Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
GRIMSBY - LINCOLNSHIRE 1881 PART 3
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LINCOLNSHIRE 1881 GRIMSBY - PART 3



Ships in Port 1881 - Lincolnshire

Grimsby Part 3


Vessel:	"Wave Queen"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
John NICHOLSON        	M	47 	M	 (NBS), Russia          	Master
Joseph Robt. BAYLISS	M	21 	M	North Scarle, Lincoln, England	Mate
John NICHOLSON	          	13 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
Martin CHARLTON	        U	27 	M	Christiania, Norway     	Fisherman

Vessel:	"Argo"
	
Percy BEDFORD	        M	39 	M	London, Middlesex, England	Master
Wm.M. ROYAL	        M	25 	M	Boston, Lincoln, England	Mate
John REED	        U	20 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman
Charles WILSON	        	18 	M	Hull, York, England     	Apprentice
William DAVIS	         	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"British Workman"
	
Samuel James ARTHEY	M	30 	M	Ardleigh, Essex, England	Master
Alfred MC GREGGOR	U	20 	M	London, Middlesex, England	Mate
Henery EDMUNDS	        U	22 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman Fisherman
Ben W. MILLER     	U	19 	M	Barking, Essex, England 	A B Seaman Fisherman
William WALLER    	U	16 	M	Ardleigh, Essex, England	Boy Apprentice

Vessel:	"Temperance"
	
Wm. PADDISON	        M	62 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Master
Wm. DIXON	        M	32 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Mate
Samuel APPLEYARD	M	22 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Fisherman
William WELTON	        M	43 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman

Vessel:	"Minotaur"
	
Wm. CONNOLLY	        U	36 	M	Ipswich, Suffolk, England	Master Fisherman
R. STOKES	        M	36 	M	Brixham, Devon, England 	Mate Fisherman
T. WALKER	        U	24 	M	London, Surrey, England 	Fisherman
G. GREEN	        U	20 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
C. KIRK	                U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Irish Minstrel"
	
John FERGUSON	        M	43 	M	Louth Dundalk, Ireland  	Master
Henry BURNS	        U	24 	M	Down Warrenpoint           	Mate
John PHILIPS	        U	23 	M	Dublin Dublin City      	A B Seaman
Daniel LAWS	        U	22 	M	Down Dundrum              	A B Seaman
Henry MC COMLEY 	U	22 	M	Down Warrenpoint        	A B Seaman
Robert THURSBY   	U	19 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman

Vessel:	"Albert"
	
Peter ADWICK	        M	36 	M	Goole, York, England       	Master Fisherman
Robert HARDING    	M	63 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate Fisherman
Thomas AYSCOUGH 	M	42 	M	Stallingborough, Lincoln, Eng	Second Mate Fisherman
Henry JOLLIFFE    	M	32 	M	Brotherton, York, England	Boatswain
James DONEVEN	        M	51 	M	Gateshead, Durham, England	A Seaman
Thomas HARPER	        M	34 	M	Plymouth, Cornwall, England	A Seaman
Henry BURNETT	        M	36 	M	Tetney, Lincoln, England	A Seaman
James GOODSON	        M	30 	M	Dover, Kent, England     	A Seaman
Samuel COOPER	        M	38 	M	Mistley, Essex, England 	A Seaman
Joseph ROSE	        M	42 	M	Gravesend, Kent, England	A Seaman
Thomas CASSENDINE	M	29 	M	Colwood (Farm), Cornwall	A Seaman
Betsey GRAY	        U	22 	F	Cleethorpes, Lincoln, England	Stewardess
Harrison ABE	        U	44 	M	Grimsby, Lincoln, England	Chief Engineer
George DICKSON	        U	26 	M	Grimsby, Lincoln, England	Second Engineer
William VERNEY	        U	23 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Henry FORRESTER     	M	25 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
Jonathen NICHOLSEN	M	29 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Joseph LECKENBY 	M	50 	M	Goole, York, England    	Fisherman
Christopher BORRELL	M	23 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman

Vessel:	"Bradford"
	
William Edwin WALSH	M	65 	M	Leeds, York, England    	Master
Samuel MILLER	        M	41 	M	Beer, Devon, England    	Mate
John HAWKSWORTH 	M	42 	M	Brotherton, York, England	Second Mate
Andrew JOHNSON    	M	36 	M	Gothenburg, Sweden      	Boatswain
Charles NEAL	        U	24 	M	Fosdyke Nr Boston, Lincoln	A B Seaman
James HOWARD	        M	38 	M	Weston, Suffolk, England	A B Seaman
Robert TYE	        U	23 	M	Grimsby, Lincoln, England	A B Seaman
Albert BURTON	        M	36 	M	Sutton Bridge, Lincoln, England	A B Seaman
William BAILEY	        M	46 	M	Louth, Lincoln, England 	A B Seaman
Samuel CROWTHER 	M	29 	M	Grimsby, Lincoln, England	Steward
Thomas HEUGH	        M	41 	M	Heacham, Norfolk, England	Cook
Bertha POWDRILL 	U	22 	F	Nottingham, Nottingham, England	Stewardess
Frederick FORGE 	M	31 	M	Barking, Essex, England  	Engineer
James FRASER	        U	37 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	Second Engineer
William WILLIS    	M	29 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fireman
Richard WILLIS    	M	40 	M	Hull, York, England     	Fireman
Alfred HYLDON	        M	22 	M	Fakenham, Norfolk, England	Fireman
William LANGFORD	W	64 	M	Boston, Lincoln, England	Fireman
William CHEFFINGS	M	28 	M	Utterby Nr Grimsby, Lincoln	Fireman

Vessel:	"Lincoln"
	
Barbara FILGES    	U	3 	F	Germany 	Farmers Daughter
Anner M. FILGES	        U	3m	F	Germany 	Farmers Daughter
Elisabeth SPOOR 	U	17 	F	Germany 	Farmers Daughter
Carl SPOOR	        U	11 	M	Germany 	Farmers Son
Peter SPOOR	        U	9 	M	Germany 	Farmers Son
Louis SPOOR	        U	7 	M	Germany 	Farmers Son
Marie SPOOR	        U	4 	F	Germany 	Farmers Daughter
Jacob SPOOR	        U	3 	M	Germany 	Farmers Son
Johanna SPOOR   	U	9 m	F	Germany 	Farmers Daughter
Christian NEU           U	35 	M	Germany 	Farm Labourer
Michel AULICH       	M	48 	M	Germany 	Farmer
Catharina AULICH	M	41 	F	Germany 	Farmers Wife
Louise AULICH     	U	21 	F	Germany 	Farmers Daughter
Johanna AULICH    	U	17 	F	Germany 	Farmers Daughter
Carolina AULICH 	U	10 	F	Germany 	Farmers Daughter
Catharina AULICH	U	14 	F	Germany 	Farmers Daughter
Michael AULICH   	U	8 	M	Germany 	Farmers Son
Joseph DURNBECKER	M	26 	M	Germany 	Farmers Labourer
Maria DURNBECKER	M	25 	F	Germany 	Farmers Wife
Johann DURNBECKER	U	9 m	M	Germany 	Farmers Son
Johann DURNBECKER	M	68 	M	Germany 	Farmer
Anna DURNBECKER 	M	59 	F	Germany 	Farmers Wife
Anna TRUCKEN	        U	16 	F	Germany 	Farmers Daughter
Elisabeth TRUCKEN	U	11 	F	Germany 	Farmers Daughter
Barbara TRUCKEN 	U	10 	F	Germany 	Farmers Daughter
Johanna TRUCKEN 	U	8 	F	Germany 	Farmers Daughter
Andreas TRUCKEN 	U	3 	M	Germany 	Farmers Son
Helena TRUCKEN	        U	9 m	F	Germany 	Farmers Daughter
Joseph TRUCKEN	        U	29 	M	Germany 	Farmer
Bernharat GICHCROOK	M	44 	M	Germany 	Mechanic
Joseph Peter FRANKENBERG  M	40 	M	Germany 	N K Supposed To Be Farmer
Anna FRANKENBERG	M	39 	F	Germany 	Farmers Wife
Marie FRANKENBERG	U	11 	F	Germany 	Farmers Daughter
Peter FRANKENBERG	U	10 	M	Germany 	Farmers Son
Gertrude FRANKENBERG	U	8 	F	Germany 	Farmers Daughter
Anna FRANKENBERG	U	5 	F	Germany 	Farmers Daughter
Catherina FRANKENBERG	U	4 	F	Germany 	Farmers Daughter
Franz FRANKENBERG	U	2 	M	Germany 	Farmers Son
Elisabeth FRANKENBERG	U	9 m	F	Germany 	Farmers Daughter
Anton MULLER     	U	22 	M	Germany 	N K Supposed To Be A Farm Labourer
Wilhelm KELLENDONK	M	38 	M	Germany 	Farmer
Franziska KELLENDONK	M	26 	F	Germany 	Farmer Wife
Nicholas SCHARLE	U	28 	M	Germany 	Farm Labourer
Peter REDING	        U	27 	M	Germany 	Farm Labourer
Gregor THEIS	        U	25 	M	Germany 	Farm Labourer
Nicolas GILLEN   	U	23 	M	Germany 	Farm Labourer
Elisa WENG	        U	25 	F	Germany 	Domestic Servant General
Johanna BERSHIELS	U	26 	F	Germany 	Domestic Servant General
Sussanna SCHMITT	U	26 	F	Germany 	Domestic Servant General
Theodor HARTMAN	        U	21 	M	Germany 	Mechanic House Carpenter
Joh GILBERT	        U	24 	M	Germany 	Mechanic House Carpenter
Matthias HOMMERDING	M	57 	M	Germany 	Farm Labourer
Susanne HOMMERDING	M	55 	M	Germany 	Farm Labourers Wife
Mathias HOMMERDING	U	21 	M	Germany 	Farm Labourers Son
Margaritha HOMMERDING	U	25 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Mary HOMMERDING 	U	24 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Wilhelm HOMMERDING	U	17 	M	Germany 	Farm Labourers Son
Nicolas HOMMERDING	U	7 	M	Germany 	Farm Labourers Son
Susanna HOMMERDING	U	5 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Wilhelm METTINGER	U	33 	M	Germany 	Farm Labourers Daughter
Gotlieb HOFER    	U	50 	M	Germany 	Mechanic
Phillipp DEPP	        U	29 	M	Germany         Farm Labourer
Johann ROONER	        U	36 	M	Germany 	Farm Labourer
August HEINZEL    	U	27 	M	Germany 	Farm Labourer
Heinri HURMANN	        U	27 	M	Germany 	Farm Labourer
Franz Vande KAMP	M	30 	M	Germany 	Farmer
Thiresia Vande KAMP	M	30 	F	Germany 	Farmers Wife
Joseph WISDORF     	 	35 	M	Germany 	Farm Labourer
Nicolas DUO	        U	21 	M	Germany 	Farm Labourer
Eliza DUO	        U	32 	F	Germany 	Unknown
Joseph GIBAUR	        U	27 	M	Germany 	Farm Labourer
William DUO	        U	18 	M	Germany 	Farm Labourer
Cour HOFFMAN	        U	18 	M	Germany 	Farm Labourer
Matthias BASTGEN	U	30 	M	Germany 	Mechanic
Maria NERTHONER 	U	23 	F	Germany 	Domestic Servant
Anna BASTGEN	        U	20 	F	Germany 	Domestic
Apolonia HANBRICH	U	21 	F	Germany 	Domestic
Catharina LINDEN	U	22 	F	Germany 	Domestic Servant
Catharina WERNER	U	22 	F	Germany 	Domestic Servant
Anna HEMMERLING 	U	18 	F	Germany 	Domestic Servant
Joh HARMAN	        W	33 	M	Germany 	Mechanic Shoemaker
Joh HERMANN	        U	25 	M	Germany 	Mechanic Shoemaker
John SCHOREN	        U	22 	M	Germany 	Mechanic Tailor
Fred PLANTENBERG	U	28 	M	Germany 	Mechanic Shoemaker
Jynas LAPPE	        U	26 	M	Germany 	Farm Labourer
Joh SCHROOMAN	        U	30 	M	Germany 	Farm Mechanic
Jacob SCHOLDEN   	U	30 	M	Germany 	Farm Labourer
Nicolas WAGNER    	U	21 	M	Germany 	Farm Labourer
Joh WELTER	        M	53 	M	Germany 	Farm Labourer
Catharina WELTER	M	50 	F	Germany 	Farm Labourers Wife
Jacob WELTER	        U	21 	M	Germany 	Farm Labourers Son
Joseph WELTER	        U	16 	M	Germany 	Farm Labourers Son
Johanna WELTER	        U	11 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Barbara WELTER	        U	10 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Margartha EISEN 	U	40 	F	Germany 	Domestic Servant General
Antony EICKTOFF 	U	33 	M	Germany 	Farm Labourer
Franz GREVES	        U	31 	M	Germany 	Farm Labourer
Philipp DEPP	        U	19 	M	Germany 	Farm Labourer
Maria LOHMAN	        U	20 	F	Germany 	Domestic Servant General
Wilhelm KIRCHEN 	M	39 	M	Germany 	Farmer
Fan KIRCHEN	        M	41 	F	Germany 	Farmers Wife
Albert KIRCHEN    	U	11 	M	Germany 	Farmers Son
Anna KIRCHEN	        U	10 	F	Germany 	Farmers Daughter
Wilhelm KIRCHEN 	U	9 	M	Germany 	Farmers Son
Tina KIRCHEN	        U	6 	F	Germany 	Farmers Daughter
Albert KIRCHEN    	M	44 	M	Germany 	Farmer
Maria KIRCHEN    	M	41 	F	Germany 	Farmers Wife
Ernst NAGEL	        U	18 	M	Germany 	Farm Labourer
Johann BRUNSWICK	M	25 	M	Germany 	Farmer
Pauline BRUNSWICK	M	24 	F	Germany 	Farmer Wife
Wilhelm BRUNSWICK	U	9 m	M	Germany 	Farmers Son
Jacob MATTHIS	        U	24 	M	Germany 	Tailor (Mechanic)
Elisabeth TOMME	        U	22 	F	Germany 	Domestic Servant General
Rudolph HOOHGREVE	M	30 	M	Germany 	Farm Labourer
Theresia HOOHGREVE	M	28 	F	Germany 	Farm Labourers Wife
Rudolph HOOHGREVE	U	9 m	M	Germany 	Farm Labourers Son
Joseph WELTER	        M	48 	M	Germany 	Farm Labourer
Catharina WELTER	M	45 	F	Germany 	Farm Labourers Wife
Maria WELTER	        U	16 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Magdela WELTER	        U	11 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Joseph WELTER	        U	10 	M	Germany 	Farm Labourers Son
Peter WELTER	        U	7 	M	Germany 	Farm Labourers Son
Catharina WELTER	U	4 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Barbara WELTER	        U	2 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Johann WELTER	        U	9 m	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Peter WELTER	        W	77 	M	Germany 	Farmer
Josephine KOLKENCOOK	U	21 	F	Germany 	Domestic Servant General
Elisabeth PUTTEMANN	U	23 	F	Germany 	Domestic Servant General
Maria PUTTEMANN 	U	21 	F	Germany 	Domestic Servant General
Joseph TRUCKEN    	M	48 	M	Germany 	Farmer
Elisabeth TRUCKEN	M	40 	F	Germany 	Farmers Wife
Margaritha TRUCKEN	U	19 	F	Germany 	Farmers Daughter
Henrich KELLENDONK	U	6 	M	Germany 	Farmers Son
Wilhelm KELLENDONK	U	3 	M	Germany 	Farmers Son
Franziske KELLENDONK	U	9 m	F	Germany 	Farmers Daughter
Theodore HINKERODE	M	35 	M	Germany 	Farmer
Maria HINKERODE 	M	37 	F	Germany 	Farmers Wife
Anna HINKERODE	        U	9 	F	Germany 	Farmers Daughter
Gerhard HINKERODE	U	7 	M	Germany 	Farmers Son
Bernhard KEMPER 	U	23 	M	Germany 	Farm Labourer
Leah SCHALTER	        W	41 	F	Germany 	Domestic Servant General
Margaretha RENNER	M	31 	F	Germany 	Mechanics Wife
Juliane RENNER    	U	9 	F	Germany 	Mechanics Daughter
Joseph RENNER	        U	7 	M	Germany 	Mechanics Son
Wilhelm MEYER	        M	35 	M	Germany 	Shoemaker
Elisabeth MEYER 	M	33 	F	Germany 	Shoemakers Wife
Anna MEYER	        U	21 	F	Germany 	Domestic
Gertrude MEYER   	U	4 	F	Germany 	Mechanic Shoemakers Daughter
Anna MEYER	        U	3 	F	Germany 	Mechanic Shoemakers Daughter
Elisabeth MEYER 	U	9 m	F	Germany 	Mechanic Shoemakers Daughter
Joseph SCHMITZ    	M	38 	M	Germany 	Farmer
Carolina SCHMITZ	M	40 	F	Germany 	Farmers Wife
Clara SCHMITZ	        U	8 	F	Germany 	Farmers Daughter
Maria SCHMITZ	        U	7 	F	Germany 	Farmers Daughter
Carolina SCHMITZ	U	4 	F	Germany 	Farmers Daughter
Adolfo BECKER	        U	26 	M	Germany 	Farm Servant
Franz BECKER	        U	25 	M	Germany 	Farm Servant
Hermann BIEDSTREN	U	19 	M	Germany 	Farm Servant
Gotlieb PRINZ	        M	33 	M	Germany 	Tailor
Barbara PRINZ	        M	29 	F	Germany 	Tailors Wife
Anna PRINZ	        U	4 	F	Germany 	Tailors Daughter
Anna Maria PRINZ	U	3 	F	Germany 	Tailors Daughter
Peter PRINZ	        U	9 m	M	Germany 	Tailors Son
Jacob LAINDECKER	U	29 	M	Germany 	Farmer
Peter Joseph KEIPPELE	U	22 	M	Germany 	Farmer
Peter SPOOR	        M	42 	M	Germany 	Farmer
Luisa SPOOR	        M	43 	F	Germany 	Farmers Wife
Johan BLAES	        M	60 	M	Germany 	Farmers
Catharina BLAES 	M	45 	F	Germany 	Farmers Wife
Elisabetha BLAES	U	20 	F	Germany 	Farmers Daughter
Maria BLAES	        U	18 	F	Germany 	Farmers Daughter
Catharina BLAES 	U	16 	F	Germany 	Farmers Daughter
Magdeline BLAES 	U	14 	F	Germany 	Farmers Daughter
Barbara BLAES	        U	11 	F	Germany 	Farmers Daughter
Anna BLAES	        U	9 	F	Germany 	Farmers Daughter
Johann BLAES	        U	8 	M	Germany 	Farmers Son
Nicolas BLAES	        U	3 	M	Germany 	Farmers Son
Marzatha BLAES	        U	9 m	F	Germany 	Farmers Daughter
Joseph FUCHS	        W	50 	M	Germany 	Tailor
Conrad FUCHS	        U	23 	M	Germany 	Tailor
George KAPER	        U	28 	M	Germany 	Labourer
Joseph LENZ	        U	24 	M	Germany 	Labourer
Wilhelm LINDEN	        U	23 	M	Germany 	Farmer
Mathais MONZEL    	M	30 	M	Germany 	Farmer
Margaretha MONZEL	M	28 	F	Germany 	Farmers Wife
Margartha MONZEL	U	4 	F	Germany         Farmers Daughter
Catharina MONZEL	U	3 m	F	Germany 	Farmers Daughter
Peter KUVELER	        M	29 	M	Germany         Farm Labourer
Margatha KUVELER	M	26 	F	Germany 	Farm Labourers Wife
Anna KUVELER	        U	18 m	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Jos. Adam THEISEN	M	31 	M	Germany 	Farm Labourer
Gertrude THEISEN	M	32 	F	Germany 	Farm Labourers Wife
Barbara THEISEN	        U	4 	F	Germany 	Farm Labourers Daughter
Jacob THEISEN       	U	2 	M	Germany 	Farm Labourers Son
Matthais FILGES	        M	42 	M	Germany 	Farmer
Johanna FILGES     	M	40 	F	Germany 	Farmers Wife
Catharina FILGES	U	17 	F	Germany 	Farmers Daughter
Elisabeth FILGES	U	15 	F	Germany 	Farmers Daughter
Anna FILGES	        U	11 	F	Germany 	Farmers Daughter
Johann FILGES	        U	9 	M	Germany 	Farmers Son
Maria FILGES	        U	7 	F	Germany 	Farmers Daughter
Mathais FILGES      	U	5 	M	Germany 	Farmers Son

Vessel:	"Prince"
	
Joshua GOODYEAR 	M	47 	M	Knottingley, York, England	Master
Arthur Manby GOODYEAR	U	18 	M	Knottingley, York, England	Mate
Charles KENDALL 	U	15 	M	Yorkfleet, York, England	Boy

Vessel:	"Marys"
	
John JEWITT	        M	63 	M	Skelton, York, England  	Master
John JEWITT	        M	37 	M	Skelton, York, England          Mate
Robt. LUMBY	        U	18 	M	Goole, York, England      	Seaman
Chas.Frank HARRISON	 	17 	M	Hull, York, England       	Boy

Vessel:	"Neptune"
	
William TODD	        M	33 	M	Louth, Lincoln, England 	Master
Charles LILL	        U	19 	M	Louth, Lincoln, England 	Mate
James Alfred TODD	U	5 	M	Spalding, Lincoln, England	Scholar Boy

Vessel:	"H.M.& R."
	
Harvey WOODWARD  	M	44 	M	Barnbydun, York, England	Master
Richard SILVESTER	M	48 	M	Stainforth, York, England	Mate
Tom LEE           	U	16 	M	Mexbro, York, England   	Boy

Vessel:	"Elizabeths"
	
William GREAVES 	M	40 	M	Hull, York, England      	Master
Ellen GREAVES     	M	34 	F	Penzance, Cornwall, England	Masters Wife
William TAMPEN    	U	30 	M	Colchester, Essex, England	Mate
Alfred RUSSELL    	U	30 	M	Southampton, Hampshire, England	Seaman
William VICKERS 	U	19 	M	Market Rasen, Lincoln, England	O Seaman

Vessel:	"Gem"
	
Thomas WILSON	        M	49 	M	Hull, York, England       	Master
William HUME	        M	45 	M	Coggelshall, Essex, England	Pilot (Cutter)
Charles WHITE     	M	60 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Pilot (Cutter)
Thomas Wm. GAND	        M	35 	M	Hull, York, England     	Pilot (Cutter)
Edwin ROBERTS	        M	34 	M	Hull, York, England       	Pilot (Cutter)
Edward HARVEY	        U	20 	M	Hull, York, England     	Pilot Apprentice
James Edward HOYLE	U	18 	M	Hull, York, England     	Pilot Apprentice
Arthur Ernest BLACKMAN	U	15 	M	Hull, York, England       	Pilot Apprentice

Vessel:	"Surprise"
	
George GILL	        M	23 	M	Knottingley, York, England	Master
Nancy GILL	        M	23 	F	Knottingley, York, England	Masters Wife
Edwin Francis GILL	 	8 m	M	Knottingley, York, England	Child
John LEE	          	29 	M	Knottingley, York, England	Mate
Tom AMBLER	        U	20 	M	Knottingley, York, England	Seaman
Thomas WATSON	        U	19 	M	Brotherton, York, England	O Seaman

Vessel:	"Mary & Maud"
	
Thomas FOSTER	        M	55 	M	Beverley, York, England 	Master
Samuel FOSTER	        M	51 	M	Beverley, York, England 	Mate
William BEEDHAM 	U	18 	M	Barton, Lincoln, England	Seaman

Vessel:	"Elizabeth & Mary"
	
Thos.Wm. BARLOW 	M	28 	M	Boston, Lincoln, England	Master
Joseph BURELL	        U	23 	M	Boston, Lincoln, England	Mate

Vessel:	"Secret"
	
George NICHOLS	        M	73 	M	Wakefield, York, England	Master
Sarah NICHOLS	        M	60 	F	Selby, York, England     	Masters Wife
James NICHOLS	        U	30 	M	Wakefield, York, England	Mate
Henry TOBEY	        U	27 	M	Wakefield, York, England	Seaman

Vessel:	"Mary"
	
Thomas AMBLER	        M	53 	M	Knotingley, York, England	Master
William Blackburn AUSTWICK  M	36 	M	Knotingley, York, England	Mate
Robert BUSHEM	        U	18 	M	Maldon, Essex, England    	Boy

Vessel:	"Hopeful"
	
Robert INWARD     	M	44 	M	Deptford, Kent, England 	Fisherman Master
Charles WADE	        M	27 	M	Deptford, Kent, England 	Mate
Albert LACEY	        M	25 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman (Fisherman)
Clark LUCAS	        U	18 	M	East Hadden, Northampton	Aprentis
John SCUDDER	        U	20 	M	Deptford, Kent, England 	Aprentis
Andrew SUTHERLAND	U	17 	M	Sunderland, Durham, England	Aprentis
William BIRCH	        U	17 	M	Watford, Middlesex, England	Asst Aprentis
Cane LUCAS	        U	15 	M	East Hadden, Northampton	Asst Aprentis

Vessel:	"Crown"
	
W. TRIPP	        M	36 	M	Yarmouth, Norfolk, England      Master
Hy. LEMMON	        M	32 	M	Lynn, Norfolk, England   	Mate
Wm. MORGAN	        U	20 	M	Gloucester, Gloucester, England	3rd Hand (A B Seaman)
Charles LANES	        M	35 	M	Uland, Sweden             	4th Hand (A B Seaman)
Geo. ...erry D...ING	U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England   	Cook

Vessel:	"Anemone"
	
George MALLOWS        	M	66 	M	Felixstowe, Suffolk, England	Master
William James CALVER	M	27 	M	Harwich, Essex, England 	Mate
Zachariah SMITH	        M	30 	M	Oakley, Essex, England    	A B Seaman
Henry (Harry) GANE	M	29 	M	Milton, Kent, England     	A B Seaman
William KETTLE     	U	20 	M	Bromley, Essex, England 	Apprentice
Robert James BENNET	U	18 	M	Harwich, Essex, England 	Apprentice
Charles BROCK      	U	16 	M	Walton, Suffolk, England	Apprentice
Frederick William BARKER   U	17 	M	British Subject, East Indies	Apprentice
Walter BARTRAM	        U	17 	M	Harwich, Essex, England 	Apprentice
Henry KNIGHTS	        U	18 	M	Trimley, Suffolk, England	Apprentice

Vessel:	"Bonafide"
	
George E. SMITH	        M	45 	M	London Southwark, Surrey, Eng	Master Fishing
Ole LEO         	U	24 	M	North Faroe, Denmark      	Mate ((Fishing))
John Jabech TASSTAN	M	30 	M	North Faroe, Denmark      	A B Fisherman
John ABEL	        U	24 	M	London Burbamsey, Surrey, Eng	A B Fisherman
Charles THORPH     	M	28 	M	Aldbraugh, Suffolk, England	A B Fisherman
John BROWN	        U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice(O V Fisherman)
Edwin BRADSHAW     	U	18 	M	Deptford, Kent, England 	Apprentice(O V Fisherman)
William WEBB	        U	17 	M	London Lambeth, Surrey, England Apprentice(O V Fisherman)
William ALLEN     	U	16 	M	Radcliffe, Lancashire, England	Apprentice(O V Fisherman)
Charles HODSON	        U	15 	M	Driffield, York, England	Apprentice(O V Fisherman)
Thomas BROWN	        U	14 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice(O V Fisherman)
James CRAWLEY	        W	69 	M	London, Middlesex, England	(Fisherman)

Vessel:	"Mary Anne"
	
Thomas BRETT	        M	29 	M	Greenwich, Kent, England	Master
Henry PAPPEL	        M	26 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Auther PECK	        U	19 	M	Ramsey, Essex, England  	A B Fisherman
Edward Andrew PETERSEN	U	30 	M	Beda, Norway            	A B Fisherman
William PETETT OR PETELL U	19 	M	Welenborough Nerthham     	Apprentice
Auther James MEDWORTH	U	19 	M	Newark On Trent, Nottingham	Apprentice
Joseph PARKS	        U	18 	M	Lesster, Leicester, England	Apprentice
James ERENS	        U	19 	M	Birmingham, Warwick, England	Apprentice
Hans HANSEN	        U	20 	M	Harsen, Norway           	Apprentice
Peter Nelus HIGGEN	U	19 	M	Tiverton, Shropshire, England	Cook

Vessel:	"Olive Branch"
	
David PEGG	        M	44 	M	Sherringham, Norfolk, England	Master
James KEMP	        U	39 	M	Aldboro, Suffolk, England	Mate
William WEST	        U	24 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B Seaman
Henry WOODHOUSE 	M	34 	M	Sherringham, Norfolk, England	O Seaman
Alfred Henry HALE	U	23 	M	Barking, Essex, England  	O Seaman
Samuel BIDDLE	        U	24 	M	Grimsby, Lincoln, England	Ordinary Seaman

Vessel:	"A.M.Watkin"
	
William WADE	        M	30 	M	Gravesend, Kent, England	Master
John Edward SHANKSTER	M	35 	M	Hull, York, England        	Mate
William BARNES	        U	55 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
Henry EDWARDS	        M	35 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman
Robert LONGHURST	U	44 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
John GARING	        M	30 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman
George GARLAND    	U	17 	M	Stepney, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Spitfire"
	
Stephen HOLMS	        M	54 	M	Bedford, Bedford, England	Master
Francis CLARK	        M	37 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
William HILL	        W	63 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Olwen MILLER	        M	56 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
Com... DUGGAN	        M	36 	M	Surreyside, London, Middlesex	Fisherman
Arthur KIDD	        U	26 	M	Lynn, Norfolk, England  	Fisherman
William BIRD	        U	26 	M	Lynn, Norfolk, England  	Fisherman

Vessel:	"Alice"
	
Walter BRITTON     	M	27 	M	Harwich, Essex, England 	Master
George Richard SPENCER	M	30 	M	Ipswich, Suffolk, England	Mate
Abraham BACON	        M	28 	M	Oakley, Essex, England  	A B Seaman
Frederick CARTER	U	22 	M	Cumberland Carlisle, Scotland	A B Seaman
Arthur SMITH	        U	26 	M	Harwich, Essex, England 	A B Seaman
Joshua GANE	        U	20 	M	Milton, Kent, England     	Apprentice
Thomas PROOM	        U	18 	M	Harwich, Essex, England 	Apprentice
Henry HOLDEN	        U	16 	M	Harwich, Essex, England 	Apprentice
Alfred HOLDEN	        U	18 	M	Harwich, Essex, England 	O Seaman
John RUDLAND	        U	17 	M	Oakley, Essex, England  	O Seaman

Vessel:	"Harry"
	
Walter GIBBARD    	M	31 	M	Barking, Essex, England 	Master Of Smack
Alfred SNELLING 	M	27 	M	Camberwell County Court, Surrey	Mate
James COLLINS	        U	23 	M	St Olives, London, Middlesex	Third Hand (A B Seaman)
Gunner Martin OLLSEN	U	18 	M	A...noll, Norway          	Deck Hand (O Seaman)
Richard COLLIN     	U	16 	M	London, Surrey, England 	Cook

Vessel:	"Osborne"
	
Henry RHODES      	M	64 	M	Streatham, Surrey, England	Master
Samuel EVANS	        U	32 	M	Cardigan, Cardigan, Wales	Mate
William WILLIAMS	U	29 	M	Haslougalle, Dorset, England	Boatswain
James CRUN	        M	46 	M	Hull, York, England       	Cook
William HOLLINGS	M	46 	M	Saltwick Du...shire, Devon	Ableseaman
Clive TODD	        M	45 	M	Lynn, Norfolk, England  	Ableseaman
John PHILLIPS	        U	28 	M	Barnett, Hertford, England	Ableseaman
Christor. SELLARS	M	51 	M	Beverly, York, England  	Ableseaman
Joseph J. CREAK 	U	46 	M	London, Middlesex, England	Passenger (Seaman)
Laurence NELL	        U	16 	M	Lewisham, Kent, England 	Apprentice
Henry (Jnr.) RHODES	U	10 	M	Folkeston, Kent, England	Passenger

Vessel:	"Hilda"
	
Samuel TRILL	        M	41 	M	Greenwich, Kent, England	Master Mariner
Owen OWENS	        M	41 	M	Merioneth, Penrhyn Deudrath     1 Mate
John HENSON	        M	43 	M	Aberdeen, Aberdeen, Scotland	2 Mate
Thomas TINN	        M	46 	M	South Shields, Durham, England	Chief Engineer
Alexandr. MC DONALD	M	37 	M	Glasgow, Lanark, Scotland	2 Chief Engineer
John James SMALES	M	42 	M	Hull, York, England             Carpinter
John JOHNSON	        U	35 	M	Stockholm, Sweden          	Boatswain
George BROWN	        U	32 	M	Baltimore, America         	Able Seaman
James ASBEY	        M	23 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
William WILSON    	U	22 	M	London, Middlesex, England	Able Seaman
Francis JOHNSON 	U	23 	M	Stockholm, Sweden         	Able Seaman
Alfred DENSER	        U	32 	M	St Christopher, West Indies	Able Seaman
Edward LISLE	        M	45 	M	Greenwich, Kent, England	Able Seaman
William FLOYD	        U	35 	M	Greenwich, Kent, England	Steward
Edward W. JENNER	U	24 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook
William SAUNDERS	M	44 	M	Poplar, London, Middlesex	Donkey Man
Charles CHAPEL    	M	38 	M	Hull, York, England       	Fireman
George PEACCOCK 	U	35 	M	Hull, York, England       	Fireman
William George SAUNDERS	U	21 	M	Poplar, London, Middlesex	Fireman
Thomas PARKER	        M	40 	M	Doncaster, York, England	Fireman
William H. BROMWELL	U	16 	M	West Auckland, Durham, England	Messroom Steward (Boy)

Vessel:	"Agenoria"
	
Joseph DENNIS	        M	28 	M	Spilsby, Lincoln, England	Master
Geo. DENNIS	        M	25 	M	Spilsby, Lincoln, England	Mate
Thos. KEYS	        U	22 	M	Dover, Kent, England      	Fisherman
Robt.C. MARSHALL	U	22 	M	Manchester, Lancashire, England Fisherman
Charles ALDOUS	 	        17 	M	Stradbrook, Norfolk, England	Apprentice

Vessel:	"Ida"
	
William STRUET     	M	40 	M	Barking, Essex, England 	Master
Sidney MELHUISH 	M	56 	M	Barking, Essex, England 	Mate
John JOHNSON	        U	30 	M	Stockholm B S, Sweden    	3rd Hand Fisherman
Thomas PARRIEXER OR FARRIEXER	
                        U	19 	M	Manchester, Lancashire, England	4 Hand Fisherman
William SELLERS 	U	14 	M	Gremsby, Lincoln, England 	5 Hand Apptce

Vessel:	"Defence"
	
Thomas BEE	        M	34 	M	Watham County, Lincoln, England	Master
Andrew ANDERSON	        U	41 	M	Faroe Islands, Denmark    	Mate
Johannes ANDERSON	U	37 	M	Faroe Islands, Denmark    	(Fisher) Man
Archibald BALDIN	U	36 	M	Ipswich, Essex, England 	(Fisher) Man
Joseph POWDRY	        U	20 	M	Nottingham, Nottingham, England	Apprentice
John SIMPSON	        U	20 	M	Great Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
William BEE	        U	18 	M	Great Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
Charles HARNISS 	U	19 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Apprentice
James JONES	        U	17 	M	Great Grimsby, Lincoln, England	Apprentice
William SMITH	        U	15 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Osman Pasha"
	
Joseph SMITH      	M	38 	M	Stallingborough, Lincoln	Master & Owner
John MORRIS	        M	27 	M	Kings Lynn, Norfolk, England	A B Seaman (Mate)
William SANFORD  	U	20 	M	Thorverton, Devon, England	Apprentice
James MURISS	        U	23 	M	Berwick On Tweed, Scotland	O Seaman (Fisher)
Thomas DOWLE	        U	15 	M	Dover, Kent, England      	Apprentice

Return to Introductory Page