Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
GRIMSBY - LINCOLNSHIRE 1881 PART 4
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LINCOLNSHIRE 1881 GRIMSBY - PART 4



Ships in Port 1881 - Lincolnshire

Grimsby - Part 4


Vessel:	"Hopeful"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
George BUTLER	        M	22 	M	Saxilby, Lincoln, England	Master
Walter SHARPE	        M	57 	M	London, Middlesex, England      Mate
Geo. LEAR	        M	37 	M	London, Middlesex, England	Mate Fisherman
Ken MARKS	        M	23 	M	Lewisham, Kent, England 	Fisherman
John BEE	        U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Alfred TYE	        U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Hy. TURNER	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
John BROWN	        U	17 	M	Hull, York, England           	Apprentice
Alfred BIRCHWOOD	U	15 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
John FOLDING	        U	14 	M	Sutton, York, England   	Apprentice
Chas. GALAE	        U	14 	M	London, Middlesex, England      Apprentice

Vessel:	"Young Albert"
	
Geo.Little LEEMING	M	26 	M	Hull, York, England          	Master
Fredrick GRICE        	M	29 	M	Sleaford, Lincoln, England	Mate
Geo.Arthur NEWMAN	U	18 	M	Mundon, Essex, England  	Third Hand (Fisherman)
Arthur COOK	        U	18 	M	Bradwell, Essex, England	Deck Boy (Fisherman)
Peter Lawrence COLEMAN	U	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"May Flower"
	
Charles WILSON       	M	33 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Master
William BROWN	        U	31 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Mate
Thos. PADDISON	        M	30 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Fisherman
William BROUGHTON	U	27 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Fisherman

Vessel:	"Marco Polo"
	
William James BLACKMORE	M	33 	M	Beer, Devon, England        	Master
John Arthur DALTON	M	26 	M	Tenby, Pembroke, Wales         	Mate
George WILSON   	U	26 	M	London, Middlesex, England	Third Hand (Fisherman)
Walter Geo. MEADOWS	U	20 	M	London, Middlesex, England	Fourth Hand (Fisherman)
William WIDOCKS 	U	17 	M	Chelmsford, Essex, England	Cook

Vessel:	"Isis"
	
William BERRY	        M	39 	M	London, Middlesex, England	Fisherman Master
James MARTIN	        M	24 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman Mate
Arthur Albert STEDMAN	U	22 	M	Onley, Buckingham, England	Fisherman Abs
Arthur ABBOTT	        U	24 	M	London, Middlesex, England	Fisherman Abs
Samuel KENT	        U	50 	M	Ipswich, Suffolk, England	Fisherman Abs
Walter BRADSHAW	           	17 	M	Deptford, Kent, England 	Fisherman (Apptce)
James ALLEN	          	19 	M	Ratclift, Lancashire, England	Fisherman (Apptce)
Wallace LITTLE	         	17 	M	Bromley, London, Middlesex	Fisherman (Apptce)

Vessel:	"William Clowes"
	
William WALLER     	M	26 	M	Hetchfield, Norfolk, England	Fisherman Master
Jacob WINSHIP	        M	40 	M	Paul, York, England     	Fisherman
John CAMMISH	        M	24 	M	Filey, York, England          	Fisherman
James WALLER	        M	24 	M	Hetchfield, Norfolk, England	Fisherman
John MORE	        M	21 	M	Filey, York, England        	Fisherman
John MASON	        U	18 	M	Filey, York, England          	Fisherman

Vessel:	"Welcome Home"
	
Edmond JENKINSON	M	42 	M	Filey, York, England           	Master
William Edmond JENKINSON  M	21 	M	Filey, York, England    	1 Shareman (Mate)
John (Sen.) CAMMISH	M	58 	M	Filey, York, England         	2nd Shareman (Fisherman)
John (Jun.) CAMMISH	U	25 	M	Filey, York, England         	3 Shareman (Fisherman)
Edmond Ross JENKINSON	M	19 	M	Filey, York, England       	Big Boy
John WARVEL	        U	16 	M	Filey, York, England    	Little Boy

Vessel:	"Lord Salisbury"
	
Edward LORD	        M	33 	M	Heacham, Norfolk, England	Master
George GLOVER	        U	23 	M	Huntingdon, England        	Mate
William MULTON	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
John WALLIS	        U	19 	M	London, Middlesex, England      O Fisherman
James SADLER	        U	17 	M	Bradwell, Essex, England	O Fisherman
David BRIDGE	        U	18 	M	Bradwell, Essex, England	O Fisherman

Vessel:	"Fairwell"
	
Thomas OLDRIDGE	        M	55 	M	Barton On Humber, Lincoln, Eng	Master
John OLDRIDGE	        U	19 	M	Barton On Humber, Lincoln, Eng	Mate

Vessel:	"Annie & Elizabeth"
	
John Thomas MATHEWS	U	49 	M	Saxby Bridge, Lincoln, England	Mate Of Vessel

Vessel:	"Lark"
	
Charles TAYLOR        	M	37 	M	Canterbury, Kent, England	Master
William ATKINSON	U	32 	M	Boston, Lincoln, England	Mate
Herbert W. CARRUTHERS	U	25 	M	Bradford, York, England 	Fisherman
Alf. STEPHENSON  	U	20 	M	Leeds, York, England            Apprentice
William WEBB	        U	21 	M	Greenwich, Kent, England	Cook

Vessel:	"Tornado"
	
Jas. BROWN	        M	32 	M	Kelfield, York, England 	Master
Thos. TROWMAN     	U	22 	M	Barking, Essex, England 	Mate
Buy TRUEMAN	            	19 	M	Tottenham, Middlesex, England	Fisherman
John TYE	        	17 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Jas. GAMATIS	         	17 	M	Newark, Nottingham, England	Apprentice

Vessel:	"Concordia"
	
William FREAN        	M	42 	M	Falmouth, Cornwall, England	Master
Charles MARTIN        	M	55 	M	Guernsey, Channel Islands	Mate
James KEAYS	        W	49 	M	Guernsey, Channel Islands	A B Seaman
John ROBINSON	        U	33 	M	Guernsey, Channel Islands	A B Seaman
Thomas GODDARD       	U	22 	M	Guernsey, Channel Islands	O S Seaman
Clemont EDMONDS	        U	17 	M	Guernsey, Channel Islands	Cook & Stueard

Vessel:	"Jane Elizabeth"
	
Bayers COWLING	        W	60 	M	Filey, York, England        	Master Fisherman
William SCOTTER	        M	37 	M	Easington, York, England	Seaman
Fredrick FARLING	M	26 	M	Filey, York, England        	Seaman
Wrighton PEARSON	M	25 	M	Shetton, York, England        	Seaman
John MOODY	        M	19 	M	Filey, York, England         	Seaman
William SCOTTER 	U	14 	M	Munsley, Norfolk, England	Seaman

Vessel:	"Typhoon"
	
Josph LAMB	        M	30 	M	Manchester, Lancashire, England	Master
Thomas WILSON      	M	25 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
C... GILLIAN	        U	19 	M	Grantham, Lincoln, England	Third Hand
George PETHERBRIDGE	U	17 	M	Grimsby, Lincoln, England	Deck Lad
George JEFFS	        U	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Edward"
	
Adam WESTMORLAND	M	36 	M	Spalding                	Master
Thomas BARKER	        M	42 	M	Grimsby                      	Mate

Vessel:	"Lady Montefiore"
	
Thomas G. WARD	        M	39 	M	Albrough, Suffolk, England	Fisherman (Capt)
John BUTCHER	        M	34 	M	Albrough, Suffolk, England	Fisherman (Mate)
Frank NORTON	        M	31 	M	Orford Haven, Suffolk, England	Fisherman
Thomas SMY	        U	20 	M	Sudbourne, Suffolk, England     Fisherman
John GOLDSMITH  	U	23 	M	Sudbourne, Suffolk, England	Fisherman
Seamas MORE	        O	19 	M	Leiston, Suffolk, England	Fisherman
Herbert BALDRY       	O	18 	M	Leiston, Suffolk, England	Fisherman
Henry MILLER	        O	15 	M	Sudbourne, Suffolk, England	Fisherman
Robert PYE	        O	14 	M	Stratford, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Fredrick & Alice"
	
Fredrick BOARDMAN	M	33 	M	London, Middlesex, England	Master
William WILKINS  	U	21 	M	Lee Green, Kent, England	Mate
Fredrick HARDING	U	20 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
William HUTASEA     	U	21 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
John WALKER	 	        15 	M	Barrow, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Zealous"
	
Edward SMITH      	M	42 	M	Aldbro, Suffolk, England	Master
Ambrose SMITH       	M	34 	M	Aldbro, Suffolk, England	Mate
Jack BRETT	        M	34 	M	Harwich, Essex, England 	Fisherman
Benjamin SMITH      	M	26 	M	Harwich, Essex, England 	Fisherman
William STEWARD  	M	23 	M	Boxhill, Suffolk, England       Fisherman
Jack DOCKS	        M	21 	M	Stones Green, Essex, England	Fisherman
Henery WITING	        U	21 	M	Stones Green, Essex, England	Fisherman
Francis GOXLY	        U	21 	M	Stones Green, Essex, England	Fisherman
William STEAD	        U	16 	M	Harwich, Essex, England 	Apprentice
Thomas COPPER	        U	19 	M	Harwich, Essex, England 	Apprentice
George READ	        U	16 	M	Harwich, Essex, England   	Apprentice

Vessel:	"Wm.& George"
	
Albert BANKS	        U	22 	M	Brightlingsea, Essex, England	Master
Jas. TREMINE	        U	24 	M	Dover, Kent, England     	Mate
Jas. DONNER	        M	27 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman
Alf. DAVIS	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Benj. SMITH	         	17 	M	Sheffield, York, England	Fisherman

Vessel:	"George Stevenson"
	
W.H. NICHOLS	        M	30 	M	Hull, York, England         	Master
J. NICHOLS	        M	25 	M	Hull, York, England        	Mate
J.H. HUDSON	        U	26 	M	Hull, York, England       	Fisherman
H. ROBINSON	        U	17 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
J.H. HODGE	 	        15 	M	Gravesend, Kent, England	Cook

Vessel:	"Dimara"
	
Geo. SCARBOROUGH	M	27 	M	Louth, Lincoln, England 	Master
John SKELTON	        M	27 	M	Louth, Lincoln, England 	Mate
Joseph DEAN	        U	22 	M	Stamford, Lincoln, England	Fisherman
David MARKS	        U	27 	M	Swansea, Wales            	Fisherman
Johan C. OLSEN	        U	17 	M	Stockholm, Sweden           	Fisherman

Vessel:	"Willie & Ada"
	
Henry TIDDER	        M	36 	M	Stepney, Middlesex, England	Master
Isaac NEWMAN	        M	25 	M	Goulston, Norfolk, England	Mate
John MC CARTY	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
William BOND	        U	18 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
George CROSS	        U	18 	M	South Shields, Durham, England	Cook

Vessel:	"Six Hundred"
	
Richard T. DOUGLAS	M	27 	M	Barking, Essex, England 	Master
William DOUGLAS   	M	57 	M	London, Middlesex, England	Mate
Henery STEVENSONS	U	17 	M	Mitcham, Surrey, England	Fisherman
George Wm. SCARDERFIELD	U	18 	M	Shoreham, Kent, England 	Deckhand (Fisherman)
John ENGLISH	        U	17 	M	Manchester, Lancashire, England	Apprentice

Vessel:	"Carl"
	
Wm.J. DOUGLAS	        M	29 	M	Barking, Essex, England 	Master
Wm. HARLIN	        U	28 	M	Barking, Essex, England 	Mate
Chas. ALF	        U	30 	M	Norfolk, Norfolk, England	A B Seaman
John PRINCE	        U	36 	M	Nantwich, Cheshire, England	Cook

Vessel:	"Fame"
	
William Henry PULLEN	M	28 	M	Hull, York, England       	Master
Richard WOOD	        U	21 	M	Lockington, York, England	Mate
Lewis BIRD	        U	21 	M	Torquay, Devon, England 	A B Seaman
Harry ROWBOTHAM  	U	19 	M	Birmingham, Warwick, England	O Seaman
Alfred NEAL	        U	16 	M	Boston, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Dream"
	
Henry CLARK	        M	26 	M	Wineston, Suffolk, England	Master
John CHAPLING     	M	30 	M	Norwich, Norfolk, England	Mate
Geo. KNIGHT	        M	27 	M	Carlton, Suffolk, England	A B Seaman
Alf. WRAY	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Thos. YOUNGMAN	        U	17 	M	Lowerstoft, Suffolk, England	O Seaman

Vessel:	"Lavonia"
	
Thos. WEBBER	        M	50 	M	Barking, Essex, England 	Master
Hy HOTCHKISS	        U	20 	M	Madeley, Shropshire, England	Mate
John POOLE	        U	20 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
Wm. ATKIN	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Frank HEWSON	        U	17 	M	Manchester, Lancashire, England	Apprentice

Vessel:	"Cockatoo"
	
James NEAL	        U	24 	M	Northampton, Northampton, Eng	Master
George SARBUTT       	M	26 	M	Ringsfield, Suffolk, England	Mate
Edward GOSS	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Jacob GOSS	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Thomas HORSFALL	        U	15 	M	Huddersfield, York, England	Cook

Vessel:	"Martin"
	
George ELMORE	        M	26 	M	Eckinders, Lincoln, England	Fisherman
Alfred JOHNSTONE	U	20 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
Thomas STRICKLAND	U	26 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
John JEFFRIES	        U	20 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman
Thos. WHITE	        U	33 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Richard WILKINSON	U	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman

Vessel:	"Anne Kezia"
	
Alfred SMITH	        M	29 	M	Greenwich, Kent, England	Master
Henry PETERSON       	U	25 	M	Eddy Faroe, Denmark            	Mate
James BYRNE	        M	49 	M	Chelsea, London, Middlesex	Fisherman
John JOHNSON	        U	22 	M	Faroe, Denmark               	Fisherman
Fredrick Chas. HINES	U	22 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
John HALL	        U	20 	M	Holbeach, Lincoln, England	Apprentice
Henry MYERS	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
William HAWTHORNE	U	17 	M	Shewsbury, Shropshire, England	Apprentice

Vessel:	"Mary Ann"
	
Joshua Whitley GILL	M	41 	M	Thornhill, York, England	Master
William Taylor CLARK	M	61 	M	Hull, York, England        	Mate
Joseph NIXON	        U	25 	M	Newcastle, Northumberland, Eng	Fisherman
Alfred MILLER	        U	22 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fisherman
Robert TRIPLETT    	U	16 	M	Barking, Essex, England 	Cook

Vessel:	"Egeria"
	
John PADGET	        M	46 	M	Limehouse, London, Middlesex	Master
George BROWN	        U	19 	M	Boothferry, York, England	Mate
Joseph NIXON	        U	20 	M	Wisbeach, Cambridge, England	Fisherman
Edward PATTERSON	U	19 	M	Sheffield, York, England	Fisherman
Charles FENWICK	         	15 	M	Stickney, Lincoln, England	Fisherman
John GREEN	           	14 	M	Newark, Nottingham, England	Cook
Henry PACEY	 	        15 	M	Willowby, Lincoln, England	Extra Cook

Vessel:	"Allington"
	
Abharam MILLER	        W	56 	M	Spalding, Lincoln, England	Master
Edward VAUGHAN	        M	29 	M	Gloucester, Gloucester, England	Mate
Julius JOHNSON	        U	26 	M	Gothenburgh (Gotenberg), Sweden Fisherman
Alfred SELLERS	        U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
Dick WESTERN	        U	19 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Fisherman

Vessel:	"Cumberland"
	
Wm. THORNTON        	M	26 	M	Hull, York, England          	Master
R. DOLBY	        U	37 	M	Barking, Essex, England 	Mate
J. BROWN	        U	20 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
Sml. SMITH	        U	17 	M	Nottingham, Nottingham, England	Fisherman
Wm. CRAN	        U	19 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Cook & Steward

Vessel:	"Scottish Chief"
	
Wm. OXLEY         	M	32 	M	Gorlston, Suffolk, England	Master
Thos. WARDLE         	M	38 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
Wm. DAWSON	        U	23 	M	Stamford, Lincoln, England	Fisherman
Thos. ROWLAND	        U	31 	M	Greenwich, Kent, England        Fisherman
Gus. FORMAN	        U	16 	M	Gertsteinunde, Germany         	Apprentice

Vessel:	"Enterprise"
	
Saml. RYDER	        M	39 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Chas. HISLOTT	        U	25 	M	Lynn, Norfolk, England   	Mate
John SULLIVAN	        U	29 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Jas. ROACH	          	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Chas. DAVEY	          	14 	M	Bedfield, Suffolk, England	Apprentice

Vessel:	"Orkney Lass"
	
Robret SPRINGALL	M	34 	M	Cromer, Norfolk, England	Captain
Robret IVES	        U	28 	M	Somerleyton, Suffolk, England	Mate
John FRANCIAS        	U	18 	M	Wells, Norfolk, England 	Fisherman Third Hand
Thomas ROBINSON  	U	20 	M	Hull, York, England        	Fisherman Deck Hand
Herny COE	        U	17 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Diadem"
	
Fred. EASTER	        M	36 	M	Ha...s, Norfolk, England	Master
C. WATMOUGH	        U	23 	M	Covenham, Lincoln, England	Mate
Ernest WALKER	        U	19 	M	Brighton, Sussex, England	Fisherman
Ed. BILLINGHAM	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Thos. ROBERTS	        U	16 	M	..., Lincoln, England        	Apprentice

Vessel:	"Enchanter"
	
Jas. LOADS	        M	32 	M	Langley, Norfolk, England	Master
Wm. GEORGE	        U	26 	M	Ormesby, Norfolk, England	Mate
John BRAY	        U	28 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman
Wm. FREARSON	        U	21 	M	Haywood, Lancashire, England	Fisherman
Alfred TOSER	 	        16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Unity"
	
J.W. FISHER	        M	46 	M	Hickling, Norfolk, England	Master
R.W. HOLLAND	        U	21 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
J.T. MEGGLES	        M	22 	M	Gateshead Newcastle         	Fisherman
W. JACKSON	        U	20 	M	Liverpool, Lancashire, England	Fisherman
W.T. MARTIN	        U	18 	M	Rochdale, Lancashire, England	Fisherman

Vessel:	"Bonnie Lass"
	
Edwin Charles PLASTOW	M	32 	M	Haggerston, Middlesex, England	Captain
Albert PLASTOW        	M	24 	M	Shackwell, Middlesex, England	Mate
George GREEN	        U	23 	M	Howden, York, England   	A B Seaman
George DAVIS	        U	22 	M	Bethel Green, Middlesex, Eng	O Seaman
George LAMMING       	U	15 	M	Cleethorps, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Vigil"
	
William THROWER	        M	39 	M	Harddey, Norfolk, England	Master
Thomas CREERSE	        M	41 	M	Brixham, Devon, England 	Mate
Johnathon FORDER	M	29 	M	Hardley, Norfolk, England	Fisherman Third Man
Patrick CURBET	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Fisherman Deck Chap
Henry BURTON	        U	16 	M	Horncastel, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Autumn"
	
Charles PETTIFORE	M	37 	M	Lincoln, Lincoln, England	Master
George FINCH	        M	32 	M	Benacre, Suffolk, England	Mate
Henry DOWSY	        U	19 	M	Uppingham, Rutland, England	Fisherman
John SCUBLE	        U	20 	M	Brixham, Devon, England 	Fisherman
George TAYLOR	        U	17 	M	Clacton, Essex, England 	Fisherman

Vessel:	"Perseverance"
	
James GUNHOUSE       	M	40 	M	                              	Master
James W. LUTHIN	        U	23 	M	Loddon, Norfolk, England	Mate
George TAYLOR	        U	22 	M	Salisbury, Wiltshire, England	3 Hand Fisherman
Thomas BENNET	        U	22 	M	Plastow, Essex, England 	4 Hand Fisherman
Henry WOOD	        U	15 	M	Nottingham, Nottingham, England	Cook

Vessel:	"Jonadab"
	
James ABBOTT	        M	49 	M	Barking, Essex, England 	Master
William BLAKE	        M	27 	M	Bicker, Lincoln, England	Mate
Robert PEACOCK	        M	24 	M	Middlesborough, York, England	A B Seaman Fisherman
Jessie COE	        U	18 	M	Leicester, Leicester, England	Apprentice
Taylor NORTCLIFF	U	22 	M	Swinton, York, England     	Apprentice

Vessel:	"Bessie"
	
William Henry MUNSON	M	39 	M	Gravesend, Kent, England	Master
George SHANKSTER	M	30 	M	Louth, Lincoln, England 	Mate
Wm. WELLS	        U	23 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Joseph BILLINGS   	U	24 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
Frank WALKER	        U	24 	M	Oakham, Rutland, England	Fisherman
Thomas FRANKLIN   	U	19 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
William WARWICK   	U	20 	M	Tooting, Surrey, England	Apprentice
James LANDER	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Wm. EVRRET	        U	20 	M	Fressingfield, Suffolk, England	Apprentice
John EDBROOK	        U	18 	M	Hong Kong (BS), China        	Apprentice

Vessel:	"Zoe"
	
William JARVIS       	M	32 	M	Thornham, Norfolk, England      Master
William FULLER     	M	35 	M	Winterton, Norfolk, England	Mate
Thomas PALMER	        U	21 	M	Hull, York, England         	Fisherman Third Hand
William YOUNG	        M	33 	M	Hull, York, England        	Fisherman Deck Hand
George WOODMAN       	U	18 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"John Bright"
	
Andrew WALKNER	        M	31 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Henry CROSSWELL	        M	38 	M	Gt Yarmouth, Norfolk, England	Mate
Albert MOISEY	        U	22 	M	Tansor, Northampton, England	Third Hand Fisherman
Lars LASEN	        U	18 	M	Egersund, Norway            	Deck Hand Fisherman
George WRENCH	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Augusina"
	
Edward BARNES        	M	45 	M	Barking, Essex, England 	Captain
Edward BARNES	        U	23 	M	Barking, Essex, England 	Mate
Thomas BLUETS	        U	19 	M	Chesterfield, Derby, England	3 Hand Fisherman
Jack SPURYHALLE 	 	18 	M	London, Middlesex, England	Deck Fisherman
John FREDICK	        	17 	M	London, Middlesex, England	Cook

Return to Introductory Page