Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
GRIMSBY - LINCOLNSHIRE 1881 PART 2
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN LINCOLNSHIRE 1881 GRIMSBY - PART 2



Ships in Port in Lincolnshire 1881

Grimsby Part 2

Vessel:	"Jehanne"
	
	               Marr	Age	Sex	Birthplace
Illide Alphonse NAUDIN	U	43 	M	Marin Martinique                Master
Joseph Arsine ROUSSE	U	44 	M	Dieppe, France          	Mate
Alphonso Himi MEUMER	W	48 	M	Paris, France           	Chief Engineer
Guillaume RIVDALEN	M	38 	M	Mortain, France         	Second Engineer
Felix Disire PUNEL	M	42 	M	St Valery En Caun, France	Boatswain
Leon LAVRINVILLE	M	42 	M	Dieppe, France          	A B Seaman
Louis FLEURY	        M	50 	M	St Valery En Caun, France	A B Seaman
Joseph LIREDON	        U	21 	M	Sarzean, France           	A B Seaman
Francois FLAMAND	M	32 	M	Dieppe, France            	A B Seaman
Joseph PIRE	        M	31 	M	Dieppe, France           	A B Seaman
Emile SAVARY	        U	37 	M	Caudebee, France                Cook
Lorris FOUACH	        U	18 	M	St Valery En Caun, France	A B Seaman
Frideric AUBERT 	M	20 	M	Ile Aun Mornes, France  	Fireman
Joseph GOULEY	        U	31 	M	Dieppe, France            	Fireman
Francois LEDLON 	M	31 	M	Vannis, France           	Fireman
Arthur PRUVOST	        M	33 	M	Dieppe, France           	Fireman
Francois VALLOIS	M	28 	M	Thudihen, France          	Fireman
Lucien LESOR	        M	37 	M	Dieppe, France            	Fireman
Louis LEGOFF	        U	17 	M	So Quay, France           	Boy

Vessel:	"Harmonien"
	
Edward ANDERSEN	        U	32 	M	Arendal, Norway         	Master
Edward PETERSEN 	U	29 	M	Arendal, Norway          	Mate
Peter PETERSEN    	M	26 	M	Arendal, Norway           	Carpenter
Oscar FALK	        U	19 	M	Gothanborg, Sweden        	A B Seaman
Carl OLSEN	        U	26 	M	Finland Russia Borgan, Finland	A B Seaman
Johanns ANDERSEN	U	16 	M	Arendal, Norway                 Boy
Ole Peter BERENTSEN	U	16 	M	Arendal, Norway           	Cook
August ANDERSEN 	U	22 	M	Frenesiat ..., Norway      	A B Seaman

Vessel:	"Katrina De Boer"
	
Jacob Rudolf SCHEPPERS	M	28 	M	The Netherlands           	Master
Oaldrik NANNINGA	M	43 	M	The Netherlands            	Mate
Pieter LUTJE	        U	22 	M	The Netherlands           	Sailor A B
J. DOST	                U	21 	M	The Netherlands         	Cook

Vessel:	"Burgermeister Bauer"
	
W. (Capt.) MAACK	M	43 	M	Germany                  	Master
E. HALDEFRETERS 	M	32 	M	Germany                   	Mate
T. HANENSTEIN	        M	58 	M	Germany                  	Second Mate
F. HENNINGS	        M	44 	M	Germany                   	Carpenter
C. SCHUTT	        M	37 	M	Germany                   	Cook
H. KRUSE	        U	23 	M	Germany                   	Able Seaman
F. HILDEBRANT    	U	23 	M	Germany                   	Able Seaman
H. DETHLOFFE	        U	20 	M	Germany                  	Able Seaman
O. GREECK	        U	18 	M	Germany                   	Ord Seaman
F. GULLAS	        U	15 	M	Germany                   	Boy
H. RIECHE	        U	17 	M	Germany                   	Boy

Vessel:	"Gt Surprise"
	
John BRYANT	        M	30 	M	Edmonton Co, Middlesex, England	Master
Robert MACKLEY	        M	49 	M	Canterbury, Kent, England	Mate
Charles NEWMAN	        M	38 	M	Barking, Essex, England 	A B
John MARRINGTON	        U	30 	M	Beaumont, Essex, England	A B
Harty WARDLE	        M	24 	M	Dewsbury, York, England 	Steward
Frederick REDGRAVE	U	18 	M	                           	Apprentice
Robert Edward FARR	U	17 	M	Enfield, Middlesex, England	Apprentice
Henry ARNOLD	        U	16 	M	Southgate, Middlesex, England	Apprentice
John BUTLER	        U	16 	M	                           	Apprentice
John HOLLAND	        U	16 	M	                          	Apprentice
John Thomas SHEARING	U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Boy On 1st Voyage

Vessel:	"Hydra"
	
Thomas LANWORTHY	M	52 	M	Ditecam, Devon, England 	Master
Thomas TOCK	        U	30 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
William BROWN	        U	16 	M	Grimsby, Lincoln, England	Third Hand (Fisherman)
Edward MACHAON	        U	15 	M	Dundee, Scotland           	Deckhand (Fisherman)
Robert ANDREWS	        U	16 	M	Manchester, Lancashire, England	Cook

Vessel:	"Traveller"
	
Thomas BRYANT	        M	28 	M	Edmonton, Essex, England	Master
John HARVEY	        M	45 	M	Barking, Essex, England 	Mate
Richard NASH	        M	26 	M	Greenwich, Essex, England	Fisherman
A. MORGAN	        M	27 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
W. CLARK	        U	23 	M	Sheffield, York, England	Fisherman
J. MULLET	        M	70 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
A. ACKROYD	        U	17 	M	Nottingham, Nottingham, England	Apprentice
J. FENNELL	        U	20 	M	London, Middlesex, England      Apprentice
A. BARDELL	        U	15 	M	Edmonton, Essex, England	Apprentice
J. TIBERITY	        U	15 	M	Edmonton, Essex, England	Apprentice

Vessel:	"Wm Gibbs"
	
Alfred WALTON	        M	27 	M	Hull, York, England         	Skipper
Walter JONES	        M	28 	M	Northampton, Northampton, Eng	Mate
Samuel MADGE	        U	20 	M	...                        	Fisherman
William BROOK	        U	18 	M	Hull, York, England        	Deck Hand
George WICKHANS 	U	16 	M	Deptford, Essex, England	Cook

Vessel:	"Sir Titus Salt"
	
William CARRINGTON	M	37 	M	Grimsby, Lincoln, England	Master
John AILFORD	        M	32 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
Hy. PENNEY	        M	34 	M	Deptford, Kent, England 	Fisherman
James HARRIS	        M	26 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
Wm. HART	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Apprentice (Fisherman)
Richd. DRAKE	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Apprentice (Fisherman)
Chas. HART	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Apprentice (Fisherman)
Hy. GILBERG	        U	19 	M	London, Middlesex, England	Apprentice (Fisherman)
John WOLDEN	        U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice (Fisherman)
George FAYNE	        U	18 	M	Colchester, Essex, England	Apprentice (Fisherman)
William CRIBB	        U	15 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice (Fisherman)

Vessel:	"Tubal Cain"
	
Frederick RUSHWORTH	M	36 	M	London, Middlesex, England	Capt
Wm. OATES	        M	34 	M	London, Middlesex, England	Mate
Charles ADREN	        U	35 	M	Surryside, London, Middlesex	Fisherman
John REED	        U	26 	M	Gravesend, Kent, England	Fisherman
Robert TUCK	        M	38 	M	Grimsby, Lincoln, England	Steward
William SAUNT        	U	21 	M	Liscester, Leicester, England   Apprentice
Henry DRAPER      	U	22 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
William WAKEMAN 	U	19 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Frederick GREEN 	U	20 	M	Goole, York, England      	Apprentice
Arthur RUSHWORTH	U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
William GRAY	        U	24 	M	Boston, Lincoln, England	Apprentice

Vessel:	"Ben Ledi"
	
Samuel ANGUISH      	M	37 	M	Hales, Norfolk, England 	Master
William HERITAGE	M	23 	M	Eltham, Kent, England     	Mate
Thos. FORSTER           U	20 	M	..., Somerset, England    	Fisherman
Thos. GAMBLE JAMES	U	18 	M	London, Middlesex, England	Deck Hand Fisherman
Joseph SHERIFF	        M	52 	M	Hull, York, England       	Cook

Vessel:	"Swift"
	
William UPSON	        M	34 	M	Beaumont, Essex, England	Master
George T. WARNER	M	25 	M	Debenham, Suffolk, England	Mate
James SMITH	        M	30 	M	Walton, Suffolk, England	A B Fisherman
George SMITH	        U	35 	M	Brighton, Sussex, England	A B Fisherman
William MILLER     	U	25 	M	Harwich, Essex, England 	A B Fisherman
Thomas FORSLICK 	U	22 	M	Brumly, Essex, England    	1 Apprentice
George NEWMAN	        U	18 	M	London, Middlesex, England	2 Apprentice
John BENETT	        U	17 	M	Harwich, Essex, England 	3 Apprentice
James HARMAN	        U	16 	M	Sutton, Suffolk, England	4 Apprentice
Joseph BURNETT	        U	15 	M	Harwich, Essex, England 	5 Apprentice

Vessel:	"Satisfaction"
	
Henry FREDRICK     	M	31 	M	London, Middlesex, England	Master
Wm. FAIRBANKS	        M	28 	M	Boston, Lincoln, England        Mate
Hy. COLLIS	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Alfred ANDERSON 	U	18 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Israel LISTER	        U	18 	M	Lincoln, Lincoln, England	Fisherman

Vessel:	"John Frederick"
	
John CRAVEN	        M	35 	M	Lynn, Norfolk, England    	Master
Richard LOWE	        M	32 	M	Huttoft, Lincoln, England	Mate
John WILLEMORE    	U	20 	M	S...y Nice (N B S), Italy	Fisherman
Samuel B. BRADFIELD	U	20 	M	Brixham, Devon, England 	Fisherman
George LISTER	        U	24 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman

Vessel:	"Success"
	
Joseph BEESON	        M	31 	M	Scarbrough, York, England	Captain
Edward ROBERTS    	M	44 	M	Nottingham, Nottingham, England	Mate
I. STEPHENSON	        U	19 	M	Thirsk, York, England     	Third Hand (Fisherman)
Daniel PETHERBRIDGE	U	17 	M	Hull, York, England       	Fourth Hand (Fisherman)
Thomas SOLLEY	        U	14 	M	London, Middlesex, England	Fifth Hand (Apprentice)

Vessel:	"George & Maria"
	
William MAY	        M	32 	M	Little Holland, Essex, England	Master
George Henry MAY	U	21 	M	Little Holland, Essex, England	Second Hand (Mate)
John JARRARD      	U	19 	M	Barking, Essex, England 	Third Hand (Fisherman)
George BEALS	        U	24 	M	Lynn, Norfolk, England    	Deck Hand (Fisherman)
James WILLIAMS	        M	24 	M	(British Subject), West Indies	Cook

Vessel:	"Reaper"
	
Alfred GOODING	        M	40 	M	Ingham, Norfolk, England	Master
John SADDLER	        U	34 	M	Ingham, Norfolk, England	Mate
William HERBERT	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Samuel NEAL	        U	17 	M	Hunstanton, Norfolk, England	Fisherman Seaman
Alfred GOODING	        U	17 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Blanche"
	
Geo.F. HUNT	        M	28 	M	Boston, Lincoln, England	Master
Wm. TOOK	        U	28 	M	Norwich, Norfolk, England	Mate
Thos. HARRISON	        U	21 	M	Nottingham, Nottingham, England	A Seaman
Henry LINSEN	        U	19 	M	Lester, Leicester, England	O Seaman
Henry TERRY	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Cook

Vessel:	"Diamond"
	
Joshua YARBROUGH	M	28 	M	Boston, Lincoln, England	Master
James BROOKS	        M	27 	M	London, Middlesex, England	Mate
James MOSS	        M	27 	M	Shops, Westmorland, England	Cook (Fisherman)
Matthew CARTER	        U	20 	M	Ludborough, Lincoln, England	Third Hand (Fisherman)
Sam BRIDGE	        U	19 	M	Bolton, Lancashire, England	Deck Boy

Vessel:	"Magic"
	
George WHITTON     	M	34 	M	Islington, Middlesex, England	Master
Robert STAFF	        M	32 	M	Yarmouth, Norfolk, England	Mate
Charles KEAL	        M	38 	M	Boston, Lincoln, England	3 Hand
Edward HOLDHAM	        U	25 	M	Stamford, Lincoln, England	Deck Boy
Herbert DUNSDEN	        U	19 	M	Barking, Essex, England 	Cook

Vessel:	"Nyanza"
	
Thos. SALMOND	        M	38 	M	Leeds, York, England      	Master Fisherman
Charles OLSEN	        U	26 	M	Stromstad, Sweden         	Mate Fisherman
Henry HAMMOND	        U	18 	M	Apethorpe, Northampton, England	Fisherman
Alfred WEAVER	        U	20 	M	Stafford, Stafford, England	Fisherman
Charles GOODRINGE	U	16 	M	Clerkenwell, London, Middlesex	Apprentice Fisherman
John CHILTON	        U	14 	M	Grimsby, Lincoln, England	Apprentice Fisherman

Vessel:	"Wrestler"
	
Hy. NORMAN	        M	37 	M	Loddon, Norfolk, England	Master
... FROST	        M	42 	M	Ravenham, Norfolk, England	Mate
Robt. HORNE	        U	27 	M	Yarmouth, Norfolk, England	A B Seaman
Walter SHRIMPLING	U	17 	M	Stokesby, Norfolk, England	O Seaman
Wm. ALEXANDER	        U	17 	M	Lowestoft, Norfolk, England	O Seaman
John VANN	        U	20 	M	Loddon, Norfolk, England	Cook

Vessel:	"Jubilee"
	
William WOOLTON 	M	36 	M	Denton, Suffolk, England	Master
James KING	        U	42 	M	Great Yarmouth, Norfolk, Eng    Mate ((Second Hand))
John E. POPPLETON	M	30 	M	Moulton, Lincoln, England	Fisherman ((Third Hand))
Walter E...LD	        M	19 	M	..., Nottingham, England	Deck Hand
Charles SCHACH    	U	32 	M	Copenhagen, Denmark        	Cook
John PAGE	        U	19 	M	Islington, London, Middlesex	Apptce (Deck Lad)

Vessel:	"Clio"
	
Henry HARMAN     	M	41 	M	Barking, Essex, England 	Master
Tom JOHNSON	        M	27 	M	London, Middlesex, England	Mate
Wm. BARKER	        M	36 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
W.H. PALSBERRY	        U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Alf HUNGSEN	        U	22 	M	Egersund, Norway                Cook

	Vessel:	"Result"
	
Henry NORTON     	U	25 	M	Greenwich, Kent, England	Master
Adolphs ? RICHARDS	M	32 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
George WILLIAMS 	M	24 	M	Shoeburyness, Essex, England	Fisherman
Charles WEBB	        U	24 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
John BEASLEY	        O	18 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
John AMLEY	        O	19 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
Frank FRAINCES    	O	19 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
Thomas CLIFT	        O	19 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
William CAFFALL	        O	15 	M	Watford, Hertford, England	Fisherman
Arthur WRIGHT	        O	16 	M	Watford, Hertford, England	Fisherman

Vessel:	"Vivandiere"
	
Richard MURRELL  	M	41 	M	London, Middlesex, England	Master
George HERNE	        M	40 	M	London, Middlesex, England	Mate
John TOZER	        U	18 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
John LAGE	        U	18 	M	Winsford, Somerset, England	Fisherman
Frank TOZER	        U	14 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Freemen"
	
James BAKER	        M	31 	M	Manchester, Lancashire, England	Captain
Joseph MARSHALL 	M	26 	M	Fulstow, Lincoln, England	Mate (Fisherman)
Harry BUNN	        U	19 	M	Dersingham, Norfolk, England	3 Hand (Fisherman)
Jamie KERSHAN	        U	18 	M	Bolton, Lancashire, England	4 Hand (Fisherman)
William BAMFORD	          	15 	M	Chorley, Lancashire, England	Cook (Fisherman)

Vessel:	"Amaranth"
	
John ALP	        M	27 	M	Aldeby, Norfolk, England	Master
Albert SKINN	        U	20 	M	East Keal, Lincoln, England	Mate
Robert GALLANT	        M	22 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman
Arthur GAINS	        U	17 	M	W...talb                  	Deck Hand
John HUDSON	        U	15 	M	Sheffield, York, England	Cook
Arthur GAINS	        U	17 	M	London, Middlesex, England	Fisherman

Vessel:	"Exertion"
	
George MILLER	        M	34 	M	Elsenore (Nat. BS), Denmark	Master
Henry CARTER	        U	20 	M	Maidenhead, Berkshire, England	Mate
Edward RUST	        U	20 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
Carl TAUBER	        U	21 	M	Copenhagen, Denmark       	Fisherman
Robert SPECK	        U	21 	M	Grimsby, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"A Williamson"
	
Joseph ROBINSON 	M	37 	M	Hull, York, England        	Master
Joseph WRIGHT	        U	21 	M	Haynes, Bedford, England	Mate
Frederick DUNHAM	U	20 	M	Haynes, Bedford, England	Fisherman ... Hand
Herbert WARD	        U	19 	M	Routing, Norfolk, England	Fisherman ((Deckhand))
Joseph SYKES	        U	38 	M	Newport Pagnell, Buckingham	Cook

Vessel:	"Prima Donna"
	
Wm.J. PLOWMAN     	M	32 	M	Portsmouth, Hampshire, England	Captain Fisherman
Robert OFFORD	        M	31 	M	Monkseaton, Kent, England	Mate Fisherman
H. BAXTER	        U	40 	M	Holbeach, Lincoln, England	Fisherman
J. HATT	                M	46 	M	Stepney, London, Middlesex	Fisherman
J. KEMP	                U	27 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
W. FROSTICK	        U	31 	M	Thorpe, Suffolk, England	Fisherman
John ORFFORD	        U	26 	M	Monkseaton, Kent, England	Fisherman
Samuel MOORE	        U	29 	M	Grimsby, Lincoln, England       Fisherman
Saml. CAMPELL     	U	19 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Jos. HUBBARD       	U	17 	M	London, Middlesex, England      Apprentice

Vessel:	"Kittiwake"
	
William CHILTON 	M	43 	M	Hull, York, England        	Master
Isiah NURSE	        M	24 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate
Richard FORWARD 	U	24 	M	Lee, Essex, England       	Fisherman ((Able Seaman))
George KENDALL	        U	20 	M	Louth, Lincoln, England 	Fisherman ((Ordinary Seaman))
Edward WILKINSON	U	15 	M	Grimsby, Lincoln, England	Boy

Vessel:	"Wanderer"
	
George MILLER        	M	37 	M	Gravesend, Kent, England	Master Fisherman
John OSLORN	        M	25 	M	Barking, Essex, England 	Mate Fisherman
William INES	        M	41 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
George MOSS	        M	28 	M	London, Middlesex, England	Fisherman
Henry LAVOUR	        M	25 	M	London, Middlesex, England      Fisherman
George STIFELS	        U	29 	M	London, Middlesex, England	Fisherman

Vessel:	"L D Derby"
	
Josh.P. CHALLIS 	U	24 	M	Hull, York, England        	Master
Geo. MARSHALL	        M	28 	M	Brightlingsea, Essex, England	Mate
Wm. WISEMAN	        U	20 	M	Maldon, Essex, England     	Fisherman
John MOLLOY	        U	21 	M	Dublin, Ireland           	Fisherman
Jefree WAGSTAFF	        U	17 	M	Banbury, Oxford, England	Cook & Steward

Vessel:	"Emily"
	
Jno.T. GREENWOOD	M	29 	M	Barking, Essex, England 	Master
Jno. BRADSHAW	        U	21 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Geo. ELLES	        U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Leonard G. STATHER	U	18 	M	London, Middlesex, England	Apprentice
Archibold MC GREAGOR	U	14 	M	London, Middlesex, England	Apprentice

Vessel:	"Mystery"
	
Walter CRAMPTON         M	30 	M	Harwich, Essex, England 	Master
John PRESTON	        M	28 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
James LOCKWOOD	        M	22 	M	Grimsby, Lincoln, England	A B (Fisherman)
John COLLINS      	U	24 	M	Grimsby, Lincoln, England	A B (Fisherman)
Charles FRAZER	        U	21 	M	Grimsby, Lincoln, England	A B (Fisherman)
James STEWART	        U	24 	M	Grimsby, Lincoln, England	(Fisherman)

Vessel:	"Norfolk"
	
Geo. BROWN	        M	33 	M	Greenwich, Kent, England	Master
John SPRAWLES	        M	26 	M	Gravesend, Kent, England	Mate
Joseph SIMPSON     	U	23 	M	Wraby, Lincoln, England 	Fisherman
Chas. CAMPBELL	        U	23 	M	Greenwich, Kent, England	Fisherman
John JOHNSON	        U	26 	M	Faroe, Denmark           	Fisherman
F. MC INTOCH	        U	20 	M	Glasgow, Scotland         	Fisherman Apptce
Jas. HILL	        U	19 	M	Paslior, Worcester, England	Fisherman Apptce
Wm. CANN	        U	15 	M	Norfolk, Norfolk, England	Fisherman Apptce
John HOCKLEY	        U	13 	M	Peterborough, Northampton	Fisherman Apptce
Josh. BILLINGTON	U	14 	M	Wilston Hill, Northampton	Fisherman Apptce
Hy. KILL	        U	14 	M	Woodcroft, Northampton, England	Fisherman Apptce
George STYLES	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Deck Boy

Vessel:	"J Murrell"
	
George SMALLER     	M	30 	M	Boston, Lincoln, England	Master
Thos. HOLMES	        U	30 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Mate
Alfred COLLINS	        U	26 	M	Barking, Essex, England 	A B Seaman
William SMALLER	        U	26 	M	Boston, Lincoln, England	A B Seaman
Geo.W. HOLLINGWORTH	 	13 	M	Hull, York, England       	Apprentice

Vessel:	"Gladiator"
	
Thos.M. STOOKES	        M	31 	M	Brixham, Devon, England 	Master
Wm. WOODHOUSE   	M	40 	M	Cromer, Norfolk, England	Mate
Hy. NURSE	        U	20 	M	Wolverton, Norfolk, England	Fisherman
Hy. HANSELL	          	18 	M	Portsmouth, Devon, England	Apprentice
Charles DAVIS	         	16 	M	Bedford, Bedford, England	Apprentice

Vessel:	"Sobriety"
	
Charles SKELTON 	M	29 	M	Keddington, Lincoln, England	Master
Daniel FRASER	        M	23 	M	Grimsby, Lincoln, England	Mate
Alfred HOWARD	        U	20 	M	Greenwich, Kent, England	3rd Hand
James CALVERT	        U	23 	M	Ashford, Kent, England    	Deck
William CHESTEMAN	U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Cook
Benjamin BATSON 	U	16 	M	Alcester, Warwick, England	Extra Cook

Vessel:	"Moonlight"
	
Samuel ROBINSON 	M	30 	M	Hull, York, England       	Master
George WILSON	        U	25 	M	Hull, York, England       	Mate
Alfred Robert REEVES	M	21 	M	Grimsby, Lincoln, England	3rd Hand Fisherman
J. PERRY	        U	19 	M	London, Middlesex, England	4th Hand Fisherman
Z.A. DUBERG	        U	16 	M	N K, Sweden               	5th Hand Apprentice

Vessel:	"Gem Of The Sea"
	
Robert LEE	        W	36 	M	Wainfleet, Lincoln, England	Captain
Robert RICHARDSON	M	23 	M	Ludford, Lincoln, England	Mate
John Thomas MAWER	U	18 	M	London, Surrey, England 	Third Hand Fisherman
A.F. SWANDSON	        U	19 	M	Copenhagen, Denmark        	Deck Hand Fisherman
Henry Thomas BOSWELL	U	19 	M	Kings Lynn, Norfolk, England	Cook Hand Fisherman

Vessel:	"Baroda"
	
Robert Henry DINE	M	25 	M	Newhaven, Sussex, England	Master
Frederick JAMES 	M	24 	M	London, Middlesex, England	Mate
Thomas ALLEN	        U	26 	M	Brancaster, Norfolk, England	Fisherman A B Seaman
William James HARMOND	U	18 	M	Colchester, Essex, England	Fisherman
George KING	        U	19 	M	London, Middlesex, England      Cook

Vessel:	"Volo"
	
Edward Chles. MALLOWS	M	35 	M	Harwich, Essex, England 	Master
John DAVIS	        M	24 	M	Harwich, Essex, England 	Mate
William SUMNERS	        M	24 	M	Harwich, Essex, England 	Seaman
James MASON	        U	21 	M	Wix, Essex, England       	Seaman
George BARRETT	        U	21 	M	London, Middlesex, England	Seaman
Alfred AVIS	        U	19 	M	Chevington, Suffolk, England	Apprentice
Albert BEAR	        U	20 	M	Skirton, Suffolk, England	Apprentice
Phillip STUDD	        U	17 	M	Skirton, Suffolk, England	Apprentice
William BROWN	        U	19 	M	Cambridge, Cambridge, England	Apprentice
Charles TURNER	        U	17 	M	Skirton, Suffolk, England	Apprentice

Vessel:	"Pledge"
	
John MUMBY	        M	46 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Master Fisherman
John GRANT	        M	43 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Mate Fisherman
Samuel APPLEYARD	M	43 	M	Cleethorpes, Lincoln, England	Fisherman
John ACKRILL	        M	48 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman

Vessel:	"Billow"
	
George HUBBARD	        M	30 	M	Golstone, Essex, England	Master
Robert HEMSLEY	        U	23 	M	London, Middlesex, England	Mate
John CLAYDON	        U	28 	M	London, Middlesex, England	Third Hand (Fisherman)
John REDDING	        U	18 	M	Nottingham, Nottingham, England	Cook

Vessel:	"Dasher"
	
Geo. HECTESON	        M	63 	M	Guernsey, Channel Islands	Master
Edward SCOTT	        M	36 	M	Spilsby, Lincoln, England	Mate
Chas. ROSE	        U	28 	M	Warwick, Warwick, England	Fisherman
Henry PYNE	        U	18 	M	Hull, York, England       	Apprentice
John B. STRONG	        U	16 	M	Hull, York, England       	Apprentice

Vessel:	"Advance"
	
John WYATT	        M	31 	M	Stones Green, Essex, England	Master
Henry PHILLPOTTS	U	24 	M	Wolverhampton, Stafford, Eng	Mate
William LANGLEY 	U	24 	M	Ramsgate, Kent, England 	Third Hand Fisherman
Charles TYLER	        U	20 	M	London, Middlesex, England	Deck Hand Fisherman
John WHITE	        U	26 	M	Spalding, Lincoln, England	Cook

Vessel:	"Pearl"
	
Henry PATTRICK	        M	38 	M	Bricklinsea, Essex, England	Master
Richard W. VINNICOMBE	M	39 	M	Barking, Essex, England 	Mate
Alfred RIDER	        U	21 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman (Fisherman)
George HARRISON 	M	24 	M	Gaywood, Norfolk	        A B Seaman (Fisherman)
Seth BRILEY	        U	22 	M	London, Middlesex, England	A B Seaman (Fisherman)
William READ	        U	16 	M	Gravesend, Kent, England	A B Seaman (Fisherman)
George BRIGHTMAN	U	17 	M	Alford, Lincoln, England	A B Seaman (Fisherman)
Alfred BELLAMY	        U	15 	M	Willingham, Lincoln, England	Apprentice
George Edward GELL	U	19 	M	Humpton, York, England     	Cook Steward

Vessel:	"Reaper"
	
Henry JOHNSON           M	46 	M	Lower Sherringham, Norfolk, Eng Fisherman
John JOHNSON	        M	50 	M	Lower Sherringham, Norfolk, Eng	Fisherman
Robert DAVIDSON	        M	46 	M	Lower Sherringham, Norfolk, Eng	Fisherman
Charles Edward GRICE	M	32 	M	Lower Sherringham, Norfolk, Eng Fisherman
Robert Henry GRICE	M	28 	M	Lower Sherringham, Norfolk, Eng	Fisherman
James FARROW	        M	26 	M	Lower Sherringham, Norfolk, Eng	Fisherman
John Gladdin CRASKE	U	21 	M	Lower Sherringham, Norfolk, Eng	Fisherman

Vessel:	"Whimper"
	
Henry THOMAS	        M	37 	M	London, Middlesex, England	Master
Henry CLIFFE	        M	27 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
William SMITH	        U	23 	M	Watton, Suffolk, England	A B Seaman
James HICKS	        U	41 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
Thomas TUFF	        U	19 	M	N K, Shropshire, England	O Seaman
Frederick RAYMOND	U	18 	M	Deptford, Kent, England 	Apprentice
Albert RILEY	        U	20 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Thomas GROOM	        U	17 	M	Greenwich, Kent, England	Boy
James BLISS	        U	15 	M	Greenwich, Kent, England	Boy
George PERRY	        U	15 	M	Rotherhithe, Surrey, England	Boy

Vessel:	"Perseverance"
	
John BESLEY	        M	47 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
Mathew THORPE	        U	22 	M	Aldbro, Suffolk, England	A B Seaman

Vessel:	"Toiler"
	
William HANNAH	        U	38 	M	Sherringham, Norfolk, England	Master
James HANNAH	        M	32 	M	Sherringham, Norfolk, England	Mate
George PEGG	        U	23 	M	Sherringham, Norfolk, England	Able Seaman
Robert PEGG	        U	21 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B Seaman
James GIDNEY	        M	33 	M	Sherringham, Norfolk, England	A B Seaman
James HANNAH	        U	14 	M	Sherringham, Norfolk, England	Boy

Vessel:	"Osprey"
	
Duncan STEWART	        M	41 	M	Dundee, Forfar, Scotland	Master
John TOBBIT	        M	28 	M	Selsea, Sussex, England 	Mate
Edward BUTTON	        U	27 	M	Southwold, Suffolk, England	A B Seaman
Frederick John TESTER	U	20 	M	London, Middlesex, England	O Seaman
William A. REED 	U	18 	M	Hull, York, England        	Cook & O Seaman

Vessel:	"Abraham Lincoln"
	
George HARNESS          U	33 	M	Marsh Chapel, Lincoln, England	Master
Joseph COLLINS	        M	62 	M	Barking, Essex, England 	Mate
William NICHOLSON	U	19 	M	Grimsby, Lincoln, England	Fisherman
Saml. BAILEY	        U	23 	M	Lowestoft, Suffolk, England	Fisherman

Vessel:	"Wave"
	
Wm. AARON	        M	44 	M	Knottingley, York, England	Master
James BROADBRIDGE	U	26 	M	Woolington, Sussex, England	Mate
Wm. AARON	          	16 	M	Knottingley, York, England	Boy

Vessel:	"T M P"
	
John BUTTERS	        M	32 	M	Merston, Norfolk, England	Master
James JERVIS	        M	60 	M	Blakeney, Norfolk, England	Mate
Warnes NEWLAND    	U	20 	M	Blakeney, Norfolk, England	A B Seaman

Vessel:	"Rosebud"
	
James Thomas SWAN	U	20 	M	Knottingley, York, England	Master
Henry GREGORY	        M	53 	M	Spofforth, York, England	Mate
Stephen Daniel HOOPER	U	20 	M	Hammersmith, Middlesex, England O Seaman
William Stamp LING	U	17 	M	Barton On Humber, Lincoln, Eng	Cook

Vessel:	"Charlotte"
	
Robert SHANKLIN 	M	52 	M	Banningham, Norfolk, England	Master
Robert FOSTER	        M	36 	M	Scarborough, York, England	Mate
William THOMPSON	U	19 	M	Tunbridge Wells, Kent, England	Seaman

Vessel:	"Richard & Francis"
	
Michael TAYLER     	M	32 	M	Knottingley, York, England	Master
Sidney MIDDLETON	U	26 	M	Brotherton, York, England	Mate
George BROWN	        U	17 	M	Goole, York, England       	Cook

Vessel:	"Hannah"
	
Nicholas AUSTWICK	M	34 	M	Wisbech, Cambridge, England	Master
Eliza Elizth. AUSTWICK	M	27 	F	London, Middlesex, England	Masters Wife
Henry KIDDLE	        U	26 	M	Louth, Lincoln, England 	Mate

Vessel:	"S S Victoria"
	
C. SOUTHWELL      	U	38 	M	Louth, Lincoln, England 	Mate
John Witham PARKER	U	21 	M	Goole, York, England       	Engineer

Vessel:	"Woodland Lass"
	
Edward ALDWICH     	M	35 	M	Southwold, Suffolk, England	Captain
Frederick NEWTON	M	35 	M	Southwold, Suffolk, England	Mate
Frederick KNAPPITT	U	19 	M	Shottisham, Suffolk, England	Mariner
Ephraim CURTIS	        U	20 	M	Shottisham, Suffolk, England	Mariner

Vessel:	"Young Harry"
	
Wm. STOCKWOOD           M	32 	M	London, Middlesex, England	Master
Edwd. BRAY	        M	40 	M	...                        	Mate
John SHEPHARD     	U	21 	M	Barking, Essex, England 	Fisherman
Jas. COOK	        U	18 	M	Gravesend, Kent, England        Fisherman
John CHAFER	          	15 	M	Burton Upon Stather, Lincoln    Apprentice

Vessel:	"Alpha"
	
Thomas COWLING	        M	34 	M	Filey, York, England      	Master
William WILLAS	        M	39 	M	Filey, York, England      	Mate
Robert SCOTTER	        M	28 	M	Runcton, Norfolk, England	A B Seaman
Henry SAYERS	        M	26 	M	Filey, York, England      	A B Seaman
John RANSAM	        M	33 	M	Easonton, York, England 	A B Seaman
John COWLING	        U	15 	M	Filey, York, England       	Boy

Vessel:	"Lucy"
	
William JENKINSON	M	69 	M	Filey, York, England      	Master
Mark JENKINSON    	M	46 	M	Filey, York, England      	Mate
Richard JENKINSON	M	33 	M	Filey, York, England       	A B Seaman
John CHAPMAN	        M	48 	M	Filey, York, England      	A B Seaman
John CAMMISH	        U	20 	M	Filey, York, England       	A B Seaman
Richard DONKIN	        U	16 	M	Filey, York, England      	Boy

Vessel:	"Boreas"
	
Charles JENKINS	        M	27 	M	Hull Holy Trinity, York, Eng	Master Fisherman
William Charles BARNES	U	21 	M	Barking, Essex, England 	Mate
Charles Henry MORRIS	U	22 	M	London, Middlesex, England	Third Hand Fisherman
William Mattson GARLAND	U	19 	M	Ramsgate, Kent, England 	Deck Hand Fisherman
Thomas ROBINSON	        M	47 	M	Knottingley, York, England	Cook

Vessel:	"Ada"
	
G. BISCHLAGER     	M	31 	M	Greenwich, Kent, England	Master
H. COLLINS	        M	26 	M	Grundesburgh, Suffolk, England	Mate
T. ARMSTRONG	        M	29 	M	Millwall, Middlesex, England	A B Seaman
W. PATMORE	        U	21 	M	Greenwich, Kent, England	A B Seaman
E. DALY	 	                19 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
H. LONGHURST	 	        17 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
G. PUGH	 	                19 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
W. HOLLIDGE	          	17 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
J. PATMORE	 	        16 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
C. LANG	 	                17 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
J. BURCHETT	          	16 	M	Greenwich, Kent, England	Boy

Vessel:	"Faith"
	
William LYON            M	30 	M	Greenwich, Kent, England	Master
Richard CLARKE   	M	31 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
Anders HENRIKSEN	U	24 	M	Kinn, Norway              	A B Seaman
Anneas LUDVIGSEN	U	21 	M	Kinn, Norway              	Apprentice
William CLARK	        U	20 	M	Woolwich, Kent, England	        Apprentice
Joseph WARE	        U	20 	M	Lewisham, Kent, England	        Apprentice
George BLENDELL 	U	16 	M	Lewisham, Kent, England 	Apprentice
Thomas MORGAN	        U	16 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
John WELCH	        U	15 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Richard WHEELER 	U	15 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Edwin PERKINS	        U	19 	M	Greenwich, Kent, England	O Seaman

Vessel:	"United Friends"
	
George Augustus RENISON	M	32 	M	Greenwich, Kent, England	Master
Samuel LEWIS	        M	23 	M	Greenwich, Kent, England	Mate
George BAKER	        U	24 	M	Harwich, Essex, England 	Able Seaman
Fred SMITH	        U	27 	M	Harwich, Essex, England 	Able Seaman
Charley BONES	        O	17 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
Henry WALLACE	        O	15 	M	Greenwich, Kent, England	Apprentice
George ANDERSON	        U	18 	M	Greenwich, Kent, England	A Hired Lad
Leveria MATTERSON	M	25 	M	N K, Norway                	Able Seaman

Vessel:	"Mary Jane"
	
William CRAWFORD	M	37 	M	Filey, York, England       	Master
Thomas CRIMLISK 	M	31 	M	Flambro Head, York, England     Mate
Thomas JOHNSON	        M	36 	M	Filey, York, England            A B Seaman
Charles PEARSON 	M	30 	M	Filey, York, England       	A B Seaman
George JOHNSON    	M	56 	M	Filey, York, England      	A B Seaman
Thomas CRIMLISK 	U	14 	M	Filey, York, England	        Boy

Return to Introductory Page