Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
FALMOUTH 1881 PART 1
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN FALMOUTH, CORNWALL 1881 - PART 1.



Ships in Port 1881 Falmouth, Cornwall

Vessel "JACKAL"

BINGHAM Richard            m    34    Laleham, M'Sex          Lieut. & Com.
TUNDER George H.A.         m    28    Thurles, Tipp. Ire      Naval Lieut.
TODD Howard J.M.C.         u    25    Bath, Somerset          Surgeon
PITT John                  m    33    Weymouth, Dors.         Engineer
NORRIS C.M.                u    26    Glasgow, Scot.          Engineer
SMITH Benjamin             m    36    Burton on Trent,        Chief Boatswain
CURRY Charles N            u    34    Devonport, Dev          Carpenter's Mate
WILSON Joseph C.           u    26    Glasgow, Scot           AB
CRAWFORD Robert            u    21    Rothesay, Bute          Domestic 2 cl
POINTING Henry             u    20    Stonehouse, Dev         Writer 2 cl
ELLIOTT Nicholas           m    37    Saltash, Corn           Petty Officer 1 cl
DAVEY Richard              u    32    Plymouth, Dev           Stoker
WORDEN Charles             u    23    Cambourne, Corn         Stoker
LEDDELL Robert             u    30    Glasgow, Scot           Ship's Cook 2 cl
HILL Charles T.            m    33    Stonehouse, Dev         Petty Officer 1 cl
ELLIS Jno. E.              m    26    Devonport, Dev          AB
HOPE Wilfred               u    25    Manchester              AB
STRACHAN Jas.              m    23    Aberdeen, Scot.         OS
HANCOCK George             u    23    Devonport, Dev          AB
GRIBBLE Robert Hy.         u    21    Stonehouse, Dev         OS
MULDOON James              u    20    Paisley                 OS
ALLEN Hy Charles           u    19    Plymouth                Domestic 2 cl
TROUT Abram                m    39    Devonport, Dev          Domestic 2 cl
BELL John                  u    30    Howood, Renfrew, Scot.  Stoker
LIVINGSTON Duncan          u    20    Oban, Argyll. Scot      Domestic 2 cl
CLEWS William              m    37    Duckinfield, Chesh.     Leading Stoker
CAVILL George              m    26    Tiverton, Dev           AB
MANSELL James              m    29    Devonport, Dev          Petty Officer 1 cl
MAYS John George           m    38    London                  Chief Engine Room Artificer
HARRY Richard              m    37    Millbrook, Corn         Stoker
STOODLEY William           m    37    Wareham, Derby          Leading Stoker
BURT Charles Thomas        u    23    Devonport Stoke         Stoker
PIKE Trevanion T.H.        m    36    Pennycross, Dev         Leading Stoker
CLARKE James               u    26    Plymouth, Dev           Stoker
MACEY James W.T.           m    27    Saltash, Corn           Carpenter's Crew
SERCOMBE William           m    24    Exeter, Dev             AB
PENGELLY Samuel            m    29    Port Wrinkle, Corn      Petty Officer 2 cl
ASBY William A.            u    19    London                  Domestic 2 cl
CREAMER Patrick            m    38    Cloyne, Co. Cork        Petty Officer 1 cl
MANNING Thomas             m    26    Newbury, Berks.         AB
McCOY Henry                u    22    Brighton, Suss          OS
PENNINGTON William         u    22    Tavistock, Dev          OS
TRIGGS Alfred O.           u    19    Ringmore, Dev           OS
KESTELL Ernest A.          u    21    Millbrook, Corn         AB
HAGGERTY William           m    32    Devonport, Dev          Ship's Steward
GRIFFIN Oliver             u    17    Abington, Berks.        Boy 1 cl
JONES Henry                m    39    London                  Private RMS J
WILLIAMS John              u    25    Cheltenham, Glouces.    Private RMS J
THORNE James               u    23    Stoke under Ham, Som    Private RMS J
ASH Herbert                u    22    Yeovil, Som             Private RMS J
JOHNSON Samuel             u    25    Wigan, Lancs            Corp. RMS J
CHILDS Edmund              u    42    Castle Coyne, Wilts     Private RMS J
SOADY Henry B.             u    27    Sheveoak, Corn          AB
DREW Richard G.            m    48    Devonport, Morice Town  Boatswain [Officer]
SMART Robert F.            u    33    Taunton, Som            Boatswain's Mate
HOSKING Richard James      u    24    St. Sheperd, Corn       AB
GILL William               u    22    Plymouth, Devon         AB
STRONG Thomas G.           u    23    London                  AB
WILSON Samuel A.           u    18    Tarpoley, Ches.         OS

1881 Mariners,  Falmouth, Cornwall

Vessel "ANNA DOROTHEA"

RUYL Finus                 ----------------------------------
DANERSON Wilhelm           u    27     ----------------
SHUON Johann               u    22     --------------------    AB
FREESE Enne                u    22     ---------------------   OS
RHODE Karl                 u    17     Hanover                 ---------
AIJELTS Anna Dorothea      m    37     Ostfrieslande, Wisdun, Germany Wife of Captain

Vessel "PENSILVANIA"

ESPOSITO Enrico            u    27    Proada, Italy            Capt. MS
RICCIO Vincenzo            u    46    Proada, Italy            1st Mate
MONTE Guiseppi             m    45    Proada. Italt            Boatswain
GEMELLI Guiseppi           m    45    Tropea, Italy            AB  MS
CALO Michaelangelo         u    28    Tropea, Italy            AB  MS
VILLANTO Bartolo           u    25    Naples, Italy            AB  MS
ESPOSTO Fransesco          m    48    Proada, Italy            AB  MS
PATALANO Gaelano           m    55    Proada, Italy            AB  MS
BALSAMO Salvatore          u    20    Proada, Italy            AB  MS
LULIAN Raffaele            u    21    Proada, Italy            OS  MS
SCHIANO Amello             u    17    Proada, Italy            OS  MS

Vessel " BRITANNIA "

GRAFING Hermann            m    38    Oldenburg, Germany       Master MS
DIERIKS Carl               u    34    Hanover, Germany         Mate MS
STAHL Alphons              -    25    Hanover, Germany         2nd Mate MS
LEMEKE Gustav              m    45    Prussia                  Cook MS
HINZ Wilhelm               m    31    Prussia                  Carpenter MS
BLUMENTHAL Johannes        m    54    Bremen, Germany          Sailmaker MS
SCHLUTER Johann            -    18    Hanover, Germany         Steward MS
SCANTLEBURY J.             m    55    Falmouth, Corn           Boatswain MS
GRAFING Anna               m    35    Oldenburg, Germany       Master's Wife

Vessel " OCEAN "

WIECHMANN Carl             m    47    Memel, Germany           Master MS
RICHARD Eduard             m    53    Stralsund, Germany       Mate MS
FEINBOTH Rudolph           u    32    memel, Germany           Carpenter MS
WARNKE Friedrich           m    32    Hamburg, Germany         Cook & Steward
MASUVATHOU Johann          w    44    Memel, Germany           Sailmaker MS
GRININITZ Heinrich         m    60    Memel, Germany           AB MS
TRAPP Gustav               u    34    Memel, Germany           AB MS Handicap--Deaf from 4yrs of age
MENIEN Adolph              m    27    Memel, Germany           AB MS
MAKWEIS Christow           u    20    Memel, Germany           OS MS
WEICHEL Berthold           u    23    Alt Paalow, Germany      OS MS
HERBRECHT Carl             u    19    Hamburg, Germany         OS MS

Vessel " ALEXANDRE "

LAINE Francois             u    33    Paimpol Cotes du Nord    Capitaine MS
ENDRAND Pierre             u    30    Graveline, France        Second Capne
LE MORVAN Pierre Mie       m    30    Ploubian ,CDN            Maitre MS
LE BUAN Jean Mie           m    35    Paimpol, CDN             Charpentier MS
PIEMONT Chorumont          u    42    Guadaloup                Pte A Pitre Cuisinier MS
RENAUD F'cois Mie          u    38    Paimpol, CDN             Matelot MS
LE BOURKIS Rolland         m    36    Paimpol, CDN             Matelot MS
BARRAT Jean Mie            u    25    Paimpol, CDN             Matelot MS
LE GONIDEC Guillaume       m    43    Houarzec, Finistere      Matelot MS
ROCHE Auguste              u    29    Chateau Ile D'Oleron     Matelot MS
LE DEUDE Sylvan            u    39    Chateau Ile D'Oleron     Matelot MS
GUERIN Jean Louis          w    46    Pleziguel, CDN           Matelot MS
HONTAS Pierre              u    46    Biarritz bser Pyrenes    Matelot MS
LHERM Leonard              u    32    Bordeaux, Gironde        Matelot MS
PAGES Henri                u    19    Bordeaux, Gironde        Matelot MS
SAUCY Pierre Felin         u    17    Bordeaux, Gironde        Mousse MS
LE GONIDEC Guillaume       u    18    Paimpol, CDN             Novice
LE GONIDEC Pierre          m    37    Paimpol, CDN             Passenger

Vessel " UNICO "

HUCHET E.                  m    40    San Servan    AB MS

Vessel " PAUL GRAMPP "

VOSS Ludwig                m    36    Dierhagen, Mechlenburg    Master MS
VOSS Heinrich              m    38    Dierhagen, Mechlenburg    Mate MS
MULLER Heinrich            u    25    Ribnitz, Mechlenburg      AB MS
SMOOK Heinrich             u    23    Ribnitz, Mechlenburg      AB MS
SCHOTEN Carl               u    18    Hamburg, Germany          OS MS
HARZ Max                   u    18    Oldeslo, Germany          OS MS

Vessel " MATHILDE ANNA "

LUCE Eugene Marie          u    27    France                    Master MS
LE MARCHAND Aimable        m    35    France                    Seaman
BERCON Louis               m    29    France                    Seaman
RIOU Francois [Master ]    u    18    France                    Seaman

Vessel " SALVATOR "

ORTHION E                  m     31   Nantes                   Le Capitaine  Fisherman
MASIO                      -     26   Savinien                 Le Second Fisherman
BRIAND                     -     20   Nantes                   Le Maitre Fisherman
GUILLYARD                  -     21   Montier                  Le Matelot Fisherman
GEORGE                     -     26   Montier                  Le Matelot Fisherman
RUAL                       m     46   Montier                  Le Cuisinier Fisherman
BOICE                      u     18   Montier                  Le Novice Fisherman
ERANGES                    u     16   Boulange                 Mousse Fisherman

Vessel " GYMER '

JORGANSEN Christofer       m     34    Norway                  Master MS
CHRISTIANSEN Christian     u     24    Norway                  Mate MS
HANSEN Hans                u     24    Norway                  2nd mate MS
KNUDSEN Knud               u     28    Norway                  Carpenter
HANSEN Jorgen              u     22    Norway                  Steward
HILBORG Alfred             u     25    Sweden                  AB MS
THOMASSEN Kjarl            u     18    Norway                  OS MS
SMIT John                  u     18    Boston, USA             OS MS

Vessel " BIEN FAITEUR"

HAUTEBERT Anatole          u    50     Nantes,                 Capitaine Fisherman
RICORDEL Rene              u    37     Gaon                    Second Fisherman
CHAUVELON Ernest           u    33     Frentemoules            Mate Fisherman
BENOITE Louis              u    30     St. Paul, Reunion       Cuisinier Fisherman
BERNARD Francois           u    37     Paimpol                 Matelot Fisherman
PAUL Guy Marie             u    38     Brest                   Matelot Fisherman
CONDERY Auguste            u    32     Cayenne                 Matelot Fisherman
JOSEJAH Auguste            u    21     Bourbon                 Matelot Fisherman
MARTINEAU Francois         u    20     St. Giles               Novice Fisherman
BURGAND Jean               u    20     St. Giles               Novice Fisherman
ROBERT Francois            u    18     Means                   Mousse Fisherman

Vessel "ESPERANCE"

HILL William               u    46     Co. Antrim, Ire         Master MS
McGILL Alexander           w    62     Wigtown, Scot           Mate MS
KAIN George                u    28     Co. Antrim, Ire.        Boatswain MS
CAFFREY Joseph             u    23     Dublin, Ire.            AB MS
RICE John                  u    24     Poplar, London          AB MS
WILLIAMS Henry             u    21     Bristol, Glouces        OS MS
LA TROBE Edward            u    20     Bristol, Glouces        OS MS

Vessel " SOCRATIS "

SCULARICHIS Georgiss       m    60     Glaxidi, Greece         Capt. MS
SCULARICHIS Nicolass G     u    20     Glaxidi, Greece         Chief Mate MS
PAPPEGEORGIOU Constantines u    32     Zachlorm, Greece        Boatswain MS
ARVANITIS Elias D.         u    25     Galaxidi, Greece        Cook MS
SCALINOS Dionissios        u    28     Galaxidi, Greece        Sailor Ms
PAPPA DUCHAS Demetrios     u    36     Glossa, Greece          Sailor MS
KOUTZUCOS Nicolaos         u    30     Marmara, Turkey         Sailor MS
TRICALOS Nicolaos          u    32     Marmara, Turkey         Sailor MS

Vessel "MARIA STELLA"

GOURNAY Baptiste           m    36     Boulogne, France        Master Fisherman
PERRAULT Jules             m    25     Boulogne, France        Mate Fisherman
COPPIN Baptiste            m    22     Boulogne, France        AB Fisherman
LEDET Pierre               u    19     Boulogne, France        AB Fisherman
BOURGAIN LOUIS M           u    40     Boulogne, France        AB Fisherman
COPPIN Louise              m    55     Boulogne, France        AB Fisherman
LEBERT Pierre              u    15     Boulogne, France        Boy Fisherman
GOURNAY Jules              u    19     Boulogne, France        AB Fisherman
BLANPAN Francois           m    37     Boulogne, France        AB Fisherman
NACRY Jean                 m    38     Boulogne, France        AB Fisherman
BOURGAIN Jean M            m    58     Boulogne, France        AB Fisherman
GIN Jean B                 u    17     Boulogne, France        Boy Fisherman
BOURGAIN Pierre            u    14     Boulogne, France        Boy Fisherman
BLANPAIN Jean B            m    40     Boulogne, France        AB Fisherman
NACRY Francais             m    31     Boulogne, France        AB Fisherman
GOURAY Louie               u    18     Boulogne, France        AB Fisherman
GOURNAY Louise M           u    24     Boulogne, France        AB Fisherman
GOURNAY Jean M             u    12     Boulogne, France        Boy Fisherman

Vessel "COLUMBUS"

MAHDE T                    m    32    Oldenburg, Weferdiech    Captain MS
BEDEENES T                 u    27    Aschendorf, Papenburg    Mate MS
LUBKE K.H.A.               u    39    Hannover, Teldbergen     Cook Steward MS
BREDAHL T Ch.A             u    21    Kepperpahl, Kiel         Carpenter MS
ULTER T.T.                 u    27    Kumo Russia Finland      Sailor MS
MULLER T.B.                u    20    Griefswald               Sailor MS
THAAMANN T.M.              u    21    Aallborg, Denmark        Sailor MS
BUHL O.                    u    19    Berlin                   Boy
MS

Vessel "JOHANNES HAGES"

VON DER LEITH F.H.         m    44    Flensburg-Schleswig      Master MS
FRANSDEN H. Chr.           m    38    Froense Fyen, Denmark    Chief Mate
JENSEN Carl                u    25    Fredriksborg, Denmark    2nd Mate MS
OWE Charles                m    38    Copenhagen Denmark       Steward MS
WINTHER Martin             u    24    Copenhagen, Denmark      Sailmaker MS
JENSEN Lars                u    32    Helsingor, Denmark       Carpenter MS
NIELSEN Peter              u    28    Lonstrup, Denmark        AB MS
NIELSEN Eduard             u    32    Lonstrup, Denmark        AB MS
CARSTENSEN Jens            u    20    Eskilstrup, Denmark      OS MS
CARLSEN Axel               u    18    Eskilstrup , Denmark     OS MS
VON DER LEITH Johanne      m    42    Uroes Kjobing, Denmark   Master's wife
VON DER LEITH Henriette    u     3    Copenhagen, Denmark      Master's Child

Vessel" APPELLON "

MATHIU Kyriacos            u    37    Spezia, Greece           Master MS
KOTSIMINOMIS Anasstassios  m    45    Spezia, greece           Mate MS
ARMENIS Panaghistis        u    25    Spezia, Greece           Cook MS
TRIANDAFILOS Georgios      u    24    Spezia, Greece           AB MS
PAPANASSIS Michail         u    25    Poros, Greece            AB MS
STREGOGENIS Johannis       u    28    Poros, Greece            AB MS
STERYIOS Palichronis       u    23    Poros, Greece            AB MS
APOSTOLOU Demetrios        u    33    Constantinople, Turkey   AB MS

Vessel "VILLE de DIEPPE "

KEYBAUD H                  u    32    Marseille                Capitaine Fisherman
BARTHILOMY G.              u    26    Meounes                  Second Fisherman
DAVOT Laurent              m    35    Marseille                Maitre Dequipage  Fisherman
GABRIELL Louis             m    56    Pointe A'Pitre           Cuisinier  Fisherman
JULIEN Allain              u    28    Nantes                   Matelot Fisherman
LEON Securdin              u    36    Honfleur                 Matelot Fisherman
SHIVALAKE Manoes           u    21    Gree                     Matelot Fisherman

Vessel "C.E.SUHR"

RASMUSFEN Mikkel Emil      m    34    Denmark                  Master MS
ANDERSEN Jens              u    25    Denmark                  Mate MS
KURTH Gustav               u    20    Germany                  Seaman    MS
BLANKENSTEINER Oskar       u    25    Denmark                  Seaman MS
RASMUSFEN Rasmus           u    19    Denmark                  Cook & Steward  MS
BERGER Heinrik             u    31    Germany                  Seaman MS
EVENSEN Ludwig             u    19    Germany                  Seaman MS
REHFELOHT Hans             u    18    Germany                  Seaman    MS
SHAYHINGEN Louis           u    22    Denmark                  Seaman MS

Vessel "FELICIA"

CASTELLANO Antonio         u    36    Meta, Italy              Capitano MS
CAPPIELLO Gisyeppe         u    26    Meta, Italy              Piloto MS
MICCIO Beneamino           m    32    Meta, Italy              Lodroens  MS
EXPOSITO Francejeo         m    38    Meta, Italy              Marinare MS
LAMBO Elugeyo              m    34    Meta, Italy              Marinare MS
VESPOLI Aniello            u    28    Meta Italy               Marinare MS
NIERSTICO Taururajp        u    23    Mozza Lubresy Italy      Marinare MS
VENICRO Luigi              u    22    Meta, Italy              Marinare MS
MEROLLO Gaetano            u    18    Meta, Italy              Mozzo MS

Vessel "FRIEDRICH"

ULDERUP Jurgen             m    45    Apenrade, Germany        Master
ULDERUP Marne              m    40    Apenrade, Germany        Master's wife
SIMOUNSEN Jurgen           u    35    Apenrade, Germany        Mate
BUGSLAG Hans               m    33    Apenrade, Germany        2nd Mate
BOYSEN Peter               u    28    Apenrade, Germany        AB
JURGENSEN Jurgen           u    23    Apenrade, Germany        AB
TOFT Jurgen                u    19    Apenrade, Germany        AB
BRINK Jurgen               u    18    Apenrade, Germany        AB
LASSIN Christian           u    17    Apenrade, Germany        AB
PAULSEN Peter              u    32    Copenhagen, Denmark      AB
ZELLAND Gustav             u    18    Apenrade, Germany        AB
CALENDER Peter             u    16    Apenrade, Germany        OS
SCHAU Olaf                 u    20    Konne, Denmark           OS
Ahsel                      u    26    Chefov, China            Cook
DAMMI Ahsee                u    24    Chefov, China            Steward

Vessel " VINETA"

BENTS D.A.                 m    46    Aurich, Germany          Master MS
STRADDHOFF B               u    28    Westerslede, Germany     Mate MS
SAMSON Ch.                 u    32    Bornholm Konne           Sailor MS
JOHANNSON P.A.             u    23    Koping, Sweden           Sailor MS
RANNE E.J.D.               u    18    Elsfleth, Germany        OS MS
KUMMERFELDT E.H.F.T.       u    18    Hamburg, Germany         OS MS
NIELSON Carl Olaf          u    23    Halldorf, Sweden         Carpenter MS
WRAGG H.H.                 u    36    Badkholtz, Germany       Cook MS

Vessel " DAGMAR "

PETERSEN P.C.              u    29    Denmark                  Skipper MS
NIELSEN J.C.               u    25    Denmark                  Shg-Mand MS
NIELSEN                    u    22    Denmark                  Matari MS
BRAUN P.                   u    24    Denmark                  Letmat MS
ANDERSEN J.                u    24    Denmark                  Matari    MS
RASH V.                    u    16    -----------              Ungmand    MS
JACOBSEN J.J.              u    23    Sweden                   Letmatari  Ms
JENSEN C.                  u    20    Denmark                  Kok MS

Vessel " ESPERANCE "

BELLAIS                    m    49    Trouville, France        Master
ALLAIN                     u    30    Tregeur, France          Mate
GUGGOU                     u    26    Blanka, France           Seaman
LE BRAS                    m    45    Cerras, France           Seaman
LE GOFF                    m    28    Parras, France           Seaman
RAONLT                     u    15    Tregenente, France       Cabin Boy

Vessel " GAUNTLET "

BALL George                m    65    Gloucester               Master MS
BECK James                 m    38    Ulverstone, Lancs        mate AB
RIMMER Richard             u    35    Barrow in Furness, Lancs AB
WARDE Richard              u    19    Bagillt, Flint           OS MS
WOLSTENHOME George         u    16    Barrow in Furness, Lancs Cook MS

Vessel "JANE "

PASQUAN Matteo             m    32    Fuime, Austria           Master MS
BERCANOVICH Spirodione     u    36    Perzagne, Austria        Mate MS
MINTICSIH Antonio          m    40    Draga, Austria           Cook MS
PASQUAN Gregorio           m    41    Fuime, Austria           AB MS
PASQUAN Natale             m    30    Fuime, Austria           AB MS
PASQUAN Gasparo            u    27    Fuime, Austria           AB MS
MATEOVICH Matteo           u    20    Fuime, Austria           OS MS
FEDERICO Marag             u    17    Fuime, Austria           OS MS
GERBAZ Valentino           u    18    Segna, Austria           OS MS
CLAUDE Michele             u    27    Loemaria, France         AB

Vessel " ADA ELIZABETH "

MATHIAS William            m    43    Llanelly, Carmarth, Wls  Master MS
PHILLIPS Joseph            m    33    Fishguard, Pemb.  Wls    Mate MS
VEAL William               u    23    Penzance, Corn           AB MS
DAVIES Henry               u    21    Llanelly, Carmarth. Wls  AB MS

Vessel "REBECCA "

WILSON Robert Arthur       m    29    Boston, Lincs            Master MS
PARKER John William        u    22    Boston, Lincs            Mate MS
DIXON John Thomas          u    20    Leith, Scot              AB MS
MORALEE John Henry         u    18    Boston, Lincs            OS MS

Return to Introductory Page