY	            	16 	M	Sheffield, York, England	Apprentice
Chas. DUGASS	           	14 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
M. SPILLER	          	14 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Ionia"
	
Thos. RICHARDS	        M	30 	M	London, Middlesex, England	Master
Richard EAGLE	        M	27 	M	Thornham, Norfolk, England	Mate
Josh. MOUNTAIN  	U	24 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman
Josh. HALTON	        U	23 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman
Chas. CRIBB	        U	19 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman

Vessel:	"Hannah"
	
Richard PLUMMER 	M	32 	M	London, Middlesex, England	Captain
Henry Ernest MASON	U	21 	M	Newmarket, Cambridge, England	Mate
Charles METCALF 	U	17 	M	Caistor, Lincoln, England	Third Hand Fisherman
David REID	        U	19 	M	Chatham, Kent, England  	Deck Hand Fisherman
John OWFIELD	        U	18 	M	Ramsgate, Kent, England 	Steward
Alfred ARNOLD	        U	12 	M	Grimsby, Lincoln, England	On Pleasure

Vessel:	"Closson"
	
John GRICE	        M	32 	M	Sheffield, York, England	Master
George SANDS	        U	31 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
James JONES	        U	18 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
William TAYLOR	        	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apptce
Thomas HOPIN	 	        17 	M	Sheffield, York, England	Apptce
Thomas EAVES	 	        19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apptce
John GRICE	 	        15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apptce
John MC CANN	 	        15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apptce
George DAY	 	        17 	M	Granton, Scotland       	Apptce

Vessel:	"John Ellis"
	
Frederick W. SMITH      M	33 	M	London, Middlesex, England	Master Mariner
William BURFORD 	U	23 	M	London, Surrey, England 	Mate
Charles SMITH     	M	26 	M	Borven, Berkshire, England	Fisherman
Joseph FULLJAMES	M	25 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
John HOLMES	        M	25 	M	Bethnel Green, Middlesex, Eng	Fisherman
William HEATH	        M	33 	M	Woolwich, Kent, England 	Cook
Samuel LOVE	        U	21 	M	Worstead, Norfolk, England	Apprentice
William KENNY	        U	23 	M	Leicester, Leicester, England	Apprentice
James MOORE	        U	23 	M	Mistley, Essex, England 	Ord Seaman

Vessel:	"Good Design"
	
Benjamin BEESON	        M	26 	M	Scarborough, York, England	Captain
Thomas STRONG	        M	52 	M	Ramsgate, Kent, England 	Mate
Robert SMITH	        M	28 	M	Hornsby, Norfolk, England	Seaman Fisherman
William George NICHOLS	U	21 	M	Brixham, Devon, England 	Seaman Fisherman
Jabez ROWE	        U	16 	M	Stevenage, Hereford, England	Seaman Fisherman
Frank KIRK	        U	16 	M	Darlington, Durham, England	Seaman Apptce

Vessel:	"Look Out"
	
Peter CULLINDEN	        M	28 	M	Barking, Essex, England 	Master
Peter MURRAY	        U	22 	M	Hull, York, England       	Mate
John WALKER	        M	27 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
John DYTON	        U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
Clifford FORD	 	        15 	M	Manchester, Lancashire, England	Apprentice

Vessel:	"The Black Watch"
	
William EDLAND	        M	23 	M	Colsterworth, Leicester, Eng	Skipper Master
John GEARY	        U	20 	M	Leister, Leicester, England     Mate
Henry TANNER	        U	21 	M	...t, Surrey, England      	Third Hand Fisherman
Arthur PATCH	        U	16 	M	Kilburn, London, Middlesex, Eng	Deck Chap Fisherman
Robert FREEMAN	        U	16 	M	Spalding, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"John & Maria"
	
Charles LANE     	M	42 	M	Torquay, Devon, England 	Master
William OVINCE    	U	20 	M	St Oryth, Essex, England	Mate
Walter WINDEATT  	U	20 	M	Brixham, Devon, England 	Fisherman
Charles Albert DARNELL	 	17 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Andrew KELLY	 	        17 	M	Hulme, Lancashire, England	Cook

Vessel:	"Jupiter"
	
Geo. Thos. WYATT	M	27 	M	London, Middlesex, England	Master
Robert HARKEN	        U	18 	M	Sheringham, Norfolk, England	Mate
James R. ROGERS 	U	17 	M	Nottingham, Nottingham, England	Fisherman
John BIXHAND	        U	17 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
Fred SULLIVAN	        U	22 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Galatea"
	
John William DARNELL	M	25 	M	Grimsby, Lincoln, England	Master
John RISPIN	        M	33 	M	Hull, York, England        	Mate
Peter HEWITT	        U	25 	M	..., York, England         	(Fisherman)
Joseph RUSSELL    	U	19 	M	Coniston, Lincoln, England	(Fisherman) 4 Hand
Richard SHEPPARD	U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Hy. & Herbert"
	
George WHITING	        M	50 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
John SMITH	        M	25 	M	Spilsby, Lincoln, England	Mate
Richard TAYLOR    	U	22 	M	Licester, Leicester, England	Fisherman
Joseph SMITH	        U	21 	M	Gainbro, Lincoln, England	Fisherman
Frank OLSEN	        U	22 	M	Copenhagen, Denmark     	Cook

Vessel:	"Harrington"
	
Thomas HARRINGTON	M	40 	M	London, Middlesex, England	Captian
Robert LADD	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Mate
Henry WILSON	        U	35 	M	Norforlf, Norfolk, England	Fisherman
Samuel RIVERS	        U	18 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
John PRISTOR	        U	15 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman

Vessel:	"Gem"
	
William Thomas LAWRENCE	M	33 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Alfred FITZGERALD	M	34 	M	Barking, Essex, England 	Mate
John ROWE	        M	39 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
William PRENTICE	U	23 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
John BURTON	        U	16 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice
Alfred DADD	        U	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
Richard ATKINSON	U	17 	M	Glasgow, Scotland         	Apprentice

Vessel:	"Acceptor"
	
James MACE	        W	33 	M	London, Middlesex, England	Fisherman Captain Master
Geo. GREGORY	        U	40 	M	Barking, Essex, England 	Mate
J. HODDS	        M	25 	M	Wimbotsham, Norfolk, England	Fisherman Third Hand
H. SMITH	        U	24 	M	Gittisham, Devon, England	Fisherman Deck Hand
F. GREGORY	        U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman Cook

Vessel:	"Fred Moody"
	
Steven KENDLE	        M	28 	M	Hull, York, England       	Master
Henry YARLOTT	        U	22 	M	Grenwich, Kent, England 	Mate
Charles COOK	        U	19 	M	Britlensea, Essex, England	Fisherman
Edwin FREAR	        U	18 	M	Macclesfield Chester      	Fisherman
Joseph MAPLETOFT	U	15 	M	Grantham, Lincoln, England	Fisherman

Vessel:	"Striver"
	
Richard BASKCOMB	M	25 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman Master
Henry TAYLOR	        U	21 	M	Bristol, Gloucester, England	Fisherman Mate
James WRIGHT	        U	20 	M	Sheffield, York, England	Fisherman 3 Hand
George WHITE	        U	19 	M	Lynn, Norfolk, England  	Fisherman Deck Hand
Colin RODGERS	        U	23 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman Cook
William BARROW	        U	16 	M	H...                      	Fisherman Cook

Vessel:	"Sir W. Lawson"
	
Shon COLEMAN	        M	28 	M	Barking, Essex, England 	Captain Of Smack Captain
David WOOD	        M	26 	M	Hull, York, England             Mate
Helge CHIRSTEAN	        U	21 	M	Haugesund, Norway          	A B (Fisherman)
John HEYWOOD	        U	20 	M	Lewisham, Kent, England   	A B (Fisherman)
John BRAY	        U	22 	M	Edainbrough, Scotland     	A B (Fisherman)
James LONDON	 	        19 	M	Ipswich, Suffolk, England	Apprentice
William SELBY	 	        19 	M	London Deptford, Kent, England	Apprentice
Joseph LAMB	 	        18 	M	Meddowflat, Nottingham, England	Apprentice
William JEBB	 	        15 	M	Moultmause, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Snowdrop"
	
John GRAVES	       M	32 	M	Louth, Lincoln, England 	Master
John STEREAS	       M	24 	M	Hull, York, England       	Mate
Henry WHITE	       U	22 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
Frank ROBBS	       U	20 	M	Ramsley, Devon, England 	Fisherman
John ARDEN	       U	16 	M	Ramsley, Devon, England 	Apprentice

Vessel:	"Charlotte & Jane"
	
Mark FISHER             M	34 	M	Gt Clacton, Essex, England	Master
Harry BURNHAM	        M	30 	M	Radnage, Buckingham, England	Mate
William PIERRPOINT	U	21 	M	Lambeth, Surrey, England	Third Hand Fisherman
George William REDFERN	U	18 	M	Northwood, Stafford, England	Fourth Hand Fisherman
William WILCOX	        U	19 	M	Tattersal, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Pride Of Essex"
	
Robert STARLING 	M	38 	M	Clackton, Essex, England	Master
John ATKINSON	        U	22 	M	Boston, Lincoln, England	Mate
Alfred WEBB	        M	41 	M	Shotley, Suffolk, England	A.B.
Arthar BACKSTER	        U	25 	M	Lincoln, Lincoln, England	A.B.
Gorge CLOVER	        U	19 	M	Great Clackton, Essex, England	A.B.
John SHIPLEY	        U	20 	M	Little Oakley, Essex, England	Apprentice
Gorge HYHAM	        U	17 	M	Kirton, Suffolk, England	Apprentice
Edward ALLEN	        U	16 	M	Oldford, Middlesex, England	Apprentice
Robert HOCKLEY          U	16 	M	Trimley St Martins, Suffolk	Apprentice

Vessel:	"Surprise"
	
Robert MC CULLOCH	M	30 	M	St Gorges W., London, Middlesex	Master
Johon OSBORN	        U	55 	M	Dadford Barkingham, Kent, Eng	Mate
Engel HELGESEN	        M	29 	M	Haugesund, Norway         	Abellsemen Fisherman
Jhorv OVERESEN	        M	27 	M	Eastham, Essex, England 	Abellsemen Fisherman
Jamass KING	        M	24 	M	London East, Middlesex, England Abellsemen Fisherman
Samuel KANT	        U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England	Aprenthis
Thomas CARTER	        U	23 	M	Warenginton, Lancashire, Eng	Apprentice
George LAMBERT	        U	19 	M	Clerkenwell, London, Middlesex	Apprentice
Josop DATHEN	         	14 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Alarm"
	
William RAMSELL  	U	45 	M	Greenwich, Kent, England	Master
John JAINES	        M	35 	M	Barking, Essex, England 	Mate
William ROGERS	        U	20 	M	Greenwich, Kent, England	(Fisher) Man
Charles GRAYSON 	U	18 	M	Plashet, Northumberland, Eng    Apprentice
William JONES	        U	19 	M	Newport                   	Apprentice
Robert GRAYSON	        U	20 	M	Plashet, Northumberland, Eng	Apprentice
Frederick CHATTERTON	U	18 	M	Edenbridge, Kent, England	Apprentice
Walter LANGSTON 	U	17 	M	Rotherhithe, Surrey, England	Apprentice
George HALL	        U	16 	M	Plashet, Northumberland, Eng	Apprentice
James JACKSON	        U	16 	M	Bermondsey, Surrey, England	Apprentice

Vessel:	"Topsey"
	
James BARBER	        M	23 	M	Norwich, Norfolk, England	Fisherman Captain Master
George ABBOTT	        W	27 	M	Wittlesea, Norfolk, England	Mate
Henry WRIGHT	        M	24 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman (T Hand)
Ben DONNER	        U	16 	M	Bedford, Bedford, England	Fisherman (Deck Boy)
David MILLARD	        U	19 	M	Brixham, Devon, England 	Fisherman Cook

Vessel:	"Spurn"
	
Thos. KALLSEN	        M	32 	M	Copenhagen, Denmark       	Master
Wm. MUMFORD	        M	41 	M	London, Middlesex, England	Mate
Josh. GILSON	        U	26 	M	Leicester, Leicester, England	Fisherman
Henry COOPER	        U	21 	M	Hailsham, Sussex, England	Fisherman
W. FOSTER	        U	17 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Rover"
	
George John TIDMAN	M	32 	M	Barking, Essex, England 	Master
Walter FRAYER	        U	23 	M	Barking, Essex, England 	Mate
Walter MELISH	        U	19 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman
Charles COLLINS 	U	19 	M	London, Middlesex, England	Fisherman Deck Hand
Amos EAST	        U	18 	M	Aylesbury, Buckingham, England  Cook

Vessel:	"Hy.Read"
	
William BAKER	        M	25 	M	Stamford, Lincoln, England	Master
Dennis Cook RICHARDSON	U	27 	M	Lincoln, Lincoln, England	Mate
George DAKIN	        U	21 	M	Rotherham, York, England	Fisherman Third Hand
Richard BAUMBER 	U	18 	M	Spilsby, Lincoln, England	Fisherman Deck Hand
Walter TOMPSON	 	        16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Oliver Cromwell"
	
Edward GEORGE     	M	29 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Master
Thomas SMITH	        U	25 	M	London, Middlesex, England	Mate
John PUNCELL	        M	25 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
William JONES	        U	18 	M	Boston, Lincoln, England	Fisherman
Sargent CROFT	        U	16 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Edinburgh"
	
William PORTER	        U	33 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Omar FRANSEN	        M	28 	M	Haugesund, Norway          	Mate
Eleir JOHNSON	        U	22 	M	Haugesund, Norway          	A B Fisherman
William PENNY	        M	28 	M	Grenwich, Kent, England 	A B Fisherman
Thomas SELBY	        U	18 	M	Grenwich, Kent, England 	Apprentice
Charles HURST	        U	17 	M	Plymouth, Devon, England	Apprentice
William BROWN	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Benjamin SNELLING	U	20 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Australian"
	
Samuel GEMPTON	        M	35 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Thomas SHORES	        U	23 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Charles AUSTIN	        U	21 	M	Malden, Essex, England  	Fisherman
Charles CORYTON 	U	19 	M	Humberstone, Lincoln, England	Fisherman
John HOWDEN	        U	26 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Kate Mudd"
	
James BASKCOMB    	M	31 	M	Barking, Essex, England 	Master
Frederick WHINCOUP	M	22 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
Joseph HALL	        M	23 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Henry BASKCOMB	        M	20 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
John EARLE	          	17 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Alexandra"
	
Jos. RACE	        M	31 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Geo. GRICE	        U	24 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
Chas. WOOD	        M	21 	M	Rotherhithe, Surrey, England	Fisherman
Geo. ? FR...	        M	32 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Jacob TOFTON	        M	33 	M	Faroe, Denmark          	Fisherman
John JAMES	        U	18 	M	Bedford, Bedford, England	Apprentice
Walter NEWMAN	        U	18 	M	Deeping Fen, Lincoln, England	Apprentice
Wm. TAFFY	        U	18 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice
Thom. CLARK	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Milton"
	
John MUNSON	        M	28 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Robert MUNSON	        M	21 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
John MARCHANT	        U	27 	M	Northampton, Northampton, Eng	Fisherman
Thomas HALMOND	        M	36 	M	Harage, Essex, England  	Fisherman
Abel OLSEN	        U	29 	M	Faeroe ..., Denmark       	Fisherman
Chas. ...	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Charles HILL	        U	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Lincolnshire"
	
William CHATTERIS	M	29 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master
Henry YOUNG	        U	20 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
James BRADEY	        M	23 	M	Dundee, Scotland          	Third Hand Fisherman
William Samuel JOHNSON	U	17 	M	London, Middlesex, England	Deck Hand Fisherman
Daniel MURPHY	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Thomas"
	
Robert PORTER	        M	25 	M	Gravesend, Kent, England	Master
William WESTLEY 	M	34 	M	London, Middlesex, England	Mate
William CARRINGTON	M	36 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
John FRAYME	        U	21 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
William YARNELL    	U	20 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Charles BELL	        U	18 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Apprentice
Oliver PETERSON 	U	18 	M	...nd, Norway             	Apprentice
Willoughby SMITH	U	14 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Europe"
	
Arthur BISHOP	        M	26 	M	London, Middlesex, England	Master
John E. DOYLE	        U	27 	M	Hull, York, England        	Mate
Cole GREEN	        U	28 	M	Gosberton, Lincoln, England	Fisherman
Thos. JONES	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
G. READ	 	                16 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice

Vessel:	"Robert & George"
	
William BUTTERWORTH	M	27 	M	London, Middlesex, England	Master
James WILSON	        M	32 	M	Sheerness, Kent, England	Mate
John ELLIS	        U	21 	M	Shipley, York, England  	Fisherman
Thomas BRYANT	        U	25 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Samuel WINDOLISS	 	17 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice (Cook)

Vessel:	"Olga"
	
Wm. CARLISLE	        M	36 	M	Brixham, Devon, England 	Master
George ...	        M	36 	M	Alford, Lincoln, England	Mate
Wilfred HOLLINGHAM	M	23 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
... MAY	                U	27 	M	Brixham, Devon, England 	Fisherman
John E. THOMAS      	U	17 	M	Ardwick, Lancashire, England	Apprentice

Vessel:	"Wave"
	
Nicholas LEO	        U	27 	M	Faroe, Denmark             	Master
Thos. GILLYATT    	M	22 	M	Barton, Lincoln, England        Mate
Josh. HAINIBALL 	U	24 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Hy. ANDREWS	        U	32 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
John EMERY	        U	21 	M	Rugby, Warwick, England 	Fisherman
Edwin JONES	        U	20 	M	Deptford, Kent, England 	Fisherman
John ANDREWS	        U	17 	M	Gravesend, Kent, England	Apprentice
Hy. ROEBUCK	        U	16 	M	Barton, Lincoln, England	Apprentice
Wm. BEASLEY	 	        14 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Jas. JONES	 	        15 	M	Deptford, Kent, England 	Apprentice

Vessel:	"Glance"
	
John James NORRIS	M	23 	M	Greenwich, Kent, England	Master
James Edward NORRIS	U	21 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
James WELLING	        M	22 	M	Devonport, Devon, England	A B Fisherman
Thomas ALLEN	        U	20 	M	Seaham, Durham, England 	A B Fisherman
Thomas FOXSON	        U	17 	M	Inkley, Leicester, England      Ordinary Fisherman
Thomas BUTLER	        U	18 	M	Chatham, Oxford, England	Apprentice Ordinary
Samuel AMOS	        U	15 	M	Coggershall, Essex, England	Apprentice Ordinary
James CALLAM	        U	15 	M	Rotherhithe, Surrey, England	Apprentice Ordinary
George OWENS	        U	16 	M	 (British Subject), France	Apprentice Ordinary
Simon CLARKE	        U	17 	M	Thorley, Hereford, England	Cook
Henry LAYCOCK	        U	13 	M	Doncaster, York, England	Cabin Boy

Vessel:	 Alfred"
	
William DAWSON	        M	24 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Thomas William GODFRY	U	24 	M	Barking, Essex, England 	Mate
Alfred PORTISS     	U	21 	M	Greenwich, Kent, England	Third Hand Fisherman
Joseph NUNN	        U	16 	M	Barking, Essex, England 	Deck Hand Fisherman
John William BUSH	U	16 	M	Welton, Leicester, England	Cook

Vessel:	"Little William"
	
John WILSON	        M	30 	M	Hull, York, England       	Captain Master
Henry NIXON	        U	19 	M	Soham, Cambridge, England	Second Mate
George GRAVES	        U	31 	M	Little Sutton, Lincoln, England Third Hand Fisherman
Fredrick WOODGATE	U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Deck Hand Fisherman
T. BORHAM	        U	19 	M	Deptford, Kent, England 	Cook

Vessel:	"Amity"
	
Frederick OSBORN	M	38 	M	Gravesend, Kent, England	Master
Richard HALL	        M	25 	M	London, Middlesex, England	Mate
James HARFIELD     	M	38 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
William HEENAN	        M	24 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Charles VENABLE 	U	18 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
William HAINES	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Daniel HAGAN	        U	19 	M	Greenwich, Kent, England        Fisherman
William O NEIL	        U	18 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Frederick BOADHAM	U	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
Neils HENRICKSON	U	19 	M	Kim, Norway               	Apprentice
Andreas YENSON	        U	19 	M	Kim, Norway                	Apprentice
Return to Introductory Page