Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
FALMOUTH 1881 PART 8
1881 SHIPS IN PORT IN THE UK




SHIPS IN PORT IN FALMOUTH, CORNWALL 1881 - PART 8.



1881 Mariners, Falmouth, Cornwall

Vessel "FLYING KESTREL"

CAMPBELL John          m    45     Jura, Argyll, Scot       Master MS
RANKIN John            m    40     Jura, Argyll, Scot       Mate MS
BLACK A.L.             m    65     Greenock, Renfrew        Pilot MS
McARTHUR Alexander     u    40     Islay, Argyll, Scot      AB MS
CAMPBELL John          u    21     Jura, Argyll, Scot       OS MS
McCALLUM Malcolm       m    44     Glasgow, Lanark. Scot    Engineer MS
BUCHANAN John          u    23     Down Ire                 Engineer MS
CROSSE Thomas          u    21     Greenock, Renfrew        Fireman MS
McILDOWNIE Patrick     m    34     Donegal, Ire             Fireman MS
CLARK Barney           u    19     Dublin, Ire              Fireman

Vessel " BENAN "

LAMB Thomas            m    40    Fishguard, Wls            Master MS
HERREY William         m    32    Sunderland, Dur           1st Mate MS
WADE Joseph            u    24    L'Pool, Lancs             2nd Mate MS
BLOWER Evan            u    28    L'Pool Lancs              Carpenter MS
RING Francis           u    22    L'Pool, Lancs             Boatswain MS
CARERS William         m    25    Roxboroughshire, Scot     Steward MS
BRITO Manuel           u    40    Portugal                  Cook MS
LANDGEN Carl           u    30    Sweden                    AB MS
MITCH james            u    20    L'Pool, Lancs             AB MS
SCOTT George           u    25    Maryport, Cumber          1st Engineer MS
WILLIAMS Joseph        u    29    Bristol, Som              2nd Engineer MS
MURPHY Edward          u    22    Garston, Lancs            3rd Engineer MS
RELLY John             m    35    Ruldran, Ire              Donkeyman MS
SIMMONS Alexander      m    50    L'Pool Lamcs              Fireman MS
REMEY John             m    30    Mayo, Ire                 Fireman MS
HENTINGTON Esau        u    24    Seacombe, Chester         Fireman MS
DEAN Alexander         u    20    L'Pool, Lancs             Trimmer MS
PANTON Thomas          u    23    Middlesborough, Dur       Trimmer MS
RUYSOLS William        u    17    Bristol, Som              Boy MS
CUMENT John            u    20    L'Pool, Lancs             AB MS
LITTLE William         u    50    Workington, Cumb          AB MS
WASHINGTON George      u    24    Baltimore, US             AB MS
SMITH Robert           u    35    St. Kitts, West Indies    AB MS

Vessel "HORSLEY "

RAYMENT William        m    51    Whitby, Yks               Master MS
SMITH Henry            w    47    Danzic, Br Sub Ger        1st Mate MS
RAYMENT Thomas D       m    61    Whitby, Yks.              2nd Mate MS
FRANCDSICH Vicento     u    38    Citta Vicka Austria       Carpenter MS
GEGGIE Joseph          u    31    Amble Northumb            Steward MS
SEIBERT August         u    29    Pillau, Germany           Cook MS
THOMAS William         u    37    St. Agnes, Corn           Boatswain MS
CHRISTENSEN Frederick  m    42    Gothenburg, Sweden        AB MS
HANSEN Peter           u    24    Copenhagen, Denmark       AB MS
BOCHIM William         u    27    Pillau, Germany           AB MS
MELDORF Adolph         u    22    Rostock, Germany          AB MS
BARRY Dennis           m    33    Queenstown, Ire           AB MS
STARK Thomas           m    31    Seaham, Dur               Chief Engineer MS
RUST Matthew           m    25    Darlington, Dur           2nd Engineer MS
HUTCHINSON John        u    25    Durham City               3rd Engineer MS
HILMES William         m    25    L'Pool, Lancs             Stoker / Donkeymen MS
QUINN John             u    25    L'Pool, Lancs             Stoker / Donkeyman MS
SALAM Abdul            u    22    Tangier, Africa           Stoker / Donkeyman MS
WILLIAMS Arthur        u    18    Worcester, Worcs          Engineer's Steward MS
NIXON John             u    22    Newcastle on Tyne         Stoker MS
ANSON George           u    29    Surrey                    Stoker MS
TOWNS Mark             u    30    Brighton                  Stoker MS

Vessel " AGNES "

JOLL William           m    42    Poughill, Corn            Master MS
WONNACOTT  William     m    53    Poughlii, Corn            Mate MS
BROND William          u    21    Poughill, Corn            Seaman MS
WONNACOTT Thomas       u    20    Poughill, Corn            Seaman MS

Vessel "ROBERT WILLIAMS"

EVANS William          m    43    Glandovey, Cardigan       Master MS
DONLEY William Perry   u    27    Philadelphia, US          Mate MS
WILLIAMS John          u    19    Caernarvon, Wls           OS MS
JONES William E        u    15    Caernarvon, Wls           Boy MS

Vessel "JAMES REID "

HUGHES Thomas          u    23    Amlwch, Anglesey          Master MS
GRIFFITHS Griffith     m    35    L'Pool, Lancs             Mate MS
MARSHALL Isaac         m    37    Middlesborough on Tees    AB MS
WILLIAMS Thomas        u    17    Amlwch, Anglesey          OS MS
GREEN John Henry       u    14    Runcorn, Ches             Cook MS

Vessel "WILLIAM WEST "

STONE William H        m    55    Lantegloos, Corn          Master MS
SMITH Henry            m    35    Br. Sub. Germany          Mate MS
STEMP Henry            m    22    Guildford, Surr           AB MS
Jolley William         u    17    Plymouth, Dev             OS MS
STONE Joseph Richard   u    14    Lanteglos, Corn           Boy MS

Vessel "WILLIAM "

JONES Richard          m    41    Nevin, Caernarvon         Master MS
PARRY David            m    42    Nevin, Caernarvon         Mate MS
JONES Richard          m    26    Bangor, Caernarvon        AB MS
WILLIAMS Griffith      u    15    Nevin, Caernarvon         Boy MS

Vessel "RHODA "

POMEROY William        u    24    Fowey, Coprn             Mate MS
PAYNE William          u    28    New Haven, Suss          Seaman MS
HODGE Joseph           u    16    Pentewan, Corn           Boy MS

Vessel "KITTIE "

HOCKIN Richard         m    35    Newquay, Corn            Master MS
TIPPET George          m    39    St. Columb, Corn         Mate MS
TIPPET Frederick       u    19    St. Ender, Corn          OS MS

Vessel "EAGLE "

BEVIS Thomas           m    49    Warsash, Hamps           Master Fisherman
BAKKER William         m    54    Salsbury, Hamps          Fisherman
BEVIS Thomas B         u    19    Warsash, Hamps           Fisherman

Vessel " HEBER "

Whalberj Lars          u    32    Jragrund, Sweden         AB MS
WILSON Richard Bamber  u    19    London                   OS MS

Vessel "HARRIETT "

BANKS William          m    48    Jersey                   Master MS
CARTER George          u    23    Jersey                   Mate MS
MALLETT Francis        u    25    Jersey                   AB MS
BANKS Frederick        u    19    Jersey                   OS MS
REEKS Joseph           u    20    Jersey                   OS MS

Vessel "EXPERT "

TOMLINSON William      m    40    Teignmouth, Dev          Master MS
LANDRAY George         m    45    Poole, Dorset            Mate MS
CUARNEY Quewe          u    20    Hebrides, Scot           AB MS
WAREHAM George         u    16    Southampton, Hamps       OS MS
BROWN William          u    19    Nth Shields, Northumbs   OS MS
TOMLINSON Mary Ann     m    40    Teignmouth, Dev          Master's Wife

Vessel " WELCOME"

OLIVE John James       u    25    Portscatho Gerrans Corn  Mate MS
CLOW John              u    41    Torquay, Dev             Cook MS
MATTHEWS Richard       u    35    Barnham, Suss            AB MS
CRUIZ Emanuel          u    20    Lisbon, Portugal         AB MS

Vessel "SARAH DAVIS "

DAVIES David           m    37    Aberystwith, Cards       Master MS
DAVIES Isaac           u    40    Aberystrith, Cards       Mate MS
James John             u    23    Borth, Cards             AB MS
EVANS James            u    17    Cardigan                 OS MS

Vessel "RHEIDOL VALE"

HUMPHREYS John         m    41    Aberystwith, Cards       Master MS
JENKINS Evan           m    49    Aberystwith, Cards       Mate MS
GILBERT George         u    20    Woolwich, M'Sex          OS MS
JONES Hugh             u    18    Aberystwith, Cards       OS MS
HUMPHREYS Evan         u    14    Aberystwith, Cards       Boy MS

Vessel "JANE STEPHENSON"

JULLINGS William       m    36    Kessingland, Suff        Capt. F'Man
MULENDER Frederick     m    47    Pakefield, Suff          Mate F'Man
JULLINGS James         m    40    Kessingland, Suff        AB F'Man
HURREN William         u    18    Blythburgh, Suff         OS F'Man
SCARFF Frederick       u    21    Pakefield, Suff          OS F'Man
WILSON Henry           u    19    Blythburgh, Suff         OS F'Man
TURRELL George         u    18    Hinsted, Suff            OS F'Man
CATCHPOLE William      u    18    Kessingland, Suff        OS F'Man
GODBOLD John           u    17    Trosidand, Suff          OS F'man

Vessel " ELLEN "

GREGORY Robert H       m    42    Brixham, Dev             Master F'Man
BROOKING William       m    29    Brixham, Dev             F'Man
WILSON Gilbert         u    18    Torquay, Dev             F'Man
GREGORY Charles        u    14    Brixham, Dev             F'Man

Vessel "FLORENCE AND MARY "

PITCHER John           u    26    Carlton Colville, Suff   Master F'Man
DAINES William         u    24    Carlton Colville, Suff   Mate F'Man
PRETTYMAN Charles      u    25    Oulton, Suff             OS F'Man
YOUNGMAN George        u    21    Lowestoft, Suff          OS F'Man
PITCHER Charles        u    18    Carlton Colville, Suff   OS F'Man
FRIEND Frederick       u    21    Blackshall, Suff         OS F'Man
BARBER Aurther         u    17    Eyke, Suff               OS F'Man
KING William           u    17    Eyke, Suff               OS F'Man
WINYARD Harry James    u    13    Carlton Colville, Suff   Cabin Boy

Vessel "FAWN "

HILL Thomas            m    60    Plymouth, Dev            F'Man
WILLIAMS Henry         m    50    Plymouth Dev             F'Man
LEOMAN Samuel          m    56    Plymouth, Dev            F'Man
GILES William          u    15    Plymouth, Dev            F'Man

Vessel "RESTLESS "

HANNAFORD  R.H.        m    37    Salcombe, Dev            Master MS
CRABB Nichlos          m    52    Stoke Fleming, Dev       Mate MS
SAYERS William         m    42    Sandwich, Kent           Seaman
PEPPERELL George       m    43    Salcombe. Dev            Seaman
WILLIAMS Alfred        m    39    Plymouth, Dev            Seaman
WILLIAMS Charles       m    36    Plymouth, Dev            Seaman
PRITCHARD Edward       u    22    Liverpool, Lancs         Seaman

Vessel "JOHN HOOPER"

MORTIMER William       m    43    Plymouth, Dev            Master F'Man
GILL Samuel            m    50    Plymouth, Dev            AB F'Man
GILL Frederick         u    23    Plymouth, Dev            AB F'man
LANGMEAD Philip        u    15    Plymouth, Dev            AB F'Man

Vessel "PRIDE OF DEVON"

NOTT Samuel            m    42    Guernsey                 Master F'Man
SAYNDERS Thomas        m    31    Ramsgate, Kent           F'Man
NOTT Henry             u    20    Plymouth, Dev            F'Man
PARNEL James           u    18    Falmouth, Corn           F'Man

Vessel "WILLIAM ELLEN"

WALKER Henry           u    19    Leiston, Suff            Master F'Man
WRIGHT George          u    26    Kessingland, Suff        F'Man
WRIGHT Samuel          m    19    Kessingland, Suff        F'Man
PEARSE George          u    18    Kessingland, Suff        F'Man
MANNING James          u    19    Phleerton, Suff          F'Man
ALEXANDER George       u    22    Westleton, Suff          F'Man
BIRD James             w    36    Kalesworth, Suff         F'Man
PINK Philip            m    31    Reedon, Suff             F'Man
GREEN William          u    20    Kalesworth, Suff         F'Man
TUTTLE Thomas          u    16    Retsom, Suff             F'MAn


Vessel "ARTHUR WYATT"

PARRY John             u    26    Llanallog, Anglesey      Master MS
MARCHELL Thomas        u    35    Bristol                  Mate MS
WARDER Richard         u    28    I.O.W.                   Boatswain MS
THOMAS Timmothy        u    24    Abberaeron, Card.        AB MS

Vessel "NELLIE "

KNOWLES Edward         m    52    Brixham, Dev             Master F'Man
CREES John             m    44    Brixham, Dev             F'Man
GLANVILLE Samuel       m    34    Brixham, Dev             F'Man
KNOWLES William        u    14    Brixham, Dev             F'Man

Vessel " CICERONE "

PAULL William          m    43    Redruth, Corn            Mate MS
FROST Edward           m    39    Teignmouth, Dev          AB MS
TREMAIN William T      u    35    Newquay, Corn            Carpenter MS
STOREY John            u    18    St. Agnes, Corn          OS MS
JENKINS Richard        u    25    Plymouth, Dev            Cook MS

Vessel "MARY PEERS "

CARTER Albert Thomas   m    32    Newquay, Corn            Master MS
WILLIAMS Walter        m    37    Pentewan, Corn           Mate MS
WAITRAEA Alexander     m    35    Finland                  AB MS
SMITH John             u    29    Norway [not foreign ]    AB MS
HOWARD Thomas          u    24    London                   OS MS







Return to Introductory Page